J. J. Loerakker ridder in orde van Sint-Gregorius De Haagsche Comedie speelt Marcel Aymé s „Maanvogels" Katholieke bouwvakkers in het zonnetje gezet Het hart op de tong Ü#*- Benoeming hoogtepunt van jubileum Haarlemse A.R.K.A. Amusant blijspel met zwak slot HÉhB Veel gevallen van hondenziehte in en rond Noordwijk Uit STAD en STREEK MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Film; Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem RIOLERINGSWERKEN AANBESTEED Voor 257 uit etalage gestolen „Zang en Vriendschap' A. J. v. Houten treedt af als voorzitter Beurs van Amsterdam SS Sea 1953 1953 S«* S Nea w K®0 1S S* r?" Ma. eert. 2 dam 2M '561 J dam '58 HH Gecombineerd concert door mannenkoor Het jubileum van broeder Pius Mycologische Ver. vijftig jaar Uit woning gezet echt paar opnieuw bij politie ST-JOZEF HEEMSTEDE 40 JAAR R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Andere sprekers Geslipt en tegen paal gebotst De receptie Gabaretavond voor leden „St.-Deusdedit" m Heemstede Opbrengst collecte Katholiek Thuisfront Veertig jaar in dienst van gemeente Ambassadeur van Japan opent dojo in Overveen Een der grootste van Europa Bromfietser slipt op Zeeweg Personeelsvereniging Zandvoort Klaver jasavond Berkenrode Auto-ongeluk DODELIJK ONGELUK BERECHT Pe heer J. J. Loerakker is zaterdag middag tijdens de receptie van de ju bilerende Haarlemse afdeling van de A.R.K.A., waarvan hij voorzitter is, na ®en lof tuitende speech van pater dr. Jflav Albers benoemd tot Ridder in de Orde van Sint Gregorius de Grote. Haarmee is zoals de heer Loerak ker later in een dankwoord naar vo- *en bracht het werk van al degenen, die in de afgelopen veertig jaar voor de Haarlemse A.R.K.A. geijverd heb ben, beloond. De uitreiking van de on derscheiding geschiedde in aanwezig heid van de Haarlemse bisschop-coad jutor mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, jdr. O. P. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, die vergezeld was van de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff en wethouder J. A. Schippers en van de algemeen landelijk voorzitter van de katholieke georganiseerde ambtenaren tnr. G. Boot uit Overveen. Pater Albers meende, dat het oprich ten van een Haarlemse afdeling van de A.R.K.A. een vruchtdragend initiatief is geweest. De kiem ervan werd gelegd jn een dorp niet ver van Haarlem ge- tegen. Daardoor is het te verklaren, dat de jonge afdeling kon bogen op degelijke dorpse deugden als trouw en doorzet- "ngskracht, welke zo beslissend zijn ge feest voor de eerste jaren. Van dorp baar stad is de gang geweest van vele katholieke sociale organisaties. De Haarlemse A.R.K.A. heeft daarop geen Uitzondering gemaakt. Zij pelgrimeerde biee en met haar de heer Loerakker, die vanaf zijn jonge jaren steeds in dienst J[an de medemens heeft gestaan. Voor hem en in het bijzonder voor de katho lieke ambtenaar is hij in het krijt ge beden en daaruit óf als een succesvol Jvinnaar óf als een koninklijk verliezer te voorschijn gekomen. Het kon niet an ders of zijn verdiensten moesten beloond gorden. De heer Loerakker was zicht baar verrast, toen pater Albers hem Vertelde, dat hij destijds door Paus Pius All benoemd was tot Ridder in de Orde Van St. Gregorius. In een uitv oerig dank woord zei de heer Loerakker, dat hij het werk nimmer met tegenzin had ge daan. Hij had daarbij veel steun onder- Vonden van zijn vrouw en zijn medewer kers, voor wie hij de onderscheiding me de wilde bestemmen. Burgemeester Cremers was van me- hing, dat mede door het werk van de A.R.K.A. de positie van de ambtenaar een hoger peil is gekomen. Treurt daarom niet, dat er grapjes over ambte haren worden gemaakt. Zij zullen tot in [engte van jaren worden gedebiteerd. Zich richtend tot de heer Loerakker zei hlr Cremers, dat de afdeling, waarvan de 'heer Loerakker chef is, een der le vendigste is van de Haarlemse secre tarie. „Het team, dat met id en dw leiding werkt, staat op het stadhuis bijzonder hoog aangeschreven. ien antwoord daarop zei de heer Loerakker, dat het mede aan de vooruitstrevend heid van het Haarlemse gemeentebe stuur te danken is, dat het werk van de A.R.K.A. zo vruchtdragend kon zijn. ,,Het heeft steeds open oog gehad voor de belangen van de ambtenaar. Talrijk waren daarna de deputaties van verenigingen en organisaties, die het bestuur van de jubilerende afdeling kwamen gelukwensen. Er waren o.a. vertegenwoordigers van de Algeme- van Ambtenaren, van de Ne derlands Christelijke Bond van Over heidspersoneel, van de K.A.B.O. en Sint Michaël van de St.