I^rouueI) Verbondsvoorzitter J. Middel huis over de verhouding mens-techniek Nieuw gevechtstenue voor het eerste legerkorps WIE zal eens ADENAUER opvolgen? M' Repri Fortunella Het Don Kozakken- lied De onschuldige verrader Tamango rises en prolongaties ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Binnenpakvoor warm weer huitenpak99 voor regen en kou Vraag die nog altijd niet urgent schijnt Overtreding art. 251 bis Von Brentaho en Erhard souden de beste kans hebben Dulles via Rome naar Formosa Films: Luxor Diversen: SLEUTEL WEG? Apotheken- en doktersdiensten Rembrandt Roxy H.fl. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Frans Hals (O.N.V.Z.) K.A.B—NOORDWIJKERHOUT Primeur voor Haarlem Lido V T Uniek experiment in Emmen Elna" Naaimachine „Nijmegen is tóch Noviomagum" ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 fAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" PHILIPS AUTO-RADIO Inh-uw en reparaties GEZIN UIT HUIS „GESTORMD" Onderdak bij politie gevonden Burgerlijke Stand Haarlem Toneelavond voor donateurs van St.-Odilia BLOEMENDAAL WASSERIJ DUYN Vrachtauto geslipt Verbetering Busken Huetlaan gegund V.K.D.-nieuws „Het Witte Paard" CITROEN VAN LOON's Automobielbedrijf FILMJOURNAAL iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. I. (tweede week); 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Tamengo, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDOOvertreding artikel 251 bis, volw.; 2. 4.15. 7, 9.15 uur. Za.-avond: Tussen 14 en 17, 18 jaar; 11.30 uur. LUXOR: Fortunella, 18 jaar; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: De liefdesroman van een koningin, a. 1. Za. 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma.: La Strada, 18 jaar; 8.15 uur. Do.: Ais de dauw hangt, komt er regen, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Het Don Kozakkenlied, a. L; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De onschuldige verrader, 14 jaar; 2.30, 7*9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Titanenstrijd, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Maigret zet een val, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 18 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagsche Comedie met „De maanvogels", een blijspel van Marcel Aymé, geregisseerd door Paul Steenbergen. Brama, Noordwijkerbout, 8 uur: „De ge heimzinnige dievegge", toneelspel voor KAB. Concertgebouw, 8 uur: Concert door de Mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" O.I.V. Ernst van het Kaar. Museum Van Looy, Haarlem, 8 uur: Cau serie over het onderwerp „Zeventigers contra Tachtigers". Zondag 19 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagsche Comedie met „De maanvogels", een bUjspel var Marcel Aymé, geregisseerd door Paul Steenbergen. Brama, Noordwijkerhout, 8 uur: „De ge heimzinnige dievegge", toneelspel voor KAB. Maandag 20 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereni ging De Kennemer Kunstkring met „Men sen in pension". Frans Halsmuseum, 8 uur: De natuur van zee, strand en duinen, causerie voor Volks universiteit. Van Zeggelenplein, 7 uur: Vertrek van lampionoptocht van Buurtvereniging Haar lem-oost. Concertgebouw, 7.30 uur: Cabaretavond voor lgemene bond van Ouden van Da gen. Advertentie LANG* VEERSTRAAT 10 TEL 11493 Haarlem Apotheken: Frans Hals, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Men belle fa. Mathot, tel. 11990. Tandartsen: J. Bouwer, Staten Bolwerk 34, Haarlem, tel. 10979. Wiikverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Schotsman, Binnenweg 206 208. Heemstede, tel. 38320. Doktersdjenst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 5, tel. 26035. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: G. Nout, Camplaan 20, tel. 38763; P. van der Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903. Bloemendaai Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaai, tel. 57903, De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort-Dorp. tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12, tel. 57458. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaai. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairen- weg 18, tel. 56409. Voor tandartsen, wijkverpleegsters en dierenartsen in de vijf bovenstaande plaat sen raadplege men steeds de onder Haarlem genoemden. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560-8310. Apothek^h (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaai, tel. K 2500-22181. Advertentie Fortunella is een bijzonder mooie film, waarin Giulietta Masina de prach tige rol van het meisje Naoda speelt. Giulietta Masina, die grote roem oogst te in de films La Strada en De nachten van Cabiria. is een talentvolle actrice met een feilloos gevoel voor het feno- meen film. In Fortunella is zij Nanda, de marktvrouw die met een halfgare ■vent samenleeft" in een der achterbuur ten vgn Rome. Zij heeft het bij die man hard te verduren en verschillende ma len trekt zij er dan ook tussenuit op zoek naar geluk, dat haar al vanaf de eerste dag van haar leven onthoudèn werd. Zij ontmoet een professor, een zwerver en een drinkebroer, met wie zfl het goed kan vinden en die haar heel wat hartelijker bejegent dan de bruut. Hij is evenzeer egoïst, maar minder materialist, een man, die verder het le ven neemt zoals het komt. Zij blijft hem trouw tot aan zijn dood. Haar ontmoe ting daarna met een prins is tegelijker tijd het hoogtepunt en de grootste te leurstelling van haar leven. Altijd al heeft zij deze man willen ontmoeten, verschillende pogingen daartoe waren tot nog toe steeds tot mislukken ge doemd geweest. Vandaar ook dat zij zich tenslotte er mee tevreden stelde de man vanuit haar zolderkamertje met een grote kijker te bespioneren. Zij meent, dat hij haar vader is, maar zeker we ten doet zij niet. Tijdens de ontmoeting blijkt wel duidelijk, dat ook dit geluk niet voor haar is weggelegd. Nanda vindt het geluk in een toneelspel, waar in zij de rol speelt van een prinses. De film is zeer knap gemaakt. De beelden zijn vaak ontroerend~en regis treren raak en' boeiend het mateloze ongeluk, waarvoor Nanda geboren werd. Fortunella is toch ook weer geen 1 droeve film. Nanda heeft heus gevoel voor humor, al is die vaak cynisch. Dit soort humor heeft zij echter nodig om in leven te blijven, om te kunnen blij ven zoeken naar het geluk, dat zij ten slotte vindt in de vertolking van een prinsesse-rol. De film werd gemaakt onder regie van Edoardo de Fillipo naar een scenario van Federico Fellini. In Luxor deze week voor boven de acht tien. Degenen, die bij gebrek aan een goe de film graag genoegen nemen met een lief verhaal, dat op een filmrol is vastgelegd, zullen niet teleurgesteld worden door ,,Het Don Kozakkenlied", dat de komende week in Rembrandt draait. Zij krijgen dan het verhaal voor gezet van 'n jongetje, dat hoewel mu zikaal aangelegd van de dokter niet mag zingen en zelfs niet naar muziek mag luisteren, omdat zulks hem over zijn toeren brengt. Maar ja, de Don Kozakken, de echte nog wel, komen in de buurt. En wat wil je dan. Het jongetje zingt een lied? dat wij beter kennen als „Wij zijn niet bang" en dat wil dirigent Serge graag voor zijn koor hebben. Hij krijgt het ook. En wanneer het koor de première ijrengt, is de jongen stiekum de concertzaal in geslo pen en zingt hij vanaf het balkon zijn eigen lied met de zoemende Kozakken op de achtergrond. Voor de jongen loopt dat allemaal een beetje treurig af, maar de geschiedenis is te lief om er meer over te schrijven. Enige amou reuze ontspanning is nog in het ver haal geweven, zodat de liefhebbers van dit genre het volle pond krijgen. Ieder een kan er bovendien heen. Koninginneweg 6, by Raambrug Kathedraal: 6.30. 7.30. 9 H.. 11 en 12 uur St. Antomus, N Groenmarkt; 6.30. 7-30 8.30 H. 10 11 en 12 uur H. -Jozel, Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans. Spaame; 6, 7.30, 9. 