van Tien jaar opleiding sportleider in Overveen A.R.K.A.-feest in Haarlem met veel zwier besloten Vlotte vertoning van „Heeft iemand nog iets?" Expositie Kunstzaal „De Ark" Schilderijen van Anthonia Visser en tekeningen van Norbert Olthuis HOGERE PREMIES VOOR HET BESCHIKBAARSTELLEN VAN WOONRUIMTE IN HAARLEM Volle nadruk op vrijwilligheid bij medewerking üh Nieuwe Standard-modellen Viering van het tweede lustrum 7 en 8 november op Hoofdstad Operette met Zwei Her zen im Dreivierteltakt ROTTERDAMS TONEEL Met dr. T. de Booij naar de toppen van de Andes „Het geschenk" voor St.-0dilia, Zandvoort Bank Ned. Gemeenten komt met een rentespaarbrieflening 1958 KAV in parochie van de H. Liduina viert eerste lustrum WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 PAGINA 5 ,De Gekleurde Zanger Vogelshow en Volière tentoonstelling in de Vleeshal Weihnachtsor atorium Films: Hversen: Burgerlijke Stand Haarlem bevallen van een zoon: J. Hum- 70 kilometer op Westelijke Randweg Oplichter in Amster dam aangehouden „B.A.V.O." gaat „Van ander ras" spelen Haarlemse dienstplich tige bestal kamergenoot Zes weken geëist in hoger beroep Belangstelling genoeg Internaatsleider Bezichtiging Petrus en Pauluskerk in Oud-Schoten Norbert Olthuis HEEMSTEDE Koninklijk brons voor H. J. J. Vogels Door rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" Catharijnebrug te Haarlem afgesloten Vijftigste voorstelling „Als de dauw hangt, komt de regen Beurs van Amsterdam Beurs van New York - B. en W. van Haarlem hebben nieu we richtlenen gepubliceerd met betrek king tot het geven van premies voor het vrijwillig afstaan van woonruimte ten behoeve van hen, die tot nu toe niet over eigen woonruimte beschikken. De bestaande regelingen zijn aangepast aan de onlangs gewijzigde rijksregeling, terwijl B. en W. van Haarlem besloten hebben om daarboven nog een extra gemeentelijke premie beschikbaar te stellen om de regeling nog aantrekke lijker te maken. De zevende afdeling van het stadhuis zal aan eventuele ge gadigden alle gewenste inlichtingen verstrekken, terwijl men zijn aanvragen voor een premie moet richten aan het gemeentebestuur van Haarlem. Wie vrijwillig zijn woning geschikt laat maken voor samenwoning met een gezin van minstens twee personen, of voor samenwoning met een alleenstaan de die een woning vrijmaakt, kan de kosten van verbouwing etc. vergoed krijgen tot een maximum van 800,-. Degenen die vrijwillig naar een kleine re of een duurdere woning verhuizen, en degenen die vrijwillig gaan inwonen en daardoor een zelfstandige woning vrijmaken, kunnen in aanmerking komen voor a. een vergoeding van de verhuis kosten van maximaal 3,45 per m3 in boedel; b. een tegemoetkoming in de inrichtingskosten van de nieuwe wo ning (exclusief de meubelaanschaf) tot maximaal 2/3 van de huurwaarde, zo als die wordt opgegeven voor de per sonele belasting; c. een extra premie van 200,-. Wie vrijwillig een krotwoning ont ruimt, of wie vrjjwillig zijn woning ont ruimt ten behoeve van de bewoner van een krotwoning door zelf naar een na oorlogse woning te verhuizen; en wie als alleenstaande vrijwillig een zelfstan dige woning vrijmaakt door naar een kleinere of duurdere woning te verhui zen, komt voor dezelfde vergoedingen in aanmerking, maar krijgt bovendien ge durende het eerste jaar het gehele ver schil vergoed tussen de oude en de nieu we huur; gedurende het tweede jaar De vogelvereniging „De Gekleurde Zanger" zal een grote Vogelshow orga- niseren in de Vleeshal en wel op 21, 22, 23 en 24 november. Naast enkele ^on derden kleurkanaries, welke tot de beste hier ten lande behoren, zal ookëenzeer uitgebreide collectie tropische vogels aanwezig zijn. Vele tropische vogels zul len ondergebracht worden in prachtig uitgevoerde vitrines en grote volieres Verschillende firma's welke zich bewe gen op het gebied van vogelvoeders, ge neesmiddelen voor vogels en lectuur 2S2Lfe v°gelliefhebber, zullen met uit gebreide stands 0p deze tentoonstelling aanwezig zijn. Ook vallen er vogels te bewonderen ®'ekunnen autorijden, rekenen, en als kteuie kinderen op commando naar bed gaan. Een groot trapezenummer zult Tl eveneens van deze vogels kunnen be wonderen. Van Houten s Vogelshow geeft name lijk ziin eerste na-oorlogse voorstelling co dl tentoonstelling van de Gekleurde Zanger te Haarlem. Aldus zal men een merkwaardig schouwspel kunnen gade. slaan. Een parkiet tippeltnaar een speelgoedmotortje, ^ï^L riaarna snelt in rennershouding zitten. D „.