If. Vader vertrouwde zijn lijfarts volkomen Italië zei: „Meer handelsman dan medicus BOURJOIS Het kacheltje van het Conclaaf C Vloer in Sixtijnse kapel aanmerkelijk verhoogd Moskou prijst en beschuldigt het Vaticaan f25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platen- wisselaar van f159.-of f135.- TUPOLEV-104 in Rusland neergestort Belangrijke functionarissen onder de omgekomenen PHILIPS Zwarte of witte rook? Trek vakkundig verzekerd Deserteur „Hadji Princen in hongerstaking Kard. Wyszynski enthousiast in Rome ontvangen Zonnige ontwerpster inruiiactie! HERDERLIJK SCHRIJVEN OVER HET CONCLAAF Gebed gevraagd Oudste kardinaal in Rome Verrassend verzoe ningsgezinde toon Bartha Veenhuizen-Bik Grammofoon VIJFENZESTIG SLACHTOFFERS MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 3 V Benoemingen bisdom Rotterdam PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS 18 miljoen per jaar Pension- en reisver- goedingen ambtenaren onder de loupe Brandstoffenbijslag Mgr. J. Reesinck vijftig jaar priester f 159.. f 135.- f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Het ongehoord schandaal rondom de verachtelijke geldmakerij van de lijf arts van Paus Pius XII, dr. Galeazzi-Lisi, werpt een licht op de gestalte van de Opperherder, „de raadselachtige figuur", zoals een blad uit Milaan schreef, van deze Pontifex. Hoe is het mogelijk, zo vraagt men zich af, dat de H. Vader een constant vertrouwen stelde in een man, van wie niet slechts in Rome, maar iri geheel Italië gezegd werd, dat hij meer handels man dan medicus was. Zichzelf aandienende als oogarts, pretendeerde hij tegelijk niet slechts een specialist in algemene therapieën te zijn, maar bovendien nog een homoeopaath en een hygiënist. Onlangs heeft hij plan nen opgezet voor een kliniek voor verjongingskuren door injectie van le vende cellen. In de Via Sistina kondigt een bord van een meter of zeven lang aan, dat hier de studio is van professor Enrico Galeazzi-Lisi. In Rome stelde men niet het minste vertrouwen in deze arts, ons is dit bereids jaren bekend. Maar de H. Vader vertrouwde hem. De Paus was in de gewone dingen van het dagelijks leven een simpel man. Wanneer Hij eenmaal iemand op het gebied der menselijke dingen Zijn ver trouwen gegeven had, dan kwam het niet in Hem op, dat zulk een vertrou wen niet met honderd percent zou be antwoord worden. Pius XII kon zich eenvoudig geen bedrog of zelfs maar een zekere handigheid ten opzichte van Zijn Persoon voorstellen, het lag ten enenmale buiten Zijn sfeer. En de waar schuwingen die Hij gekregen heeft, bij voorbeeld ten aanzien van Galeazzi-Li si, wees Hij met de grootste veront waardiging af. Maar toen de H. Vader in de afgelopen jaren werkelijk ziek werd, heeft Zijn omgeving wel gezorgd, dat er terstond andere medici bij Zijn sponde geroepen werden. Het geval-Galeazzi maakt naar aller opinie de menselijke figuur van de over ledene groter; het heet zelfs een sleu tel te geven om Zijn Persoon beter te verstaan. In zijn privé-leven was Euge- nio Pacelli voor wat de kleine, de da gelijkse, de huishoudelijke zaken aan ging een onschuldig kind, een wereld vreemde man, die geen tijd had voor dingen die lagen buiten Zijn hoge amb ten, buiten Zijn hoogste ambt. Als staatssecretaris heeft Hij geleerd, hoe eenzaam een Paus was. Als Paus heeft Hp eenzaam geleefd, maar Hij bleef mens en enkele banden bonden Hem nog immer aan het gewende uit het verleden: Zijn alles opofferende huis houdster, Moeder Pasqualina, die de al ledaagse dingen regelde, Zijn kleding, Zijn maaltijden, de twee vogeltjes ver zorgde waar de Paus plezier in had en later zelfs Zijn werkuren controleerde en Zijn rust nemen. De enkele personen die Hij van vroe ger kende, Zijn neven, Zijn particuliere secretarissen, Zijn biechtvader die bleven ingesloten in de zo geringe inti miteit van de gevangene van de tiara. Tot hen behoorden (helaas) ook de arts die Hem vroeger eens geholpen had en van enige aanmerking op hem wilde de H. Vader niets weten. Er wa ren vertrouwde