Vreemdelingenhaat blijft in Djakarta smeulen Accent wordt verlegd van de Nederlanders naar de Chinezen In augustus verongelukt sport vliegtuigje had smokkelwaar aan boord Eerste artsen van Nijmegen beëdigd en gefêteerd Gesprek tussen Nederland en Australië in Canberra EXPO gesloten Sluitingsdiner van de Expo Scheepsbrand te Rotterdam Amerikanen op 26 oktober uit Libanon Met drie inzittenden in de Wester- schelde in de golven verdwenen Postduiven brengen het nieuws aan aartsbisschop en minister Over Nieuw-Guinea „Alles moet weg Enorme drukte op laatste dag Achterdocht jegens katholieke officieren Expo-stier voor Cuyk Weer protest van bisschoppen bij Grotewohl Brandiveer de gehele zondag in touw Terugtrekking reeds begonnen Nederlandse troepen gaan in Frankrijk oefenen Parlement en pers ROTTERDAMMER IN ARREST ZEVEN JAAR MEDISCHE FACULTEIT E Minder kansen bij promoties MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 4 De Waterman heeft het laatste contingent repatriërenden volgens het speciale repatriëringsschema naar Nederland gebracht. Ze zijn hier begin september aangekomen. Maar is daarmee na ook een einde gekomen aan de repatriëring uit Indonesië? We hebben deze figuur in de loop der jaren herhaaldelijk gehad. Sinds de souvereiniteitsoverdracht (en zelfs al daar voor!) zijn telkens weer grote aantallen Nederlanders uit Indonesië naar Nederland gerepatrieerd en telkens weer leek het op een gegeven ogenblik of nu het punt was bereikt waarop het restant Nederlanders in Indonesië nog maar zo klein was, dat men mocht aannemen dat het zich op dit ni veau zou handhaven. Maar dan kwamen er weer nieuwe maatregelen in Indonesië, die het weer een nieuwe groep Nederlanders onmogelijk maakten daar te blijven en werd het aantal van degenen die er achterbleven nog kleiner. Naar schatting (nauwkeurige cijfers blijkt men ook nu niet te kunnen geven) zijn er nu nog een 6.000 Nederlanders in Indonesië over. Het zijn de laatsten van het personeel der Nederlandse maatschappijen, een aantal Nederlanders in dienst van buitenlandse maatschappijen, wat men sen van zending en missie en wat zelfstandigen, zoals dokters, apothekers, middenstanders. Het „Hoe lang nog?" geldt ook voor hen. De periode sinds december vorig jaar heeft een nieuwe ,.top" voor de repa triëring uit Indonesië opgeleverd: 37.000 in een periode van nog geen tien maan den. Het was de tweede, de eerste was in het jaar 1950 toen ruim 46.000 Ne derlanders repatrieerden uit Indonesië. De jaren daartussen ging het wat kal mer aan, al heeft ook toen de repatrië ring niet stilgestaan. In totaal repa trieerden er rond 200.000 Nederlanders uit Indonesië! En in dat cijfer zijn dan nog niet degenen begrepen, die als mi litair naar Indonesië zijn geweest. cHuwelylz Het sportvliegtuigje de G-AKYD, dat 14 augustus in de Westerschelde op vier mijl ten zuid-westen van Vlissingen in de golven verdween met drie inzittenden, is inderdaad een smokkelvliegtuigje geweest, zoals de politie onmiddellijk vermoedde. Een rechercheur van de rijkspolitie uit Breda en een rechtercheur van de Rotterdamse politie hebben vo rige week een Rotterdammer gearresteerd, de enige die het fijne van deze smokkelaffaire weet. Koningin woont zilveren huwelijksfeest bij tor. üw a.r Nu zijn er dus nog een 6.000 Neder landers in Indonesië over. Maar niette min moet Nederland rekenen op een groter aantal repatrianten. Er zijn na melijk in Indonesië ook nog de zoge naamde „Warga Negara's", letterlijk „staatsburgers", waaronder hier spe ciaal worden verstaan de mensen die na de souvereiniteitsoverdracht de Indone sische nationaliteit aanvaardden, men sen die nu graag weer Nederlander wil len worden en niets liever willen dan in Nederland te worden toegelaten. Een schatting van het aantal dat daarvoor uiteindelijk in aanmerking zal komen valt moeilijk te geven, maar het zal hier toch wel om enige duizenden men sen gaan. Er is in Indonesië sprake van een vernieuwing van de anti-Nederlandse campagne. Het zijn telkens