Midden en Oostelijk West-Friesland kampt met ernstige problemen Inhaal van de industrialisatie achterstand primair Vincentianen zoeken naar aan sluiting bij moderne noden Uitkomst voor hengelaars: wormen-automaten 1500 gulden boete geëist tegen een „naturopaath" Kruiswoordraadsel ffi/ede No s mmk Neerbuigende patronage is uit den boze Beeld voor Den Bosch Leidsche Wol verlaagt het dividend tot 7H procent (13) Burgemeester Van Walsum bezorgd over het Waterweg-overleg „Ernstige crisis in de C.P.N." Drie doden bij autobotsing Geneeskunde onbevoegd uitgeoefend DINSDAG 21 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Inbraak in Leiden Brandkast met twaalf mille gestolen Ambtsaanvaarding dr. H. Wagenaar Nolthenius Katholieke Illustratie In 1957 840 miljoen gulden aan AOW-premie Brug over kanaal Almelo-Nordhorn bezweken Amerikaanse plattelands jongeren in ons land Optimisme over het lopende jaar Belangen van Rotterdam uiteraard van overwegende aard Japan wil deelnemen aan walvisvaart besprekingen Zware straf voor roekeloze ploegbaas 8 9 10 11 «n \o Voor de vrede Voorstel Nobelprijs aan Pius XII toe te kennen 38 Aan de manier waarop de Sakser ineens de pas inhoudt ziet Eric, dat hij ontdekt is. Bliksemsnel legt de Noorman een pijl op de pees en springt naar voren. De kreet besterft de krijger op de lippen, als hij de kille dreiging in de ogen van de Noorman ziet. „Geen geluid, makker," fluistert Eric dreigend „Stap hierheen, leg je wapens af en wandel het moeras in, daar word je keurig opgewacht. En denk er om, mijn krijgers doorzeven je met pijlen, als je ook maar één kik geeft." Trillend als een espenblad volgt de krijger Erics bevelen op en sukkelt langs de beek weg. Doch ten tweeden male komt er een kink in de kabel. Een der Saksers in het dorp ziet zij'J makker gaan en roept hem na. De wachter loert onbeholpen achterom, kijk* aarzelend in het struikgewas, haalt hulpeloos de schouders op en rent in eet* sukkeldrafje voort. „Dat gaat verkeerd," fluistert de Noorman, terwijl zijn metgezel boog en pijlen in de handen duwt. „Vooruit, er op los!" Da springt hij overeind. „Svein! Mannen! Aanvallen!" Zonder verder af wachten, trekt de Noorman zijn zwaard en stormt met de krijger dich naast hem op de verbouwereerde Saksers in. (Van onze verslaggever) Het van oudsher agrarisch georiën teerde midden en oostelijk West-Fries land kampt met ernstige structurele problemen. Problemen van bevolkings groei en migratie van werkgelegenheid en industrialisatie. Naar aanleiding van de jongste industrialisatienota heeft de Westfriese Industriecommissie, onder voorzitterschap van de heer drs. H. B. P. A. Letschert, burgemeester van Medembiik, deze structurele problemen in een rapport duidelijk naar voren ge haald en de te nemen maatregelen op gesomd, omdat men er niet voldoende zeker van is of men er in Den Haag wel voldoende van overtuigd is dat midden en oostelijk West-Friesland een problemengebied is. Als belangrijk ex- pulsiegebied (gebied waar de bevolking wegtrekt), waar een ernstig structuureel tekort aan werkgelegenheid dreigt te ontstaan, mag West-Friesland ver wachten, aldus het rapport, dat het van de in de zesde industrialisatienota nader aangeduide beleidsmaatregelen mede mag profiteren. Primair moet worden getracht de achterstand op het gebied der industrievestiging in te halen. De Westfriezen hebben bepaald geen nomadeninslag en de commissie is dan ook reeds op sociale, geestelijke en ethische motieven van mening, dat bevordering van de migratie en het aktiveren van de