en stille geesten, die over de Paus waakten, Hem met rust lieten, maar hun invloed beslissend de den gelden in Zijn meest persoonlijk leven, als dit strikt nodig was. De Pastor Angelicus had, als Sint Frans, weinig oog voor „broeder ezel" en als Hij met ka mergymnastiek en wandelingen zijn niet al te sterke gezondheid op peil hield, dan was dit uit puur plichtsbesef, een discipline die Hij op zich genomen had. Toen Pius XII ernstig ziek werd in 1953 en dit zich in 1954 en 1955 herhaalde, heeft H(j, zo hebben wij toentertijd uit bijzonder betrouwbare bron vernomen, willen aftreden. „Een Paus kan niet ziek zijn". Zijn adviseurs hebben Hem overtuigd, dat Eugenio Pacelli de last van het Pontificaat moest blijven dra gen. En Hij bleef. Een Amerikaan heeft de kosten van Zijn dagelijkse levenson- Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend uitde bediening aan de zeereerw. heer A. R. M. van Beijnen, die pastoor was te Schoonhoven. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer H. J. P. Tabink. Tot pastoor te Zevenhoven (H. Johannes geboorte) is benoemd de zeereerw. heer D. B. F. Plaat, tot pastoor te Hoek van Holland (H. Egbertus) de zeereerw. heer C. Vlaar en tot kapelaan te Wateringen (H. Johannes de Doper) de weleerw. heer H. J. M. Hofstede, die kapelaan was te Lisse (H. Agatha). derhoud eens geschat op duizend lire, dit is zes gulden, alles inbegrepen. Uit Pacelli's ongecompliceerde menselijke eenvoud, iets dat Hem een vriend en vertrouwde maakte van kinderen, kan men verklaren, dat er lieden zijn ge weest, die in enge benepen kring hun privé-voordelen uit Ztjn pontificaat kon den halen. Advertentie éoir- BOURJOIS (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) Ja, daar bleek het reeds geplaatst, links om de hoek van de ingang van de Sixtijnse kapel: het befaamde kacheltje, bestemd om straks met of zonder vochtig stro de stembiljetten van het Conclaaf te verbranden. Wij hebben bet nieuwsgierig bekeken, een heel gewoon, zeegroen vulkacheltje, merk Caldaio Vittoria, numero 983. Met behulp van een steiger van buizencon structie was men bezig de asbestpijp aan te brengen, vijftien meter hoog in de ruimte van de kapel, waar zij naar buiten wordt geleid, en daar verder langs de muur tot boven het dak. Via een verlengstuk, een doodnuchter Ijzeren schoorsteenpijpje, maar met ongetwijfeld een flinke trek zijn de Italianen niet van ouds de bij uitstek vakkundige schoorsteenbouwers en rookverdrijvers! zodat bij het ritueel van de verbranding der stembiljet ten de rookpluim zich snel en duidelijk vertonen zal. De rookpluim waar over enkele dagen honderdduizenden naar zullen uitzien, naar de frequentie en naar de kleur. Zwarte rook verschijnt na het verbranden van de biljetten van telkens twee stemmingen, zij wordt verkregen door vochtig stro bij te voegen, witte rook vertoont zich wanneer na de beslissende stemming de betreffende biljetten zonder nat stro worden verbrand. Allen op het Sint Pietersplein of waar ook in Vaticaanstad, die het waarnemen, weten dan, dat zij een historisch moment beleven: de nieuwe Paus is zojuist gekozen. Wij zijn in het Heilige der Heiligen weten door te dringen, het gedeelte van de Vaticaanse ruimte, dat met bekwa me spoed voor het zaterdag beginnen de Conclaaf in gereedheid wordt ge bracht. Met een weinig vrijmoedigheid en een beetje geluk passeerden wij de verschillende posten aan poort en deur van Damasus- en Maarschalkshof, het hartje van het Vaticaan, reeds enkele dagen taboe voor wie er niet beslist wezen moet. Maar met een argeloos gezicht kwamen wij rustig binnen en hebben alles op ons gemak kunnen zien. Iets nieuws bleek, dat in de Sixtijnse Kapel, voorbij de marmeren afschei ding, een vloer werd gelegd, ongeveer op het niveau van de bovenste altaar- trede. Op deze verhoogde vloer komen links en rechts de zetels te staan en de lessenaars voor de Kardinalen-elec- toren. De Pauselijke zetel met balda kijn, die zich hier anders bevindt en we] tegen de linker zijwand, is natuur lijk voor