Harde wind en springtij spanden samen De Zeeuwen sloeg de angst weer om het hart HET WATER EEN METER HOGER OPGEJAAGD Zeilschepen in de ruimte Kamer in meerderheid akkoord met het beleid van de regering Verscheidene schepen op de Noordzee in nood Drie sleepboten met K.MS.Al- schip Boskoopop weg naar IJmuiden Ook Chinese bedrijven in Indonesië „overgenomen' Gaten in de zeewering te Vlissingen; elders kleine doorbraken Vliegtuig voor de ruimte DE VERSTEKELINGEN Akkoord tussen C.V.P. en de liberalen 36 man vermist van Russische treiler S SmiU van Rijsbermen Storm neemt af .Het weer. Weer nieuwe maatregelen tegen de Nederlandse ondernemingen OM DE MAAN TE BEREIKEN ZEESLEPERS VOORTDUREND ACTIEF en STUURMAp COHEN VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30040 De harde noordwestenwind van een storm was feitelijk nog geen sprake, omdat de gemiddelde snel heid 30 tot 31 mijl bedroeg ofwel windkracht 7 heeft gisteren velen in angstige spanning gehouden, vooral in Zeeland. Gisteravond bereikte het water in Vlissingen een stand van 3.46 plus, zodat de ver wachting „ruim een meter verhoging" is uitgeko men. De normale hoogwaterstand zou 2.53 meter plus N.A.P. moeten bedragen. Toen het water ging Vallen kon men constateren, welke schade er aan de zeeweringen is toegebracht. In Vlissingen zijn op enkele punten gaten in de zeewering geslagen, met name in de nog steeds zwakke en lage dam rond de marinehaven, die een hoogte heeft van 5 meter plus N.A.P. Daar zijn op een viertal plaatsen gaten geslagen, die door de dijkwacht met zandzak ken voorlopig zijn gedicht. Tijdens het opkomend water spoelden de zandzakken regelmatig uit deze gaten, zodat een permanente wacht onmisbaar was. 200.000 communisten uit Poolse partij Palingscheepje van fa. W. Kok vergaan Ter hoogte van T er schelling Van de opvarenden van Nederlandse zeeslepers zijn er vannacht weinig uit de kleren geweest. De hoge zeeën en zware stormen hebben de schepen op de Noordzee met zoveel felheid belaagd, dat verscheidene vaartuigen in ernstige moeilijkheden kwamen te verkeren en de hulp van sleepboten moesten inroepen. De sleepboot „Holland" uit Hoek van Holland, die het Deense schip „Th. Adler Svan Holm" te hulp was gesneld, heeft vanmorgen geseind, dat de Deen om kwart over vijf vanmorgen is gezonken. De kapitein van het schip, die in afwachting van de komst van de „Holland" als enige aan boord was gebleven, is verdron ken. De rest van de bemanning was tijdig aan boord gegaan van de Engelse treiler „Trinidad", nadat tevergeefs getracht was het schip, dat 2.990 ton meet, met pompen drijvende te houden. Om kwart voor vier vannacht is het 5.910 ton me tende vrachtschip „Boskoop" van de K.N.S.M., dat ander half uur tevoren bij het verlaten van de haven van IJmuiden op een zandbank ten zuiden van de zuidpier was gelopen, op eigen kracht vlotgekomen. Overname Nederlandse Middenstands industriebedrijven $ee MORRIS beforef/ou6uy/ STURKA 3/4 WOLLEN JASSEN Zonnige perioden Bij iedere jas een passende tas riU'mi llirillriiu elegante tassen en byoux Het weer in Europa GOUDEN ARMBANDEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoons Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vao redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week* f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 NOORDWESTER JAAGT OVER ZEE -V •***■.