„tof hij in razende vaart rond. Als de motor zijn vaart verminderd, komt h'et due l met een elegante sprong op de arm va de baas. Zo zal men ieder uur een voorstelling te zien krijgen, waarbij U kunt genieten van wat met geduld van parkieten, pa pegaaien enz. gedaan te krijgen is. De traditie getrouw zal Haarlems Gemend Koor op tweede Kerstdag cm half drie 's middags weer een uit- geven van het Weihnachtsora- f2mum,van J. S. Bach, in de Gemeen- Ji.e Concertzaal te Haarlem, mee- T?u ?n werken aan dit concert Hprmes Setï Lugt, sopraan; Annie Herman ^ch'ey Le ^vre, tenor; is in handen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest Klaas Bolt verzorgt de orgelpartij. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1. FRAnI^HALS^ 'Tamengo" 13 Jaar; 2.30, 7, LIDO ^"overtreding artikel 251 bis, volw.; LUXOR:' FÖrtuneJla,r'l8 jaar; 2 7 915uur MINERVADo.: Als de dauw hangt, komt Het Don Kozakkeniied, a. L; ROXY:5TJtanenstUrüd, 14 jaar; 2.30 7. u STUDIO: Maigret zet een val, volw., 2.15, 7. 9.15 uur. Woensdag 22 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Charlotte Köh- ler met „Frasquita". Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur. Optreden van de karakterdanser Harald *Creutzberf? Frans Halsmuseum, 8 uur: Het nabije ®°sten vanaf de pre-historie tot heden, le- lir>g voor Volksuniversiteit. j Zandvoort, 8 uur: Causerie door dr. M. öe Jone Tetster'bant: Paul Chr. Westering Spreekt 6ver Melodie of klank. Donderdag 23 oktober Frans Halsmuseum, 8 uur: Wij vermoeide, •hoderne mensen, voor Volksuniversiteit. Concertgebouw, 7.30 u.: Uitvoering door 2® Christelijke Oratoriumvereniging o. George Robert. Programma: Theodore. Jd-m.v. het Noordhollands Philharmonisch Orkest. hien-Hoefsmit; M. B. Wijckelsma-Ken- ?en; a. M. A. Blok-Vollaerts; H. B. G. iN|unnikhoven-van de Pol. BEVALLEN van een dochter; J. Grullemans-Muller; G. Hage-van der Ueide; J. C. van der Veldt-Arends; A. A- Rjjnders-Oskamp. ONDERTROUWD: J. A. van der «orst en C. Hoonhout; J. Branger en A. M. Dames; H. J. H. Moors en A. AL M. Hofland; J. D. B. Kortrijk en A. M. Gloudemans. GETROUWD: J. W. Ottolander en N. a' t Leeuwe; M. M. van Leeuwe en f' J- M. Toenbreker; C. M. Menken en M. E. van den Born; H. Oerlemans en L. J. Koops. <?rS^ERLtED?N: H' Ouwehand. 53 j., Negerman-van der Ro iU'' Reguliersstraat; M. J. «eichert-Numan, 85 j„ Colensostraat. 4/5 van dat verschil enzovoort, tot na vjjf jaar deze vergoeding geheel op houdt. Tenslotte krijgt degene, die 55 jaar oud is en een klein inkomen heeft, en die vrijwillig een zelfstandige woning vrijmaakt door naar een woningwetwo ning te verhuizen, kans op dezelfde ver goedingen plus een blijvende bijdrage in de huur van de nieuwe woning van 100 per jaar (ofwel 8,34 per maand). Gedeeltelijk bestonden reeds soortge lijke regelingen in Haarlem, ook al om dat ze deels het gevolg zijn van een rijksregeling. Belangrijk is, dat thans de volle nadruk wordt gelegd op de vrij willige ontruiming, dus op een actieve bijdrage tot het opheffen van de woning nood. Haarlem heeft nu behalve de ver plichte rijksvergoedingen, een aantal vrijwillige gemeentelijke premies in het leven geroepen. Op die manier hoopt men deze regeling, waarvan tot nu toe slechts matig gebruik werd ge maakt, meer in het centrum van de publieke belangstelling te plaatsen. Op zet is, dat de totale woningvoorraad ge lijkmatiger wordt benut, zodat méér medeburgers dan voorheen, geholpen kunnen worden. Op de Westelijke Randweg tussen de Zijlweg en de Wagenweg te Haarlem is een maximum snelheid van zeven tig kilometer per uur toegestaan. De politie stond reeds oogluikend toe, dat men de voorgeschreven maximum snelheid van vijftig kilometer over schreed, maar dezer dagen kwam eerst de ministeriële goedkeuring af. De Engelse Standardfabriek heeft de Italiaanse ontwerper Michelotti aangetrokken voor haar nieuwe modellen. De nieuwe Standard Vanguard heeft dan ook een merkbare Italiaanse invloed ondergaan. Foto boven: de nieuwe Standard Vanguard. Foto onder: de nieuwe Standard Vanguard.combinatiewagen. De festiviteiten rond het veertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de A.R.K.A. zijn gisteravond met veel romantiek afgesloten, dank zij een voor treffelijke voorstelling van „Zwei Her zen im Dreivierteltakt" door de Hoofd stad Operette. De voorzitter van de ju bilerende afdeling, de heer J. J. Loer akker, mocht in de grote zaai van het gemeentelijk concertgebouw te Haar lem een uitgebreid gezelschap begroe ten, onder wie verschillende gasten. Een speciaal woord van welkom richt