-Adelbertvereni- Eim» en St.-Martinus, deputaties van ^ferorganisaüeSmUitDeA|maar,rDen Wt de "Haarlemse gemeenteraad was Vertegenwoordigd door de fractieleider s: i CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. i- (tweede week); 2, 7.30 uur. kRANS HALS: Tamengo, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. ,Di. 2.30, 8 uur. MDO: Overtreding artikel 251 bis, volw.; .2, 4.15, 7, 9.15 uur. hlIXOR: Fortunella, 18 jaar; 2, 7, 9.15 uur. MinervaMa.: La Strada, 18 jaar; 8.15 u. Do.: Als de dauw hangt, komt er regen, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Het Don Kozakkenlied, a. 1.; nnVvV.' 9 15 uur. STTIDTn- Anenstrijd, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 u. U15uu,a'Brft zet een val' volw" 2'15' Maandag 20 oktober Stadsschouwburg, 8 uur; Toneelvereni ging De Kennemer Kunstkring met „Men- sen in pension Frans Halsmuseum, 8 uur: De natuur van 2se, strand en duinen, causerie voor Vólks- Universiteit. Van Zeggelenplem, 7 uur: Vertrek van lampionoptocht van Buurtvereniging Haar- ^Concertgebouw, 7.30 uur: Cabaretavond Voor lgemene bond van Ouden van Da gen. Dinsdag 21 oktober 8 uur: Rotterdams To- Stadsschouwdurg, w ictc?" fom heel met „Heeft «mand nog mts? (Om 2 uur voorstelling voor Nederlandse ver eniging van Huisvrouwen.) de schrl1_ Frans Halsmuseum, 8 uu:r.L ersiteit ovèr vers, inleiding voor Volksuniversiteit over Mhierva-theater, Heemstede, 8.15 uur We- 'eldreizigersserie. Dr. T. de Booy over ae ■^udesexpeditie 1952. „bevallen: e. g. de wit-van ^armerdam, z.; T. van Hengel-van der Bejjden z.; C. J. Leyfeldt-van D«K, z., 3 M.' de Vendt-Hameetman, z.; vv. V Ris-van der Werff, z.; C. J. Reijsse- Van Odjjk, z.. „ONDERTROUWD: P. A. Groen en E. Habraken; B. D. Vermaas en E. Tebnissen: H. de Vries en E. Heeres. v,GEHUWD: J. Chr. Vosshard en C. Butterbrodt. de heer W. van Liemt en de heer H. Loerakker. Verder waren er vele hoof den van takken van dienst. Namens het hoofdbestuur van de A.R.K.A. sprak de landelijk voorzitter mr. G. Boot woor den van gelukwensen. Bijzonder in de smaak viel het huldebetoon, dat enke le kleine peuters van A.R.K.A.-leden het bestuur brachten. Zij zegden een op rijm gesteld wensje op en boden bloe men aan. Tot laat in de middag kwa men de gelukwensen binnenstromen. De kerkelijke viering van het jubi leum vond plaats in de kapel van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg. Daar droeg pater Albers gistermorgen een H. Mis van dankbaarheid op, die door vele A.R.K.A.-leden werd bijgewoond. Onder leiding van de heer P. Q. Wolff zongen de aanwezigen de Gegoriaanse gezan gen, daarbij aan het orgel begeleid door de heer P. Heijnen. Na het evangelie hield pater Albers een korte predikatie, waarin hij de ambtenaren wees op het van God afkomstige gezang. Bij de uit oefening van zijn taak dient de katho lieke ambtenaar zich bewust te zijn, dat hij zijn gezag aan God ontleent en dat hij dat dient uit te oefenen namens God en op de wijze, zoals God dat ver langt: vaderlijk en liefdevol. De viering van het jubileum wordt besloten aanstaande dinsdag. Dan ko men de leden bijeen in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, waar de Hoofdstadoperette een voorstelling zal geven van „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". In het Haarlems stadhuis is vanoch tend aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Willem de Zwijgerlaan met bijkomende werken. Er bleken 13 inschrijvingen te zijn binnengekomen. De hoogste inschrijver was de firma J. G. Nelis Zonen uit IJmuiden (f 65.965); de laagste inschrijver was de firma L. Ch. Iske uit Amsterdam (f 36.975). Tegelijkertijd werd aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Kle verparkweg, de Santpoorterstraat en in het Santpoorterplein. Hierop waren 12 inschrijvingen binnengekomen, waarvan de hoogste was het Haarlemse Grond en Aannemingsbedrijf te Haarlem (f 99.200) en de laagste de firma Dirk de Jong uit Haarlem (f 70.965). Tussen zaterdagavond en zondagmor gen is uit de etalage in de portiek van een stoffenmagazijn aan de Grote Hout straat te Haarlem voor 257 aan tex tiel gestolen. Zondagmorgen om half twaalf werd de politie gewaarschuwd, omdat de sloten waren losgerukt en dat dat de sloten van de etalagedeuren wa ren gefoceerd. Bij onderzoek bleek, dat de sloten waren losgerukt en dat uit de uit de kost tien lappen stof van ieder vier meter lengte waren ontvreemd. Een van de eersten, die de pas gerid derde voorzitter