-. Dit is de eerste foto van de X-15, het raket-vliegtuig, dat de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen. De foto werd gemaakt op een vliegveld bij Los Angeles, waar de Amerikaanse vice-president Nixon het toestel onthulde. Voor het vliegtuig staan v.l.n.r. de mogelijke piloten: Joseph Walker, Robert White en Scott Cross- field. Deze laatste zou zijn aangewezen om de eerste vlucht te maken. r- opgestuwde water heeft ook aan de boulevard te Vb' singen schade toe gebracht. Op het gedeelte van de boule vard Bankert tussen het strandhotel en hotel ..Britannia" is een gat in de ba- zaltglooiing ontstaan van ongeveer een vierkante meter groot. Het is nog slechts een verzakking, doch zeer ze ker zal bij het volgende hoge tij het gat verder uitspoelen. Er zijn reeds maat regelen genomen om verdere schade aan deze zeewering te voorkomen. De nieuwe dijk, die door rijkswater staat werd aangelegd tussen de oprit en de bomvrije toren, zodat op dit gedeelte geen last zou worden ondervonden van overslaand water, heeft zich uitstekend gehouden. Wel heeft tijdens de morgen uren het personeel van de aannemer het aansluitende deel van deze nieuwe dijk op de gestaande zeeglooiing nog met een asfaltlaag verbeterd. Van de boulevardmuur, die door de aanleg van de nieuwe dijk zwaar te lijden heeft gehad en die gedurende de laatste dagen Was hersteld, zijn talloze stenen door het kolkende wa ter weggeslagen en op het wegdek van de boulevard neergeworpen. Het is praktisch nog nooit voorgekomen dat bij stormweer vrijwel over de ge hele breedte van deze boulevard met uitzondering van het stuk waar voor de 40 meter brede nieuwe dijk ligt water vloeide. Gisteren was dit wel het geval. De scheepvaart lag grotendeels stil, hoewel enkele kleine kustvaarders en grote tankschepen het toch waagden door te varen naar Antwerpen. Van Ant werpen uit passeerde echter geen enkel schip. Op het eiland is een paalhoofd zeer ernstig oeschadigd; het plankier Werd door het water losgeslagen. Hoog was de waterstand ook in de buitenhaven, zodat zelfs bij de nieuwe veerfuik, die door rijkswaterstaat op juiste hoogte werd gebracht, de auto's door het water de nieuwe boot op moes ten rijden. Het water stroomde af en toe over de dijk bij de buitenhaven ter hoogte van het -narine-etablissement. De dijkwacht te Vlissingen werd in geschakeld. Omstreeks zes uur gister avond begon men naarstig zandzakken te vullen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. De verwachtingen luidden wel, dat de wind zou afnemen, doch men vertrouwde het allerminst. Tengevolge van de hoge waterstand spoelde in het Zwin te Cadzand de dijk Weg rond de zogenaamde kleiput, waar uit de klei wordt gehaald voor verste viging van de nieuwe Zwindijk. Het werk aan de Zwindjjk had over enkele weken klaar kunnen zijn, doch deze te genvaller zal enige vertraging met zich brengen. Op Schouwen-Duiveland heeft het hoge water heel wat duinzand weg geslagen. Op het strand bij de vuur toren te Burgh werd een afneming ge constateerd van plusminus acht me ter; te Westerschouwen van drie me ter. Daar gingen ook de rijshouten hokjes op het strand verloren, waar des zomers de badgasten zitten. De hoogste waterstand voor de Schou- wense Noordzeekust was 2,80 meter plus N.A.P. De grootste golven be reikten een hoogte van 3,50 meter Plus N.A.P. De hoge waterstand van de Nieuwe Maas heeft voor Rotterdam gisteravond geen ernstige gevolgen gehad. Slechts énkele kaden, zoals de Hertekade en "et Haringvliet, kwamen enkele centi meters onder water te staan, zoals bij hoge rivierstanden wel vaker gebeurt. Ber radiowagen gaf de politie het ad- om kelders en laag gelegen ver dekken te ontruimen. Nergens werd tnige schade van betekenis aangericht. Norman Barnes, hoofd van de afdeling perszaken van de bekende Amerikaanse maatschappij „General Electric", heeft volgens U.P.I. donderdag verklaard dat toekomstige ruimtevaarders hun ruimte schepen wellicht met plastiek-zeilen van 120 bij 120 meter zullen moeten uitrus ten, om b.v. de maan te kunnen berei ken. Barnes zette uiteen, dat de thans ge bruikte raketten bij het afschieten een dergelijke hoeveelheid energie gebrui ken, dat zij niet genoeg overhouden om hun reis in de oneindige ruimte te kun nen voortzetten. Plastiek-zeilen zouden het mogelijk maken zonne-energie toe te voegen aan de aandrijvingskracht. (Van onze parlementaire redacteur) In de benauwde