te hij tot wethouder W. C. Bakker, de ken W. N. Zijlstra, rar, G. Boot, alge meen voorzitter van de A.R.K.A., hoofdcommissaris J. J. Fontijne, dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, en de pastoors M. Louwe en A. Trouwborst. Het verheug de de heer Loerakker, dat ook enkele oud-voorzitters van de afdeling present waren en hij huldigde al diegenen, die in de voorbije jaren de A.R.K.A. in Haarlem en omliggende gemeenten groot hadden gemaakt. De aanwezig heid van wethouder Bakker achtte hij een van de bewijzen van de uitsteken de samenwerking tussen de gemeente en de A.R.K.A. Zijn woorden werden met een extra-applaus onderstreept. Na dit officiële begin waren het woord en de muziek aan de Hoofdstad Operette. De groep heeft er met recht een feestelijke voorstelling van ge maakt. Zjj maakte er geen routineus geval van, maar had er zich kennelijk op ingesteld, dat de zwei Herzen terecht moesten komen in een feestvierende menigte. Daardoor werd het een uit bundige voorstelling, waarin iedereen het volle pond kreeg. De klucht en de dramatiek wisselden elkaar af. Een ver tederend sentiment, dat zon hoogtepunt v,„t vermaarde „Adieu, mem kfeiner Gardeöffizierwerd de gevoe- De Katholieke Arbeidersvrouwen Vereniging in de parochie van de H. Liduina in Haarlem-noord heeft giste ren haar eerste lustrum gevierd. De af deling deed dat op een grootse wijze, omdat een vijf-jarig bestaan naar de mening van de voorzitster, mevrouw 'J- M. Schoof-Verslagers, de eerste mijl- paai betekent in de geschiedenis van een vereniging. In de kerk van de H. Liduina droeg s morgens de geestelijk adviseur kape- 'aan Schut een H. Mis op, waarna in net clubhuis aan de Raadhuisstraat een Fe^eptie werd gehouden. Het werd een Huldebetoon aan het bestuur van de vereniging en aan de organisatie zelf. feer velen bezegelden hun felicitatie een handdruk, kapelaan Schut y°fSue daar nog een toespraak aan U„eA,Waarin hij de activiteiten van het Destuur en in het bijzonder die van de "ster naar voren bracht. Hij be titelde de KAV in de parochie van de Jl*'1 v,lrla als een „bloeiende vereni- Sm& h®tgeen naar znn oordeel onder meer blvjkt uit de grote opkomst bij vergaderingen en contactavonden. Het hoogtepunt van de lustrumvie ring was s avonds, toen de leden en hun echtgenoten in het gebouw St.-Ba- vo een gevarieerd programma werd aangeboden. Mevrouw Schoof-Versla gers sprak het openingswoord. Z(j re leveerde daarin de reden waarom men destijds overgegaan was tot de oprich ting van de vereniging. „Vier afdelin gen van de Katholieke Arbeidersvrou wen Vereniging telde Haarlem vijf jaar geleden; alleen in Haarlem-noord ont brak een afdeling van de organisatie." Dat bevreemdde spreekster des te meer omdat Paus Pius XII steeds op nieuw het belang ervan naar voren bracnt. Vyf jaar geleden werd toen rnet veertig dames de afdeling opge- richt en inmiddels is het ledental ge stegen tot tachtig. Mevrouw Schoof- Verslagers zag de organisatie als een middel om op de hoogte te blijven van de noviteiten in de moderne maat schappij, hetgeen zij van groot be lang achtte. „Wu moeten ons niet be perken tot het huishouden. Wij moeten met onze omgeving kunnen praten en wij moeten met de jeugd mee kunnen g3De heer Jan Doornbosch leidde het amusementsprogramma van de feest avond. Voor de pauze bracht hp het amusements-orkest de Thornwood Play ers en het Haarlems Jeugdtheater voor het voetlicht, na de pauze traden op het Accordeonorkest ,,A en B" en de Thornwood Players" die tevens zorg den voor een grote apotheose van de lustrumviering. lige noot tussen de clownerieën, die ten beste werden gegeven. Bij de première in Haarlem hebben wij de „Zwei Herzen" reeds uitvoerig besproken, maar wij mogen hier op nieuw de voortreffelijke acteertalenten memoreren van Otto Aurich en Fritz Steiner. Vooral eerstgenoemde bewees een acteur te zijn met veelzijdige ga ven. De wjjze, waarop hij in het derde bedrijf van de klucht in het ware dra ma stapte was imponerend. Van de an deren noemen wij Jan Handerson, Rosy Parrish, Lizzy Schöffmann en Claire Clairy, die met hun spel en zang de harten van de A.R.K.A.