Sinds 1378 is nog nooit een niet-kardinaal gekozen Wat moet er gebeuren, wanneer het Heilig College een buitenstaanderkiest? Bestand met Algerije De kerkenbouw in het bisdom Rotterdam Noodzaak van nader beraad in T weede-Kamer vergaderingen AMSTLEVEN Kritiek in Tweede Kamer op de de stijging van rijksuitgaven Weinig waardering voor wat voor de welvaart van ons land is gedaan n Victoria HET PAUSLOZE TIJDPERK N' D Defensielast HET KOMENDE CONCLAAF Zeer grote financiële moeilijkheden Koch verklaart Hitier te hebben bestreden Daardoor verschillende begrotingen op één dag aan de orde Wereldreis met hindernissen Amsterdamse aankoop goedgekeurd Salaris middelbare ambtenaren Oud-directeur van N.C.R.V. overleden BEVOEGDHEDEN VAN HET HEILIG COLLEGE Zo'n scherpe hoest ABDIJSIROOP VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 PAGINA 7 Regering negatief t.o.v. verbetering Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid Examens (Van onze Romeinse correspondent) In principe kan iedereen die van het mannelijk geslacht is en geldig ge doopt tot Paus -orden gekozen. De beperking, dat deze geen onmondig kind noch een geesteszieke kan zijn, spreekt voor zich. Overigens kan iemand die geen priester is nooit het pontificaat aanvaarden, indien hij niet geschikt en bereid zou zjjn zich te la ten wijden. Men moet intussen heel wat eeuwen teruggaan, sinds de laatste niet- priester tot de tiara geroepen werd. Het was Johannes, zoon van Lorenzo lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllNllllllllll (Vervolg van pagina 1). Elders in zijn betoog verklaarde de generaal met betrekking tot Algerije nog, dat het de voor geen twijfel vat bare bedoeling der regering is, dat de komende algemene verkiezingen in het Franse parlement gekwalificeerde ver tegenwoordigers van de Muzelmanse bevolking zullen doen aantreden „wat ook de opinie en denkbeelden zijn die zij belijden." En hij heeft ook een na drukkelijke hulde gebracht aan het Franse leger in Algerije voor de wijze waarop dit daar zijn drievoudige taak vervult: voorkomen dat Algerije „door de wapens en op het het slagveld" ver loren gaat; bescherming van leven en goed van alle categorieën der bevolking; zijn humanitaire arbeid ten gunste van de misdeelde inheemsen". Ferhat Abbas, de premier van de Algerijnse „regering" in balling schap, is gisteravond te Cairo onmid dellijk nadat De Gaulle's verklaring bekend werd, besprekingen begonnen met zijn ministers. De belangrijkste assistent van Ferhat Abbas heeft gisteren onder meer over de perscon ferentie van De Gaulle gezegd: „Het is allemaal zeer bemoedigend. Het is een grote stap voorwaarts, -k kan niet vooruitlopen op de reactie van °nze regering, maar naar mijn oor- deel zijn deze voorstellen zeer inte ressant". Abbas en zijn ministers, die de Algerijnse opstandelingen-or ganisatie F.L.N. leiden, bevinden zich Caïro. Behalve hetgeen de Franse rege ringschef verklaarde inzake Algerije, heeft vooral de aandacht getrokken wat hij in verband met de aanstaande al gemene verkiezingen te berde heeft ge bracht en hierbij allereerst, dat hij zoals iedereen zal begrepen met rechtstreeks ^trokken wenste te wor den in deze campagne Met alle dank die hij verschuldigd is aan al diegenen die hem door alle wisselvalligheden heen trouw zijn gebleven, verb:ledt hem de hem gegeven verzoeningsopdracht het aannemen van een houding ,die fen gunste van enige persoon of ®n'Ke groep zou kunnen worden uitgelegd. Hij wenste derhalve, dat zijn naam niet zou worden gebruikt en wie dat niettemin toch zou doen, kon erop re kenen tot de orde te worden geroe pen. Niemand zal zich derhalve in de verkiezingscampagne als gaullistisch kandidaat mogen aandienen. Overigens hoopte generaal De Gaulle, dat de campagne objectief en waardig zou ko gevoerd zonder de gebruikelii- ner°p.yerkwikkelijke personenstrijd, die hii di dient. En hieraan knoopte nieuwe ^?Jschuwing vast dat, zo de meer ahnn2?5le