Situatie op in Europa de kolenmarkt somber Kritiek op beleid van :e Autoriteit Hog< voor 127.000 gulden portret van Soutine Totaalopbrengst 1.3 miljoen Situatie in Nederland minder somber is Meerjarenplan voor ruilver kaveling Voorlopige overeenkomst wel licht mogelijk s Kruiswoordraadsel VOORZITTER HOGE AUTORITEIT: MENING VAN DOHMEN Agrarische gebieden verouderen snel Heuss tevreden naar huis Wijzigingen in Britse kabinet OLIFANT Portret van Van Dalsum J Bezoek buitenlandse staatshoofden aan Indonesië Cultuurtechnische commissie lanceert Miljoenenproject De Vrijhandelszone-besprekingen Nog hoop op 1 januari Heemstedenaar dode lijk verongelukt „Problemen zijn, geloof ik, werkelijk opgelost" ss Wetsontwerp door de Tweede Kamer aanvaard In Utrechtse Schouw burg onthuld 1 VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 PAGINA 2 KLEUREN 24 miljoen rupiah voor mij een „olifantje" oude en jonge jenever Bedrijfsgeneeskundige diensten 66 tegen 53 stemmen *4 7v 73 Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 41 In spanning volgden de mannen de bewegingen van de Saksische vloot. Traag beschrijven de schepen een grote boog en dan klemt Eric de lippen opeen De helft van de vloot koerst terug naar de inham in de kust; de andere helft stevent regelrecht op het strand toe. „Die aanvoerder is handig," gromt Svein Langtand, „hij neemt geen risico's. We kunnen beter maken dat we wegkomen." Eric knikt langzaam. Nog even blijft hij de schepen gadeslaan. Dan kruipen ze allen terug en zetten het in de beschutting van de duinen op een lopen. Dikke rookwolken stijgen op uit wat eens de Saksische neder zetting was. Een deel der huizen is al een prooi der vlammen geworden, eb langzaam breidt het vuur zich verder uit. Ondanks zichzelf moet Eric rillen bij de aanblik van het vernielende vuur. En dan houdt hij geschrokken de pas in. Klonk daar niet een menselijke stem? Onmogelijk. Niemand kan daar nog zijn; zijn mannen hebben het hele dorp grondig doorzocht. Ejn toch, jawel, dat was een menselijke kreet, de schreeuw van aan mans 'f doodsangst. (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen Het Europese Parlement heeft zich donderdag uitvoerig bezig gehouden met de zeer sombere situatie van de kolenmarkt in de Zes landen van de Kolen, en Staalgemeenschap. Hoe som ber deze situatie is moge uit enkele cijfers blijken. Sinds 1957 zijn de onver kochte voorraden bij de mijnen in de Gemeenschap gestegen van 7 tot 22 miljoen ton, hetgeen meer is dan op het dieptepunt van de crisis in de der- tiger jaren. Het sterkst is de stijging en daar is het probleem der voor raden ook het meest nijpend in België en Duitsland. Over de gehele Gemeenschap gezien bedraagt zij thans 200.000-300.000 ton per week, ondanks het feit, dat de import uit landen bui ten de Gemeenschap gedaald is van 44 miljoen ton in 1957 tot 31 miljoen ton in het lopende jaar. De oorzaken van de voorraadstijging zijn globaal wel bekend. Het verbruik vooral van industriekolen is tengevolge van de nog steeds niet geweken recessie zeer sterk gedaald. Handel en grootverbruikers zit ten vast aan langlopende contracten, die vooral met Amerikaanse leveran ciers werden afgesloten tijdens de hoog conjunctuur en het verbruik van stook olie neemt aanzienlijk toe. Dit sombere beeld schilderde van daag de heer Finet, voorzitter der Hoge Autoriteit, voor het Europese Parlement. Van een uitgesproken crisis" wilde hjj nog niet spreken, doch hjj wees erop dat de werk- loosheid in de mijnindustrie stijgt. Het gemiddeld aantal dagen waar op niet werd gewerkt, bedroeg boven dien in de eerste acht maanden van dit jaar voor de Gemeenschap drie en een half en voor het bekken van zuid