-mensen stor menderhand veroverden. Het publiek leefde volkomen mee met de operette, die met haar Weense sfeer en vele be kende melodieën de avond een zwierig en romantische kleur gaf. De fraaie costumes en de décors droegen daartoe niet weinig bij en uit de talrijke ova ties bleek, hoe de vele herhalingen zeer werden gewaardeerd. Doordat iedereen er de tijd voor nam, zowel voor als ach ter het voetlicht, was het bijna midder nacht, toen voor het laatste de muziek van de Gardeoffizier opklonk. Voor ve len was echter toen nog niet het einde gekomen. Want daarna werd de roman tiek, zij het soms wat in moderner vorm, nog wat vastgehouden, toen de liefhebbers gelegenheid kregen hun eigen dansprestaties te tonen. In Amsterdam is zaterdag een 42- jarige kleermaker uit Roermond, ver dacht van oplichting, aangehouden. In Haarlem wist de kleermaker, wiens „werkterrein" zich over het gehele land uitstrekte, een 62-jarige pension houdster uit de Teslastraat 45 lich ter te maken. De Limburger wendde zich tot de vrouw met het verzoek een kamer te mogen betrekken. Toen er over de condities gesproken werd, merk te de kleermaker terloops op, dat hij goedkoop aan dekens en textiel kon ko men, omdat hjj bij de douane werkte. TJ0U^ ging °P die opmerking in en stelde de „douanier" 45 ter hand. De kleermaker vertrok en keerde niet terug. De r.-k. Toneelvereniging B.A.V.O. te Haarlem geeft zondag 26 oktober, 's avonds om acht uur, in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem, onder regie van Martien Langeveld een opvoering van het spel „Van ander ras" door d'Ussehu en Gow in de ver taling van Froukje de Waard. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage stond in hoger beroep een dienstplichtig militair uit Haarlem terecht, die wegens diefstal op de chambree door de Krijgsraad te Velde- west veroordeeld was tot 6 weken gevan genisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De advocaat-fiseaal, mr. Zaayer, eiste tegen de militair, een recidivist, de zelfde straf met bevel tot onmiddellij ke gevangenneming en verlenging van de proeftijd tot drie j'aar. Beklaagde beweerde het gestolen "-ld voor een reis naar huis te hebben wil len gebruiken. Tevoren had hij er in de kantine consumpties van betaald waar door de diefstal was uitgekomen. Be klaagde zou namelijk met verlof gaan maar hij had geen reisgeld. Toen hij op de chambree kwam vond hij een ge vulde portemonnaie, waarvan hij wist dat deze aan een van zijn kamergeno ten moest toebehoren. De militair be sloot echter het geld zich toe te eigen. „De militaire justitie vat kamerdief stallen hoog op" merkte mr. Zaayer op. „In de kazerne moet men maar eens begrijpen hoe het dergelijke die ven vergaat," aldus de advocaat-fis caal. De raadsman zette uiteen waarom tegen het betrekkelijk milde vonnis van de krijgsraad appèl was aangete kend. Beklaagde komt uit een keurig gezin, dat echter door droeve omstan digheden uiteen is geslagen. H(j wilde daarom graag zijn vader, die het toch al moeilijk had, bezoeken, maar had geen geld. De gevonden portemonnaie scheen uitkomst te zullen brengen. Op die gronden pleitte de raadsman voor een zeer lichte straf. Hii wees er op, dat beklaagde het goed doet in dienst en dat er over hem geen klach ten zijn. Het Hoog Militair Gerechtshof zal over drie weken uitspraak doen. Op 10 november zal het precies tien jaar geleden zijn dat de toenmalige minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. Th. Rutten in aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard het buiten „Duinlust" aan de Duinlustweg in Overveen open stelde voor het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders. Het tienja rig bestaan zal in het begin van de volgende maand worden gevierd zij het met een heel wat minder uitgebreid programma dan aanvankelijk in de be doeling lag. Maar het Rijk stelt zich op het standpunt, dat voor grootse vie ringen alleen een vijfentwintig of veer tigjarig bestaan in aanmerking komt. Hoewel 10 november dus de eigen lijke feestdag is zal het tweede lus trum worden gevierd op vrijdag 7 en zaterdag 8 november. Vrijdag is be doeld voor een interne feestviering met een vlaggenparade en 'n toespraak van de directeur de heer W. Dooyes, en klassenwedstrijd, die meetellen voor de Inspecteur Ras-Wisselprjjs. Natuur lijk staat de traditionele voetvolieywed- strijd tussen docenten en leerlingen ook op het programma. Des middags wor den er films vertoond. De officiële herdenking wordt zater dag 8 november gehouden in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Om kwart over twee zal de heer Dooyes spreken, en daarna zal dr. K. Rijsdorp, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Den Haag, de wed strijdsport voor de jeugd bespreken. Daarna volgen nog demonstratielessen door een dor docenten van het CIOS, de heer Joh. Jelles. Des avonds volgt er een feestavond in hetzelfde gebouw. In de afgelopen