Onefficiënte spreiding voornaamste oorzaak van tekort aan priesters Tal van suggesties voor oplossing van probleem in Europa Schatkist voer wei bij hoge belastingon tvangsten 150.000 bezoekers op de Zuidlaarder markt CKefa Doe het Na ongeval leden over Overzicht Zuidlaarder markt 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! nne Priesternood in Europa ?Sï ff -rmVSffUFS SST Tsjarig en Dulles hebben verschil van mening Intrede van vrouwen in het Hogerhuis Goudvoorraad belangrijk gestegen En 100.000 Zuidlaarder bollen AANTAL SCHILDERSPATROONS LOOPT STERK ACHTERUIT Papierlawine voor de ambachtsman bijna ondoenlijk Televisiekijkers-vereniging Congres in Wenen een °-p- WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Hongaren herdenken de opstand Dr. E. L. Kramer volgt dr. Hirschfeld op Tmm Kort geding aan hangig gemaakt Vereniging van T.V.- kijkers WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 PAGINA 7 1 In de fles... 2 Als pap 3 Droog uit de hand! Krachtige Kost voor het Kind! Voorzitter Stichting „Reactor Centrum Nederland" Lr E&l Ontslagen zenuwartsen Joy riding op particulier terrein juridisch onmogelijk Op audiëntie bij mr. Höppener (Van een verslaggever) De priesternood in vele delen van Europa wordt niet op de eerste plaats veroorzaakt door een abso luut tekort, maar door een onefficiënte verdelmg. Dit is een van de belangrijk ste feiten die zijn vastgesteld op het in ternationale congres over het Europese Priester vraagstuk, dat van 10 tot en •het 12 oktober in Wenen is gehouden. Op deze bijeenkomst, bijeengeroepen door mgr. dr. Franc. Jachym, aarts- pisschop-coadjutor van Wenen, en we tenschappelijk voorbereid door dr. J. Deliepoort te Breda, hebben 160 deelnemers, onder wie acht bisschop- Pen, geluisterd naar een aantal belang wekkende inleidingen, waarin sprekers uit twaalf landen een overzicht hebben gegeven van de pastorale problemen die in Europa aan de orde zijn. Na le vendige discussies, waarbij een boeien de uitwisseling van denkbeelden plaats vond, heeft het congres tenslotte een aantal resoluties aanvaard, die zijn overhandigd aan de waarnemer van het Vaticaan, mgr. Pac. Samen met de meeste inleidingen zullen ze over enige tijd in een congresboek worden gepubliceerd. De opzet is, over enkele jaren opnieuw een dergelijk congres te houden, waarop zal kunnen blijken, in hoeverre de op de eerste bijeenkomst gedane suggesties tot resultaten hebben geleid. Gepleit is o.a. voor een uitwis seling tussen priesterrijke en priester- arme streken; het instellen van meer priestercolleges voor de diaspora-gebie- den; meer genuanceerde opleidingen voor late roepingen; reorganisatie van de zielzorg in dunbevolkte plattelands gebieden en terugkeer van de priesters tot hun essentiële taak. Ook werd meer binding gevraagd tussen de studies, die in de diverse landen aan het Europese priestervraagstuk worden gewjjd. Het was de eerste maal, dat het pries terprobleem zowel wetenschappelijk als Pastoraal in Europees verband onder de loupe genomen werd. De basis er- Voor werd reeds in 1952 gelegd door higr. Jachyms Europese priesterplan, dat beoogde, priesterarme gebieden te doen adopteren door priesterrijke gebie den. Het priesterprobleem is niet al leen van betekenis voor Europa zelf, hiaar ook voor de missiegebieden in deel de wereld, die nog altijd voor 90 Pet van Europese priesters afhankelijk jyjn. Bovendien zal Europa vele honder den priesters moeten uitzenden naar de Volkeren achter