Vergadering, niet geen geno^en fl" zijnde' bewijzen zou toebedachte JJet nemen met de haar bliek in een ™?eSf,vend® -ro1, de RePu" gestort en de ÏLcns;s-z0U-Wnren gen dan ongetwu£?rimentalre, mstel!n; zouden tod De Franse Oud-premier Pierre Men dès-France, die bij de aanvang van het tweede bewind van De Gaufle tot diens felste tegenstanders behoorde? heeft thans voor de tweede achtereenvolgende keer woorden van lof voor de politiek van de huidige premier laten horen. De eerste keer prees Mendès-France de generaal, omdat hij maatre^ >len had ge troffen, die moeten verzekeren, dat bij de aanstaande verkiezingen in Algerije het leger buiten de politiek zal blijven en dat ook aan Mohammedaanse kan didaten de grootst mogelijke campagne vrijheid zal worden gelaten. Ditmaal noemde Mendès-France de bereidheid van De Gaulle om met vertegenwoordi gers van de F.L.N. besprekingen te voeren „een serieuze kans om de vrede te herstellen". Mendès-France zei: „Niemand heeft het recht deze kans te verwaarlozen er r hoop van ganser harte dat vertegenwoordigers van de F.' L. N. naar Parijs zullen komen Mgr. Montini, Aartsbisschop van Milaan. de Medici, een kardinaal-diaken, die on der de naam van Leo X in 1513 de pauselijke troon beklom. Het college dat de Paus kiest is de vergadering der kardinalen. Moralisten en kerkelijke juristen houden echter vol, dat de rechtmatige opvolging op St. Pe trus' Stoel ook zou kunnen geschieden door een officiële benoeming van de re gerende Paus. In een lang vervlogen verleden is dit wel voorgekomen. Toen echter de geldige, maar volslagen on geschikte Paus Benedictus IX in 1045 tot zijn opvolger de Benedictijn Johan nes Gratianus aanwees, werd zijn be sluit als het ware overgenomen door de geestelijkheid en het volk van Rome, die in die dagen nog het recht tot keu ze der Romeinse bisschoppen hadden. Het was Paus Nicolaas II, die de grondslagen legde van de Pauskeuze door de kardinalen in 1060; de defini tieve regeling, waarop het huidige conclaaf en het keuzerecht van het H. College berusten, stamt uit 1274, toen Gregorius X op het concilie van Lyon ziin constitutie „TJbi periculum" uitvaardigde. Sinds lang is het een gebruik, maar geen voorschrift, dat de Paus niet al leen door, maar ook uit de kardina len gekozen wordt. Bartholomews Prignano, aartsbisschop van Bari, die onder de naam van Urbanus VI de Kerk leidde van 1378 tot 1389. is tot heden de laatste Paus die niet tevoren kardinaal was. Maar tekenend is het, dat het Caere- moniale Romanum tot vandaag aan de dag het voorschrift behouden heeft, wat er moet gebeuren, wanneer het kardi naalscollege, opgesloten in het conclaaf, een buitenstaander (kardinaal of niet) zou kiezen. Menig vinger is er dezer dagen over de pagina's van dit Caere- moniale gegleden, nu inderdaad de naam van een niet-kardinaal (sinds hoe veel eeuwen?) althans gefluisterd wordt. Hier is de bepaling, men kan die vinden onder Lbr. I, Cap. 1, pa ragraaf 37. Indien de kardinalen met de vereiste meerderheid iemand zou den kiezen, die zich buiten het conclaaf bevindt, dan doet het H. College per koerier de betrokkene een bevel toeko men zich terstond te begeven naar de plaats, waar het conclaaf gehouden wordt. Daarin toegelaten, zal hem op de gebruikelijke wijze ziin toestemming gevraagd worden en indien de gekoze ne het pontificaat accepteert, dan eerst zullen de stembriefjes verbrand wor den en het volk op het Sint Pietersplein zal, nadat het tot zijn verbazing en niet geringe speculaties een dag of enkele dagen niet tweemaal per dag de zwarte rook heeft zien komen uit het schoor steentje boven de Sixtijnse kapel, aan de witte rook thans zien: dat eindelijk de nieuwe Paus gekozen is. Een gekozene wordt geen Paus door de vereiste meerderheid van stem men Deze meerderheid van twee der de plus één stem is tee"_a?p" leiding en voor de kandidaat ee t- ken. Paus wordt iemand m wezen slechts door zijn toestemming. Al heeft het