Twentsche Bank introduceert nieuwe leningsvorm: de persoonlijke lening Bedrag der lening minimaal ƒ500,-, maximaal ƒ4,000,- m Directeur Hoogovens keert zich tegen de heer Worms tyouuc/% Neon BESMETTELIJKE ZIEKTEN Coöperatieve boerenleen bank Santpoort geopend Wie wordt de nieuwe Paus? Huur verlaagd „Vele onjuisthedenbeschuldigingen en aantijgingen9 TRilTAL 3 Drukbezochte receptie in café Rusthoek7 In 't Gelid 1.2.3.4.5 Unilever-studenten- prijzen uitgereikt GARAGE DEN HOUT Eendensnavels en spatelneuzen DE SCHROOTAFFAIRE 8 ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 PAGINA Looptijd minstens 6 hoogstens 24 maanden Met koffers naar de trein?.... Bei een „ATAX", dag en nacht Nieuw postkantoor te Delft Katholieke werkgevers over vrijhandelszone NEEM ER TOCH UW GEMAK VAN! lil -f a ll. m i- In één nacht Uw handen gaaf en zacht Van bijna 2000 Haagse woningen Libanese regering krijgt vertrouwen Duits toestel gaat na noodlanding in België in vlammen op In de loop van de geschiedenis vond men steeds nauwkeuriger methoden om de ver wekkervan besmettelijke ziekten te ontdekken V olley balprogramma Roos verdwijnt met anti-roos. NOOITGEDAGT gereedschap al bijna 100 jaar bekend Volkswagen over de kop Semi-profs Amateurs De Twentsche Bank N.V. en de met haar verbonden Van Mierlo en Zoon N.V. hebben besloten een voor Neder land nieuwe mogelijkheid van krediet verlening te openen onder de benaming „persoonlijke leningen". Het onderscheid tussen deze en de reeds gebruikelijke vormen van bankkrediet zal in de eer ste plaats zijn, dat de persoonlijke le ning de middelen wil verstrekken voor bijzondere privé-uitgaven met eenmalig karakter, dus niet voor bedrijfs- of be roepsdoeleinden. Voorts :al 'e persoon lijke lening gebonden zijn aan een vast aflossingsplan, en is dus liet tc allen djde door de bank opeisbaar. De aflossing zal namelijk plaatsvinden in gelijke maan delijkse termijnen, minstens 6 en hoog stens 24. Het bedrag van een persoonlijke le ning zal tenminste f 500, maximaal f 4000 belopen, van welke som de rente vastgesteld op 5 van het leningsbe drag over de volle leningsperiode in gehouden wordt bij de uitbetaling, evenals de zegelkosten. Bij het bepalen van de omvang der lening zal rekening gehouden worden met de financiële draagkracht van de aanvrager, die blijkt uit de door hem over te leggen gege vens. Anders dan bij de hypotheekle ning en het afbetalingskrediet, zal de bank namelijk geen zekerheid verlan gen in de vorm van een verband op het object dat de geldnemer misschien voor nemens is met behulp van de opgeno men persoonlijke lening aan te schaf fen. Een volledig vertrouwen tussen bank en cliënt is dan ook voorwaarde voor de nieuwe kredietvorm, en tevens een van de belangrijkste winstpunten die de bank in dit project meent te zien. Daarnaast zal het bijdragen tot 'n meer economische inkomensbesteding, omdat het tot sparen, zij het tot sparen-achteraf noopt en dus een meer verantwoorde persoonlijke budgettering mogelijk maakt. Om dit aspect nog te accentue ren zullen bij overlijden van de krediet nemer tijdens de looptijd van de per soonlijke lening de nog niet vervallen aflossingstermijnen aan zijn erfgenamen worden kwijtgescholden. De spaarcapa- citeit van weduwen en wezen kan daar door buiten beschouwing blijven. In het raam van bevordering der be zitsvorming valt tevens, dat vervroegde aflossing op persoonlijke leningen wordt aangemoedigd door restitutie van een evenredig deel der ingehouden rente, evenzeer als anderzijds bij een aanmer kelijke vertraging in de aflossingen ach- terstandskosten in rekening worden ge bracht Advertentie steeds op tij'd Na vier en een half jaar behelpen in een oud afgekeurd schoolgebouw heeft Delft thans een geheel hernieuwd en uit gebreid postkantoor gekregen, dat