Kleding in de maak voor de nieuwe Paus /^MARK Pullovers Peek&Cloppenburg .Wij horen hij overleg over Nieuw-Guinea" Ahhas is hereid tot bestand met Frankrijk Generaal Salan laat tien rebellen vrij BELASTING ONTDOKEN Jan v. Krimpen overleden J RADIO Grote maat, middelmaat en kleine maat Auto rijdt op stilstaande trailer Een onzer beste letterkunstenaars Hoofdaalmoezenier K.J.B. en telbevLsLe. NO\ IB-zending naar Thracië HOFTAILLEUR VAN HET VAT1CAAN Autobestuurder aan gehouden Mar geverhoging voor de melkslijters Jachtopziener vrij gesproken Grossier veroordeeld tot negen maanden Omzetbelastingop kerf tabak 1 pet. hoger? Pastoor Th. Morselt t De rijkssubsidie op de schoolmelk- verstrekking Nieuwe serie postzegels van het Vaticaan INDONESISCH COMMENTAAR Vier zwaar gewonden Eisen van 6 maanden tot f 28.000 boete J. V. d. Meulen pr. SIEMENS Resultaat van actie Aankleden geblazen* DINSDAG 21 OKTOBER 1953 PAGINA 5 Na ongeval te Beverwijk petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - meer warmte Doorberekening in de consumentenprijs o? 'r n8ai' huis het b0S Van Niet geleverde goederen in rekening gebracht Desbetreffende industrie dient protest in Examens Originele Italiaanse import 11.211.733 inwoners (Van onze speciale verslag gever Fred Thomas) Als er één Romein door Conclaaf-koorts zou moeten worden geteis terd, immers voor het ogen blik het meest direct geïn teresseerd, althans betrok ken bij de persoon van de straks te kiezen Paus, dan ^el Bonavmtura Cammarel li, hoftailleur van het Vati caan. Op de ateliers boven zijn winkelzaak in het hart van Rome, op de Piazza San ta Chiara, wordt de kleding van de nieuwe Paus ver vaardigd. Zij moet vóór de aanvang van het Conclaaf te bestemder plaatse zijn: on middellijk na de uitslag im mers en het aanvaarden van het hoge ambt, zal de nieuw gekozen Paus op de loggia Van de St. Pieter verschijnen en aan de samengestroomde menigte en aan de wereld de zegen Urbi et Orbi verlenen. Vanzelfsprekend gekleed als Paus, van het hoofd tot de Voeten. Nu kan men niet als in een confectiemagazijn in de sacristie van de Sixtijnse kapel een rek met opeenvol gende maten van het Pause lijk gewaad gereed hebben hangen, pasklaar voor elke Postuur. In de situatie wordt zo goed mogelijk voorzien door het officiële ornaat in drievoud te doen vervaardi gen en in de beslotenheid Van het Conclaaf beschik baar te hebben: een grote maat, een middelmaat en een kleine maat. Het is thans voor de derde maal, dat de firma Cammarelli de opdracht daartoe in uitvoe ring heeft. Een oude voorname fami liezaak, Cammarelli op de Piazza Santa Chiara: opge richt in 1798 is zij in de loop Van 160 jaar van vader op Zoon overgegaan. In de eta lages liggen bonnetten te Pronk, roodpaars, purper rood, glanzend zwart moiré. Er hangen luisterrijke ka zuifels. Binnen overheerst een geur van kostbare weef sels. De vakken, direct in 't zicht achter en boven de toonbank, zijn gevuld met de meest unieke stoffen: compacte rollen lamé, da mast, superieure materie, het dof glinsterend brokaat met de hand vervaardigd. Enkele van die rollen heeft men voor ons verbijsterd oog uitgespreid, pauwblauw, bronsgroen, karmozijn, vio- ,ft- In weer andere vakken 1 ggen of staan de rollen 5' r°?m' en zilverwit. En verder te kust en te keur manipels, stola's. borsa's, van kleuren, glans en gloed, ©en iujster Van motieven. De traditionele opdracht Voor het Conclaaf omvat de aanmaak, in drie maten, van drie maal twee pauselijke soutanen, resp. van witte wol voor eventueel lage, 'van witte moiré zij voor de hui dige, in Rome nog milde temperatuur. Drie brede sjerpen van witte moiré zij. Drie kalotjes van dezelfde rig het een en ander te ver schikken, te corrigeren heb ben. Aan Benedictus de Vijf tiende bijvoorbeeld, die erg klein van stuk was en zelfs in de kleinste der beschik bare maten „verdronk", zo als dat heet, zijn heel