de schijn, dat de formeel absoluut-monarchale bestuursvorm van de Kerk tenminste éénmaal in een pontificaat en wel in de eer ste ogenblikken doorbroken wordt door iets als een parlementair stel sel, de theologische werkelijkheid is, zo leert de Kerk, dat het stedehou derschap van Christus op aarde een benoeming is van de Goddelijke Ho gepriester. Hij evenwel werkt met en door mensen en weet hun onvolmaakt heid in Zijn providentiële plannen op te nemen. He constitutie „Vacantis Apostolicae öecns" houdt met wijze ervaring ook terdege rekening met deze onvolmaakt- Het is daarom, dat de canoniek verkiezing van een Paus op de nauwkeurigste wijze, die geen twijfel of ??lsverstand laat bestaan, vast gelegd niioolf kardinaalscollege en dit college v' ?onder bemoeienis of interventie tot k U' **eeft het recht en de plicht p woiïl is ieder, die als zodanig door hppft uuge ?aus is gecreëerd, ook al *1 hooit de rode hoed ontvangen Naar aanleiding van de recentepu- blikatie over de moeilijkheden, v/elke de kerkenbouw in het diocees Hotter- dam ondervindt, ontving het K.N.P. de volgende nadere uiteenzetting van het bisdom. Op dit ogenblik zijn in aanbouw vier noodkerken n.l. te Leiden (Zuid-West), t® Rijswijk (Steenvoorde), te Schiedam (Nieuwland-oost) en te Barendrecht. JJaarnaast worden zes definitieve ker- r?n gebouwd n.l. Vlaardingen-H. Geest °°st), Rijswijk-H. Benedictus (Te Wer- Rotterdam-Dominicus (Binnen bad) Rotterdam-Maria Onbevl. Ontvan- (Zuidwijk), Rotterdam-St.-Bavo fPendrecht) en Delft-H. Past. v. Ars. toni,,van 's-Gravenhage, H.H. An- en Lodewijk (Morgenstond) zal b?,;, d,g, z,Jh voltooid en blijft verder boim, beschouwingDe plannen van de veZ, ï,ddlnitieve kerken in 's-Gra- kerk To -PlUs X (Bouwluot), Ridder- Egbert„7 ZnS Hoek van Holland-St- voor rio o n ln. het laatste stadium voor de aanneming. Vent*w™,£ ach,tergrond van deze gege- wordt wellicht de onmogelijkheid om in 1959 de kerkenbouw voort te zet ten begrqpelqk. Immers de totale kos ten van deze bouwplannen voor 1958 be dragen 5 miljoen- Daar het bisdom in de jaren 19o8 en 1959 ongeveer 1 mil joen per jaar voor de kerkenbouw hoopt te ontvangen en voor 2y, miljoen heeft geleend, komt men (met de inkomsten van 1958 en 1959) nog niet tot het to taal vereiste bedrag. Zelfs een leel van de inkomsten van 1960 zullen moe ten worden aangewend om dit bouwplan te voltooien. Het is duidelijk, dat hier mede de kerkenbouw voor 1959 geheel en voor 1960 zelfs gedeeltelijk geremd is. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het raadsbesluit der ge meente Amsterdam tot het beschikbaar stellen van een bedrag van 2 miljoen voor de aankoop van werken uit de col- lectie-Regnault goedgekeurd. (als bijv. kardinaal Stepinac): zelfs kar. dinalen, die in de ban zouden zijn, gesus pendeerd, door een interdict of andere kerkelijke straffen getroffen. Ex-kardi nalen, voegt de Constitutie er ten over vloede nog bij, zij die door de Paus zijn afgezet of officieel zijn teruggetreden, hebben uiteraard geen stemrecht. Kardinalen of conclavisten, die zich schuldig zouden maken aan simonie, jan omkoping i.e. zijn daardoor in de ban en wel de excommunicatio latae senten- tiae. Paus Julius II bepaalde, dat iemand die zich door omkoperij zou hebben laten kiezen tot Paus, ongeldig is verkozen. Om echter elke denkbare grond weg te nemen van voorwendsels om de geldigheid van een keuze te be strijden, bepaalt de geldende Constitutie dat zélfs een keuze met behulp van om koperij, onwaardig ook, een geldige is. De vroegere gouwleider en rijkscom missaris voor de door Duitsland in het Oosten bezette gebieden, Erich Koch, heeft gisteren te Warschau, waar hij terechtstaat, verklaard, dat hij heeft be hoord tot de groep van de in 1934 ver moorde Gregor Strasser, aldus meldt A.F.P. H(j was lid gebleven van de na- tionaal-socialistisch, partij om „te strijden voor het ware socialisme, dat Hitler, Goering en Rosenberg hebben