be schikt over een fraaie hal met achttien loketten. De opstand van het lokettenfront is geheel van glas met glazen schuifdeur tjes, welke alleen van binnenuit open geschoven kunnen worden. De totale oppervlakte der dienst ruimten is viermaal zo groot geworden en o.m. voorzien van moderne sorteer- tafels. In de kantine heeft Nol Kroes een wandschildering aangebracht, W. Wage- mans maakte een glasmozaïek en Jan Schoonhoven vervaardigde in op dracht van de gemeente Delft een deco ratief paneel. De heer J. M. H. Baars, loco-burge meester van Delft herinnerde aan de kritiek, welke velen t.o.v. de karak terloze voorgevel hebben geuit. Hij merkte daarbij op: „Hopelijk zal de Delftse bevolking, ziende wat achter deze gevel tot stand gebracht is, het exterieur voor lief willen nemen." De directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn liet na zijn toespraak een twintigtal duiven uit vliegen en stelde op deze symbolische Wijze het gebouw in gebruik. In de aula van het Unilever-research- laboratorium te Vlaardingen heeft ir. A. F. H. Blaauw, de prijzen uitgereikt, die dit concern jaarlijks beschikbaar stelt voor studerenden aan de universiteiten en hogescholen in ons land, waar che mie als hoofdvak wordt gedoceerd. De prijzen zijn bestemd voor die studenten, die naar het oordeel van de betrokken faculteit in het desbetreffende studie jaar de beste resultaten op het gebied der chemie hebben bereikt. De stu denten, die elk verden verblijd met een geldprijs van 2.000,- en een leg penning verwerkt in een pressepapier waren mej. M. Rehbach, rijksuniversi teit Utrecht, mej. N. H. veldhorst, V.U. Amsterdam, en de heren C. A. Emeis, rijksuniversiteit Leiden, R. Doornbos, rijksuniversiteit Groningen, C. Dijkgraaf gemeenteuniversiteit Amsterdam, en G. D. Vogels, T. H. Delft. Nu een vrijhandelszoneverdrag op 1 januari a.s. niet in werking zal kunnen treden, daar het voor die datum niet door de betrokken parlementen gerati ficeerd kan worden, bestaat de moge lijkheid, dat er een soort kaderverdrag tvordt opgesteld met alle nadelen van dien. In „De Katholieke Werkgever", of ficieel orgaan van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging en het Ka tholiek Verbond van Werkgeversvakver enigingen, waarin dit wordt opgemerkt, Wordt verklaard, dat de katholieke Werkgeversorganisaties voorshands de voorkeur geven aan een gentlemen's agreement om tot een vrijhandelszone verdrag te geraken. Hierbij zouden dan Per 1 januari a.s. de binnentarieven van «e vrijhandelszone met 10 verlaagd worden, zoals dat ook voor de j V" seva.i is- Nadien zou dan vol tij katholieke werkgeversorganisa- nT,LVOOr nog. vele moeilijkheden naar P ossmgen dienen te worden gezocht, minu 78u tot..nu toe, geen overeenstem ming is bereikt. Tenslotte heeft de bank gemeend leef tijdsgrenzen te moeten stellen aan de gegadigden voor een persoonlijke lening, en wel 25 jaar als minimum, 55 jaar als maximum. Deze begrenzing houdt reke ning zowel met de levensfasen waarin kredietbehoeften het meest aannemelijk zijn, als ook met het waarborgen van een voor de bank aanvaardbare persoon lijkheid als debiteur. Bij de goedkeuring door de bank van elke aanvraag voor een persoonlijke le ning staat voorop het vertrouwen, dat de aanvrager de verplichting tot gere gelde terugbetaling stipt zal nakomen. Dit vertrouwen moet worden geschraagd door een aantal persoonlijke gegevens betreffende de aanvrager. De aanvrager vult deze gegevens in op een door hem te ondertekenen formulier. De vragen op het formulier hebben ten dele be trekking op de persoon en voor een an der deel betreffen ze de privé-omstan- digheden bijv. grootte van het inkomen, bezittingen en schulden en referenties. Bedrag en looptijd van de lening, als mede de grootte van de maandelijkse af lossing