Kroning van de nieuwe Paus op 9 november? CONCLAAF-KOORTS GRIJPT DE ROMEINEN AAN Is mgr. Montini door Paus Pius XII nog tot kardinaal benoemd? Rede van Pius XII over de priesteropleiding Geen vliegtuigen boven V aticaanstad Aspirin Toerisme- W oningproduktie en woningnood Conclaaf kachel is onvindbaar Indonesië zoekt naar nieuwe stapelplaats „Osservatore Romanospreekt een tweede testament van In de Sixtijnse kapel zullen 55 overhuifde zetels staan 23 november emigratiezondag pgf Nieuwe ambassadeur van Australië ABDIJSIROOP TIJDENS HET CONCLAAF Een stad werkt voor u.... Emigrant wordt tot priester gewijd Herdenking van alle gevallenen Kom maar binnen mijne heren VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PAGINA 5 (Van onze Romeinse correspondent) roen werd de Eeuwige Stad overvallen door een ziekte, die alleen zij maar kent en waarvan de wetenschap de bacil nooit doden zal. Ge woonlijk moet zij om de tien jaar slachtoffers ma ken in alle rangen van de Romeinse samenleving, onder de adel, de burgerij, en onder het volk niet minder, maar vboral onder de hogere en lagere pre laten en onder de dagbladschrijvers, van wie er geen enkele gespaqrd blijft. Niemand sterft eraan en na enige weken zijn doorgaans allen weer gene zen, al blijven nog een tijdlang velen rouwig en zwartgallig." Zo schreef bij het overlijden van Paus Leo XIII kardinaal Mathieu, en deze eminente clini cus heeft ook heden nog gelijk. Het conclaaf grijpt reeds om zich heen. In elk gesprek, in elk weekblad en in elke krant geeft men zijn denkbeelden over de verkiezing van de nieuwe Paus. Meer nog dan in 1939 boeit en bloeit de vraag of deze maal de nieuwe opperherder wellicht een niet-Italiaan zal zijn. Het Heilige College der kardinalen is volgens de consti tutie die de pauskeuze regelt geheel vrij in zijn beslissing. De enige norm die dringend wordt gesteld is, dat de kandidaat van het mannelijk geslacht moet zijn en gedoopt. Over diens leeftijd, noch ook zijn natio naliteit wordt met een woord gerept. Sinds eeuwen is daar evenwel de gewoonte een gewoonte echter die niet bindt dat de Romeinse Pontifex gekozen wordt uit het college van kardinalen. En sinds de dood van Paus Adrianus VI is het steeds een Itali aan geweest, die de zetel van Sint Petrus innam. Men kan er zelden van op aan, hoe de uitslag van een conclaaf zal zijn, en menigeen, wiens keuze te voren vast stond in de volksmening, werd niet ge roepen tot de tiara. De eeuwenlange ervaring te Rome gaf de spreekwijze het aanzien: „Wie als Paus het Conclaaf ingaat, komt er als kardinaal uit". Hoest niet langer Symbool van vertrouwen Benoemingen bij de paters van Cadier en Keer Op 4 mei Verzoek uit de Kamer vt ZUoestc Tjocre Tijdens het bewind van Paus Pius XII is duidelijk de neiging tot uiting gekomen om het Kardinaalscollege ver der te internationaliseren, evenals ook het gehele centrale bestuursapparaat der Kerk en de bezetting der functies. Al gaan dergelijke dingen uitermate langzaam, feit is, dat van de huidige 55 leden van de Senaat der Kerk er 18 Italianen en 37 niet-Italianen zijn. Begrijpelijkerwijze stelt men heden de vraag, of het komend Conclaaf een niet-Italiaan zal kiezen. Zonder mede werking van de Italiaanse kardinalen gaat dit evenwel niet, omdat een stem- menmeerderheid van twee-derde plus een nodig is (achtendertig), gesteld dat alle gepurperden aan het Conclaaf zou den kunnen deelnemen. Reeds naar de mens gesproken blijft het echter een verkeerd uit- gangspunt om het Heilig College van Kardinalen in een Italiaans en een buitenlands blok te verdelen. Rede lijke speculatie zal dan ook niet van de nationaliteit uitgaan, maar van de kandidaten die „papabiles" zijn. Onder de niet-Italiaanse kardinalen Beidt als „papabilis" de Armeense pa triaren Agagianian, die zo vaak ge noemd wordt, dat als er iets in het aangehaalde spreekwoord steekt, hem Zeker de last der driekroon bespaard blijft. Een