Franse kolonisten in machteloos premier De Geen spoor van betogingen in de hoofdstad tegen Gaulle Alg ïers Algerije .RUIMTEVAART- Directrice van rijksasyl door patiënt bedreigd Heeft Rusland een televisiesatelliet Ir. Manusama: Dit politiek spel is een drama geweest Ook Ford verandert voor 1959 zijn modellen Tractor op een mijn gereden VICTORIA Triomf voor de Franse regering; Zware straffen voor Israëlische grensbewakers Amerikaanse en Russische Verdachte hoort in hoger heroep zeven jaar tegen zich eisen kernp roeven Boeing 707 mag naar Rome Transmissie vereenvoudigd WATER Veroordeeld wegens het doden van 43 Arabieren De Gaulle beantwoordt telegram van Sekou Touré van Guinea „Je geld of je leven" Altijd ovenvers- Altijd even lekker! Debat over verstekelingen in Tweede Kamer „Ik heb op de publieke tribune van de Kamer met afschuw geluisterd Demonstratie in de Haagse „Dierentuin" O.N.V.Z. viert haar zilveren feest het- horen De eerste artsen van Nijmegen FRANSE politie doet invallen bij „Mission de France" Cuijkse stier wordt met melk gedoopt Bestuurder door glas splinters gewond Sigarettendiefstal berecht Drie jaar geëist Deel van S.E.R.- vergaderingen openbaar VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 „Zwarte" satellieten o«p»k' garandeert U de versheid Rubber afscherming Ir. H. Post jubileert mee ttenv*'1" nieuws In Bergen (Limb.) De Franse kolonisten in Algerye, die tweeëneenhalf jaar geleden de toen malige Franse premier Mollet met behulp van rotte tomaten tot een „har de" Algerijnse politiek trachten te „bekeren", en die op 13 mei de onder gang van de vierde Franse republiek veroorzaakten, zijn gisteren machte loos gebleken tegen generaal De Gaulle. Om drie uur gistermiddag, het tijdstip waarop voor het gouvernements gebouw in Algiers een machtige demonstratie had moeten beginnen tegen de wijze waarop De Gaulle volgende maand vrije verkiezingen wil laten houden in Algerije, was daar volgens U.P.I. geen spoor van enige demon stratie te vinden. Enkele voorbijgangers werden tot doorlopen gemaand door met geweren uitgeruste gendarmes. De gemobiliseerde politietroepen konden in hun vrachtwagens blijven en de twee grote brandweerauto's, die veiligheidshalve in de nabijheid waren, konden na een half uur weer ver trekken. Twee uur eerder had het comité van Openbaar Welzijn, reeds aan- zienlijkt verzwakt door het uittreden van de militairen en andere vooraan staanden, zijn oproep tot een algemene staking ingetrokken. Het Algerijnse publiek had zich van deze oproep niets aangetrokken en generaal Salan had de staking verboden. De oproep voor de demonstratie was echter niet offi cieel ingetrokken. De straten van Algiers werden in de loop van de morgen overdekt met pam fletten, waarin het .dagelijks bestuur van het Comité van openbaar welzijn voor geheel Algerije en de Sahara" op riep tot het houden van de demonstra tie om drie uur. Tijdens deze demonstra tie zou: een beroep gedaan moeten worden op het leger, de verdwijning worden geëist van het „systeem", de verondeling worden geëist van de Algerijnse nationalistenleider Ben Bella, en tot slot de ontbinding worden geëist van de communistische partij. „Wij zijn verraden", stond er verder in de pamfletten. „De aanhangers van het systeem en de toekomstige verkie zingskandidaten pogen het verweer van het volk tegen^het aan banden leggen te saboteren". Volgens de pamfletten zou generaal Massu overgeplaatst worden naar Madagascar. Van officiële Fran se zijde werd dit binnen enkele uren ontkend. In de nacht van woensdag op don derdag was er een scheuring ontstaan Advertentie DRINK GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLIJK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NI ET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID Majoor Malinki van de Israëlische grenswacht