Wijziging van loterij wet m aanbevolen Katholiek-liberale coalitie in België te verwachten Kardinaal Costantini in ziekenhuis overleden HBL__ n D Om ruimte te maken voor goed georganiseerde voetbalpool Akkoord over samenstelling van kabinet reeds bereikt Slachtoffers van de Noordwester In afwachting Muren voor hef Conclaaf Eén dode en drie gewonden door onvoorzichtige wielrijder Kanselier van de H. Roomse Kerk ,.v I AUTO HET SPAARNE Matyas Rakosi ernstig ziek TROPENKLEDING .Het weer. ËÊËËMBÈ INTERIM-RAPPORT VAN COMMISSIE LOTERIJWEZEN Kard. Wyszynski op weg naar Rome OP 82-JARIGE LEEFTIJD lil allllil SB i '4 HllliS:, 22 RUSSEN IN DE NOORDZEE VERDRONKEN Moeder verdronken; dochter redt zich Weer twee priesters in Frankrijk gearresteerd Gerö bijkans blind Bekende kraker van brandkasten uit gevangenis ontsnapt ee MORRIS 'êeforeym^/ ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30041 ws. Naar in Den Haag wordt vernomen heeft de commissie loterijwezen in een interim-rapport aan minister Sam- kalden het advies gegeven de loterijwet zodanig te wijzigen, dat er ruimte komt voor een goed georganiseerde voetbal pool. Plotseling overgestoken ■HHiliiflilliBEf iSRr mm WÊÊmm 'Vt HHP Opel zuinig en sportief Opel weinig geld, veel gerief In Schotland <203 uD 2ZM ELWEUR Vraag deskundigadvies aan de juwelier-horloger Sociaal commentaar WOLLEN DAMESPULLOVERS Kans op nachtvorst HANDSCHOENEN dp de A&nd&n <pecfcay&n. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, I 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544. Metselaars bouwen op het ogenblik een muur om de deuren en ramen af te sluiten van dat gedeelte in Vaticaanstad, waarin het Conclaaf voor het kiezen van de nieuwe Paus zal worden gehouden. De gebouwen, waarin de kardinalen tijdens het Conclaaf verblijven worden geheel afgesloten van de buitenwereld en boven dien verzegeld. Niemand zal naar binnen of naar buiten mogen en er zullen geen mededelingen naar binnen of naar buiten mogen worden gedaan, zolang het Conclaaf duurt, dat op 25 oktober begint. ii Men zou de factor „overwegende in vloed op de kansbepaling" nader om schreven willen zien. Een bericht als zou de commissie ten aanzien van de „beslo ten kring" meer openbaarheid voorstaan schijnt niet juist te zijn. Volgens onze informaties wil het rapport het gehele begrip „besloten kring" uit de wet ver wijderen. Men zal willen uitgaan van een algemeen verbod waarbij evenwel vrijstelling kan worden verleend in die gevallen waar wordt voldaan aan zekere eisen. De gedachten van de com missie loterijwezen hebben concrete vorm gekregen in een voorstel tot wets wijziging. Het gaat bij dit rapport om een meerderheidsvoorstel. Van protes tants-christelijke zijde blijven er be swaren bestaan tegen de voetbalpool. Er loopt op het ogenblik een gerech telijke procedure tegen de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., die er van wordt beschuldigd" door het organiseren van de K.N.V.B.- voetbalpool de loterijwet te hebben over. treden. Het kantongerecht heeft de heer Brunt deswege veroordeeld. Dit vonnis is later door de Haagse rechtbank be vestigd. Nu moet de Hoge Raad zich nog over de zaak uitspreken. Voor de behandeling van deze zaak heeft de Ho ge Raad nog geen datum vastgesteld. Al eerder is de heer Brunt vervolgd wegens het organiseren van de voetbal pool. In een afgesloten procedure heeft de Hoge Raad hem uiteindelijk vrijge- sproken van de beschuldiging, dat hij door de pool gelegenheid zou hebben ge geven tot hazardspel. Na deze uit spraak van de Hoge Raad is het open baar ministerie een nieuwe vervolging begonnen, nu op grond van overtreding van de loterijwet. De heer Brunt is te gen het veroordelend vonnis van de rechtbank in Den Haag in cassatie ge