10.30 H., en 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7. 8.15. 9.30 H tl en 12.15 uur. H Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45. 9, 10.30 H en 12 uur H.H Elisabeth en Barbara, P Kruger straat: 7.30, 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Liduina. Rijksstraatweg: 6.30, 7.15, 9 b 10 45 en t? uur O. L. Vr. van Zeven Smarten. Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H Petrus en Paulus: 6.30. 7.45. 9 H. 10.45 en 12 uur B1.()1.)1EM)AAL, Allerh Drieëenheid: 7.30, 9 H.t 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 en 9 uur ALKDENHOIJT ?.30. 9 H en 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. BE .NEBUOEK: 6 45 8 9 15 H 11 uur ZANDVOORT: 7.30. 9 H., 11 u. Huis, in de Duinen 8.30 uur. OVr.KVfc.EV 8 h 1Ü.3P en 11.30 UUl HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. to. u. Vr. Hemelvaart) 6 45 7 45 8 41 H 10 11 eD 12 uur M-AAKNUAM: 7.30 en 10 H. In het Roxy-theater hangt tot en met zondag weer de kruitdamp uit de re volvers van goede en kwade lieden uit het Wilde Westen van de vorige eeuw. De hoofdpersoon in de film ,,De on schuldige vèrrader" Audie Murphy wordt verdacht van desertie, gepleegd, wanneer 'n groep landverhuizers wordt aangevallen door een stam Indianen. Het loopt goed af, maar om zijn on schuld te bewijzen moet de dappere cow-boy tal van moeilijkheden overwin nen. Veertien jaar. Vanaf maandag brengt Roxy „Tita nenstrijd", een film, die zich afspeelt in een van de grote Amerikaanse ste den. Ook hierin vallen revolverscho ten en zijn tal van spannende momen ten te zien. De in het acteursvak doorknede Mariene Dietrich speelt de vrouwelijke hoofdrol. Voor veertienja rigen en ouderen is deze film toe gankelijk. Cinema Palace zet ook komende week de vertoningen voort van de gi gantische film „De tien geboden". Voor alle leeftijden. In Studio kan men weer griezelen van de spannende Franse film „Maigret zet een val". De film is voor volwassenen geschikt. Minerva draait tot en met morgenavond „De lief desroman van een koningin" met Ro my Schneider, een romantische ont spanning voor alle leeftijden. Voor acht tienjarigen is aan. te bevelen de film „La Strada", die maandagavond ge draaid wordt. Donderdagavond wordt voor de vijftigste maal de vertoning herhaald van „Als de dauw hangt, komt er regen", voor volwassenen. Mi nerva draait in alle voorstellingen een herdenkingsreportage, gewijd aan het overlijden van paus Pius XII. De Haarlemsg politie heeft in het bu reau Smedestraat opnieuw een dakloos geworden gezin gehuisvest. De 26-jari- ge tegelperser H.W., zijn 22-jarige echt genote en hun twee kleine kinderen die tot dusver in een onbewoonbaar ver klaard huis aan de Delftstraat nr. 27 rood woonden, moesten hun woning ver laten, omdat deze niet alleen formeel maar blijkbaar ten gevolge van de storm en andere omstandigheden ook feitelijk onbewoonbaar was geworden. De Haarlemse politie, die ook in deze gevallen altijd gastvrij is, heeft het ge zin vannacht onderdak verschait, voor lopig voor één nacht. Vanmorgen zou de heer des huizes naar het bureau huisvesting gaan voor een andere wo ning. ONDERTROUWD; R. H. Antenbrink en C. W. A. A. Wijers, H. M. A. de Wijs en E. M. Schuldt. GEHUWD: R. G. Klok en H. H. Du- fek, F. J. Ipenburg en J. Sluik. BEVALLEN van een ZOON: H. Smit- Scheffener; W. A. M. van Liemt-van Dam; M. Booms-van de Weele; P. L. Schotman-Degens, J. Erkens-van der Erf. BEVALLEN van een DOCHTER; J. P. Snijders-Bestebroer; A. L. Ouds- hoorn-Huijboom; C. J. Janssen-van Doorn. OVERLEDEN: J. H. Piek, 72 j. Spaarhovenstraat; W. G. H. Geurts, 62 j„ Iepenstraat; J. W. Kuipers, 6 j. InT dischestraat; G. A. de Vagel 78 j., Bloemertsteeg; C. J. M. Bijman, 2 j. Kamperlaan; L. P. M. Zuman, 2% j., Gasthuisvest. Dinsdagavond om 7 uur verzorgt de r-k Blindenhand „Sinte Odilia", afde ling Zandvoort, een toneelavond voor haar donateurs. De avond