moeten in overeenstemming zijn met het vaste inkomen van de aanvra ger en daarmee in een gezonde verhou ding staan. De aanwezigheid van financiële re serves bij de aanvrager is geen voor waarde, maar nog veel minder een be letsel voor het verstrekken van een persoonlijke lening, deze reserves kun nen rustig worden aangehouden naast de persoonlijke lening. De werkelijke rente op de persoon lijke lening ligt aanmerkelijk boven de 5% (zij zal ongeveer iets boven of on der de 10% kunnen bewegen, dit hangt uiteraard af van aflossing en looptijd). Dit meerdere is echter nodig ter be strijding van de hoge administratie kosten. Ingevolge de bepalingen op de in komstenbelasting kan rente van schul den worden afgetrokken van het in komen, waarover loonbelasting en (of) inkomstenbelasting is verschuldigd. Extra of vervroegde aflossing van het restant der leningschuld is altijd toe gestaan en moet gelijk zijn aan het bedrag van een termijnbetaling of daar van een veelvoud bedragen. In deze gevallen wordt een rente op basis van 5% per jaar over de vervroegde terug betaling vergoed. Geschiedt een termijnbetaling niet op tijd, dan berekent de Bank achterstands- kosten ad Yi% van het termijnbedrag met een minimum van 1.Bovendien heeft de bank het recht het restant van de leningschuld op te eisen en kan de schuldenaar geen aanspraak maken op teruggave van rente. Men zal de aanvrager wel vragen naar het doel van de lening, maar een bestedingscontrole ligt niet in de be doeling. In andere landen, met name in de Ver enigde Staten, hebben de persoonlijke leningen sinds jaren een grote vlucht genomen en bewezen een nuttige bij drage te leveren tot vergroting van de welvaart. Zoals bekend is de mogelijk heid persoonlijke leningen te sluiten onlangs ook geopend in Engeland en in Denemarken, terwijl de Duitse mi nister van economische zaken Erhard er bij het Duitse bankwezen op heeft aangedrongen deze vorm van krediet verlening mogelijk te maken. Een en ander heeft de Twentsche Bank, die overigens al jaren de persoonlijke le ning in studie heeft gehad, maar die nu eerst de tijd rijp acht -m er toe over te gaan, ongetwijfeld gestimuleerd. Advertentie RENAULT FRÉGATE TRANSFLUIDE vereist alleen maar sturen en gasgeven. Probeert U het eens. Het kost U niets en verplicht U tot niets. Telefoon 12138 en 15056 Advertentie ROWNTREÉ N V AMSTERDAM Medicinale handcrêm (Van onze Haagse redactie) Van verscheidene complexen wo ningwetwoningen in de zuidwestelijke stadsuitbreiding van Den Haag, waar van de verhuring op enkele uitzonderin gen na in dit jaar is begonnen, zuilen met ingang van 1 november de huren worden verlaagd. De verlaging vari- recrt van vijftig cent per week tot een rijksdaalder. De complexen waar het hier om gaat, zijn in 1957 gegund. De gemeente Den Haag heeft het mi- nisterie van bouwnijverheid gevraagd of de huurverlaging kan ingaan met te rugwerkende kracht. Dc bewoners zui len, als het ministerie akkoord gaat met het Haagse voorstel, restitutie krijgen van het teveel betaalde bedrag vanaf de datum dat zij voor het eerst huur betaalden. De huurwijziging geldt voor 3944 woningen, to weten 1208 gemeente- woningen en 736 woningen van woning- bouwverenigingen. De woningen liggen in de nieuwbouwwijk en Morgenstond, Bouwlust en Berestein. De huurverlaging is mogelijk door dat het Centraal Woningbeheer thans een meer nauwkeurige huurberekening kan maken. Het Libanees parlement heeft tijdens een gisteren gehouden spoedzitting met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het regeringsprogramma van premier Rasjid Karami. De regering- Karami, die slechts vier leden telt, heeft er volgens UPI, op het laatste ogen blik van afgezien om absolute vol machten en toestemming tot het afkon digen van de staat van beleg te