Proefvluchten met vijftien- persoons helikopter kkt\ {ij [akAj^x Kard. Mindszenty mag niet naar het Conclaaf Eerste stemming wordt zondag verwacht Internationale Nationalisten blij ven de kusteïlanden verdedigen Poging om een ballon in een baan om de aarde te schieten mislukt Demonstraties voor Peron Van Rotterdam en Den Haag naar Schiphol Mijnwerker onder vallend gesteente bedolven Het weer. ilvelyn Tlifiiiaiis ELEGANTE TASSEN EN BY0UX VERZOEK AFGEWEZEN „Teamwork" V.S. en Formosa staan „eensgezind" tegenover nieuwe dreiging Brits vliegtuig neergestort Weduwe in gas gestikt Bakenzou hoger gaan dan de „verkenners maar met het hlote oog zichtbaar zijn Te paard op reis CONCESSIE AANGEVRAAGD Nog 6.711 Nederlan ders in Djakarta Ter plaatse overleden Dienstneming in het vreemdelin genie gioen tijdig verhinderd ee MORRIS 'Hefore pot/óvy/ Veel bewolking Zacht herfstweer Het weer in Europa Met gewijzigde Jupiter C-raket Nationalistisch-Chine- se banken in Indonesië in beslag genomen Resultaat overleg Dulles-Tsjang Communiqué zwijgt over geschillen 31 doden Na botsing met een Italiaanse straaljager Weer een rapport in de schrootaffaire WEER TRIBUNALEN VOOR ARBEIDERS IN HONGARIJE Nederlandse kustvaar der in nood Falcon wollen Tweedjassen Bij iedere jas een passende tas DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30045 De Hongaarse regering heeft geweigerd kardinaal Mindszenty toestemming te geven naar Rome te gaan, aldus heeft radio Boedapest gisteravond volgens A.F.P. meegedeeld. In een gisteren aan de Amerikaanse zaakge lastigde in de Hongaarse hoofdstad overhandigde nota wordt gezegd, dat de Hongaarse regering een Amerikaans verzoek de kardinaal naar het Conclaaf te laten gaan, van de hand wijst. Het verzoek is, aldus de nota, een ontoelaat bare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Indien de kardinaal een vrijgeleide zou worden gegeven, zou dit betekenen dat hij wordt vrijgelaten of dat zijn straf wordt opgeschort. Deze kwestie kan in geen enkel geval het onderwerp zijn van afspraken tussen de regeringen van de twee landen, aldus de Hongaarse nota. Het Amerikaanse leger heeft vanmorgen om 04.21 uur te Cape Canaveral een gewijzigde Jupiter-c-raket met vier trappen afgeschoten, welke een met aluminium bedekte ballon als een kunstmaan in een baan om de aarde moest brengen. Op het ministerie van defensie is later evenwel officieel bekendgemaakt, dat het vrijwel zeker is, dat de lancering mislukt is en dat de kunstmaan niet in haar baan is gekomen. Ex-vlieger Albert Jones van de Engelse Koninklijke Luchtmacht bereidt zich voor op een reis naar Nieuw-Zeeland te paard. Jones is van plan op 5 november te vertrekken voor zijn trip van 14.500 mijlen. Hij hoopt er 1 %-2 jaar over te doen. De organisatie van de reis berust in handen van de Engelse Automobiel-Organisatie. De wereldreiziger heeft voor zijn paarden, die voorzien zijn van speciale hoeven, een carnet en een „G.B."-plaat. Van de zijde der N.V. Aero Contractors te 's-Gravenhage wordt medege deeld, dat deze maatschappij voornemens is dinsdag 4 november officiële proefvluchten te houden van de luchthaven Rotterdam naar Schiphol en van Schiphol naar de luchthaven Rotterdam met een helikopter die vijftien passagiers kan vervoeren. De vluchten duren ieder achttien minuten. Zij worden gemaakt met een Vertol-44 helikopter van Amerikaanse makelij, welke de N.V. Aero Contractors heeft gehuurd. Het toestel heeft twee drie- bladige rotoren die door één motor worden aangedreven. Op woensdag 5 november zal een tweede officiële proefvlucht worden gemaakt, nu van 's-Gravenhage (Malieveld) naar Schiphol. Op woensdag 5 november zal een tweede officiële proefvlucht worden gemaakt, nu