De Rommedoukeswijken wel voor de Hollandse kaasmaar zij zullen nooit capituleren Een Limburgs stinkkaasje is goud GEZONDHEIDSZORG OP SCHOOL Commissie-Souren vraagt een wet en meer ruimte voor particulier initiatief Maandag begint de liquidatie van de wereldtentoonstelling Oud-België wordt tijdelijk filmdecor Nieuwe kredietvorm Auto door trein gegrepen Na val van acht meter overleden Vlieger moet twee jaar uit toestel blijven Bestuurder ernstig gewond ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 PAGINA 7 Lucht vaar tra-ad Gevaarlijke manoeuvres boven de plassen De vraag naar de rommedoukes is de laatste tien jaar sterk afgenomen, die naar de Hollandse kaas daarentegen is in niet geringe male toege nomen. Een gevolg hiervan is, dat de rommedou-produktie aanzien lijk is gedaald. Telde het meest zuidelijke gebied van Limburg, de streek langs de Nederlands-Belgische grens, vroeger nog zestig kaasfabrikanten, thans is hun aantal gedaald tot rond vijfentwintig. Onbewaakte overweg KAASOORLOG in Limburg De raad voor de luchtvaart heeft gis termiddag, overeenkomstig de vorde ring van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, een 27-jarige vlie ger uit Haarlem voor de tijd van twee jaar de bevoegdheid tot vliegen ontno men. De straf komt neer op de maxi mum-tuchtmaatregel. De vlieger had 4 juni van dit jaar bo- Zuid-Limburg is getuige van 'n merkwaardig gevecht. Dit gevecht heet haasoorlog. De strijdende partijen zijn de Hollandse kaas en de Limburgse tiinkkaasjes of de rommedoukes. Al enkele jaren voeren beide kaassoorten een verwoede strijd om de hegemonie over het Zuiden. De verliezende partij ts ook al zullen de vurige aanhangers van de rommedoukes dit niet aanstonds willen toegeven het om zijn smaak befaamde, maar om zijn geur beruchte Limburgse kaasje. Hoe langer hoe meer ziet dit aparte kaasje zich gedwongen om voor zijn grotere broer, de robuuste Hol landse ronde kaas, het veld te ruimen. Overigens zien deze weinige getrou wen de toekomst voor de Limburgse kaas niet al te pessimistisch tegemoet. Zonder te willen' ontkennen, dat de rommedoukes een groot gedeelte van hun afzetgebied hebben moeten prijsge ven, zijn zij er desondanks vast van overtuigd, dat de opmars van de Hol landse kaas wel tot staan gebracht kan worden. Absoluut zeker is het, volgens hen. dat de Limburgse „stinkkaasjes" nooit geheel en al zullen capituleren. Er blijven altijd nog wel voldoende liefheb bers van de weekhartige rommedoukes over, zo menen zij. Op dit moment is hun aantal nog zó groot, dat wekelijks nog altijd een kleine vijftienduizend volvette Limburgse kaasjes worden af gezet. Voor negentig pet. geschiedt dit in zuid-Limburg zelf. De overige tien pet. is bestemd voor de export naar het buitenland", waartoe in dit geval ook Holland behoort. Het vervult de rommedou-ver- vaardigende Limburgse boeren met wiet aeringe trots, dat het Limburgse kaas ie in Holland niet langer uitsluitend afs ien onwelriekend gevalletje wordt f maar stilaan ook waarde- bescho en daar al doorgaat ™sr gen kostelijke delicatesse. intussen wordt de ijdelheid van deze kaasbereiders nog meer gestreeld door pet feit, dat de Limburgse rommedou kes ook geëxporteerd worden naar het aangrenzende Belgische gebied, het land van Auhel en Herve, waar de zuid- Limburgse boeren de fabricage van deze bijzondere volvette kaasjes ten slotte geleerd hebben. „Het stamland van de Limburgse kaasjes", zo vertelde ons een van de meest felle rommedou- voorstanders, kaashandelaar L. Geelen uit Heer, is Herve. Daar worden sinds jaar en dag kleine vierkante kaasjes vervaardigd, die derhalve Hervese kaasjes genoemd worden. Een benaming die niet zelden gebruikt wordt voor de volgens het procédé van Herve ver vaardigde Limburgse kaasjes.' Vergroting van de export houdt een mogelijkheid in om weer iets van net verloren gegane terrein op de Holland se kaas te veroveren. Middels reclame hopen de fabrikanten van en de