is gisteren te Jerusalem tot zeventien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het doden van 43 Ara bieren in het Israëlische dorp Kafr Kas- sim op 29 oktober 1956, aldus berichten AFT en Reuter. De krijgsraad veroordeelde twee leden van de grenswacht tot vijftien jaar en vijf tot zeven jaar gevangenisstraf voor hun aandeel in het doden van de Ara bieren. De veroordeelden waren op de dag waarop de Israëlische veidtocht tegen Egypte begon, naar de w®ste^7nnj„n gangswegen tot Kafr Kassim gezonden om te letten op de naleving van eer uitgaansverbod voor Arabieren. Nauai het uitgaansverbod was ingegaan kwa men Arabieren van de arbeid op het land terug, die niet op de hoogte wa ren van het uitgaansverbod. Desondanks werden 43 mannen, vrouwen en kinde ren doodgeschoten. in het Comité. Aanvankelijk werd in het Comité met 26 tegen 17 stemmen een resolute aangenomen om toch maar te staken. Verscheidene vooraanstaan de leden, onder wie Alain de Serigny, directeur van de „Echo van Algiers", traden toen uit het Comité. Met 13 te gen 10 stemmen besloot het comité gisteren de staking uit te stellen. Deze tien voorstemmen gaven gisteravond een verklaring uit, waarin zij als re denen voor hun vasthouden aan de stakingsoproep vermeldden: 1. Er is geen officiële mededeling ge daan van het in één gebied verenigen van Frankrijk en Algerije. 2. De uittreding van de militaire leden der comité's veroorzaakte onrust onder de Mohammedanen. 3. De betrokkenen zijn bevreesd, dat binnenkort zal worden bepaald, dat officieren geen bestuursfuncties mogen bekleden. 4. Verkiezingen, die onder de huidige omstandigheden worden gehouden, zou den aanhangers van het oude bewind en voorstanders van afscheiding van Algerije van Frankrijk aan de macht brengen. Inmiddels heeft Ferhat Abbas, de leider van de rije Algerijnse „rege ring" te Caïro, in een vraaggesprek met het persbureau voor het Midden-Oosten gezegd, dat de Algerijnse oorlog niet zal eindigen voordat volledige onafhan kelijkheid is verkregen. De Algerijnen hebben de erkenning van hun onafhan kelijkheid als de voornaamste voor waarde voor onderhandelingen met Frankrijk niet opgegeven, aldus Abbas. Premier De Gaulle van Frankrijk heeft premier Sekou Touré van Guinea, dat zich bij de volksstemming van 28 september onafhankelijk heeft gemaakt, meegedeeld dat eerst aan bepaalde voor waarden moet worden voldaan voor Frankrijk zijn regering kan erkennen en kan onderhandelen over een associatie verdrag van Guinea met Frankrijk, al dus meldt A.F.P. Sekou Touré had op 9 oktober hier om gevraagd in een telegram aan De Gaulle. De generaal antwoordde giste ren echter, dat eerst moet vaststaan dat de regering van Guinea in staat is de lasten en plichten van de onafhankelijk heid en soevereiniteit te dragen. Boven dien moet Frankrijk eerst met de nog op te richten organen van de nieuwe Franse gemeenschap overleg plegen over eventuele betrekkingen met Guinea, zo verklaarde hij. De senaat van het Delftsch Stu denten Corps is als volgt samengesteld: G. P. Groote, president, C. J. Visser, sekretaris, E. P. Stutterheim, thesau rier, E. R. Metz, archivaris en O. H. Meyling, commissaris. Na de zware ondergrondse ontplof fing van woensdagavond heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie gistermorgen In de woestijn van Ne vada een proef genomen met een klei ne kernbom, hangend aan een ballon, aldus meldt U.P.I. De bom had een ex plosieve kracht van minder dan 1.000 ton TNT. Woensdag overdag was reeds een kleine bom tot ontploffing gebracht op een houten toren. Voor het eerst in de geschiedenis zijn aldus drie proeven in de woestijn van Nevada gehouden binnen 24 uur. Ook de Russen blijven niet achter. De Japanse meteorologische dienst heeft woensdagavond een uitzon derlijk zware luchtdruk waargenomen, die wordt