van de Haarlemse afdeling van de ARKA de heer J. J. Loerakker complimenteerde, was de bisschop-coadjutor van het bisdom Haarlem mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard. Dezer dagen ontving het bestuur van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem de teleurstel lende mededeling, dat de voorzitter, de heer A. J. van Houten te Heemstede, zich genoodzaakt heeft gezien om ge zondheidsredenen zijn functie als voor zitter van Nederlands oudste mannen koor neer te leggen. Ongetwijfeld betekent dit voor „Zang en Vriendschap" een groot verlies. Na zjjn benoeming op 15 juli 1949 heeft de heer van Houten de Liedertafel grote diensten bewezen en zich een alleszins bekwaam verenigingsleider getoond. Zijn brede kijk op het organisatieleven, zijn liefde voor en kennis van de mu ziek, die hjj met zijn echtgenote ge- mee heeft, alsook de warme belang stelling voor het persoonlijk leven van de leden der vereniging, hebben hem en mevrouw van Houten bij de koorzan gers in hoog aanzien gebracht. Het thans genomen besluit, dat de aftreden de voorzitter zelf zeker zwaar gevallen zal zijn, zal in brede kringen van „Zang en Vriendschap" teleurstelling hebben verwekt. Gedurende de negen jaar, waarin de heer van Houten het voorzitterschap vervulde, heeft hij voor „Zang en Vriendschap" veel weten te bereiken en de wijze waarop hij bij tal van be langrijke en officiële gelegenheden o.a. de organisatie van het Rampen fondsconcert in 1953 en de viering van het 125-jarig bestaan in 1955 de ver eniging mede heeft geleid en vertegen woordigd, was boven alle lof verheven. vorig opening Slot 20/10 Ned (Niet officiële 3i< ™ed IE 1958 1948 Kt 1950 1954 1955 1 -J 1947 82-64 bel fac i^ed 82-64 bel fac R v Grtbk 1948 3% G Won.bouw 6 Handel Mi1 eert n Herkers Patent CoiL.Uerkel's Pat VÜ Delft eert Gelder t)n!ï Hoogovens ^miever eert "«*1 Kabel eert khTü Kon IT Petroleum Brdsterdam" Rubber Kon Amerika U1n jon Ned Stoomb Mt) k Seheepv Unie &L-M SV-A 5 dam II] Kentespaarbr. koersen j 931/4 92% 92% 85% 86 88 91 91% 94% 89% 109% 183 225 337 185 332 423 289 359% 188.40 64U 149% 155% 129% 100.50 118 127.20 84% 94% 943% 92% 91% 94 89% 226 423 363 190 691 150 158% 130% 116 130 nW6t va" n'et mee om nit één enkele w t;0neelstuk te schrijven, dat dit week«i a toe blijtt boeien. Dat bleek Com^diem Jeer' toen de HaaSsclte j -prnn Maanvogels" speelde van ene ulo? f* S,chr«™r Marcel Aymé. Die de vondst, dat iemand men- stuk i, n veranderen. Het is grappig üizette0nnea' dat ongelooflijk SIVZ.1 en de meest kolderieke L maar dat gaandeweg verzandde m een woordenspel zonder enige dramatische kracht. De schrijver moest dan ook tegen het einde ziin toevlucht nemen tot een reeks banali ze kwamen. "^paald „iet ten „De Maanvogels" speelt zich af op een particulier internaat in Frankriik. waar een jeugdige surveillant in staat blijkt door concentratie mensen in vo gels te veranderen. Hij heeft er een mooie theorie overde mens wordt van zjjn lichamelijke kluisters bevrijd en kan pas als vogel zijn werkelijke vrij heid vinden. Hij bewijst zijn medemen sen dus eigenlijk een liefdedienst. Maar intussen zitten zijn slachtoffers ermee. Pas bij nieuwe maan komen ze alle maal in hun lichamelijke vorm terug. Marcel Aymé heeft er wat boulevard elementen doorheen gegooid om het aantrekkelijk te maken: zijn slachtof fers verliezen mét hun menselijke ge stalte ook hun kleren. Bij hun terug keer in de menselijke samenleving moe ten ze dus in allerijl iets omslaan. De ■surveillant heeft een avontuurtje met een jong wicht, dat op school als se cretaresse werkzaam is. De man zelf is getrouwd met de foeilelijke dochter van de directeur. Het geeft de schrij ver wel de gelegenheid een reeks bi zarre types ten tonele te voeren, maar tot de handeling dragen zij niet we zenlijk bij. Adriaan Morrien heeft een vlotte vertaling gemaakt, waarbij een aantal woorden werden gebruikt die in het Frans minder cru en minder uit dagend klinken. Maar dat is nu een- Frans van der Lingen en Luc Lutz in „De Maanvogels". maal het noodlot van iedere vertaler, dunkt me. Paul Steenbergen heeft het stuk vlot en amusant geregisseerd, veel ingeto gener als we dit woord in dit ver band mogen gebruiken dan de Fran sen dat zouden doen. Hij heeft daarmee bereikt, dat deze lunatieke fantasie hier en daar wat reëel aandeed en dus te zwaar over het voetlicht kwam maar hij heeft er het stuk ook mee aangepast aan het levensgevoel in ons land. Lou Steenbergen ontwierp een fanfasievol, en bovendien