Waren kolenprijsverhogingen in de maanden januari en april wel gerechtvaardigd? Accent gelegd op wetenschap pelijke vorming Het spookpaard Lichte muziek op zwarte schijven Ctftf SHW «Im Minister belooft vergaande vrijstel lingen voor jus promovendi VRAGEN VANUIT DE TWEEDE KAMER orden er maatregelen genomen om de huis- brandproduktie op te voeren Raad van leraren over salarissen Mengsel van boter en margarine Nieuwe studie notariaat Vaste stemming voor Java-tabak Molotov aanleiding tot onenigheid tussen Peking en Moskou? bestaat tien jaar STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) RESA-HILVERSUM Als het kindje komt... ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 PAGINA 8 Wettelijke maatregelen bij Tweede Kamer ingediend «JjLllMiHi Examens Reserve-ri jkspoli tie 0ieuv/s moeten \7itginia Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS Voor elk wat wils Franse chansons J Is men zo eens de catalogi /l doorbladert, welke, vaak honderden bladzijden dik, door de respectieve platenmaat schappijen piepen te worden uit gegeven, kan men zich terecht verbazen over de revolutionaire ontwikkeling, die de vooroorlogse breekbare 78 toeren schellakplaat heeft doorgemaakt, niet alleen wat de kwaliteit betreft de op name en weergavetechniek ten opzichte van de hedendaagse langspelers is welhaast tot in het volkomene geperfectioneerd - doch met name ook wat de in houd van de platen aangaat, de veelsoortige dienstbaarheid, die men haar is gaan toebedelen. Al lang niet meer worden slechts muziek en zang, in welke vorm dan ook, aan de zwarte schijven toe vertrouwd. Men kan tegenwoordig via de gramofoonplaat van alles en nog wat in huis halen, com plete hoorspelen, toneelwerken, gedichten, cursussen in allerlei talen, sprookjes en vertelseltjes, speciale geluiden voor allerhande stemmen van nog geheimzinniger hypnotiseurs, waarbij men of men wil of niet in slaap dient te vallen. En terwijl de producers van, men mag aannemen, alle platenmaatschappijen naarstig aan het bedenken zijn, voor welke doeleinden de zwarte schijf als nog kan worden aangewend, komt Philips Phonogram alvast voor de dag met een afgeronde gymnas- tiekcursus, die voor aanstaande moeders is bestemd. „Als het kind je komtis de niet zo origi nele maar in ieder geval vriende lijke titel van de P 08024 L-lang- speler, welke door Lien Dreese, lerares lichamelijke opvoeding, en de arts H. C. Moolenburgh sa mengestelde oefenstof bevat, die tegen een achtergrond van orgel improvisaties van Pierre Palla, door mej. Dreese voornoemd wordt gesproken. Zij doet dat mede aan de hand van reeksen foto's, welke, op een stevig stuk karton gerang schikt gedrukt, aan de plaat zijn toegevoegd. Wij achten ons niet competent de gymnastiekoefenin gen als zodanig te beoordelen. Wij nemen voorhands aan dat de des kundige arts Moolenburgh en Lien Dreese met grote zorg te werk zijn gegaan. Wat wij wel kunnen stellen is, dat Lien Dreese de oe feningen op een bijzonder sym pathieke, toegewijde wijze voor draagt en er zo het intieme en verwachtingsvolle karakter aan geeft, dat past bij de blijde ge beurtenis, waartoe deze gymnas tiek dienstbaar bedoelt te zijn. Om de moeilijkheden in Libanon op te lossen is in Beiroet een nieuw viermans kabinet gevormd, waarin leden van de tegenover elkaar staande partijen zitting hebben. Deze foto werd gemaakt bij de eerste bijeenkomst van dit kabinet. Van links naar rechts ziet men Rayomond Eddeminister voor binnenlandse zaken, sociale zaken en P.T.T.; premier Rasjid Karami, ex-leider van de rebellen; de leider van de anti-Sjamoen-beweging Hoessein Oweiny (met fez) en de leider van de Falangisten, die vóór Sjamoen zijn, Pierre Gemayel. Opnieuw is in de Tweede Kamer de vraag gesteld of de