Wij gaan niet akkoord met ver dwiji van de yning kern bewapen ing Tenzij Rode Leger ook wordt beperkt RITMEESTER fk p47im Spoed vereist Deense communistenleider ten val door toedoen van De Groot Britse pers onwelwillend tegenover Heuss Publiek kijkt zwijgend naar feestelijke stoet Boterverbruik sinds 1956 bijna verdubbeld U' D Mr. SCHÜRMANN IN DE Y.N. Kard. Costantini begraven Staking bij BOAC ten einde Eerste prijs voor Jan Stekelenburg Auto's vliegen op elkaar Artikel uit „De Wadoor de „Pravda" overgenomen Melkproduktie met 8% gestegen Leerplichtwet tot veertien jaar Bekroond werkstuk Galeazzi-Lisi met griep te bed Voorwerpen verdwe nen uit privé-kapel van Paus Pius XII Europees Parlement herdenkt Pius XII Nederlandse onderzee boot redt drie Britten W Dat is toch maar 'n knappe sigaar Meesterlijk zo'n Talensprijs 1958 Expositie in A'dam Eén bestuurder gedood BEDRIJFSGENEESKUNDIGE diensten K.V.P. vecht tegen een te grote staatsbemoeiing Ook voor minder begaafden Jo Vleugels WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 PAGINA 3 V GRACIA 5 st. f. 1.80 Geen voorrang verleend Benoemingen bisdom Groningen Benoemingen in het aartsbisdom Voor elke gelegenheid, voor elke smaak >4711<het Huis der edele Eau de Colognes Examens De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft volgens Ke.uter gisteren bij de behandeling van het ontwapeningsvraagstuk in de politieke commissie van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties gezegd: „Wij zijn geschrokken van de impasse na de ontwapeningsbesprekingen, die vorig jaar in de Algemene Vergadering werden gehouden." „Als gevolg van obstructie en ontwijking van de zijde van de Russen schenen al onze pogingen tot niet meer geleid te hebben dan tot woorden en beloften en misschien een beter begrip van de standpunten van Oost en West," aldus de heer Schürmann. De ont wikkeling sedertdien, met inbegrip van de aanstaande besprekingen over toezicht op beëindiging van de kernproeven en waarborgen tegen een ver rassingsaanval, heeft de kwestie niet geheel uit de impasse gebracht. Als op de twee conferenties overeenstemming wordt bereikt zal misschien het wantrouwen tussen de grote mogendheden minder worden. Over de jongste ontwikkelingen, die hebben geleid tot wat de technische be nadering wordt genoemd, zei de heer Schürmann, dat hoewel Nederland de verdiensten ervan erkent, de benade ring niet zonder voorbehoud aanvaardt. „Wij zien er geen wondermiddel voor ontwapening in". Vorderingen op dit terrein zijn alleen van waarde, indien het van nut is voor oplossing van het eigenlijke probleem van de ontwape ning. Dit probleem kan alleen door politieke onderhandelingen worden op gelost. „Nederland, gelegen aan de kust van West-Europa, moet zich wel voortdurend bewust zijn van de aanwezigheid van de enorme gewapende macht van de Sov jet-Unie, enkele honderden mijlen ten oosten van zijn grenzen", aldus de heer Schürmann. Volgens hem vormen de grote legers van de Russen een bedrei ging, die slechts in toom kan worden ge houden door kernwapens, omdat West- Europa. niet voldoende soldaten heeft om op te kunnen tegen „die ontelbare marcherende mannen". Dit is de kern van het probleem, aldus mr. Schürmann. „Wij kunnen er niet mee instemmen, dat de kernbewapening van het toneel verdwijnt, tenzij de Leviathan van het Rode Leger ook wordt beperkt tot een redelijker omvang. Het een doen zonder het andere, zou ons onverdedigbaar ma ken tegen een overweldigende numerie ke meerderheid een politie» die nooj in het belang van een volk is geweest Verder zei de heer Schürmann, dat regering en volk van Nederland oprecht een spoedige en blijvende beëindiging va« de proeven met kernwapens wen sen. Verder wensen zij, dat de aanstaan- °e conferentie te Genève haar eigen conclusie trekt uit het rapport van de wetenschappelijke commissie van de Al gemene Vergadering over de gevol gen van