sfeer van een propvol kamergebouw ook ir. Manu- sama volgde met zijn vrouw het debat heeft de Tweede Kamer een mid dag lang gediscussieerd over de uitzetting van de 37 verstekelingen die zich aan boord van de Oldenbarneveldt „nog op Nederlandse bodem", zoals mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) opmerkte bevinden op weg naar Indone sië. De minister van justitie heeft zijn beleid verdedigd, waarna een motie om de verstekelingen in staat te stellen naar Nederland terug te keren opdat na een nieuw onderzoek opnieuw^ over hun toelating zou kunnen worden beslist, met een grote meerderheid van 29 tegen 91 werd verwor pen. Voor deze motie, die door de A.R. was ingediend, stemden behalve de V.V.D. en de A.R., de heren Fens en Van Rijckevorsel van de K.V.P. en de heer Calmeyer van de C.H. De liberalen, van wie het initiatief tot de inter pellatie was uitgegaan, hadden hun eigen motie prijsgegeven voor die van de A.R. Men wilde het indienen liever aan een partij overlaten, die in de regering vertegenwoordigd is. Deze uiterste poging om alsnog tot herzie ning van het beleid inzake de verstekelingen te komen is dus mislukt. Zelfs de heer Welter van de K.V.P. bracht zijn stem uit tegen de motie, hetgeen op de publieke tribune niet zonder gemompel werd waargenomen. De woordvoerder namens de K.V.P., mr. de Graaf stelde in zjjn betoog voorop, dat de verstekelingen geen aanhangers zijn van de Republiek Zuid-Molukken, zodat er geen aanlei ding kon zijn hun politiek asylrecht te geven. En voorts, dat z(j bij aankomst m Indonesië geen gevaren te duchten nebben, zoals de minister had verze kerd. Minister Samkalden betoogde, dat verstekelingen niet zonder meer in N*S Jand kunnen worden opgenomen. met het oog op onze bevolkings- amnthcid, noch vanwege de onbiilijk- neid tegenover hen di ehier langs elega- ïe weg binnenkomen. Aan vele duizen- aen Indonesiërs is de toegang tot ons na om, eerstgenoemde reden reeds Een vergelijking met het toelaten van de Hongaren gaat dan ook niet op. Dat was een eenmalig op nemen en voor hen werd een maxi mum van slechts 3.000 gesteld. Er zijn echter reeds 125.000 personen van In donesische nationaliteit toegelaten en er zullen er dit jaar zeker nog duizend komen. b (.Vervolg op pagina 7) Advertentie mm, Gomulka, de secretaris-generaal van de Poolse communistische partij, zegt in een rapport aan het centrale comité, dat de partij is geconsolideerd na een zuiveringscampagne waarbij 200.000 leden zijn geroyeerd, aldus meldt A.F.P. Gomulka is van mening, dat het „revi sionisme" aanvankelijk de grootste ver warring heeft gesticht. De invloed van de dogmatici en geestdrijvers is thans verminderd. Gomulka betreurt het, dat de regering er niet in geslaagd is de prijzen te stabiliseren. Wat de landbouw aangaat geeft hij te verstaan ook voort aan de collectivisatie niet te zullen bespoedigen. In Brussel heeft A.F.P. gisteren ver nomen, dat een akkoord zou zijn bereikt tussen de Christelijke Volkspartij en de liberalen over uitbreiding van de hui dige homogene minderheidsregering van de C.V.P. met liberalen. De onderhan delingen, gevoerd door premier Eyskens en de voorzitter van de liberale partij, zou het resultaat hebben opgeleverd dat de liberalen zes of zeven portefeuilles in de nieuwe regering krijgen, Hoe de verdeling is, is niet bekend gemaakt. Het bestuur van de liberale partij zal eind volgende week zijn goedkeuring aan de overeenkomst moeten hechten. Het ziet er naar uit, dat premier Eys kens op de tweede dinsdag in november als het parlement bijeenkomt, zijn nieu we regering zal voorstellen. Een coalitie van de C.V.P. en liberalen kan in de Kamer rekenen op 125 van de 212 stem men. De fotons, uiterst kleine onderdelen van het zonnelicht, dat zich met een snelheid van driehonderdduizend kilome ter per seconde door de oneindige ruimte voortplant, botsen op bepaald materiaal en