België, waar de toestand het somberst is, twaalf dagen. Vooral voor deze sociale problemen dient op korte termijn een oplossing te komen. De Hoge Autoriteit had reeds eerder voorgesteld voorraden tot 27 miljoen ton te financieren uit een bijzondere heffing op de aan de ver bruikers geleverde kolen uit de Ge meenschap. Daarover heeft de Raad van Ministers echter geen unanimiteit kunnen bereiken. Wel is de Raad thans akkoord gegaan, met het door de Hoge Autorteit node gedane voorstel dat de voorraden gefinancierd zullen worden met een bedrag van zes a acht mil joen dollar uit het zogenaamde weder aanpassingsfonds, dat eigenlijk bedoeld is om de sociale nadelen, die voort vloeien uit de sluiting van onrendabele mijnen, zoveel mogelijk weg te nemen. Op 3 november zal de Hoge Autori teit aan de Raad gedetailleerde voor stellen voorleggen voor de uitvoering van dit plan. Men vraagt zich vooral in vakbondskringen reeds thans af hoe dit plan gehanteerd gaat worden. Zijn wij goed ingelicht, dan denkt de Hoge Autoriteit aan een financiering van die voorraden, die de produktie van veertig dagen te boven gaan. Sommige regeringen die vrezen dat anders het hele bedrag enkel aan de slechtste mijnen ten goede komt zouden ech ter een financiering vanaf de 25ste dag wensen. Of daarvoor echter de beschik bare middelen voldoende zijn, moet worden betwijfeld. In het vervolg van zijn betoog toon de de heer Finet zich teleurgesteld over het feit, dat de producenten te wemig gebruik hebben gemaakt van de ruimere gelegenheid tot aanpassing en van de mogelijkheden om langlo pende contracten van levering binnen en buiten de Gemeenschap af te slui ten. Hij kon er echter op wijzen, dat dui delijke resultaten konden worden be reikt uoor voorraadvorming bij de verbruikers en de Hoge Autoriteit heeft er bij de Raad van Ministers op aange drongen, dat de regeringen een verdere uitbreiding der voorraden vooral bij de openbare nutsbedrijven zouden stimu leren. De heer Finet heeft het parlement vervolgens uitvoerig ingelicht over de punten waarover de Hoge Autoriteit en ministers het onlangs eens gewor den zijn: pogingen om de producent te overreden zoveel mogelijk arbeiders aan het werk te houden door de voorberei dende en onderhoudswerkzaamheden te intensiveren: bevordering van het slui ten van blijvend onrendabele mijnen; actie op het gebied van de prijzen en een bijzondere inspanning om de concur rentie met andere energiebronnen het hoofd te bieden door niet langer gun stiger voorwaarden toe te kennen aan olie en importkolen. „Bepaalde rege ringen" hebben toegezegd, in verband met dit laatste punt wijzigingen in de wettelijke voorschriften te zuljen aan brengen. De regeringen der importe rende landen zullen verder alles doen om de handel er toe te brengen in het komende jaar bij hun totale aan koop een aandeel vaste brandstoffen uit de Gemeenschap te handhaven, dat tenminste gelijk is aan dat van de pe riode van hoogconjunctuur. De Hoge Autoriteit heeft in een poging om een vermindering der im port uit derde landen te kragen con tact opgenomen met Amerikaanse re geringsautoriteiten en dit contact zal binnenkort worden vernieuwd om te trachten langlopende contrac ten ontbonden te krijgen of soepel te doen uitvoeren. Zeer betreurde de heer Finet het, dat de regeringen niet tot een nau were coördinatie kunnen komen van hun handelsbeleid op het gebied van de steenkool. Is het niet paradoxaal, zo vroeg hij zich daarbij af, dat het Ko len- en Staalverdrag, dat meer supra nationaal is dan het Euromarktver- drag, op het gebied van de coördina tie van het handelsbeleid minder ver gaat dan in het kader van de Euro- markt voor andere produkten mogelijk is. Dit