atoomstraling. Prof. Galeazzi-Lisi voormalig lijf arts van wijlen Paus Pius XII "gt op het ogenblik met griep te bed, zo heeft de secretaris van Galeazzi-Lisi gis teren volgens A.F.P. meegedeeld. In verband met het geval Ga leazzi-Lisi heeft het Romeinse blad Giornale d'Italia een brief gepubli ceerd van Lucia Tranquilli Anso- vt1' nicht van wjjlen Paus Pius AR Zij schrijft o.m. het volgende: riiOn neef, wijlen prof. Aminta Milani, tint,, rts was van Paus Pius XI, deze na kort na het overlÜden van Paus het verzoek van een buiten sla *]?ersbureau, 'n gedetailleerd ver- aarf Phi<fvnTden van de ziekte> waar- was ver!(SiaS gestorven- Het verzoek D?nf Tvnio van een blanco cheque gLng echter niet op dit aanbod in, omdat hij inwilliging van het verzoek onverenigbaar achtte met de waardigheid van een medicus aldus Lucia Ansolini. Men heeft vernomen, dat er na het Overlijden van Paus Pius XII verschil lende voorwerpen, waaronder een arm stoel en zelfs altaardwalen, uit de privé-kapel van de I'aus te Castel Gan- dolfo ontvreemd zjjn. Dit is mogelijk ge weest omdat de Deken van het College van Kardinalen vergeten heeft de toe gang tot de kapel te laten verzegelen. Gisterochtend is in de kerk van St.- Jan der Florentijnen de pon Requiemmis opgedragen voor de zie[®" rust van de vrijdag j.l. ove„~~ den kardinaal Costantini, kanselier van de H. Roomse Kerk, aldus bericht het K N.P. Celebrant was de Neder lander mgr. P. C. van Lierde, vica ris-generaal van Vaticaanstad. De aD- soute verichtte kardinaal Tisserant, deken van het H. College van Karai- nalen. Bij de plechtigheid waren 39 kardinalen aanwezig. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van kardinaal Costantini overgebracht naar zqn ge boorteplaats Castion de Zoppola, waar het bijgezet is in het graf, dat de kar dinaal bij leven in gereedheid had laten brengen. Robert Schuman, de voorzitter van het eerste Europese Parlement, heeft gisteren bij de opening der vergade ring het overlijden van Z.H. Paus Pius XII herdacht. In een korte herdenkings rede, die door de vergadering staande werd aanhoord, herinnerde hij aan de toespraak, die Pius XII het vorig jaar tqdens een audiëntie tot een delegatie van het Europees Parlement heeft ge houden en sprak hij de erkentelijkheid uit van dit Parlement jegens de Paus voor het feit, dat hij van zijn grote waardering voor het werk van het Par- k doen blijken en dat hij op 6 wÜze bad verklaard grote wani-de te hechten aan een verdere eco- iki/ü1SCVe ontwikkeling, die tevens kan tot een verrijking van het cul turele erfgoed van Europa. llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een vergadering van employé's van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O. A.G. heeft maandagmiddag volgens U.P.I. besloten, het werk te hervatten. Elf dagen was er „wild" gestaakt door de monteurs van B.O.A.C. op London Airport. Maandagochtend wisten vak bondsleiders met de directie tot over eenstemming te komen over de voor waarden voor de hervatting van het werk. 's Middags werd het personeel toen in massabijeenkomst geroepen. Vrijwel eenstemmig er was slechts een onthouding stemden de stakers voor hervatting van het werk. De Nederlandse onderzeeboot Zee leeuw heeft dinsdagmorgen de piloot en twee waarnemers van een Engels hefschroefvliegtuig van het type Whirl wind op 15 km van de Noordierse kust uit zee gered. De operatie was binnen een kwartier ten einde. Andere helikop ters haalden de drenkelingen later van boord en brachten hen naar London derry. De Zeeleeuw en de verongelukte helikopter namen beide deel aan een oefening voor onderzeehotenafweer. Advertentie Ja, dat merkt U direct - aan dat verfijnde aroma, die .weelderige" smaak! GRACIA natuurlijk - niet voor niets al 25 jaar de méést gerookte sigaar in zijn klasse! Bfjna 600 schilderijen heeft de jury voor de Talens-prijs 1958, onder voor zitterschap van prof. dr. N. R. A. Vroom, moeten