prijsverhogingen voor kolen in januari en april van dit jaar uit rentabiliteitsoverwegingen noodzakelijk waren. In 't voorlopig ver slag op de begroting van de staatsmij nen wordt erop gewezen, dat de finan ciële resultaten van de mijnonderne mingen over 195'' vrijwel overeenkomen met die van 1!G6 ondanks een daling van de produktie. De prijsverhogingen stelde men in het licht van de produk- tieverhoging in het laatste kwartaal van 1957, die zich ook in 1958 heeft voort gezet. Kan' de minister ook een over zicht geven over de vermoedelijke ont wikkeling van de kolenprjjzen nu de on dernemers in Duitsland, België en Ne derland prijsverlagingen hebben afge kondigd ter bestrijding van het steeds groter worden van de voorraden?, zo wordt gevraagd. Enige verwondering spreekt ook uit de vragen over de voor 1959 geraamde produktie van industriekolen (die vol gens de begroting zal stijgen) en de ge lijkblijvende huisbrandproduktie. Men meende te weten, dat onlangs enige hon derden arbeiders z:;'n verplaatst om de huisbrandproduktie op te voeren, gezien het feit, dat er een overschot is aan industriekoien en een tekort aan huis brand. Op het sociale vlak wordt o.a. ge vraagd wat de gevolgen zullen zijn voor de werkgelegenheid en de socia le zekerheid in de Nederlandse mij nen van de ontwikkeling, die zich bij de invoer van Amerikaanse kolen schijnt voor te doen. Kan de minister ook nadere mededelingen over die ontwikkeling doen? De Kamer informeert ook naar de re sultaten van de op 1 mei 1957 ingevoer de werktijdsverkorting voor onder- gronders ten aanzien van de produkti- viteit, de werving van personeel en het verzuim. Indien de uitwerking gunstig is geweest, ligt het dan in het voornemen om vanaf 1 jan 1959 een verdergaande werktydsverkorting in te voeren? Tenslotte wordt gevraagd of een van de redenen van het niet tot stand komen van een definitieve pensioenregeling in het mijnbedrijf gelegen is in de weige ring om de regeringsbijdrage te verho gen. De raad van leraren V.H.M.O. heeft met verontwaardiging kennis genomen van de negatieve beslissing der regering inzake de leraarsalarissen, inz;»iderheid van de „motivering", zo luidt de aanhef van een verklaring die de genoemde raad heeft afgelegd. Deze verklaring vervolgt: Zonder argumentatie gaat de regering ervan uit, dat bepaalde in het rapport inzake de salarispositie en het carrièreverloop der leraren gege ven getallen als „gemiddeld salaris over de gehele loopbaan" mogen worden ver staan, terwijl met goede argumenten is betoogd, dat uit het rapport het tegen deel blijkt. Op de gegevens in het rapport, die de afwijkende ligging van bovenbedoelde getallen verklaren, gaat de regering niet in. Daarenboven zwijgt ze over de vele gegevens uit het rapport die voor het standpunt der leraren pleiten. Ook houdt de regering er geen rekening mee dat het woord „carrière" duidt op „het van een bepaald uitgangspunt bereikbare". Had de regering gelijk, was carrière „gemiddeld salaris over de gehele loop baan", dan zou immers zelfs iemand wiens salaris voortdurend daalt, een „mooie carrière" kunnen hebben. Het in 1958 door de regering gehan teerde principe om de discriminatie der leraren in 1956 te beargumenteren, is dan ook nooit in het G.O. vastgesteld, dit novum is een regeringsdictaat, dat blijkbaar nodig was om de totaal andere argumentatie van 1956 te vervangen. De suggestie om de eindsalarissen te verho gen bij gelijk „gemiddelde" kan slechts verwezenlijkt worden door verlaging van andere lerarensalarissen. Een dergelijke maatregel zou in de huidige sociale situatie grote bevreem ding wekken. Stellig zou deze het lera rentekort ernstig vergroten. Desondanks is een mede voor het onderwijs ver antwoordelijke regering bereid daar toe