pendel niet de eerst aangewezen midelen ter oplossing van het werkgelegenheidsprobleem mogen zijn. De commissie betreurt het, dat juist in een periode waarin de industriali satie in haar gebied zich eerst tastbaar ging ontwikkeien, de premieregeling industrialisatievestiging kerngemeenten voor dit gebied op 15 april 1957 voors hands buiten werking werd gesteld en in tegenstelling tot andere gebieden tot dusver niet werd heringevoerd. Boven dien werd aan de kerngemeenten de mogelijkheid ontnomen tot het verlenen van financiële faciliteiten, om daar mede het industriële klimaat blijvend te kunnen voeden. De mogelijkheid tot het scheppen van meer werkgelegenheid op agrarisch gebied is gering. Wel wordt rekening gehouden met de agrarische mogelijk heden die de Markerwaard in de toe komst zal bieden, maar dan moet men kennis kunnen nemen van de inpolde ringsplannen en hun eventuele wijzi gingen. Het rapport, dat gisteren op een persconferentie te Hoorn door burge meester Letschert op klemmende wijze werd toegelicht, acht voor het corri geren van de achterstand en voor een toekomstige gunstige ontwikkeling van West-Friesland noodzakelijk. 1) een krachtige voortzetting van het beleid tot verdere decentralisatie van de industrie, opdat de arbeids mogelijkheden in dit gewest kunnen worden vergroot; 2) het verlenen van faciliteiten ter be gunstiging van de vestigingsfactoren in ruime zin; 3) het verlenen van faciliteiten ter gunstige beïnvloeding van de kosten factoren van ondernemers, die zich in West-Friesland willen vestigen, alsmede aan de reeds gevestigde ondernemingen ter stimulering van uitbreidingen; 4) het uitvoeren van aanvullende werken en realiseren van projecten, welke het voor industrievestiging nood zakelijke klimaat zullen verbeteren. In geheel West-Friesland bestaat nog een duidelijke behoefte aan velerlei voorzieningen op sociaal-cultureel, sociaal-hygiënisch, onderwijstech nisch en verkeerstechnisch gebied; 5) het zo voledig mogelijk benutten van de in West-Friesland aanwezige bouwcapaciteit, speciaal ten aanzien van de woningwetbouw; 6) een grondig reorganiseren van het bodemgebruik door ruilverkaveling; Gisternacht hebben inbrekers in het mo demagazijn Lampe aan de Breestraat te Leiden een brandkast gestolen met een inhoud van 12 mille. De winkel was zaterdag feestelijk heropend na een restauratie. Door inklimming hebben minstens twee personen zich tot het magazijn toegang verschaft. Zij deden zich te goed aan de sherry van de openingsreceptie en gingen er vervol- fens met de welgevulde brandkast, :n- oudende de opbrengst van de openings verkopen, vandoor. Het bedrijf is tegen diefstal verzekerd. Dr. Helène Wagenaar-Nolthenius, die ls benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de muziek-geschiedenis van de oudheid en de middeleeuwen, zal op maandag 27 oktober in het groot-auditorium haar ambt aanvaarden. Acht pagina's indrukwekkende foto's zijp in het nummer van deze week ge wijd aan de overbrenging van de ge storven Vader der christenheid van Castel Gandolfo naar de Sint-Pieter in Rome. Voorts is er een bijdrage over Donna Elisabetta, de zuster van de overleden Paus. Rogier van Aerde ver telt van de „Wildwest in Europa", de kudden runderen en paarden onder de hoede van een soort cowboys in de Maremmen, het oude land van de Etrusken in Italië,'n vroeger broeiplaats van malaria, maar na de oorlog voor het grootste deel op bewonderenswaar dige wijze in cultuur gebracht. Het systeem van kopen op afbetaling heeft in de Verenigde Staten zulk een