wordt gege ven in „Monopole". De Haarlemse Re derijkerskamer Alherdingk Thym" zal dan voor de donateurs van „Sinte Odi lia" een voorstelling geven van „Het Geschenk'', een toneelspel in vier be drijven van de Engelse schrijfster Mary Lumsden. „Het Geschenk" is bijzonder geschikt om belangstelling te wekken voor het blindenwerk. Het behandelt een geval van hoornvliestransplantatie. Verleden seizoen heeft „Alherdingk Thym" reeds verschillende malen groot succes ge boekt met dit ontroerende toneelstuk. Advertentie VOORSTRAAT 63—65 - UTRECHT TELEFOON 18941 (K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie „HET WIT-GELE KRUIS" De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken - huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging Zij ls een veilige verzekering: zij sluit geen contracten, die opgezegd kunnen worden wegens ziekte ot ouderdom; eenmaal verzekerd, blijft verzekerd, dus: veilig verzekerd; een gezinsverzekering: gezinnen gemeten belangrijke reducties op de premies voor de kinderen; pasgebr en kinderen, ook met een aangeboren afwijking, hebben onmiddellijk recht op uitkering. Prospectus met uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres. Op de eerste vergadering van het winterseizoen heeft de KAB, afdeling Noordwijkerhout, als spreker uitgeno digd de verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, die vrijdagavond in ho tel Van der Geest sprak over „heerser of slaaf". De heer Middelhuis ving zijn causerie aan met een verzachting te i geven van de titel van zijn onderwerp. De inhoud van de causerie zou ten doel hebben de betekenis van de techniek als zodanig aan te geven en uiteen te zetten hoe onze houding als mens te genover die techniek zou moeten zijn. De techniek, hier geformuleerd als de samenwerking, het samenspel tussen wetenschap en arbeid, moet dienstbaar worden gemaakt aan het geluk van de mensen. W^j kunnen, aldus de heer Middelhuis, zonder de technische voor uitgang in ons dichtbevolkte land niet leven; techniek schept arbeid en brood en de technische vooruitgang van de medische wetenschap verlengt ons le ven en maakt dit leven gemakkelijker. Maar dit tijdperk der techniek stelt ons "ook voor grote problemen. Wij zou den daarvoor ons hoofd kunnen buigen en die geweldige ontwikkeling over ons kunnen laten gaan, maar dan zijn wij overgeleverd en hebben zelfs niets te zeggen, terwijl wij toch als mens boven de techniek moeten staan. Wij hebben echter de taak om te streven naar een politieke en sociaal- economische mondigheid waarvoor vor ming en ontwikkeling noodzakelijk zijn en langs welke weg wij wat meer te zeggen hebben over de aanwending van de techniek tot geluk der mensheid. Overstappend naar de ontwikkeling van de sociaal-economische politiek en problematiek in ons land, zei de heer Middelhuis, dat in vergelijking met vroeger deze politiek enorm veranderd is. Vroeger ging de Overheidstaak in deze niet verder dan incidenteel ingrij pen en werd het economisch beloop overgelaten aan de ondernemers en aan de kringloop der economische wetten.. Thans echter tracht de Overheid re gulerend en controlerend op te treden en geeft zij leiding en ontwikkeling aan de sociaal-economische politiek daarbij de sociaal-economische politiek, daarbij denkbeelden en idealen op maatschap pelijk gebied. Bij haar taak op dit terrein werkt de Overheid nauw samen mét de vrije or ganisaties in het maatschappelijk leven en met name ook met de KAB. Maar voor de vele en grote problemen op het sociaal-economisch terrein dienen wü dan ook over gespecialiseerde me dewerkers te beschikken, wat op zich h-T* gevaar inhoudt, dat de afstand tus sen bestuurders en leden te groot schijnt te worden. De problemen zijn echte-' zo inge wikkeld geworden, dat het niet moge lijk is iedereen op duidelijke wijze daarover in te lichten. U moet daarom, aldus de verbonds voorzitter, vertrouwen hebben in Uw bestuur, dat uit uw