handig chan- g^erbaar, decor in de troosteloze kleu ren van het Franse burgerdom. Luc Lutz was echter de ster van de avond als de speelse surveillant. Wat hij presteerde aan genuanceerde zeg ging, maar vooral aan mimiek en plas tiek, grenst aan het ongelooflijke. Naast hem noemen we Frans van der Lingen als de directeur, wrevelig en comedian- terig zoals dat in een Frans blijspel past. Helaas maakte hij zjjn stem zo oud, dat hij niet altijd verstaanbaar was. Maria de Booy als het minzieke secretaresje dartelde speels over het toneel en gaf temidden der groten be hoorlijk partij. Do van der Stek als de foeilelijke surveillantenvrouw maakte een hoogst vermakelijk type, dat ze bijzonder knap wist vol te houden. Van sters noemen we nog Annet Nieuwen- de overige vele spelers en speel- huyzen als de Parijse directeursdochter ook zij was vaak onverstaanbaar, maar ze speelde allercharmantsten Jules Croiset als de puber, die zich ook in het secretaresje verlieft. Al met al dus een genoeglijke ver toning met een wel erg zwak slot, en met goed spel. Vooral het laatste be drijf bevat een reeks zinsneden die ons dwingt te waarschuwen, dat deze voor stelling voor minderjarigen niet bijzon der geschikt is. J. W. v. d. V. De Haarlemse mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" heeft reeds meer malen het lofwaardig initiatief genomen, een bekende zustervereniging uit het land uit te nodigen om medewerking aan een concert van „Proza en Poëzie" te verlenen. Zo trad zaterdagavond als gast op de Rotterdamse mannen- zangvereniging Apollo". Bovendien vermeldde het programma nog de so listische medewerking van de sopraan May Oranje den Uyl en van de orga nist-pianist Simon C. Jansen. Het uit voerige programma werd geopend door „Proza en Poëzie" onder leiding van Ernst van het Kaar, met twee latijnse koorwerken, van Brumel en Diepen- brock. Ofschoon klank équilibre van „Proza" niet gek is, blijft de koorklank toch over het algemeen te vlak. Er kan meer spanning aangebracht worden en vooral dient men grotere aandacht te schenken aan de uitspraak. Het Rot terdamse koor, onder leiding van Jan Lucas, is mij eerlijk gezegd niet mee gevallen. De p.p. zijn weliswaar mooi, maar dragen te weinig om enig effect te resorteren. Daar tegenover staan de geforceerde forto passages, die allesbehalve mooi klinken. Aan het slot van de avond zongen beide ko ren het „Te Deum" van Hubert Cuy- pers. Het grote ensemble, onder leiding van Ernst van het Kaar, deed hier en daar wel mooie dingen, maar het ge heel heeft mij toch maar matig kunnen bekoren. De sopraan May Oranje den Uyl be schikt over een mooie stem, die zeker in de toekomst nog zal groeien. Nu is zij nog niet rijp om Andriessens ..Magna Res est amor" te doorgron den en muzikaal waar te maken. De liederen van Purcell boden haar vol doende gelegenheid om te demonstre ren dat haar stem toch wel bepaald charme heeft. Simon C. Jansen heeft kundig begeleid, behalve „Magna res est amor", dat hij blijkbaar niet heeft begrepen. In de variaties over „Merck toch hoe sterek" van Cortee, (geen sterke compositie) toonde hjj zijn virtuositeit als organist. J. L. Op waardige wijze heeft gisteren de gemeenschap van het Triniteits Ly ceum het veertig-jarig professie-feest gevierd van broeder Pius, oud-amanu ensis van de school en oud-koster van de kloosterkapel der paters Augustij nen in Haarlem. s Morgens droeg de prior pater Leo pold Verhagen in de kapel een plech tige hoogmis op tot intentie van 'de jubilaris, waarbij hjj geassisteerd werd door de paters Doensen en Uyterwaal O.E.S.A. In zjjn predikatie gaf de prior uiting aan zijn wens om broeder Pius als aandenken aan zijn kostersambt een kelk met inscriptie ten geschenke te geven. Na de H. Mis maakten tallozen van de gelegenheid gebruik om in de cantine van de school broeder Pius geluk te wensen met zijn jubileum. In hetzelfde gebouw kwamen 's middags wederom velen de jubilerende broeder de hand drukken. Van vele kanten, onder meer van de zijde van de verschillende aan school verbonden of nauw in contact daarmee staande verenigingen werden blijken van waardering aangeboden en prijzende woorden gesproken. Zaterdag heeft de Nederlandse My- cologische Vereniging met een recep tie en een diner haar vijftigjarig be staan herdacht. De vereniging ter be studering van zwammen en paddestoe len werd een halve eeuw geleden in Haarlem opgericht. Ter receptie kwa men talrijke afgevaardigden van we tenschappelijke verenigingen, o.a. prof. dr. E. van