tien jaar heeft het C.I.O.S. zijn bestaansrecht wel bewe zen. Het instituut heeft een capaciteit van 110 leerlingen (om het jaar kunnen vijftig, het andere jaar zestig cursisten worden toegelaten) die eigenlijk veel te klein is. Jaarlijks worden vele tientallen jonge mensen teleurgesteld. In september hebben zestig nieuwe cursisten hun intrede op het CIOS ge daan; zij werden geselecteerd uit 230 aanmeldingen. In de afgelopen tien jaar zijn zo een vierhonderd cursisten als sportleider de maatschappij inge gaan. Zij trokken naar alle delen van het land. Ongeveer vijfentwintig sport leiders vonden employ in het buiten land. Dit vertelde ons de directeur, de heer W. Dooyes, die wij in zijn rui me werkkamer in Duinlust opzochten. Op een enkele uitzondering na kregen alle afgestudeerden een full-time werk kring. Slechts drie procent blijft zijn roeping niet trouw. 2 pet van de ge slaagden blijft het sportleiderschap als nevenwerk uitoefenen. Het aantal docenten is in al die jaren vrijwel constant gebleven; het zijn er nu drieëntwintig, waarvan ze ven in vaste dienst. Binnenkort kan de benoeming worden verwacht van een internaatsleider. Het rijk heeft daarvoor toestemming verleend en sol licitanten hebben zich al gemeld. De bouw van de Petrus en Paulus kerk aan de Muiderslotweg in Oud- Schoten is thans zover gevorderd, dat over uiterlijk twee maanden de kerk geconsacreerd kan zijn en met Kerst mis in gebruik kan worden genomen. Ofschoon er aan het interieur nog veel gedaan moet worden, stelt pastoor A. S. van Rijn belangstellenden in de ge legenheid de kerk nu reeds te bezich tigen. Men kan zondag 26 oktober te recht omstreeks 11.45 en 13 uur en daarna van 15 tot 16 uur. De kerk is te bereiken met de bussen van de lijnen 1, la, 2 en 5, eindhalte Vondelweg. Een toneelstuk, waarin vrijwel voort durend vergaderd wordt, is een hachelijke zaak. Niettemin heeft het Rotterdams Toneel er gistermiddag voor de afd. Haarlem van de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen, en gisteravond in een vrije voorstelling plezierige vertoningen van gemaakt. Gespeeld werd: „Heeft iemand nog iets?" van George Ross en Campbell Singer, twee vernuftige lieden in het toneelschrijversvak. Natuurlijk gebeurt er niet veel: er wordt betrekkelijk wei nig in gelopen, maar de tekst is in ieder geval boeiend genoeg om een avond lang te amuseren. Heet het dat de vrouw als zodanig al een raadsel is, de schilderes Antho nia Visser maakt deze bewering in haar tentoonstelling bij De Ark helemaal waar. Haar werk vertoont tegenstrij digheden waarvan de willekeur voor ons onbegrijpelijk is. Uit het hanteren van de verf, de ruim telijke silhouetbewerking der figuren en uit sommige détails zoals de ineen gevouwen handen bij twee vrouwen figuren blijkt een door ernstige stu die verworven vaardigheid die wel wat onwezenlijk afsteekt bij minstens even veel voorbeelden die men kan vinden van een primitieve, amateuristisch aandoende schilderwijze. We denken aan de portretjes en aan het grote doek met de mannenfiguur in profiel. Haar op vatting van compositie een schraal motief tegen een overmatig ruime achtergrond getuigt van weinig eco nomische zin. De illustratieve inteke ning van een serie smalle panelen is soms heel knap tot in de détails. Het schilderij met de boten dat van een ge heel ander materiaal- en beeldbeginsel uitgaat dan het overige werk is voor ons gevoel halverwege gebleven. De twee landschappen behoren tot het gaaf ste van de collectie. Tot enige conclusie over het geheel kunnen we, bij het ont breken van een redelijk verband tussen de eigenaardigheden die we hebben op gemerkt, niet komen. Haar mede-exposant, Norbert Olt huis, is evenals z\j, leerling geweest aan de Rijksacademie. Zijn inzending heeft als middelpunt een serie impressies van het stierengevecht die de adembe nemende actie suggestief weergeven. Men krijgt voor de vaart in deze spor tieve schetsmatige notities nog meer be wondering als men hoort dat zij na de reis uit de herinnering zijn ontstaan. De overtuigende détaillering hier en daar wijst op routineuze observatie. De portretstudies die hij heeft inge bracht zijn nogal verschillend van tech niek en ook van kwaliteit. Waar Olthuis op tekenachtige wjjze de plastiek aan duidt komt hjj tot aanmerkelijk beter resultaat dan waar hjj van het model uit een constructieve doorwerking geeft. De ritmische tekening van een park en de twee aqarellen zijn zeer fraai; bijzondere aandacht zouden we willen vragen voor het blad waarop twee