hande laars in Limburgse kaas dit te berei ken. Hierbij richten zij zich evenwel niet alleen tot de genoemde exportlan den, maar ook tot het „binnenland": zuid-Limburg. Daa: moeten weer meer mensen de rommedoukes leren eten. Speciaal geldt dit voor de jonge ren. Volgens de ingewijden in de kaas oorlog zijn te veel jeugdige Limburgers het rommedou-eten verleerd. Tot hen vooral richt de heer Geelen het in grote letters op zijn kaas-auto's aangebrachte advies: „Eet meer Limburgse kaas!" Buiten de vermindering van de vraag naar Limburgse kaasjes hebben de jongeren uit het uiterste zuiden van ons land nog meer op hun kerfstok. Groten deels zijn zij immers, alweer volgens on ze deskundige zegslieden, verantwoor delijk voor het verdwijnen van tal van kaasmakerijtjes. Mevrouw M. Claessens-Frijns, de 58- jarige leidster van een rommedou-fa- briekje in Mechelen, weet daar wel over mee te praten. „Het vervaardigen van Limburgse kaasjes is een omvangrijk werk. Het eist heel de dag je aandacht op en daar voelen de jongeren niet veel meer voor. Zij passen voor continu-ar- beid, zeker 's zondags!" Haar getrouw de dochters, die van moeder het vak geleerd hebben, gaan er beslist niet toe over om ook kleine kaasbedrijven te gaan opzetten. Met Martha, de enige ongehuwde dochter van mevrouw Claessens, is dit anders gesteld. Zij assisteert moeder vlijtig bij de kaasfabricage. Het vele werk, dat hiermee gemoeid is, schuwt zij geenszins. Daarvoor boeit haar het vak te zeer en daarbij is zij ook een hartstochtelijk liefhebster van zelf vervaardigde rommedou. Met moeder is zij dagelijks bezig met het fabricage-proces. In de voornaam ste bedrijfsruimte, een kleine bijkeuken, wordt de melkproduktie van achttien koeien, twee keer per dag in een grote ketel verzameld. Voor een goed kaas- Je is het zeer gewenst, dat de melk „rechtstreeks van de koe" in de ver- zamelketel belandt. De verzamelde melk moet heel het jaar door een be paalde constante temperatuur bezitten. In de winter vereist dit enige voorver warming en 's zomers de nodige afkoe ling. Gebeurt dit niet, dan is de kwali teit van het eindprodukt niet al te best. Het resultaat is dan vaak, dat meerde re kaasjes wat de vakman noemt „ver kouden" zijn. Is aan de temperatuureisen voldaan, dan wordt aan de melk een bepaalde hoeveelheid kaasstremsel (één lepel op honderd liter) toegevoegd. Elke twee liter melk leveren een kaasje van twee ons op. Het stremsel zorgt er voor, dat ander half uur later de gestremde melk in een eerste 1 ml al rcgc'en kan worden. Daar begint een soort stollingspro ces. Tjjdens dit proces is het zaak, dat de in de stollende massa achtergeble ven wei behoorlijk kan wegvloeien. La ter dient daartoe ook het draaien van in vormbak twee, gesneden vierkante blokjes, de toekomstige kaasjes. Wordt de wei niet behoorlijk van de kaas ge- •cheiden, dan is dit ook niet bevorder lijk voor de kwaliteit van de rommedou. De wei is allesbehalve afval, daar de ze vloeistof een uitnemend produkt is om weer als voedsel voor de melkpro- ducerende koeien te gebruiken. Van de vormbak verhuizen de blok jes na een dag naar de kelder, waar het zouten plaats vindt. Bovendien ne- BOVEN: Rommedou-expert L. Geelen uit Heer, geassisteerd door zijn beide zoons Pierre en Jean, bezig met het verpakken van de voldoende gerijpte kaasjes. LINKS: Kritisch keert mevrouw M. ClaessensFrijns de toekomstige Lim burgse kaasjes in de vormbakken. men de kandidaat-rommedoukes daar een pekelbad om tenslotte op rekken ge- etaleerd te worden. Uiteindelijk begint het rijpingsproces, waarbij de toekom stige kaasjes herhaaldelijk gewassen en gedraaid moeten worden. Beide bewer kingen zjjn nodig om tenslotte een mooi bruinig gekleurd eindprodukt te krijgen. Hoe langer het rijpingsproces duurt, hoe beter en pikanter het romme- douke straks smaakt. Een aldus ge rijpt kaasje is. naar het oordeel van de kenners, na verloop van zes we ken pas echt goed. Het hart van