vlagen, waarna er weer een rustperiode komt. Maar tijdens iedere rustperiode blijken er minder Nederlanders in Indonesië te zijn. Niemand weet wanneer het eind zal komen. Er is overigens in Indonesië ook sprake van een verlegging van het accent. De Chinezen zeiden het altijd al tegen de Nederlanders in Indone sië: ..Als jullie weg zijn, zijn wij aan de beurt." En daar begint het steeds meer op te lijken. Voorlopig zijn het alleen de nationalistische Chinezen die het steeds moeilijker krijgen in Indonesië, maar ergens in de Indone siër sluimert de antipathie niet tegen de politieke overtuiging, maar tegen het ras van de Chinezen, de „Joden van het Oosten", die in het Indone sische economische leven zo'n over heersende rol spelen. De troepenzendingen van Engeland en Amerika naar Jordanië en Libanon zijn in Indonesië al evenmin goed gevallen. Men zoekt er een aanleiding in om ook mensen van deze nationaliteit een ver blijf in Indonesië moeilijker te maken. Diep in hun hart willen mensen als Soe- karno eigenlijk alleen een „Indonesië voor de Indonesiërs", zonder ook maar één buitenlander. Maar tegelijk besef fen zij toch ook wel, dat geen enkel land vandaag de dag nog zonder het buiten land kan. C. H. SCHAAP Vrijwel de gehele zondag heeft een hardnekkige brand gewoed in de rui men van het motorschip Boschkerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage, dat in de Rotterdamse Rijnhaven ligt. Omstreeks vijf uur zondagmorgen ont stond er brand in dfe machinekamer. Zekerheid omtrent de oorzaak heeft men niet. De brandweer was spoedig met enige autospuiten ter plaatse en °ing het vuur te lijf met schuimblussers. Men spoot schuim door de luchtkokers en de deur van de machinekamer. In de machinekamer zelf konden de brandweerlieden door de intense hitte niet komen. De ruimen aan weerszijden van de machinekamer durfde men niet te openen, omdat dan een trek zou kun nen ontstaan die het vuur zou aanwak keren. Toen de brand op zijn hevigst was waren elf schuim- en waterstralen naar de machinekamer uitgelegd. Later werd de brand bestreden met negen waterstralen van twee langszij gekomen blusboten. Hoewel men zondagochtend ongeveer tien uur meende de brand meester te zijn, is men toch nog de gehele dag met het schip bezig geweest. De brand bleek zich door de warmte in de ma chinekamer te hebben voortgezet naar gedeelten van ruim 4 en 5, die aan 'e machinekamer grenzen. In ruim 5 heeft men door het inspuiten van veel water het vuur onder de knie gekre- en en zondagavond was men de brand ruim vier ook de baas. Advertentie Hechtste huwelijk tussen bout en kleur wordt gesloten door Flexa - de verf die io trouw blijft zitten. Jaren de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' mm FLEXA, postbus 2Leiden Gisteren is de terugtrekking van de 24-ste Amerikaanse brigade Airborne- troepen uit Libanon begonnen, aldus meldt Reuter. Dagelijks zullen 400 man van deze brigade van 3.000 man met vliegtuigen uit Libanon vertrekken. 26 oktober zal de terugtrekking voltooid zijn. De troepen gaan naar bases in Duitsland. Naar verluidt zullen de Ame rikanen ook de Britten b(j hun terug tocht uit Jordanië helpen. De Britten zijn vandaag begonnen uit Jordanië weg te trekken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii] (Van onze Haagse redactie) Op ministerieel niveau zijn met Frankrijk succesvolle besprekingen ge voerd over het gebruik van Franse militaire oefenterreinen door Neder landse troepen. Aanleiding tot deze be sprekingen was het wegvallen van het terrein Sennelager in Duitsland. Dit terrein wordt een schietkamp en is als zodanig voor de Nederlandse troepen niet interessant meer. Het gaat om de oefening van ge vechtsgroepen. Daarvoor is in Neder land te weinig ruimte. De Nederlandse militairen zullen nu op Franse bodem kunnen oefenen. De keuze van het terrein moet nog worden bepaald. De afstand van de kazerne naar het oefen terrein zal waarschijnlijk niet veel groter zijn dan de afstand van de kazerne naar Sennelager. Aangenomen