toegeschreven aan de ont ploffing van een Russische kernbom in de Poolcirkel. De ontploffing had onge veer dezelfde sterkte als die van 12 oktober, een megaton-explosie. Over de ondergrondse ontploffing in de woestijn van Nevada werd nader meegedeeld, dat zij een kracht had die waarschijnlijk tussen vijf en zes kilo- ton lag. De laatste ondergrondse proef had een kracht van 1.7 kiloton. Door het instorten van aarde in de ondergrondse gang waar de laatste ont ploffing plaats had, zijn er aan de op pervlakte enkele scheuren ontstaan. Bo ven de aarde heeft zich echter, zo blijkt uit een onderzoek geen uitstraling voorgedaan. De door de ontploffing ont stane warmte zal waarschijnlijk nog ja ren in de grond blijven. Voor de ontploffing waren in de on dergrondse gang mineralen geplaatst. Men wil nu nagaan of deze veranderd zijn in isotopen. Vorig jaar werd het vermoeden geuit, dat op deze wijze edel stenen gevormd zouden kunnen worden in een proces, dat langs natuuripke weg eeuwen zou duren. De edelstenen zouden echter nagenoeg waardeloos wij ven vanwege de radio-activiteit. Vorig jaar werden na een ondergrondse ont ploffing monsters verzameld, maar daarbij bevonden zich geen juwelen, volgens de atoomcommissie. De Italiaanse burgerluchtvaartautori teiten hebben de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan American onder bepaalde beperkende voorwaarden toe stemming gegeven voor vluchten op Rome met het straalverkeersvliegtuig Boeing 707. Aanvankelijk had men in Rome de Boeing 707 het gebruik van het vliegveld Ciampino ontzegd. Zeven jaar gevangenisstraf luidde gisteren de eis van de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Arnhem te gen een 37-jarige huisschilder uit Am sterdam wegens het binnendringen van de woning van dokter Fischer te Balk brug en bedreiging van diens echtge note, mevrouw A. Fischer-Van Rossum directrice van de rijksasyls te Ave- reest. Een en ander gebeurde 19 juni 1957. De rechtbank te Zwolle had de schil der op 5 november van dat jaar ver oordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf. Verdachte werd in 1952 te Avereest verSd Het proefverlof rnisiukte en via hpt selectie-instituut te Utrecht kwam hij terecht in het krankzinnigen gesticht te Woensel. Daar liep hij yeg- Later werd verdachte opgenome:,_i_ het rijksasyl te Groningen, weliswaar tegen het advies van mevrouw 1 iscner en de directeur te Woensel. Zij hadden opname te Woensel geadviseerd, ver dachte was fel gebeten op mevrouw Fischer, omdat hij zijn plaatsing te Groningen toeschreef aan haar ongun stige rapporten. Er waren derhalve ter zitting van het gerechtshof speciale maatregelen genomen om mevrouw Fischer, die als getuige werd gehoord, te beschermen. Verdachte gedroeg zich echter vrij on verschillig. Volgens mevrouw Fischer was ver dachte met een ladder naar haar slaapkamer op de eerste etage geklom men. Daar lag dokter Fischer ziek in bed. Op zijn geroep verscheen me vrouw die door verdachte werd be dreigd met de woorden: „je geld of je leven". Hij hield daarbij de handen in de zakken, alsof hij daar een wapen had verborgen. Mevrouw bewaarde haar tegenwoordigheid van geest en zei: „Mijn man is doodziek. Kom maar mee naar beneden." Beneden deed verdachte de deur achter zich op slot, om te voorkomen, dat dokter Fischer van de telefoon gebruik zou maken. Om van hem af te komen gaf mevrouw Fischer verdachte een pakje bankbil jetten, dat later 450.- bleek te bevat ten. De indringer had 200.