gaan. Minister Samkalden heeft de com missie loterijwezen 7 maart van dit jaar geïnstalleerd. „De bestaande wetgeving is op de ontwikkeling van het loterijwe zen in de laatste jaren niet berekend ge. bleken. Zij bleek tekort te schieten in de mogelijkheid van de kanalisatie van de speelzucht. De twijfel over de strekking der wetgeving maakt een doeltreffend tegengaan van allerlei vormen van loterij onmogelijk," aldus zei de. minister bij de installatie van de commissie. Deze kreeg tot opdracht het gehele vraagstuk van de loterijen eil de daaraan verwan te activiteiten in beschouwing te ne men en de minister mede met het oog op de hieraan verbonden algemene be langen op maatschappelijk en geestelijk gebied van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoeverre wijzi ging of aanvulling van de geldende be palingen op dit terrein nodig zijn. Stefan Kardinaal Wyszynski, de pri maat van Polen, Is gisteravond per trein uit Warschau naar Rome ver trokken waar hij het Conclaaf voor de verkiezing van een nieuwe Paus zal bijwonen. i (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Het is thans vrijwel zeker dat premier Eyskens de koning 27 oktober het ontslag van de homogene C.V.P.-regering zal aanbieden en dat de af tredende premier reeds de volgende dag zal worden belast met de vorming van een katholiek-liberaal kabinet. Over de samenstelling van dit kabinet werd een akkoord bereikt, dat nog alleen door de beide nationale partij raden dient te worden bekrachtigd. Men neemt aan dat de liberalen, die zowel in de algemene wetgevende verkiezingen van juni als in de zo pas ge houden gemeenteraadsverkiezingen stevige verliezen leden, in verhouding «tot hun getalsterkte in het parlement (39 zetels, waar de C.V.P. over 194 zetels beschikt) niet karig met portefeuilles zullen worden bedeeld. De liberale portefeuillehonger zal ditmaal worden gestild met open baar onderwijs, justitie, buitenlandse handel, economische zaken en het vicevoorzitterschap van de minister raad. De liberale vice-voorzitter zou een departement voor Europese za- ker. te beheren krijgen een novum in de Belgische politieke geschiede nis. Als kandidaat voor deze post wordt de minister van economische zaken in het vroegere kabinet van de socialist van Acker, Roger Motz ge noemd, die sinds enige jaren zijn par ty vertegenwoordigt op alle vergade ringen die met de Europese eenma king verband houden. Met de vorming van het nieuw katho liek-liberaal kabinet zal dan definitief een streep worden gezet onder de ver kiezingsrekening van 1 juni, toen de C.V.P. een glansrijke overwinning be- Halfweg Enschede en Hengelo is vrij dagavond omstreeks half zes de 31- jarige mede-inzittende van een perso nenauto, die in de richting Hengelo reed, F. van der Walle uit Enschede, om het leven gekomen toen de bestuur der van de auto plotseling moest uit wijken voor een wielrijder, die de weg overstak. Behalve de bestuurder werden oi 'c twee uit de tegenovergestelde richting komende wielrijders ernstig gewond. Zij werden door de uitwijkende perso nenauto gegrepen. De wielrijder, die door de rijweg over te steken het ongeval veroorzaak te, werd niet gewond. Celso kardinaal Costantini, kanselier van de Heilige Roomse Kerk, is gis teravond in een Romeins ziekenhuis tengevolge van een hartaanval over leden, aldus meldt het K.N.P. Drie weken geleden is de 82-jarige kardinaal geopereerd door de uroloog dr. Mingazini, een der artsen die de Paus in zijn laatste dagen hebben bijgestaan. Kardinaal Costantini had enkele dagen ge leden te kennen gegeven, dat hij gaarne naar de ziekenafdeling van het Vaticaan zou worden overgebracht teneinde aan het conclaaf te kunnen deelnemen. Donderdagavond had dr. Mingazini verklaard, dat de kardinaal voldoende