het kaasje is dan voldoende week om terecht de naam van rommedouke te dragen. In verband met het vele werk, dat met dit rijpingsproces gemoeid is, laten vele fabrikanten de verzorging van de ze laatste bereidingsfase aan de daar voor gespecialiseerde kaashandelaren, de gebroeders Geelen te Heer over, die over goede kelders en koelruimten be schikken, waar momenteel met het oog op de specifieke kaasmaanden, novem ber tot en met april, reeds duizenden rommedoukes liggen te rijpen. De spe ciale reuk, eigen aan Limburgse kaas jes, is een gevolg van het zgn. nat rij pen alsmede van het inpakken van het kaasje, dat daardoor van de lucht wordt afgesloten. Het doorstaan van deze reuk de liefhebbers van rommedou spreken lie ver van geur hebben de ware con sumenten van Limburgse kaas graag voor deze in hun ogen kostelijke delica tesse over. „Een goed rommedouke is goud" meent mevrouw M. Claessens. ven de Loosdrechtsche plassen, waar ve le zeilers voeren, een tolvlucht ge maakt. Het vliegtuig, een Tiger Moth", gehuurd van de nationale lucht- vaartschool, kwam in het water te recht en zonk onmiddellijk. De vlieger en de passagier werden licht gewond. Naar het oordeel van de raad was het ongeval een gevolg van de omstandig heid, dat de bestuurder op te geringe hoogte een tolvlucht heeft ingezet, wel ke hij eveneens op te geringe hoogte heeft getracht te beëindigen. De raad was van mening, dat de be stuurder bijzonder onverantwoordelijk en uiterst roekeloos heeft gehandeld, hetgeen tot ernstige gevolgen had kun nen leiden. Behalve zichzelf, heeft hij zjjn passagier, en degenen, die zich op de plas bevonden, in levensgevaar ge bracht. De raad liet niet buiten beschouwing dat de vlieger vóór de vlucht enkele glazen bier had gedronken, hetgeen in strijd is met de voorschriften, alsook dat hjj reeds eerder door de raad dis ciplinair werd gestraft. Op een onbewaakte overweg te Ra- vestein is gisteravond omstreeks acht uur een personenauto, bestuurd door de heer M. Bijl uit Diden bij Oss, aan gereden door een electrische trein. De heer Bijl werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Oss. De locomotief werd licht beschadigd, een mast van de bovenleiding werd ont zet. De trein had twintig minuten ver traging. Vrijdagmiddag is de 36-jarige W. Rozema uit Rinsumageest (gem. Dan- tumadeel) bij bouwwerkzaamheden in Leeuwarden-zuid van een ruim acht meter hoge steiger gevallen. De man, die klaagde over hevige pijn in zijn rug, werd naar het Diaconessenzieken- huis te Leeuwarden gebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. Binnen twee of drie weken zal het Westduitse leger met raketten van het type „Honest John" worden uitgerust. In totaal zal het Westduitse leger twee mobiele lanceerinrichtingen en 24 raketten ontvangen, van welke raketten de koppen met atoomlading zijn vervangen door cementen koppen. Men ziet hier Amerikaanse militairen op een oefenterrein in Frankenland met Honest John-raketten. Links een raket, klaar voor de lancering, rechts het afvuren op afstan4. In Amerika is, als gevolg van de geruchtmakende knoeierijen van de laat ste tijd, de belangstelling van het tele visie-kijkend publiek voor quiz-pro gramma's aanzienlijk gedaald. Drie quiz zes zijn in de afgelopen weken van het scherm verdwenen. Alleen de „64.000 Dollar Question" is nog over. (Van onze onderwjjsredacteur) In opdracht van het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en het Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft een commissie onder voor zitterschap van drs. C. J. M. H. Sou- ren een studie gemaakt van de ge zondheidszorg voor de schoolgaande jeugd in Nederland. In haar rapport, dat zo pas verschenen is, stelt deze commissie vrij ingrijpende wijzigingen in de organisatie van de bestaande schoolartsendienst voor. Men wil met name ruimte scheppen voor het parti culier initiatief. Na de verantwoordelijkheden van de ouders, de Kerk, de Staat, de school en