gebrek aan coördinatie verweten ook vrijwel alle sprekers aan de rege ringen. Met de thans te nemen maat regelen om de gevolgen van de stij ging der voorraden zoveel mogelijk te verlichten, konden zij het wel eens zijn. Zij wensten echter een beleid op lange termijn, waarbij de structurele proble men bij de wortel zouden worden aan gepakt. Tijdens het debat dat volgde op de verklaring van Finet bekritiseerden de meeste afgevaardigden het optreden van de Hoge Autoriteit in de steenkool crisis. Enerzijds dragen de leden staten van de K.S.G. schuld, anderzijds is de Hoge Autoriteit te laat tussenbeide ge komen. De scherpste kritiek kwam van de Westduitse socialist' Heinrich Dei't. Hij zeide dat de Hoge Autoriteit de crisis reeds geruime tijd had zien aankomen, doch geen maatregelen had genomen om deze af te wenden. Deist vreest dat ook Frankrijk de gevolgen zal on dervinden. De Nederlander Korthals (li beraal) meende, dat de maatregelen, die door de Hoge Autoriteit en de raad van ministers op 14 oktober werden genomen met betrekking tot de kolen- crisis, slechts een tijdelijke verlichting mogelijk maken en geen bevredigende oplossing bieden. Hoewel men zich ge lukkig mag prijzen met de genomen maatregelen, zal thans een kolenbeleid op lange termijn moeten worden vast gesteld. De Belg P. de Smet (katho liek) betreurde het, dat de Hoge Auto riteit met betrekking tot de marginale mijnen in België tussen 1954 en 1957 zoveel toegefelijkheid heeft getoond te genover degenen, die zich hiertegen verzetten. Nu moet de sanering van deze mijnen met een gloeiend ijzer ge schieden, zo merkte hij op. Vandaag zal het debat over de steen kool-situatie worden voortgezet. De christen-democratische fractie zal een motie in stemming brengen waarin het optreden van de Hoge Autoriteit wordt goedgekeurd, doch spijt wordt uitge sproken over het late tussenbeide komen. Intussen wordt uit Bonn gemeld dat de meningen in de Westduitse ijzer en staalindustrie over de vraag, of de schrootegalisatiekas in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal in stand moet worden gehouden of moet worden opgeheven zich hebben gewijzigd. Tot voor kort had de mening de over hand, dat het egalisatiemechanisme moest verdwijnen. Men is thans echter van deze mening teruggekomen en de Duitse ijzer- en staalindustrie wenst nu niet alleen, dat de egalisatierege ling wordt gehandhaafd, maar boven dien dat zij zowel voor schroot als voor ruw ijzer zal gelden. De ijzer- en staal industrie hoopt op deze wijze te kun nen bijdragen tot de dringend nood zakelijke vermindering van de zeer grote kolenvoorraden der steenkolenin- dustrie. Advertentie welke harmoniëren in onze nieuwe collectie. PULLOVERS - VESTEN SHAWLS HANDSCHOENEN HOEDEN Anegang 17 - Haarlem OVERHEMDEN NAAR MAAT De Indonesische regering heeft een bedrag van 24 miljoen rupiah uitgetrok ken voor de ontvangst van de president van Indië, Rajendra Prasad, en die van Joegoslavië, maarschalk Tito, die nog dit jaar een bezoek aar Indonesië zullen brengen. Voor het bezoek dat de president van de Sovjet-Uni Woroshi- lov, verleden jaar aan de Indonesische republiek heeft gebracht, was 10,8 mil joen rupiah uitgetrokken. (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen Het probleem der onverkochte kolen- voorraden in de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, waarover men elders in dit nummer meer vindt, doet zich ook in Nederland gelden, zij hel in aanzienlijk mindere mate dan Bel gië en West-Duitsland. Cokes inbegre pen bedragen de voorraden in ons land ruim 1 miljoen ton, voor kolen alleen is de voorraad gelijk te stellen met een produktie van ongeveer 20 dagen. Deze voorraden stegen