andere naam is kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal. Hij is af komstig uit een Angelsaksisch land, is een Fransman van cultuur, en een Romein van vorming. In de Eeuwige Stad heeft hij zijn opleiding ontvangen en hij was bovendien jarenlang rector van het Canadese priestercollege. Ook de partriarch van Lissabon, Goncalves Cerejeira, wordt „papabi lis" geacht. Tenslotte is er nog de eni- ge niet-Italiaan in de Romeinse Curie, Franse kardinaal-deken Tisserant. Algfraeeii wordt inzake de eventue le verkiezing van een niet-Italiaan de moeilijkheid gevoeld van hetgeen men politieke verwikkelingen" zou kunnen noemen In de huidige wereldsituatie met een'westelijk en een oostelijk kamp zou bijvoorbeeld een Paus van Ameri kaanse herkomst de Kerk de schijn kunnen geven van aan gesloten te zjjn bij «sen politiek of nancieel machtsblok. Van alle buitenlanders lijkt in dit op zicht de Armeense kardinaal het rmnst belast. Hij stamt uit een vervolgd en verstrooid volk op de breukband van &u- ropa en Azië en in zijn persoon bestaa reeds de band tussen de Oosterse en Men heeft in het "Vaticaan koortsach tig gezocht naar de kachel, die men no dig heeft om het stro te verbranden, welks rook aan de wereld zal melden °f er een nieuwe Paus gekozen is of hog niet. Kerkelijke autoriteiten, die een kijkje gingen nemen in de Sixtijnse kapel, waar het conclave gehouden zal wor den, konden nergens die kachel vinden, zo meldt United Press International. Men heeft de kachel twintig jaren niet nodig gehad en nu is hij destijds blijkbaar zo goed opgeborgen, dat men hem nu niet meer terug kan vinden. Men heeft alle opslagplaatsen in het Vaticaan afgezocht, maar vergeefs. De gezochte kachel is al heel oud. Hij is bij verschillende conclaven gebruikt om de stembriefjes te verbranden, die dan eerst op een bos droog stro waren gegooid. Op die manier ontstaat de witte rook, die aan de wereld meldt, dat de kardinalen, in conclaaf bijeen, een nieuwe Paus hebben gekozen. Als bij de stemming niet de vereiste meerderheid is bereikt, wordt er nat stro in de kachel gedaan. De stembrief jes gaan dan met het stro in zwarte rook op. Indonesië is op zoek naar een Euro pese stapelplaats voor zijn produkten, Waar de minste kans bestaat, dat de op brengst van de verkoop der produkten Öoor Nederland in beslag wordt geno men, aldus bericht D.P.A. De leider van bet Indonesische bureau, dat de ont eigende Nederlandse ondernemingen be geert, Amien Trojrcsusenos, heeft on- langs een bezoek aan West-Duitsland racht om met importeurs en klem- bandelsorganisaties de mogelijkheid van ?e verkoop van landbouwprodukten via uitse tussenpersonen te bespreken. Na ?iin bezoek aan West-Duitsland maakt thans een rondreis langs Europese hoofdsteden, maar hij wordt op 5 no- j|fcmber te Bonn terugverwacht voor Verdere besprekingen. Indonesië beschouwt Londen, Ant werpen en Hamburg als de meest ge knikte plaatsen om Amsterdam als sta pelplaats voor de produkten van de oormalige Nederlandse ondernemingen P te volgen. De juridische deskundigen an Indonesië gaan thans na, welke van £1 i e steden de Nederlanders de min- Vae kans biedt voor het in beslag nemen «n de exportopbrengsten der onteigen- e ondernemingen. Mgr. Giovanni Battista Montini, aarts bisschop van Milaan. de Latijnse Kerk. Bovendien heeft zijn lange verblijf in Rome hem in staat gesteld het bestuur der kerk te leren kennen als een geboren Italiaan. Op zijn college, kardinaal Tisserant (74 jaar), heeft hij zijn leeftijd voor. Voor verreweg de meeste Italiaanse Curie-kardinalen lijkt de leeftijd een ernstige belemmering voor hun verhef fing tot de Stoel van Petrus. De jong ste hunner, de kardinaal-diaken Otta- viani, is 68 jaar. Van de overigen zijn er twee beneden de 75 jaar, vijf tus sen de 75 en 80 en vijf boven de 80. Bij verschillende hunner doet de ho ge leeftijd zich we] gevoelen. Ondanks de verkiezing dezer dagen van