etsjes en een tekening zijn samengevoegd. De tekeningen die driftig gedaan zijn en van grote bewogenheid en een scherpe blik getuigen, geven aan dat hier een jonge kunstenaar debuteert die wat „in zijn vingers" heeft gekregen. De expositie sluif op 1 november. L. T. Het gaat om een N.V., die dreigt te worden opgekocht door een concurrent. Deze ontwikkeling blijkt niet moge lijk zonder verraad in de boezem van de directie. De bijdehande directie secretaris vindt echter een middel om de plannen van de concurrent te ont maskeren en de verrader aan te wij zen. De wijze president-directeur slaagt er dan tenslotte in om de rollen om te keren. Het stuk is knap geschreven, omdat het van het begin af aan dui delijk maakt wie de verrader is, maar niettemin voortdurend de spanning gaande houdt hoe hij ontmaskerd zal worden. Bovendien wordt de verden king nu eens op deze, dan op gene di recteur gelegd, zodat men feitelijk niet meer aan de werkelijke verrader denkt. Een liefdesgeschiedenisje completeert dit gerecht. Bob de Lange heeft de regie gevoerd. Hij heeft minder de nadruk op het zakelijke element gelegd, dan wel op de menselijke karakters of typen, die achter de zakelijke gezichten der direc teuren schuil gingen. Daardoor werd de voorstelling een genoeglijk blijspel, wel eens een beetje oubollig, maar toch prettig. Joost van der Grinten had een eenvoudig, aanduidend decor ontworpen, waar het damespubliek een beetje onwennig tegenovér bleek te staan. Alfred Pleiter had de verre van feilloze vertaling verzorgd. Pim Dikkers speelde de algemeen directeur, nuchter en hier en daar wat al te geforceerd. Het was ook niet de beste rol, die de auteurs geschreven hadden. Leo de Hartogh was de le venslustige verkoopdirecteur, die hjj met zwier neerzette. Maar naarmate hij merkte, dat zijn publiek hem wel mocht, ging hij helaas overdrijven. Wim Grelinger typeerde grappig de kinder rijmpjes-zuiverende direetieur-ontwer per. Peter Aryans als de vindingrijke directie-secretaris, speelde naar onze smaak iets te weinig genuanceerd, maar overtuigde toch wel. Peter Hol land kweet zich dapper van de wei nig dankbare rol van productie-direc teur. Adolf Rijkens als de president directeur bleef op Engelse wijze za kelijk en toonde te weinig van de mens, die in hem schuil ging. Van de con currerende firma waren Pierre Balle- dux en Hans Polman de nog al carri- caturale vertegenwoordigers. Jan Le- maire Sr. was een gemoedelijke por tier en Petra Verbeek speelde in de plaats van de door ziekte verhinder de Lia Dorana, de rol van secretares se op meer dan verdienstelijke wjjze. Het was allemaal niet erg groots, maar toch wel amusant. 3. W. v. <L V. Op het CIOS volgen een Surinamer, drie Curagao-ers en drie Hongaren de cursus. De meesten hebben een drieja rige h.b.s.- of een Ulo-opleiding. Zestig tot zeventig percent is achttien jaar de minimum leeftijd om toegelaten te worden of iets ouder; dertig tot veer tig procent is boven de tweeëntwintig jaar. De oudste cursist is dit jaar achtentwintig jaar. Het doel van het CIOS is een type sportleider te vor men, die wat niveau en opleiding be treft technisch en pedagogisch zijn ver antwoordelijke taak in de maatschap pij aan kan. Als wjj de heer Dooyes naar zijn wen sen vragen dan gaat nu Duinlust eigendom van het Rijk is geworden zjjn grootste verlangen uit naar een grote sporthal, alsmede een recreatie zaal en enkele leslokalen er bij. Het CIOS maakt nu van twee sport zalen buiten zijn eigen gebied gebruik alsmede van het gemeentelijk sportveld aan de Zeeweg. „Het is niet prettig als hotelhouder in een goed hotel te werken, waar de keuken ontbreekt" zegt de directeur om daarmee zijn verlan gens te rechtvaardigen. Dr. T. de Booy is niet alleen een on versaagd bergbeklimmer, maar ook een ongemeen boeiend verteller, die zijn causerie bovendien bijzonder amusant weet te maken door te herinneren aan allerlei voorvallen, die met een zeer humoristische visie werden waargeno men. Dinsdagavond kon men hem in het Minerva-theater te Heemstede be luisteren als tweede spreker in de door de directie georganiseerde „Wereld' reizigerscyclus", waar hjj als plaats vervanger optrad voor de onlangs over leden Joh. Eechhoud. Zjjn onderwerp bestond ditmaal uit de in 1952 ondernomen expeditie naar het Andesgebergte in Peru, waarbij hij en zijn tochtgenoten als eersten de top van de 6400 meter hoge Witte Keten (Cordillera Blanca) bereikten. Een prestatie, welke juist drie weken ge leden door een Amerikaanse expeditie werd