vragen. Premier Karami las een korte minis teriële verklaring voor, waarin zijn re gering toezegt zich met alle kracht te zullen inspannen voor het vestigen van de vrede in Libanon. Toen de vijftig aanwezige parlements leden daarna stemden, verklaarden zij zich allen voorstanders van de regering. Een vliegtuig van een particuliere Duitse luchtvaartonderneming, dat on derweg was van Londen naar Düssel- dorf, heeft gistermiddag bij Zele in Bel gië een noodlanding moeten maken, al dus bericht United Press International. De drie inzittenden, de eerste en de tweede piloot en een mecanicien werden Deze Parijse jongedame toont vier verschillende modellen dames-schoenen, welke bij de landing licht gewond. Zij slaag- typerend zijn voor de collectie „Grand Century", welke de Parijse schoenen- den er evenwel in het toestel te verla- ontwerper Laure voor het komende winterseizoen heeft gemaakt. Opvallend i ten, dat onmiddellijk daarna in brand zijn de verlengde z.g. „eendensnavel-neuzen" en de platte z.g. „spatelneuzen". I vloog. De heer P. R. Bentz van den Berg, niet bestond, zo merkt deheer Bentz directeur van de Hoogovens te IJmui- J ~1~" 1"" den en voorzitter van het „Office com- mun des consommateurs de ferraille" (het bureau te Brussel van schrootver- bruikers in de E.G.K.S.) heeft een do cument samengesteld, dat zijn reactie bevat op het „rapport inzake schroot- zwendel" van de heer L. Worms te 's Gravenhage. Het document van de heer Bentz van den Berg is toegezonden aan de minis ters Zijistra, Samkalden en Hofstra, de hoge autoriteit van de E.G.K.S., de president van het Europese parlement Robert Schuman, de Nederlandse leden van het parlement van de E.G.K.S. en de Nederlandse pers. Het rapport van de heer Worms be vat volgens de heer Bentz van den Berg vele onjuistheden, beschuldigingen en aantijgingen, en heeft hem daarom tot het besluit gebracht een stuk te schrijven om de nodige correcties aan te brengen. Het feit, dat de heer Bentz van den Berg slechts een deel van de bewerin gen van de heer Worms weerlegt, be tekent niet, dat hij dus met de andere beweringen van de heer Worms ak koord gaat. De heer Bentz van den Berg heeft zich namelijk beperkt tot die punten, waarvan hij weet dat ze de meeste aandacht hebben getrokken. Volgens de heer Bentz van den Berg bestaat de gehele campagne van de heer Worms uit twee dingen: Zijn boy cot door de O.C.C.F. en het feit dat de staalindustrie van de EGKS veel te veel betaalt voor haar schroot (450 mil joen dollar per jaar). De heer Worms is met de „boycot-these" begonnen en heeft daar langzamerhand zijn tweede bewering aan toegevoegd. Vermoedelijk hopende hiermede de „boycot" te kunnen doorbreken, die Ook in Italië hebben bladen de portretten van alle 55 kardinalen gepubliceerd. Hier ziet men een groepje Romeinen over zo'n krant gebogen. Ongetwijfeld gaat hun gesprek over de vraag wie de nieuwe Paus wordt Advertentie Koninginneweg 6 - Telefoon 14024 (Van onze medische medewerker) Yan de talloze ziek teoorzaken die wij kennen neemt de groep van de besmette lijke ziekten een belang rijke plaats in. In de twintigste eeuw is veel veranderd. Voor vele ziekten zijn wij niet bang meer. De oorzaken zijn terdege bekend èn, belangrijker is, wij kun nen deze oorzaken weg nemen. Hierdoor zijn sommige ziek ten althans in ons land vrijwel ver- ?-Wu?en' u maar aan de groep S- 'e[1 als gevolg van ondervoeding. pU dit woord moet u niet alleen den- „®JV,aan een te geringe hoeveelheid cm f z°als in de hongerwinter het was' tttaar ook aan een te kort eeP onmisbaar voedingsmiddel, bijvoorbeeld een vitamine. „&rbuik is een ziekte die de leek kent uit de vaderlandse ge- fShiedems. Een heel enkele maal zien eens een geval bij ver- oucien van dagen. Als zo'n bejaarde voor zich zelf zorgt en leeft °P brood, kaas met theeen geen aardappelen, Sct gebruikt, zal een ern- IwFt- *?mm®-tekort ontstaan, waar door scheurbuik optreedt. Wordt de K f ,;bdig herkend dan kan vitamine C toediening wonderen verrichten. Zlekte is nog een bekend X?