- geëist, Verdachte ontkende evenwel te hebben gedreigd. De woorden: „Je geld of je leven" had hij niet gebezigd. Wel had hij een dolkmes bij zich, doch in zjjn binnen zak. Hij zou slechts het voornemen hebben gehad met haar te spreken over de ongunstige rapporten. Hij had wel een hekel aan haar, doch niet zodanig, dat hij haar iets had willen doen. Door haar schuld had hij een jaar in Groningen doorgebracht en hiervoor had hij haar willen laten betalen, aldus verdachte. Volgens mevrouw Fischer was het personeel te Avereest steeds beducht, dat verdachte haar zou aanvallen. Hij gebruikte ruwe taal in haar nabijheid. Toen hij met proefverlof ging, beloofde hij beterschap, maar voordien had hij gezegd vriendelijk te zullen doen, maar terug te zullen komen om haar „koud" klaarde, dat verdachte een hoogst ge- te maken. Mevrouw Fischer ver klaarde dat verdachte een hoogst ge vaarlijk sujet is en te Utrecht ook vrouwelijk personeel heeft aangevallen. De juiste therapie voor zo iemand is moeilijk te bepalen. De procureur-generaal getuigde me vrouw Fischer zijn respect voor haar koelbloedig optreden. Deze agressie- veel zorg aan hem heeft besteed. Hij zal zich altijd trachten te wreken op ieder van wie hij meent onrecht te hebijjn ondergaan. Langdurige ge vangenisstraf is volgens de procu reur-generaal de enig mogelijke maatregel. De verdediger betwijfelde of hier sprake is van bedreiging. Verdachte heeft geen wapen getoond en met geen vinger mevrouw Fischer aangeraakt. Toen hij met haar alleen was, had hij een uitgezochte gelegenheid om zijn haat bot te vieren, doch hij heeft dat niet gedaan. Op zijn strafblad staan alleen vermogensdelicten en geen ge weldplegingen. Pleiter was het er mee eens, dat verdachte een gevaar kan zijn voor de maatschappij, doch de ge vangenis werd al in 1952 door prof. Baan van de hand gewezen. Sindsdien is geen psychiatrisch onderzoek meer toegepast. De raadsman vroeg een on derzoek naar verdachte's huidige psy chische toestand. Uitspraak over veertien dagen. (Door dr. I. M. Levittdirecteur van het planetarium van het Franklin Instituut te Philadelphia) De praktische toepassing van een televisie-satelliet is slechts een kwestie van tijd. Als het een maal zover is, zal ook een verken ningssatelliet niet lang op zich laten wachten. Met verkenning bedoel ik niet het opsporen van atoom-installa ties of troepen, maar de weergave via televisie-beelden van grovere de tails in de orde-grootte van om streeks een paar kilometer middel- lijn. Er bestaat tegenwoordig een tv- installatie met beperkt zendbereik, die in een satelliet van plm. 50 kg geplaatst zou kunnen worden. Een satelliet van een dergelijk gewicht zal vermoedelijk nog dit jaar in Amerika worden gelanceerd. Die sa telliet zou dus de eerste t.v.-verken- Welk land het eerst een televisie- satelliet zal lanceren, Amerika of Rusland, het zal daarmee beschik ken over een oog in de lucht van grote strategische waarde. Het zou kunnen zijn, dat de Russen een dergelijk „oog" al hebben waar schijnlijk is dat echter niet. In ieder geval zal door de con structie van met transistors uit geruste miniatuur t.v.-installaties in de nabije toekomst een t.v.-sa- telliet tot de mogelijkheden be horen. Als verkenningssysteem dat beelden van het aardoppervlak uitzendt (zie fantasie-tekening hierboven) zal het van waarde zijn. dan wat ook, behalve de maan en de planeet Venus. Maar als de satelliet nu eens zwart is of zelfs matgrijs, zodat het gere- ner kunnen worden. Gecombineerd ^®^te[g®ugggb£acht? ZeRs™et"ste™ met de bandrecording-techniek, zo- veldkijkers zou zij niet te zien als die heden ten dage by de radio Grotere instrumenten zou men wordt gebruikt, zou deze installatie nau'wep-i^s kunnen gebruiken, daar boven de rest van de wereld ïnfor- kiiker zichtbare deel van maties kunnen verzamelen, om die hemel kleiner wordt, naarmate dan weer uit te zenden zodra de sa- g.rotere instrumenten gebruikt, teiliet Amerikaans grondgebied pas- kleiner het zichtbare deei seert. Op een hoogte van 600 tot 700 kilo meter zouden objecten van een tot twee kilometer middellijn binnen een baan van 500 tot 1000 kilometer breed duidelijk te herkennen