strekkende voorstellen te overwegen, mits de organisaties hierom verzoeken. De raad is van mening, dat zijn ver antwoordelijkheid tegenover het Neder landse volk hem verplicht een dergelijke suggestie onmiddellijk te verwerpen. De reeds aangekondigde wettelijke maatregelen om het in de handel bren gen van een boter-margarine mengsel mogelijk te maken, zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Door een wijziging in de boterwet zal het mogelijk worden een als „melange" aangeduid mengsel met 15 procent melk- of botervet aan het publiek aan te bieden. Bij algemene maatregel van bestuur kan dit percen tage worden gewijzigd in 10 procent. Of een dergelijk mengsel in werkelijk heid ook in de handel komt hangt o.m. af van de beslissing van de produkt- schappen van zuivel en van margarine, vetten en oliën, die op dit gebied auto nome bevoegdheden hebben. In zijn toelichting op het wetsontwerp vermeldt minister Vondeling nog, dat in de periode 1932-1937 zelfs een meng- gebod gold, omdat ook toen voor een groot deel van de geproduceerde boter geen afzet te vinden was. Prins Bernhard heeft vrijdagmiddag in Arnhem de nieuwe en vernieuwde labora toria van de KEMA geopend. Men ziet hier de Prins met de directeur van het bedrijf, prof. dr. ir. J. C. van Staveren tijdens de rondgang door het kernreactor laboratorium. Daar worden onderzoekingen gedaan met een eigen Nederlands type kernreactor, de suspensiereactor van prof. Went. Op het ogenblik werkt men met een proefmodel. Na een vijfjarige tussenfase met een proeffabriek hoopt men over ongeveer tien jaar te komen tot een centrale, werkend met de eigenlijke kernreactor. Na nog eens vijf jaar zou dan energieproduktie langs de hier ingeslagen weg mogelijk zijn. NIJMEGEN, 18 okt. Doktoraal ge neeskunde I: de dames A. J. M. Pan ders (Gemert) en M. A. Roes (Nijme gen). De heren L. A. M. Bozon (Eind hoven), P. W. H. M. Coolen (Wychen), E. H. P. Franssen (Venlo), J. C. van Grafhorst 'Zwolle), Th. M. G. Hoch- stenbach (Maastricht), V. G. H. J. Kir- kels (Horn, L.). J. M. A. M. Knoben (Roermond), S. H. H. M. van der Meer (Nijmegen), J. G. J. M. van der Meulen (Eindhoven), J. A. G. Meyers (Eindho ven), H. M. F. de Nivelle (Weert), J. C. M. Reynen (Wanroy), J. J. M. Schrepper (Nijmegen), Th. Sybesma (Amsterdam), H. F. F. Tacken (Sit- tard), W. G. M. Witkam (Goes). AMSTERDAM, 17 okt. Aan de Vrije Universiteit is de heer A. D. Muller uit de Unie van Zuid-Afrika gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte na verdediging van zijn proefschrift ge titeld „Die antropologiese psigologie van Hans Triib, grondbeginsels van 'n nuwe psigoterapeutiese metode". Promotor was prof. dr. J. Waterink. GRONINGEN, 17 okt. Doet. genees kunde: H. J. Troelstra, Roden (Dr.), W. S. de Vries, Hardegarijp, mej. B. Bozilo- va, Groningen. Artsexamen le ged.: J. W. Riedstra. Groningen, T. Tjabbes, i Veendam, J. Rijpkema, Drachten, C. J. P. Thijn. Emmeloord. Bevorderd tot arts: J. de Haan, Groningen, J. E. Hemmes, Haren 'Gr.). J. Hoen, Dronrijp, P. F. Sonneville, Maastricht. Kand. genees kunde 2 B: M. Maaskant en Th. M. Brou wers, beiden te Emmen. Kand. soc. aar- rijksk.: H. Kiestra, Terzooi, H. B. Ger- ritsma. Uithuizen. ROTTERDAM. 