om vang aangenomen, dat sommige eco nomisten er niet gerust over zijn; een causerie over dit onderwerp geeft in alle geval wel sterke staaltjes daarvan. Een medewerker schrijft over de Duit se auteur en dichter Erich Kastner en zijn werk. Onder de titel „Hoe ontstaat een rage?" vertelt R. Kalkhoven over Billy Panama, de wereldkampioen van jojo, die Amsterdam heeft leren „spin nen" en „hondjes uitlaten." Verder zijn er nog reportages over Amerikaanse toeristen in Mexico en je Amerikaanse modekoningin Carmel Show. Jan Cot- taar betoogt, dat de kermiskoersen „et schavot zijn van de grote renners. In dit nummer begint een nieuw vervolg verhaal „Wacht op het antwoord", door Kenneth Addison. 7) het bevorderen van de ontsluiting van het gebied voor het wegverkeer. Met name dient ernstig te worden overwogen op welke wijze de ver binding van de toekomstige Marker waard met de noordelijker gelegen gebieden het meest efficiënt aan deze ontsluiting kan bijdragen; 8) het bevorderen van het nijverheids onderwijs, mede en in het bijzonder door de stichting van een U.T.S. (Uitgebreide Technische School) te Hoorn. Dat West-Friesland een duidelijk ex- pulsiegebied is moge wel blijken uit het feit dat in de periode 19531957 het vertrekoverschot reeds tachtig procent van het geboorteoverschot bedroeg en het is gerechtvaardigd op grond der bevolkingscijfers nog een stijging van dit percentage aan te nemen. Het grote vertrekoverschot beïnvloedt reeds dui delijk op ongunstige wijze het percentage der (jong) produktieven in de man nelijke beroepsbevolking de tendens tot veroudering der bevolking is dui delijk aanwezig. Voor het tegengaan in dit gebied van in zijn arbeidskracht sterk aantastende expulsie der man nelijke beroepsbevolking is het vereist jaarlijks een belangrijk aantal arbeids plaatsen te creëren. De problematiek in West-Friesland wordt onverantwoord eenzijdig belicht (c.q. aangevat), aldus het rapport, indien slechts economische aspecten het uitgangspunt zijn: het is in het gebied communis opinio, dat daarnaast in belangrijke mate de geestelijke, culturele en sociale be langen der bevolking een vruchtbare werkgelegenheidspolitiek vorderen. De werkgelegenheidssituatie in West- Friesland wordt niet juist beoordeeld, aldus het rapport, indien de overwegend gedwongen pendel en het latente ar- beidsoverschot in de tuinbouw niet volledig in de overwegingen worden betrokken. Met beduidend meer arbeids plaatsen creëren, dan de prognose op grond der bevolkingscijfers aangeeft, moet dan ook rekening worden ge houden. De werkloosheidscijfers van december 1957 en het eerste halfjaar 1958 hebben inmiddels de kwetsbaar heid van West-Friesland in tijden van conjunctuurdaling aangetoond. Dat men inmiddels in West-Friesland niet stil zit, moge wel blijken uit het feit dat de gemeenten in het probleem gebied bezig zijn een sociaal-weten schappelijk bureau op te richten. Daar naast is het plan voor een industrie schap voor dit gebied, dat wellicht nog effectiever kan werken, al geopperd. Voor de industrie die zich vestigen wil in midden en oostelijk West-Fries land is het ongetwijfeld een .gunstige factor, dat dit gebied over een groot arbeidsreeervoir beschikt. Bovendien kan de Westfries bogen op een hoog intelligentiequotiënt, zodat hij geschikt is voor opleiding en tot goede prestaties in staat is. Twee vruchtbare discussie-dagen heeft de St.