zijn. Is het mogelijk, dat er nu reeds een tv-satelliet om de aarde cirkelt? Bestaat de kans, dat reeds nu tele visie-beelden van strategisch belang rijke punten naar de aarde worden geseind? In Amerikaanse regeringskringen wordt deze vraag door velen gesteld. Het valt echter te betwijfelen of een gerend ™ateriaak dat de^ weer- der bekende satellieten de daartoe noodzakelijke uitrusting bevat. De Russen hebben er nooit op ge- Spoetniks een televisie-camera be vindt en de meeste Westerse waar nemers hebben maar aangenomen, dat dit inderdaad niet het geval is. Een feit is echter, dat de grote Spoetnik III wel eens een completé camera-apparatuur zou kunnen be vatten. Misschien was de energie bron al spoedig uitgeput, maar het blijft mogelijk, dat de eerste televi- sie-apparatuur aan boord van de satelliet in werking is geweest. En hoe kleiner het zichtbare deel van de hemel, des te moeilijker is het snel de gehele hemel af te zoe ken. Als we de visuele opsporingsmid delen dus uitschakelen, moeten we ons verlaten op radar: een golf uit zenden, die weerkaatst wordt en daarna opgevangen door een reus achtige antenne. Maar radar is niet onfeilbaar. Ge durende de afgelopen oorlog ontdek ten de Duitsers, dat vliegtuigen be streken konden worden met een ab- kaatsing van radargolven verhindert. Sinds die tijd zijn er op dat gebied, zowel in Amerika als in het buiten- nnchGdaTer zïchïn ~èen"van^hun land, uitgebreide onderzoekingen pocht aat zicn^ m^en_mm verricht Vele Duitse vindjngen zijn nu in handen van de Russen, zodat Advertentie Victoria men mag aannemen dat deze laat- sten op dit moment beschikken over vrijwel volmaakte radar-absorberen de materialen. Het Amerikaanse onderzoek op dit punt is grotendeels geheim, maar wij weten dat sommige nieuwe rub ber afschermingen zeer doeltreffend zijn. De inkomende trillingen kun nen voor 99,5 pet. geabsorbeerd wor- Maar zouden er dan satellieten den; slechts 0,5 pet. van de uitgezon- kunnen rondcirkelen, waarvan we den energie wordt gereflecteerd en het bestaan niet kennen? dat is wellicht te weinig om opgevan- Roy W. Johnson, directeur van het ëen te kunnen worden. (Amerikaanse) Advanced Research Hier doet zich een probleem voor. Project Agency, deelde op 11 juni Bij het lanceren van de satelliet zou j.l. in het Congres mede, dat nog de afscherming tengevolge van de vóór het einde van dit jaar radar-in- atmosferische wrijving kunnen ver- stallaties in gebruik zullen zijn, branden of op andere wijze vernie- waarmee men zelfs kleine satellie- tigd kunnen worden. Om dit te voor ten zal kunnen opsporen. komen kan de satelliet misschien Hieruit zou men kunnen afleiden, uitgerust worden met een tijdelijk dat tegen die tijd geen enkele satel- metalen omhulsel, dat op grote hoog- liet ongemerkt Amerikaans grondge- te afgeworpen wordt, waarna de bied kan passeren. Maar misschien zwarte satelliet vrijkomt, is dit niet helemaal juist. Er zouden Wij moeten de Russen niet onder- onzichtbare of „zwarte" satellieten schatten. Dat hebben we gedaan in kunnen zijn. de tijd, voorafgaande aan de lance- Zelfs de aanwezigheid van satellie- ring van de eerste Spoetnik, en het ten ter grootte van Spoetnik III is resultaat was, dat zij hun grootste geheim te houden. Om ze gemakke- propaganda-zege boekten. We moe- ljjker te kunnen volgen worden sa- ten hen in staat achten het bestaan tellieten met opzet sterk reflecterend van hun satellieten geheim te hou- gemaakt. Het omhulsel bestaat uit den, als zij dat willen. En willen ze zeer glad gepolijst metaal, dat het dat' werkelijk, dan zal het afzoeken zonlicht als in een spiegel weer- van de hemel om hun satellieten op kaatst. De laatste Spoetniks waren te sporen moeilijk zo niet onmogelijk tegen een donkere hemel helderder zijn. „Een drama", zo heeft de minister president van de republiek der Zuid-Mo- lukken, ir. J. A. Manusama, gister avond in 's-Gravenhage het desmid dags in de Tweede Kamer gevoerde de bat genoemd over de moties inzake de terugzending van de 37 verstekelingen. Sprekend op een bijeenkomst in de die rentuin welke was georganiseerd door de stichting „Door de Eeuwen Trouw" zei de heer Manusama o.m.