de duur van het Conclaaf ver wijderd. Het voordeel van de verhoog de vloer is, dat de grotendeels bejaar de Kardinalen niet meer als voorheen telkens voor het deponeren van hun stem in de kelk op de altaartafel de treden van het altaar behoeven te be klimmen. Er heerste bij onze komst in de hoven, de gangen en zalen, die straks binnen de beslotenheid vallen van het Conclaaf, een grote bedrijvigheid. Bouwmateriaal lag opgeslagen, voor metselwerk en houten afschuttingen. Kruiwagens met grauwe mortel stonden gereed. Hier en daar waren reeds stukken muur verrezen, die het grillig verloop van de omsluiting vol tooien van de voor het Conclaaf be stemde ruimte. De kern hiervan vor men de Damasushof met haar loggia, Minister Hofstra is van plan de rege ling van de pension- en/of reisvergoe- dingen voor ambtenaren, die niet in hun standplaats wonen, eens op de ke per te laten onderzoeken. Met deze vergoedingen is een bedrag van onge veer 18 miljoen per jaar gemoeid, zo wordt gezegd in de memorie van ant woord op de algemene financiële be schouwingen. Hierin is begrepen een bedrag van 12 miljoen voor rekening van de militaire departementen. De minister zegt dan dat „de vraag of de geldende regeling voldoende stringent is, zijn aandacht heeft". linaal Rodriguez uit Chili, 92 jaar oud, de oudste van i, bij zijn aankomst op het vliegveld van Rome. De ex-Nederlandse deserteur „Hadji" J. C. Princen, die vier maanden gele den door de militaire autoriteiten in Djakarta is aangehouden, heeft in een brief aan de Indonesische autoriteiten meegedeeld tot een hongerstaking te zijn overgegaan, uit protest tegen het feit dat hem de reden voor zijn arres tatie nog steeds niet is medegedeeld, en dat hij tot dusver nog geen enkele keer is verhoord. Dit bericht het A.N.P. Princen is het enige zuiver blanke lid van het Indonesische parlement. Hij deserteerde in 1947 uit het Nederlandse leger in Indonesië en vocht daarna aan de kant der Indonesiërs. Later werd hij Indonesisch staatsburger. In zijn brief schreef Princen een geweldloze metho de te hebben gekozen als protest tegen zijn aanhouding, omdat hij er nog steeds van overtuigd is, dat in Indonesië de de mocratie nog niet helemaal dood is. Voor het komende stookseizoen heeft de staatssecretaris van sociale zaken de brandstoffenbijslag vastgesteld op f 4.85 per week voor kostwinners en alleen- wonenden, op f 2.45 per week voor kost gangers. Deze brandstoffenbijslag zal over het tijdvak 27 oktober 1958—25 april 1959 worden uitgekeerd aan werkloze werk nemers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorziening groep b en aan beeldende kunstenaars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling sociale opdrachten beeldende kunstenaars. ballonlampen, uurwerk, klokken en fonteinen, en de kleine Pappagalli- hof. Verder het complex van de Sala Regia, de Paulinische en Sixtijnse Ka pel. Voorzover niet reeds ingesloten door buitenwanden, zullen inderhaast gemetselde stukken muur deuren en toegangen barricaderen. Bovendien worden alle vensters, die op de bui tenwereld uitzien, geblindeerd of met okerverf bestreken. Op een enkele plaats zjjn in de afsluiting houten tourniquets aangebracht, de enige communicatie met de buitenwereld: een mens kan er met de beste wil niet door binnen of buiten, maar eventueel noodzakelijke ingrediënten kunnen hierlangs worden aangereikt, natuurlijk onder voortdurend toezicht. In de zalen en lokaliteiten, ter be schikking van de Kardinalen en verde re Conclavisten, de twee a drie pries ters en leken, die elke Kardinaal ter assistentie mag medenemen, het be dienend personeel, maar ook een me dische staf, kappers enz., tezamen meer dan driehonderd personen, is alles na genoeg gereed voor het tijdelijk ver blijf. Voor elk der Kardinalen wordt een slaapcel ingericht. De bedden zijn afkomstig van het Romeins Groot-Se minarie. Er worden altaren opgesteld voor het dagelijks lezen der H. Missen, o.a. in de zaal der clair-obseurs. De zaal der Pausen in de Borgia-apparte- menten zal