ARMAMENTARIUM IN DELFT VERLIEST ZIJN COLLECTIE Unieke verzameling oorlogstuig moet verdwijnen Indonesisch student steelt geld uit brieven Karei de Grote-prijs uitgereikt aan C. M. Bruning Novib houdt inzameling voor Griekenland en Soedan Overlast van grofwild op de Noordwest-V eluwe Kijk hem eens... hij kijkt met zijn neus! m in Den Haag Onderwijzersdag Nobelprijs voor Pasternak Geen financiële verplichtingen voor deelnemende organisaties Een nieuw natuurreservaat I Met medewerking van de rechtbank zal hij spoedig met zijn gezin kunnen repatriëren Met duizend naar de Dierentuin NIJMEEGSE ONDERSCHEIDING NOG VEEL ONVERSCHILLIGHEID Bij de P.T.T. op het Centraal Station Ontwerp voor een maangebouw Marathon DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 PAGINA 7 L. v. Bruggen officier O.-N. Prijs voor geluidsopnamen Kunnen we nög duidelijker aantonen dat 2 van de 3 Nederlander» wèl goed uit hun ogen kijken als ze een balpen kopen? Ze vragen een BIC, en ze krijgen een BIC - de beste balpen Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar watErg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk hand schrift en... de voordeligste balpen die u kunt kopen! let op: de naam BIC j staat op de schacht Vraag altijd de échte BIC en kijk liever twéé keer! Brandassuradeuren stellen raad van toezicht in 1 TT Advertentie Advertentie (Van een onzer redacteuren) /hr. F. F. Röell, luitenant-kolonel van de artillerie, kan nu nog als een veldheer in moderne verschijning een lange wandeling maken langs de wapens die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Hij kan ze laten zien aan bezoe kers, die de tocht naar Delft hebben gemaakt om een unieke verzameling van militair materieel te bekijken. Want uniek is de studieverzameling die ondergebracht is in hel Armamentarium in Delft. Militaire attache's van verschil lende landen, die het Armamentarium hebben bezocht, heb ben dat toegegeven. Maar zij zal niet lang meer uniek zijn. En jhr. Röell zal als een ruiter zonder paard worden. Want de studieverzameling, die in het massieve, Delftse gebouw in tien jaar tijd bijeen is gebracht, zal uiteenvallen en aan verdeling door militaire autoriteiten worden prijsgegeven. „Moge niets dan goeds en voorspoed deel zijn aan dit Armamentarium," aldus het gedeelte van een inscriptie op de binnenplaats van dat deel van het Armamentarium dat in 1691 door bouwer Reijer van den Burgh werd voltooid. Die wens gaat nu, meer dan tweehonderdvijftig jaar later, niet langer in vervulling. Goed, de studieverzameling be stond pas tien jaar. Maar men kan zich het Armamentarium zonder de duizend-en-een wapens die er nu een plaats hebben, toch niet anders voorstellen dan als een leeg, hol gebouw zonder hart. Maar dat is niet het enige bezwaar tegen de opheffing van de verzameling. Wat er met de verzamelde wapens gaat gebeuren is namelijk nog in het geheel niet duidelijk. Er hebben zich al genoeg liefhebbers gemeld voor onderdelen van de verzameling. Volgens de hegervoorlichtingsdienst zal de studieverzameling over ver schillende musea en instellingen worden verdeeld. Hoe, is nog altijd de vraag waar men zich in bevoegde kringen het hoofd over breekt. Duidelijk is in ieder geval de reden voor de opheffing. De Rekenkamer heeft zich in Delft in de verzameling ver diept en is tot de conclusie gekomen, dat het geheel te duur is aan onder houd. Het instandhouden van de verza meling kost per jaar rui honderd duizend gulden, dat wil zeggen iets min der dan een cent per jaar per hoofd van de bevolking. Men kan zeggen dat dat toch niet veel is. Maar het bedrag van een ton is toch altijd nog een last, die door de zware begroting van Oorlog niet meer schijnt te kunnen wor den gedragen. Negen personen zijn aan het Armamentarium