kardi naal Aloisi Masella tot Camerlengo, dat is tot primus inter pares, om het H. College van Kardinalen tijdens de vacatie van de H. Stoel te leiden, kan men achter zijn figuur toch niet de schaduw van de sleutels van de Sint Pieter zien. Het is logisch, dat men iemand met het tijdelijk beheer der Va ticaanse zaken belast die deze zaken door en door kent. Behalve de naam van de kardinaal-deken (Tisserant) hoort men ook die van Kardinaal Mim- mi Deze (76 jaar) werd eeen jaar ge leden benoemd tot leider der Consisto riale Congregatie. Voordien bestuurde hij het aartsbisdom Napels. Van delta- liaanse gepurperden die niet te arbeiden, zouden op leeftijdsgronden kunnen afvallen kardinaal Fossati, aarts bisschop van Turijn (82), en Rlia della Costa van Florence (86). Al lang kent het land de namen der Italiaanse „pa pabiles": het zijn Siri (Genua), Lerca- ro (Bologna) en Ruffini (Palermo). De ze laatste gaat echter gebukt onder een steeds toenemende blindheid, en in zijn plaats staat thans de naam van de pa triarch van Venetië. Roncalli. Kardinaal Siri is ongetwijfeld een der meest op de voorgrond tredende kerkvorsten in Italië. Hij vertegenwoor digde bij verschillende gelegenheden als „legatus a latere" de Paus. Hij heeft de naam van een scherp geleerde en. bezadigd tacticus te zijn. Hij is de voor zitter van de algemene episcopale com missie van de Italiaanse Katholieke Ac tie. Maar de kardinaal zal met zijn 52 jaar wellicht te jong bevonden worden, ook al was Pius IX bij,het aanvaarden van zijn pontificaat nagenoeg even oud. De sympathieke kardinaal Lercaro (67 jaar), die men de „La Pira" van Bologna noemt en die men vanwege zijn schermutselingen met de popu laire communistische burgemeester Doz- za de „Don Camillo" onder Italië's kar dinalen zou kunnen noemen, is een so ciaal zeer bewogen man, en iemand die de zielzorg in zijn vuurrood bisdom en kerkprovincie op de energiekste wij ze aanpakt. De strijd tegen het com munisme voert hij op allerhande wij zen, zowel met zijn enorme eskader „vlie-gende paters" en met zijn grootse kinderkennissen, de tegenhangers van de communistische feesten. Sommigen menen, dat een rustiger en minder uitgesproken figuur beter het roer zou kunnen houden van Petrus' scheepje. Dan wenden de „menselij ke" blikken zich tot de 79-jarige kar dinaal Röncalli van Venetië. Deze komt voort uit de diplomatieke dienst. Hij was o.a. nuntius in Frankrijk. Tenslot te kan, naar de publieke opinie wil, ook een niet-kardinaal in aanmerking komen voor het Pontificaat en wel de aartsbisschop van Milaan, mgr. Mon tini (61 jaar), die vele jaren lang een der allernaaste medewerkers van de Paus is geweest. Telkens duiken er bovendien nog ge ruchten op, dat Pius XII in 1955 tijdens zijn ziekte kardinaal Canali 'n document zou hebben toevertrouwd, dat de ver heffing van Mgr. Montini tot het kardi nalaat bevat. De Paus zou dit hebben vastgelegd voor het geval, dat hij niet meer in staat zou zijn een consistorie te houden. Maar de H. Vader heeft later wel degelijk nog een consistorie bijeen geroepen, maar daar niets medegedeeld van een kardinaalsbenoeming „in pecto. re". Het verhaal zal dus wel toegeschre ven moeten worden aan de Romeinse koortstoestand. Maar men blijft gespannen uitzien, of Mgr. Montini opgeroepen wordt voor het conclaaf. In dit geval zou dan blij ken, dat de Paus hem toch tot het pur per verheven had zonder daarvan enige publikatie te doen. In theorie is zo iets mogelijk, omdat kardinaalsbenoemingen en zelfs de wijze, waarop die geschie den, geheel afhangen van de souvereine wil des Pausen. Tot slot moge nog vermeld worden, dat men het geenszins onwaarschijnlijk acht, dat het komende conclaaf langer zou kunnen duren, dan de wereld de laatste malen gewend is geweest. De Pauskroning heeft plaats op een Zon- of feestdag een aantal dagen na de keuze en wel zo, dat de buitenlandse missies gelegenheid hebben om naar Ro