als refter fungeren. De keu ken bevindt zich in de diplomatenzaal. Is dit alles reeds thans het uitslui tend domein van ingewijden en bevoeg den, zodra zaterdagavond de klokken op het Hof van St-Damasus het uur van achten hebben geslagen zal op het bevel „Extra omnes!", Allen er uit, dat om de tien minuten herhaald door de gangen weerklinkt, onder nauw keurige controle der Zwitsers ieder zich moeten verwijderen, die in dit Conclaaf geen taak te vervullen heeft. In het Italiaanse programma van radio Moskou is gisteravond een be roep gedaan op het Vaticaan om „schouder aan schouder met Rusland op te rukken ter verdediging van de vrede en voor de verwezenlijking van de verwachtingen der mensheid," al dus meldt United Press International. In een verrassend verzoeningsgezinde toon gaf radio Moskou een analyse van de regering van wijlen Paus Pius XII. Herhaaldelijk werd daarin ver klaard, dat alle mensen van goede wil kunnen samenwerken „ongeacht hun ideologieën". „Er is geen twijfel aan, dat ondanks ideologische verschillen, de ware mo gelijkheid voor het Vaticaan en de Sovjet-Unie bestaat om contact op te nemen en samen te werken voor de verdediging van de vrede en de ver wezenlijking van de verwachtingen der mensheid," aldus radio Moskou. Toch werd Pius XII gekritiseerd om dat hij in de politiek was gegaan en werd de verwachting uitgesproken, dat de nieuwe Paus „meer interesse in godsdienstige kwesties en minder in politieke zal hebben." De radio-omroep prees niettemin de overleden Paus voor diens gedrag „in moeilijke tijden, in de stormachtige periode van de twee de wereldoorlog en in de moeilijke na oorlogse periode." De overleden Paus werd vooral ge prezen voor zijn standpunt ten aanzien van atoom- en kernwapens, maar, al dus radio-Moskou, „het kwam niet tot practische activiteiten van het Vati caan." Het Vaticaan werd verder beschul digd van het steunen van een politiek van „openlijke steun aan de meest re actionaire en agressieve imperialisti sche kringen." West-Duitsland en Italië werden ge nomen als voorbeelden van wat ge beurt wanneer christen-democraten aan de macht komen. Deze landen zou den zich geschaard hebben achter „het kamp van koude oorlogen en bewape ningswedlopen." De enige kardinaal van „de Kerk der Stilte" achter het ijzeren gordijn die zal deelnemen aan het Conclaaf, kardinaal Wyszynski van Warschau, is gister avond' op stormachtige wijze in Rome begroet, aldus meldt U.P.I. Honderd aanwezige agenten waren niet voldoen de om een menigte van ruim honderd, meest ontheemde Polen, op een afstand te houden. De mensen drongen door het politiecordon om de prelaat, die geen moment zijn ernstige waardigheid ver loor, de hand te kussen en zich te laten zegenen. In de speciale ontvangstkamer werd hij tenslotte verwelkomd door on der meer mgr. Joszef Jawlina, geeste lijke leidsman van de Poolse emigran ten, mgr. Valerian Meystowicz, kerke lijk specialist van de Poolse ambassade bij de Heilige Stoel, en T. Breza, cul turele attaché van de Poolse ambassade in Italië. Evenals bij zijn vorig bezoek aan Rome onthield hij zich van alle verklaringen. Zondag heeft de 77-jarige mgr. J. Reesinck, oud-apostolisch vicaris van de Bovennijl, Uganda, in het Sint Boni- facius-missiehuis van Mill Hill te Hoorn onder grote belangstelling zijn vijftig jarig priesterfeest gevierd. Advertentie en meisje dat met haar om- geving altijd feest viert, -*die indruk geeft Bartha. Ze laat ballonnen op van uit bundig geluk en strooit met con fetti van onblusbaar plezier. Mevrouw Bartha Veenhuizen— Bik, zo heet ze eigenlijk. Ze is blond, klein en beweeglijk, heeft blauwe ogen en lacht op de meest onverwachte ogenblikken. Het is niet moeilijk zich een voorstelling te maken van de komende boekenweekuitgave voor de jeugd, „De muze en het heelal", die zij samen met Frédê- rique Spaanderman uitvoert in opdracht van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Die zal heel zonnig worden. Beide dames hebben de eerste prijs gewonnen van de prijsvraag die de