wils hersteld om te vertrekken en inderdaad aan het conclaaf deel te nemen. Gisternamiddag klaagde de kardinaal echter over moeilijke ademhaling. Enkele uren daarna is hij gestorven. eiste de uiterste tact, omdat de stad Fiume een twistpunt vormde tussen Italianen en Joegoslaven. Het was in deze tijd, dat de dichter-soldaat Ga- briele d'Annunzio de stad bezet hield. Costantini had de achting van beide partijen. In 1921 benoemde de Paus hem tot titulair bisschop van Gerapoli. Paus Pius XI, die Benedictus XV in 1922 opvolgde, koos hem als zijn eerste Apostolische gedelegeerde voor Chi na. Costantini behield deze functie gedurende elf jaar. In deze tijd legde hij de grondslag voor de door Paus Pius XI zozeer gewenste nieu we vorm van missionering, gericht op het instellen van nationale hiërar chieën. Jn 1926 reisde hij naar Rome met zes Chinese prelaten, die door de Paus tot bisschop werden gewijd. Co- stantini's ervaring op het gebied van de missie leidde tot zijn aanstelling in 1935 tot secretaris van de Congre- gatio De Propaganda Fide, die de lei ding heeft over de missie. Bij de dood van zijn broer, mgr. Gio vanni Costantini, werd hij benoemd tot voorzitter van de Pauselijke commissi^ voor gewijde kunst in Italië. De laatste jaren -reeft hij dertien pu- blikaties doen verschijnen over onder werpen op het gebied van de kuituur en de missie. In 1953 werd hij benoemd tot kardinaal. Kardinaal Costantini werd, in verband met zijn ziekte en zjjn leeftijd, niet gerekend tot de kan didaten voor het Pausschap. Door de dood van kardinaal Costan- i 1J?1** het College van kardinalen slechts 54 leden, 17 Ttalianen tegenover 37 met-Italianen. Slechts 52 kardinalen zullen aan het conclaaf deelnemen. (Kardinaal Mindszenty en kardinaal Stepinac zijn belemmerd te komen) Als hoofd van de Apostolische Kan- selarij was kardinaal Costantini ver antwoordelijk voor de opstelling van belangrijke stukken oals de decreten voor de zaligverklaring, de pauselijke bullen voor gewichtige benoemingen, de oprichting van nieuwe diocesen, ka pittels en andere besluiten en in structies, hetzij van de congregaties, hetzij van de Paus zeif. Kardinaal Costantini werd 3 april 1876 te Castion di Zoppola, bij Udine in noordoost-Italië, geboren. 26 de cember 1899 werd hij priester gewijd. In 1920 stelde Paus Benedictus XV Costantini aan tot Apostolische Ad ministrator van Fiume. Deze functie Cyprus Een tragisch ongeluk is gisteren in Famagusta op Cyprus ge schied. Een Britse soldaat gaf aan een Grieks-Cypriotische jongen een sigaret. Op dat ogenblik ging de stengun van de soldaat af en trof de jongen dodelijk. haalde. Noch de socialisten noch de li beralen wilden vier maanden geleden met de katholieken samenwerken. Pre mier Eyskens zag zich dan ook ge noopt een homogeen katholiek kabinet te vormen en hij kwam net met de hakken over de sloot tgen een paar liberale overlopers, tijdens de ver- trouwensstemming in de Kamer, zorg den voor de stemmen die zijn partij tekort schoot. De socialisten kondig den hun voornemen aan in de oppositie te blijven en de liberalen lieten ver staan dat zij pas na de gemeenteraads verkiezingen van oktober over de brug zouden komen. Deze verkiezingen be vestigden de afkeer van het kiezers korps voor het socialistisch-liberaal be leid, en de C.V.P. boekte een winst van 158 zetels, de liberalen en de socia listen daarentegen een verlies van resp. 65 en 52 zetels. De nieuwe regering zal zich aan een orthodox financieel beleid houden. De liberalen zijn tegenstanders van elke belastingverhoging. Men zal het prin cipe van een zogenaamde cyclische be groting huldigen, dat wil zeggen dat de begroting tijdens de magere jaren de- licitair zal blijven, maar dat men het tekort tijdens de vette jaren zal aan vullen. Zoals bekend heeft de homoge ne C.V.P.