van 's-Gravenhage (Ma lieveld) naar Schiphol. De directeur van de N.V. Aero Contractors, de heer B. Schreiner, wil door het houden van deze proef vluchten o.a. laten nagaan hoe de vluchten met deze helikopter kunnen worden ingepast in de bewegingen van de verkeersvliegtuigen, vooral op Schiphol en hoe de reacties van autoriteiten en publiek zullen zijn. De heer Schreiner heeft een aan vraag ingediend voor het onderhouden van diensten met helikopters in het binnenlands verkeer. Hij verwacht de concessie binnenkort te krijgen. Als de concessie wordt gegeven en er animo voor deze diensten blijkt te bestaan, zal er om de drie kwartier een helikopter van de luchthaven Rot terdam naar Schiphol en van Schiphol naar de luchthaven Rotterdam ver trekken. Volgens een mededeling van het Indo nesische ministerie van voorlichting, verbleven eind augustus nog 6.711 Ne derlandse onderdanen in Djakarta. Eind januari jongstleden was dit aantal nog 12.485, en medio 1957 omstreeks 16.000, aldus meldt het A.N.P. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiii Woensdagmorgen is bij werkzaamhe den in een pijler van laag d, gelegen boven de 300 meter verdieping in de mijn Julia te Eyghelshoven de 31-jarige J. Moonen uit Nieuwenhagen onder val lend gesteente bedolven. Hij overleed ter plaatse. De heer Moonen was ge huwd en vader van twee kinderen. De Nederlandse kustvaarder „Truus" (273 ton) van de rederij Gruno te Gro ningen heeft vanmorgen geseind in zin kende toestand te verkeren in de Bot- nische Golf, 33 mijl ten noordwesten van Rauma. Rauma ligt 40 km ten zui den van Pori in Finland. Zweedse sche pen zijn naar de kustvaarder onderweg. De ..Truus" heeft 20 graden slagzij gemaakt, zo werd later gemeld. De be manning probeert het water uit het schip te pompen. Op verzoek van de gemeentepolitie te Winterswijk zijn in Venlo twee jongens uit Winterswijk aangehouden, die voor nemens waren dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. De jongens, bei den achttien jaar oud. hadden zich thuis al eens laten ontvallen, dat zjj naar Frankrijk wilden en dat bracht de po litie tijdig op het juiste spoor. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM Ta. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enkele opklaringen. Later weer overwegend zwaarbe wolkt en hier en daar enige mot regen. Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust tijdelijk krach tige wind tussen noord en noord west. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.21-17.27. Maan: 16.36-4.58. Rond een hogedrukgebied en de Brit se eilanden bewegen verschillende sto ringen. Deze trekken over het zeegebied tussen IJsland en Schotland naar Noor wegen, waar ze naar het zuidzuidoosten gaan koersen. De storingen brengen Ne derland afwisselend in vochtige oceaan- lucht en tamelijk droge polaire lucht In deze situatie komt ook morgen nog wei nig verandering. Het blijft zacht herfst weer. max. oeersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 5 5 Stocknoiin licht bew. 9 3 Oslo zwaar bew. 4 0 Londen zwaar bew. 14 0 Amsterdam motregen 14 0.2 Brussel geheel bew. 13 2 Luxemburg regen 9 2 Parijs geheel bew. 14 3 Nice licht bew. 19 0 Berlijn motregen 9 0.3 Frankfurt geheel bew. 8 0.2 Mtinchen mist 8 1 Locamo onbewolkt 15 0 Wenen onbewolkt 9 0 Innsbruck zwaar bew. 10 5 Rome regen 21 4 Advertentie GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Üirectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.S0 uur 's avonds tel. 21544. iitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii De Indonesische regering heeft van daag alle nationalistisch-Chinese bank instellingen in Indonesië in beslag ge nomen en al hun bezittingen en docu menten onder