de gezondheidsorganisatie te hebben besproken geeft het rapport onder meer de volgende punten als leidraad voor de gewenste ontwikkeling van de schoolgezondheidszorg 1. Zowel overheidsorganen als parti culiere instellingen en organisaties kunnen al dan niet op confessionele grondslag diensten voor schoolge zondheidszorg oprichten en instandhou den. 2. Het bestuur van particuliere dien sten wordt gevoerd door colleges, ge vormd uit de samenwerking van ge zondheidszorg- en onderwijsorganisa ties, waaraan is toegevoegd een verte genwoordiger van de ouders. Bij de or ganisaties van gezondheidszorg is voor al gedacht aan de kruisverenigingen. Een vertegenwoordiger van de ge meentelijke overheid kan eveneens in dit college zitting hebben. Overheids diensten blijven bestuurd door de ge meentelijke overheid, waarbij eveneens gestreefd moet worden naar een geor ganiseerde samenwerking met de ouders. 3. Schoolbesturen zijn verplicht zich HET EINDE VAN HET EXPO-FEEST (Van onze speciale verslaggever) Morgen zondag 19 oktober wordt de Wereld tentoonstelling in Brussel ten onzent beter bekend onder de naam Expo 1958 gesloten. Zij heeft, gedurende de ruim zes maanden van haar bestaan, om en nabij 40 miljoen bezoekers getrokken, 10 miljoen méér dan door de deskundigen vóór de opening werd geschat. Men mag dus wel van een doorslaand succes spreken; een verdiend succes ook. Want deze Brusselse Expo 1958 was inderdaad een tentoonstelling van wereldomvattende betekenis. Zij was dat, dunkt ons, krachtens haar struc tuur en haar opbouw, zowel als om het feit, dat zij wezenfljjk de „wereld van deze tijd" op bijna aangrijpende wijze uitbeeldde. Maar nu is er dan aan 'iet festijn een einde gekomen. Wat gaat er nu verder gebeuren? Welnu, het lijkt ons voor degenen, die de Expi hebben gezien, ietwat moeilijk te verwerken, maar het over grote deel van al het moois zal worden gesloopt. Er blijven uiteraard enkele gebouwen, zoals het Groot Auditorium als perma nent bedoeld zijn, staan, maai van vrijwel al het andere staat het vast dat het zal verdwij- n?n'z«n echter mogelijke uitzonderingen, die in Brussel druk worden besproken. Men hult er overigens in officiële Expo-kringen de gang van zaken bij de liquidatie in een waas van geheimzinnigheid. Zodat men hoofdzakelijk moet afgaan op geruchten en onbevestigde be richten. Vast schjjnt wel te staan dat de Russen hun paleisachtige paviljoen aan de Belgische rege- De toekomstige Eiffeltoren van Brussel? ring te koop hebben aangeboden voor de ronde som van 55 miljoen Belgische francs, precies het bedrag overigens dat het hen zal kosten om hun gebouw te doen slopen. Zij trachten dus uit hun onderneming een lieve winst van 110 miljoen francs te slaan. Het is nog een open vraag of het hun zal lukken, dat wil dus zeggen °f de Belgen op het „aanbod" zullen ingaan. De Amerikanen hebben, naar verluidt, een royaler gebaar gemaakt. Zij hebben aangekon digd bereid te zijn het theater in hun pavil joen ongetwijfeld een van de modernste en meest luxueuze theaters in Europa gratis af te staan. Men mag inderdaad hopen dat dit exempel van theaterbouw bewaard zal blijven. Verder verluidt dat het Belgische koningshuis het frêle, inderdaad sprookjesachtige paviljoen gaat kopen. Zoals het tevens vast schijnt te staan dat de gemeente Hilversum he Britse paviljoen gaat overnemen om er een sporthal van te ma ken, waarmee het wellicht een goede nieuwe bestemming zal vinden. Berichten dat „Oud-België", zoals u weet on derdeel van „Vrolijk België", althans voor de tjjd van minstens één jaar, zal worden bewaard zijn nog, zoals dat heet, officieus. Even als andere, die willen dat het daarna als décor voor een uiteraard Amerikaanse film zal dienen en tenslotte zal worden verbrand. Het Atomium? Het Atomium dat is een uitgemaakte zaak blijft minstens tien jaar staan. Daarna zal men verder zien. Maar het ziet er wel naar uit dat he zilveren bouwwerk voorbestemd is om de