het IJzeren Gordijn, zo dra deze landen weer tot de vrije we- Veld zullen horen. In absolute zin loopt het aantal pries ters in nagenoeg alle Europese landen sterk terug. In Frankrijk, waar in de "■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'llTlllllllllllllllllllllltHlllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllll eerste vijf na-oorlogse jaren 6000 nieuwe Priesters werden gewijd, waren er de Volgende vijf jaar nog slechts 4000 wij delingen. In het bisdom Wenen is de sterfte onder de priesters groter dan de aanwas van nieuwe priesters. Het ren dement van de seminarie-opleidingen is overal sterk gedaald en de clerus is in veel streken verouderd: er werden ver scheidene gebieden genoemd, waar 30 pet van de priesters boven de 65 is. Als men de aanwas vergelijkt met de bevol- kl^,fffr0Aii is de achteruitgang nog veel groter. Alleen Ierland en Spanje vor men gunstige uitzonderingen. Spanje uur hebben meningsverschillen geduurd, hebben Uit de omgeving van generalissimus ïsjang Kai Sjek verneemt A.F.P., dat het eerste onderhoud tussen de president van de nationalistisch-Chinese republiek de Amerikaanse minister van bui- Hlandse zaken John Foster Dulles een succes is geweest. Er zouden zich ^durende de besprekingen, die twee Pn een half ernstige Voorgedaan Fnrml de crisis in het gebied van Sa 'let Pest kan worden opgelost. President beraadslagingen van^u Z?H na de stemming hebben doenar■fnstlg?- 0nt" om hierop de nadr£k tJkT' Hu "Si nationalistisch-Chinese dalhlad^ V,eh ben opgedragen zijn fom^eftezamen met die van Foster Dulles te publieren Tsjang en Foster Dulles zouden elkander tijdens hun besprekingen 2eer ijoei hebben, bejegend. Men weet te weten, dat de Ameri kaanse minister gestaan zou hebben op demilitarisatiemaatregelen ten aanzien Van de kusteilanden Quemoy en Matsoe; biet bekend is echter, hoe ver deze öemilitarisatie zich. volgens Amerikaans kizicht, zou moeten uitstrekken. Foster Dulles zou duidelijk hebben Semaakt, dat de door de Verenigde Staten voorgestane demilitarisatie in elk Seval, ondanks de protesten der Chinese Nationalisten die volkomen van him Amerikaanse bondgenoot afhankelijk moet worden uitgevoerd. Het Hogerhuis is gistermiddag re- 'u'ge geweest van e plechtige intrede van de vrouwen, die krachtens een be- Paalde wet lid van dit eerbiedwaardige College zijn geworden, aldus meldt AF*\ En, het moet erkend worden, een ah de dames slaagde er onmiddellijk in °e adellijke heren te ergeren. .Het gebeurde als volgt: Lady Wooton 1 Abinger, hoogleraar in de politieke economie, weigerde de eed van trouw 'jj1 de koningin af te leggen. Daar zij fkheïste is, gaf zij de voorkeur aan be- °tte. Al verscheidene malen is de for- >nule voor deze belofte gebruikt in het lik?e-rhu's' was echter ongebruike- «in het Hogerhuis. Het Hogerhuis aderde van afgrijzen bij het aanhoren .an de woorden van lady Wooton of Abinger. Lady Wooton heeft kortgeleden de ti- Sd van barones gekregen. Dit was no- SfS omdat zjj anders geen lid van het ,1Qgerhuis kon worden. (Een lid van «Pt Hogerhuis moet van adel zijn). Zo- 's bekend is er enige tijd geleden een jj=t aangenomen met de bedoeling het Crn??r^uis te moderniseren en te demo- atiseren. Krachtens deze wet kunnen liiu aan vrouwen niet-erfelijke adel de titels worden verleend. IgAlSerije Op een vergadering van ban Van Algerijnse comité's van open- Slot WelzÜn in Algiers is gisteren be- ten statuten op te stellen voor een ging onder de naam „Organisatie 