regerings-toezicht gesteld. besluit terzake van de centrale dat hèteKKLZa&1,ebber wordt opgemerkt, aeleiH heer der banken zal worden belast .v 1 de commissie, die reeds is land se k1 toezicht op de Neder- „atl- banken. Reeds eerder waren de mtnonalistisch-Chinese scholen en han" gesteld ernenibiKen onder staatscontrole Het is een hopeloze janboel in de Communistische Partij Nederland. De partij-dictator Paul de Groot, die als een paljas alle salti-mortales van de politieke acrobaten van het Kremlin na-aapt, vecht verwoed tegen de op positie in de gelederen van zijn partij. Zowel in die partij als in de E.V.C. hebben zich onherstelbare splitsingen voltrokken, het aantal leden loopt zienderogen achteruit evenals dat van ae abonnees op „De Waarheid". De hetnnZtr(iuw aan Moskou wordt duur znrnon" lylaar al deze pijnlijke kop- iïlt zirhverhinderen Paul de Groot communistn°9 te bemoeien met op Aksel Larsen, ZlrTan llfaTr voorzitter is geweest van de Deense communistische partij, vond in Mos_ kou zoveel instemming, dat Larsen van zijn functie werd ontheven. Lar- sen wachtte de verwachte klap niet af, maar besteeg van te voren reeds in een klein theater te Kopenhagen op het toneel met een strop om zijn nek een schavot om aan de bezoekers dui delijk te maken, hoe het met zijn po litieke carrière gesteld was. Zoveel galgenhumor was zelfs de Moskovie- ten, die op dat punt wel wat gewend zijn, te veel. Paul de Groot kan groot gaan op zijn succes. Na nationaal brokken te hebben gemaakt, doet hij dat ook in Denemarken. Hij wordt zo waar een internationale figuur. Een woordvoerder van het State Department noemde later de Hon gaarse verklaring, dat het Ameri kaanse verzoek een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden is ge weest, „verwonderlijk". De woordvoerder voegde hier nog het volgende aan toe: De V.S. heb ben op uitdrukkelijk verlangen van het Heilig College van Kardinalen de Hongaarse regering verzocht kardi naal Mindszenty een vrijgeleide te geven om het Conclaaf voor de Paus keuze in Rome te kunnen bijwonen. Gisteren heeft de Osservatore Roma no, het officiële Vaticaanse blad, een Intimatio gepubliceerd, ondertekend door mgr. Enrico Dante, prefect van de Pauselijke Ceremoniën. Deze Inti matio houdt in dat zaterdagmorgen om half tien kardinaal Tisserant als Deken van het Heilig College van Kardinalen een H. Mis zal opdragen voor de kar dinalen Conclavisten -m de bijstand van de H. Geest over het Conclaaf af te smeken. Zaterdagmiddag om half vier komen de kardinalen in het Vaticaan bijeen en gaan dan in volgorde van rang en leeftijd het Conclaaf binnen. Dit zullen zij niet verlaten voordat er een nieuwe Paus gekozen is. Het is gezien de vele officiële voor bereidingen voor de eigenlijke stem ming, vrijwel uitgesloten, dat de kar dinalen zaterdagavond nog aan een stemming toekomen. De eerste stem ming wordt zondagmorgen tegen het middaguur verwacht, de tweede zon dagnamiddag. Het einde van elke stem ming kan worden vastgesteld aan de rook, die uit de schoorsteen van het Conclaafkacheltje boven de Sixtijnse kapel omhoog stijgt. Mocht na een stemming de tweede langer dan normaal op zich laten wachten het gewone tijdsverloop tussen de stemming van 's middags en 's avonds is ongeveer vijf tot zes uur dan is het zo goed als zeker, dat een niet-kardinaal werd gekozen. Volgens de bestaande voorschriften van het ceremonieel moet de gekoze ne dan onverwijld naar Rome worden geroepen, waar hij in het Conclaaf worüt toegelaten. Hem wordt dan medege deeld, dat de keuze op hem is gevallen. Als hij de keuze aanvaardt kan er pas bekendheid aan gegeven worden middels de witte rook, en later via de officiële aankondiging. In Rome wordt de keuze