mag worden dat het oefenterrein in Noord- Frankrijk zal liggen. De heer Nicolaas Cramer, parlementair redacteur van het dagblad „Het Parool", zal ter verkrijging van de graad van doctor in de economische wetenschappen aan de katholieke economische hogeschool te Til burg op donderdag 30 oktober a.s. zijn proefschrift, gewijd aan „Parlement en pers in verhouding tot de overheid", verdedigen. Promotor is prof. mr. A. L. de Block. De Belgische koninklijke familie heeft zaterdagavond in het Palais de l'Elé- gance aangezeten aan het diner, waar mede de wereldtentoonstelling in Brus sel werd besloten (Van onze correspondent) Zaterdag vond in Nijmegen, de plechtige beëdiging plaats van de eerste groep artsen, die op de Nijmeegse universi teit afgestudeerd zijn. Een moment tijdens de plechtigheid. De R.-.K. Universiteit te Nijmegen, zeven jaar geleden onder grote moei lijkheden met haar medische faculteit begonnen, heeft zaterdagmorgen om streeks het middaguur haar eerste drie artsen afgeleverd. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit droeg de dag in universitaire kringen een ietwat feestelijk karakter, dat nog meer reliëf kreeg doordat de ze dag tevens de feestdag was van St. Lucas. Daarom ving de zaterdag aan met een H. Mis in de kapel van de Franciscanessen van de H. Familie. Omstreeks twaalf uur werd de uitslag van het artsexamen bekend gemaakt en even later stegen er postduiven op, die aan mgr. Alfrink en aan minister Cals het bericht brachten dat de he ren A. A. M. Blomjous uit Breda, J. H. Dijkman uit Doetinchem en A. H. F. van Olphen uit Tilburg de rij van te Nijmegen opgeleide artsen hadden ge opend. De belangstelling bij deze gele genheid was zeer groot en droeg ook een wat officieel karakter vanwe ge de aanwezigheid van de rector-magni- ficus prof. dr. G. W. Groeneveld, een gedeelte van de academische senaat, het bestuur van de St. Radboudstichting en de curatoren van de R.-K. Univer siteit, nevens de voorzitter van het bestuur van het St. Randboud zieken huis, notaris van Schaik, de voorzitter van de afdeling Nijmegen van de Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, dr. Van Swen- del en de senaat van het Nijmeegs Stu dentencorps. Na de beëdiging der jon ge artsen nam de voorzitter van de examencommissie prof. dr. J. P. Slooft het woord om als eerste zijn gelukwen sen aan te bieden. Hij wees vervolgens op de voorna me betekenis van het dokters ambt, dat een grote verantwoorde lijkheid met zich meebrengt en een grote waardigheid verleent, omdat de arts aan ieder, zonder aanzien des persoons, zijn hulp geeft. Hij deed een beroep op de artsen om volgens hun principes en hun geloof te leven en te handelen. Nadat achtereenvolgens de presi dent-curator dr. J. P. A. Hoefnagels en de voorzitter van de raad van bestuur der St. Radboudstichting mgr. prof. dr. R. R. Post enige zinvolle woorden aan dit betekenisvolle feit hadden ge wijd, sprak tenslotte de rector-magni- ficus prof. Groeneveld naast zijn geluk wens ook de aansporing uit, dat de jonge artsen hun studie aan de R.-K. Universiteit zouden bekronen met een promotie. Nadat men in gesloten en feestelijk getinte gelederen stadwaarts was ge trokken en in de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein een korte dankdienst met een Te Deum was gehouden, re cipieerden de jonge artsen in een over volle sociëteit Roland. De dag werd be sloten met een grootse en druk bezoch te feestavond ter zelfder sociëteit, waar men in buitengewoon geslaagde stem ming de nacht niet scheidde van de dag Tn het toestel zaten een Bredanaar, een Rotterdammer en de piloot, een Hongaar, die in ons land verbleef. Zij kwamen allen om het leven. Samen met de gearresteerde hadden 2ij het plan opgevat horloges van ons land naar Engeland te smokkelen. Zij meen den dat de controle op het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam gemakke lijker zou zijn te passeren dan die in Hoek van Holland. 