in september nog met gemiddeld 740 ton per week. Het gaat hier overigens alleen om in dustrie- en ertskolen. Bjj de particu lieren mjjnen en de Staatsmijn Wil- helmina, die huisbrandkolen produ ceren, is niet meer dan de normale voorraad aanwezig. Merkwaardig is het te zien, dat niet alleen een geringere afzet, doch ook een verhoging van de produktie oorzaak is van de voorraadstijging, hetgeen te ver klaren is eensdeel door het feit, dat door de bedrijven gunstige lagen wor den geëxploiteerd om de marktprijs te drukken en dus een zo gunstig moge lijke positie op de markt te krijgen, anderzijds uit het feit, dat de mijnwer kers, bezorgd over de onzekere toe komst en uit angst voor werkloosheid betere prestaties trachten te leveren en minder gauw een dienst om welke reden dan ook verzuimen. In Nederland is gebleken, dat het ver zuim in september ruim 2 pet. lager lag dan in juli, zo deelde de heer F. Doh- men, voorzitter van de r.-k. Mijnwer- kersbond, in een gesprek, dat wij hier met hem hadden, ons mede. Mogelijk speelt hierbij ook de aanwezigheidspre mie een rol, doch de heer Dohmen kon hierover niets met zekerheid zeggen. Bovengenoemde factoren spelen trou wens in de gehele gemeenschap een r, 1. Speciaal daar waar als bijvoorbeeld in West-Duitsland persoonlijke tarieven gelden. Want terwijl er 17.000 onder- gronders minder waren steeg de pro duktie in de Gemeenschap in de afgelo pen negen maanden in vergelijking met de overeenkomstige periode in 1957 met een half miljoen ton. Intussen is er in Nederland in sep tember enige vertraging in de stijging van de voorraad gekomen. Maar deson- Vooral sinds de tweede wereldoorlog verouderen de agrarische gebieden snel in technisch en economisch opzicht en dat geldt, relatief, ook voor de ui trus ting op ander gebied. Daarom meent de centrale cultuurtechnische commis si e, dat in het raam van de noodza kelijke structurele ontwikkeling met kracht moet worden voortgegaan met de heruitrusting van het platteland doo- middel van moderne ruilverkaveling tezamen met de verbetering van het gehele maatschappelijke klimaat. Voor dit doel heeft de commissie voor de eerste tien jaar drie concrete program ma's opgesteld met een daarop aan sluitend schema voor latere jaren. De drie programma's houden in, dat tussen 1960 en 1970 voor onderscheiden lijk 675.000, 440.000 of 355.000 hectare op een totaal van anderhalf miljoen hectare, waar behoefte bestaat aan ruil verkaveling met volledige ruilver kaveling wordt begonnen. De totale uitvoeringskosten bedragen voor de drie programma's bij jaarlijk se uitvoering van 65.000, 45.000 of 35.000 hectare, respectievelijk 160, 122 en 110 miljoen gulden per jaar, met een bij drage van de betrokken gebieden van 30 a 40 procent. Het eerste programma zou in 1990\gereed kunnen zijn. Ee„ en ander staat vermeld in het „meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken in Nederland" van de centrale cultuur technische commissie, die, krachtens de ruilverkavelingswet, wettelijk is belast met de algemene leiding in ruilverkavelingszaken in ons land. Bij de keuze der regering uit de drie voorgestelde programma's zullen niet alleen technische, doch ook personele en budgettaire overwegingen een rol spelen. Welke keuze ook zal worden ge maakt, vele gebieden zullen de eerste tientallen jaren nog noodgedwongen verstoken moeten blijven van een moderne inrichting. De commissie acht het daarom gewenst, vooruitlopend op latere ruilverkaveling de ontslui ting en de waterbeheersing ten plat- telande te verbeteren, in samenhang met de uitvoering van waterstaats werken. Voor ontsluiting en waterbeheersing ontwikkelde programma's zullen bij uitvoering van het eerste