-Vincentius-vereniging in Nederland gewijd aan een bezinning in eigen kring op doel en wezen van de vereniging in deze tijd. Ongeveer tachtig Vincentianen, voornamelijk pre sidenten van bijzondere raden en kader leden en een 20-tal dames was het afge- pen weekeinde bijeen in Bouvigne. On der hen bevonden zich prof. dr. L. J. M. Beel als voorzitter van het lande lijk sociaal-charitatief centrum, en de secretaris van dit centrum, mr. G. J. Dekkers, alsmede de president van de hoofdraad in België, de heer P. Struye de Swielande, de secretaris A. van Impe, en de secretaris van de St.-Vin- centiusvereniging in Duitsland, de heer Josef Schreiber. De discussies bewogen zich voor namelijk rond de bijzondere moeilijk heden, waarmee de St.-Vincentiusver- eniging in ons land te maken heeft: de aanpassing aan het veranderde denken, de verjonging van het corps, de erfelijke belasting van de naam Vincentiaan, de gewijzigde werkme thoden en de beperking van het so ciaal-charitatieve werkterrein door de opkomst van de deskundigen op dit gebied. Teneinde de discussies de nodige diepte te verlenen waren zij verdeeld in een theoretisch en praktisch gedeel te. Het theoretische gedeelte was be doeld de deelnemers een principieel juist begrip te geven van de liefde tot God als drijfveer voor het werk der Vincentianen. Als vanzelfsprekend viel Minister Hofstra heeft de Tweede Ka mer in de memorie van antwoord op de algemene financiële beschouwingen medegedeeld, dat de ontvangen premies voor de algemene ouderdomsverzeke- ring in het jaar 1957 zijn opgelopen tot een bedrag van 840 miljoen gulden. Geschat wordt dat dit bedrag voor de jaren 1958 en 1959 zal oplopen tot resp. 1075 en 1100 miljoen gulden. Gisterochtend, is het dek van de Age- lerbrug over het kanaal Almelo-Nord horn die de verbinding vormt in de provinciale weg Ootmarsum-Oldenzaal, bezweken. Tegen acht uur passeerde een zwaar beladen vrachtauto de brug, waarvan drie van de vier ijzeren balken circa twintig tot dertig centimeter doorzak ten De auto kwam toen in aanraking met een der gietijzeren brugpijlers, welke werd vernield. Het verkeer over deze uit 1878 date rende brug is stopgezet. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. (Van onze Haagse redactie) Twee jongens en twee meisjes van het Amerikaanse platteland hebben maan dagmiddag in het Parkhotel in Den Haag hun ervaringen op en met de Nederlandse bodem, uitgewisseld met een groepje van 29 Nederlanders iie sinds 1948 volgens het international farm youth project reeds een bezoek aan de V.S. brachten. Hun verblijf heeft ongeveer zes maanden geduurd in welke periode zij kris kras door het land bij diverse boerenfamilies hebben gelogeerd. Ieder jaar is er een derge lijke uitwisseling van plattelandsjonge ren. Het idee is destijds van de Ame rikanen uitgegaan. Teruggekeerd in de Verenigde Staten gaan deze vier jonge mensen lezingen houden over ons land zoals hun Neder landse collega's dat hier doen over Ame rika. „Er zijn meer punten van overeen komst dan van verschil" zei een deel neemster. Maar dat neemt niet weg dat de Amerikanen met hun mechanisatie en hun extensieve methode en de Ne derlanders met hun intensieve landbouw veel van elkaar kunnen leren. De Nederlandse jongeren die naar Amerika worden uitgezonden voor de duur van zes maanden worden met zorg uitgekozen. Zij gaan als „good- will-ambassadeurs" naar den vreemde en komen steeds r iet een schat aan er varingen terug. Het belangrijkste is het bereiken van een internationaal saam horigheidsgevoel bij de jongeren die het hunne moeten bijdragen voor de vrede op de wereld. het zwaartepunt der theoretische dis cussies toch op de praktische vragen: „Wat is dan