3 van openba zouden nadere nomen van 16000 tot 22000 en het aan tal religieuzen zelfs van 5000 tot 17000. De Spaanse bisschoppen hebben een plan voor Zuid-Amerika opgesteld, waar permanent 7000 Spaanse priesters zullen gaan werken. Voor een Euro pees- priesterplan is Spanje echter geen reservoir. Bijzonder moeilijk is de situatie in de diasporagebieden in Duitsland en Enge. land en in de Scandinavische landen, die uitsluitend diasporagebied zijn. Hier maakt het tekort aan eigen roepingen voortdurende immigratie van priesters noodzakelijk. Meer speciale colleges voor de opleiding van priesters in de meest bedreigde gebieden zouden in de ze nood moeten helpen voorzien. Voorts zouden de orden en congregaties in deze gebieden kloosters moeten bevolken. In tal van landen en streken is de priesternood echter niet zozeer van ab solute, maar van structurele aard. Frankrijk b.v. heeft eigenlijk één pries ter op 900 gelovigen. Desondanks zijn er duizenden parochies zonder zielzor ger. Tegenover de Parijse parochies met gemiddeld 30.000 gelovigen staan hon derden plattelandsparochies met min der dan- 50 zielen, waarover niettemin een zielzorger is aangesteld, die boven dien in een geestelijk isolement leeft, dat enerzijds schadelijk is voor hem zelf en anderzijds ongunstig werkt voor de recrutering, omdat het priesterlijk ambt op deze wijze de jeugd niet aan trekt. Door vele van deze kleine pa rochies te combineren en te laten bedie nen door equipes missionnaires, zou de ze situatie kunnen worden opgeheven en zouden tevens priesters kunnen worden vrijgemaakt voor de tekortgebieden. De absolute tekorten kunnen uiteraard alleen door een groter aantal priester roepingen worden opgevuld. Een van de voorwaarden hiervoor is, dat de stede lijke centra een belangrijk aandeel gaan leveren van de priesterstudenten, die thans nog voornamelijk van het in ver houding dunbevolkte platteland komen. Voorts heeft het congres, naar aanlei ding van het sterke verloop op de semi naria, van gedachten gewisseld over de meest wenselijke seminarie-opleiding. Er bleek geen algemene voorkeur te zijn voor een open of gesloten systeem: dit is afhankelijk van plaats en tijd. Ook over de opleidingen van late roepingen is uitvoerig gesproken: deze opleidingen zijn in het algemeen te weinig genuan ceerd. De zielzorg, zo werd voorts betoogd, kon ook veel krachten winnen, door de priesters terug te trekken uit het onder wijs en andere functies en ze uitslui tend te bestemmen voor hun eigenlijke taak: de liturgie en de toediening van de sacramenten. Zeer levendig is ook gesproken over het al of niet wenselijke van een grotere inzet van ordegeestelij ken in de zielzorg. De mening over heerste dat deze inzet van groot nut zou zijn, mits de regulieren daardoor niet in hun eigen, missionerende taak ge handicapt worden. Het congres, dat in besloten sfeer is gehouden, was niet bedoeld om tot een direct plan van acties te komèn, maar als een oriëntatie op basis van de we tenschappelijke onderzoekingen, die de afgelopen jaren zijn verricht. Dat men desondanks al tot een aantal concrete resoluties is gekomen, heeft de beteke nis van de bijeenkomst niet onbelangrijk vergroot. (Van onze correspondent) Derde dinsdag in oktober, Zuidlaar der markt. In het doorgaans rustige dorp, waar des zomers vele pensiongas ten rust vinden, was het op deze markt dag een heksenketel gelijk. Ruim 150.000 bezoekers hebben dinsdag kans gezien iets van de sfeer op te doen op