K E LT li M Massaal onderzoek op t.b.c. in Bloemendaal Lissenaar was weerspannig jegens politie Actie voor het kopje koffie B t Kruiswoordraadsel NAAIMACHINES OLIFANT Van den Berg Begin volgend jaar Officier is mild in reeks verkeers zaken ij Eis van Philips is ongeldig Hof spreekt griffier vrij 8V2 m3 LAADRUIMTE GARAGE DEN HOUT GEERVLIET heeft GRAMMOFOONPLATEN VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PAGINA 2 zet de op Uw maaltijd met NECCHI KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem Telefoon 11142 Filmavond voor jeugd van Haarlem-Oost Maandagavond lampionoptocht Zaterdag en zondag zeilwedstrijden in Haarlem Haarlemse rechtbank Automobilist afgeleid door waterkippen Voor 1200 uit bouwketen gestolen Tel. 12138 en 15056 Inbraak in Aerdenhout Haarlemse rechtbank Flinke straf geëist voor weggebruikers die gedronken hadden Beverwijken ging joyrijden in een autobus Gentrum voor internatio nale lezingen Kunstzaal „De Ark" Buurtvereniging Overveen Koninklijke onder scheiding Rolland-jeugdschaak toernooi in Overveen MONTYCOATS GRETHA DE BRUI3N beter te horen de audLLbomjB hoorbril Amerikaanse atoom- energie-commissie Huisvrouw grote concurrente voor de horeca BP voor mij een „olifantje" oude en jonge jenever 52 kardinalen gaan in conclaaf Nasleep zaak-Fabius Dader van aanslag te Rijswijk gegrepen De verongelukte straal jagerpiloot Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 35 Op bevel van de Noorman leggen de mannen van de voorste vlot ten pijlen op hun bogen. Men kan tenslotte nooit weten, wat zich tussen het geboomte ophoudt. Onder dekking van zijn boogschutters gaan Eric, Svein en de Gotenkrijger met een kleine troep aan land. Het is doodstil on der de bomen. En nu ontdekken de Noren ook, dat de bosstrook niet breed is. „Haal de. Saksische hoofdman er bij," mompelt Eric tegen een van zijn krijgers. „We zullen hem eens uithoren." „Kijk daar, Noorman," wijst Svein. Tussen de bomen zien zij talloze rookpluimen omhoog kringelen. Het Sak senkamp ongetwijfeldEen ondervraging van de Saksische hoofdman levert niet veel opde man blijkt het bestaan van droge grond in het moeras niet geweten te hebben. Het blijkt nu ook, dat de Saksers weinig het moeras ingaan en dan nooit tot buiten gezicht van hun nederzetting. Peinzend staart Eric even voor zich uit. „Mooi," zegt hij dan. „Het feit dat de Sak sers zich niet ver buiten hun kampen wagen is gunstig voor ons. Wat ik er van begrepen heb, dat is dat er zich meer dorpen van deze piraten langs de kust bevinden. We zullen hier voorlopig een kamp opslaan. Het Saksen dorp is hoogstens twee dagreizen ver. Morgenvroeg trekken wij er met eeö paar man op uit, om de situatie eens te verkennen. - Advertentie 9 koninklijks GÊRRITSEK VAN KEMPEN Zeist brochure op aanvraag In het voorjaar van 1959, waarschijn lijk in maart of april, zal in Bloemen daal opnieuw een bevolkingsonderzoek op tuberculose plaats vinden. Dat heeft wethouder WTLDT MEYBOOM gister middag tijdens de raadsvergadering van Bloemendaal medegedeeld. De raad heeft zich in principe uitgesproken voor het houden van een dergelijk on derzoek. In zijn volgende vergadering zal de raad worden voorgesteld een voor dit onderzoek benodigd bedrag beschikbaar te stellen. Het eerste on derzoek in massaal verband in Bloe mendaal had plaats in het voorjaar van 1955. De opkomst was zeer bevredi gend. In totaal werd ongeveer tachtig percent van de bevolking op tubercu lose onderzocht: vijftig percent in Bloe mendaal en rond acht en twintig per cent op bedrijven en scholen. Dit keer zal de gemeente in vier wijken worden gedeeld, waarin gedurende vier weken op alle