midden voortkomt en dat voortdurend uw belangen blijft behartigen. Sprekend over de noodzaak van de kerstening der maatschappij benadrukte de heer Middelhuis de taak en het voortdurende streven van de KAB om haar aandeel in die kerstening te blij ven leveren door de beginselen der christelijke rechtvaardigheid en naas tenliefde ingang te doen vinden waar dit maar mogelijk is in het maatschap pelijk bestel. In zijn openingswoord deed de voor-1 zitter der afdeling, de heer J. J. Dui- venvoorde enkele mededelingen om trent de plannen der afdeling in het komende winterseizoen. Daaruit zal jammer genoeg de sociale cursus moe ten komen te vervallen, als zich niet meer deelnemers melden. Na de causerie van de heer Middel huis kwam het cabaretgezelschap van Jan van Ostade voor het voetlicht. Dit ensemble, bestaande uit Jan en Pierre van Ostade en de pianist Jan van Hom bergen, bracht een anderhalf uur be schaafde Brabantse humor, waarin naast de geestige conferences en liedjes van Pierre van Ostade zijn broer Jan in zijn creaties van Peerke Voeter en Pietje de schooljongen bij de aanwezi gen bijzonder in de smaak vielen. De in de Koudenhorn-kazerne te Haarlem gelegerde afdeling zware luchtdoelartillerie van het parate eer ste legerkorps heeft als eerste afdeling in Nederland de beschikking gekregen over het nieuwe gevechtstenue. Het vroegere kaki battledress wordt de uit- gaanskleding. De nieuwe kledij is een Amerikaanse vinding, die in de Koreaanse oorlog werd beproefd. Het is de bedoeling dat alle Nato-landen het tenue in oorlogs tijd gaan dragen. In verschillende landen is dat reeds het geval, maar door moeilijkheden bij de produktie kon men in Nederland eerst kort geleden beginnen met de aanmaak van de kleding. De nieuwe kleding bestaat uit een binnen- en een huitenpak. Het binnen- gedeelte is niet waterdicht en is daar om alleen geschikt voor droog en warm weer. Het is gemaakt van een katoenen stof, die is aangepast aan de omstan digheden in oorlogstijd. Het huitenpak bestaat uit een gevechtsjas en broek van een vastgeweven stof. Het is ge heel water- en winddicht, zodat het ge schikt is voor alle weersomstandighe den. De jas is in tegenstelling tot de loden- jas van het battledress kort gehouden om de soldaat meer bewegingsvrijheid te geven. Het nieuwe tenue is over het alge meen gemaakt om het de soldaat te vergemakkelijken. £o kan de onder kant van de jas vernauwd worden door middel van een rekbaar koord en, kan de lengte van de mouwen worden ge corrigeerd met een koord op de schou ders. In geval van felle koude wordt onder het huitenpak het volledige bin- Een Superconstellation van de Ame rikaanse marine is bij de landing op het vliegveld van Argentia op Newfoundland aan het einde van de landingsbaan in zee gestort. Een reddingsvliegtuig hééft achttien overlevenden opgepikt. Van één inzittende is bekend, dat hij is omgeko men. Tien personen worden vermist. Dit meldt United Press International. Advertentie AMSTKRD A>fSEV A\RT20 TKI..11053 Door het gladde wegdek is vrijdag middag om kwart voor vier een zware vrachtauto voor stenenvervoer uit Eg- mond-binnen geslipt in de onoverzich telijke bocht naar rechts in de Kenne- merweg ter hoogte van de Dennenweg. De vrachtauto werd bestuurd door een achttienjarige zoon van de eigenaar van de auto. De auto moest remmen voor een vóór hem rijdende autobus en omdat uit tegenovergestelde richting een personenauto naderde. Het rem men geschiedde zo krachtig, dat de vrachtauto dwars over de weg tussen twee bomen tot stilstand kwam. De uit tegenovergestelde richting naderende personenauto bestuurd door een een enveertigjarige Haarlemmer werd daar bij nog juist aan de linkervoorzijde be schadigd. B. en W. van Bloemendaai hebben de wegverbetering en verbreding van de Busken Huetlaan gegund aan de laag ste van de veertien inschrijvers, W. Jansen te Haarlem-noord voor ƒ37.400. De dienst van Publieke Werken had het werk begroot óp rond 42.