beoordelen om daaruit de bekroonde werken vast te stellen. Verleden jaar waren er 393 inzendin gen, dit jaar 586; vijftig hiervan wor den getoond vanaf heden te Amsterdam in de Rijksakademie van Beeldende Kunsten en daarna in: Delft, Roer mond, Maastricht, Leeuwarden, Den Haag, Nijmegen, Zwolle, Hengelo, Hulst, Alkmaar, Assen en Vlissingen. De eerste prijs viel dit jaar ten deel aan het olie verf schilderstuk „Rugby- spelers" van Jan Stekelenburg, de tweede prijs aan L A. van Gemert met „Schouwburg". Onder de deelnemers bevond zich een groot aantal ama teurs. Volgend jaar wordt de prijs vraag georganiseerd voor 2 groepen; dan zal voor elke partij afzonderlijk een hoofdprijs beschikbaar zijn. Voorts beogen de organisatoren de prijs uit te breiden tot de Benelux. Er komt dan in 1959 een afzonderlijke Talens-prijs voor België, waarover een Belgische jury zal oordelen. De 27-jarige J. van Sprundel uit 's Bosch is dinsdagmiddag in de ge meente Heesch het slachtoffer gewor den van een autobotsing. De bestuur der van een personenauto, komende uit Oss verleende de bestelwagen van de heer Van Sprundel, die uit Nijmegen naar Den Bosch reed. op een kruis punt geen voorrang. Door de botsing werd van S. zwaar gewond. Hij over leed kort nadien in. het ziekenhuis te Oss. De bestuurder van de personen auto bleef ongedeerd. Mgr. P. A. Nierman, de bisschop van Groningen, heeft benoemd tot kapelaan te Leeuwarden (H. Bonifacius en Ge zellen) de weleeiw. heer J. B. Koen- ders en in overleg met de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, tot kapelaan te Harlingen de weleerw. heer L. Spit die kapelaan was te Giesbeek. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink heeft benoemd tot ka pelaan te Gendt (O.B.) de weleerw. heer W. M. Beudeker; tot kapelaan te Giesbeek de weleerw. heer C. M. A. van Aalst onder gelijktijdig tijdelijk eervol ontslag aan de weleerw. heer L. Spit; verder zijn benoemd tot ka pelaan te Ede (Gld.) de weleerw. heer Ch. W. J. Spenkelink en tot kapelaan te Oud-Zevenaar de weleerw. heer G. L. Voskuilen, die kapelaan was te Elden. Advertentie EAU DE iTOSCA KÖLNISCH 'DLD CKENöASSE CQIOGNE de verfrissende en verkwikkende 4711 Eau de Cologne of de romantische „Tosca" Eau de Cologne die de kostelijke 4711-frisheid met de betoverende „Tosca'-geur in zich verenigt. Of u ze met de zakdoek op voorhoofd en slapen aanbrengt of haar geur diep inademt - altijd weer schenken deze beide Eau de Colognes het aangename gevoel van frisheid en verzorgdheid. (Vervolg van pagina 1) waartoe de in uitvoering genomen en nog te graven tunnels van groot nut zullen zijn. Daarnaast bieden de IJs- selmeerwerken ook mogelijkheden. Aan de noord-westkant van het Oost- vaardersdiep kan „met spoed" een nieuwe stad worden gebouwd, ter wijl op langere termijn de aanleg van één of twee nieuwe steden in zuidelijk Flevoland, bijvoorbeeld aan het Gooimeer of het Eemmeer, in de lijn der ontwikkeling ligt. Aksel Larsen, die ruim een kwart eeuw voorzitter van de Deense com munistische partij is geweest, is van zijn functie ontheven. De stoot tot zijn verwijdering is gegeven door de Nederlandse communist Paul de Groot, die vier weken geleden in een artikel in „De Waarheid" Larsen noemde als een der voorbeelden van communistische leiders met Titoïstische aspiraties. De Groot meende, dat deze leiders de eenheid van het „socialistische kamp" in gevaar brengen. Het artikel in „De Waarheid" werd klaarblijkelijk met instemming overgenomen door de Moskouse „Pravda" en tenslotte vond het zijn weg naar het Deense communistische blad „Land og Folk". (Van onze parlementaire redacteur) Verschil in opvattingen tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. over de staats taak is bij de verdere behandeling van het wetsontwerp op de bedrijfsgenees kundige diensten in de Tweede Kamer scherp naar voren gekomen. Bij de behandeling van een motie, waarin de