verraden." Koch zei, dat Hitler hem in 1933 bij zich had ontboden en had gezegd: „Ik weet, dat je bevriend bent met Gregor Strasser, mijn grootste vijand. Maar ik waardeer hetgeen je in Oost-Pruisen tot stand hebt gebracht en ik vertrouw je." „Zo ben ik de hoogste chef in Oost- Pruisen geworden," aldus de beklaag de. Verder zei Koch, dat hij alüjd gestre den heeft tegen Hitier en de bureaucra tie te Berlijn. Dr. Schacht had hem er van beschuldigd een bolsjewiek te zijn. Ee- van zijn adviseurs, zei Koch, was een Jood, namelijk het hoofd van de kolenimport te Koningsbergen. Koch heeft zich volkomen onschuldig verklaard aan de misdaden, die hem ten laste zijn gelegd. Hij voegde hieraan toe: „Ik ben in een arm gezin gebo ren waar mij trouw aan het volk en lief de voor de medemens is bijgebracht." Over zijn beleid in Oost-Pruisen zei hij, dat hij economische onafhankelijkheid van dat gebied heeft willen invoeren en werkgelegenheid heeft willen scheppen voor alle arbeiders. De begrotingsdebatten zullen dit jaar in de Tweede Kamer verschillende ma len worden onderbroken om hetzij de regering, hetzij de Kamerleden de ge legenheid te geven tot nader beraad. De consequentie hiervan is, dat op nieuw verschillende begrotingshoofd- (Van onze Haagse redactie) Als het aan de regering ligt zit er voor de salarissen van middelbare ambtenaren nog geen verbetering in het vet. Dit is afgelopen maandag in een vergadering van het Georganiseerd Overleg gebleken. De regering liet daar door haar vertegenwoordiger negatief antwoorden op de eis van de ambte- narencentrales om, na de verbetering voor de laagste ambtenaren, nu ook de middelbare ambtenaren over de hele linie aan hun trekken te laten komen. Toen bleek dat het overleg over dit punt was vastgelopen vroegen de ambte naren-organisaties het gesprek te mogen voortzetten met minister Struycken zelf. Of de minister, die momonteel op va kantie is, hierop zal ingaan is nog niet bekend. De heer K. van Dijk, oud-wethouder van onderwijs en woonruimtetoewijzing te Hilversum tevens oud-directeur van de NCRV is gisteren, tengevolge van een hartverlamming op 73-jarige leef tijd overleden. De heer Van Dijk was ongeveer 22 jaar werkzaam bij het onderwijs op Java. Hij ging in 1911 als jong onder wijzer naar Nederlands-Indië en ein digde zijn staat van dienst als voor zitter van de Indische Onderwijsraad. H1 1933 werd hij omroepleider bij de r v en 'n 1945 directeur. Na het be reiken van de pensioengerechtigde leef- p lrTu1951 nam zitting voor de fractie in het college van en W. als wethouder. stukken op een en dezelfde dag aan de orde komen. Prof. Oud (V.V.D.) maakte donder dagmiddag tegen deze regeling, die werd voorgesteld door voorzitter, mr. Kortenhorst, bezwaar. Hjj betoogde dat op deze wijze, meer nog dan vroeger de beraadslagingen het karakter zullen krijgen van het voorlezen van een te voren geprepareerde redevoering in plaats van een levendig debat. De li berale leider vreesde daarvan een ver dere vermindering van de publieke be langstelling. Prof. Romme (K.V.P.) bracht daar tegen in, dat de fracties na het ant woord van de minister gelegenheid moeten hebben voor beraad. Door de verkorte schriftelijke voorbereiding, die dit jaar wordt beproefd, kan een nadere uiteenzetting van het regeringsbeleid pas in het antwoord van de minister in de Kamer worden gegeven. Mr. Burger (P.v.d.A.) voegde hier aan toe dat fractieberaad misschien achterwege kan blijven als de regering reeds in de toelichting op haar begro ting het algemeen beleid zou uiteen zetten. Misschien kan daar volgend jaar rekening mee worden gehouden, aldus mr. Burger. Mr. Kortenhorst sloot zich hierbij aan. Onderbreking van de beraadsla gingen tussen het antwobrd van de mi nister en de replieken is noodzakelijk. Men dient dan intussen een begin te maken met een volgend begrotings hoofdstuk. Mr. Kortenhorst herinner de eraan dat dit jaar een proef wordt genomen en hij meende dat