eigenlijk het christelijke in de naastenliefde?" „Waarom heerst er bij velen een onmacht tot liefde?" „Is de tegenwoordige nood der men sen een nood aan liefde?" Prof. dr. J. J. M. Stieger van het Filosoficum van Warmond gaf in een uitleiding een sa menvatting van het besprokene. Hetzelfde deed de heer G. P. G. van Yperen, president van de centrale raad in het bisdom Rotterdam, voor het praktische gedeelte. Het voornaam, ste probleem, waarvoor de Vincentia nen in de praktijk van hun werk staan, is de erfelijke belasting van hun be naming. De eerste zorg van de Vin centiaan moet zijn, aldus de heer Van Yperen, een mentaliteit aan te kwe ken van bereidheid naast het gezin te staan. De neerbuigende patronage is behalve uit de tijd ook uit den boze. Een tweede probleem is de verjonging van het corps. Afwijzend stonden de discussies ten aanzien van bevordering der jongerenconferenties tenzij in ge meenschappen van jongeren, zoals aan de universiteiten en colleges. Liever daarvoor in de plaats zag men inte- gr&ue van de jongeren in de parochiale vereniging. Benadrukt werd, dat de president van de parochiële raad niet ouder mag zijn dan 65 jaar. De leden der jonge renconferenties dienen in de gewone conferenties te worden opgenomen, wanneer zij 30 jaar zijn geworden, of wanneer zij gehuwd zijn. Een derde probleem is reeds onder werp geweest van een uitvoerige nota van de hoofdraad van St.-Vincentius in Nederland aan het landelijk sociaal-cha ritatief centrum, namelijk de inkrim ping der werkzaamheid tengevolge van de uitbreiding der deskundige behande lingscentra. De hulpverlening van de Vincentiaan zal zich steeds meer van het materiële naar het geestelijke vlak gaan bewegen. Zijn verhouding tot de deskundige moet die van de dienende zijn. De klacht, dat voor de Vincenti aan tengevolge van de deskundigheid geen werk overblijft, is totaal onge grond, aldus het resultaat der discus sies. Er is werk in overvloed, doch dit zal moeten aansluiten aan de gees telijke nood der mensen, aan hun een zaamheid. Deze aansluiting mist nog menige Vincentiaan, omdat vooral de oudere garde opgegroeid is bij het bonnensysteem. Het belangrijkst is, al dus de heer Van Yperen, dat de Vin centianen zich toespitsen op de kern van de noden en niet op een broek of een paar schoenen, die nodig zijn. Deze „vliegende figuur" is in opdracht van een groep industriëlen door de Amsterdamse beeldhouwer W. Couzijn vervaardigd. Vandaag wordt ze door bur gemeester mr. H. Loeff onthuld op haar definitieve standplaats in Den Bosch. De Leidsche Wolspinnerij behaalde over het boekjaar 1957/1958 eindigend per 31 maart een exploitatiesaldo groot f 1.207.071 (2.679.739). Na aftrek van interest tot ad f70.723 (32.806) wordt afgeschreven tot een be drag van f661.921 (661.612), vennoot schapsbelasting vergt f172.215 (866.520), waarvan f125.000 (onv.) uit voorzienin gen voor latere belastingschuld wordt gedekt. Zodat blijft f427.212 (1.243.801). Uit extra afschrijvingen minus de toe gepaste extra afschrijvingen over het verslagjaar komt f442.933 (minus 11.008). Hiervan wordt f 400.000 (500.000) toege voegd aan de reserve voor diverse doeleinden terwijl f7.189 aan de winst wordt toegevoegd (v.j. minus 511.008, die dan komt op f434.401 (732.793). Voorge steld wordt hieruit een dividend van 7 'A te declareren (13 waarvan 3% en 10% naar keuze, cash of stock) over het met 10 tot f 4.967.200 verhoog de kapitaal. De nadelige prijsverschillen op grondstoffen ad f 1.672.201 (nihil) zijn uit interne voorzieningen voor prijsri- sico's