me te komen. Slechts wanneer het de 25e oktober beginnende conclaaf de eerste stemmingen zijn 26 oktober zeer kort zou duren, is er een kans, dat de kroning nog op Allerheiligen valt. Zondag 2 november is dit jaar feitelijk de „vigilie'' van Allerzielen en te Rome gaan tallozen reeds in de vroege middag naar het kerkhof met witte of gekleurde anjers, de bloemen der doden. Zo lijkt deze dag minder geschikt voor de kro ningsplechtigheid. Concluderende is er een waarschijn lijkheid, dat eerst de 9e november de nieuwe Paus gekroond zal worden. Advertentie Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen SiS!K"i snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. /AKKER SIROOP Sir Edwin McCarthy die door de regering in Canberra benoemd is tot ambassadeur van Australië in Nederland. De heer McCarthy, plaatsvervangend Hoge Com missaris voor Australië in het Verenigd Koninkrijk, -wordt opvolger van Z. Exc. H. A. McClure-Smith, die ambassadeur in Italië wordt. Sir Edwin zal zijn nieuwe functie in januari van het volgend jaar aanvaarden. De „Osservatore Romano" heeft gisteren de toespraak gepubliceerd die de overleden Paus Pius XII zondag had willen houden voor de geestelijkheid en de_ seminaristen van Apulië ter gelegen- heid yan het feit, dat het Seminarie van Apulië 50 jaar geleden werd gesticht. De Paus geeft daarin, volgens United Press International, zijn gedachten weer over de ideale priester. De ,,Osserva- tore" noemt deze toespraak het tweede testament van de Paus. De priesterwij ding, aldus de Paus, betekent een lief- desverbond met God, dat door het schep sel met heiligheid beantwoord moet wor den. De priester moet zich in alle ne derigheid gewennen aan een opvatting over zjin eigen persoon, die alle ande re opvattingen, ..elfs van uitstekende christenen verre overtreft. Christus De Italiaanse regering zal er nauw lettend op toezien, dat het luchtruim boven de staat van Vaticaanstad tij dens de duur van het Conclaaf, dat 25 oktober begint, niet wordt geschonden, aldus meldt U.P.I. Vluchten over het aticaan zijn verboden krachtens arti kel zeven van het in 1929 gesloten Ver drag van Lateranen tussen de Italiaan se staat en de Heilige Stoel. In genoemd artikel heet het dat „overeenkomstig het internationale recht, het vlieg tuigen is verboden over Vaticaans grond gebied te vliegen." Het Vaticaan heeft dit nimmer te strikt genomen onder nor male omstandigheden. Thans wenst zij, dat voor de duur van het Conclaaf het wetsartikel naar de letter zal worden geëerbiedigd, hetgeen door de Italiaan se regering is verzekerd. De enige keer, dat schennis van het luchtruim van Vaticaanstad in vredes tijd tot een incident leidde, was onder de regering van Paus Pius XI. In de hof van Damasus sprak deze Paus een groep mensen toe, toen een Italiaans vliegtuig laag overvloog en de Paus het spreken belette. Toen hij in staat was verder te spreken, zei Pius XI tot zijn gehoor, dat hij vo- - deze schending van het akkoord bij de competen' Italiaan se autoriteiten zou protesteren. Tijdens de tweede wereldoorlog liet een nimmer geïdentificeerd vliegtuig bommen vallen op Vaticaans grondge bied, zonder slachtoffers te maken en slechts lichte schade veroorzakend. De kardinalen, die zich 25 oktober in Conclaaf begeven, zullen door twee onbezet blijvende zetels in de Sixtijnse kapel herinnerd worden aan de vervolg de kerk of wel de „Kerk der Stilte". Vaticaanse kringen hebben medege deeld, dat in de kapel 55 overhuifde ze tels voor alle kardinalen worden opge richt, ongeacht het feit, dat minstens twee onbezet zullen blijven. De kardi nalen Mindszenty van Hongarije en Stepinac van Joegoslavië verkeren in de moet in hem leven, hij mag niet aan zichzelf behoren, noch aan familie of land. Hij moet universele liefde ade men. Zijn levensopvatting moet volko men tegengesteld zijn aan de leuze, dat elke mens zijn eigen leven moet leven. De wijze waarop de