wat stof. Drie paar witte zijden kousen. Drie paar karmo zijnkleurige muilen van at laszijde, elk exemplaar op de wreef met een gouden kruisje bestikt. Tenslotte één mijter, eveneens van karmo zijnkleurige atlaszij, aan de binnenkant voorzien van ver stelbare banden, zodat zij voor verschillende maten passend kan worden ge maakt. Trouwens, de leden van het Conclaaf-personeel, die de nieuw gekozen Paus op het grote ogenblik zullen helpen het kardinaalrood te verwisselen voor de witte soutane, zullen onwillekeu- spelden en haastige stiksels te pas gekomen eer hij zich op de loggia vertonen kon. Zoals gezegd, de kerke lijke kledermaker Bo- naventura Cammarelli, belast met het kleden van een nog niet gekozen Paus, zou alle reden hebben zich zenuwachtig te maken, al leen reeds vanwege de zeer verschillende postuur der papabel geachte kandidaten Mocht dit al zo zijn, dan is het aan de donkere, elegante verschijning, met de zware wenkbrauwboog, niet te merken. Signor Cammarelli Bonaventura Cammarelli, de hoftailleur van het Vaticaan, toont hier een karmozijnkleurige lap atlaszijde, met gebor duurde kruisjes in gouddraad. Van deze stof worden de muilen gemaakt voor de nieuwe Paus. laat ons in alle beminnelijk heid de ateliers zien, waar vijf mensen van zijn perso neel het werk onderhanden hebben en al flink zijn ge vorderd. De couturières voor het venster, dat uitziet op de piazza, een oudere dame en twee jonge meisjes, waren bij onze komst aan de sou tanes bezig. Zij voorzagen de lange rits knoopsgaten van boordsels van witte zij. En de assistent van Maestro Cammarelli, de coupeur Spartaco Sbarra, had de muilen onderhanden: op een groot stuk atlaszij tekende hij het model in krijt af. Zo nadert het drievoudig stel kledingstukken zijn vol tooiing. Welk van de drie zijn bestemming bereikt en wie het uiteindelijk passen moet, dat ligt in de laaste toekomst verborgen. Een uitzonderlijk bedrijf, dat van kerkelijk kleder maker, Hofleverancier van het Vaticaan. Alles ademt een voorname, oerdegelijke sfeer. Er staan grote statige kasten, waar de bestellingen in hangen: soutanes in rij en gelid, hoofdzakelijk donker moiré, afgewisseld door het vlamrood, van het ornaat dat moet worden afgeleverd bij een nuntius. Er zijn ook bonnetten in de maak. Er liggen priesterboorden ge reed om te worden verpakt en bezorgd. Aan de wand, ingelijst achter het glas, hangt het compleet uniform van Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus, met kap en degen. Want Signor Cam marelli levert ook de uni formen voor Maltezer- en H. Graf-Ridders, de Orden van St.-Gregorius en St.- Sylvester. De Vaticaanse wereld met haar vele func tionarissen en regelmatige benoemingen, is een goed afnemer: de hiërarchische promotie vindt haar weer slag in de bedrijvigheid op de Piazza Santa Chiara. Even hebben wij een blik geworpen in de paskamer, op het spiegelend drieluik: hoeveel statie en luister heeft daar in de loop van de tijd gestalte gekregen. Het is of het interieur, de en tourage er in bescheiden heid en eerbied bij is aange past, er van doortrokken. Ook het pleintje buiten, heel de omgeving is in de sfeer, met nog andere zaken in Vaticaanse fournituren, allen oud en gereserveerd. En rust niet, op luttele meters afstand, in de kerk Santa Maria sopra Minerva, Fra Angelico, van wiens palet de geheimzinnig schone, onvergankelijke kleuren in de vakken lamé en damast van Maestro Cammarelli schijnen voort te leven, voor de eer der Kerk, de luister van Gods Huis. Advertentie Henri Wintermans De Beverwijkse politie is er met be hulp ven de broer van het slachtoffer in geslaagd de bestuurder van de auto aan te houden, die in de nacht van 14 op 15 oktober de garagehouder H. M. van B. heeft aangereden. De heer Van B. werd zeer ernstig gewond naar het Ro de Kruis ziekenhuis overgebracht, waar hij nu verpleegd wordt. De bestuurder van de auto was die nacht doorgereden. Als verdacht van het veroorzaken van dit ongeval is aangehouden de Haarlem mer M. P., die een bekentenis heeft af gelegd, nadat hem de overtuigende be wijzen van zijn schuld, stukjes ontbre kend glas van de autospiegel, waren getoond. De man zal voor de officier van justitie te Haarlem worden voor geleid. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement (Van onze Haagse redactie) De regering is akkoord met een mar geverhoging voor de melkslijters. Deze verhoging gaat per 1 november in. De slijters in de gesaneerde gebieden van het westen krijgen een halve cent per liter meer. de niet gesaneerde rlijters driekwart cent. Minister Zijlstra, die bovengenoemd besluit in een brief aan het produkt- schap zuivel bekend maakt, verzoekt het produktschap hem een voorstel te doen ten aanzien van de eventuele noodzaak om deze margeverhoging in de consumentenprijs door te berekenen. Het is dus kennelijk nog niet bekend waar de voorgenomen margeverhoging vandaan moét komen. De rechtbank te Arnhem heeft een 59-jarige jachtopziener vrijgesproken van het hem ten laste gelegde ten aan dien van de dood /an de 26-jarige land bouwer C. H. J. Heitink op 12 februari J.l. De officier van justitie had tien tnaanden gevangenisstraf geëist en ont zegging van het recht als jachtopziener te fungeren, voor de tijd van vijf jaar. Volgens de tenlastelegging heeft de nistnni?zii!fner de landbouwer met een der dat ot van "et leven beroofd zon- dat er sprake „incr of „V-S1""1"* was van zelfverdedi- weld °°dzaak tot het keren van ge- Inuf„e n!°2°ttige "acht passeerde ver- Slangenburg. Doen een fietser (de land bouwer Heitink) de weg naar het jacht terrein insloeg, meende de opziener de ze te moeten aanhouden. De man, die kennelijk vreesde met een overvaller te doen te hebben, stopte niet. Hij gaf de jachtopziener een klap en fietste snel door. De opziener had toen met zijn pis tool dat hij niet gerechtigd was te dragen twee schoten gelost, naar hij zei in de lucht. Een van de kogels trof de landbouwer dodelijk. Terzake valsheid in geschrifte beeft d° rechtbank te Arnhem een 40-jarige "ageningse grossier conform de eis Veroordeeld tot een gevangenisstrat Van negen maanden met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Volgens de tenlastelegging had ver dachte in drie gevallen aan de mess Van het schietkamp Harskamp goede ren in rekening gebracht, die nooit wa- Fe" geleverd. De drie gevallen beliepen ,n totaal ongeveer 7.000. De grossier ,v„erklaarde ongeveer 6.800 van enke- onderofficieren tegoed te hebben. Veze onderofficieren komen nog voor de krijgsraad. Zij zouden aan de ver valsingen medewerking hebben ver. erid, dan wel deze hebben uitgelok pe Vereniging Nederlandse Kerf- jabakindustrie heeft in een brief aan "e Tweede Kamer geprotesteerd tegen ven voorstel van de Stichting Sigaret- k m.ndustrie om de omzetbelasting op „erftabak met 1 procent te verhogen, oals bekend werd dit voorstel gedaan n een adres aan de Tweede Kamer in vd„ a?d mat de voorgenomen verlenging sigaretten^* k® omzetbelasting op fiiT ®mrnoloord (Noordoostpolder) is, toor Th °m' P,lotse,1!"S overleden pas- 1949 vJGa ^dorselt, sedert december aldaar Van de Michaëlparochie In antwoord op schriftelijke vragên van het Tweede Kamerlid De Graaf (K.V.P.) hebben de ministers van so ciale zaken en van binnenlandse zaken a i nader toegelicht, waarom geen rijkssubsidie op de schoolmelkverstrek- king wordt verleend als er geen ge meentelijke subsidie wordt gegeven. Er wordt in dit antwoord aan herinnerd, dat reeds meermalen aan d®.?f™el\ m medegedeeld, dat subsidiering der schoolmelkvoorziening naar der regering primair een taax is van de gemeenten. Bovendien kunnen deze beoordelen of plaatselijke omstandighe den steun aan de schoolmelkvoorzie ning noodzakelijk maken. Het Rijk treedt thans, zowel op grond van overwegingen betreffende