de markt, op het tentoonstellingsterrein of temidden van de kermisattracties. Met uitzondering van de asfaltwegen was het in het dorp zonder stevige rubber laarzen vaak geen doorkomen aan. De echte Zuidlaardermarktgasten hadden daar geen hinder van. Ze kwamen op klompen of met laarzen aan en been den direct op de paardenmarkt af of in de richting van de tiende landbouw- beurs. Die paardenmarkt is de oudste van Europa. Burgemeester J. H. Roukema vertelt dat ieder jaar met trots. En de markt weet zich te handhaven. Zo zelfs dat de aanvoer van paarden dit jaar groter was dan het vorige jaar, n.l. 2311 tegen 1923. Het aantal aange voerde koeien was teruggelopen van 1526 tot 1432. Wel waren er meer scha pen, n.l. 64 (v. j. 3). Ook was er nog een bok. Ezels ontbraken dit jaar vol ledig. Het traditioneel gebak op deze derde dinsdag in oktober op welke dag volgens traditie de kachels in het noor den worden aangemaakt is de Zuid- laarderbol. Er zjjn in Zuidlaren maar liefst 100.000 bollen gebakken. Tien bol len op elkaar gestapeld is precies één meter, zodat er dus deze dag stapels van honderd Martinitorens aan bollen zijn verkocht. Over de gebakken visjes en andere lekkernijen praten we dan nog maar niet. De bezoekers kwamen dit jaar veel met auto's, zodat het parkeerprobleem nijpend was. De G.A.D.O. onderhield de hele dag pendeldiensten met alle delen van de provincies Groningen en Drente. De Compagnie van het Oude Gerij on der commando van D. D. Termaten Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De 4 geneesmiddelen van Chefarine„4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox.. 99 99 vakrna^ïllic'ers willen geen ingeblikt vergader?n^P' °P de algemene jaar- tholfeka£,*Lvan de Nederlandse ka- St-Lucas riin „yan Schilderspatrtons, den ziin g ln Nijmegen gehou- crondverf t»ii„Wat boze woorden uit de feitrlee &men over de Doe-het- lerhande 'adJSirnt? het Publiek in al- overstroomd. DenGaCrh^PaglieS langs een complete ten w?rSt on~ dit Doe-het-zel^^f—ümg aan vehaa edeVschnd ^^urs heeft zich gehaast ae schilders te waarschuwen hier toch vooral niet afwijzend tëiTen StTucashrTeftP St.-Lucas neeit nem en alle andere zelfdoeners gerustgesteld. Depatroon! zullen heus met proberen de ontwikke? ling op dit gebied tegen te houden en zij zullen ook met m het geweer komen wanneer men de verkoop van de verf wil stimuleren. Mits die campagnes maar eerlijk en waardig worden ge voerd en niet het vakmanschap vin de schilders te grabbel wordt gooid. ge- q6reni; t5huienkoté'S V^n °Pe.nbaar welzijn." *en volgen. mededelin- (Rtr) De patroons vinden het allemaal best. althans zjj zien in, dat het nut teloos is zich tegen de gang van zaken te verzetten. Maar zy worden des dui vels wanneer men het publiek inge dikt vakmanschap, stoomcursussen schilderen en kleurenclubs wil aan smeren. De Amerikanismen mogen op dit gebied ons vol willen overrom pelen op het terrein van huizen schil deren hebben wij niets van de Ameri kanen te leren. Dat is meer da_n „wat kleur opstrijken." Men moet de vak- bekwaamheid van de vaderlandse verfkwastbeheerders niet gaan baga telliseren. Dit is ons gisteren nog eens duide lijk gesteld. Het vak schilderen is als ieder ambacht een vak dat grondig moet worden geleerd. Daarvoor is een opleiding gegroeid van leerling tot meester. Zou men er een opleiding van vijf jaar op na houden, wanneer ieder een er maar zo met een gedrukte ge bruiksaanwijzing op los kon klodde ren? Worden er in ons goede