priester de we reld aanschouwt moet eveneens een ge heel eigene zijn, aldus de Paus. Hü zïet slechts een wereld van zielen. Met het lichamelijke laat hij zich in, voorzover het lichaam een tabernakel Gods moet zijn, met het materiële, inzoverre dit kan dienen voor de glorie van God. Dit zien met de ogen van de geest maakt de priester des te gevoeliger voor de ongelukkigen. Deze hebben zijn voorkeur. Ondanks deze aandacht voor de ellende en ondanks passies voelt hij zich vrij, zoals elke geest zich vrij voelt die zich beweegt in zijn natuurlijke baan. Een goede priester, aldus de Paus plaatst zijn priesterschap boven alle an dere functies, hoe goed die ook mo gen zijn. Verkeerd is het, wanneer hij H. Mis en H.H. Sacramenten ten achter stelt by zelfs -edele activiteiten op bet gebied van wetenschap of socia le arbeid. Slechts als zijn bisschop hem uitdrukkelijk aanwijst voor zulk werk, kan hjj erin een waardevol en noodzakelijk apostolaat zien. Zelfs de meest lauwe gelovige ziet in de pries ter op de eerste plaats de dienaar van God. Niet alleen zijn werk, maar ook zijn persoon is gewijd, aldus de Paus. Men wordt geen goede priester, als men ook niet tot op zekere hoogte een per- fekte mens is: beschaafd, intelligent evenwichtig in zijn oordeel, zeker en rustig in zijn handelingen, onpartijdig en ordelijk, edelmoedig en vergevens gezind, een vriend van eendracht en een vijand van ijdelheid, in één woord: een perfecte man Gods. Ten aanzien van de eis van beschaving zei de Paus onder meer: tot de se minaristen: Laat studie uw asce se zijn, vooral wanneer die handelt over goddelijke zaken. De mensen hebben gelijk, als zij heilige en geleer de priesters willen hebben. De essen tiële deugd van de priester is ech ter leerzaamheid en volgzaamheid, de wil om een gewillig werktuig te zijn. Ten aanzien van de crises die in een priesterleven kunnen voorkomen geeft de Paus de raad zijn eigen krachten te meten, maar daarbij niet te vergeten de krachten die God eraan toe zal voe gen. Oude priestei s beveelt hij aan hun jonge confraters niet teleur te stellen Laat hen plannen maken, zegt hij, laat hen hun krachten beproeven, en als Advertentie onmogelijkheid aan de Pausverkiezing i zij niet slagen, troost hen en bemoedig deel te nemen.' hen. 's Morgens spoeden zich 35.000 mensen naar de Bayerfabrieken te Leverkusen om voor u te gaan werken. Zij zijn allen onmisbare raderen in een gigantische industrie, die o.a. beroemd is om zijn genezing brengende producten, gewaar deerd om zijn sociale voorsprong, die aan ieder van deze 35.000 mensen ten goede komt. 60 gebouwen verspreid liggend over een oppervlakte van 2,5 km2 en verbonden door een straten- en wegennet van 15 km., 120 km. spoorbaan voor de interne goederenomslag. De Bayerfabrieken verbruiken jaarlijks 4 x zoveel water en even veel elektrische stroom als de stad Amsterdam. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin een belang rijke plaats in. Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zui verheid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-kruis. Gedeponeerd handelsmerk Zondag 23 november zal de jaarlijk se emigratiezondag worden gehouden. De bedoeling ervan is alle aspecten verbonden aan de migratie en in het bijzonder aan die der katholieken in het middelpunt van de belangstelling i te plaatsen. Er zal die dag naar wor den gestreefd de emigratie uit Neder- land te plaatsen in het kader van het j hedendaagse migratiegebeuren in de gehele wereld. Een klankbeeld daar- aan gewijd, zal de K.R.O. uitzenden. 1 Het is samengesteld door Tom Bouws, en draagt als titel „Kwestie van één letter". 