uren van de dag een medisch team werkzaam zal zjjn. Men hoopt, dat binnen zes tot zeven weken de re sultaten van dit onderzoek bekend zul len zjjn. De raad heft niet veel tijd nodig ge had om de agenda af te werken. Hü ging zonder hoofdelijke stemming ak koord met het voorstel om een bedrag van rond 20.000,- beschikbaar te stel len voor het doen treffen van voorzie ningen en verbeteringen in de christe lijke Ulo-school. IR. P. C. TIRION werd benoemd tot tijdelijk wethouder. Ook werd hjj gekozen in de commissies voor de woningwetbouw en publieke werken. De heer Staleman aanvaardde functies in de commissies voor Sociale Zaken en georganiseerd overleg. Deze laatste commissie kreeg er nog een (vierde) lid bij in de persoon van de heer de Jong Schouwenburg. Tot plaatsvervanger liet zich benoemen e heer Fijen. Tijdens de rondvraag loosde de heer TIRION (V.V.D.) het gerucht, als zou het provinciale wegenplan een wijziging hebben ondergaan, waardoor de Von delschool niet zou behoeven afgebroken te worden. De voorzitter zei van een wijziging niets gehoord te hebben. Ook kon hij zich een verandering in de plan nen moeilijk voorstellen, vooral omdat het streekplan thans bij de Kroon be rust. Mevrouw FAHRENFORT-MEUF- FELS (V.V.D.) wees op de schamele toestand, waarin de aula van de be graafplaats aan de Bergweg zich be vindt. De aula is te klein, aan onder houd ervan wordt weinig gedaan, het orgeltje is kreupel en de gordijnen zijn verschoten. Wethouder HIJSZELER antwoordde op deze klachten, dat op de kapitaalsdienst van de komende begro ting een bedrag voor herstel van de aula is uitgetrokken. De heer WICHEN (V.V.D.) stak een lijkrede af over de Advertentie In het gebouw St.-Jan aan het Tey- lerplein kreeg donderdagavond de jeugd van Haarlem-oost een filmavond aangeboden door de Buurtvereniging van dat stadsdeel. Het initiatief was genomen door de heer J. van Duuren van het Van Zeggelenplein, de uitvoe ring van het plan was in handen van de buurtvereniging, die op 31 oktober een jaar bestaat. De films vormden het grootste ge deelte van het programma, een van de Olympische Spelen en een voetbalfilm, waarin Abe Lenstra de juniores traint van Heerenveen. Kennelijk geïnspireerd door het spreekkoor in het Feijen- oord Stadion in Rotterdam woensdag avond, rolde door de zaal ,,Abe, Abe, AbeEen hoogtepunt was onge twijfeld de quiz. Elly Nelissen werd winnares en ontving een portefeuille en een ball-point. Ineke Rejjnen werd tweede en kreeg met de derde en vier de prijswinnaars, respectievelijk Wil de Boo en Joost van Seggelen een ball point. Het grote enthousiasme bewees, dat de jeugd het initiatief van de buurt vereniging zeer op prijs stelde. Maandagavond geeft de buurtvereni ging wederom acte de présence. Om zeven uur vertrekt van het Van Zegge lenplein een lampionoptocht, waaraan naar alle waarschijnlijkheid de drum band van de Haarlemse politie zal mee werken. De route van de stoet leidt van het Van Zeggelenplein, door de Van Zeggelenstraat, de Jac. van Looy- straat, de Genestetstraat, over de Zo- merkade, wederom door de Van Zegge lenstraat, en vervolgens door de Hiero- nymus van Alphenstraat, over het Drilsmaplein, door de Jac. Geelsstraat, de Busken Huetstraat, de Potgieter- straat, de Adr. Loosjesstraat, de Te- ding van Berkhoutstraat, de dr. Schaep- manstraat, de Oltmanstraat, de Geer- truida Carelsenstraat en de Craandijk- straat terug naar het Van Zeggelen plein, waar na het vormen van enkele figuren de stoet wordt ontbonden. Zaterdag 18 en zondag 19 oktober wor den op de Mooie Nel te Haarlem groeps- zeilwedstrijden gehouden tussen de Haarlemsche Jachtclub en de Royal Yacht