vader land drie schildersscholen op na gehou den om het meesterschilderschap on der de knie te krijgen, wanneer het alles in tien schriftelijke lessen is te leren? Geeft de overheid aan een en ander zo'n belangrijke financiële steun, wanneer schilderen zo'n eenvou dige zaak is? Negentien mille per jaar zijn de patroons kwijt met hun aandeel m het werk van een duur research bureau, het T.N.O., het bedrijfsschap en de verffabrikanten, die gezamen lijk allerhande problemen onderzoe ken zoals de hechting van verfstoffen op materialen, kleurechtheid, duur zaamheid en wat dies meer zij. Aller hande zaken die voor het onderhoud •van ons nationale woningbezit van ur gente betekenis zijn. En desondanks zou men met de superknotsverf van fabrikant X zo maar als amateur aan het werk kunnen slaan? Nee, nee, daar geloven de schilderspatroons van St.-Lucas beslist niet in. Nog qltijd vormt de omzet van de ge zamenlijke schilderspatroons een be langrijke bron van inkomsten voor de verffabrikanten. En derhalve zal men met die patroons moeten samenwer ken. Dat de verffabrikanten hun om zetten willen vergroten, soit. Dat zjj de mensen willen aansporen het zelf te doen, eveneens soit. Maar dan ad vertenties, die eerlijk en waardig zijn, die niet de vakbekwaamheid van de patroons bagatelliseren en geen kolder verkopen. Welaan, men heeft bij St.- Lucas nog wel enig vertrouwen, dat de deur voor die samenwerking nog op een kiertje staat. Niet zo de afdelin Rotterdam II. Die afdeling zou wel graag een tegenactie beginnen waar schynlijk in* de geest van Laat Het Liever De Vakman Zelf Doen maar de zeer grote kosten van een dergelijke actie vormen een onoverko melijke hinderpaal. kwam dit jaar weer met een gezel schap van Groningen naar Zuidlaren in oude kostuums gestoken en in diligen ces. Een spectaculaire geste, welke het gemeentebestuur van Zuidlaren zeer waardeert. Met hoorngeschal arriveer de het illustere gezelschap bii de oude havezathe Laarwoud, waarin thans het gemeentebestuur zetelt. De burgemeester huldigde nog enkele oude getrouwen, n.l. de heren Th. Zui- derweg uit Zuidwending die al tachtig jaar de markt bezoekt en J. van Ber gen uit Bakkeveen die voor de drieën- zestigste maal naar Zuidlaren was ge komen om dit feest mee te vieren. „Een feest van modder en mensenme nigten" hoorden we iemand zeggen. Die menigten zyn het gemeentebestuur wel kom en aan die modder hoopt men het volgend jaar een en ander te verbete ren door wegvernieuwing en de bouw van een vaste landbouwbeurs onder lei ding van architect G. T. Rietveld uit Utrecht. Ondanks het feit, dat in de afgelopen week ruim f90 miljoen schatkistpapier verviel en meer dan f 10 min moest worden betaald wegens rente en aflos- sing op gevestigde schuld, is, blijkens de verkorte balans v. d. Nederlandsche Bank per 20 oktober, het saldo van de schatkist van f 586,6 miljoen gestegen tot f 674,4 min. Deze stijging met f 87,8 min is veroorzaakt doordat de belas tingbetaling een zeer grote omvang be reikte. Het gevolg hiervan was, dat de ban ken hun saldo niet onbelangrijk zagen achteruitlopen van f 582,3 min tot f 528,7 min. Deze achteruitgang is niet groter geworden door het feit dat de bank- biljettenterugkeer f 30 min bedroeg en doordat uit de overdracht van deviezen f 18 min ontvangen werd. Bovendien werden f 17 min aan voorschotten op genomen. Door de terugkeer van f30 min bankbiljetten is de circulatie in gekrompen van f 4065,7 min tot f 4035,4 min. Deze stand is iets