verbonden. Een di recteur, een plaatsvervangend directeur, drie instructeurs, een administratrice, een schilder en twee man voor algeme ne werkzaamheden. De directeur, de overste Röell, zijn plaatsvervanger een kapitein en de drie instructeurs zijn alle gespecialiseerd, in verband met het karakter van de studieverzameling, die bijzondere kennis vereist. De verzameling kwam tot stand dank zij de activiteiten van onder meer prof. dr. A. Michels die, aldus fen artikel in het maandblad „Ons S®er" van augustus van dit jaar, {•begreep van hoeveel belang en nut «et ZOu zijn voor technici, officieren Tn "bderofficieren om de vooruitgang ft Een van de stukken veldgeschut uit de verzamei.ag, uie in hel Armamentarium is ondergebracht, Is dit Russische stuk van het kaliber 12,2 cm. Het is door de Duitsers op de Russen buitgemaakt en door hen tegen de Russen gebruikt. Van dit type heeft Rusland onlangs honderd stuks verkocht aan Syrië. Advertentie tank. .Hij werd door Nederlandse mariniers in de strijd op Java op de Japanners veroverd. De bewapening bestaat uit een kanon. jJ 4 vliiOlCl C1I U111 Pens jchniek op het gebied van wa- Op de begane grond van het Armamentarium staan de stukken geschut, de voer- v]„ kunnen bestuderen." Direct tuigen eh de tanks. Een mooi exemplaar uit de collectie tanks is deze Japanse in einde van de tweede wereldoor- - - ----- - - ls men begonnen allerlei wapen- Weiï1 teverzamelen Het was een ge- Uarwei om de gevonden wa pens en voertuigen naar Delft te bren gen, te reinigen en weer bedrijfsklaar te maken. Bedrijfsklaar in de zin van geschikt voor bestudering. Want de wapens en voertuigen kwamen in het Armamentarium om er te blijven. Een uitzondering werd gemaakt voor Amerikaans amphibievoertuig In de grote zaal van de voormalige Haagse Dierentuin Waren woensdag meer dan duizend leerkrachten bijeen voor de dertiende onderwijzersdag. Na de opening door voorzitter H. J. Osse deed rector A. Raadschelders na mens de bisschop van Rotterdam een klemmend beroep op allen, die bij het anderwijs betrokken zijn, om met woord en voorbeeld bij eventueel daarvoor ge schikte leerlingen de roeping tot het priesterschap te helpen ontwikkelen. Leider van een Belgische onderwijs- deputatie en spreker van deze dag was de rijksinspecteur van het lager onder wijs in België de heer Em. van Hemel- donck, die in een boeiende en geestige rede de onderwijzer zag als de schone syntese van vakman en kunstenaar, een ideaal waarnaar iedere onderwijzer-op voeder moet streven. Tijdens de middagbijeenkomst gaf de Zuid-Nederlandse Opera uit Maas tricht een vertolking van „Das Land des Lachelns" van Léhar. De muzikale begeleiding werd daarbij niet verzorgd door het Limburg Sym- phonie-orkest o.l.v. Jan Hupperts, zoals op het programma stond aangegeven, maar door het Rotterdams Kameror kest ditmaal onder directie van de heer Somers. De ochtendbijeenkomst werd o luisterd door het Ensemble van de Kweekscholen Den Haag dat op ver dienstelijke wijze o.l.v. Jac. Sperber, o. m. een kleine symphonie van Mozart ten gehore bracht. Bij K. B. is benoemd tot officier In de orde van Oranje-Nassau L. J. M. van Bruggen, wonende te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal, directeur van de Nederlandse Persil Maatschappij N.V. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de raadzaal van het Nijmeegse stad huis is gistermiddag de Karei de Grote- prijs 1958 van de gemeente Nijmegen uitgereikt aan de beeldhouwer C. M. Bruning, een jong kunstenaar in Nij megen geboren en thans in Cuijk aan de Maas woonachtig. Het is de derde maal, dat de Karei de Grote-prijs werd uitgereikt. De eer ste maal gold deze cultuurprijs de ar chitectuur, vorig jaar de literatuur en ditmaal de beeldhouw- en toegepaste kunsten. een Weasel, dië'tijdens de watersnood in 1953 nog goeie diensten heeft wezen. De collectie omvat voornamelijk wa pens die tijdens de tweede wereldoorlog zijn gebruikt. De begane grond van net Armamentarium draagt onder meer scheepsluchtdoelgeschut, pantserge- schut, normaal luchtdoelgeschut, voor oorlogs afweergeschut van Nederland se makelij met een inscriptie in de loop van een regel uit het Wilhelmus, ouderwets aandoende luisterapparaten, veldgeschut en Japans berggeschut. Aan ®lk stuk geschut is een geschiedenis ver bonden. Het Duitse luchtdoelgeschut staat sti uog met de ™Sen om de 1°°P die jtvi,,,vo°r stuk het neerhalen van een 8 g r'AetA vliegtuig aanduiden. Er staat h'pt epkruits luchtdoelgeschut dat voor Divisie gebruikt door de Blauwe dat later r?e Spaanse burgeroorlog en sen te behaj°mmel hielP Srote suc?.es- Vr Staan ,,!11,ln de Lybische woestijn. E to?h Duitse stukken, maar en Russisch Ensels, Frans, Japans en Rus^sch materiaalBijzondere stuk ken zpn een Russisch veldkanon van 12,2 cm, dat door de Duitsers is buit gemaakt en gebruikt, van het type waarvan Rusland er juist honderd aan Syrië heeft geleverd, en een reusachtig Duits kanon van het kaliber 28 cm, waarmee de Duitsers vanuit Calais Do ver hebben beschoten. De hele loop kon niet in het Armamentarium worden op gesteld. Men heeft daarom de loop van het sluitstuk afgebrand en een stuk ervan tentoongesteld. Opmerkelijk is ook een „Bunker Machine Werfer" uit de Duitse Westwal, een electrische mor- tier met een vuursne derdtwintig schoten per minuut. Boven de erond was van deze mortier met te zien. Er werd door middel van een periscoop gericht. Ook de collectie voertuigen is inte ressant. Een Franse Renault-tank uit 1917 staat er in de buurt van een reus achtige Shermantank. Het Nederlandse leger had in 1940 vier van die Renault tanks in bedrijf; tanks met een topsnel heid van negen kilometer en uitgerust met één mitrailleur. Er is verder een Britse tank van de luchtlandingstroe pen, een Japanse tank die op Java werd veroverd en een aantal amphibievoer- tuigen waaronder de Duitse Volkswa- gen-amphibie. Op de eerste etage van bet Armamentarium zpn de opmerke Ujke verzameling bandvuurwapenen, de Duitse vliegende bommen, de collectie Patronen, granaten en mijnen, de afde ling optiek, radio, telefoon, de telex, Advertentie academie die de jury tuur ujï I?e Nobelprijs voor litera- kend L e~e PrÜs voor 1958 toege- Ba"ternak Russische schrijver Boris Ec'ns PrJ,';S Pasternak gegeven we- op het anHri)ke prestatie zowel riVht p^z e aRaï hedendaagse D- sisehe epische toadUiej" *r°te schrijver zé?f o£ de Russische bolm de nrhJ december in Stock- n Qe PDjs in ontvangst zal nemen. gasmaskers, de mortieren en een volle dige Canadese pooluitrusting, die de Canadese militaire attaché enkele ja ren geleden aan het Armamentarium heeft geschonken, ondergebracht. Handvuurwapens zijn. er van een pot loodachtig gangsterpistool tot zware mitrailleurs toe. Deze collectie bevat ook zeer nieuwe wapens, waaronder het nieuwe stormgeweer voor het Duit se leger. In de verzameling is ook opgenomen een Russische mitrailleur, die al in de eerste wereldoorlog werd gebruikt, en zo goed bleek te zijn dat hij ook in de tweede wereldoorlog is gebezigd. De meest opmerkelijke onder de wapens die op de eerste etage staan, zjjn wel de V 1 en de V 2, de Duitse vliegende bommen waarmee Engeland is be stookt. Met de V 1, die het Armamen tarium bezit, heeft de Duitse invliegster Hanna Reitsch, die nog in leven is, testvluchten gemaakt. Haar taak was mankementen aan de vleugels te fil men. De V 1 was voorzien van een kleine cockpit, van waaruit zp, als er gevaar dreigde, met een parachute naar beneden sprong. Ook de V 2 staat ten toongesteld, deze