Slochteren namens de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen dr. C. O. van Regteren Altena na mens de Malacologische Vereniging, dr G. Barendrecht namens de Neder landse Entomologische Vereniging en de heer J. Goudswaard namens de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging. Tijdens een diner werd prof. dr. J- Westerdijk, die een der oprichters was, benoemd tot ere lid van de vereniging. Zondagmorgen hebben de leden een excursie gemaakt naar het Vogelenzangse Bos en naar de terreinen van de Amsterdamse Water leiding. r-,heeft de Haarlemse nnlitie paai a Opnieuw heeft de Haarlemse politie onderdak verleend aan het gezin van de 26-jarige tegelperser H.W., dat vo rige week uit zgn onbewoonbaar verklaarde woning aan de Delft- tinorlpm worn cp-zot Tio verklaarde woning aan de Delft straat te Haarlem werd gezet. De heer W. was zaterdag naar het Huisvestings bureau gegaan, maar hij slaagde er niet in een woning te krijgen. Laatste aanwinsten: Nederlandse ro mans. B. Bhattacharya: Bevrijdend bedrog, J Daisne: Lago Maggiore. J. Deiss: Een vrouw alleen in Washington. V. Doedint- sev: Niet bij brood alleen. F. Dürrenmatt: Pech. JH- Eekhout: De zonderlinge avonturen van mijnheer Peacock. W. van Elshout: Mensen uit het oude dorp. J. Falke: Een groene lantaarn. K. van der Geest: Mist. E. van Hemeldonck: Ge kluisterde stroom. J. van der Kooy: Trommels van Kroekoe. A. Maclean: Ontsnapt langs Krakatau. E. Müthel: Voor jou bloeit geen boom. A. Muhr: Theiss-rhapsodie. H. Nicholson: Verzon ken eiland. D. E. Stevenson: Een zo mer aan zee. L. Uris: Gezworen kame raden. H. van Zuydveen: De ondergang van de Mississippi. Met een plechtige hoogmis, een fees telijk ontbijt en een stijlvolle herden kingsbijeenkomst zette de Heemsteed- se afdeling van de Katholieke Bouw- vakarbeidersbosd „St. Jozef" de dag in, waarop zjj en met haar vele be langstellenden het feit herdacht, dat 40 jaar geleden in Heemstede timmer lieden, metselaars, schilders en stuca- doors in een organisatie gingen samen werken „ter bevordering en ter verbe tering van het geestelijke, materiële en culturele leven" van deze vakgeno ten. Kapelaan J. Kerstholt, geestelijk ad viseur der afdeling, droeg, geassisteerd door pastoor H. A. Drost en kapelaan C. Appelman, tot intentie van de leden een plechtige H. Mis op in de kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. Aan het feestelijk ontbijt, dat daarna in het Verenigingshuis „Groenendaal" werd opgediend zaten naast bestuur en leden van de feestvierende afdeling ook de heren E. J. v. Lent en J. H. Bosman aan, respectievelijk als vertegenwoor digers van de patroons en de gemeen te en van het hoofdbestuur van de bouwvakarbeidersbond. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. was vertegen woordigd met een 3-mans deputatie uit het bestuur. De feestrede na dit rijk voorziene ontbijt werd uitgesproken door degene, die misschien nog meer dan de afdeling zelf het centrale punt van de festivitei ten was, de man die namelijk de voor zittersplaats bezette, de heer H. J. v. d. Linden. Niemand beter dan hij kon de geschiedenis laten terugdraaien en dus doende een passende achtergrond tekenen voor het jubileum. Het schetste de toestand van veertig jaar geleden, zonder romantiek, sober en aanspre kend voor hen die zich die tijd nog kun nen heugen. Duidelijke bewogenheid klonk er in zijn stem toen hij sprak over de bereikte resultaten van de af gelopen decennia: het tot stand ko men van regelingen met betrekking tot werkloosheid, ziekte, ongeval, vorstver let en bedrijfsvakantie. Belangrijker dan deze materiële winstpunten noemde de heer Van der Linden de verheffing van de arbeider als mens. Verder wees hij op het beter begrip, dat tussen werkgever en werk nemer is ontstaan. „Voor deze veelheid van resultaten past een „Te Deum" omdat in de eerste plaats God dank verschuldigd is voor zijn genade in zo vele vormen." Dank wilde de heer Van der Linden ook brengen aan de ge meente, de moederorganisatie de KAB, en aan het hoofdbestuur van de vak bond, posthume dank aan de overleden leden en bestuursleden. De heer Van der Linden was er de man niet naar om ondanks zijn leef tijd en staat van dienst stil te staan bij het verleden. „Juist in de toe komst", zo besloot hij zijn toespraak, „zullen wij moeten werken voor wat wij waard zijn." In deze tijd van voort durende woningnood rust op de bouw vakkers een belangrijke taak. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. H. Bosman zijn vreugde uit over dit jubileum. Het streven naar verbetering van de maatschappelijke positie van de arbeider moet steeds ge schieden binnen het kader van prak tisch katholicisme. Voor de juiste wijze waarop de afdeling Heemstede al die jaren had gedaan sprak hij zijn grote waardering uit. De heer Van Lent, wethouder van de gemeente Heemstede, voorzitter van de schilderspatroonsbond en van het bedrijfsschap voor het schildersbe drijf, sprak zijn waardering uit voor de werklust en idealistische stuwkracht, welke de afdeling in de afgelopen ja ren had gedemonstreerd. De Katholieke Arbeidersbeweging in Heemstede had, aldus de heer G. J. Willemse, vele redenen tot dankbaar heid bij dit jubileum. Niet alleen was „St.-Jozef" in de afgelopen jaren een der belangrijkste pijlers van de K.A.B. de vakbond leverde de arbeidersbewe ging ook een onovertroffen voorzitter in de persoon van de heer Van der Lin den en een bekwaam penningmeester, de heer Jac. Spann. Missiezondag, aldus de geestelijk adviseur, kapelaan Kerstholt, belette mij onder de H. Mis te preken over het jubileum en over het werk van de vakbond. Toch bestaat er verband tussen missie- en vakbondswerk, ook dat is immers een belangrijke vorm van apostolaat: missiearbeid in eigen milieu. Tot dit werk spoorde kapelaan Kerstholt de leden nog eens bijzonder aan. Van der Linden beantwoordde de sprekers. Hij hoopte, dat hun goede wensen in vervulling zouden gaan, met uitzondering echter van de wens, dat Zaterdagmiddag om kwart voor zes is een 25-jarige Haarlemmer met zijn auto bij de kop Zeeweg in opgewaaid zand geslipt. De bestuurder reed in de richting Zandvoort. Zijn auto kwam te gen een lantaarnpaal tot stilstand. Zo wel de wagen als de paal werden ern stig beschadigd. Het voertuig is voor nader onderzoek in beslag genomen. De bestuurder ,creeg een hoofdwonde en kon naar zijn woning terugkeren na in het Marine Hospitaal behandeld te zijn. In Noordwijk en omgeving doen zich op het ogenblik veel gevallen voor van hondenziekte. Het is daarom van be lang, dat men zijn hond tijdig Iaat in enten. Vooral slecht gevoede honden blijken erg vatbaar voor deze kwaal. Van de zijde van de dierenbescherming vernemen we, dat men het beste een Hollandse enting kan geven. Die is het beste en bovendien het goedkoopst. De inenting heeft het meeste effect, wanneer de hond drie a vier maanden oud is. De immuniteit is dan het grootst. Maar ook op latere leeftijd blijft inenting mogelijk en nuttig. De dierenarts kan het best adviseren om trent de voeding die een hond nodig heeft. Wanneer men de eerste ver schijnselen van hondenziekte waar neemt, moet men zo spoedig mogelijk bjj de dierenarts te rade gaan. Die eerste verschijnselen zijn: vuile neus en ogen, hoesten en diarrhee. hij bij het gouden jubileum nog steeds de hamer zou hanteren. „Mijn tijd van gaan is gekomen, hopelijk laat mijn op volger niet te lang meer op zich wach ten". Tussen half drie en vier uur betra ten velen de receptiezaal van „Groe nendaal om het bestuur van St.-Jo zef geluk te wensen. Onder hen wa ren pastoor H. A. J. Drost en de kape laans C. Appelman, J. Agterhof en F. Jansen. Verder waren b.v. deputaties van de Haarlemse zusterafdeling van het districtsbestuur, van de vakorgani satie voor landarbeiders „St.-Deus De- dit" en van de K.A.B.O. Voor de laatste maal werden des avonds om half acht de gezellig ge rangschikte stoelen bezet door de leden (met familie) van „St.-Jozef om ge heel naar eigen stijl en binnen eigen kring een- vrolijk besluit achter het ge slaagde jubileum feest bij te zetten. Het cabaret-gezelschap „Luna uit Haar lem slaagde er in een vrolijke sfeer onder de bouwvakkers gaande te hou den. Het Noordhollands cabaret-gezelschap van Maartje en Jan Buisman heeft de leden van de katholieke landarbeiders- bond „St. Deusdedit", afdeling Heem stede, en hun huisgenoten een bijzonder plezierige avond bezorgd. De grote zaal van „Nieuw-Berkenrode", in tegenstel ling met de „culturele avond van don derdag, nu wèl geheel gevuld, produ ceerde op gezette tijden een ruimschoots verdiend applaus voor de bepaald boven de middenmaat uitstekende prestaties van het gezelschap uit Schagen. Het hoogtepunt van de avond was wel het optreden van de drie Opmany's, reeds bekend door hun optreden voor de TV. Twee meisjes en een jongen lie ten hier dingen zien, welke men onder vrijwel alle omstandigheden normaal zou noemen, maar die dat op een fiets bepaald niet waren. Wij noemen maar het zowel gewoon als geblinddoekt be