°rbfe1^ van een ziekte die bijna al- .vorkomen is door voldoende toediening van een vitamine (vitami- misvormingen eenmaal duidelijk aanwezig dan zal vitamine toediening belaas niet zo'n fraai re sultaat meer hebben als vitamine C bij scheurbuik. De meeste besmettelijke ziekten hebben hun afschrikwekkende allure verloren. Van sommige kennen wij de namen alleen uit de geschiedenis of van verhalen uit verre landen. Pest, pokken en cholera, om een paar van de allerergste te noemen, zijn in West- Europa uitgeroeid, althans onder de menselijke bevolking. Het is niet on waarschijnlijk dat een deel van de ratten die de Amsterdamse haven be volken, met pestbacillen besmette vlooien bij zich dragen. Er moet ech ter heel wat gebeuren voordat de rat- tenvlo op de mens overgaat. Het staat vast dat deze vlo zich zeer op zijn gemak voelt bij zijn eigenlijke gastheer de rat. Alleen als de ratten in groten getale sterven en de vlo dus geen voedsel meer kan vinden, zoekt hij in arren moede de mens op. Het onderzoek naar de verwekkers van besmettelijke ziekten is ruim 100 jaar geleden op grote schaal begonnen.^ Voordien had de Delftenaar Antonie van Leeuwenhoek in de 17e eeuw al bacteriën en andere kleine levende wezentjes gezien in wa- waarschuwde geen zand in mijn kle ren mee te nemen omdat daaruit vlooien zouden ontstaan. Zijn moeder had hem dat verteld en dus was het zo. Het was een opluchting toen ik la ter leerde dat dit onmogelijk is. In de tweede helft van de vorige eeuw ontdekte men de ene bacterie na de andere. Zelfs de tuberkelbacil, die zich lange tijd had weten te ver schuilen werd na langdurig, geduldig terdruppeltjes, speeksel etc. Deze knappe onderzoeker construeerde zelf uit liefhebberij microscoopjes die voor ons in hoge mate primitief zijn maar waarmee hij talloze ontdekkingen heeft gedaan in de wereld van het kleine. Hij was zijn tijd zover vooruit, dat zijn vondsten aanvankelijk voor ken nisgeving werden aangenomenen vergeten. Er waren trouwens geen an dere onderzoekers die met de door Van Leeuwenhoek vervaardigde mi croscoopjes konden werken en zijn ob servaties naar waarde schatten. Bo vendien was men niet in staat zelf dergelijke precisie instrumenten te vervaardigen. De tijd was er nog niet rijp voor, men wist immers niets aan te vangen met de kleine krioelende wezentjes die Van Leeuwenhoek be schreef. Men had er geen idee van dat er onder die kleine bolletjes en staafjes wel eens verwekkers van ziekten konden schuilen. Zover kwam men pas meer dan 100 jaar later in het begin van de vorige .eeuw. Men ging toen eindelijk serieus zoe ken in die richting maar kwam nog niet tot enig bewijs. Dit lukte aan Louis Pasteur, een eeuw geleden. In die dagen werd ook afgerekend met de leer van de „spontane generatie", welke wilde doen geloven dat levende wezens zomaar uit levenloze dingen kunnen ontstaan. Vroeger dacht men bijvoorbeeld, dat maden vanzelf in vlees ontstaan en in onze tijd zijn mis schien nog wel restanten van dit ge loof te vinden.. Ik herinner mij heel goed uit mijn kinderjaren dat een speelmakkertje op het strand mij en volhardend speuren door Robert Koch ontdekt. Men was zelfs zo optimistisch ge worden dat men ging geloven voor 1900 wel alle ziektekiemen met de microscoop zichtbaar te kunnen ma ken. Het is anders uitgevallen. Pasteur die zelf misschien niet eens zo voorbarig was, moest al ervaren dat de verwekker van de hondsdolheid zich aan het microscopiserend oog bleef onttrekken. Wel vond hij het an tiserum tegen deze in die tijd zo ge vreesde ziekte waardoor in