K.V.P. vroeg om de ontwikkeling van deze ook door haar zeer gewenste ge zondheidsdiensten over te laten aan de maatschappelijke organisaties, heeft dr. Van Rhijn, staatssecretaris van so- male zaken, mr. De Vreeze (K.V.P.) verweten, dat hij tegenstellingen tussen h en maatschappij opriep, die niet Tembaar zouden zijn. Staat en maat schappij zyn volgens dr. Van Rhijn in hid met elkaar meer dan ooit ver- ®ngeJd. Men zie sléchts naar advies- zotïw als de SER, de sociale ver- hïi i-1ingsraadi de onderwijsraad enz. thniii'i a °°k mr. dr. Boret, een ka- ben eLiS02io!oog. die gezegd zou heb- at de maatschappij geen priori teit meJ». i '"«aiscnappq geen priuri- de staat worden toegekend boven Vr,eeze kreeg van de socia- zèlf= m medicus, de heer Lamberts, vims tr?' dat hÜ met een politiek Urt was ?ïet,zou z'in smds hij Kamer- HicrHe katholieke spreker verde len „„mem zakelijke argumenten. l1"8 ais die van de be- ge diensten behoeft m a h®m werkelijk niet met wettelqkeverphehtingen te stimuleren. Vooral als men m aanmerking neemt, dat ook de staatssecretaris zich uit spreekt voor een „geleidelijke groei". Dr. VanRhpn was van oordeel, dat, nu er nog 58 van de134 ondernemingen met meer dan 1000 arbeiders zijn die nog niet een geneeskundige dienst heb ben opgericht, het niet verantwoord is de zaken maar af te wachten. Mr. de Vreeze vond ook, dat niet zozeer de vraag hoe staat en maatschappij zich verhouden aan de orde was als wel de vraag welke taak in deze ontwikkeling amendement ten sterkste ontraden. De trouwd. De Kamer heeft de motie van de K.V.P. verworpen met 42 tegen 78 stemmen. Voor waren behalve de K.V.P. alleen de Staatkundig Gerefor meerden. Een poging van de V.V.D., al thans de eerste vijf jaar de verplich ting nog uit te stellen, is eveneens verworpen. De staatssecretaris had het amendement ten sterkte ontraden. De V.V.D. bleef alleen staan. De staatssecretaris kwam de C.H. en de a.k. zoveel mogelijk tegemoet met amendementen dit zij hadden inge diend. Hun woordvoerders hadden de goedkeuring van het gehele wetsont werp daarvan uitdrukkelijk afhankelijk gesteld. Bij het uitvaardigen van nade re regelingen bij algemene maatregel van bestuur zal voortaan de SER wor den ingeschakeld, terwijl ook de taak van de bedrijfsgeneeskundige diensten nader is omschreven, mede om te voor komen dat de gezagsverhoudingen in de onderneming worden doorkruist. De volgende week komt de wet in stemming, nadat een nieuwe versie is ingediend, waarin tal van wijzigingen zullen zijn aangebracht. De Westduitse regeringsgezinde Gene ral Anzeiger schrijft, dat koningin Eli zabeth van Engeland „die natuurlijk ge adviseerd is door de mannen, die de politieke zaken van haar land leiden" door haar goed begrip »n optreden het succes van het bezoek van president Heuss aan Engeland heeft gewaarborgd. „De persoonlijke noot in haar woorden wekte de indruk, dat zij de schaduwen wilde wegwissen, die na de onvriende lijke artikelen in de Britse pers het Duit se bezoek dreigden te versomberen". Anderszijds merkt het blad op, dat de verwelkoming van Heuss dooi de Britten nogal gereserveerd, om niet te zeggen onwelwillend was. De Hamburger Bildzeitung schrijft, dat de manier, waarop verscheidene Britse bladen pre sident Heuss begroetten „een vrijwel volkomen gebrek betekende aan de tra ditionele Britse sportiviteit". Gisteren stonden ongeveer vijfhonderd mensen toe te zien, toen president Heuss Buckingham Palace verliet voor een lunch in de Guildhall, aldus melden Reuter en A.F.P. Men glimlachte en enkelen wuifden het Westduitse staats hoofd toe. Heuss nam zijn hoge hoed af ter beantwoording van die begroe ting. Het gezelschap reed in rijtuigen door het centrum van Londen met een cavalerie-escorte. Over het algemeen keken de mensen op straat zwijgend toe bij het passeren van de stoet. Hier en daar klonk een vriendelijke uitroep en (Van onze Haagse redactie) De