's-Morgens zal mgr. W. Bekkers, bis schop-coadjutor van 's-Hertogenbosch, pater Jansen O.P. te Blerick tot pries ter wijden. Pater Jansen verliet Neder land als emigrant en genoot daarna zUn priesteropleiding in Australië. De priesterwijding zal door de K.R.O. wor den uitgezonden. De provinciaal van de paters van Ca dier en Keer en zjjn raad hebben pater Th. Brockhoff benoemd tot regionale overste van de drie bisdommen in Gha na. Cape Coast, Kumasi en Keta. Hij volgt als zodanig pater B. Gootzen op, die op de jongste provinciale vergade ring tot vice-pro vinei aal gekozen werd. Het ambt van regionale overste heeft tot doel de provinciaal in de Missie te vertegenwoordigen bij de 130 leden van de Nederlandse provincie, die in Ghana werkzaam zijn. Voorts is pater G. Hombergen benoemd tot geestelijk lei der van het missie-seminarie te Aalbeek en pater drs. G. Lieben tot professor in de filosofie aan hetzelfde seminarie. Verenigde Staten Wanneer wij ge durende de oorlog over de brandstoffen beschikten die de geallieerden bezaten had ik een projectiel van Hamburg naar New York kunnen zenden, aldus Wernher von Braun. Dit heeft de Ame rikaanse afgevaardigde Hugh Scott op een persconferentie in Cambridge, Pennsylvania, meegedeeld. (U.P.I.) De heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede en thans wnd. burgemees ter van Doetinchem, wiens benoeming tot staatssecretaris van oorlog binnen kort te verwachten is. De heer van Veen is lid van de P.v.d.A. (Van onze Haagse redactie) Vanuit de Kamer is aan de regering gevraagd of zij bereid is te bevorderen dat jaarlijks op de vierde mei een herdenking plaats heeft van alle ge vallenen, dus niet alleen van hen die in de jaren 1940-1945 om het leven zijn gekomen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van algemene zaken. Advertentie Anno 1771 w Exclusief Wild restaurant De pleisterplaats waar F Napoleon reeds, gast was li'a. d. hoofdweg Arnhem - Apeldoorn BEEKBERGEN Tol. k 6766 580 De vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N. V.V.) in het buitenland zijn momenteel in Nederland. Zij nemen deel aan staf besprekingen op het hoofdbureau in Den Haag, leggen hun plannen voor, en spreken met vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer, vervoermaat schappijen, reisbureaus, horecabedrij ven en andere bij het toerisme geïn teresseerde organisaties en instellin gen. Zij vertellen graag van hun erva ringen en plannen. De heer Ch. Belmon, die de A.N.V.V. vertegenwoordigt in Duits land, gaat het komend seizoen bijzon dere aandacht besteden aan de rusti ge plekjes in Nederland. „De Duitser zoekt rust," zegt hij. „Hij stelt geen hoge eisen. In Nederland zijn nog heer lijk rustige plekjes. Ik denk maar aan de -neren (zeilsport), Brabant en de Veluwe." In de toekomst zullen, vol gens de heer Belmon. de Deltawerken ook een belangrijke trekpleister voor de Duitse toeristen worden. Wat de rust in Nederland betreft verklaarde de heer Belmon blij te zijn, dat voor de boulevard in Scheveningen een bromfietsverbod is ingesteld. „Dit is een eerste stap," zo zei hij. Vanuit Zweden zullen steeds meei auto's naar Nederland komen. Eik- jaar komen er in dat lani honderd duizend auto's bij. Het bezoek van toe risten met bussen uit dat land zal af nemen. Veel van de Zweden kampe ren. Dat verklaarde de heer G. F. Gö- bel, die de A.N.V.V. in Scandinavië vertegenwoordigt. Het zal moeilijk zijn, aldus de heer O. Leebaert (Verenigde Staten) om met succes te concurreren tegen het toenemende aanbod in Amerika zelf, in Zuid-Amerika, de Pacific en Japan. Achtennegentig procent van de toeristen uit de V.S. bewondert de Ne derlandse gastvrijheid, de properheid en de eerlijkheid. De heer F. Hendricks (België en Luxemburg) hoopt dit jaar wat meer geld te stoppen in de propaganda voor Nederland in België en Luxemburg. Het afgelopen seizoen is er vanwege de machtige Expo geen pro'paganda gemaakt. De heer Hendricks hoopt op het normaal worden van de toe stand in België. De Belgische econo mie is door de Expo dit seizoen nogal scheefgetrokken. In Engeland beginnen de gevolgen van de recessie zich te doen gelden. Men zal daarom blij mogen zijn. al dus de heer Bayless Hathaway, A.N .V.V.