-regering in de afgelopen maanden de pensioenen verhoogd en een aantal maatregelen ten gunste van de middenstand getroffen. Zij heeft eveneens een wetsontwerp doen goed keuren, ertoe strekkende de dienst plicht binnen afzienbare tijd op twaalf maanden te brengen. SS I fv - 22 en misschien nog meer Russische zeelieden van de Russische treiler SRT 4442, die gisteren in een woeste najaarsstorm ter hoogte van de Shet- land-eilanden is vergaan, zijn in het tur bulente water omgekomen, aldus meldt Keuter. De drie man die op het eiland Unet aan wal zijn gebracht, zijn voor zover bekend, de enige overleven den van de ramp. Verenigde Staten Een man die een in papier verpakte, vermoedelijk eigengemaakte, bom droeg is gisteren op het vliegveld van Wichita in de Amerikaanse staat Kansas door het ontploffen van het apparaat gedood. Men weet niet waarvoor hij de bom, die geen andere slachtoffers maakte en alleen ruiten op het vliegveld ver brijzelde, wilde georuiken. Op tragische wijze is vrijdagavond omstreeks tien over acht de 44-jarige mevr. van der Burg-Samson uit Drie huis om het leven gekomen, toen in Haarlem haar auto bij het wegrijden in het water van het Spaarne reed, ter hoogte van de Damstraat. Haar 1" rige dochter, die naast haar in de wagen zat, slaagde erin uit de auto te kruipen en naar de kant te zwemmen. Het ongeval is vermoedelijk te 'wijten aan een defect aan de handrem. Vlak na het ongeval werden van ver schillende zijden reddingspogingen in het werk gesteld. De hoofdagent Kieft van de radio-autodienst, die enkele mi nuten na het ongeval ter plaatse was, sprong te water om te trachten mevr. v. d. Burg uit het voertuig te trekken. Het raampje was evenwel gesloten en in het portier was geen beweging te krijgen, zodat hij voorlopig zijn pogin gen moest opgeven. Toen men later met een touw de deur had geforceerd, was het reeds te laat. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar een van de Haarlemse ziekenhuizen. De doch ter, die in overspannen toestand ver keert, kon nog niet worden gehoord. Mevrouw Van der Burg-Samson is de echtgenote van de directeur van het gemeentelijk plantsoenbedrijf te Velsen. De Franse politie heeft gisteren in Lyon twee priesters gearresteerd die aan het semenarie van deze stad zijn verbonden, aldus meldt Reuter Zij worden er van beschuldigd gelden te hebben verzameld voor het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N. De politie deelde naee, dat zij nog een priester zoekt, die vier a vijf miljoen franc per ï1?:?. a,an bevrijdingsfront zou hebben afgedragen. De gelden werden door de „sociale dienst" van het Bevrijdingsfront ge bruikt ten behoeve van de familieleden van gearresteerde trontleden. De ker kelijke autoriteiten van Lyon hebben om vrijlating vr.n de priesters ge vraagd. De ^politie stemde er in toe de pries ters voorlopig" op vrije voeten te stel len, mits zij de gelden van het Be vrijdingsfront zouden afdragen en hun invloed zouden gebruiken opdat de priester, die thans nog voortvluchtig is, zich bij de politie aangeeft. De harde Noordwestenwind heeft ver schillende schepen averij bezorgd, zodat zij sleepboothulp moesten inroepen. Op de bovenste foto het 5910 brt. metende vrachtschip van de K.N.S.M. „Boskoop", dat donderdagnacht bij I Jmuiden strandde, en op eigen kracht los kwam. Bij het voortzetten van de reis bemerkte de kapitein dat de averij zo ernstig was, dat terugkeer naar de haven geboden bleek. Op de onderste foto het Noorse schip „Gudrun", dat getrokken door de sleepboot „Schelde" met zware slagzij naar Rotterdam is gebracht. De beman ning had op drie man na het schip reeds verlaten. (Luchtfoto A.N.P.) De vroegere Hongaarse communis tische