11 augustus gingen zij per boot naar Engeland. De gearres teerde had geen paspoort en bleef ach ter om op Zestienhoven de terugkeer van zijn makkers if te wachten. De drie anderen namen monsters van de te smokkelen horloges mee. De Hongaar, die in Engeland vliegles nam, was be kend op Croydon. Hij had nog weinig ervaring als piloot. ,4 augustus huurden zij de G-AKYD en vlogen daarmee van Croydon het Kanaal over. Bij Ostende moest de pi loot een noodlanding maken. Vandaar namen de inzittenden per telefoon con tact op met hun relaties in ons land. Later werd de vliegtocht voortgezet. Boven de Westerschelde kreeg de piloot opnieuw moeilijkheden en het toestel stortte in de golven. De drie inzittenden verdronken. Op het vliegveld Zestien hoven stond de Rotterdammer tever geefs te wachten. Toen hij vernam wat er gebeurd was, keerde hij huiswaarts, blij dat hij geen paspoort bezat. Zowel de Bredanaar als de twee Rot terdammers staan bij de politie als smokkelaars bekend. Het onderzoek leidde spoedig in de richting van de thans gearresteerde Rotterdammer. Deze werd al gezocht in verband met een andere smokkelzaak, maar slaag de er in zich onvindbaar te maken. De Bredase rechercheur kwam achter zijn onderduikadres in de Vlietstraat in Rotterdam, waar hij werd gepakt. Het feit, dat het toestel op de bodem van de Westerschelde ligt, bemoeilijkt in hoge mate het onderzoek. De vraag is of er andere smokkelwaar moest worden vervoerd, omdat de winst op horloges niet zo groot is, dat daaruit de kosten van een vliegtuig kunnen worden gedekt. tVas de noodlanding in Ostende noodzakelijk of voorgewend om smokkelwaar in te laden? Het on derzoek duurt in deze zaak nog voort. De gearresteerde bezit de sleutel van de geheimen; de overigen hebben dit avontuur met de dood moeten bekopen. Naar het A.N.P. verneemt zal van 20 tot 24 oktober te Canberra de eer ste conferentie worden gehouden tussen hoofdambtenaren van Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea en vertegen woordigers van de Australische depar tementen van „territories" en „exter nal affairs" en van de Nederlandse mi nisteries van zaken overzee en buiten landse zaken. Van Nederlandse zijde zullen aan de besprekingen deelnemen: de heer J. A. v. Beuge, attaché voor Nieuw-Guinea-za- ken te Canberra, leider der delegatie, de heer J. C. Baarspul, directeur van binnenlandse zaken te Hollandia, plv. leider der delegatie, mr. J. H. O. In- singer, ambassade-secretaris te Can berra, dr. M. W. F. Schregardts, direc teur van verkeer en energie te Hol landia, mr. A. Loosjes, gouvernements secretaris, de heer A. Boendermaker, resident van zuid-Nieuw-Guinea, de heer R. den Haan, liaison-officer van Nederlands Nieuw-Guinea te Port Mo resby. Deze conferentie is een uitvloeisel van de gemeenschappelijke Austra- lisch-Nederlandse verklaring van 6 no vember 1957. Daarbij zijn de Australi sche en Nederlandse regeringen over eengekomen een beleid te voeren, dat gericht is op de politieke, economische, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de bevolkingen van beide delen van Nieuw-Guinea op een wijze, die reke ning houdt met de ethnologische en geo grafische verwantschap van deze ge bieden. Daartoe zullen zij de bestaan de samenwerking tussen de bestuursor ganen in die gebieden voortzetten en versterken. In verband daarmede zal op genoem de conferentie worden besproken welke maatregelen kunnen worden genomen om te komen tot meerdere kennis van de wederzijdse gebieden en hun proble men, tot verbetering van de contacten en tot versterking en uitbreiding van de samenwerking tussen de bevolking van beide gebiedsdelen. De organisatie van de Belgische Wereldtentoonstelling, die gisteravond haar poorten heeft gesloten, heeft een voorlopige eindbalans opgemaakt, al dus meldt Belga. Al is het nog te vroeg voor een volledige financiële ba lans, toch kan men al enkele algemene cijfers geven. Ruim 42 miljoen men sen bezochten de tentoonstelling en bij na zeven miljoen „Vrolijk België", voor welke afdeling men apart entree moest betalen. De kabelbaan vervoer de drie