de volks gezondheid als om de melkafzet te be vorderen aanvullend op. Het verlenen van rijkssubsidie ten behoeve van de schoolmelkvoorziening in gemeenten, waar geen gemeentelijk subsidie wordt verleend, zou betekenen, dat het Rijk de verantwoordelijkheid voor de school melkvoorziening in principe zou overne men. Hiertoe zijn de ministers niet be reid. Tevens zou hierdoor het gevaar ontstaan, dat gemeenten, waar tot nu toe m samenwerking met het centraal schoolmelkcomité subsidie wordt ver leend, in de subsidiëring van Rijkswege aanleiding zouden vinden het gemeente- Juk subsidie te beëindigen, in welk ge val ook het subsidie van het comité zou vervallen. Ohder een decreet dat vandaag van kracht wordt zal de Heilige Stoel post zegels in omloop brengen, die het open staan van de Pauselijke Zetel tot on derwerp hebben, aldus bericht U.P.I. De zegels verschijnen in drie waarden van verschillende kleur, en wel geel (15 lire), wit (25 lire) en purper (60 lire). De tekening, gelijk voor alle drie waarden, verdeelt de zegels in twee sec ties. Ter linkerzijde tonen ze de sleu tels van St. Petrus en de staf, die de macht van de Kardinaal-Camerlengo tij dens het interregnum symboliseert, rechts staan de woorden „Sede Vacan te" en het jaartal 1958. AMSTERDAM, 20 okt. Semi-arts- examen: R. h. Rozendal, Amsterdam; kand. geneesk. ie ged.: mej. J. C. Brums Slot, Aerdenhout; doet. geschie- denis*. J. D. Cosser, Amsterdam. LEIDEN, 20 okt.: Cand. Frans: J. J. van Overeem te Eindhoven: doet. Frans: J. C. M. Betjersbergen te Hille- gom. UTRECHT 20 okt.Akte M. O. Staat huishoudkunde en statistiek: G. E. de Jong, Naarden; J. Pieters, Voorburg; T Tesink, Blaricum; J. de Jong, Hel mond en J. Verhey. Amsterdam. UTRECHT. 20 okt. Kand. rechts geleerdheid: D. Q. R- Mülock Houwer, Amersfoort; mej. A. WE. Snetillage, Amsterdam; mej. S. G. Methorst Arn hem; mej. Th. M. B. Verzuu, Utrecht, J. J. A. Scholten, Utrecht. Doet. rechts geleerdheid; J. M. Ph. Bank, Eindho ven; G. J. Doeksc i, Amsterdam. Doe. rechtsgeleerdheid (vrije studierichting) mevrouw H. M. Bitter-De Ru, De Bilt- Advertentie Een weergaloze Jongens- marktaanbiedingoriginele Italiaanse pullovers die U moet zien om U nóg meer overde lage prijste verbazen model Fully Fashioned moderne ronde hals zuiver wollen kwaliteit nieuwste modekleuren ->rteine stijging per maat De Indonesische ambassadeur in Australië, A. V. Helmi, heeft commen taar geleverd op het Australisch-Ne- derlands overleg, dat gisteren in Can berra is begonnen. Hij zei onder meer: „Als de wettige opvolger van Neder land in Oost-Indië, mag Indonesië niet worden uitgesloten van deelneming aan de ontwikkeling van het gebied van Nieuw-Guinea. Naast zijn recht vaardige aanspraak op dat gebied, heeft Indonesië de mankracht en het materiaal beschikbaar om b;j de ont wikkeling te helpen. Als Indonesië de taak zou worden gegeven westelijk Nieuw-Guinea te ontwikkeien, dan zou den andere belanghebbende landen I kunnen helpen, vooropgesteld dat daar-1 aan geen politieke voorwaarden ver bonden zouden zijn". Volgens Helmi zijn vele Nederlanders het niet met de 1 Nederlandse „bezetting" van dat ge bied eens, maar gaat Australië er wel mee akkoord om veiligheidsredenen. Helmi verweet voorts de Nederlanders dat zij niet een vertegenwoordiger van de inheemse bevolking hebben opgeno men in hun delegatie hier. ,,Een ver tegenwoordiger van de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea heeft een tele gram gestuurd "aar de Nederlandse delegatie bij de v.inwaarin gezegd wordt dat die bevolking niet wenste ver enigd te worden met Indonesië. Ik zou menen dat de afzender van het tele gram bij de besprekingen moest zijn", aldus Helmi. Naar aanleiding van een recente uit lating van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, dat de Indonesiërs Nederlands bezit ter waarde van naar schatting vijf miljard gulden