gedekt. In haar verslag merkt de directie on der meer op dat vooral de buitenlandse afzet belangrijk op die van het voor gaande jaar ten achter is gebleven. De dalende prijzen op de wolmarkt zullen ongetwijfeld mede van invloed zijn ge weest op de terughoudende inkooppo- litiek van de handel. Klaarblijkelijk werd ingeteerd op de aanwezige voor raden, want de vraag van de zijde der consumenten heeft slechts een kleine daling te zien gegeven. De vennootschap slaagde er in haar verkoopgebied in verschillende landen verder uit te breiden. De basis van de export werd wederom aanmerkelijk verbreed. Op een bijeenkomst van het Rotter damse departement van de maatschap pij voor nijverheid en handel heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, zijn bezorgdheid uit gesproken over de ontwikkeling, die het „Waterweg-overleg" heeft ge nomen. Die bezorgdheid heeft als re den het besljit van de minister van binnenlandse zaken een commissie te benoemen, die de bestuurlijke vraag stukken van het waterweggebied in stu die moet nemen. Rotterdam, zo betoogde mr. van Wal sum, kan alleen dan een doeltreffend havenbeleid voeren, als elk onderdeel van de haven uniform wordt bestuurd. Onze stad, zo ging hij voort, heeft in het verleden bewezen een haven te kun nen besturen. Men zou dus mogen ver wachten, dat tegen annexatie van de Botlekhavens geen krachtige bezwaren zullen rijzen, temeer omdat de gemeen ten, waarin thans de havens nog lig. gen, er grote voordelen door verkre gen zullen. Rotterdam is nu in een kritieke pe riode van zijn ontwikkeling gekomen. Mr. van Walsum herinnerde aan de vastgelopen besprekingen tussen de 27 gemeenten en erkende dat er bezwa ren verbonden zijn aan annexatie. De belangen van Rotterdam met zijn groeiende haven- en industriegebieden noemde mr. van Walsum uiteraard van overwegende aard. Er is geen re den aan te geven, waarom Rotterdam in een bovengemeentelijk orgaan ge noegen zou moeten nemen met een minderheidsvertegenwoordiging. Wat de regeringscommissie betreft, de burgemeester zei zich daarover bij zonder ongerust te voelen. „Ik voel mij", zeide hij, „als een gedaagde vooi een college van tegenstanders." Wij wensen eerst een uitspraak over de annexatie en dan pas een bespre king over de bestuurlijke vraagstuk ken, aldus de burgemeester. Een om gekeerde gang van zaken zou schade voor de haven betekenen. Er moet ge waakt worden voor de verwarring, die zou kunnen ontstaan als in de nieuw aan te leggen havens een ander be heer wordt gevoerd dan in Rotterdam. De daling in de wolprijzen, uitgedrukt in het prijsniveau van mei 1957, bedraagt thans reeds ca. 42 procent. Deze prijsval is in genen dele van invloed geweest op de resultaten van de normale bedrijfs voering in het overigens moeilijke ver slagjaar. Het bedrijf in Veenendaal heeft de produktie van de fabriek te Leiden overgenomen. Het bedrijf te Leiden, waarvan de installatie als verouderd moest worden beschouwd, werd geslo ten. De toegepaste waardering van de voorraden biedt, naar mening van de directie, een voldoende beveiliging tegen de risico's der normale marktschomme- lingen. Over haar verwachtingen voor het lo pende boekjaar meent de directie zich thans wel met enig optimisme te mogen uitspreken. De uitkomsten van de thans verlopen periode doen veronderstellen, dat het boekjaar met een beter resultaat zal kunnen worden afgesloten dan nu het geval was. De meeste hengelaars plegen in de vroege morgenstond, of 's avonds heel laat op pad te gaan om te trachten de vis te verschalken