programma voor ruilverkaveling hl de eerstkomen de tien jaar onderscheidenlijk 14 mil joen gulden en 17 miljoen gulden per jaar vergen, waarvan publiekrechte lijke lichamen een belangrijk deel voor hun rekening nemen. danks maakt de heer Dohmen zich zor gen voor de toekomst in Nederland, al gaf hij toe, dat in Nederland uitkeringen krachtens de werkloosheidswet veel kunnen opvangen. Hij stelde zich ove rigens op het standpunt dat Nederland zich offers moet getroosten, om werk loosheid en gedwongen kortere arbeids tijden in de mijnen te voorkomen. In een periode van hoogconjunctuur, zo zei hij, dwingt men in Nederland, dat zelf kwalitatief en kwantitatief niet voldoen de kolen produceert en niet voldoende kan importeren, aan op zo een groot mogelijke verhoging der productie. Daarvoor zijn investeringen nodig en kostbare werving van arbeidskrachten en dit terwijl de prijs der kolen kunst matig laag gehouden wordt. Nu is het een feit, dat de mijnindus trie zeer weinig elastisch is, die zich in een tijd van recessie zeer moeilijk kan terugschakèlen. Dan, zo stelt de heer Donmen, zal de verbruiker die in een tijd van hoog conjunctuur zo goed mogelijk is gehol pen, ook mede de gevolgen moeten dra gen van een neergang. Gistermorgen is de laatste verrassing van de veiling der kunstcollectie Reg- nault uit de bus gekomen. Een vrou wenportret van Soutine bracht een bedrag van 127.000 op. De verwach tingen omtrent dit werk waren hoog gespannen en met wroeging in het hart zullen velen het doek van de verfranste Rus, die zijn leven in bittere armoede gesleten heeft, uit ons land zien ver trekken. Soutine is tijdens de oorlogs jaren in Parijs overleden, na een kom mervol bestaan. De laatste jaren kreeg hij weliswaar enige waardering voor zijn werk, maar als ondergedoken Jood was zijn levenseinde vpl ellende. De prijs die door een Parijse kunshandelaar werd geboden, geeft wel te denken over het bedrag, dat het schilderij „De ge slachte os" opgebracht zou hebben. Dit doek werd door de gemeente Amster dam op voorhand gekocht. Wanneer het geveild zou zijn zou het zeker tweemaal, wellicht zelfs drie of viermaal dit be drag gehaald hebben. Een doek van Soutine, dat aanmerkelijk geringer van kwaliteit was,haalde 40.000. Ook Gustaaf de Smet werken uit de tijd van zijn verblijf in Laren tij dens de eerste wereldoorlog haalde behoorlijke prijzen, ofschoon zij niet in verhouding waren tot de opbrengst van het werk van Soutine. Een land schap bracht het tot f 2350, op een groot winterlandschap uit 1916 werd zelfs ƒ5100 geboden. Portret van een boer van Gustave van de Woestijne bracht ƒ4200 op. Dit waren dan wel de belangrijkste zaken uit het derde deel van de veiling. Voor een aquarel van Utrillo werd ƒ8500 neergeteld, maar zeer mooie gou aches van Zadkine schommelden tussen de 600 en 2500. Beeldhouwwerken bleken niet hoog gewaardeerd te zijn. Koppen van Jules Vermeire, in marmer of graniet gehakt kunstig geslepen en gepolijst brachten hoogstens 1500 op, 4850. Ook de verkoop van werken van Nederlandse meesters bracht nog eni ge sensatie. De meeste belangstelling ging uit naar de „Koffiepiksters" van Isaac Israels, een magistraal doek, waarop zowel mensen als collection- neürs hun zinnen gezet' hadden. Bel lier, die hoewel hij het oorspronkelijk niet van plan was geweest, ook de Nederlandse schilderijen veilde, ging soms haast als een standwerker te keer. Onder applaus haalde het doek van Israels 24.500,-, een ongehoord hoog bedrag dat niemand verwacht had. De verzamelaar Geus v. d. Heuvel werd de gelukkige eigenaar. Hij zal het werk voorlopig een half jaar aan het Stede lijk Museum in bruikleen geven. Ook voor Herman Kruyder was veel