gestolen hebben, heeft een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buitenlandse za ken, Suska genaamd, gisteren ver klaard dat de Nederlandse handelin gen tijdens het koloniaal bestuur een sterker omschrijving dan „diefstal" ver dienen. Toen hem verzocht werd com mentaar te leveren op de door Luns in New York afgelegde verklaring dat de Verenigde Staten de overneming van Nederlands bezit door Indonesië niet goedkeuren, antwoordde Suska: ,,Ik vraag me af of de heer Luns thans de woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken is". De „premier" van de Algerijnse opstandelingen-„regering" in balling schap, Ferhat Abbas, heeft gisteren in een interview voor radio-Caïro ver klaard, dat hij bereid is onmiddellijk met Frankrijk te onderhandelen over een staken van het vuren in Algerije, aldus bericht Reuter. De Algerijnse regering is bereid op eik ogenblik vertegenwoordigers van de Franse regering te ontmoeten voor onderhandelingen voor de militaire en politieke voorwaarden van een bestand, aldus Abbas. Als de onderhan delingen niet tot een algehele overeenstemming zouden leiden, zou de strijd worden hervat. Vorige week donderdag heeft Abbas verklaard, dat erken ning van de Algerijnse onafhankelijkheid nog steeds een voorwaarde is voor onderhandelingen met Frankrijk. Maandagavond is op de Heemstraweg onder Beuningen een personenauto in volle vaart achter op een stilstaande trailer gereden. De vier inzittenden van de personenauto, werkzaam bij een aan nemersbedrijf te Druten, zijn allen ern stig gewond. Het zijn H. de Kok en J. Frederiks uit Beneden Leeuwen, J. van Oyen uit Puiflijk en C. van Wegen uit Druten. Zij zijn naar het St.-Camsius ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is niet duidelijk. De trailer zou behoorlijk ver licht zijn geweest. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg 1 september 11.211.733. Generaal Raoul Salan heeft gisteren volgens U.P.I. meegedeeld, dat hij be sloten heeft, tien gevangen genomen soldaten van de rebellen vrij te laten. Salan, de opperbevelhebber van het Franse leger en tevens de hoogste burgerlijke gezaghebber in Alger:je, heeft geen nadere bijzonderheden over deze mededeling aan de pers ver strekt. Dit gebaar is duidelijk een tegen-prestatie voor het vrijlaten van vier Franse soldaten door de rebellen. De rebellen hebben gezegd, dat zij die soldaten vrijlieten en er in de toekomst nog meer zouden vrijlaten, uit humani taire redenen en zonder condities. De rebellen gaven ook uitdrukking aan de verwachting, dat er met de Fransen een systeem van uitwisseling van gevangenen zou kunnen worden uit gewerkt. Gr en van beide partijen heeft ooit be kendgemaakt, hoeveel gevangenen zij hebben. Maar men gelooft, dat de re bellen er verscheidene tientallen hebben en de Fransen verscheidene duizenden. ƒ28.000 boete heeft de officier van jus titie bij de Bredase rechtbank geëist tegen een niet verschenen fabrikant uit Tilburg die zich had moeten verant woorden op beschuldiging van ontdui ken van de inkomstenbelasting. Wat de verdachte precies had misdaan werd niet bekend. De verdediger deelde me de, dat zijn cliënt al failliet was ver klaard. Eveneens wegens overtreding van de inkomstenbelastingwet stond een boek houder uit Tilburg terecht. Om zijn kan toor uit te breiden, had hjj tips gege ven aan klanten om de belasting om de tuin te kunnen leiden. De eis tegen hem luidde zes maanden gevangenisstraf. Een van zijn klanten, een plaatsge noot, had dank zij die tips 60.000 in komen te weinig opgegeven en 6000 te weinig belasting betaald. Hij zei tegen de rechtbank: „Ik wou, dat ik die man nooit ontmoet had". De eis tegen hc 1 luidde f 2000 boe te en een maand hechtenis. Op 66-jarige leeftijd is maandagmid dag te Haarlem onverwachts overle den de heer Jan van Krimpen, die als lettertekenaar en bandontwerper niet alleen grote bekendheid