Eiffeltoren van Brussel te worden. Maar morgen, na de sluiting begint dus het grote sloopwerk, alhoewel daar in alle daad werkelijkheid pas op 1 november mee- mag wor den begonnen. De gang van zaken is daarbij aan de 48 landen die aan de Expositie hebben deelgenomen nauwkeurig voorgeschreven. Zij moeten er voor zorgen dat de zaken, die zjj in de permanente gebouwen hebben geëxposeerd, tegen 20 november zijn verdwenen. Voor wat betreft de zaken in hun eigen (voorlo pige) paviljoens is die datum vastgelegd op 31 december. Na die data kar de commissaris-ge neraal bij eventueel m gebreke blijven krasse maatregelen nemen. De afbraak en het verwij deren van de voorlopige installaties en gebou wen moet uite -lijk op 15 januari 1959 zijn be slag hebben en de fundering tenslotte moet vol ledig verwijderd zijn op 15 februari daaraan volgend, waarbij ook is inbegrepen dat de grond „in zijn oude toestand" is terug gebracht. De standhouders mogen uiteraard ook hun goederen verkopen. Voor zover het Belgische goe- Het voortbestaan van het paviljoen van de U.S.S.R. is nog dubieus. deren betreft liggen de zaken daarbij eenvoudig genoeg. Van 11 oktober af tot en met morgen was het (en is dus) geoorloofd „ten verkoop aan te plakken". En dat is dan ook zij het in vrij geringe mate gebeurd. De verkochte Belgische spullen mogen op 20, 21 en 22 oktober door de kopers worden afgehaald. Voor wat ue verkoop van de buitenlandse goe deren aangaat ligt het niet allemaal zo eenvou dig. Zjj werden destijds bij de invoer tijdelijk vrijgesteld van invoerrechten en belasting. Bij eventuele verkoop geldt deze vrijstelling uiter aard niet meer. De rechten en belasting, zo is bepaald, zijn echter voor rekening van de ver koper, zodat de koper zich de zaken kan aan> schaffen, vrij van alle lasten. De laatste weken zijn op het commissariaat-generaal dan ook minstens 1000 brieven per dag uit alle delen van de wereld binnengekomen met verzoeken als: „Kan ik die en die schommelstoel, die ik op het Tsjechische paviljoen heb gezien kopen?", of „Ik wilde graag dat en dat Perzisch tapijtje hebben". Overigens, ook gekochte buitenlandse goederen moeten op 20, 21 en 22 oktober ter plaatse door de kopers worden afgehaald. Maandag begint dus ook de grote uittocht van de naar schatting 25.000 a 30.000 wer kers en werksters, die gedurende zes maanden, de Expo aan het draaien hebben ge houden. Zij zullen zich weer over alle windstre ken van de aardbol verspreiden, zonder overi gens al te veel van de Expo gezien te hebben. Want het is een bekend feit dat de werkers ter plaatse meestal zozeer door de bezigheden in hün afdeling of op hün post werden opgeslorpt dat zij aan de overgrote rest in het geheel niet toekwamen. De laatste weken heeft men dan ook nog inderhaast rondleidingenvoor Ex- po-personeel georganiseerd. Het Belgisch „vast" aan het „instituut" Expo verbonden personeel, 4000 man in totaal, wordt langzamerhand afgevoerd. Voor degenen, die dat nodig hadóen, is door het commissariaat- generaal reeds de mogelijkheid van herscholing geopend. Een vaste staf van 50 mensen, die ook bij de voorbereiding van de Expo betrokken was, blijft nog tot eind oktober van het volgend jaar in dienst; dan zal ook de liquidatie van de maat schappij die de Wereldtentoonstelling 1958 ex ploiteerde voltooid zjjn. Dan blijft nog slechts de herinnering aan een inderdaad grootse manifestatie. Maar toekom stige geschiedschrijvers zullen wellicht te rade moeten gaan bij die Belgische majoor, die 100 maal een bezoek bracht aan dc Expo en die bo vendien nog zo vriendelijk was een df.gboek van zijn omzwervingen bij te houden. Ei voor de an deren blijft dus dan wel het Atomium, waarvan ieder zich af moet vragen wanneer het verouderd zal zijn bij een dienst aan te sluiten. Zij heb ben evenwel, binnen redelijke grenzen, het recht van vrije keuze. 