partijleider Matyas Rakosi, wiens politiek tot de opstand van 1956 leidde, ligt, volgens doorgaans welin gelichte kringen te Boedapest, met hartstoornissen ernstig ziek in de Sov jet-Unie waarheen hij was uitgeweken, aldus meldt Reuter. Zijn voornaamste medewerker Ernö Gerö, d:hem als eerste partijsecretaris opvolgde, heeft volgens deze berichten het gezicht aan een oog verloren en is gedeeltelijk blind aan het andere. Advertentie Johnnie Ramensky, die in de tweede wereldoorlog voor de geallieerden brandkasten van de vijand heeft ge opend en geheime documenten heeft buitgemaakt, is gisteravond uit de ge vangenis van Peterhead ontsnapt, al dus meldt Reuter. De 53-jarige Ra mensky is eerder al drie maal uitge broken, het laatst op 31 januari. Zijn vrijheid duurde toen maar 24 uur. Ramensky is naar de gevangenis te Peterhead gezonden nadat hij toegege ven had in een garage ingebroken te hebben. Hij had de brandkast met be hulp van ontplofbare stoffen open ge kregen en geld en postzegels gestolen. Volgens persberichten werd Ramens ky in de oorlog tijdens de geallieerde opmars naar Rome achter de Duitse linies neergelaten. Hij wist de brand kast in een Dui hoofdkwartier te openen en met de vijandelijke plannen voor een terugtocht te ontkomen. La ter slaagde hij er zelfs in een reus achtige brandkast in Goerings hoofd kwartier te „kraken" en met geheime documenten te ontsnappen. Naar zijn zeggen heeft Ramensky drie vijfde van zpn leven achter de tralies gesleten. Advertentie voor een goed geschenk Advertentie Zijlstraat 71 Haarlem (Van een medewerker) e behandeling van de wet op de ge zondheidszorg in de bedrijven is deze week blijven steken in een meningsverschil tussen de staatssecre taris van sociale zaken en de K.V.P.- Kamerfractie. De katholieken wensen (nog) geen verplichting van deze tak van ondememerszorg, de staatssecre taris wel. Alhoewel we vorige week reeds op deze zaak ingingen lijkt het ons goed een aantal argumenten uit het uitste kend betoog van de katholieke woord voerder, de heer De Vreeze, hier sa men te vatten, te meer omdat a s. dins dag een verdere behandeling zal plaats vinden. „Er bestaat een sterke wisselwerking tussen arbeid en arbeidsomstandighe den enerzijds en de gezondheid ander zijds. Dit is een algemeen aanvaard feit, evenals algemeen wordt erkend, dat de zich snel ontwikkelende wetenschap der arbeidsgeneeskunde grote kansen biedt om via zorg voor arbeid en ar beidsmilieu de gezondheid van de ar beiders en via die gezondheid de arbeid zelf te dienen". Het bovenstaande is een vrij citaat uit de redevoering, waarmee de heer J. de Vreeze woensdagmiddag zijn pleidooi be gon voor goede geneeskundige diensten in de bedrijven, welk pleidooi hij beëin digde met een motie, welke voorstelt om de behandeling van de wet op te schui ven. Het betoog van de heer De Vree ze kwam onge veer hierop neer, dat de -ontwikke ling van de be drijfsgenees kunde als wetenschap,, welke volop in ontwikkeling is, niet wordt bevorderd door wettelijke dwang, maar integen deel hierdoor wordt geremd. Duidelijk is gebleken, dat er in de Ka mer geen verschil van mening bestaat (Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting: tot zondagavond (opge maakt te 11.15 uur). Vannacht hier en daar nog een bui en in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag vooral aanvankelijk zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk nog krachtige wind uit noordelijke richtingen. Zondag: zon: 7.10-17.39 Maan: 14.01- 23.34 Maand.: Zon: 7.12—17.37. Maan: 14.35- 23.34 Advertentie Niet alleen aarj.maar ook Haailem, 6r. Houtstraat 52, tel. 17950 Amsterdam. Kalverstraat 195, tel. 36668 Den Haag, Veenestraat 5, tel. 182070

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1