melkproductie in de eerste ne gen maanden van 1958 is ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaan de jaar met ongeveer acht pet. geste gen. Het aantal melkkoeien vertoonde volgens de mei-telling 1958 een stijging met twee pet., dat van het drachtig jongvee zelfs met veertien pet. Minis ter Vondeling geeft deze cijfers in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begroting van zijn depar tement. Niet alleen de omvang van de vee stapel is gestegen, ook de oppervlakte grasland nam toe n.l. met anderhalf pet. In antwoord op een desbetreffende vraag zegt de minister, dat het wel duidelijk is dat er aanmerkelijkmeer bouwland met gras wordt ingezaaid dan dat er grasland wordt gescheurd. Het melkverbruik in de vorm van moderne melkprodukten zoals milksha kes ontwikkelt zich nog maar langzaam ondanks de propaganda-actie van het Nederlandse zuivelbureau. In verschil lende andere landen, met name in West-Duitsland, is het verbruik van melk in deze vorm sterk toegenomen. De minister verwacht dat er ook in ons land nog mogelijkheden op dit ter- rein bestaan. De boter- en kaasconsumptie vertoont een stijgende lijn. Dit geldt vooral voor de boter sinds de prijsverlaging in april van dit jaar. Op jaarbasis wordt voor dit jaar gerekend met een boterver bruik van 62.500 ton tegen nog geen 42.000 ton in 1957 en 32.000 ton in 1956. Hoezeer de prijs van de bo.ter echter beneden de kostprijs ligt wordt duide lijk uit de cijfers, die de minister daar over geeft. De gemiddelde prijs die de consument betaalt is 4.38 per kg. Op basis van de verrekenprijs voor consumptiemelk komt men op een boterprijs van f 7.50 per kg. De minister zegt nog, dat een beper king van de te garanderen .hoeveelheid melk per bedrijf zeer bezwaarlijk is. Het vereist een zeer uitgebreide ad ministratie om aan 200.000 veehouders op een billijke wijze een gegarandeerd kwantum toe te wijzen. De moeilijk heden en kosten aan een dergelijke ga rantiebeperking verbonden zijn zeer groot hoewel niet onoverkomelijk, zo besluit ir. Vondeling. enkele vrouwen en kinderen wuifden met zakdoeken. Bij de Guildhall, het vijftiende- eeuwse bestuurscentrum van de City, werd Heuss met de traditionele plech tigheid door de Lord Mayor, Sir Denis Truscott, en echtgenote ontvangen. Het Duitse volkslied werd gespeeld en bij het binnentreden van de gast weer klonk een trompet-fanfare. In ant woord op een welkomsttoespraak zei Heuss: „Wij kunnen het verleden niet ongedaan maken, maar het feit, dat ik door de koningin be* uitgenodigd uw land te bezoeken, na die tragische gebeurtenissen, en dat ik het recht heb vandaag uw gast te zijn in de City van Londen is naar mjjn mening een teken van het vertrouwen dat in de afgelopen jaren tussen ons is her steld." De president heeft aan de Lord Mayor een chèque overhandigd met een bedrag dat voor liefdadigheid bestemd is. Daar na begaf Heuss zich naar de St.-Pauls- kathedraal, die in de oorlog zwaar door Duitse bommen is beschadigd. Hij over handigde de deken van de kathedraal een kruisbeeld en twee kandelaars „als symbool van de oprechte wens van Duitsland om met het Britse volk Ie wereldvrede te dienen." Gisteravond heeft de president op de Duitse ambassade in Londen een diner aangeboden aan koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. Op het diner volgde een receptie. (Van onze parlementaire redacteur) Door een wijziging in de leerplicht wet heeft de Tweede Kamer een eind gemaakt aan de thans bestaande toe stand, dat kinderen die minder begaafd zijn, of om andere redenen vaak zijn blijven zitten, de zesde klas niet meer behoeven af te maken wanneer zij veertien jaar zijn geworden. Zij zullen voortaan een of. andere vorm van voortgezet onderwijs moeten volgen. De heer Engelbertink (K.V.P.) maakte zich zorgen over de praktische mogelijkheid, dat de zwak begaafden dat voortgezet onderwijs zullen kunnen volgen, nu de ene geboortegolf