elk geval mensenlevens konden worden ge red, maar de verwekker zelf heeft hij niet gezien. Wij weten thans dat dat met de gewone microscoop ook niet mogelijk is, omdat de verwekker van de hondsdolheid geen bacterie maar een virus is. Maar de tijdgenoten van Pasteur begrepen er aanvankelijk niets van. Rond 1900 ging men ver moeden dat er nog kleinere levende organismen moeten bestaan dan de toch al zo kleine bacteriën: de virus sen. Deze organismen vormen wat hun grootte betreft een geleidelijke over gang naar de moleculen. De grote vi russen zijn niet veel kleiner dan de kleinste bacteriën en de kleinste vi russen zijn niet veel groter dan de grootste moleculen. Deze zijn in hun eigenschappen zozeer onderscheiden van de grotere organismen, dat zich zelfs de vraag voordoet of wij de klei ne virussen wel een zelfstandig „le ven" kunnen toekennen. Daarover volgend maal meer. van den Berg in zijn slotbeschouwing op. „De heer Worms gaat in zijn anti- boycotcampagne zelfs zover, dat hij duidelijk onware mededelingen de we reld instuurt. Hij heeft zijn spel, dat niet nodig was, handig gespeeld door de zaken zó te stellen, dat hij vóór de af faire v.d. Grift een bloeiend schrootbe- drijf had, dat door de boycot van de OCCF geheel werd stilgelegd, nadat hij aangifte in Den Haag had gedaan, ter wijl hij hiermede een goede dienst aan de OCCF bewezen had". Zo gesteld kan de heer Bentz van den Berg begrijpen, dat men denkt, dat daar wat achter moet zitten, namelijk dat zekere belangen door de aangifte van de heer Worms zouden zijn ge schaad, zodat men dus boos op de heer Worms is en hem door een boycot hier voor straft. „Hierbij vergeet men dan dat, als door het geval v. d. Grift- Zeeuwsche metaal maatschapij Worms Hansa OCCF zeker Duitse be langen gelaideerd zouden zijn these van de heer Worms andere Duitse staalfabrieken en de staalindustrieën van de andere EGKS-landen belang hebben bij een zo laag mogelijke bij drage aan de kas". De OCCF zou de heer Worms, aldus de heer Bentz van den Berg, erkente lijk geweest zijn, indien hij direct na ontdekking van de fraude de aangifte had gedaan en niet van januari tot no vember 1957 hiermede had gewacht, ge durende welke tjjd de zwendel rustig doorging. Bovendien is zijn „bloeiend schrootbedrijf" (d.w.z. zijn werkzaam heid als inkoopagent en een zeer klein schrootwerfje) niet door de OCCF stil gelegd, maar door Hanna, die wat de levering van schroot door de heer Worms aan Hoogovens betreft, vergeet deze te vertellen, wat ik, aldus de heer Bentz van den Berg aan zijn advocaat heb medegedeeld, namelijk dat de Ne derlandse staalindustrie er niets voor voelt zaken met de heer Worms te doen, die als agent van Hansa had be wezen een wijze van zaken doen te heb ben die haar niet bepaald beviel. Dit is niet eerst sinds de aangifte van de heer Worms in Den Haag betreffende v. d. Grift het geval, maar reeds lang daarvoor, hetgeen er toe leidde, dat het Nederlands regionaal bureau, namens de Nederlandse staalindustrie, in febru ari 1957 aan Hansa verzocht de heer Worms niet meer als intermediair tus sen haar en de hoogovens te gebruiken. Maandagavond zullen in het Krelage- huis in het duel tussen Eclecta en De Blinkert de krachtsverschillen weinig uiteen lopen. OVRA zal geen moeite hebben met Santpoort 2. Bij de dames verwachten we een gemakkelijke zege van Die Raeckse 2 op Velox en een puntenverdeling als resultaat van het treffen tussen OVRA en Gios. Het pro gramma luidt: Heren, eerste klasse: Eclecta-De Blinkert (7 uur), OVRA- Santpoort 2 (8 uur). Tweede en derde klasse: Rapiditas-Eclecta 2, PWN 2- Gios 3 Hepol-OSS 2, DSS 2-WIK 2, WIK 3-Spaarnestad, CIOS 2-AW, HVS 4-De Blinkert 3. Dames eerste klasse: Die Raeckse 2-Velox (7 uur), OVRA-Gios (8 uur). Tweede en derde klasse: Gios 2- HBC 