van een niet-kardinaal zeer onwaarschijnlijk geacht. De Engelse beeldhouwer David Wynne w bezig met het afwerken van zijn tien- tong beeld „teamwork", vier mannen ie aan een touw trekken. De kunstenaar eej} het beeld met pneumatisch ge- ree schap vervaardigd uit een stuk graniet van 100 ton, dat met dynamiet osgemaakt is een steengroeve bij Falmouth (Engeland). In een gemeenschappelijk communi qué, dat vandaag, na de besprekingen tussen president Tsjang Kai Sjek van nationalistisch China en de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, op Formosa is uitge geven, wordt verklaard dat de nationa listen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust zullen blijven verdedigen. „De Verenigde Staten en nationalistisch China staan eensgezind tegenover de nieuwe communistische agressie en zijn van oordeel dat de politiek van commu nistisch China om met steun van de Sovjet-Unie Formosa te bezetten en Amerika uit het westen van de Stille Oceaan te verdringen tot mislukken is gedoemd", aldus het communiqué. Over de meningsverschillen tussen beide staatslieden wordt in het communiqué met geen woord gerept. „Erkend moet worden, dat de verdedi ging van Quemoy en Matsoe onder de huidige omstandigheden in nauw ver band staat met die van Formosa en de Pescadoren (eilandengroep in Straat Formosa, dichter bij Formosa, dan bij het Chinese vasteland gelegen, die als het laatste vooruit geschoven bolwerk van Formosa moet worden be schouwd)", aldus het communiqué. Er wordt verder in gezegd, dat het besluit tot het voeren van besprekingen tussen president Tsjang en minister Dulles werd genomen in de twee weken, waarvoor de Chinese communisten een bestand hadden afgekondigd. „De hoop bestond toen dat in de eerste plaats zou kunnen worden gesproken over maat regelen, die zoud ?n bijdragen tot schra ging van dit bestand". De Chinese communisten hebben echter, aan de vooravonu van het overleg tussen de president en de mi nister, hun eigen bestandsverklaring geschonden, door de beschieting van Quemoy te hervatten. Dit heeft er noodzakelijkerwijs toe geleid, dat nu in hoofdzaak over de militaire zijden van de toestand in het gebied van Formosa is gesproken, zo besluit het communique. Dulles, die op Formosa drie dagen besprekingen heeft gevoerd met presi dent Tsjang Kai Sjek, is vandaag uit de Formosaanse hoofdstad naar Wash ington vertrokken. In gezaghebbende krmgen op Formo sa verluidde volgens Reuter gister avond, dat er in weerwil van het offi ciële succes van hun besprekingen, bre de verschillen tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Generalissimus Tsjang Kai Sjek zijn blijven bestaan. Tsjang Kai Sjek zou in hoge mate verbolgen zijn over de Ame rikaanse mening, dat de bezetting van de kusteilanden verminderd zou kunnen worden. Ook over de besprekingen in Warschau zou de generalissimus niet te spreken zijn. Hij zou van „toegevend heid aan communistische agressie" heb ben gewaagd. Toch zou Dulles verzoe ningsgezind tegenover Tsjangs houding hebben gestaan. De regering van de Philippijnen is van plan de kwestie-Quemoy in de Algeme ne Vergadering van de V.N. ter tafel te brengen, nu de beschieting door de Chinese communisten hervat is, aldus heeft A.F.P. van gezaghebbende zijde te Manilla vernomen. Overigens heeft een woordvoerder van het nationalistisch Chinese ministerie van landsverdediging verk ~rd, dat Quemoy vandaag tot het middaguur nog niet door de communistische kustartille- rie was beschoten. Het communistische kustgeschut heeft gisteren 8965 granaten op het eiland afgevuurd. Een passagiersvliegtuig van het type Viscount van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. is gisteren bij Nettuno, in