herhaald. Het gezelschap van dr. De Booy bestond uit enige Franse en Nederlandse geleerden, die de verre en gevaarlijke reis hadden ondernomen voor de geologische exploratie van dit gebied. Met een groot aantal bijzonder fraaie kleurendia's als illustratiemateri aal, verschafte dr. De Booy zjjn toe hoorders enig inzicht in de grote moei lijkheden, welke aan een dergelijke tocht zjjn verbonden; ook verklaarde hij de methoden welke de onderzoekers voor hun resultaten ten dienste staan. Aan de hand van dergelijke afbeel dingen konden de luisteraars zich al dus een indruk vormen van de wijze, waarop een geoloog uit diverse berg- formaties en de samenstelling der steen lagen soms frappante conclusies trekt. Daarbij wordt echter allerminst ge keken op enige miljoenen jaren meer of minder. Deze eerste expeditie in 1956 ge volgd door een tweede, terwijl de der de in 1959 zal worden ondernomen kan alleen reeds als geslaagd worden beschouwd wegens het feit, dat het de geologen gelukte het ontstaan van gra niet vast te stellen. Men ontdekte na melijk, dat deze steensoort het gevolg is van het uitkristalliseren van vloei baar smelt. Verder trof men nog spo ren aan van de oudste beschaving van Zuid-Amerika, in de vorm van tempel ruïnes en beelden, die reds 4000 jaar voor Christus zijn ontstaan. Het amusante gedeelte van deze cau serie bestond uit de verhalen over de Peruaanse politie, „wier salaris erop is berekend, dat reizigers met een zil veren handdruk diverse moeilijkheden kunnen voorkomen". Niet minder ver makelijk was de persoonsbeschrijving van een der dragers, die des nachts het vee over de bergen bracht en daar verkocht, zonder daar echter de eige naar van in kennis te stellen. Of de karakterisering van de Peruaanse chauffeurs, die de beste ter wereld zijn. Dit onderhoudende plaatjes kijken werd na de pauze voortgezet met het vertonen van een kleurenfilm, onder andere met fraaie opnamen van een kanotocht op de Amazonerivier. De heer H. J. J. Vogels, voorman vakman bij de gemeentelijke gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven van Heemstede is gisteren hartelijk ge huldigd wegens zjjn 40-jarig dienstjubi- leum. In het verversingshuis Groenen- daal werd de jubilaris, die in 1918 als smid-bankwerker bij de Heemsteedse G. E.B. In dienst trad, in het bijzijn van zjjn naaste verwanten en zjjn collega's toegesproken door de wethouder voor de bedrijven, mr. O. H. van Wijk, die wees op de voortreffelijke kwaliteiten van de heer Vogels en aan het slot van zijn toespraak onder luide bijval van alle aanwezigen mededeelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te onderscheiden met de ere-médaille in brons, behorende bij de Orde van Oran je Nassau. De directeur van de G.E.B., ir. Me- bius, prees vervolgens de heer Vogels ais een harde werker, wiens prestaties altijd „af" zjjn. Als persoonlijk blijk van waardering overhandigde hij een grote kist sigaren. De heer F. Goos- sens sprak als voorzitter van het jubi leum-fonds, en bood een fraaie televi sie-tafel aan als huldeblijk van allen aan de heer Vogels, die de dienst bin nenkort gaat verlaten. Tenslotte sprak de heer Vogels woor den van dank voor de vele blijken van belangstelling. Voor de afdeling Zandvoort van de r.-k. blindenbond Sint Odilia heeft de r.-k. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm uit Haarlem gisteravond in thea ter Monopole een fraaie voorstelling ge geven van „Het Geschenk", waarin de geschiedenis wordt verhaald van de jonge vrouw Julie, blind geworden door een ongeluk in een laboratorium, die dank zij een hoornvliestransplantatie weer ziende wordt. De echtgenote van een befaamd oogchirurg stelt om een naar ons oordeel overdreven schuldge voel een van haar gezonde ogen ter be schikking van haar zuster. Door een toe vallige samenloop van droeve omstan digheden overleeft de doktersvrouw de operatie niet. Het meisje Julie kan daardoor over de beide hoornvliezen van haar zuster beschikken. Toen Alberdingk Thijm enige tijd ge leden dit stuk in Haarlem opvoerde, hebben wjj ons in lovende woorden uitgelaten over de prestaties van de Haarlemse tonelisten. Ook gisteravond weer gaf Alberdingk Thijm er een goe de voorstelling van. Het is een praat stuk, dat de uitvoerenden weinig op het toneel te doen geeft. Het is ook typisch een stuk, dat alleen maar door een vrouw geschreven kan worden; repe terend en daardoor lang en vaak ook te ontroerend. De vertaler Jan W. van de Ven is er echter in geslaagd de lan ge vertogen in een strakke tekst