lager dan die op 22 september j,1, (f4039,4 min), dus vlak voor de ultimo-opvragingen be gonnen. De voorschotten zijn nu geste gen tot f69,8 min, terwijl als normaal een stand van ca. f 18 min mag worden aangemerkt. Er moest dus nog een aan zienlijk bedrag door de banken worden afgelost. De postwissels, promessen en schuldbrieven in disconto, welke vorige week nog f 16,5 miljoen bedroegen, is thans geheel verdwenen, doordat dit papier vervallen is. De postwissels, schatkistpapier en schuldbrieven overgenomen door de bank is van f 135 min gedaald tot f 117,5 Advertentie (Van onze correspondent) In enkele jaren tjjds is het aantal schilderspatroons in ons land met on geveer 4000 geslonken. Dat is voor een goed deel het gevolg van een steeds minder wordende animo onder de jongere vakgenoten om zich zelf standig te vestigen. Herhaaldelijk komt het voor, dat een zoon niet bereid is het bedrijf van zijn vader over te nemen, hoewel hij daarvoor een prima opleiding heeft genoten. De positie van de werknemer, van hoog tot laag, biedt veelal een grote re sociale zekerheid, terwijl de las ten, die op een eigen bedrijf rusten, een jonge ondernemer vaak afschrik ken. Lasten, die bij de voortschrij dende sociale ontwikkeling eerder zullen toenemen, dan afnemen. Zon der een extra kracht voor de admi nistratie is het tegenwoordig voor een ambachtsman bijna ondoenlijk zich door de papierlawine heen te werken. Ondanks alle waarschuwingen van de schilderspatroons enerzijds en de be loften en verzekeringen van de rege ring anderzijds doet men niets om tot een daadwerkelijke vereenvoudi ging van die lasten te komen. Het waren grotendeels sombere on derwerpen. die de voorzitter van de Nederlandse katholieke schilderspa troonsbond St.-Lucas, de heer H. Kok, dinsdag bij de opening van het twee daags congres van deze bond in Nij megen, behandelde. Zo noemde de bondsvoorzitter het allerongelukkigst, dat door een onenig heid geen enkele vertegenwoordiger van de middenstand zitting heeft in de Sociaal Economische Raad. De heer Kok noemde dat een onduldbare toe stand, die geen dag langer mag voort duren. Wanneer m de S.E.R. vraag stukken aan de orde komen waarbij wü nauw zijn betrokken, dan dient ook de stem, van de middenstand te worden gehoord. Wij kunnen ons niet voorstel len dal de S.E.R. een advies za) sa menstellen waarbij de stem van vele duizenden ondernemingen niet wordi gehoord, aldus de heer Kok. Wanneer de S.E.R. om advies wordt gevraagd over zaken als vermindering of afschaffing van de subsidie op melk en woningbouw, dan maken de grote vakcentralcn gebruik van een metho de, die na de oorlog met niet onaan zienlijk succes is toegepast en zetten zij de regering en de S.E.R. onder druk. Terwijl de S.E.R. de adviesaan vrage nog niet eens in behandeling heeft genomen, maken de vakcentra- len hun standpunt reeds kenbaar. Dat is een methode, die de voorzitter verre van elegant noemde. De bondsvoorzitter duidde het de re gering verder euvel, dat de midden stand niet is vertegenwoordigd in het sociaal-economisch comité, dat het so- markt moet vertegenwoordigen. Men ziet ons blijkbaar nog steeds niet voor vol aan, was de indruk van de voor zitter. Ook op andere terreinen uit zich deze houding van de regering. Ondanks het feit, dat de middenstandsorganisaties het verst zijn gevorderd op het gebied van de internationale samenwerking, vindt men de vertegenwoordiging van de middenstand in tal van commissies niet noodzakelijk. Wij