Club de Belgique. De start van de eerste groep in de 12 voets jollen klasse is om twee uur zaterdag en om negen uur en kwart over twee zondag. HJC wordt vertegenwoordigd door Can- crinus, Daniels en Holtrop. Voor de Bel gische ploeg komen uit Nielsen, Dotsch en Van Rompaey. Zaterdag om vier uur en zondag om kwart voor elf en vier uur is de start voor groep twee, waarin uitkomen Velis, Gillard en Rens (RYCB) en Van Beekum, Holtrop en Sweerts de Landas (HJC). Zondag om twaalf uur, of later indien de weersom standigheden dat noodzakelijk maken, is er een open wedstrijd in de 12 voets jol len klasse. e bomen in de Busken Huetlaan. lij zei, dat Bloemendaal een groot ver lies geleden had. De bomen in de be trokken laan, aldus wethouder Hijszeler, hebben plaats moeten maken voor het verkeer. De laan moest verbreed wor den; waren de bomen blijven staan dan zouden vele voortuinen hebben moeten sneven, waardoor de huizen waartoe zij behoorden in waarde zouden zijn ge daald. Verder was verbreding noodzake lijk om aanslagen op Bloemendaalse wegen te voorkomen. De Busken Huet laan vormt met de Kleverlaan en de Zeeweg tijdens het seizoen de ontsnap pingsweg van duizenden mensen in Haarlem-noord naar zee. Hij troostte de heer Wichen met de mededeling, dat de laan toch nog in het groen gestoken zal worden. In wijder verband deelde de voorzitter nog mede, dat de weg Dompvloedslaan, Ter Hoffstedeweg en Zeeweg op het provinciale wegenplan niet voorkomt. „Wij behoeven daar niet rouwig om te zijn," zei hij. Een verzoek van de heer VAN DER LAAN (V.V.D.) om de wijk Santpoort station een andere naam te geven, bij voorbeeld die van Duinlustpark, zal in welwillende overweging worden geno men. Voor Duinlustpark voelde de voorzitter echter niet veel. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BARTEL JORISSTRAAT 6 - HAARLEM De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was gistermiddag nog al mild in zijn beoordeling van een 27- jarige chauffeur uit Assendelft, die vorig jaar oktober zijn vrachtauto met opleg ger onvoldoende verlicht voor zijn deur had laten staan, als gevolg waarvan een 17-jarige leerling-handzetter er met zijn bromfiets tegen op gevlogen was en een sehedelbasisfractuur had opgelopen. De officier vond de chauffeur erg on voorzichtig, maar had evenals de president bewondering voor zijn eer lijke houding ter zitting. Hij vroeg 100, subs. 30 dagen en 1 maand voorwaar delijk. De verdediger verzocht die voor waardelijke straf er maar af te laten, omdat volgens hem ook de bromfietser schuld had gehad aan het ongeval. Er brandde een klein lichtje in de ca bine van de vrachtwagen. De brom fietser voerde fel licht, maar had waar schijnlijk om goed op te schieten, over zijn stuur gebogen gezeten. De chauf feur bleek inmiddels ontslagen te zijn vanwege deze affaire, zodat de verde diger vond dat zijn cliënt al zwaar ge noeg gestraft was. Even mild was de officier jegens een 41-jarige Leidse vertegenwoordiger, die half december vorig jaar onder Vijfhuizen tegen een tegenliggend autootje was aangereden, doordat hij teveel links had aangehouden op de smalle weg. Een der inzittenden bleek zijn arm gebroken te hebben en een an dere kreeg een hersenschudding en schaafwonden. De officier vroeg 150 boete, subs. 30 dagen. De vertegenwoor diger verklaarde te zijner verontschul diging, dat hij als dierenvriend teveel op de Ringvaart had gelet, waar een passerende boot juist enige waterkippen en eenden dreigde te overvaren. Toen hij de tegenliggende auto had gezien, was hij op zijn rem gaan staan en daardoor naar links uitgeweken, zo dat hij recht op de andere wagen bot ste. Zijn verdediger, mr. J. C. de Vroom uit Leiden was van oordeel, dat de dagvaarding niet juist gesteld was. Zijn cliënt zou wel voldoende hebben opgelet, maar onvoldoende naar rechts uitgewe ken zijn. Hij rijdt ongeveer duizend kilo meter per week, zodat hij een gerouti neerd chauffeur genoemd kan worden. Hij verzocht de rechtbank rekening te houden met de mate van schuld van zijn cliënt. In beide gevallen doet de rechtbank over veertien dagen uit spraak. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in enkele bouwketen, na bij de Korte Verspronckweg te Haar lem, waar een noodschool van de Haar lemse HTS wordt gebouwd. De buit be stond uit een grote hoeveelheid timmer mansgereedschappen en uit werkkle ding. De vermiste goederen hebben een totale waarde van 1200. Uit de kantoren van een fabriek aan de Maarten van Heemskerkstraat te Haarlem worden een schrijfmachine en een hoeveelheid kantoorbenodigdheden ter waarde van 435 vermist. Door ver breking van een ruit heeft men zich toe gang verschaft tot de lokaliteit. Advertentie bieden de RENAULT 1- en 1 tons bestel wagens. Daarbij: gemakkelijk wendbaar (frontbesturing), laag brandstofverbruik en u, jaar fabrieksgarantie, incl. arbeidsloon. Prijzen van f 6900.tot f 7440. Toen de dienstbode van een aan de Zwarteweg in Aêrdenhout wonende fa milie donderdagochtend het huis van haar werkgeefster binnenkwam ont dekte zij, dat er was ingebroken. Aén de achterzijde van de villa was een ruit gebroken en de woning was doorzocht. Vermoedelijk wordt niets vermist, doch juistheid daarvan kon niet worden ver kregen, daar de bewoners met vakan tie afwezig zijn. „Verdachte maakt er een gewoonte van om een stuk in zijn kraag te drin ken, en dan hier of daar een voertuig weg te halen om te gaan joyrijden," merkte de Haarlemse officier van jus titie gistermiddag op over een jeugdige schoorsteenbouwer uit Beverwijk. Op 13 mei was hij er zelfs met een auï >- bus vandoor gegaan, nadat hij eerst 11 a 12 biertjes had gebruikt. Zelf was hij niet ter terechtzitting verschenen, zodat zijn zaak bij verstek behandeld werd. Er blijken nog verschillende za ken tegen hem te lopen. De officier eiste drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar onttrekking van de rijbevoegd heid. Intrekking van het rijbewijs kon de officier niet vragen, want de man bleek dat niet te hebben. Tegen een 22-jarige Amsterdamse vrijmaker eiste de officier een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid omdat hij op 15 mei, na een hoeveelheid bier ge bruikt te hebben, met een gehuurde brommer naar Zaandam was getogen en daar aan een scooter geen voorrang had verleend. De berijders van de scoo ter sloegen tegen de grond, als gevolg waarvan een 27-jarige timmerman een hersenschudding opliep, waardoor hü zes weken niet werken kon, terwül zün achterop zittende 22-jarige verloofde een gebroken knieschüf opliep. De verdachte erkende te veel ge dronken te hebben en verklaarde in Zaandam zover van de kaart te zün ge raakt, dat hij zich niets meer kan her inneren. Hü kon zich niet voorstellen, dat dit alles gebeurd was, want hü had niet eens zoveel bier gedronken, terwül hij in Zaandam bovendien nog gegeten had. Hü heeft geen uitkering gekregen, liep zelf een hersenschudding op en zit in moeilükheden met zün baan. Zün verdediger, mr. B. J. Lambers, kon wei nig excuses aanvoeren, maar meende dat zü'n cliënt al jeugdig een zeer ge voelig leergeld heeft betaald. Hü nam aan. dat het hier geen hopeloos geval betrof en wees de rechtbank erop, dat gevangenisstraf de jongeman hoogst waarschünlük zün baan zal kosten. Over veertien dagen doet de rechtbank in beide gevallen