-vertegenwoordiger voor Groot-Brittannië en Ierland, als het be zoek van Engelse toeristen gelijk blijft. Het aantal toeristen, dat per auto reist door Nederland is overigens stij gend. Dr. J. van der Stap (Frankrijk) hoopt op een goed seizoen. De handels- en betalingsbalans van Frankrijk zijn weer in evenwicht. De conjunctuur is opgaand. „De Franse burgers hebben weer het gevoel geregeerd te worden," aldus dr. van der Stap. Hij sprak ver der nog over klachten van Franse toe risten, dat er in belangrijke musea in Nederland geen catalogi in de Franse taal zijn. Wanneer men de begroting voor 1959 van het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid beziet, komt men onder de indruk van de enorme bedragen welke het Rijk aan de woningbouw ten koste legt. Voor bijdragen in het exploitatietekort van woningwetwoningen wordt ge raamd f 131.800.000,voor pre mies ingevolge de premieregeling 168.000.000,en voor de finan ciering van de bouw van woningwet woningen 670.000.000, De vraag rijst of deze, bijna een miljard gulden vergende uitgaven zodanig worden besteed dat zij ten goede komen aan die categorieën, die de financiële hulp van de overheid op het gebied van de volkshuisves ting het meest nodig hebben. Wij zijn daar niet gerust op. Het is algemeen bekend, dat de nieuwge bouwde woningwetwoningen be doeld als arbeiderswoningen een zodanige huur moeten opbrengen, dat zij voor de gewone arbeider prak tisch niet te betalen zijn. Wat de premiewoningen betreft 50% van de woningproduktie deze kunnen feitelijk alleen betrokken worden door de middengroepen of nog beter gesitueerden. De premiebouw vindt voor het overgrote deel plaats ten behoeve van een relatief dunne bo venlaag van de bevolking waar nu al onvoldoende gegadigden voor een woning te vinden zijn. Het opmerkelijke is, dat uit de Memorie van Toelichting, behorende bij de begroting, niet blijkt dat de minister zich met deze kardinale vraag van volkshuisvestingsbeleid heeft bezig gehouden. De minister staat uitvoerig stil bij de prognose van de woningproduktie in 1958. Het streven om in 1959 weer tenminste 80.000 woningen aan de woningvoor raad toe te voegen op zich zeer prijzenswaardig heeft de minister kennelijk zózeer in beslag genomen, dat hij dit vooral ziet als een tech nische top-prestatie, zulks ten koste van het sociale aspect, dat kan wor den samengevat in de vraag: kunnen de honderdduizenden woningzoeken den de tot stand gekomen woningen ook betalen? Het lijkt wenselijk, dat de minister van Maatschappelijk Werk mede be trokken wordt in het regeringsbeleid terzake van de financiële hulp ten bate van de volkshuisvesting. Naar onze mening zal een door het depar tement van Maatschappelijk Werk in te stellen onderzoek (om praktische redenen tot een aantal gemeenten te beperken) naar het concrete effect van de woning pro duktie voor de leniging van de woning nood tot verrassende resultaten kunnen leiden. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmimiimiiiiiimiimiiiHiiiiiiiii (Van onze correspondent) TT7 en radio- en televisiehandelaar fr. te Zutfen kreeg dezer dagen per post een briefkaart met het verzoek om dan en dan 's avonds om negen uur te komen praten over de levering van een t.v.-toestel bij een adres te Eefde, een klein plaatsje nabij de oude Gravenstad. De man reed met een opgewekt gemoed en stipt op tijd met zijn auto voor op het aangegeven adres. Hij zag dat er al meer auto's stonden en nog wel van zijn collega's. Hij belde aan, de heer des huizes deed open en nodigde hem vriendelijk uit binnen te komen en plaats te nemen bij zijnzeven collega's, die even als hij naar aanleiding van het schriftelijk verzoek naar Eefde waren komen afzakken. Van een briefkaart wist de heer des huizes niets af. De politie vermoedt de flauwe grappen maker te kunnen achterhalen aan de hand van het schrift op de brief kaarten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5