genoot in ons land, maar ook in het buitenland. Bekend zijn zijn stofomslagen, uitge versmerken en zijn ontwerpen van de tekst en waarde-aanduiding van bijna alle Nederlandse postzegels. De heer van Krimpen werd op 12 januari 1892 te Gouda geboren. Aan vankelijk legde hij zich toe op boekbin den en calligraferen. Later belastten uitgevers hem met de typografische verzorging van boeken. In 1924 trad hij in dienst by de grafische inrichting Johan Enschede en Zonen N.V. te Haarlem. Hier kreeg hij de gelegen heid letters te ontwerpen. Hij ontwierp de Lutetia, Antigone, de Romance, de Romulus, de Cancellaresca Bastarda letters, die de Nederlandse letterschat zeer hebben verrijkt. In december 1956 heeft de society of industrial designers Jan van Krimpen in Londen de zilve ren medaille van deze vereniging toe gekend. Van Krimpen was, naast De Roos, onze lettertekenaar bij uitstek, beoefe naar van een zeer moeilijke kunst, die evenveel beheersing en zekerheid van de hand vergt als fantasie. Van Krim pen was de klassicus in dit vak, bij wij ze van spreken, de man die hecht aan het strenge, strakke beeld op de blad zijde, zonder tierelantijnen, aan de handhaving van het beste der grote traditie. Hij wilde, zoals dr. Ovink heeft gezegd „geen zelfstandig schoon- heidsstreven van de letterontwerper en geen subjectieve interpretatie van de typograaf." Hij had destijds de vakkundige lei ding bij de vermaarde Palladium-uit- gaven, waarmee in 1917 werd begon nen en waarvan in een prospectus van 1920 werd meegedeeld, dat de keuze der teksten was toevertrouwd aan J. C. Bloem, J. Gresshoff en J. van Nij- len. In dat prospectus herkent men Van Krimpen's geest, wanneer men „Een degelijk boek noemen wij een boek, dat met zorg is gedrukt op goed T 1 et ziet er naar uit, dat er in de toekomst een veel -*■ nauwere samenwerking komt tussen de jeugdbeweging voor jongens en die voor meis jes. Deze samenwerking is sterk aan het groeien. Verscheidene parochies kennen b.v. al één comité, dat al het jeugdwerk omvat, met als een van de voor delen, dat het zich beter kan presenteren, zowel bij de ouders als bij de overheid. Het is waar schijnlijk, dat deze ontwikkeling straks ook organisatorisch tot uitdrukking zal komen." Deze toekomstverwachting gaf ons aalmoezenier J. van der Meulen, die per 1 november benoemd is tot hoofdaalmoezenier van de (mannelijke) Katholieke Jeugd beweging. Heeft de jeugdbeweging toe komst? De nieuwe hoofdaalmoe zenier is er van overtuigd. „Het organisatorische heeft in onze tijd de wind niet mee, maar de na-oorlogse opzet van de K.J.B. heeft de grote verdienste dat ze allerlei mogelijkheden biedt. En ook in onze tijd is het dringend nodig, dat er ruimten zijn waar de jeugd zichzelf kan zijn en waar ze haar spel kan spelen." Aalmoezenier Van der Meulen voegt er aan toe, dat de jeugd vaak méér gediend is met een oude keet dan met een gloed nieuw jeugdhuis. Het allervoor naamste voor het jeugdwerk zijn echter de leiders. Waar men over enthou siaste leiders beschikt, bloeit het jeugdwerk, of het nu de mat tneer gereglementeerde verkennerij is, het wat vrijer opgezette „Jong Nederland'1 of het nog vrijere jeugdwerk in de sector „clubs en patronaten De laatst genoemde vormen, die van na de oorlog dateren, zijn niet alleen op zich van grote betekenis gebleken, maar hebben ook een gunstige invloed uitge oefend op de verkennerij, die daardoor werd opgenomen in een breder verband. Aalmoezenier Van der Meulen is nog altijd enthousiast over de ver kennerij, misschien gedeeltelijk omdat deze beweging een eerste stoot heeft gegeven tot vernieuwingen in het seminarieleven op ljpelaar, waar alleen al het uniform een revolutie was in een gemeenschap, die tot dan toe de jeugdige knieën verhulde mei lange zwarte kousen.... Als het Langeweg niet is geweest, was IJpelaar het eerste seminarie dat de verkennerij binnen de veste