2, Die Raeckse 4-De Blinkert 2, OSS 2-DSS 2, PWN-Santpoort, OVRA 2- Eclecta 2, Velox 2-AVC 2, MHBS 2-SSO, JBS-Die Raeckse 3 en Vesmia 2-OG. In de sportzaal van HBC aan de Cru- quiusweg in Heemstede vindt dinsdag avond de belangrijke strijd plaats tus sen leidster HBC en de kampioene van vorig seizoen en de grootste concurren te van de Heemsteedse dames, De Blin kert. Als De Blinkert zich snel aan de speelgelegenheid kan aanpassen dan zijn wij nog niet zeker van een Heem- steedse zege. Het programma luidt: HBC-De Blinkert (8.15 uur), HBC 3-Set up. Heren: HBC 2-WIK. Advertentie Advertentie Alleen Traital J bevat bet pas-ontdekte opdam met de sterke van roo» bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassèngenfU de roos. verdwenen. t vraag TRAITAt 3. In de helling van de Hoge Duinen- daalseweg tussen de Midden Duinen- daalse weg en de Lonbar Petrilaan is vrijdagmiddag om kwart over twee een in de richting Overveen rijdende Volkswagen over de kop gegaan en daarna weer op de wielen terecht ko men. De bestuurster, een achttienjarige mejuffrouw uit Bloemendaal, geraakte van de weg in de berm en verloor de macht over het stuur. Zij liep schaaf wonden op en kon naar huis terugke ren. De auto werd door de politie ge controleerd en in orde bevonden en is St. i naar een garage gereden. Vrijdagmiddag is het nieuwe bank gebouw van de Coöperatieve Boeren leenbank aan de Hagelingerweg in Santpoort geopend. Met een sleutel opende de directeur van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank in Eind hoven, mr. F. J. F. Claessens, de toe gangsdeur en stelde daarmee het nieu we gebouw in gebruik. Tevoren had de directeur, de heer B. J. Witteman, de genodigden welkom geheten. In café Rusthoek in Santpoort werd na de opening een receptie gehouden, waarop diverse sprekers naar voren traden. Als eerste nam mr. F. J. F. Claessens het woord, die de in ge- bruiksneming van het nieuwe pand een gewichtige gebeurtenis noemde voor de Boerenleenbank in Santpoort. „Het ge tuigt van ondernemingslust en van moed," aldus spreker. De heer Claes sens was van mening dat de bank de inwoners van Santpoort en omgeving goede diensten zou bewijzen, vooral ook doordat hjj niet alleen meer bestemd is voor boeren, tuinders en kwekers. Aan het slot van zijn rede wees mr. Claessens op het belang van het spa ren voor de bevolking en voor de eco nomie. Hij wenste het bestuur van de bank geluk met de aanwinst en sprak de hoop uit, dat de groei, welke hij met enkele cijfers aantoonde, gestadig mocht voortgaan. Notaris J. H. A. M. Anten uit Velsen legde in zijn toespraak een persoon lijke gelukwens aan het adres van de stimulator, de kassier P. H. Tiebout. Hij bracht onverbloemd naar voren, dat de heer Tiebout de grote stuw kracht is geweest. Om zich te verdui delijken trok notaris Anten een verge lijking tussen de bank en een gezin „Waarborg een goed hoofd een goedé gang van zaken in het gezin, voor een bank geldt dat evenzeer", aldus nota ris Anten. Hjj sprak er zijn vreugde over uit, dat de tegenwoordige boeren leenbanken met alleen meer bestemd zqn voor de agrariërs, maar ook voor de andere gemeentenaren. Tot slot wenste hu de bank succes in het nieu we gebouw. Van diverse zijden mocht het bestuur gelukwensen ontvangen. Namens de Coöperatieve Land- en Tuinbouwbank m Beverwijk sprak de heer R. de Kuijter, die zich onder de indruk toon de van het fraaie gebouw. Aan zijn ge lukwens voegde hij de verwachting toe, dat de samenwerking tussen de banken in Santpoort en Beverwijk op dezelfde voet mocht worden gecontinueerd. De heer Th. van Geldorp nam als ver tegenwoordiger van de cliëntelen het woord, waarin hij wees op de snelle groei van de instelling, die geresulteerd had in de bouw van een nieuw pand. Een persoonlijk tintje had de toespraak