„Dit po litieke spel is zulk een drama geweest, omdat de zaak dusdanig werd afgehan deld, dat men zich tenslotte moet af vragen: telt een menseleven tegenwoor dig dan zo weinig?" Met de diverse sprekers op de open bare bijeenkomst, voor een gehoor dat de benedenzaal van het paviljoen voor ruim driekwart vulde, heeft ir. Manusa ma vooral gesproken over het lot, dat de 37 teruggezondenen wacht, wanneer zij in Indonesië zouden zijn aangeko men. „Het is nog geen verloren zaak," zo zei hij. „Deze jo: _elui zijn nog te redden." Spr. vroeg vooral de steun van de Nederlandse publieke opinie, een steun zo zei hij, de, getuige de protestdemonstraties en -acties, nu reeds gegeven wordt. Hij vroeg voor de jongens te bidden en hen brieven van troost te zenden met de laatste gelegen heid die nog mogelijk is: wanneer zij met de „Johan van Oldenbarnevelt" op 3 november in de Australische ha venstad Melbourne zullen aankomen. Getracht zal worden om voor de ver stekelingen daar politiek asyl te ver krijgen, teneinde te voorkomen dat zij aan de Indonesische regering worden uitgeleverd. Ir. Manusama bracht hulde aan de 29 leden van de Tweede Kamer die hun stem aan de motie hebben gege ven. „Ik heb op de publieke tribune van de Kamer met afschuw en tegenzin toegekeken en geluisters naar het op treden en de weerleggingen van de mi nister van justitie", zo zei ir. Manusa ma nog. Naar zijn oordeel zijn alle argumenten van minister Samkalden te weerleggen. Het Tweede Karperlid mr. dr. C. Berk houwer (WD) zei, dat bij het besluit van de minister van justitie humanitaire De Onderlinge Nationale Verzekering tegen Ziekenhuiskosten (O.N.V.Z.) te Utrecht heeft gisteren herdacht, dat zij 25 jaar geleden door de Nationale Fe deratie Het Wit-Gele Kruis werd opge richt. Tegelijkertijd vierde ook de direc teur, ir. H. J. A. Post, zijn zilveren ju bileum. 's Morgens droeg pastoor H. B. A. Goossens (Houten), oud-lid van het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis, een H. Mis op. Daarna werden in in tieme kring bestuur en directeur gehul digd. In de namiddag werd een officië le bijeenkomst gehouden, tijdens welke prof. dr. A. Th. M. Mertens, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Nijmegen, een inleiding hield over ziektekostenver zekering en artsentaak. Drs. J. Lupgens, secretaris van de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen, sprak over zie kenhuiskosten. Tenslotte gaf de direc teur een overzicht over de afgelopen kwarteeuw, waarin hij er o.m. aan her innerde, dat de O.N.V.Z. in 1933 de eer ste nationale instelling op haar terrein was. De sterke groei dateert van de laatste tien jaar. Advertentie ve man heeft iemand beroo: gref ifd, die (Van onze speciale verslaggever) Vandaag heeft de Amerikaanse Ford fabriek openbaar gemaakt, wat voor het jaar 1959 op de markt gebracht zal wor den. En, al zijn de veranderingen mis schien niet zo opvallend als bij Chevro let, de nieuwe modellen van Ford vallen toch wel op door enkele belangrijke ver anderingen. Men kan ze samenvatten in drie woorden: zuiniger, comfortabeler en eenvoudiger. De vereenvoudiging slaat zowel op het uitwendige van de automobielen als op het mechanische deel. Het uiterlijk van de nieuwe modellen is gebaseerd op dat van de Thunderbird, waarbij de nodige soberheid is betracht bij de zgn. ver fraaiingen. Eenvoudiger is ook de auto matische transmissie geworden. Men heeft liefst 105 onderdelen minder ge bruikt en het gewicht met ruim 22 kg. verminderd