1 7 okt. Kand. econ. wetenschappen: F. J. van de Linde, J. L. van Oordt en N. H. Plokker, allen te Den Haag, T. C. Kulk, Rotterdam, G. C. van Almelo, Utrecht en N. J. Poort, Scheveningen. Delft 17 okt. Propae bouwk. T- J. C. Op dam, Voorschoten: propae werktuigk. J. W. Hilbrands, Hilversum, propae elek- trotechn. J. H. J. Boekema, Eindhoven; propae scheikundig ing.: K. de Groot, Amersfoort: propae me taalkundig ing. J. F. Pardoel, Haarlem; kand. wisk. ing. H. Bonder, Enschede; mej. M. M. Jung, Hilversum en M. van Witsen; kand. werktuigk. ing.: R. E. Kohn, 's- Gravenhage en E. Pull ter Gunne, Rot terdam ingenieursexamen scheikun dig ing: mej. J. J. F. van den Bosch, Vlaardingen; T. Brooshooft, 's-Graven- hage; F. W. van der Brugghen, Rotter dam: A. J. Burggraaf, Woerden; A. van Cleef, Rotterdam: P. F. Crince le Roy, 's-Gravenhage; S. Dingemans, Dintel- oord; R. J. van Erven, 's-Gravenhage, J. F. H. van Hest, Rotterdam; G. A. M. Kerstjens, Voorburg; H. W. de Cock, Leiden; J. P. Koderitsch, 's-Gravenha ge- W. J. Kolstee, 's-Gravenhage; P. H. van Lent, Rotterdam; P. L. M. Nujj- ten. Bergen op Zoom, G. Padt, Laren (N.H.); R. de Roos, 's-Gravenhage; Sie Hian Jang, 's-Gravenhage; P. J. Ti chelaar, Makkum (Fr.); A. K. Verwij, Amsterdam en J. van Willigen, 's-Gra venhage. LEIDEN. 17 okt. Kand. Ned. recht: G. F. Pieters te Den Haag, B. S'Jacob te Wassenaar, M. van Aerssen Beijeren van Voshol te Den Haag, J, G. A. Molenaar te Almelo, H. Hillebrand te Den Haag, J. R. Schaafsma te Nuenen, F. van den Ban te R'dam. T. van Dorp te Hilversum, J. H. A. D. M. Linders te Noordwijkerhout en R. H. Maathuis te R'dam. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe notariële opleiding, die geheel wordt gebracht binnen de ju ridische faculteiten, draagt een in we zen ander karakter dan de huidige niet- universitaire opleidingen. Het accent zal meer liggen op de wetenschappelijke vorming dan op de directe voorberei ding op de praktijk, zo zegt de minis ter van onderwijs in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt. De bewindsman erkent daarbij uiter aard, dat de universitair geschoolde no taris zeker niet over minder kennis en inzicht in de meer praktische onderde len mag beschikken dan de huidige, niet aan de universiteit opgeleide, notaris. Op een vraag uit de Senaat heeft de minister toegezegd, dat aan de huidige kandidaat-notarissen zeer ver gaande vrijstellingen zullen worden ver leend, indien zij het universitair jus pro movendi willen verkrijgen. De bewindsman acht het niet gewenst in de wet een onderscheiding vast te leggen tussen de titel van meester in de rechten notariële studierichting en Ne derlands recht. Mocht zich in de prak tijk echter het gebruik ontwikkelen, dat de meesters in de rechten ter onder scheiding achter hun naam de letters n.s. of n.r. zouden voegen dan bestaat daartegen wettelijk geen bezwaar. Donderdag en vrijdag zijn in het lo kaal Frascati te Amsterdam inschrijvin gen gehouden voor Java-tabak. Voor het aanbod van totaal 10.865 pakken was er grote belangstelling uit binnen- en bui tenland. In het algemeen heerste er een vaste stemming. Voor het eerste klas produkt werden zeer behoorlijke prijzen betaald. Naar het zich vrijdagmiddag liet aanzien gingen de meeste partijen vlot van de hand en werd er niet veel opgehouden. Het aanbod omvatte 3322 pakken van de Besoeki tabak maat schappij, welke partij aanvankelijk op 25 en 26 september j.l. had zullen wor den verkocht. Voor deze Besoeki tabak werden speciaal hoge prijzen betaald. Binnenlandse kopers waren voorname- 1 lijk de sigarenindustrie en de tabaks- handel, van buitenlandse zijde werd ge kocht door de Franse en Zweedse ta baksregie en door de Deense sigarenin dustrie. Zwitserland scheen ditmaal in mindere mate als koper op te treden. Voor de opgehouden partijen werden ten dele later weer kopers gevonden. Hiermede is aan de inschrijvingen voor Java tabak dit jaar nog geen eind ge komen. Op 24 oktober a.s. is de beurt aan Rotterdam, op 14 november volgt een nieuwe inschrijving in Amsterdam en op 28 november zal er wederom in Rotterdam een inschrijving zijn. Over de gemaakte prijzen waren nog geen con crete gegevens beschikbaar. Volgens de Londense „Daily Mail" dreigen de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en