voorloper van Amerikaanse en Russische ra^ die met duizend kilo springstof geladen was. Deze grote, belangrijke verzameling zal echter uiteen moeten vallen. Tot nu toe werd het Armamentarium Praa" tiseh alleen bezocht door groepen mili tairen, die in opleiding waren. De be stedingsbeperking heeft de klad ge bracht in het aantal bezoeken. Voor bet publiek schijnt de verzameling niet zo veel aantrekkingskracht te hebben. De exploitatie van het Armamentarium en de studieverzameling als een normaal museum schijnt niet goed mogelijk te zlJn. Menigeen zal echter het besluit J'an de minister de verzameling op te heffen, betreuren. Er is gelukkig geen sprake meer van dat de collectie naar oT land zal worden verkocht. Het Le- germuseum in Leiden, wellicht het oor logsmuseum in Overloon, en de verza melingen van diverse wapens en onder- riJ.eu zullen wel varen bij het ministe- to besluit. En Delft verliest een unie- Ke c°Uectie oorlogstuig. Advertentie Onder de naam „Actie-Novib" zal in de komende weken een grote open bare geldinzameling worden gehou den, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de minder ontwikkel de gebieden. Zoals bekend, heeft de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bjjstand (Novib) twee projec- u ln voorbereiding, een technische school in Griekenland en een model- o°rP m de Soedaan. Aan de Actie- j0 i.wordt medewerking verleend door net Unesco-centrum Nederland en net Nederlandse Unicef-comité, die beide in de opbrengst delen en hun aandeel zo mogelijk zullen besteden in het kader van de beide Novib- projecten. Dit is medegedeeld tij dens de openbare algemene bestuurs vergadering van de Novib, die woens dagmiddag te Utrecht werd gehouden. In zpn openingswoord wees de voor zitter, prof. dr. E. de Vries, er op, dat er naast toenemende belangstelling voor de Novib ook nog veel onver schilligheid bestaat ten aanzien van het probleem van de minder ontwikkelde gebieden. „Er zijn nog steeds mensen, die zich terugtrekken achter onze dij ken, bij voorkeur achter slaperdijken", aldus de voorzitter. Hij kon echter ook een optimistisch geluid later, horen. Het aantal leden van de actie „daadwerke lijke gerechtigheid" (die een vaste, vrijwillige contributie van één pet van hun jaarinkomen geven) is in één jaar van 1.200 tot 3.300 gestegen; de voor dit jaar geraamde opbrengst van 120.000 gulden is thans reeds met 10.000 gul den overschreden. De contribuanten-ac tie is dit jaar begonnen en telt reeds 250 leden. ia?t d6„ Noordwest Veluwe r daar het grofwild vrp te iaten rond- hebben veel last /an wild, vooral van grofwild, zoals reeën, herten en wilde zwijnen, die de laatste jaren ernstige schade hebben toegebracht aan de land bouwgronden. Het is voorgekomen dat grasland in één nacht voor een groot deel werd vernield. De wildschadecom- missie heeft de laatste jaren honderden klachten gekregen en tienduizenden gul dens moesten worden uitgekeerd alleen al voor wildschade op de n.w. Veluwe. Tijdens een bespreking tussen de af deling wild- en vogelschade en jacht van het departement van landbouw en de gemeente Ermelo is overwogen al het wild op de n.w. Veluwe in de eerst komende jaren af (e schieten. Dit voor stel werd niet aanvaard. Van de zijde der gemeente Ermelo werd het plan geopperd naast het na tuurreservaat de Hoge Veluwe ook op de n.w. Veluwe jen 'terrein van enige honderden hectaren af te rasteren en lopen. Op deze manier zou althans een deel van de wildstand in deze streek kunnen behouden blijven. Er zijn reeds plannen een stichting in het leven te roepen, die het natuurreservaat zou moeter oprichten en beheren. Als plaats voor het natuurreservaat heeft men het oog laten vallen op een ge bied tussen Vierhouten en Elspeet. Bui ten het reservaat, dat