belangstelling. De „Melkster" bracht het tot 13.000,-, „Genisse" kreeg zelfs een bod van 20.000,-. Een Limburgs De zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap zijn het wat de voorgestelde Europese vrijhandelszone betreft op een aantal punten nog niet eens geworden. Dit geldt in het bijzon der de plaats, die kolen en staal in een vrijhandelszone moeten hebben, de po sitie van de onder-ontwikkelde landen, de beperkende handelspraktijken en kwesties, samenhangend met de handel in materieel voor de kernenergie-Indus trie. Dit is door prof. Müller-Armack, staatssecretaris van buitenlandse zaken van West-Duitsland, meegedeeld bij de overhandiging van het memorandum in zake de houding der zes E.E.G.-landen ten aanzien van de voorgestelde vrij handelszone aan het comite-Maudling, dat, zoals bekend is, te Parijs hijeen is voor beraadslagingen over het vrijhan delszoneplan. De staatssecretaris verklaarde echter, dat men de hoop niet moet opgeven, dat er vóór 1 januari a.s. nog een overeen komst zal worden bereikt. De ministers van de 17 landen der O.E.E.S., die aan de beraadslagingen in het comité-Maudling deelnemen, zullen naar verwachting de komende dagen de mogelijkheid van een voorlopige °ver- eenkomst tot associatie van de andere landen der O.E.E.S. met de Euromarkt nader onderzoeken. In conferentiekringen meent men, dat deze bijeenkomst van het comité be zwaarlijk kan eindigen, zonder dat men ondubbelzinnig zijn standpunt ten aan zien van een voorlopige overeenkomst heeft bepaald. Het memorandum van de zes E.E.G.-landen maakt geen gewag van een eventuele behoefte aan een voor lopige overeenkomst voor bet geval er geen difinitieve overeenkomst zou wor den bereikt. Bij besprekingen, die Maudling de vorige week te Rome heeft gevoerd, heeft hij verklaard, dat de Britse rege ring geen alternatief heeft voor het plan om een vrijhandelszone te vestigen, om dat ieder ander plan slecht zou zijn. Hij meende echter, dat Britse zakenbelangen wellicht zouden verzoeken om verdedi gende maatregelen te nemen als er na I januari a.s. nog geen overeenkomst in zicht is. Tijdens de besprekingen van donder dag heeft de Engelse gedelegeerde, Maudling, zich nadrukkelijk uitgespro ken tegen het voorstel van de zes E.E.G.- landen om in de vrijhandelszone het O.E.E.S.-heginsel van het nemen van be sluiten met een stemmenmeerderheid van tweederden in te voeren. Denemar ken en Noorwegen verklaarden even eens tegen de unanimiteitsregel te zijn. Over de instellingen, die in een vrij handelszone zouden moeten komen, ble ken alle delegaties het vrijwel eens te zijn. Vanmorgen omstreeks 9 uur is 40-jarige J. van der Vliet, uit Heem stede, bij een botsing tussen een perso nenwagen en een vrachtwagen op de Kruisweg tussen het Gemaal Cruquis en Hoofddorp om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer van der Vliet met zijn auto een andere wagen wilde inhalen en te laat bemerk te, dat uit tegenovergestelde richting een vrachtwagen naderde, bestuurd door de 32-jarige W. D. uit Haarlem mermeer. Beide wagens werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtwagen werd slechts licht gewond. landschap haalde 1900,-. Een Boer van Chabot, prachtig van kleur en edel van expressie, bracht echter niet meer op dan 4000,-. Een groot naakt van Jan Sluyters bracht het niet verder dan 5100,-. De prijzen voor Leo Gestel schommelden tussen 350,- en 1700,-, ofschoon Bellier heel bijzonder zijn best deed, waarbij eenmaal de meest bie dende supporters aanmoedigende kreten deden horen. Tekeningen en pastels van Jan Sluyters werden met 800,- tot 900,- gehonoreerd. Een zelfportret van H. Wiegersma bracht 750,- op. Wieg man kreeg een bod van 2800,- voor