uitspraak. ,,Ik ga in hoger beroep. Ik wist te vo ren, dat ik hier niet veel goeds kan verwachten." Dat deelde een 39-jarige auto-monteur uit Lisse mede, nadat de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen hem twee jaar ontzeg ging van de rübevoegdheid en twee maanden gevangenisstraf had geëist. De Lissenaar stond terecht wegens het auto-rijden onder Invloed van drank en wegens wederspannigheid jegens een 40-jarige wachtmeester der rijkspolitie, die hem naar het bureau wilde over brengen. Om half vier 's nachts, op 6 septem ber, was de verdachte door de wacht meester gesignaleerd op de Kanaaldük in Lisse in een auto, die zodanig reed, dat er aanleiding was tot de veronder stelling, dat de bestuurder drank tot zich genomen had. De wachtmeester hield de auto aan en toen de bestuurder de politieman herkende, die hem naar het bureau wilde brengen, was hij re calcitrant geworden. Hij deelde voor de rechtbank mede, dat hü aan de wachtmeester gevraagd had, of hü niet even thuis wat kleding mocht halen, omdat hü een kilometer in de kou zou moeten lopen en slechts matig gekleed was. De wachtmeester weigerde echter dat toe te staan en toen begon een handgemeen. De politieman moest ten slotte door een collega ontzet worden. De verdachte deelde voor de recht bank mede, dat hü bezwaar had tegen de verbalisant. Hü bad bü zün vroege re werkgever ervaren, dat de wacht meester óók dronk, en evengoed achter het stuur ging zitten. „En hem ge beurt natuurlük niets", aldus de ver dachte. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyl van Seroos- kerken, achtte die mededelingen van de verdachte ontoelaatbaar. De officier van justitie mr. G .W. F. van der Valk Bouman, vond een gevoelige straf op zün plaats. De rechtbank zal donder dagmorgen 30 oktober uitspraak doen. De heer J. Eggink, secretaris van de Stichting Nederlands Comité Unicef houdt donderdag 23 oktober in restau rant Brinkmann te Haarlem een lezing voor het Centrum voor Internationale Lezingen. Na de causerie wordt de film „Drie van onze kinderen" vertoond. De avond wordt belegd ter viering van de Dag der Verenigde Naties en staat onder leiding van de wethouder van on- derwüs D. J. A. Geluk van Haarlem. In de Kunstzaal „De Ark" aan het Nieuw Heiligland te Haarlem wordt zondag 19 oktober een tentoonstelling geopend van schilderüen en tekeningen van Anthonia Visser en Norbert Olt- huis. De tentoonstelling blüft tot 1 no vember. Hü is te bezichtigen op werk dagen van negen tot twee en van zeven tot tien uur en op zondag van twee tot tien uur. Voor de buurtvereniging „Overveen" treedt vrüdag 24 oktober mevrouw Cobi Schreü'er op. Zü zingt balladen en volks liederen uit Nederland en verschillen de andere staten. Mevrouw Schreüer be geleid zichzelf op een Spaanse gitaar. Vrüdag 28 november houdt de heer R. J. Junius Ingerman een causerie over „Het leven der Europeanen in de Belgische Congo." Beide avonden wor den gehouden in het gebouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen. Bü K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. P. F. Westerling, hoofdadministrateur B. ter provinciale griffie van Noord-Holland, wonende te Bloemendaal. In Overveen wordt het Rolland-schaak toernooi gehouden. Aan het toernooi wordt deelgenomen door 25 jeugdige spelers die elkaar de afvaardiging naar het persoonlijk Noordhollands jeugd kampioenschap betwisten. Evenals an dere jaren wordt er weer enthousiast gespeeld en verloopt het programma geheel volgens rooster. De spelers zijn verdeeld in vijf-kam pen waarvan de beide hoogstgeplaatsten zich klasseren voor de finale. In deze finale zal worden gespeeld volgens