de Kamer dynamisch genoeg is om haar werk wijze, indien nodig, te wijzigen. Advertentie 4MSUIVIH (Van onze parlementaire redacteur) Geen van de partijen heeft de regering in de Tweede Kamer bij de alge mene financiële beschouwingen haar kritiek bespaard, maar het karakter verschilde totaal naar gelang deze van de P.v.d.A. of van de andere fracties afkomstig was. De socialisten hebben hun voorkeur voor een actieve con- junctuurpolitiek naar voren gebracht. Zij waren helemaal niet overtuigd van het nut van een begroting met een monetair-neutraal karakter, zoals minister Hofstra voorstaat. Hun woordvoerder, de heer Peschar, vermeed zorgvuldig het woord inflatie, maar hij sprak wel over de wenselijkheid, minder waarde te hechten aan het toenemen van onze deviezenvoorraad, die hij „een symptoom van deflatoire krachten" noemde. Hij bracht ook de wenselijkheid naar voren van gerichte maatregelen voor het scheppen van werkgelegenheid, met name in het noorden van het land. De algemeen als noodzakelijk aanvaarde consolidaties van gemeenteleningen vond de socia listische woordvoerder in het geheel niet nodig. Dr. Lucas (K.V.P.) had eveneens bezwaar tegen de wijze waarop de regering de werkgelegenheid ver waarloost, maar hp dacht aan ge heel andere midde'en om daar verbe tering in te brengen. Nederland steekt ongunstig af bij andere landen wat z(jn belastingklimaat betreft. De re gering moet erop bedacht zijn, dat het bedrijfsleven in staat wordt ge steld zich aan te passen bij de eisen die de komende Europese markt ons gaat stellen. Investeringen moeten dus alleen al om die reden niet wor den afgeremd. Hij kon vanwege het star vasthouden aan ons uitzonderlijk hoge belastingniveau geen waarde ring hebben voor wat de regering in de afgelopen jaren voor onze wel vaart heeft gedaan. Ook de export bevordering is tekort gekomen. Het nationaal inkomen zal langs al deze wegen moeten worden opgevoerd, anders komt de werkgelegenheid in gevaar. De regering zegt nu wel, dat er door de bestedingsbeperking weer evenwicht is bereikt tussen middelen en uitgaven, maar dat is op een veel te laag niveau geschied, aldus de katholieke woordvoerder. Overeenstemming tussen beide spre kers was er ten aanzien van het stre ven naar meer gegevens voor de Kamer, zodat een beter inzicht kan wor den verkregen in de financiële vraag stukken. Met mr. Van Leeuwen (V.V.D.) kwamen beiden op voor een betere behandeling van de ongehuw- den, die nu al jaren in de „strafklas" zitten. De heer Peschar diende een mo tie in, de regering uit te nodigen deze daad van eenvoudige rechtvaardigheid nu eens aan te pakken bij gelegenheid van de beslissingen die binnenkort moeten worden genomen ten aanzien van het afschaffen van bepaalde subsi dies, die de schatkist zonder gevaar voor Advertentie 46 Luchtdicht verpakt *f **,L- (Wf/wc (Van onze Romeinse correspondent) a de dood van een paus is er altijd een aflossing van de wacht, een heengaan van personen en later een komen van nieuwe gezichten in het Apostolisch Paleis. Al dege nen, die de paus voor spe ciale diensten heeft aange trokken, worden hiervan automatisch ontheven na zijn dood. Zo hebben Moeder Pasqualina en haar helpsters na bijna dertig jaar afscheid genomen van het Vaticaan. De eerste negen jaar ver zorgden zij het huishouden van staatssecretaris Pacelli, de overige van Paus Pacelli. De beide particuliere secre tarissen van Pius XII, de Jezuïetenpaters Leiber en Hentrich, de biechtvader professor Bea, de bouwmees ter, de lijfarts en de drie prinsen Pacelli in hun kwa liteit van persoonlijke advi seurs zij allen zagen hun taak beëindigd en hebben thans niets meer met het Vaticaan van doen. Paus Pius XI, die afkomstig was uit Desio bjj Monza, koos zich voor 'privé-medewer- kers bij voorkeur Noord- Italianen. Die verstond hij het best, die verstonden Hem. De Romeinen, eeuwige be moeiallen en roddelaars over het pauselijk hof, waren er ontevreden over