voor het publiek toegankelijk zou moeten zijn, zou al het grofwild moeten worden afgeschoten. Met de uitvoering van deze plannen is een groot bedrag jemoeid, maar op den duur zullen de kosten minder groot zijn dan de schade die het wild thans toebrengt aan de landbouwgronden. De plannen hebben uiterard ernstige con sequenties voor de vele jachtcombina- ties die belangen in deze streek hebben, temeer daar er sinds de oorlog zeer veel geld is uitgegeven voor de verbetering van de wildstand. Het Novib-project in Griekenland past in het kader van een grotere actie van de Verenigde Naties en omvat de aan leg van een waterleiding er is de zer dagen 3.500 meter leidingbuis ver schept voor het vee in Elafochori, een technische school voor het leren gebruiken en repareren van motoren en landbouwmachines in Chrysoupolis (voor 120.000 gulden) en een kleding- actie voor de kinderen van dit dorp, waarvoor onder de titel „aankleden geblazen" reeds 4.000 gulden bijeen gebracht is. In totaal zal voor het Griekse project 130.000 a 160.000 gul den nodig zijn. De Nederlandse hulp aan de Soedan past in het bevloeiingsplan van een groot woestijngebied, waarin nomaden leven, en bestaat uit de stichting van een veeteeltverbeteringsstation in het aan te leggen modeldorp El Huda. No- vib-Rotterdam heeft de levering van een licht- en drinkwaterinstallatie (50.000 gulden) op zich genomen. De bouw en installatie van het eigenlijke veeteeltstation vergt een bedrag van 350.000 gulden, dat de Novib in vier jaar wil fourneren. Friesland heeft zich reeds bereid verklaard de koeienstal te bouwen. Groningen zorgt voor de aankoop van inlands vee om het ras te verbeteren, Overijssel schenkt een inrichting voor k.i. in Drente neemt de bouw van een slachthuis op zich. Noord-Holland en Amsterdam zullen trachten, geld bijeen te brengen voor de bouw van personeelswoningen. Enige organisaties, verenigingen en scholen hebben reeds hulp op bescheidener schaal toegezegd. Tiidens de vergadering kwam een mo tie in behandeling van de heer H. Stam namens de „Dienst Ontwakende We reld", die in enigszins andere vorm ook reeds in de besloten vergadering op 15 juli besproken werd: de in de Novib deelnemende organisaties (o.a. van werkgevers en werknemers) moeten voor elk van hun leden een jaarlijkse minimum-bijdrage van 10 cent geven. De Novib ontving in 1957 slechts 250.000 gulden, afkomstig van de één pet actie en collecten, terwijl de aangesloten or ganisaties nog geen 35.000 gulden bijeen brachten, nog minder dan de relatief lage bureaukosten, die verleden jaar 38.000 gulden bedroegen. De heer Stam wilde bet recht van de organisaties, een vertegenwoordiger in het algemeen bestuur aan te wijzen, verbinden aan bovengenoemde financiële consequentie. De voorzitter wees er op, dat de or ganisaties bij hun toetreding tot de Novib is verzekerd, dat hun participa tie geen financiële consequenties zou hebben, fn principe is het moderamen van de Novib het met de heer Stam eens, dat de bureaukosten door de or- fanisaties zouden moeten worden ge- ragen, zodat alle bijdragen uit collec ten e.d. rechtstreeks aan de internatio nale bijstand ten goede zou kunnen komen. Prof. de Vries meende echter, dat het beter is, de organisaties afzon derlijk te benaderen voor een vrijwilli ge bijdrage. De vergadering was het met de voorzitter eens, zodat de heer Stam zijn motie introk, nadat bij de verzekering had gekregen, dat het mo deramen deze kwestie intern nader zal bezien. Burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hus- tin. merkte in een toespraak op, dat ongetwijfeld velen met leedvermaak de ze koppeling van toegepaste kunsten aan de beeldhouwkunst hebben gade geslagen. Zjj worden in hun met leed vermaak gekoesterde verwachtingen niet