te gie ten en hier en daar het stuk wat te bekorten. Ook in zijn regie was duidelijk het streven merkbaar om het verhaal zakelijk en duidelijk te reconstrueren. Nergens heeft hij zich laten verleiden tot sentimentaliteit. Zjjn regie had hij scherp aangezet om te voorkomen, dat veel van wat Mary Lumden, de schrijf ster van „Het Geschenk", wilde zeggen of betogen, over het voetlicht zou val len en een ontijdig graf zou vinden. Daardoor is ..Het Geschenk" een boei ende voorstelling geworden. De speelsters en spelers van Alber dingk Thijm moeten geprezen worden. Veel lof komt de vrouwelijke hoofd rol mevrouw Els van der Velden toe. Zij speelde de rol van het blinde meis je Julie teder en heel mooi, zwevend tussen hoop en vrees en dapper vech tend met haar gevoelens. Zij leverde daarmede een zeer knappe prestatie, te meer daar zij nog maar kortgeleden de ze rol van de vorige hoofdrolvertolkster heeft moeten overnemen. Joop Kruyver speelde de rol van de oogchirurg met distinctie en geroutineerde slagvaardig heid. Jeanne Kruyver gaf een fraaie vertolking van de doktersvrouw. Van Wiebe Postma, die de assistent speelde van de oogspecialist, moeten wij helaas zeggen, dat hij soms met te weinig al lure en voornaamheid die rol vertolkte. Te serviel misschien, maar zeker te kwajongensachtig. Miep Beijk en Mies Nielen-Vlekke sloten zich in creaties van respectievelijk secretaresse en huis houdster uitstekend aan. De niet talrijke aanwezigen hebben met aandacht naar de prestaties van Alberdingk Thijm gekeken en geluisterd. Hns. In verband met werkzaamheden is de Catharijnenburg over het Spaame na bij de Koudenhorn te Haarlem geduren de twee weken afgesloten. Alleen voet gangers en wielrijders kunnen de brug nog passeren. Het verkeer wordt om geleid over de Prinsenbrug Men ver wacht, dat de omlegging tijdens de spitsuren enige vertraging zal geven. Donderdag 23 oktober wordt in het Minerva-theater de vijftigste voorstel ling in Heemstede gegeven van de Zweedse film Als de dauw hangt, komt de regen...'". De hoofdrollen wor den vervuld door Mai Zetterling en Gustaf Edgr. Ter gelegenheid daar van zal door de directie van „Meteor welk verhuurkantoor deze film in Ne derland heeft uitgebracht, aan ver schillende bezoekers de gelijknamige roman van Margit Soderholm worden aangeboden. Het filmscenario jverd namelijk naar dit boek vervaardigd. Vorig opening Slot 22/10 (Niet offlclSe Roerven. 92*4 92% 92% 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3V4 Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr GrtbK 1948 3% BU G Won.bouw 6 Ned. Handel MÜ eert AX.O. tan BerRel's Patent Calvè-Delft cert Van Gelder Kon Hoogoven» eert Unilever cert Ned Kabel Philip» Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Ujn Kon. Ned Stoomb MU Ned Scbeepv Unie K.U.M H.V_A. Dell Mi) eert A'dam 2% '56 1 A'dam '56 A'dam IH Rentespaarbr 86 88 87% 92% 94(4 89% 109% 182% 226% 339 186% 332 423% 288 361% 188.80 69% 148% 157% 128% 100.30 117% 129.80 85 94% 94 y, 113 92% 91A 94 228 425% 368% 191.30 70% 149 157% 128% 129 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper rl.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific ^nuther^ Railway Stand. Oil NY liaewatei US Steel Stemming: 20/10 21/10 61 61% 52% 52% 56% 56% 66% 66% 49'/, 49% 100% 100% 2614 26% 39% 39% 40% 39% 64% 63% 50% 51% 83 83% 57% 57 51% 50", 59 25 25% 84 83% nauw. prijshoudend De Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat zij zal over gaan tot het verkrijgbaar stellen van rentespaarbrleven 1958 in stukken van 1.000, 500 en 100 tegen de koers van 100 pet, tot een zodahig totaal be drag nis tot 28 november 1958 zal wor den geplaatst, met dien verstande, dat de verkoop voor die datum zal eindi gen op de dag waarop een totaal be drag van 50 miljoen is geplaatst. De vennootschap behoudt zich voor dit be drag te verhogen. De rente, ingaande 1 november 1958 is begrepen in het aflossingsbedrag. De rentespaarbrieven 1958 zijn aflos baar op 1 juni J.974 tegen een koers van 200 procent. Houders kunnen af lossing vorderen per 1 april 1964 te gen een koers van 125 pet en per 1 april 1968 tegen een koers van 150 pet. De bank heeft het recht alle dan nog uitstaande rentespaarbrieven 1958 ver vroegd af te lossen per 1 maart 1969 tegen een koers van 160 pet. De le ning draagt nagenoeg hetzelfde karak ter als die van de rentespaarbrieven 1957. De verkoop vangt aan op 30 oktober 1958. Het prospectus zal op 23 okto ber &.s. verschijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5