een boslandschap. Deze veiling, die een sensationeel ka rakter had, zoals weinig in ons land voorkomt, bracht totaal 1,3 miljoen op. Voegt men daar de twee miljoen van de gemeente Amsterdam bij dan blijkt dat de collectie Regnault een waarde had van 3,3 miljoen. Regnault, die doorgaans niet meer dan enkele honderden guldens voor zijn aankopen betaalde, blijkt dus wel een verrassende kijk op de ontwikkeling der moderne kunst gehad te hebben. Ook toen hij de Chagalls kocht had bijna nie mand van deze meester gehoord. Kort voor zijn vertrek uit Londeii heeft president Heuss van West-Duits land nog een persconferentie gehouden. Hij bevestigde, volgens U.P.I., na mens de burgemeester van West-Ber- ljjn, Willy Brandt, koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg te hebben uitgenodigd West-Berlijn te bezoeken. Een bezoek aan West-Berlijn zou bijzon der op prjjs worden gesteld. Men ver wacht dat het Engelse koningspaar in de lente van 1960 naar West-Duits land zal reizen. Heuss gaf volmondig toe dat de ont vangst in Engeland „koel" is geweest, doch voegde hier aan toe dat dit hem niet verwonderde. „Mijn bezoek aan Londen wierp problemen op, die slechts door het bezoek zelf konden worden op- gelost. Ik geloof ook werkelijk dat zij zijn opgelost". Bondspresident Heuss werd op het vliegveld uitgeleide ge daan door de minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd. Premier Macmillan van Groot-Brit- tannië heeft gisteravond enkele wijzi gingen in zijn regering bekendgemaakt, die voor het grootste deel het gevolg zijn van het aftreden van drie kabinets leden, aldus meldt Reuter. De minister zonder portefeuille, Lord Mancroft, is vervangen door de 56-ja- rige Earl of Dundee. Lord Mancroft is in zaken gegaan omdat hij' het minis tersalaris van 3.000 pond Sterling per jaar (ongeveer 30.000 gulden) te weinig vindt voor een huisvader. Lord Strath- clyde wordt als minister van staat voor Schotse aangelegenheden vervan gen door de 40-jarige Lord Forbes. Fre derick Erroll, die tot nu toe parlemen tair staatssecretaris bij het ministerie van handel was, kijjgt de functie van staatssecretaris voor economische za ken bij het ministerie van financiën. Lord Dundee zal in het Hogerhuis optreden als regeringswoordvoerder voor algemene kwesties inzake binnen landse aangelegenheden. De minis- ten van marine, Lord Selkirk, zal in het Hogerhuis optreden als regerings woordvoerder voor defensie. Voorts is bekendgemaakt, dat de 40- jarige markiès van Landsowne be noemd is tot onder-staatssecretaris op het ministerie van buitenlandse zaken. Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELGHERS W£ - SCHIEDAM De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot verplichte instel ling van geneeskundige diensten voor grote bedrijven met 66 tegen 53 stem men aangenomen. Staatssecretaris nr. dr. Van Rhijn kon alleen de P.v.d.A., de C.H., de A.R. en de communisten mee krijgen in verband met de verplichte invoering die in de wet is neergelegd. Namens de K.V.P. heeft mr. De Vree- ze nogmaals duidelijk gemaakt, dat zijn fractie wel sterk voor deze geneeskun dige diensten is, maar dat zij de ver plichtstelling als kern van het gehele wetsontwerp blijft zien en dat zij van oordeel is, dat de invoering veel beter had kunnen worden bevorderd door voortgezette maatschappelijke activiteit in samenwerking met de overheid. De VVD had een meer geleidelijke in voering willen regelen door eerst na vijf jaar een begin met de verplichting te maken. Het amendement van deze strekking werd verworpen. Hoe groot het aantal arbeiders zal zijn in de bedrijven die onder deze verplich ting zullen vallen moet nog nader wor den vastgesteld. Eerst