na de andere juist het V.G.L.O. gaat bedrei gen. Er is in deze scholen ook bij het nijverheidsonderwijs geen bank meer vrij. De minister antwoordde, dat een commissie, die het gehele probleem van het onderwijs aan kinderen van 12 tot 16 jaar bestudeert, hem zeer binnenkort rapport zal uitbrengen. De commissie gaat drie dagen in Lochem in conclave om haar eindrapport sa men te stellen. Ook de mogelijkheid dat leerplichti ge kinderen, die in de landbouw als ar beidskrachten nodig zijn, geruime tijd de school kunnen verzuimen, is thans uit de leerplichtwet weggenomen. Xn de Deense communistische partij bestond het voornemen om met het heenzenden van Larsen te wachten tot hc' buitengewone congres, dat tegen 31 oktober is bijeengeroepen. Maar maan dagavond is Larsen in een klein theater in Kopenhagen, het „Aveny-theater", verschenen en heeft daar de bezoekers vergast op een enigszins onverwachte uitbeelding van zijn huidige politieke positie. Hij beklom een schavot op het toneel en droeg daarbij een strop om de hals. Het bestuur van de partij heeft Larsen daarom nu reeds wegens „on waardig gedrag" aan de dijk gezet. Het ingrijpen van Paul de Groot in de Deense partijstrijd is geen novum in de communistische beweging. Een soort gelijk optreden van de Franse commu nist Jacques Duclos in 1945 leidde tot de val van de Amerikaanse communist Earl Browder en bij de oprichting van de Cominform te Szklarska Poreba werd op zijn beurt Duclos aangevallen door de Joegoslavische partijgenoten Djilas en Kardelj. it alles blijkt, dat het oversprin gen op nieuwe steden een grote rol in de ontwikkeling van het Westen speek. Dit overspringen vergt echter zoveel tijd, dat men al te gemakkelijk de voorkeur aan de uitbreiding van nieuwe centra geeft, die daardoor overbelast raken. Eerst wanneer de op het gebied van de be stuursorganisatie nodige maatrege len zijn getroffen, km worden begon nen met de verwerving van terrei nen, het bouwrijp maken daarvan en het voorbereiden en uitvoeren van de bouw. Een „nieuwe stad" vereist dan ook minstens vijf jaar, alvorens haar silhouet aan de horizon kan verrijzen. Hetgeen betekent, dat men voor Den Haag in elk geval te laat zal komen en Amsterdam een aardi ge kans maakt, eveneens de aanslui ting te missen, wanneer er thans niet met "voortvarendheid wordt gehan deld. De situatie te Rotterdam is me de door de stormachtige ontwikke ling van de Nieuwe Waterweg eveneens zeer urgent. Binnen circa vijfentwintig jaar zal de Rotterdam se havenontwikkeling in westelijke richting zijn vastgelopen. Men be pleit dan ook een zo spoedig moge lijk overspringen naar de eerstvol gende Rijnarm in zuidelijke rich ting: het Haringvliet, in de omgeving waarvan een nieuwe stad van circa 250.000 inwoners het tekort aan wooncapaciteit zou kunnen helpen opvangen. Zolang evenwel nog niet is beslist over de al dan niet vesti ging van hoogovens en staalbedrij ven aan de Rijnmond en de behoefte aan woonbebouwing niet kan worden gelokaliseerd, blijft dit plan praema- tuur. Over het algemeen realiseert men zich te weinig, dat de spoorwegen eveneens een belangrijke rol bij de ontwikkeling van West-Nederland krijgen te spelen. Zo dient een direc te verbinding van Amsterdam door de Haarlemmermeer via Schiphol naar Leiden tot stand te komen, naast een verdubbeling van de spo ren op de lijn Amsterdam-Haarlem- Den Haag-Rotterdam. Railverbindin gen om of door de grote agglomera ties zijn gewenst, waarbij voor Am sterdam eindelijk een goed gebruik van de ringbaan zal kunnen worden gemaakt. Men zal van Amsterdam in de toekomst per spoor naar Lely stad kunnen reizen. Rotterdam heeft behoefte aan een speciale spoorweg tunnel. Er is nog meer. Maar uit een en ander wordt in ieder geval reeds duidelijk, dat de benodigde investe ringen de financiële draagkracht van de Nederlandse Spoorwegen als com mercieel beheerde onderneming te boven zullen gaan. Mede