miljoen bezoekers, 1.800.000 mensen bezochten het atomium. Het Amerikaanse en Russische paviljoen ontvingen elk dertig miljoen gasten, het Engelse en Tsjechische elk ruim vijf miljoen, de inzending van het Va- ticaan 15 miljoen. Er waren enthou siastelingen die de tentoonstelling 150 maal met een bezoek vereerden. De Expo herbergde 450 maal een congres. Op de parkeerterreinen telde men een anderhalf miljoen personenauto's, 40.000 bussen en 57.000 motoren en scooters. De hefschroefvliegtuigen maakten 6.000 vluchten voor 65.000 pas sagiers. Tweeduizend kinderen raakten op het terrein tijdelijk hun begeleiders kwijt. Het Belgische hotelwezen boekte van juni t.m. augustus ruim 700.000 overnachtingen. Men schat het aantal buitenlandse bezoekers op een 15 pro cent van het totaal, van wie 350.000 Amerikanen en 170.000 Luxemburgers. (Donderdag j.I. gaven de Nederlandse Spoorwegen het 100.000ste speciale Ex- po-kaartje uit) Deze laatste zondag was het bij zonder druk op de Expo. Slechts met moeite kon men zich een weg over de lanen en door de paviljoenen banen en de souvenirwinkeltjes deden goe de zaken. Het atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek worden opengesteld, al zal het afbraakterrein zelf gesloten blijven. De voorlopige gebouwen zullen half januari van de vlakte moeten zijn verdwenen Over het lot van de vele paleizen en paviljoens is nog geen beslissing geno men, al zijn er ook al talrijke ver kocht en zal aan de andere mogelijk een blijvende plaats op de Heizelvlakte worden toegekend. Vele restaurants blij ven nog geruime tijd open voor de mensen die bij de desorganisatie werk zaam zijn. Vandaag is men reeds met het sloperswerk in het bordpapieren Vrolijk België begonnen, waar van de bouwwerken van ruim twaalf miljoen gulden weinig zal overblijven. Gedurende de zes maanden dat de we reldtentoonstelling duurde zijn door be zoekers aan het Nederlandse paviljoen geldstukken in het vijvertje van de erehal geworpen. Het werd een totaal bedrag van ongeveer ƒ1.500, dat zater dag door de commissaris-generaal van het paviljoen, de heer van Walsum, is overhandigd aan algevaardigden van de Nederlandse vereniging voor welda digheid te Brussel. Baron Moens de Fernig, de commis saris-generaal van de Expo, is door koning Boudewijn tot graaf bevorderd als erkenning van zijn werkzaamhe den. Moens de Fernig, een vooraan staande industrieel, was na de oorlog baron geworden als beloning voor de diensten die hij het land had bewezen. Als laatste paviljoen word het Sp»«n" se gesloten waar tot middernacht 8 Spaanse dansen werden vertoon Amerikaanse en Britse paviU slo ten al vroeg om souvenirjf®"? te ter- hinderen nog „buit mee te "emen Om en nabp 2 uur verbeten de laat ste bezoekers de Heizf1; J"cnals zater dag moest het pubhek herhaaldelpk verzocht worden te vertrekken. P,m" streeks middernacht gingen de Ik nten Zondag is de wereldtentoonstelling in Brussel definitief gesloten. De ramen van geleidelijk uit. Het aatst Rtyanapn et een winkeltje in vrolijk België vertoonden deze opschriften. v£™mS« pav&s' aan de beurt. Op de jaarvergadering van de A.R.K.O., welke zondag in De Hanen- hof te Geleen werd gehouden, heeft de voorzitter luitenant-generaal A. G. J. M. F. van de Kroon de katholieke of ficieren opgeroepen zich te bezinnen op een eventuele achterstand en achter stelling van katholieke officieren ten aanzien van hun niet-katholieke colle gae. In de kring van de katholieke officie ren leeft namelijk het idee, dat zu wor den achtergesteld bij andere officieren en dat zij minder kansen hebben by promoties. Naar hun mening, wordt in het Nederlandse leger een zekere ach terdocht jegens de katholieken waarge nomen. Deze achterdocht zou speciaal de eed en het intellectueel vermogen van de katholieke officieren betreffen. Een en ander, aldus voorzitter Van de Kroon, berust op een niet te miskennen grond. Wat de eed betreft, meende luit.