beschaamd, aldus de burgemees ter. De jury wijst het gemeentebestuur in het beoordelingsrapport inderdaad in overigens heel eerbiedige bewoordingen op de problematiek, welke deze on verhoedse samenvoeging van twee ge bieden van de kunst oproept en op de immense omvang van het werkterrein dat de jury zodoende ten deel viel. Maar, zo voegde de burgemeester er aan toe, de hemel behoede ons vooral op dit gebied voor het stre ven naar perfectionisme dat als een loden last op onze Nederlandse sa menleving rust. --.aten wij met nuchte re blik inzien, dat eerst in het samen spel tussen overheid en kunstwereld het al doende mogelijk zal zijn de kunts als een volwaardig en behartigens waardig belangencomplex in de openbare zaak te betrekken. In de oorkonde, gehorende bij de prijs van 1.000,- wordt gezegd, dat de Ka- rel de Grote-prijs aan de jonge kunste naar werd toegekend op grond van de door hem in de afgelopen vijf jaren gepresteerde werken, doch In het bij zonder voor zijn kleine bronzen en de grote houten groep „Het jonge paar". Tot bet nemen van dit eenparige be sluit werd de jury gebracht door de overweging, dat het werk van deze nog in volle ontwikkeling zijnde beeldhou wer getuigt van diepe geestkracht, een bijzonder plastisch talent en een tref fende zekerheid en beheersing in de toe passing en beperking van de middelen, zodat, gezien zijn bescheidenheid en in getogenheid, naast 't gepresteerde werk van deze zeer begaafde kunstenaar ook in de toekomst nog veel betekenisvol werk kan worden verwacht. Advertentie Op de zevende internationale wed strijd voor geluidsopnamen te Bern heeft Nederland beslag gelegd op twee eerste prijzen. Ru van Wezel won een eerste prijs in de afdeling amateurs voor zijn bandopname van „Limelight" en de eerste prijs voor de beste nationale selectie werd toegekend aan de Neder landse inzending. Deze wedstrijd wordt gehouden in samenwerking met een - i- tal Europese radiostations en clubs lie zich bezig houden met geluidsopnamen op de band.. De Zwitser Henri Vuilleumier won een eersie prijs in de afdeling drama, de Zwitser Edwin Spiess in de afdeling geluidsdocumentatie, de Duitser Wil helm Glueckert in de afdeling muziek, de Zuidafrikaan Derek Worman in de afdeling reportage en de Fransman Pier re Querir in de afdeling schoolregistra- tie. w Zowel de president en de rechters als de officier van justitie toonden in een strafzaak tegen een 32-jarige Indonesiër, die voor de Amsterdamse rechtbank te recht heeft gestaan, zoveel begrip voor de moeilijke positie, waarin de ver dachte zich bij 't plegen van zijn misdrijf bevond, dat de verdediger tenslotte ge heel van zijn pleidooi afzag en er zich toe beperkte de rechtbank te vragen over een week uitspraak te doen in plaats van over 14 dagen, zoals gebrui kelijk is. Verdachte's vrouw en twee kleine kin deren zullen nl. begin november per boot naar Indonesië terugkeren en ter zitting was reeds de mogelijkheid be sproken, dat men verdachte in de ge legenheid zou kunnen stellen zijn gezin te vergezellen. Dat zou alleen kunnen wanneer hij nog voor het einde van deze maand in vrijheid komt. Het perspectief daartoe lijkt gunstig, want de president zei tenslotte: „We zullen a.s. vrijdag reeds uitspraak doen". Dit ondanks het feit, dat rechtbank en officier het gepleegde misdrijf bij zonder ernstig noemden. Verdachte was als arbeidscontractant in het Centraal Station te Amsterdam werkzaam voor de P.T.T. en belast met het sorteren van brieven. Gedurende mei, juni en juli nam hij in totaal naar schatting 100 brieven weg, waaruit hij bankbiljetten stal. In tegenstelling tot Nederlandse PTT-ambtenaren, die zich aan dit delict ook wel schuldig hebben gemaakt, sloot hij de brieven daarna weer dicht Advertentie De vereniging