ÖÖ0. De Busken Huetlaan, de verbinding tussen Kleverlaan en Bloemendaalseweg, is deze week ontdaan van twaalf majestu euze bomen. De aannemer zal naar wondt verwacht reeus volgende week met de uitvoering van het werk begin nen, waarmee ongeveer drie tot vier maanden gemoeid zijn. Indien de vorst dus niet te vroeg intreedt kan de Busken Huetlaan in januari weer voor het verkeer worden opengesteld. (Van onze correspondent in Bonn) Het is voor de instituten iiFMe West- duitse Bondsrepubliek, die zich bezig houden met het onderzoeken van de publieke opinie e{i daarvan zUn er twee zeer bekend en uitermate betrouwbaar gebleken gebruikelijk, dat zij af en toe >eens vorsen naar de mening van het Westduitse volk over de eventuele opvolging van bondskanse lier dr. Konrad Adenauer, die tenslotte met tweeëntachtig en een half jaar de jongste niet meer is. Niet, dat de kwestie van de opvolging van dr. Adenauer in enigerlei wijze acuut is. Integendeel: „der Alte" heeft niets van zijn vitaliteit, slagvaardigheid en politiek „Finger- spitzengefühl" verloren. In de film „Tamango", die deze week in Frans Hals draait, kan men Curd Jürgens weer eens zien op de brug van een boot. Dit keer is het echter een sla- venboot. Hjj is met een lading negers op weg naar Havana, waar hij zijn zwarten tegen een flinke prijs van de hand hoopt te doen. Zover komt het ech ter niet, want onderweg komen de ne gers onder leiding van hun Tamango in opstand. De film is lang niet slecht op het celluloid gebracht. Voor achttien jarigen. Het is maar een trieste film, die deze 1 week in Lido draait onder de titel „Overtreding artikel 251 bis". Het ver haal zelf is bijzonder tranenwekkend, maar het is bovendien saai en geest loos verfolmd. Karl-Heinz Böhm, die goed voldoet in monatische films als de Sissi-serie, moet hier een jonge dok ter voorstellen, die als volontair in een ziekenhuis werkt. Hij krijgt er nog slecht te eten ook. Hij is getrouwd er heeft het alsmaar moeilijk, en er gebeu ren allerlei nare dingen. Eigenlijkls hei .nauwelijks een film, maar de K.F.C. vond. dat volwassenen er desgewenst nog een kijkje kunnen gaan nemen. Lido, volwassenen. 1 HEINR1CH VON BRENTANO Het E.M.N.I.D.-instituut voor menings- onderzoek heeft de volgende vraag aan een representatieve groep Westduitsers voorgelegd: „Zoals u weet, heeft in En geland premier Churchill destijds voor een opvolger plaats gemaakt. Wanneer bij ons zich zulk een geval zou voor doen, wie zoudt u dan de waardigste opvolger van dr. Adenauer vinden?" De vrouwen, die door E.M.N.I.D. naar haar mening werden gevraagd, wisten in 58 procent der gevallen geen waardige opvolger voor de Bondskanselier te noe men. Haar is de persoon van dr. Adenauer blijkbaar voldoende garantie voor de voortzetting van Westduitslands huidige politiek. Dit argument geldt te sterker, wan- iiiiiiiiiiiiMiuiiiiiimmiitniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiili"1111 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiHi neer men bedenkt dat verkiezings statistici na de algemene Bondsdag verkiezingen van vUrig jaar septem ber hebben berekend, dat het de Westduitse vrouwen waren, die de Bondskanselier in zo overtuigende mate haar vertrouwën schonken en daarmede de partij van de kanselier en haar zusterpartij C.S.U. een abso lute meerderheid in het Westduitse parlement gaven. De Westduitse vrou wen denken kennelijk helemaal niet aan een opvolger voor dr. Adenauer. Die dat nog wel doen noemden de door de mannen zo veel bekritiseerde minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano (die vrijgezel is, wat bij vele vrouwen misschien ook een rol speelt) of de „knappe" minister van binnenlandse zaken, dr. Gerhard Schro der, de „Glamour Boy" van het kabinet. De mannen lieten dr. Schroder in de steek isschien mede dank zij de vrou wen ligt de minister van buiten landse zaken dr. Von Brentano nog aan de