door o.a. aluminium te ge bruiken voor de versnellingsbak en het koppelomvormershuis. De motoren zijn dezelfde gebleven, de zescilinder van 3654 cc en de V8 van 5440 cc, maar zijn zuiniger in het gebruik geworden bij snelheden van ongeveer 50 tot 110 km- Per uur. Comfortabeler zijn de wagens o.a. ge worden door de vergroting van het glas oppervlak van de voorruit met 29 en door de nieuwe, met de voet in te stel len parkeerrem, die met een simpele handbeweging kan worden afgezet Ook diverse onderdelen en accessoires zijn veranderd ten gunste van het comfort. Zoals reeds bericht, zullen a.s. zater dag drie medische studenten de eersten, die hun volledige opleiding ontvingen aan de medische faculteit van de r.k. Universiteit Nijmegen het artsendiploma ontvangen. Het zijn de heren A. A. M. Blomjous, Postweg 34, J. H. Dijkman, Groesbeekseweg 151, en A. H. F. van Olphen, Dobbelman- weg 52, allen te Nijmegen. De Franse politie heeft gisteren in vallen gedaan in zeven centra van de „Mission de France", de orde van pries ter-arbeiders in Frankrijk, aldus be richt Reuter. De invallen volgden op de arrestatie van Abbé Bernard Bour- douresques, die ervan beschuldigd wordt dat hij een ontsnappingsweg voor Al gerijnse verzetsstrijders in Frankrijk heeft georganiseerd. Een functionaris van de Parijse politie heeft verklaard, dat bij een inval in het centrum van de „Mission" te La Seyne in Zuid-Frankrijk onder de eigen dommen van een geestelijke twee pam fletten van het verboden Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront zijn gevonden. De vicaris-generaal van de orde heeft gisteren verklaard, dat de geestelijken van de missie gewaarschuwd zijn zich niet te laten gebruiken voor tenden tieuze doeleinden. Inmiddels is de politie nog op zoek naar een tweede geestelijke, die, gehol pen door zijn broeder en zuster, Alge rijnse verzetslieden in de Oostparijse voorstad Vincennes verborgen zou heb ben gehouden. Zondag, op de laatste dag van de Expo, zal een aantal inwoners van Cujjk de Nederlandse Expo-stier, die dit dorp heeft aangebracht afhalen. Een groots uitgedoste stoet van onge veer vijftig stoere veekopers, aan het hoofd commissionnair-burgemeester L. Jansen zal begeleid door een „boeren- bloaskapel", zich naar Brussel begeven, teneinde ter plaatse de laatste definitie ve onderhandelingen over de koop te voeren en daarna de stier in een speci aal voor hem meegebrachte wagen naar Cuijk te brengen. Op de Expo zullen de commissaris-ge neraal van de Nederlandse deelneming, mr. H. F. Van Walsem en burgemees ter Jansen voor het laatst trachten het over de prijs eens te worden volgens de aloude „handje-klap" methode. Hierop volgt de doopceremonie, waarbij men ditmaal geheel in stijl in plaats van champagne een fles gesteriliseerde melk van de Cuijkse industrie tegen de wel geschapen flanken van de dopeling ka pot slaat en waarbij het dier zijn offi ciële naam „exporum" zal ontvangen. Tunesië Op het Tunesische ministe rie van buitenlandse zaken wordt ver nomen, dat Libië de Tunesische be langen in de Verenigde Arabische Re publiek zal behartigen, nu de betrek kingen tussen deze landen door Tu nesië verbroken zijn. (A.F.P.) overwegingen zeker een rol hebben ge speeld, „doch deze werden te licht be vonden". „Er is," zo zei hjj, „geen be kendheid gegeven aan de werkelijke overwegingen die tot het besluit heb ben geleid; de betrokkenen zjjn niet ge hoord. Dit laatste werd overgelaten aan wachtmeesters e.d. van „De Kruis berg". „Het is „hoogst ongebruikelijk" dat acties tegen teruggezonden verstekelin gen worden ondernomen, zo heeft de re gering gezegd," aldus betoogde vervol gens de schrijver J. van Hulzen, „maar in de troonrede spreekt dezelfde rege ring over het treden van dezelfde Indo nesische regering op gemaakte afspra ken en overeenkomsten". Zowel