communistisch China in een crisis te raken door ee™ verschil van mening over Molotov. President Mao Tse-Toeng zou Molo tov weer op het ministerie van buiten landse zaken willen zien, hetgeen op fel verzet van Khroesjtsjev stuit, Mo lotov is in juni 1957 van zijn functie ontheven. Hij is thans ambassadeur in Buiten-Mongolië. Het korps reserve-rijkspolitie bestond dezer dagen 10 jaar. Bij die gelegenheid is een gedenkboek uitgegeven met een voorwoord van prins Bernhard. De prins zegt daarin o.m. „Overtuigd van de wil van ons volk, om ons demo cratisch staatsbestel te verdedigen te gen elke agressie, is het mij een genoe gen mijn gelukwensen uit te spreken nu een onderdeel van de volksweerbaar heid, de reserve-rijkspolitie, haar 10-ja- rig bestaan viert. Evenals de andere reserve-organen, geboren onder de druk der omstandigheden, is de reser ve-rijkspolitie een essentieel onderdeel van deze weerbaarheid. Het schenkt mtj dan ook voldoening, dat zovelen ge hoor hebben gegeven aan de oproep van de regering om deel uit te maken van deze reële reserve van het gezagsappa- raat. Al degenen, die vaak ondanks druk ke particuliere werkzaamheden, vrijwil lig hun vrije tijd opofferen voor deze dienst aan de gemeenschap, hebben derhalve recht op de erkentelijkheid van ons allen. Advertentie 51) Pieter Auguste Perquin heeft zo het gevoel, dat de meeste aanwezigen, als ze zijn gedachten konden raden, die mening volkomen zouden onderschrijven. Daar staat hij nu, de politieman, die weet dat er een moord staat te gebeuren en die naar het schijnt al bedroefd weinig kans heeft die moord te beletten. Zeker, hij heeft de adspirant moordenaar in de kaart gekeken, heeft hem één weg om tot zijn doel te ge raken afgesneden. Maar hoeveel wegen zijn er niet? Hoe ontelbaar veel. Als Claire Hangst vandaag mee rijdt, en dat hoopt hij van harte, dan zal het wel het verstandigst zijn als hij maar in haar buurt blijft, besluit hij. Hoewel, hij gelooft niet, dat de moorde naar zal toeslaan vóór hij, hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin, zijn hielen heeft gelicht. Moorde naars hebben nu eenmaal met de rest van de mens heid gemeen, dat zij de voorkeur geven aan het ze kere boven het onzekere. Hij ziet Sjef komen met het voor hem bestemde paard en het valt hem op hoe al die paarden hier, onverschillig wie hun eigenaar is, een zekere gelij kenis vertonen, je zou het haast een familietrek kun nen noemen en hij begrijpt, dat ze alle afkomstig zijn uit de stoeterij van Ter Weem, Sjef staat nog steeds bij het hoofd van het paard en weer dringt Perquin een scherpe lucht van zweet, stalmest en paarden in de neusMaar van dat andere luchtje, dat hem zo bekend voorkwam en dat hij toch onmo- i gelijk thuis kon brengen bespeurt diezelfde neus niets, maar dan ook helemaal niets. Dus was zijn aanvaller dan toch iemand anders geweest als die stuurse stalknecht met zijn Hangstse paardegezicht? Onwillekeurig dwalen Perquin's ogen naar het jasje van de man. Er is niets bijzonders aan te zien. „Wat dacht je dan, jou ezel," scheldt hij zichzelf, „meende je nu heus, dat die kerel zo stom zou zijn om dat ding zo aan te trekken? Nog daar gelaten, dat hp bij een dergelijke gelegenheid toch zeker niet zou wagen in een jas te verschijnen waar de flarden bij hangen." Pieter Auguste Perquin zwaait zich in het zadel. En dan moet hij zien, dat hij uit de weg komt voor de camion bestemd voor het vervoer van de honden, die de binnenplaats komt opgereden onder een schel getoeter, dat de paarden hun oren in de nek doet leggen. Pieter Auguste denkt, dat deze paarden als ze geen welopgevoede produkten van de Ter Weem stoeterij waren geweest, wel eens een aardig num mertje bokken en steigeren hadden kunnen wegge