klimmen van een acht treden tellend» trap. De apotheose van dit zeer interes sante optreden was de evenwichtstoer van het complete drietal op een stil staande fiets èn op een èèn meter hoge wankele stellage. Met sketches, muziek, acrobatiek en vlotte conferences door Maartje Buis man heeft eeniede zich best kunnen amuseren hetgeen natuurlijk eveneens goed lukte bij het „bal na". Een fleurige start van het winterprogramma van „St. Deusdedit". De totaalopbrengst van de collecte wel ke door Nationaal Katholiek Thuisfront in de beide Heemsteedse parochies is ge houden bedraagt f 222.79. Het bedrag zal aan- het hoofdburau in Den Haag wor den overgemaakt ten bate van de vele activiteiten van daaruit voor onze mili tairen en aanstaande dienstplichtigen. Ook dit jaar ligt het in de bedoeling voor de in dienst verblijvende Heem- steedse militairen met Kerstmis of Nieuwjaar een surprise te verzorgen namens de parochie-gemeenschap. Voor een vlotte gang van zaken is het echter nodig zo spoedig mogelijk over de juis te gegevens te beschikken, zodat ouders die zoons in of buiten Nederland in dienst hebben worden verzocht dit zo mogelijk op te geven aan het 12tl 34710 ^eemstede, Maasstraat Tevens ligt het in de bedoeling gedu rende de komende maanden een con tact- en voorlichtingsavond te houden voor ïenstplichtigen en aanstaande dienstplichtigen. Morgen is het veertig jaar geleden, dat de heer H. Vogels zijn loopbaan be gon als smid-bankwerker bij het toen malig gemeentelijk gasbedrijf te Heem stede. Toen aan Haarlem de gasleve ring werd opgedragen en de gasfabriek werd stilgelegd, kreeg de heer Vogels naast zjjn gewone werkzaamheden de taak de bediening van de gashouders en de waterlevering te verzorgen. Om dat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, betekent dit jubileum te vens een afscheid van een taak, welke hij steeds met grote toewijding heeft vervuld. De heer Vogels zal in restau rant „Groenendaal" worden gehuldigd. De ambassadeur van Japan in Ne derland, de heer Akira Ohye, zal za terdag 25 oktober om half drie de nieuwe dojo openen van de Judo-Jiu Jitsu Academie J. Nauwelaerts de Agé aan de Bloemendaalseweg in Overveen. Het is een der grootste dojo's van Europa. Aan de opening wordt een feestelijk tintje gegeven door enkele judo-ers en jiu-jitsu-ers. Onder meer verlenen enige Japanse experts hun me dewerking. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over vier trof een po litieagent op de noordelijke rijbaan van de Zeeweg te Overveen een bromfiets aan en vlak daarbij de 24-jarige Haar lemse bestuurder daarvan, die versuft op de grond lag. De Haarlemmer bleek door onbekende oorzaak op het natte wegdek te zijn geslipt. Hij werd naar het Marine Hospitaal overgebracht waar een wonde in het hoofd werd ver bonden. Het slachtoffer kon daarna naar huis terugkeren. De personeelsvereniging der gemeente Zandvoort hield haar jaarvergadering in „Zomerlust". De heer J. Hoogendoom werd herkozen als voorzitter, de heren T. R. Althuissus en P. Th. Visser als bestuursleden. Uitvoerig werd gesproken over het winter-programma. Daarop komt o.a. voor een gezamenlijk bezoek aan de Snip en Snap revue te Amsterdam, als mede een kienavond, lichtbeeldendemon straties en een feestavond in het voor jaar 1959. Heden (maandag)-avond geeft de K.A.B. afdeling Zandvoort, een klaver- jasavond voor haar leden in het Patro naatsgebouw. Aanvang 8 uur. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd.) Door de vereniging Oud Heemstede- Bennebroek werd een gedegen werkje over de heerlijkheid Berkenrode uitge geven. Het houdt echter op waar het onze belangstelling begint te wekken, n.l. op het tijdstip dat mr. van Wicke- voort Crommelin het door zijn voorgan ger reeds aangekochte Westerduin aan de Heerenweg als „Berkenrode" gaat bewonen en het stamslot laat slopen (1797). Door de annexatie van deze bui tenplaats werd het landgoed Berkenrode een sluitend geheel. Het pand zelf werd totaal gewijzigd. Met de „koetshuizen" en de fraaie in gangspoort vormt Berkenrode nog steeds een pronkjuweel in Kennemer- land. Bij het uitvoerig verslag in uw editie van 11 oktober wordt u door de eigenaardige zienswijze van de auteur verleid tot de titel: „Van glorie van Berkenrode is niets dan de naam over." Deze reactie is begrijpelijk en zelfs logisch. Nochtans moet ik tegen de ze zienswijze protesteren. Dit wordt in zekere zin gemakkelijk waar de schrij ver van de studie uitvoerig ingaat op de geschiedenis van de kérk van Berken rode. Niet