ds. Th. Scharten uit Rotter dam als rector F. Allart uit Asten (L.) spraken over de menselijke plicht tot opneming van de vluchtende vreemdeling, afgezien van hun specia le bindingen die voor beide spre kers vaststonden met het land waarheen zjj vluchten. Ook zjj keer den zich tegen de „geheimzinnigheid" die de terugzending had omgeven. „Houd het recht recht, bewaar uw fierheid en wees niemands knecht", aldus beëindigde de rector zjjn toespraak. Ook nog twee leden van de jonge renbeweging van „Door de Eeuwen Trouw" spraken de bijeenkomst toe. Een voorlopig comité, dat zich te Rot terdam heeft gevormd onder de naam „Comité 37", heeft zich met een schrij ven gericht tot de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Het zegt daarin van mening te zijn, dat het ant woord van de minister van justitie op de schriftelijke vragen van twee leden van de Tweede Kamer over de terug zending van 37 verstekelingen naar In donesië te weinig gedetailleerd en daar door onbevredigend is. Het comité is verder van oordeel, dat verschillende tot dusver bekend geworden mededelin gen met dat antwoord niet in overeen stemming lijken te zijn. Het dringt er ten sterkste op aan, dat de Kamerle den van de regering verlangen, dat een hernieuwd onderzoek wordt ingesteld naar de persoon van bedoelde verste kelingen en het hun, althans een aan tal hunner, dreigend levens- of ander gevaar. Vanochtend heeft de redering van de republiek der Zuid-Molukken de rege ring van nationalistisch China te Taijjeh telegrafisch verzocht om asiel voor de 37 verstekelingen. Dit heeft ir. J. A. Manusama aan het ANP meegedeeld. Langs de weg van Heyen-Ottersum is bij het zomerhuis „De Dorpel" In de ge meente Bergen (L.) een tractor van ge meentewerken op een landmijn gere den, die verborgen was in de wegberm, waarop men bezig was werkzaamhe den uit te voeren. De mijn ontplofte toen de frais, die achter de tractor hing, er over heen reed. De bestuurder van de tractor, de heer J. Derksen uit Bergen, werd door rondvliegende splinters van de verbrij zelde ruiten van de cabine van de trac tor gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De tractor werd zwaar beschadigd. De arbeider J. Mulder ont snapte aan de dood toen hjj op het mo ment van de ontploffing juist voor de tractor uitliep. De omgeving van de plaats waar de mijn is ontploft was na de oorlog be rucht wegens mijnengevaar. Destijds zijn de gebroeders Djjk uit Gennep op dezelfde plek om het leven gekomen toen zij op 'n mijn liepen. Met detectors is de streek destijds onderzocht en vele mijnen zijn toen onschadelijk gemaakt De officier van justitie bij de recht bank te Breda heeft donderdag tegen een Tilburgenaar drie jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist wegens gepleegde inbraken in een sigaretten- fabriek te Rotterdam en Tilburg. Verdachte had grote partijen sigaret- ten weggehaald en verkocht aan café houders, die zich onlangs reeds wegens heling hebben moeten verantwoorden. Uitspraak 30 oktober. Staatssecretaris Schmelzer heeft de S.E.R. medegedeeld dat de regering geen bezwaar heeft tegen een regeling volgens welke een aantal vergaderingen van de S.E.R. openbaar zullen zijn. De nieuwe regeling maakt het moge lijk dat de behandeling van gevraagde adviezen, in daartoe geëigende geval len, in het openbaar kan geschieden en wel: wanneer de adviesvrager eigener beweging mededeelt tegen deze open bare behandeling geen bezwaar te heb ben, en wanneer de adviesvrager op verzoek van het dagelijks bestuur van de S.E.R. alsnog toestemming tot open bare behandeling geeft. Voor de overige gevallen geldt de regeling dat gevraag de adviezen niet in het openbaar wor den behandeld. De oude regeling sloot openbare be handeling van gevraagde adviezen ge heel uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9