4. Omdat er diensten van verschillen de aard mogelijk zullen zijn, zal er be hoefte bestaan aan een regionaal, over koepelend orgaan, b.v. de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. In het kader van het Geneeskundig Staatstoe zicht op de Volksgezondheid en van het Rijksschooltoezicht zal er een toezicht houdend orgaan nodig zijn. 5. De overheid zal de totstandkoming der diensten bevorderen en financieel mogelijk maken. Zij zal alleen daar tot eigen beheer overgaan, waar het particulier initiatief de zaak niet ter hand neemt of voor die scholen, die geen voorkeur tonen voor aansluiting bfl een particuliere dienst. 6. Er dient een Wet op de Schoolge zondheidszorg te komen, waarin de plichten en rechten van alle belangheb bende partijen worden vastgelegd. De kritiek op de huidige vorm van de schoolartsendienst wordt als volgt samengevat: a. Terwijl onderwijs en gezond heidszorg in meerderheid op parti culiere grondslag georganiseerd zijn, bevindt de schoolgezondheidszorg zich met uitzondering van het overgrote deel van Limburg in handen van de overheid. Dit maakt een organisatie en uitvoering op principieel confessionele basis onmo gelijk. b. De integratie in de georganiseer de gezondheidszorg kan door het ver schil in uitgangspunten niet tot haar recht komen; inpassing van de schoolgezondheidszorg in het onder wijsbeleid ontbreekt. c. In de dagelijkse praktijk van het onderwijs ontstaat verwarring: het onderwijs krijgt te maken met steeds meer figuren en bemoeiingen zonder dat het zelf invloed heeft op de gang van zaken. In het vigerende stelsel ontbreekt de mogelijkheid vein een vrije, aan de Nederlandse maat schappelijke structuur aangepaste ontwikkeling. In de commissie-Souren hadden zit ting de heren drs. J. W. C. Aarts, E. M. Aussems, drs. B. J. G. Bremer, drs. H. W. Broeren, J. B. Deelen, I. F. A. Grond, mr. W. J. H. M. Merckelbach, Chr. J. M. Mol, prof. dr. J. Th. Snijders en drs A. Verdijk. Ook in ons land bestaat nu de mogelijkheid om z.g. persoonlijke le ningen te sluiten. Het initiatief is daarbij uitgegaan van de Twentsche Bank, maar waarschijnlijk zullen meer banken volgen en daarmee zal het Nederlandse bankwezen dan een voor haar nieuw terrein van de kre dietverlening hebben betreden. Men heeft hierbij behalve het eigenbelang ook het algemeen belang op het oog. Immers de persoonlijke lening, mits met de nodige voorzichtigheid ver leend, maar daarvan kan men bij het voorzichtige Nederlandse bankwezen wel zeker zijn, kan een gezonde uit breiding van de kredietmogelijkhe den betekenen, die de economische activiteit dus op een gezonde wijze kan stimuleren. De N ederlandsche Bank heeft tegen de nieuwe krediet vorm dan ook geen enkel bezwaar gemaakt. De nieuwe kredietvorm zal behalve een aanvulling ook een concurrent van de bestaande kredietvormen kunnen zijn. Men denkt hierbij, on danks de grote formele verschillen tussen beide en ondanks de verwach ting dat ieder der beide kredietvor men een verschillend werkterrein zal hebben, aan concurrentie met het af betalingskrediet. Te meer gezien het feit dat de persoonlijke lening, on danks de werkelijke rente van rond om de tien procent, in vergelijking met het afbetalingskrediet over het algemeen aanzienlijk goedkoper is. Welke omvang de persoonlijke le ning in ons land zal gaan aannemen is thans nog moeilijk te zeggen. Men zal moeten afwachten of deze nieu we kredietvorm in een werkelijk be staande behoefte zal voorzien; daar bij zal er ongetwijfeld enige tijd ver lopen eer zowel de bank ais de cliënt ermee vertrouwd zijn geraakt. In de Verenigde Staten staan enorme be dragen uit aan wat men daar „per sonal loans" noemt, op het ogenblik niet minder dan rond veertig miljard dollar, dat is twaalf procent van het nationaal inkomen. Hoewel daarvoor eigenlijk nog geen reële basis aan wezig is, gaat een voorlopige schat ting voor Nederland in de richting van rond tweehonderd miljoen gul den na vijf jaar en dan voor het ge hele bankwezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7