kop als waardigste opvolger van dr. Adenauer. Zijn populariteit is evenwel van 17% in juni 1956 (een hoogtepunt) teruggelopen tot 11% en daarmede bijna weer op het punt van mei 1955, toen maar 9% der ondervraag den in hem de opvolger van de Bonds kanselier zagen. Op de tweede plaats komt de vicé- kanselier en minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, met 10%. Ook de gemoedelijke, sigarenrook uitsto- tende man van het „Wirtschaftswunder" is enkele procenten teruggelopen van de 14%, die hij haalde in oktober van het vorige jaar, toen hij ter gelegenheid van de verkiezingscampagne zo naar voren was gekomen en een dergenen was, die de C.D.U. en C.S.U. aan hun absolute Bondsdagmeerderheid hielpen. Op de 3e plaats komt de sociaaldemo craat prof. Carlo Schmid, vice-president van de Bondsdag met 8% nog y°°r de voorzitter der Sozialdemokratische Par tei Deutschlands, Erich Ollenhauer (6%), de mislukte S.P.D.-kanselierkan- didaat uit de vorige algemene verkiezin gen. Schmids populariteit verdubbelde, die van Ollenhauer liep tot de helft terug. Een teken aan de socialistische wand. Ook in de race waren dr. Eugen Ger- stenmaier, bondsdagpresident (5%); dr. Kiesinger, C.D.U.-woordvoerder voor buitenlandse politiek, en dr. Strauss, C.S.U.-minister van defensie, elk met 2% en de C.D.U.-minister van binnen landse zaken, dr. Gerhard Schroder met 1%. Bovengenoemde cijfers zijn gebaseerd op de antwoorden der ondervraagden, ongeacht hun politieke richting en even tueel partijlidmaatschap. In C.D.U.-krin- gen heeft men over de „erf-opvolging" een geheel ander inzicht. Daar staat prof. Erhard met 22% aan PROF. LUDWIG ERHARD de spits, een stijging van 100 procent in vergelijking met mei 1955. Zelfs is zijn populariteit in de eigen partij nóg geste gen sinds oktober van het vorige jaar (de C.D.U. - C.S.U. - verkiezingsoverwin ning). Dr. Von Brentano is tweede met 19% en zijn kanselierskansen zijn in de eigen partij gestadig gedaald sinds okto ber 1955 (25%). Dr. Gerstenmaier loopt snel op hem in en staat op 13% (tegen 5% in mei 1955)Kiesinger, Strauss en Schroder met daartussen «ook nog de C.S.U.-minister van justitie dr. Fritz Schaffer lopen in dezelfde volgorde met percentages van 5 tot 2. Niet, dat de Bondskanselier zich van het resultaat van het meningsonderzoek veel zou aantrekken, wanneer eens on verhoopt de situatie mocht ontstaan, dat hij gedwongen wordt een opvolger aan te wijzen. Wie des kanseliers keuze dan zou zijn, weet alleen „der Alte" zelf. Nog niemand heeft hem ooit de naam van een kandidaat kunnën ontlokken. En dat is eigenlijk maar goed ook. nenpak gedragen. Bovendien is er vol doende ruimte voor extra ondergoed. Om de hals kan nog een das gedragen worden en over de helm een capuchon, die een groot deel van het gezicht be dekt. Voor extra verwarming dient een wollen losse binnenvoering. De broek van het huitenpak wordt over de bin- nenbroek getrokken en valt over de ho ge schoenen. De enkelstukken van de oude dracht verdwijnen. Door de vele eisen die men aan het nieuwe tenue heeft gesteld is de draag wijze niet zo onberispelijk als men in legerkringen over het algemeen wenst, maar doorslaggevend was het motief, dat de soldaat meer vrijheid van be wegen dient te hebben en dat hij beter tegen de koude moet worden be schermd. Ook in de derde ronde van de bonds- competitie heeft VKD 2 het niet tot een overwinning kunnen brengen, ook al omdat twee spelers verstek lieten gaan. Het werd 137 voor Zandvoort 2. De uitslagen: Versteeg-Rump 11; Ter Wolterbeek-Lucas 02; v. d. Werff- Dutjn Sr. (n.o.) 20; Beem-v. Rooden 02; Dekker-Hesselman 20; Ter Wol- terbeek-v. d. Vorst 20; Schoite-Andrin- ga 20; Schuiten-Strikkers 20; Koper- Duijn jr. (n.o.) 2—0, Haagen-Meyer 02. Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: Masteling-Faay afgebroken; Sassen-Kok 11; Visser-v. Wort, afge broken. Met de partij P. Hollenberg-P. Mul is de oude onderlinge competitie afgeslo ten. Hoewel Hollenberg met enig posi tievoordeel het e' dspel inging, wist Mul via een verrassende ontwikkeling van zijn linkervleugel toch nog remise af te dwingen. Hierdoor veroverde Mul het kampioenschap, terwijl hij tevens definitief in het bezit van de wisselbe ker kwam. In groep 1 van de onderlinge competi tie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" leed Huyboom een verrassende nederlaag, terwijl Van der Spek en Van Rijnsoever hun eerste overwinning boekten. Door een nieuwe nederlaag draagt Van der Velde thans de rode lantaarn. In groep 2 is Hartendorp nog steeds ongeslagen. Zowel Van Keulen als Banken blijven echter goed volgen, ter wijl Bleekemolen zich eveneens bij de leiders heeft gevoegd. Van der Stoop sr. bezit in deze groep nog steeds de laatste plaats. In groep 3 kwamen weer enige verrassingen tot stand. Van de koplopers verloren zowel Van Schie als Holtkamp, waardoor Pulles de leiding overnam. De uitslagen waren: v. Rijnsoever- Rasing 0-1, Haverkort-v. d. Spek 0-1, v. d. Velde-Hopman 0-1, v. Rijnsoever- Huyboom 1-0, Pancras-Rasing afgebr., Raaphorst-Hartendorp 0-1, v. Keulen- Banken A-'A, Bleekemolen-v. d. Stoop sr. 1-0, E. Ouddeken-v. d. Meer afgebr., v. d. Berg-Bleekemolen 0-1, Chr. Oud deken-v. d. Stoop sr. Y, Pulles-Holt. kamp 1-0, v. Schie-Versteego 0-1 Goede- mans-Puts 1-0, v. d. Stoop jr.-öe Btmt 1-0, Haverkort jr.-Brohet 0-1. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, is vanmorgen in Rome aangekomen. Hij zal namens president Eisenhower van daag en morgen m de St. Pieter de Requiemmissen voor Paus Pius XII bij wonen. Dulles wordt vergezeld door mevrouw Claire Booth Luce, voorma lig Amerikaans ambassadeur in Rome, en John McCone, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Dulles vliegt morgen door naar Formosa voor besprekingen met Tsjang Kai-Sjek. Claire Booth Luce en John McCone zullen dan verder de Amerikaanse president bij de plechtig heden in het Vaticaan vertegenwoor digen. Het tuinbouwcentrum Amsterdam- scheveld bij Erica in de gemeente Em men krijgt een gemeenschappelijke af standsverwarming. Dit betekent, dat el ke aangesloten tuinder door het om draaien van qen knop de verwarming in zijn kas kan regelen. Dit experiment is voor zover bekend uniek in de wereld. De raad van Emmen gaf gisteravond laat zijn fiat aan dit voorstel. Het be tekent een investering van ruim een half miljoen gulden. Verwacht wordt dat door de stichting van een warmte centrale de omzet van de veiling te Nieuw-Amsterdam met vijftig procent zal stijgen. De centrale zal 15 januari van het volgend jaar in werking moeten treden. Het college van burgemeester en wet houders deelde mee, dat men in dit gebied tevens wil overgaan tot de stich ting van een proefbedrijf. Advertentie DR. STRAUSS 2CV 3987 v.a. IDEAL 19 9375 Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken: KORTE KLEVERLAAN 30—38 BLOEMENDAAI. - TELEF. 51301 Advertentie alleenverkoop „Wollana" Tenipeliersstraat 68 In deze brochure betoogt dr. B. H. Stolte, wel de meest bevoegde beoor delaar in deze die Nederland op het ogenblik bezit, dat met de stad Novio magum, bekend van de Tabula Peutin- geriana en inscripties, wel degelijk Nij megen wordt bedoeld en niet, zoals A. Delahaye heeft beweerd, cie oordfran se plaats Noyon. De redactie van de AO-deeltjes geeft aan het wetenschap pelijk betoog van dr. Stolte naar mijn smaak te veel het karakter en voorko men van een soort reclame-folder. Maar wie dit voor lief wil nemen, kan hier over het oude Nijmegen en in het bijzonder over de Tabula Peutingeriana veel naar zijn gading vinden, o.a. inte ressant foto- en illustratiemateriaal. In een noot deelt de schrijver mee dat „ofschoon Noviomagus beter is dan No viomagum, de AO-redactie meent dat de laatste naam bekender klinkt." DIERCKS AO-reeks, No. 724. Amsterdam 1958. Prijs -.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2