Tot dusverre moesten zij ervoor zorgen van te voren wormen in te slaan. Dat geeft wel eens moeilijkheden. Dikwijls sterft het aas ontijdig en er -zijn echtgenoten van hengelaars die bezwaar maken tegen een wormenvoorraad in huis. Er zijn ondernemende lieden die hun winkeltjes al heel vroeg openen om wormen te verkopen. In het vervolg kunnen zij rustig in bed blijven: ze kunnen een automaat hun werk laten doen. De Rowe Manufacturing Company, een Amerikaanse maatschappij die dit jaar voor het eerst wormen-automaten in de handel heeft gebracht, wordt De C.P.N. van thans is tot beneden haar verkiezingspeil van 1935 gezakt, het aantal abonnees op De Waarheid is in een jaar tijd gehalveerd, het leden tal van de partij is sterk gedaald en het verlies aan kader is catastrofaal, in vele plaatsen en in sommige districten van de party zijn geen afdelingsbestu ren meer en het partywerk ligt er stil. Dit alles staat vermeld in het okto bernummer van De Brug, het maand blad dat wordt uitgegeven door dissi dente communisten als Gerben Wage naar, Henk Gortzak, B. Brandsen en F. Reuter. Het blad spreekt over een ern stige crisis in de C.P.N. Het geeft af op de algemeen-secretaris Paul de Groot en de zijnen, „dragers van secta- rische bekrompenheid en dorre dogma tiek". Gezien de verheerlijking die zij in De Waarheid genieten, kan het blad niet geloven dat het decembercongres van de partij in Amsterdam een ern stige discussie te horen zal g^ven over de oorzaken van de hier gesignaleerde feiten. Men wil bij voorbaat iedereen die de ernstige toestand onder ogen zou willen zien monddood maken, aldus De Brug. Japan heeft besloten een uitnodiging van Noorwegen en Engeland aan te nemen tot deelneming aan een confe rentie van vijf landen, die zich met de walvisvaart bezig houden, zo deelde een woordvoerder van de Japanse visserij raad mede. Op deze conferentie die de volgende maand te Londen gehouden zal worden, zullen de middelen be sproken worden, die een rationele uit oefening van de walvisvangst in het Zuidpoolgebied mogelijk moeten maken. thans overstelpt met orders. De fir®J gebruikt automaten, waarvan iede» vakje een met mos en twaalf vette wormen gevulde doos bevat. In het hengelseizoen van dit jaaj hebben op een dozijn plaatsen in het merendistrict van Rockland County 10 de staat New York wormen-automaten gefuncitoneerd. Zij brachten op een weekeinde gemiddeld niet minder dan 500 gulden per automaat op. Het grootste probleem voor de fa briek is nu: hoe komen wij aan wor men? Men heeft ontdekt dat de beste en vetste pieren uit Canada komen, waar zij vooral schijnen te leven onder de golflinks van Toronto en omgeving. In het hengelseizoen kruipen iedere nacht op die golflinks mannen rond, die de wormenvangst ter plaatse heb ben gepacht. Zij gaan een prachtig® toekomst tegemoet, want de Ameri kaanse fabriek gaat het volgende sei zoen wormen per wagonlading bestel len. Het gerechtshof te Amsterdam heeft tien maanden gevangenisstraf opgelegd aan een 35-jarige Amsterdamse ploeg baas wegens diens schuld aan een zeer ernstige autobotsing, waarby drie per sonen werden gedood en zes andere slachtoffers ernstige verwondingen op liepen. Het hof veroordeelde de ploegbaas bovendien tot vyf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, die hy tydens het ongeval niet eens bezat. Zondagmiddag 9 februari reed ver dachte in zyn grote Amerikaanse auto met vöf passagiers op de rijksweg door het Gooi in de richting Amster dam. Ter hoogte van Muiden kwam hij bq het inhalen van twee andere auto's