moet ook de Eer ste Kamer zich hierover nog uitspreken. De echtgenote van ue acteur en regis seur Albert van Dalsum, die dit jaar zijn gouden toneel jubileum viert, heeft gistermorgen in de foyer van de stads schouwburg te Utrecht een portret van haar man onthuld, dat geschilderd is door de Utrechtse kunstenaresse Erica Visser. Het werd door enige vrienden, van de schilderes, die haar de opdracht verstrekten, aan het gemeentebestuur aangeboden, dat het portret op zijn beurt in langdurige bruikleen gaf aan de schouwburg. Wethouder H. van der Vlist, die het portret aan het schouwburgbestuur overd 'oeg, noemde de opdracht en schenking aan het Gemeentebestuur een gelukkige uiting van burgerzin in een stad die nog wel enige verbreding, verdieping en verruiming van haar cul tureel klimaat behoeft. Hij prees Albert van Dalsum, die de overdracht bijwoonde, voor zijn grote bijdrage tot de vernieuwing van de to neelkunst in de laatste tientallen jaren, waarvan ook het Utrechtse schouw burgpubliek getuige heeft mogen zijn. Het portret is een rake typering van het zwierig karakter van Van Dalsum, aldus burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die als voorzitter van de Raad van Bestuur van de stadsschouwburg het bruikleen gaarne aanvaardde. Hij prees de geportretteerde acteur als in spirator van de Nederlandse toneel kunst, die vooral de menselijke bewo genheid heeft uitgebeeld. Vaticaanstad Gisteren is kardinaal Tien Ken Sin in Rome aangekomen waar hij het Conclaaf ter verkiezing van een nieuwe Paus zal bijwonen. De kardinaal heeft sinds het begin van het communistische bewind in China in het buitenland gewoond (Rtr.) fs ii Horizontaal 1 uitroep' 3- chines? maat; 5. bestaat; 7 voorzetsel: vaartuig; j0. rivier ln Brabant; H- motorraces (afk.); 12 bos- 14. overblijfsel van een boom; 15. elke- 17- b.edorve"i, 18- vergelding; 21. val lei; 22. uitroep; 23. eenh. v. druk (afk.); 25. nej of' aanzien; 29. gebergte in Rusland; sj. pers. voornaamw.; 34. soort verlichting; 36. spel van twee; 38. zangnoot; 39. lidwoord; 41. het ziin; 44. watersport centrum; 46. goud (Fr)- 48 larve: 50. deel v. e. kippenhok; 51. gebaar; 53. liefkozing; 35. meisjesnaam; 58. meisjesnaam; 60. be vestigingsmiddel; 61. filmmaatschappij: 64. vaartuig; 66. hevige storm; 68. dans; 69. de dato (afk.); 71. vervoermaatschappij (afk.); 72. jong dier; 73. godsdienst (afk.); 74. water in Friesland; 75. grondtoon; 76. inhoudsmaat (afk.). Vertikaal; 1. zoutig; 2. krantenjongen; 3. trage; 4. dierengeluid; 5. Engels lidwoord; 6. staaf je; 7. oud (Eng.); 8. familielid; 9. vervoer- onderneming (afk.); 13. vreemde munt; 14. de oudere (afk.); 16. stofmaat; 19. tel woord; 20. karakter; 22 Engels tel- woord; 24. afgemat; 25. het Homeins Im perium (afk.); 26. maanstand (afk.); 27. gewricht; 30. verdieping; 31. klaar; 32. zangnoot; 35. gewicht; 37. deel van Ame rika (afk.); 39. lidwoord; 40. titel (afk.); 42. bevel; 43. land in Europa; 44. gewricht; 45. oosterse titel 46. jongensnaam; 47. zang noot; 49. vogel; 52. lichtbundel; 54. hemel lichaam; 56. officieel ambt (oud); 58. getij; 59. vod 62. toiletgerei 63. Frans onbep. voornaamw.; 65. klap; 67. vervoermaat schappij (afk.); 70. lidwoord; 71. op dit moment. Horizontaal: 1. grenadier; 2. regelen - Ede; 3. examen - ster; 4. re - dito; 5. ordner - urbl; 6. bos - politie; 7. L.K. - filet - N.T.; 8, basis - ode; 9. meute - leer; 10. brunette - re; 11. ijs - al - tonijn. Vertikaal; 1. Grenoble - bij; 2. rex - rok - mrs; 3. egards - beu; 4. nemen - faunaj 5. ale - epistel; 6. dendroliet; 7. in - les - T.T.; 8. stuit - Leo; 9. retort - oe; 10. de binderij; 11. verpieteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2