ven. Nu blijft het bij een beleefd en kalm betoon van afkeuring. Ze hebben zelfbeheersing en savoir vivre, dat moet je ze nageven. Van de honden kun je dat nu eigenlijk niet zo zeg gen. Ze bassen en keffen, houden zich bezig met al lerlei privé stoei- en vechtpartijtjes en moeten als een slordige, op allerlei manieren tegenstribbelerde kluwen door Fons in de camion worden geloodst „Maar Claire, wil je nu werkelijk meerijden? Zou het niet verstandiger zijn vandaag. Na die schrik van eergisteren Leontine Hangst en haar schoonzuster staan op het bordes vlak achter hem. Claire, heel elegant in haar rijpak, is doodsbleek, een bleekheid, die nog wordt geaccentueerd door het felle rood van haar jasje. Haar ogen lijken onnatuurlijk groot en flakke ren onrustig. ,,Ze zou er werkelijk beter aan doen niet mee te rijden," denkt Perquin. „Ze ziet er uit als een geest." Haar stem is hoog en schril als ze Leontine tegen spreekt, beweert dat ze zich uitstekend voelt, beter dan ooit. En dat ze er op staat mee te gaan. „Gun het kind haar plezier toch, Leo. Ik ken haar langer dan jij en ik kan je verzekeren, dat afleiding de beste medicijn is voor onze kleine Claire," lijmt Gerard Slothouwer. Hij komt juist op zijn zeven gemakken de deur uit geslenterd, gekleed in een sportpak van zandgrijze tweed me; plusfours. Pieter Auguste Perquin her innert zich plotseling, dat deze neef van baronesse «angst niet rijdt, ja zelfs een uitgesproken ameei van paarden heeft. „Wat vervelend nu voor je, dat je niet rijdt, Ger," zegt freule Leontine medelijdend. „Wat zijn nu eigen lijk jouw plannen voor vandaag?" „Ja Gerrie, hoe denk jij je dag zoek te brengen?" vraagt ook Claire. „Ik? Och, ik denk zo, dat ik mijn fiets eens zal ne men en de kant van het Kattenven uitgaan. Er moe ten daar heel wat planten staan, die je nergens an ders of tenminste bijna nergens anders vindt, heb ben ze mij gezegd." „Botaniseer jij? vraagt Leontine Hangst verbaasd. „Maar natuurlijk doet hij dat. Gunst, Leontine, wist je dat niet eens? Ik heb altijd gedacht dat de hele wereld het wist. Botaniseren, dat is Gerrie zijn lust en zijn leven," roept Claire schril en laat er dan ontevreden op volgen: „Hè, tjasses, moet ik nu An gel rijden?"- „Maar je weet toch zelf wel, dat Queennie onmoge lijk zo'n rit al meemaken kan, Claire. En Angel is een uitstekend paard." „Angel! Die saaie, oude Angel! Wat voor kans heb ik met zo'n sjok-sjok beest om bij de kill te zijn, An gel! Waarom niet een van de ploegpaarden?" „Ik zou werkelijk niet weten, welk ander paard je zou kunnen krijgen. En Angel is werkelijk geen ploegpaard, zoals jij beweert, Claire. Het is een uit stekende Jager." „Maar ik wil hem niet. Ik wilik wil Empe- reur." „Dat gaat toch immers niet," zegt Leontine gedul dig. „Hubert rijdt toch Empefeur." „Och, maar als Claire hem nu zo graag rijden wil," zegt Hubert Hangst goedhartig. „Ze wil nu eenmaal zo vreselijk graag bij de kill zijn, hè, poes?" „Je moet het zelf maar weten, Hubert, maar Em- pereur is geen paard voor Claire. Hij is niet be trouwbaar. Je weet toch ook wel, dat hij kuren heeft als een prima donna". Wordt vervolgd). Advertentie iedere avo Wij willen onze rubriek weer eens „orchestraal" openen. Er zijn immers weer verscheidene pla ten aan de markt gekomen, die aan uit stekende tót en met befaamde orkesten zijn gewijd. Nederland spreekt daar ook een woordje bij mee, een klankrijk woordje mag men zeggen, want de 33 toeren Philips-publikatie P 10117 R, die is volgespeeld door het orkest van Jos Cleber, laat een prima en rijk gevarieerd geluid horen. Een bij zonder opgewekt ge luid ook. immers het repertoire, dat men terecht de titel „Hap py days are here again" gaf, vermeldt een hele serie blijge- stemde melodieën