op de linkerhelft van deze vierbaans- weg. Uit de tegenovergestelde richting naderde op dat ogenblik een personen auto, waarin de aannemer A. HolJering uit Doetinchem samen met vrouw en kind was gezeten. Op het laatste mo ment zwenkte verdachte nog naar rechts, maar een aanrijding met de auto van de aannemer was niet meer te voorkomen. Beide wagens ramden elkaar in volle vaart. Zowel de aanne mer als zjjn vrouw en kind waren op slag dood. In de wagen van verdachte waren alle inzittenden gewond. Ver dachte bezat op het ogenblik van het ongeval geen rijbewijs. De Amsterdamse rechtbank had hem veroordeeld tot vier maanden en vijf jaar ontzegging. „tli? uw opmerkingen krijg irê de In druk dat u met uw praktijken rustig zult doorgaan als u de kans krijgt," zo zei de officier van justitie by de Am sterdamse rechtbank tegen een 35-jari- ge inwoner van Driebergen die terecht stond wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Horizontaal: 1. zinrijk gezegde, - niet uitgegroeid dier; 2. klank, - Spaanse haven stad; 3. meubel in herenkamer; 4. beneden, - Indisch dorp; 5. kandelaar, - landbouwwerk tuig; 6. omroepvereni ging, - planteboter; 7. zwaardvis, - muziekinstru ment; 8. gift, - noot; 9. Europeaan, - Franse bezit ting; 10 mansnaam, - peulvrucht; 11 hoofdstad van Saksen, - levensvocht. Verticaal: 1. reep, - ruilmiddel; 2. knorhaan, - bedwelming 3. zangvogel; 4. gewricht, - Keuze-Com missie, - spil; 5. schop, f) oo - lichaamsdeel; 6. cadettenschool te Breda, - muziekkorps; 7. onderdelen; 8. bepaald be roep; 9. een dans, - voorzetsel, - Rijkswater staat (afk.); 10. vennootschaps vorm (D.), - Spaanse jonge dame; 11. verwoesting, - dubbele klin ker. „Naturopaath" was de benaming, d« hij aan zjjn beroep gaf. Verdachte waS van mening dat hij uitsluitend goed had gedaan aan mensen, die geen raad meer wisten. De officier hechtte maar be trekkelijke waarde aan het „goed doen" van verdachte, die vijf gulden per visite rekende. „Het mag nu eenmaal niet in ons land," zei hij. Hü eiste voor de drie gevallen, waarvoor verdachte terecht stond, drie maal 500,- subsi diair een maand hechtenis, evenals de officier van justitie by het kantonge recht te Utrecht had gedaan waar ver dachte eerst had terecht gestaan. Verdachte verklaarde in hoger beroep te zijn gekomen omdat hü de straf (drie maal te hoog vond. Hij gaf toe te weten dat het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde in ons land niet is toegestaan. De dagvaarding ver meldde .de behandeling van drie vrou wen. Hö had hen onderzocht en o.a. ho- moeopatische geneesmiddelen yoorge- schreven. De verdediger pleitte voor een ver oordeling zonder straf. Hij betoogde dat verdachte, die in Duitsland een cursus voor „heilpraktiker" had gevolgd, "be hoorlijk onderlegd was en niet verge leken kon worden met de z.g. kwak zalvers. Veel mensen hadden bij zijn behandelingen baat gevonden. Uitspraak 3 november. De Spaanse vereniging van oorlogs correspondenten heeft gisteren voorge steld Paus Pius XII de Nobelprijs voor de vrede toe te Kennen, aldus bericht U.P.I. „Zijn pogingen en verlangen had den welbekende gevolgen over de gehe le wereld, waar zijn doctrine in alle kampen en aspecten van menselijke ac tiviteit werd gebracht. Hy preekte voor internationale politieke vrede, voor eco nomische vrede, voor vrede onder de arbeiders, geestelyke vrede en bovenal voor de beëindiging van oorlogal dus de vereniging in een schryven aan de Nobelprijscommissie in Stockholm. *4", «-• rt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2