haalde, juist enkele jaren vóór Jan van der Meulen, burgemeesterszoon uit Terheijden, er in 1936 zijn intrede deed. Drie jaar na zijn priesterwijding in 1949 keerde hij er terug als hopman en aalmoe zenier, nevenfuncties bij het leraarsambt, dat hem, na twee jaar kapelaans- arbeid in Sas van Gent, was opgedragen. In 1954 verliet hij ten tweede male het kleinseminarie, nu als bedrijfsaalmoezenier en assistent van de diocesane aalmoezeniers van de K.J.B., die hij in 1956 opvolgde. Het jaar daarop kreeg hij er nog een derde functie bij, n.l. die van redactiesecretaris van „Onderweg", een nieuw weekblad voor het bisdom Breda. Deze journa listieke taak nam zoveel van zijn tijd, dat hij het bedrjjfsapostolaat weldra moest vaarwel zeggen. De functie die hij nu aanvaardt, betekent uiteraard het einde van zijn redactiewerk in Breda, maar niet van de schrijverij. „Ik kom van de regen in de drup," zegt aalmoezenier Van der Meulen, voor wie „le plaisir de se voir imprimé" niet bijster groot schijnt te zijn. Nu zal hij n.l. bemoeienis krijgen met het maandblad „Christus Lux", dat verschijnt voor de aalmoe zeniers en waarvan de hoofdaalmoezeniers van K.J.B. en Gidsen de hoofd redactie vormen. De wetenschap dat hij in dit blad een middel kan vinden om de jeugdbeweging te bezielen, moge hem tot troost strekken. papier met een mooie letter, en dat zoveel mogelijk alle hoedanigheden verenigt, die een goed vakman bij machte is aan zijn werk te geven. Een goed boek is een boek, dat de goede smaak van de lezer nie* kwetst en het zuiver en geestelijk genot dat de tekst hem verschaft niet verstoort. Het is dus niet nodig en zelfs niet wenselijk dat, wie een boek ter hand neemt, getroffen worde door de aesthetische bedoeling die vele luxe- edities kenmerkt. Want dan is de har monie verbroken: en een goed boek is in de eerste plaats een harmonieus ge heel en dus iets eenvoudigs." Volgens dit beginsel heeft Van Krim pen als letterontwerper en boekverzor ger zijn voortreffelijk werk gedaan. Advertentie Voor de Nederlandse organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) was het gisteren een historisch ogenblik toen het Griekse schip „German' zich van de Merwekade in Rotterdam losmaakte om met een lading kleren, schoeisel en speelgoed koers te zetten naar het Thracische plaatsje Chrysou- polis. De 12.000 inwoners van dit dorp verkeren in uiterst behoeftige omstan digheden en de NOVIB heeft met de actie „Aankleden geblazen" allereerst haar aandacht op dit geteisterde ge bied willen richten. De „Germania" heeft ook 3500 meter buis aan boord, waarmee het bergdorp Elafochori, eveneens in Griekenland, in het bezit zal komen van een water leiding, die tevens voor irrigatie van honderden hectaren bouwland moet die nen. Nederlandse deskundigen hebben zich bovendien ingescheept om de in stallatie van de waterleiding tot een goed einde te brengen. Professor dr. E. de Vries, voorzitter van de NOVIB was aanwezig bij het inschepen van deze eerste lading goe deren voor een hulpbehoevend gebied. Hij schetste bij die gelegenheid de grote nood in Thracië, dat eerst door de Duitse bezetters, vervolgens door overstromingen en tenslotte door com munistische terreurbenden is belaagd. Van 1200 kinderen die vrijwel geen kleding en schoeisel bezitten, zijn de namen opgetekend, voor hen in het bijzonder is de zending bestemd. Me vrouw A. de Vries-Zweede, echtge note van de voorzitter van de NOVIB en leidster van de actie „Aankleden geblazen", herinnerde er aan, dat Nederland in tijden van rampspoed door andere volkeren geholpen is. Wij zijn blij "u iets terug te kunnen doen .aldus mevr. De Vries. Het tweede grote programma van de NOVIB is de stichting van een vee teeltstation in het Soedangebied. Dit project zal ongeveer vier ton vergen. Het is de bedoeling het binnen 3 jaar tot stand te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5