kunnen ons dan ook niet aan de indruk onttrekken, al dus de bondsvoorzitter, dat men nog steeds het sociaal-economisch beleid eenzijdig afstemt op het grootbedrijf en niet voldoende rekening houdt met ue specifieke belangen van midden- en kleinbedrijf. De middenstand zal meer activiteiten moeten ontplooien en zich meer moeten laten gelden. De federatie van Hongaarse vereni gingen in Nederland herdenkt donder dag in Den Haag de Hongaarse opstand van oktober 1956. De herdenking be gint voor de katholieken om acht uur met een Avondmis in de Sint Jacobus- kerk in de Parkstraat, opgedragen door pater R. Radanyi S.J. Voor de protes tanten wordt op dezelfde tjjd een kerk dienst gehouden in de Duinoord-Kloos terkerk, hoek Parkstraat-Lange Voor hout. Ds. I. Tuski gaat hier de gelo vigen voor in het gebed Hierna be gint om negen uur de gezamenlijke plechtige herdenking in de grote zaal van het verenigingsgebouw Willemstraat 2. Hier wordt de documentatiefilm Hon garije in vlammen vertoond. (Van onze Haagse redactie) De directeur-generaal voor de energie voorziening en de industrialisatie, dr. E L. Kramer, gaat dr. Hirschfeld opvol gen als voorzitter van het bestuur van de stichting „Reactor Centrum Neder land", en tevens als voorzitter van het curatorium. Dr Kramer, een van de hoofdambte naren van het ministerie van economi sche zaken, zal in zijn functie van direc teur-generaal worden opgevolgd door de waarnemend thesaurier-generaal, mr. L. de Block, van het ministerie van finan ciën. I min, doordat dit papier aan de markt verkocht is. Grote mutaties zijn te zien in de ver schillende deviezenrekeningen. Deze zijn deels ontstaan door de deviezenaan- was, maar komen in hoofdzaak voort uit de afrekening van de E.B.X1. Het overschot van Nederland in de E.B.U. over september j.l. bedroeg ruim f 160 min, waarvan f 120 min moest worden afgerekend in goud of dollars. Boven dien werd bijna f 10 min ontvangen als aflossing op geconsolideerde vorderin gen, Als gevolg hiervan en de omzet ting van convertibele valuta in goud. steeg de goudvoorraad van f 3616,5 mlD tot f 3778,6 min. Daarentegen vermin derde de deviezenvoorraad met f 143 min. De convertibele valuta verminder den van f848,2 min tot f 819,2 min. De geldmarkt was tengevolge van de voortdurende onttrekking van midde len door belastingbetaling vrijwel on afgebroken moeilijk. Desondanks bleef de officiële daggeldrente gehandhaafd op 2 1/2 pet. (ln r lGOth Activa 13/10 20/10 16.500 135.187 117.511 Schatkistpap weg overn Marken v. 103.600 103.600 Voorscn.rek.crt. (beJi 52.740 69.836 3.616.471 3.778.648 Zilvermunt 22.416 23.548 Buiten] activa 1.468.174 623 1.338.324 Buiten] betaalmidd 952 Uit bet akkoorden 91.673 96.081 Diverse rek 26.441 26.397 Pa .siva: Bankbiljetten 4.065.755 4.035.413 Rijks schatkist 586.628 674.441 Saldi bank in Neo 582.338 528.737 Saldi uit bet. akk 53.450 75.308 Andere saldi v. niet ingezetenen 29.034 22.569 Andere saldi 134.514 131.203 Saldi buitenl geld 21.622 24.605 Diverse rek 61.198 63.246 Toelicht. Totaal schatk.pap. w.l. gul- densaldi uit bet. akk belegd Schatk.pap In disc Muntbiljett Cs Rijks 111.070 kas) 111.993 Percentage goud en 81.50 83.64 deviezen De staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Höppener, ontving op het depai- tement een delegatie uit het bestuur van de Algemene Vereniging van Televisie kijkers. De voorzitter J. A. H. Hardeman (links), de secretaris Louis Foppen en mr. W. M. J. Russell (rechts) hebben bij de