van de directeur van de Boerenleen bank in Spaarnwoude, de heer R. M. Nelis. „Wij hebben in uw kassier steeds een grote steun gehad, wanneer wij in moeilijkheden verkeerden; wij wensen hem daarom geluk, nu hij zijn werk voor de Santpoortse bank beloond ziet met dit fraaie gebouw". Gelukwensen mocht het bestuur ook ontvangen van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, afdeling Schoten-Velsen in een speech van de heer A. Tabernal. Ook hjj schetste de gelukkige omstandigheid, dat thans ook niet-agrariërs er terecht kunnen. Spe ciaal tot de heer Tiebout was de speech gericht van de heer F. J. Hasselet, inspecteur van een verzekeringmaat schappij en vroeger de naaste medewer ker van de heer Tiebout. Het woord werd verder gevoerd door de aanne mer M. Holleman en de architect K. de Boer, die beiden uiting gaven aan hun dankbaarheid voor de medewer king, die zij hadden mogen ondervin den bij de bouw. Directeur B. J. Wit- teman sloot de receptie met een dank woord, waarin hij iedere medewerker zijn erkentelijkheid betuigden. In het bij zonder richtte hij zich tot de ere-voor- zitter, de heer G. M. Maas, en de heer C. J. Nijssen, die al hun krachten hadden gegeven om het project tot stand te brengen. De voetbalelftallen uit Haarlem en omgeving verschijnen zondag in de vol gende opstellingen: Haarlem: Keesman; Oepkes, Maas; Goedhart, Sibrandi, Dinkelberg; Groe- neveld, Vreeken, Degenaar, De Graaf, Berendregt. (VSV, thuis). RCHv. d. Voort; Schoonenberg, Romviel; Liefhebber, v. d. Brink, Hoo- gendoom; Peper, Kruyer, Krist, v. d. Lippe, Henke. (Heracles, uit). Stormvogels: De Graaf; v. d. Oever, Freriks; Luppens, Snoeks, Brom; Jans sen, v. d. Lugt, Groot, De Boer, Door- neveld. (Sittardia, thuis). VSV: Geerlofs; Schoon; Pieterse; Mertens, Spaans. Uneke; Den Dolder, Martens, Bredierveld, v. d. Heijde, Pel ser. (Haarlem, uit). EDO: Hurkmans; Petterson, Be rends; Vervoort, v. Dijk, Leonhardt; Beifroid, Spiers, Duivenvoorden, Koek, v. Vark. (Hilversum, uit). Aalsmeer: Maarsen; Kniep, Combée; v. Mourik, Lagerwey, Dijkstra: v. Bil- jouw, De Boer, De Vries, Doets, v. d. Voort. (DEM, thuis). DEM: Aardenburg; Spanjaard, Bak ker; Willems, Pirovano, Niesten; Noor- dermeer, Sonjé, Starmans, Bakker, De Vries. (Aalsmeer, uit). HBC: Warmerdam; Joh. Duindam, Henk Kors: Drayer, Kors, De Reus; De Groot, Neeskens, v. Bakel, Span, J. Duindam. (West-Frisia, thuis). HFC: v. d. Lee; Dekker, Hein Win ter; Molenaar, Molijn, Wijkhuizen; Hans Winter, Bouwman, Jansen, De Nijs, Moolenaar. (HRC, thuis). Kennemers: Tijms; Lejeune, Huis man; Tervoort, Brethouwer, v. d. Plas; Mosk, v. d. Sluis, Kops, De Bie, v. Lint. (JSV, uit). Schoten: Kessens; v. Veen, Hoogen- dijk; Dinkelberg, Geurts, Koppen; Blan- kensteijn, Brussee, Warmerdam, v. Oosten, Otte. (Purmersteijn, uit). WB: v. d. Boogaard; v. d. Schans, Luntz; Luitjes, Wolf, Kersbergen; Boe- vink, André, Koopmans, Kooymans, Stet. (Hollandia, uit.) Zandvoortmeeuwen: Ter Wolbeek; A. Stokman, Zwemmer; C. Stokman, Kerkman, Water; Castien, Visser, Oos- terbaan, Keesman, Halderman. (Baarn, uit). TYBB: Bakker; De Wildt, Weyers; v. d. Vlugt, Veldhuizen, Pebesma; Boe- rée. Blom, Jansen, Kroonsberg, Meyer. (Celeritas, thuis). WSB: Peeterse; C. Peeters, De Groot; v. Duin, v. Paridon, Nulkes; v. d. Togt, Koomen, Meijer, Groot-, Neder stigt. (WP, uit). NAS: Blommestijn; De Lange, Fijen; Chr. v. Rooijen, Bürmann, H. v. Rooijen, Zegers, Bottelier, Schouten. Smulders, Limburg. Foreholte: v. Schooten; Langeveld, v. Schie; v. Wouw, Warmerdam. Otten- heim; Bel, v. Dijk. P. v. Wouw, v. Dijk, v. Werkhoven. (Hillegom, uit). Vitesse: Stuijfbergen; Leibe, Been tjes; Groot, Jonker, Res: De Zeeuw, M. Res. Liefting, Zonneveld, N. Jon ker. (Zilvermeeuwen, uit).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9