worden erin opgenomen, zodat er een druk ontstaat. Wanneer de plastiek-zeilen bovendien aan de naar de zon toegekeerde kant worden bestreken met een basisprodukt van aluminium, wordt de door het zonnelicht uitgeoefende druk nog ver dubbeld. Volgens Barnes zou de snelheid van de Amerikaanse maanraket „Pionier I" met 560 kilometer per uur zijn ver hoogd, indien zij van deze plastiek- zeilen voorzien was geweest. De zeilen zouden bij het afschieten van de raket moeten worden opgevou wen, terwijl de ontvouwing zou moe ten geschieden bij het verlaten van de dampkring van de aarde, wanneer niet langer weerstand van de lucht zou worden ondervonden. In de nacht van woensdag op donder dag is vijftig tot zestig mijl ten noor den van Terschelling het palingscheep je Solglimt van de paling- en zeevisro- kerij fa. W. Kok uit Spaarndam met ruim zestien ton paling aan boord ver gaan. De drie bemanningsleden al len Denen zijn door de Valde, even eens een scheepje van de fa. Kok, over genomen. De Solglimt en de Valde waren met paling van Denemarken naar Spaarn dam onderweg. Ter hoogte van'Ter schelling sloegen lekken in de machi nekamer van de Solglimt. In de loop van vandaag wordt de Valde thuis ver wacht. Het vergane scheepje, dat on der Deense vlag voer, stond onder com mando van de heer Otto Rasmussen Lading en schip waren verzekerd (Van onze correspondenten) Drie sleepboten en de reddingboot Neeltje Jacoba waren vannacht bij de Boskoop om eventueel assistentie te verlenen. De kapitein van de Boskoop liet echter niets van zich horen en toen zijn schip weer in dieper water kwam, kon er evenmin een bedankje af voor de schepen, die stand-by had den gehouden. Vanmorgen negen uur moest de kapitein zich weer melden. Op vijftien mijl noordwest van IJmuiden was zijn schip opnieuw in moei lijkheden geraakt. Een defecte stuurinrichting en een scheur in het dek maakten assistentie noodzakelijk. Advertentie Blauw kamgaren uniform 144.— Blauw gabardine uniformjas 105.— Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij en voor Radio Holland. Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Langs de noordwestelijke kust van ons land woei ook vanmorgen nog' een noordwester storm die in de loop van de dag in kracht afnam. Donderdag was het bijzonder onstuimig en bereikte de wind in Den Helder en Hoek van Hol land windstoten van 110 km per uur. Ook werd er koude lucht aangevoerd, vergezeld van hagelbuien. Midden op de dag daalde de tempera tuur in deze buien tot 7 a 8 graden Cel- cius. Ook morgen blijven wjj in de kou de noordelijke luchtstroming met mid- dagtemperaiuren van 10 a 12 graden Celcius, terwfjl in het binnenland de kans op lichte nachtvorst toeneemt. In het berggebied van Duitsland viel gis teren de eerste sneeuw van dit seizoen. Radio-Moskou heeft bericht, dat Sov- jet-geleerden een skelet van een mam mout hebben gevonden, die, naar men aanneemt, 12.000 jaren geleden moet hebben geleefd. Het geraamte van deze mammoet, dat gevonden is aan de kust van de Zwar te Zee, in de buurt van Odessa, is on geveer 3 meter hoog, 4 meter lang en in het bezit van goed geconserveerde slagtanden, van 2 meter lengte. Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIlllllll Morgen zullen wederom acht Neder landse industrie- en middenstandsbe- drijven onder beheer worden gesteld van de „Bappit", de door het Indonesi sche ministerie van industrie ingestelde instantie, die de door de regering over genomen Nederlandse industriële on dernemingen zal moeten beheren. De betrokken bedrijven zijn de conserven- fabriek Jenne en Co., de N.V. Glas- en Staalfabriek, de radiateurenfabriek Bloksma, de wapenhandel en elektro technisch bureau P. J. Hartman, de bakkerijen Termaaten en Jan Bakker, het elektrotechnisch bureau Ampere en de autohandel Velodrome. In totaal zul len in Djakarta 62 industriële bedrijven door de „Bappit" worden overgenomen. De