van velerlei genre, zowel de Blue Tango, als de Tritsch Tratsch polka, zowel de Siame- sische Wachtparade als het grappige nummer „Bye bye blackbird" en zo verder. Een plaat, waar men met ple zier naar luisteren zal, ook al omdat het orkest de werkjes niet alleen met zorg maar ook kennelijk met plezier ver tolkt. En dan de buitenlandse orkesten. Om te beginnen het zonnige orkest van Ed- mundo Ros met even zonnige Latijns- Amerikaanse versies van La Pansè, Ti- pitipitipso, Ma he's making eyes at me -en - London is the place for me, vier verrukkelijke stukjes warm-kleurrijke muziek op het gloedvolle ritme van kalebassen, raspen en trommen. Ze worden met de bekende zwier door Ros en zijn mannen geserveerd, maar met niet minder strakheid, waarbij de gedisciplineerde kopersectie zich van zijn beste zijde laat horen. Prima dans- plaatje tevens. Men kan het bestellen onder nr. DFE 6530, 45 toeren, merk Decca. Orkesten, die voor romantische ge luiden zorg dragen zijn die van Frank Chacksfield en Willy Sorensen. Chacksfield heeft deze keer de atmos feer van een „Evening in Londen" willen verklanken. Wat ons betreft is hij er voortreffelijk in geslaagd. Het program op de 33 toeren Decca-lang- speler LK4257 vermeldt typisch En gelse composities dan wel werkjes, die Londen of iets van Londen in de tekst noe men. Hoornblazers spe len, al dan niet de mist hoorns suggererend, een belangrijke partij in dit Chacksfield-repertoire, da.t zowel dans- als show nummers bevat, doch ook ruimte laat voor zeer stemmige ballades. „Mu sic to remember" luidt de titel, waar onder het viertal werkjes is samen gebracht, dat via het 45 toeren Ar- tone-plaatje EPT6000 door de man nenbroeders van Willy Sorensen wordt ten beste gegeven. De roman tiek, die in „Two sleepy people", „Goodnight but not farewell", „Little old lady" en „Some enchanted eve ning" besloten ligt, wordt min of meer in een cool jazzy sfeer ver klankt. Er komen een viool en een xylofoon aan te pas, die voor intieme klanken zorg dragen. Echt een dans- plaatje voor de kleine uurtjes. Dat laatste kan men ook zeggen van de Capitol-langspeler T932, ook al zul len de kleine uurtjes dan wel wat „groter" zijn geworden, wanneer men deze groot-model plaat heeft uitgedanst. Stan Kenton, die met groot-kaliber sounds werkt, heeft groot-kaliber pla ten nodig. Intussen moet men van goeden huize komen, wil men dansend en wel alle genoegen aan deze plaat beleven, die er in zit. Deze Kenton dansplaat is namelijk be paald niet bestemd voor diegenen die al dansend ritme van dansmuziek over de vloer plegen te schuife len. Des te meer zullen de anderen ervan genieten, diegenen, die al dansend de totale muziek, met name de melodieën appreciëren. Die krijgen van Kenton het volle pond, dat wil zeggen een intelligent gerangschikte veelheid aan even intelligent gescha pen, aparte geluiden, gevat in niet zei den ingewikkelde doch toch steects „grijpbare" en vaak zeer bekoorlijke arrangementen. De nummers op deze plaat zijn praktisch allemaal slow van ritme en bezadigd-romantisch van stem ming. Prima solopartijen op verschei den! instrumenten wisselen boeiende collectieven af. Nog wat plaatjes voor-elk-wat-wils tot slot. Philips 45 toeren 421569 PE met een hele reeks Italiaanse melodietjes uit het pijploze orgel gebuurd door dé man, die er «.'at Van kan- Ray Collignon; Philips 45 toeren 422248 PE met het mondorgelende Hotcha-Trio in een frisse selectie van oude en nieuwe „tunes" in allerhande ritmen; kittig dansplaatje; Artone 45 toeren DR 25009 met het Orsini Accordeon-trio, dat fris van de lever nummers van de laatste tijd speelt, natuurlijk ook „Vo- lare" en „Melodie d'amour", de hits van deze dagen; Decca 45 toeren V 63026, via welk plaatje de Amsterdamse