het Zwitsers-systeem, hetgeen inhoudt dat steeds die spelers tegen elkaar in het strijdperk komen die op het moment een gelijk aantal punten hebben. Groep 1: E. K. de JonghH.Vreeman 1-0; J. R. DrostE. J. Petersma 0-1; W. KrijnenE. K. de Jongh Ya-Y', H. VreemanJ. R. Drost 1-0; E. J. Pe tersmaH. Vreeman 1-0; E. K. de Jongh J. R. Drost 1-0. Groep 2: R. P. v. d. Kasteele—R. Eek hout Yi-Y', H. Bakker—K. Nederkoorn 0-1; W. GeuzebroekR. P. v. d. Kas teele Y-'A', R. EekhoutH. Bakker 1-0; H. Bakker—W. Geuzebroek 1-0; W. Geu zebroekK. Nederkoorn 0-1. Groep 3: D. de HaasN. J. M. v. d. Meer 0-1: H. W. van DisR. de Jong afg.; H. C. HonsbeekD. de Haas 1-0; N. v. d. MeerH. Honsbeek 0-1; R. de JongD. de aas. Y-Y;'D. de Haas H. van Dis 0-1. Groep 4: Th. de VriesF. van Maa- nen 0-1; J. MoltzerA. v. Driel 0-1; P. J. GeerlingsTh. de Vries 1-0; F. v. MaanenJ. Moltzer 1-0; J. Moltzer P. J. Geerlings 1-0; A. van DrielF. v. Maanen 0-1; Th. de VriesJ. Molt zer 0-1; F. v. MaanenP. J. Geerlings 1-0. Groep 5: D. de JonghFr. Misset Y-Y; C. H. KlimbieH. Mostertman 0-1; B. S. HylkemaD. de Jong 0-1; Fr. MissetC. H. Klimbie 1-0; C. H. Klimbie—B. S. Hylkema 0-1; H. Mos tertmanFr. Misset 0-1; D. de Jongh C. H. Klimbie 1-0. De wedstrijden worden nog deze week voortgezet. Advertentie LANGE PANTALONS WINDJACKS TRUIEN - PULLOVERS in diverse kleuren, voor dames, heren en kinderen SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE Advertentie die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. I Siert zowel dames als heren. Geen kledinggeruis en snoeren. N.V. fns.tr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 HAARLEM - Koningstraat 11 - Telel. 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures Tijdens een zitting van de raad voor patentcompensaties over de door Phi lips ingediende eis voor een bedrag van 20 miljoen dollar wegens het aandeel, dat dit concern heeft gehad in de ont wikkeling van de kernenergie, heeft de- Amerikaanse atoomenergiecommissie verklaard, dat deze eis op verscheidene gronden als ongeldig moet worden be schouwd. Eén van deze gronden is, dat Philips de eis niet heeft ingediend bin nen de verjaringstermün van zes jaar, welke in 1952 afliep. De eis van Philips is niet eerder dan omstreeks 16 februari 1954 ingediend, zo werd van de zijde der atoomenergiecommissie verklaard. Ver der werd aangevoerd, dat de atoomener- giewet van 1946 en de geamendeerde wet van 1954 geen schadeloosstelling, geba seerd op buitenlandse patenten, toestaan. Ook geeft de wet de raad voor patent compensaties geen jurisdictie ten aan zien van het algemene terrein der kern fysica. De advocaat van Philips verklaarde, dat de verjaringswet niet voor dit geval geldt. Deze wet ontzegt Philips thans niet het_ recht van handelen, daar de eis niet is gericht tegen de overneming van de patenten van Philips in 1946, maar tegen een mogelü'ke nadelige be slissing van de raad voor patentcompen saties. Philips' advocaat maakte ver schil tussen de „reden tot handelen" in 1946 en het „recht van handelen" op een later tijdstip. De raad voor patentcompensaties zal in december a.s. uitspraak doen. Wordt het verzoek van de tegenpartij om ver werping van de eis toegewezen, dan kan Philips in beroep gaan. Wordt dit ver zoek echter niet toegewezen, dan zal de raad het bewüs horen. (Van een verslaggever) tere koffie verlangt dan drijven het koffiezetten A lien die te maken thuis. Dat mag u van het verleerd is, zullen we A hebben met het hopje koffie echter niet yl Vnnie koffie, dat u verlangen nu de huis vrouw dank zij het mo- kopje kojjie, dat u geregeld of zo nu en dan, het doet er ook niet toe buitenshuis