staatssecretaris doel en streven van de vereniging uiteengezet. In het ziekenhuis te Tilburg is Over leden de motorrijder Langemeyer uit Bergen op Zoom, die in de nacht van zaterdag op zondag met zjjn motor ach ter op een personenauto is gereden op de Zeeuwseweg nabij het viaduct tussen Woensdrecht en Rilland. Zijn echtgeno te, die als duo-passagiere op de motor zat, overleed zondagmorgen in het zie kenhuis te Bergen op Zoom aan haar verwondingen. De heer L.. had zware brandwonden opgelopen, omdat zijn mo tor na de aanrijding in brand vloog. Het echtpaar laat drie kinderen ach ter. In het ziekenhuis te Emmen is de 25-jarige ongehuwde J. Postma te'Zwar- temeer overleden aan de gevolgen van een ongeval. Hij is zonder bekende oor zaak van zijn fiets gevallen en zwaar gewond naar Emmen vervoerd. De twee Vlissingse zenuwartsen, die enige tijd geleden door het ziekenfonds- bestuur Walcheren zijn ontslagen, om dat onregelmatigheden zouden zijn ge bleken bjj de indiening van hun decla raties, hebben een kort geding aanhan gig gemaakt, omdat zij het medisch on verantwoord vinden, dat het zieken- fondsbestuur de gestelde ontslagda tum van 16 oktober niet heeft verscho ven. Bovendien werd het kort geding aanhangig gemaakt, omdat het zieken- fondsbestuur eerst 9 oktober heeft be kend gemaakt, dat het de datum niet wenste te verschuiven, hetgeen moei lijkheden oplevert voor de behandeling van de opgenomen patiënten. De recht bank te Middelburg zal dit kort geding donderdagmiddag in behandeling ne men. De officier van justitie had naar aan leiding van de door het bestuur gedane mededelingen een onderzoek ingesteld inzake eventuele malversaties en on regelmatigheden, doch hij heeft thans besloten de zaak te seponeren, omdat geen aanwijzingen zijn gevonden die vervolging rechtvaardigen. De strafkamer van de Haagse recht bank heeft in een principiële uitspraak beslist, dat joy riding op particulier terrein een juridische onmogelijkheid is. Volgens ïe wegenverkeerswet kan joy riding namelijk alleen worden ge- nleegd op de openbare weg. Overeen komstig het standpunt van de officier van justitie heeft de rechtbank drie Loosduinse jongelui vrij gesproken van poging tot joy riding. Zij hadden 31 augustus een garage opengebroken te Loosduinen en zonder succes gepro beerd met de daarin gestald staande auto te gaan rijden. Van de primair ten laste gelegde poging tot diefstal, welke de officier van justiti j wel bewezen achtte, werden de jongelui op feitelijke gronden vrijgesproken, aangezien zij kennelijk alleen de bedoeling hadden gehad een eindje met de auto te gaan rijden. In een audiëntie van ruim een uur, waarbij aanwezig waren behalve mr. R. G. A. Höppener, staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, de heren mr. H. J. Schölvinck, waarne mend regeringscommissaris voor het radiowezen, en mr. A. W. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Heeft een delegatie uit het bestuur van de algemene Nederlandse vereniging van televisiekijkers, bestaande uit de heren J. H. A. Hardeman, voorzitter, ILouis Foppen Hzn„ secretaris, en mr. W. M. J. Russell, mededeling gedaan van de oprichting van de vereniging en het verschijnen van een maandblad. Besproken werden de doelen van de vereniging. In een oriënterend ge sprek werden met de staatssecretaris en de waarnemende regeringscommis saris voor het radiowezen voorts een aantal actuele televisieonderwerpen besproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7