-gen. Van de Kroon alle achterdocht hierte gen categorisch van de hand te moeten wijzen. Juist op religieuze gronden, al dus spreker, wordt de eed van trouw in katholieke kring zeer ernstig opge nomen. De katholieke officieren, zo vervolgde hij; hebben het recht te eisen, dat hun eed even essentieel wordt ge nomen als die van alle overige officie ren. Ten aanzien van het intellectueel ver mogen meende de A.R.K.O.-voorzitter te moeten constateren dar hierin wel een zekere kern van waarheid steekt. De katholieken hebben nog te weinig prominente figuren. In verband hier mee spoorde hij alle katholieke offi cieren aan zich niet te gauw tevreden te stellen met hun studie. Middelmatig heid kan niet worden geduld. Zaterdagavond werd op het slot Loe- vestein 't zilveren huwelijksfeest gevierd va - mr. L. R. J- ridder van Rappard en mevrouw E. van Rappard baronesse van Hardenbroek. Mr. Van Rappard is bur gemeester van Gorinchem en slotvoogd van Loevestein. Onder de gasten bevonden zich Ko ningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Burgemeester M. Jansen van Cuijk (midden) tijdens de handje-klap ceremonie met commissaris-generaal Van Walsum (rechts). Het evenement in het Nederlandse paviljoen op de laatste Expo-dag is ge weest het afhalen van de gestyleerde stier uit de landbouwafdeling door een afvaardiging van de gemeente Cuijk, die het stuk gekocht heeft om het een plaats te geven voor het gemeentehuis. De afvaardiging, geleid door Cuijks bur gemeester, de heer L. Jansen, had zich voor deze gelegenheid gestoken in de veekopersdracht: een verschoten re genjas, een pet, zakdoek om de hals en met een stok in de hand. Voorts was er het fanfarecorps van Cuijk, in blauwe kiel, de heraut in volle wa penrusting en een kartonnen koe, waar in twee mannen zaten. Alvorens de koop te sluiten lieten de Cuijkenaren de stier onderzoeken door een veearts die met hen was mee gekomen. De burgemeester poogde de stier voor een appel en een ei te ko pen, maar dat ging niet d ir en ten slotte kwam de handslag nadat men het over het bedrag was eens gewor den. De burgemeester reikte aan de heer Van Walsum de versierselen van de orde van de \oe (een kartonnen koehoofd) uit. De kartonnen koe over laadde de commissaris-generaal met geschenken die door de Cuijkse fabrie ken waren aangeboden. Nadat het koop contract was opgemaakt, doopte bur gemeester Jansen de stier met een fles melk. Voor de tweede maal dit jaar hebben de bisschoppen en bisschoppelijke zaak gelastigden in Oost-Duitsland zich in een schrijven tot de Oostduitse minis ter-president Grotewohl gericht, aldus meldt het K.N.P. Hierin wijzen zij we derom op de geloofs- en gewetensnood in de oostzone. Tegelijkertijd vaardigden zij een Herderlijk Schrijven uit dat giste ren in de kerken van Oost-Duitsland is voorgelezen. Herinnerend aan hun Her derlijke Brief van 4 mei zeggen de bis schoppen dat de druk op de vrijheid van godsdienst en geweten steeds har der wordt. Zij protesteren tegen de tal rijke represailles waaraan de Christe nen zijn blootgesteld. De rechten van de mens worden herhaaldelijk met voeten getreden en de grondwet wordt geschon den, aldus de brief, wanneer eerlijke en gewetensvolle burgers ontslagen worden of geen beroep mogen hebben, alleen, omdat zij niet willen afzien van een ac tieve geloofsbeleving. Tenslotte wijzen de bisschoppen erop, dat de band tus sen de katholieken van Oost-Duitsland en de H. Stoel onverbreekbaar is. Even sterk is de band tussen gelovigen en bisschoppen, aldus het Herderlijk Schrijven. „Onze zorg is uw zorg, uw nood is onze nood." Verenigde Staten In een restau» rant op New Yorks Broadway heeft za» terdagnacht een oud-politie-agent amok gemaakt en zonder enige aanleiding vier gasten doodgeschoten. P ten A.R, gew to e? 'egc def dorjj ttag; Wees? haa Rati Haati Uitz* hiec Van van hen* liek tred Win| te v* der® Wor baa ver" Xli Van Woo. het daar Von kerg de B« hare Ltog Ziel: de venc tari. bijzc ant\ dat heid stui, „He de 1 T, van het kwf: verl Me der] heic Sim gin; JUs1 Haa Uit Ver'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4