drinkt, hebben vandaag de huis vrouwen van Nederland uitbundig geroemd. Want, weet u loaarom u zo nu en dan in een. van de etablissementen hebt be weerd, dat ze tegenwoor dig dat lekkere, ouder wetse kopje koffie niet meer schenken? Omdat, zo is ons door deskundi gen op een persconferen tie duidelijk gemaakt, moeder thuis zulke voor treffelijke koffie zet. De deskundigen, zij die mid den in het horecabedrijf en in de koffiebranche zitten, hebben naar aan leiding van de klachten over het kopje koffie een uitgebreide studie ge maakt en zijn toen tot de onthullende conclusie ge komen, dat u het kopje kojjie soms niet lekker vindt, omdat u, zo wil de traditie, buitenshuis be- derne filter- of espresso potje en de kleine flesjes gesteriliseerde room of koffiemelk een even geu rig kopje kan zetten. De commissie der deskundi gen wil nu, dat de horeca bedrijven alles In het werk stellen om koffie te schenken, die beter is dan het kopje thuis. Overigens moet toch wel worden vastgesteld, dat u niet alleen „sug gestieve klachten" hebt over het kopje koffie in de café's of restaurants, pen, dat u binnenkort met Het is niet te ontkennen, meer klaagt over het dat men in heel wat be- kopje koffie. maar zeggen. De smaak van de verantwoordelijke mannen is vervlakt, zo hebben deskundigen vast gesteld. Zij kennen de goede smaak niet meer als gevolg van de distri butie en de toevoeging van surrogaat in de vroe gere jaren. Door diezelfde distributie is men. ook zuinig omgesprongen met de koffie en men is feite lijk nooit meer van die slechte gewoonte afge stapt. Bovendien is ge bleken, dat de standaard kwaliteit van de koffie is gedaald, maar men heeft er in de praktijk geen rekening mee gehouden. Met het schaamrood op de kaken heeft de com missie dit alles vastge steld. Vandaar, dat nu naar alle bedrijven de dringende oproep is ge gaan „Gebruik de aller beste koffie in uw zaak." Wij zullen intussen ho Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS WZ. - SCHIEDAM Het is thans zeer waarschijnlijk, dat op 25 oktober a.s. 52 kardinalen in con claaf zullen gaan om een nieuwe Paus te kiezen. Dit meldt het K.N.P. Van deze 52 zijn er thans reeds 36 in Rome. Gis teren arriveerden zowel de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, als die van Le Mans, kardinaal Grente. Aanvanke- lük werd aangenomen, dat de gezond heidstoestand van de 86-jarige kardinaal Grente het hem onmogelijk zou maken de reis naar Rome te ondernemen. Drie kardinalen zullen niet aan het conclaaf kunnen deelnemen, aldus het K.N.P., namelijk kardinaal Mindszenty uit Hongarije, kardinaal Stepinac uit Joegoslavië en de Curie-kardinaal Celso Costantini, die kortgeleden is geope reerd. Kardinaal Wyszynski van Polen wordt vandaag in Rome verwacht. Een Oostduitse rechtbank heeft een geestelüke, kapelaan Hermes, tot zes tien maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hü zonder toestemming in het bezit was van boeken uit het Wes ten, aldus verneemt A.F.P. in katholie ke kringen te Berlijn. Tijdens de terechtzitting zou men volgens het bericht van A.F.P. op de publieke tri bune hebben geprotesteerd tegen de ma nier, waarop het proces werd ge voerd. Advertentie voor ZIJLSTRAAT 87 Telefoon 11110 Het gerechtshof te Arnhem heeft de geschorste substituut-griffier bü het ge rechtshof te Amsterdam mr. R. vrüge- sproken. Ten aanzien van het primair ten las te gelegde; „de huiszoeking door de Haagse politie bü de journalist Fabius, welke actie de heer R. in een kranten artikel had vergeleken met Gestapo-me- thoden," achtte het hof evenals de rechtbank te Arnhem deze uitlating niet kwetsend bedoeld. Wat betreft het