alleen bewijst de naam van deze kerk dat het begrip Berkenrode zich niet tot het slot beperkt doch wat belangrijker is: zij stond aanvankelijk op grondgebied van Berkenrode en werd later herbouwd aan de overzijde van de Heerenweg: op grondgebied van het buiten Knapenburg. Waar schrijver in dit (het tegenwoordige) bedehuis de kerk van de parochie Berkenrode on derkent, bevreemdt het mij dat hij bij de beschrijving van de heerlijkheid Ber kenrode de tegenwoordige buitenplaats van die naam buiten beschouwing laat. Tot slot twee kleine bemerkingen. Het eerste hoofdstuk verklaart de naam Berkenrode: grond waar de berken ge rooid zijn. In „Kabinet van Nederland se en Kleefse oudheden" (1792) lezen wij dat „rode" de betekenis van „laag te" heeft. Berkenrode was aangelegd op een plaats waar de duinen waren weggekruid: „De ware betekenis van Berkenrode is dus een laag veld vol berkenbomen" Dat geschiedschrijven geen gemakke lijke zaak is bewijst verder mijn arti kel in uw editie van 30 maart 1957. Het maakt gewag van een proces tussen de heer Berkenrode en mr. Trip die zijn huis naast de hofstede Oud Ber kenrode meende te mogen noemen. Het gedenkboekje gaat zeer uitvoerig in op deze affaire die een eeuw heeft voort geduurd. Het noemt daarbij andere na men dan die des heren Trip. Indien ver antwoording op prijs gesteld wordt, deel ik u mede dat niemand minder dan de grote Allan ons deze naam mede deelt en wel in deel II van zijn ..Ge schiedenis en beschrijving van Haar lem", uitgave van 1877. J. A. BOMANS Zonder afbreuk te willen doen aan de hulp van de hoofdagent Kieft, waar van u melding maakt in uw bericht van zaterdag 18 oktober over het droe vig auto-ongeluk bij het Spaarne wil Ik u er op wijzen, dat, voordat de heer Kieft te hulp schoot, reeds drie andere mensen geprobeerd hadden de auto te kantelen om het enig open zijnde raam pje te bereiken. Hun namen zijn R. Hoksbergen, T. Bartels en J. van Duijn. Een toeschouwer BETRAPT In de zelfbedienings winkel van een levensmiddelenbedrijf aan de Grote Houtstraat te Haarlem is zaterdagmiddag een 47-jarige vrouw uit Heemstede op heterdaad betrapt bij het wegnemen van enkele artikelen. De vrouw had voor 5,50 aan levensmid delen bij zich, maar zij bekende voor de politie reeds meerdere malen in de win kel te hebben gestolen. Zij is ingeslo ten. KLEM GEREDEN Zaterdagmid dag heeft de bestuurder van een vracht wagen in het Klein Heiligland te Haar lem zijn voertuig klem gereden tussen de trottoirband en de achterzijde van een aan de kant van de weg geparkeerd staande auto. Met een dommekracht werd de geparkeerde auto opgelicht, waardoor weer de nodige ruimte ont stond. INBRAAK Zaterdagavond is in gebroken in het bureau van 's Rijks Belastingen aan het Kenaupark te Haarlem. De daders werden evenwel gestoord, doordat de zoon van de huis bewaarder lawaai hoorde. Toen hij met zijn vader ging kijken, bleken de inbre kers zich reeds uit de voeten gemaakt te hebben. Er wordt niets vermist. AANRIJDING Doordat de bestuur der van een auto, die van de Amster damsevaart te Haarlem linksaf de Prins Bemardlaan inreed, geen voorrang ver leende asm een uit Haarlem komende bromfiets liep de 53-jarige echtgenote van een Amsterdamse K.L.M.-employé, die op de duo van de bromfiets van haar man zat een hersenschudding op. De bestuurder van de brommer kreeg een bloeduitstorting. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. SPORTONGEVAL Tijdens de voet balwedstrijd Geel Wit-Teijlingen die ge speeld werd op het terrein aan de Schalkwijkerweg te Haarlem, kwam de middenvoor van Geel Wit in botsing met de keeper van de tegenpartij, de 24-jarige kantoorbediende Jos. Lefebre uit Sassenheim. De doelman kreeg een hersenschudding. Het Gerechtshof te Amsterdam hee'ft een 21-jarige M.T.S.'er uit Loenen we gens zeer roekeloos rijden een aanzien lijk zwaardere straf één maand ge vangenisstraf opgelegd, dan waarto» de rechtbank te Utrecht hem had ver oordeeld: twee weken hechtenis. Hem werd de rijbevoegdheid voor drie jaar ontnomen. Op 18 februari j.L had de jongeman geprobeerd in een linkse bocht in de Rijksstraatweg te Loenen een voor hem rijdende wagen te passeren en was daartoe op het linker gedeelte van de weg gaan rijden. Toen een tegen ligger naderde remde hij, maar de wagen slipte op het natte wegdek en er volgde een bijna frontale botsing. De naast de chauffeur van de tegen ligger zittende O. J. de Reuver over leed kort na het ongevaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5