C.P.N.B. dit jaar onder de oudleerlingen van de Amster damse kunstnijverheidsschool in Amsterdam heeft uitgeschreven. Frédérique had excellerende il lustraties ingezonden en van Bartha was het typografische ontwerp van bijzondere kwali teit. Frédérique schildert op het ogenblik in Nimes in een hotel. Bartha toont ons enige van Fré- dériques charmante illustraties, 1 Voor het eindexamen gaf onze leraar de opdracht een nieuw uiterlijk te ontwerpen van het toen juist verschenen „De muze en het meisje". Na het examen stuurde ik mijn ont werp met een mooie brief naar de C.P.N.B. Je kan nooit weten, dacht ik. Door die brief is de C.P.N.B. waarschijnlijk op het idee gekomen een prijs- vraag voor de m 57 afgestudeerde leerlingen uit te schrijven. Mooi hè, dat ik nu de eerste prijs won." Haar woning aan de Vossiusstraat in Amsterdam is met een stijlvolle smaak voor gezelligheid ingericht. Bartha kan nauwelijks een moment stil zitten. Ze rent weg om water voor thee te warmen, dan voor sigaretten, dan v°°r ae asbak, dan voor een boekje, dan voor haar ontwerpen en dan is de thee klaar. Ze laat zich afwisselend in haar schommelstoel en op de grond vallen, waar binnen de twee minuten een chaotische verzameling van allerlei ligt. Haar man zit er als de rust zelve bij, maar met een even gelukkig stralend gezicht als zij. „Mijn man is, hoe noemden we dat ook al weer, oh ja, hij is mijn impresario." Hij is derdejaars theologiestudent. Heeft daarbij een baantje op een drukkerij en sinds de paar maanden dat Bartha als zelfstandig reclame-ontwerpster werkt, vergaart hij opdrachten voor '"'J j Chng niet zó maar en ze hebben het wel eens niet zo gemakkelijk gehad, hoewel ze die periode even vermakelijk vinden als de tegenwoordige nu er wel enige opdrachten zijn. „Ik kom er pas in als ik me moet haasten," vertelt Bartha. „Aan de prijsvraag heb ik vooral de laatste veertien dagen, na heel veel moedeloos geprobeer, goed kunnen werken. Steeds tot heel laat in de avond. De laatste nacht hebben we doorgewerkt tot 's morgens negen uur. Toen zijn we naar de portier van de C.P.N.B. gehold, hebben de inzending in zijn handen geduwd en zijn als zoutzakken naar huis gewankeld." Ze verhaalt met veel vrolijkheid hoe ze op het gymnasium nooit anders dan molens in haar agenda tekende. Voor haar toelatingsexamen voor de Kunstnijverheidsschool tekende ze dus ook maar een molen. Nou moet u niet lachen," zegt ze en ze vliegt weg om met een grote rol papier terug te keren. „Niet lachen, dit was mijn eerste ontwerp op school." Ze toont een uitermate onbeholpen geschilderde clown, waarmee de eerste klas lagere school nog geen eer in kan leggen. „De leraar prikte hem aan de wand. als voorbeeld van hoe het per se niet moet Ik had er nota bene vier uur aan gewerkt." Het allerliefst zou ze grammofoonplaathoezen en boekomslagen ont werpen. „En op medische dingen ben ik dol." Ze laat een uitgevoerde opdracht zien, voor een folder die een chemisch bestrijdingsmiddel tegen woekerende gewassen moet aanprijzen. Een zeer suggestief ontwerp. „Ik heb het hele Vondelpark afgelopen om bladeren te verzamelen, ze stuk voor stuk op de grond gelegd en een week lang heb ik toen tussen het rottende en schimmelende gedoe alleen maar bladeren getekend." Ze vraagt ons of we kunnen zien wat ze bedoeld heeft. Ze schiet weer in een lach. „Van een drogist zal ik nooit een opdracht krijgen. Hij ziet nooit wat ik bedoel." AG 1114 - Automatische platenwisselaar, tevens pla tenspeler met druktoetsbe- diening, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde auto matische platenwisselaar, tevens platenspeler, voor PHILIPS Op ongeveer 700 kilometer ten oosten van Moskou is vrijdag een Russi sche TU-104 een tweemotorig passagiersvliegtuig met straalaandrijving neergestort, aldus bericht A.F.P. Het toestel vloog op de lijn Moskou Peking. Aan boord bevonden zich 65 passagiers en een onbepaald aantal bemanningsleden, die allen de dood hebben gevonden. De ramp werd be kendgemaakt door radio-Moskou. Dit is de