midden-Italië, verongelukt, nadat het in botsing gekomen was met een Ita liaanse straaljager. Alle 31 inzittenden 26 passagiers en vijf leden van de bemanning zjjn om het leven gekomen. Volgens het hoofd van de vertegenwoordiging van de B.E.A. in Italië schijnen de Viscount en de straaljager recht op elkaar te zijn ingevlogen. De snelheid van het ver keersvliegtuig zou bijna 500 kilometer hebben bedragen, die van het jacht vliegtuig 800 kilometer rer uur. De Viscount was via Napels op weg naar Malta. Het ongeluk gebeurde bü slecht zicht, kort voor de landing. Het toestel was 's morgens van Londen Airport vertrokken. De piloot van de straaljager is met zijn valscherm in zee terechtgekomen en later opgepikt. Hij moest in een ziekenhuis worden opgeno men. De Haagse schroothandelaar L. Worms, tegen wiens aanklachten omtrent een jegens hem ingestelde boycot de heer R Bentz van den Berg, directeur van dé Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken N.v. en president-directeur van het O.C.C.S., onlangs een verweer schrift heeft gepubliceerd, werkt mo menteel weer aan een uitvoerig rapport. Daarin worden puntsgewijs de bewe ringen weerlegd, waarmee de heer Bentz v. d. Berg zich heeft trachten te verdedigen. Zodra het antwoord van de heer Worms gereed is, zal hij bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht indienen wegens smaad c.q belediging. In de grote Hongaarse fabrieken zul len weer arbeiderstribunalen opgericht worden, aldus heeft de Hongaarse re gering volgens Reuter bepaald. De tribunalen krjjgen de bevoegdheid ar beiders te berechten, die zich schuldig hebben gemaakt aan inbreuk op de ar- beidstucht of aan onordelijk gedrag. De rechtbanken zullen zich ook be zighouden met diefstal van staats eigendom. Zij zullen worden opgericht in alle metaal-, constructie- en ma chinefabrieken, die meer dan 300 arbei ders in dienst hebben. De tribunalen zullen voorts georganiseerd en geleid worden door de communistische vak bonden en „voorbeeldige" arbeiders zul len er zitting in nemen. Zoals bekend zijn de tribunalen opgeheven tijdens de opstand van 1956. De 78-jarige, alleenwonende weduwe S. J. van Veen-Zeegers is woensdag morgen levenloos in haar woning te Rotterdam-zuid aangetroffen. De buren hadden een sterke gaslucht waargeno men en toen men de woning van de we duwe was binnengedrongen, bleek dat de gaskraan open stond. De vrouw zou in hoge mate aan aderverkalking heb ben geleden en daarom neemt de poli tie aan, dat zij de kraan per ongeluk heeft open laten staan. Een politieman te paard rijdt in op een aantal studenten, die in een straat van Bueno Aires een felle demonstratie hielden vóór de terugkeer van de ver bannen ex-president Juan Peron. De signalen van de raket hielden op even voordat na twe_e en een halve mi nuut de tweede trap werd gelanceerd. Toen reeds waren er aanwijzingen, dat er iets verkeerd was gegaan. De ballon heeft de naam „Beacon" (baken) ge kregen. Het was de bedoeling, dat hij op het ogenblik, dat hjj in zijn baan zou worden gebracht, met stikstof zou wor den gevuld en dan een doorsnede van 3,6 meter en een gewicht van 4,167 kg zou hebben. H(j bevat instrumenten voor de meting van de atmosferische dichtheid en een radio die uitzond op 108,03 megacycles. De „Beacon", opgevouwen in de neus van de raket, zou hoger moeten gaan dan de „verkenners", de Amerikaan se kunstmanen, die met behulp van de Jupiter-c door het leger zijn gelanceerd. Hij zou ook zichtbaar zijn voor het blo te oog, in tegenstelling tot de andere Amerikaanse kunstmanen. Later op de dag wordt een officiële verklaring van het Amerikaanse leger verwacht over de afloop van het expe riment.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1