poli- tiekapel weer eens laat horen van alle muzikale markten thuis te zijn of het nu „Oom Piet is weer terug uit Amerika" is dan wel „Wien bleibt Wien", Ronde des pe- tits pierrots' of ge woonweg „Turf in je ransel" en tenslotte Philips 45 toeren nr. 318092 PF met ons al ler Frits Rademacher, die dit keer weer eens twee Duitse liedjes presenteert, namelijk „Janina" en „Lie- bes kleines Veilchen", waarbij dezelfde ons aller Frits weer zingt en speelt zo als ie zingt en speelt wel gezellig maar een beetje sentimenteel en zijn Duits nogal schools en soms zelfs on juist klinkt. De liefhebbers van het Franse chanson kunnen overigens ook voldoende keus maken. Allengs meer komt de chanson in de belang- Advertentie De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Piet van Egmond geeft zaterdag avond 18 oktober een concert op het or gel van de Oude Kerk te Amsterdam. stelling van de platenverzamelaars te staan. Uiteraard, zou men geneigd zijn te zeggen, want wanneer men eenmaal echt kennis heeft gemaakt met het mo derne Franse li£d, wanneer men de smaak te pakken heeft gekregen van de veelal verrukkelijke dichtwerkjes, die de chansonteksten zijn zowel de „noire" als de „claire" van de vele apar te stemmen, die vaak zo raak bij die aparte liedjes passen en niet op de laatste plaats van de kunst, die de Franse y\\ toondichter verstaat, tekst en muziek zo suggestief ta harmoniëren kan men er nauwelijks genoeg van krijgen. De volgende plaat jes zijn van harte aan te bevelen: Philips 45 toeren 372577 BF met de onvervalste stem en voordracht van Patachou in „J'ai rendez vous avec vous" en het lieve on deugende „Brave Margot"; Artone 45 toeren EPB 7001, welk plaatje de dar tele Henri Salvador laat horen in „J'ai vingt ans", „Le taxi", „Le cingle de la grosse caisse" en „Le fêtard", vier springlevende chansons of in een tweetal poëtische werkjes op Artone 45 toeren BC 23006, te weten „Dans mon lie" en „Cecilia", ook al vinden wij onze vriend Henri in dit genre wat week, soms zelfs een tikkeltje zemelig van aard; Philips 45 toeren 43229 BE tenslotte met een viertal chansons van Guy Béart, die gelicht zijn uit de 25 centimeter langspeler, die al eerder van hem is uitgeko men. Guy Béart, hoofdingenieur van beroep en chansonnier van klasse in zijn vrije tijd, heeft veel weg van George Bras send, maar is nog vriendelij ker, mededeel zamer van toon en timbre. Zijn chansons getuigen van zijn intellect, ze tasten nog dieper dan de andere doen. Ze zijn ook bijzonder' melodieus en ze pakken zo direct, dat men de liedjes d« tweede keer al meezingt, of men nu wil of niet. Men doet dat zeker bij die chansons, waarbij Béart „avec ses amis" zingt, zoals in „II y a plus d'un an" en in „Le Quidam". De twee andere chan sons op dit plaatje dragen tot titel „Chandernagor" en „L'Obélisque". Een apart plaatje is dan nog het 45 toeren Lumen-schijfje nummer LD 1-117 met de zingende predik heren-pater A. M. Cocagnac. Een meer Franse naam kan men nauwelijks dragen! Zijn belangstelling gaat uit naar chansons, die op bijbelteksten en gegevens zijn geïnspireerd. Hij maakt ze trouwens zelf en verbindt er steeds een stukje moraal voor onze dagen aan. Hij is van Père Duval een broeder-in-de-kunst, maar daar moet dan wel meteen aan worden toege voegd. dat pater Cocagnacs stem van een stuk betere kwaliteit is. Zijn gi taarspel trouwens ook. Overigens hebben beiden hetzelfde doel voor ogen: het christendom meer en nieuw leven in te blazen. „Chansons bibliques" heet het onderhavige Lu- men-plaatje; de titels van de chan sons luiden: Petit David prit tros Dou>j PaJ*s de Chanaan, Zachée descends done en t faces de Carèrhe. Een prachtig, gl? voel vol plaatje. FRÉDÉRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8