eerste maal dat de Russen een ongeluk met een TU-104, de trots en de glorie van de Russische burger luchtvaart, voor publikatie hebben vrijgegeven. Het is het type vliegtuig dat eenmaal per week ook de dienst MoskouAmsterdam onderhoudt. Het toe stel was op weg van communistisch China naar Moskou. Het communis- tisch-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft bekendgemaakt, dat er zes tien Chinezen aan boord van het vliegtuig waren, onder wie tien leden van een culturele missie, die op weg was naar Afghanistan en de Verenigde Arabische republiek en zes functionarissen van de Chinese ministeries van buitenlandse zaken en buitenlandse handel. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de betrokken regeringen ervan in kennis gesteld, dat er bij de ramp een Brit, zes Tsjechen en vier Westduitsers om het leven zijn gekomen. Een Russische commissie van onderzoek is inmiddels op de plaats van het ongeluk gearriveerd. De „Tupolev-104" is te Kanasj, on geveer 700 kilometer ten oosten van Moskou en 240 kilometer ten zuidoos ten van Gorki, neergestort. Het is op de grond in stukken gebroken. Van Russi sche zijde zijn nog geen bijzonderheden over de slachtoffers van de vliegramp bekendgemaakt, doch opmerkelijk was, dat de mededeling dat de ramp had plaatsgehad, door radio Moskou werd gedaan namens de raad van ministers der U.S.S.R. Dit is een gang van zaken die vrij wel zonder precedent is. Reeds was het ongebruikelijk, dat omtrent een ramp enige officiële mededeling werd ge daan, te ongebruikelijker echter was, dat het Russische kabinet de aankon diging deed in plaats van de autoritei ten voor de burgerluchtvaart. Reeds dadelijk werd daarom in de kringen der Westelijke inlichtingendiensten in Londen gemompeld, dat waarschijnlijk een belangrijke communistische func tionaris was omgekomen. Niet minder opmerkelijk was de sa menstelling van de commissie, die van het Russische kabinet opdracht heeft, de oorzaken van de ramp te onder zoeken. In de commissie hebben zitting luchtmaarschalk S. I. Rudenkov, het hoofd van de gehele burgerluchtvaart, maarschalk P. F. Zhigarev, die deze functie vroeger heeft bekleed, en voorts M. V. Kroenitsjev, een van- de plaatsvervangende minister-presiden ten en tevens minister voor de vlieg- tuigfabricage. De samenstelling der commissie weerspiegelt min of meer de belangrijkheid van een of meer der slachtoffers. In de katholieke kerken van ons land is zondag het volgend herderlijk schrij ven voorgelezen: De bisschoppen van Nederland dan ken u allen voor de grote oprechte deelname, betoond bij het heengaan van onze H. Vader Paus Pius XII, en voor uw vurig gebed voor zijn zielerust. Geheel de Kerk heeft diep gerouwd over het heengaan van deze grote Paus. Maar de Kerk kan niet zonder nieuwe Opperherder. Daarom zullen de Kar dinalen van de Kerk zich binnenkort in conclaaf verenigen om door hun keu ze een nieuwe Paus aan te wijzen. Over de gehele wereld leven alle ge lovigen van harte mee met dit belang rijke gebeuren en bidden God, dat Hij aan Zijn Kerk weer een wijze en hei lige Paus mag schenken. Uw bisschoppen twijfelen niet of gjj zult allen u willen aansluiten bij dit gebed van heel de Kerk. Daarom zal vóór de aanvang van het conclaaf in alle kerken waar dit geschikt kan, een gezongen Votiefmis van de H. Geest worden gecelebreerd (Missa Votiva Solemnis de Spiritu Sanc- to). Dit zal geschieden vrijdag 24 of zaterdag 25 oktober. Deze H. Mis mag een Avondmis zijn, om zoveel mogelijk gelovigen gelegenheid te geven hieraan deel te nemen. Gedurende het conclaaf zal in alle H.H. Missen gebeden worden het gebed voor de keuze van een nieuwe Paus (oratio de eligendo Summo Pontifice; tamquam pro re gravi). Verder sporen wij de gelovigen aan om gedurende het conclaaf de H. Mis bij te wonen en deel te nemen asm de oktober-oefeningen, om door gezamen lijk gebed het licht van de H. Geest te vragen voor hen, die zijn geroepen voor de Kerk een nieuwe Paus te kiezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3