aartsbisschop van Nanking (China) mgr. Haolo Yupin heeft de begrafenis van Paus Pius XII te Rome bijgewoond. Hier neemt hij afscheid van enkele Chinese priesters op het vliegveld van Rome. Nadat de sleepboten Simson en Sten tor van IJmuiden waren uitgevaren kwamen zij vanochtend half elf langs zij de Boskoop. Na vermoeiend gema noeuvreer op zware zeeën heeft de Simson om ongeveer elf uur vastge- gemaakt. Korte tijd later volgde de Sten tor. Getrokken door twee krachtige sleepboten is de Boskoop nu op weg naar IJmuiden. Inmiddels heeft ook de Hector zee gekozen. Hij heeft speciale bergingspompen aan boord, die even tueel op de Boskoop kunnen worden gebruikt. Men verwachtte dat de sleep vanmiddag omstreeks drie uur in IJmui den zal aankomen. De sleepboot „Schelde" van Smit en Co uit Hoek van Holland heeft gister avond met slechts enkele meters ver schil de race gewonnen naar het in nood verkerende Noorse schip „Gudrun". De sleepboten „Holland" en „Simson" kwamen vrijwel tegelijkertijd bij de Noor aan en moesten toezien hoe de „Schelde" de „Gudrun" op sleeptouw nam. Het 1.174 ton metende Noorse schip was 's morgens om kwart voor acht al in nood komen te verkeren en de span nende race van de verschillende sleep boten heeft dan ook de gehele dag ge duurd. De „Holland" is later doorgeva-, ren naar het Deense schip, dat even wel kort voor de aankomst van de sle per zonk. De „Schelde" is met zijn sleep op weg naar Rotterdam. De sleepboot vordert echter slechts lang zaam, want het Noorse schip maakt 15 graden slagzij en het weer is nog steeds slecht. Een Russische treiler, de S.R.T. 4442, is donderdag aan de grond gelopen bij een klein eilandje in de Shetland- groep. De reddingboot van Lerwick heeft drie leden van de Russische be- (Vervolg op pagina 13) BARTEUORISSTR HAARLEM Ta. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en nog slechts enkele verspreide buien, voorname lijk in de kustprovincies. Overwe gend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 7.08-17.41. Maan: 13.20-22.28. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S Station max. neersl. Weer temp. af gel. gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 9 2 Oslo onbewolkt 7 1 Kopenhagen zwaar bew. 11 3 Londen onbewoklt 13 0 Amsterdam half bew. 12 4 Brussel regenbui 11 9 Luxemburg regenbui 9 3 Parijs onbewolkt 14 1 Nice onbewolkt 23 0 Berlijn zwaar bew. 9 4 Frankfurt regen 11 7 München regen 12 8 Zürich geheel bew. 15 1 Genève zwaar bew. 14 Locarno onbewolkt 24 0.1 Wenen zwaar bew. 14 3 Innsbruck geheel bew. 6 1 Rome zwaar bew. 23 0 Advertentie Vv\\t» tff, JUWELIERS - Houtplein 15-HORLOGERS Alle Chinese bedrijven, industrieën en scholen, die geheel of ten dele eigen dom zijn van Chinezen, geen onderda nen van een land waarmede Indonesië diplomatieke betrekkingen onderhoudt (de nationalistische Chinezen), zijn gis teren onder toezicht van de Indonesische regering gesteld, aldus meldt het ANP. Deze overname kwam tot stand bij een besluit van de centrale militaire gezag hebber luitenant-generaal A. H. Nasu- tion. De tegen deze Chinese bedrijven ge nomen maatregelen zijn gelijk aan die, welke in het kader van de campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea tegen het Nederlandse bedrijfs leven werden getroffen. In het besluit van de centrale mili taire gezaghebber wordt gezegd, dat de maatregel werd genomen met het oog op de huidige situatie in het land en in aansluiting op een eerder militair besluit, waarbij deze bedrijven alle ac tiviteit werd verboden. Tot de door de maatregel getroffen zaken behoren alle bedrijven op het gebied van handel, industrie, verzeke ringswezen, scheepvaart, mijnbouw en cultures. Het beheer over de overge nomen Chinese bedrijven zal voorlopig worden opgedragen aan een financieel- economische raad van de militaire ge zaghebber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1