van brandassuradeuren in Nederland heeft in haar onder voor zitterschap van de heer J. E. Knight te Amsterdam gehouden vergadering be sloten tot de instelling van een raad van toezicht op het brandverzekeringsbe- drijf. De brandassuradeuren volgen hier mede het voorbeeld van de ongevallen en ziekte verzekeraars, alsmede de automobiel- en wettelijke aansprake lijkheidsassuradeuren, die reeds eerder tot de instelling van raden van toezicht zjjn overgegaan. De raad van toezicht op het brand- verzekeringsbedrijf heeft tot taak erop toe te zien, dat de leden van de ver eniging bt) het tot stand brengen van verzekeringen, de goede naam van het bedrijf in stand houden. Een zestal, niet in het verzekerings bedrijf werkzame, noch op andere wijze daarmede verbonden, vooraanstaande personen, zal worden uitgenodigd in de raad van toezicht zitting te nemen. Er is gisteren te New York een in alle bijzonderheden uitgewerkt schaalmodel van een permanent gebouw op de maan met woonverblijven, laboratoria, werk plaatsen, opslagruimten en verbindings- posten getoond, aldus meldt Reuter. Het is een cylinder van gegolfd metaal met een beschermend schild. Dit maangebouw is ontworpen door een Amerikaanse maatschappij onder de technische leiding van de mijnbouw- kundige prof. Rinehart. Het ontwerp, aldus prof. Rinehart, is ontworpen voor de slechtste omstan digheden die op de maan voor mogelijk worden gehouden. Volgens het ontwerp is het gebouw 113 meter lang, 53 meter breed en 65 me ter hoog. Het beschermende schild, dat boven en los van het dak zal moeten worden aangebracht, heeft ten doel het gebouw te beschermen tegen een regen van interplanetaire stof. en zorgde voor verdere normale ver zending. Hij liep begin augustus in een va), die de recherche had opgesteld. Die ging toen ook brieven versturen met geld er in, speciaal aan een firma, die al enkele malen geld uit toegezonden brieven had vermist. In de enveloppe strooide de recherche echter een spe ciaal soort poeder, dat op de vingers gaat blinken (en moeilijk te verwijde ren is) van diegene, die de brief open maakt en het poeder aanraakt. Ter zitting werd medegedeeld, dat de verdachte enkele jaren geleden voor een speciale opleiding naar Nederland was gekomen. Hij stamt uit een vroeger welvarend Indonesisch gezin met een klinkende naam en behoorde tot de in telligente Indonesische elite, van wie men veel verwachtte. Allerlei politieke en andere verwik kelingen leidden er toe. dat van die op leiding weinig terecht kwam en dat hij eind 1956 naar Indonesië zou terugke ren. Niet van plan zijnde met lege han den terug te keren, nam hij het baan tje van arbeidscontractant bij de P.T.T. aan en zette ongesubsidieerd zijn stu die voort. De economische cursus die hij ging volgen, moest hp zelf betalen. Met zijn gezin woonde hij in gemeubi leerde kamers te Amsterdam. Een jaar lang hield hij zich staande, toen geraakte hp door de geboorte van het tweede kind en ziekte van zjjn vrouw in zeer ernstige financiële moeilijkhe den en begon met het stelen van geld uit de brieven. Volgens een Nederlands dominee, die als getuige verscheen, was verdachte een gewetensvol man. die slechts voor de verleiding was bezweken, omdat hp zpn gezin te gronde zag gaan. Zpn ver blijfsvergunning zal nu wel niet meer kunnen worden verlengd. Er is voor pas sagegelden voor de terugreis naar In donesië gezorgd. Op een desbetreffende vraag van de president antwoordde de dommee, dat er geen reden tot bezorgd heid is over het lot van verdachte bij zijn aankomst in Indonesië. De officier van Justitie meende een lage straf te moeten eisen, hoewel hij er bp zeide, dat dit uit een oogpunt van generale preventie verkeerd is. Hij eiste 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7