vooral om dat zij eerst na verloop van tijd ren dabel kunnen worden. De Staat zal dus nadere voorzieningen moeten treffen om de tijdige totstandkoming van onmisbare railverbindingen te waarborgen. Het woord is thans aan de rege ring. Wanneer zij de grondgedach ten van het rapport der werkcom- missie eenmaal heeft aanvaard, zal de realisering van de daarin beplei te voorzieningen snel ter hand kun nen worden genomen. Naar men mag hopen met de nodige eenheid van beleid en een ruime bestuursvi- sie op de samenhang van het geheel, die elk particularisme naar de ach tergrond dringt. AMSTERDAM, 22 okt. (G. U.) Kand. rechten mevr. E. G. M. Rutgers-Wes- sels, mej. B. Vegting en de heren L. Prakke (Amsterdam), J. Fokkens (Den Helder) en J. de Vries (Zaandam). e achttienjarige Jo Vleu gels uit Meerssen beoefent hetzelfde vak als zijn vader: het schildersvak. Hij doet dit niet, omdat papa Vleugels nu eenmaal schilder is, maar omdat hij erg veel van dit vak houdt. Zijn werk is zijn hobby. Al zijn vrije tijd besteedt Jo aan lessen, cursussen en prak tijkonderwijs, allemaal gericht op verdieping en verbreding van zijn vakkennis. Een aardige col lectie diploma's en getuigschrif ten Jo's meest waardevolle bezittingen tonen aan, hoever hij op dit punt reeds is gevor derd. Tot deze collectie be hoort sinds kort ook een deco ratieve oorkonde van de stich ting landelijk leerlingenstelsel schildersbedrijf, als bewijs ~:t Jo Vleugels onlangs de eerste prijs heeft behaald bij de wed strijd „Schilders vragen uw aandacht 1957". Hierbij werd van de deelnemers een decora tief werkstuk gevraagd, dat zo wel wat inhoud als wat vorm geving betreft aandacht zou op eisen voor de schilders. Van de tweehonderdtweeën zeventig werkstukken die voor deze prijsvraag werden inge zonden voldeed dat van de jeugdige Meerssenaar het meest aan de wed- strijdopzet. De jury was vol lof over de inzending van Jo Vleugels. Zijn werkstuk „modem en fleurig van opvatting en technisch zuiver uitgevoerd" verwierf de eerste prijs. Voor de maker ervan leverde dit succes een prachtige gereedschappen kist op („Vader bezit niet eens zo'n magnifiek attribuut", lacht Jo een beetje ondeugend) en voor de school, waar de bekroonde leerling het voor geschreven part-time onderwijs volgt, de r. k. Technische School te Maas tricht, een bijzonder kunstzinnig mozaïek. Beide cadeaus zijn dezer dagen officieel door de stichting landelijk leerlingenstelsel schildersbedrijf aan de winnaars uitgereikt. Jo glunderde toen hij de gereedschappenkist ont ving. Zijn vader niet minder, trots als hij is, en terecht, op zoon Jo, die tenslotte toch ook een van zijn leerlingen is. Van vader, al drieëndertig jaar schilder te Meerssen, leerde Jo de eerste beginselen van het vak, voor hij naar de technische school ging en thans is hij. evenals zijn oudere broer Geert, een gewaardeerde assistent van Vleugels senior. Deze laatste was er van meet af aan van overtuigd, dat het werkstuk van zijn zoon zou worden bekroond. Jo evenwel wist dit niet zeker. Hij had wel een goede kans, zo meende hij, omdat hij een jaar tevoren een troostprijs had behaald, maar hij kon toch niets met zekerheid zeggen, zeker niet bij een grote deelname van honderden jeugdige schilders uil geheel ons land. Twintig en meer voorschetsen maakte hij, alvorens het ontwerp voor het definitieve werkstuk klaar was. Toen kwam nog de afwerking. Volop hier mee bezig werd Jo Vleugels plotseling ziek. Met griep moest hij te bed blijven. Een ernstige handicap, maar desondanks voltooide de Meerssense schilder zijn werkstuk. Zijn moeiten en zorgen zijn thans rijkelijk beloond. De eerste prijs is voor de winnaar meer waard dan welk diploma ook. Overigens beschouwt hij deze prijs niet als het sluitstuk van zijn vakstudie, maar eerder als de drijfveer om zich nog meer te bekwamen in het vak van zijn keuze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3