subsidiair ten laste ge legde: de beoordeling van een procu reur-generaal „wiens normbesef en ho ger verantwoordelükheidsgevoel zouden zün gestoord door vü'f jaar bezetting" overwoog het hof, dat niet wettig en overtuigend bewezen is, dat met deze uitlating een bepaalde procureur-gene raal (mr. D. J. van Gilse procureur- generaal bü het gerechtshof te Den Haag), zou zün bedoeld. De rechtbank had de griffier voor het laatste veroor deeld tot 50 boete of tien dagen hech tenis. Het onderzoek, dat de recherche te Rijswijk heeft ingesteld naar de aan slag, die zondagavond op de 55-jarige mevrouw N. M. te Rijswijk is gepleegd, heeft geleid tot de arrestatie van een 21-jarige Delftenaar te Amsterdam. Bü zün verhoor heeft hij bekend, dat hü zondagavond op een te Delft gesto len damesrjjwiel naar de buurtschap pen 't Haanthe en Sion is gegaan met de bedoeling daar geld te stelen. Hij sloeg mevrouw M. met een hamer neer. Toen de vrouw geluidloos ineenzeeg, schrok hü zo, dat hü ijlings de vlucht nam. Blijkbaar is hü snel van de schrik bekomen, want met dezelfde hamer sloeg hü later de keukenruit van een woonschip in, dat na zün bezoek in brand is geraakt. Bü het licht van lu cifers, die hij in de keuken vond, is hü naar geld gaan zoeken, maar hü ont kent brand te hebben gesticht. De Nederlandse straaljager, die, zoals gemeld, woensdag in Duitsland is neer gestort, werd bestuurd door de dinsdag juist tweeëntwintig jaar geworden on gehuwde sergeant-vlieger J. A. P. F. Heesmans uit Rotterdam. Horizontaal: 1 gebak, 4 plaats in Ita lië, 8 onvermengd, 11 bijwoord 12 bo- venlipversiersel, 14 in zee stekende land- punt, 16 jongensnaam, 17 goud (FrJ, 18 deel v d dag (afk.), 19 bekende motor races '(afk.), 21 cirkelvormig, 23 nobel, 25 heilige (afk.), 26 melkklier, 28 op leeftijd, 30 geen prijs, 32 onbewoonbare woning, 33 niets uitgezonderd, 35 on- vriendelük, 37 voegwoord, 38 water in Utrecht, 40 zangstem, 42 voorzetsel, 43 graafwerktuig, 44 Friese jongensnaam, 45 en dergelijke (afk.), 47 godheid, 49 boom, 51 N.V. (Franse afk.), 52 stuur v. e. schip, 54 adreskaartje, 57 godheid, 59 verdedigingsorganisatie (afk.), 61 netto (afk.), 62 koud en kil, 63 bestaat, 64 ge recht, 66 grote plaats, 68 getij, 70 eer waarde heer (Lat. afk.), 71 water in Brabant, 72 laatstleden (afk.), 74 plan, gedachte, 76 deel v. e. schip, 78 bevesti ging, 79 slot, 80 niets, 81 bakkerijgrond stof. Verticaal: 1 munt, 2 wintervoertuig, 3 verlaagde toon, 4 losse naad, 5 plaats der oudheid. 6 keur, 7 verbinding, 8 mu ziekterm (afk.), 9 klein persoon, 10 schoorsteenzwart, 13 Europeaan, 15 het zij zo, 20 brandstof, 21 hennepbraak, 22 razend, 23 plaats op de Veluwe, 24 smalle strook stof, 25 gedroogde halmen, 27 in opdracht (afk.), 29 soort onder wijs (afk.), 31 en omrtekeerd (afk.), 32 metaal, 33 breedvoerig, 34 wapen, 33 houtschilfer, 39 Europeaan, 41 steensoort, 46 kleine veertjes, 47 geneesheer, 48 kloostervoogd, 50 fris, 51 titel, 53 en an dere (afk.), 55 persbureau, 56 godheid, 58 Duits pers. voornaamw., 60 plaats, 62 metaal vlechtwerk, 63 dunne, 65 para dijs, 67 spreekwijze, 69 verpakking, 73 Chinese maat, 74 hetzelfde (afk.), 75 vo- gelprodukt, 76 zangnoot, 77 tot en met (afk.), 78 pers. voornaamw. Horizontaal: 1 cureren - gal, 2 oratio - Vera, 3 mak - onbezet, 4 maki - vü- len, 5 anemoon - las, 6 rituaal, 7 de - tod - cito, 8 laf - mager, 9 nestor - N.T., 10 Tokio - minus, 11 enclave. Verticaal: 1 commandant, 2 uraan Eos, 3 rakker - lsk, 4 et - imitatie, 5 rio - otofoon, 6 eenvoud, 7 bijna - ML, 8 vel - acacia, 9 gezellig - N.V., 10 arena - te nue, 11 lat - shorts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2