en ze plach ten te zeggen, dat „het Ro meinse brood gebroken werd voor de Lombardiërs"! Na de dood van Pius XI zagen de Romeinen de „Milanezen" hun concurrenten bij uit stek niet zonder leedver maak heengaan. De bezetting van alle ambten In de bestuursorga nen der Kerk hangt af van de wil van de paus. Een nieuwe Pontifex kan naar goeddunken de functionaris sen, die hij aantreft, hand haven of vervangen. In de praktijk komt het erop neer, dat hij het overgrote deel hunner in hun ambt beves tigt. Tijdens de periode, dat de H. Stoel onbezet is, blijft de kardinaal-groot- penitenciër met de pause lijke penitenciërs in func tie. De functie van Kan- H. Roomse Rota en het Hoogste Tribunaal der Apos tolische Signatuur zetten hun werk voort. ie hoogste autoriteit na de paus ten Vaticane echter, de kardinaal- staatssecretaris, ziet zijn op dracht onherroepelijk ein- selier der Heilige Roomse Kerk blijft eveneens door gaan. Nu kardinaal Cos- tantini dezer dagen over leed, kwam dit ambt vrij Zo nodig zal het H. Col- lege er (voorlopig) in voorzien. Do kardinaal vicaris. die met zijn hulp bisschoppen namens de paus het bisdom Rome be stuurt, zet uiteraard zijn werk voort. Pauselijke nuntii en delegaten blij- ven op hun posten. Zo doet ook de geheimaalmoe zenier. Want het pauselijk decreet „Vacantis aposto licae Sedis" schrijft voor, dat de caritas en onder steuning van behoeftigen in het interregnum op de zelfde wijze en met dezelf de bedragen door moeten gaan als tijdens het le ven van de laatste paus De Romeinse Congrega ties, de „ministeries" dus van het centrale kerkelijke be stuur, onderbreken hun ar beid niet. Maar zij kunnen slechts dat doen, wat geen rechtstreekse goedkeuring of bekrachtiging van de paus nodig heeft. De bijzondere en buitengewone bevoegd heden, die door de paus aan de prefecten of secretarissen der Congregaties kunnen zijn gegeven, vervallen. De pauselijke rechtbanken: de digen bij de dood van zijn paus. Slechts zelden komt het voor, dat een staatsse cretaris door de opvolger wordt „overgenomen", In de jongste geschiedenis heeft men dit één keer meege maakt: kardinaal Pietro Gas- parri, die staatssecretaris was onder Benedictus XV, diende ook onder Pius XI, tot hij in 1930 op tachtig jarige leeftijd zijn ontslag nam en opgevolgd werd door kardinaal Pacelli. Pius XII heeft na de dood van kar dinaal Maglione in 1944 geen nieuwe staatssecretaris meer benoemd. Hij beheerde zelf de staatssecretarie en liet zich daarbij assisteren door twee functionarissen: mgr. Tardini en mgr. Montini Beiden werden in 1953 be vorderd tot pro-staatssecre tarissen, een rang, die mgr. Tardini alléén bleef houden toen mgr. Montini aangewe zen werd voor de aartsbis schoppelijke zetel van Sint Ambrosius te Milaan. Uiter aard zijn na ie dood van Pius XII ambt en titel van pro-staatssecretaris verval len. Tijdens het onbezet zijn van de H, Stoel ligt het bestuur der Kerk en dat van de 44 HA. groot zijn de Kerkelijke Staat, Va ticaanstad, in handen v:.n het kardinaalscoilege. Maar dit bewind draagt een zeer voorlopig en beperkt karakter. Het eerste arti kel van de pauselijke con stitutie hierover bepaalt, dat het H. College niet de geringste zeggenschap heeft over zaken, die tot de prerogatieven van de paus behoren. Evenmin kan het over de rechten van de H. Stoel of van de Kerk beschikken, noch iets afdoen of toevoegen aan de bestaande door de pausen uitgevaardigde wet ten en bepalingen. Slechts in dringende gevallen, die volgens de meerderheid der kardinalen geen uitstel gedogen, kan het H. Col lege maatregelen treffen. De taak, die de bestuur ders tijdens het interreg num toevalt, is hoofdza kelijk van materiële aard. De teraardebestelling van de overleden paus en al les wat samenhangt met de voorbereiding van het conclaaf vormt gewoon lijk het voornaamste deel daarvan. De vergadering der kardi nalen, de Congregatio Ge neralis. laat zich bijstaan door een dagelijks bestuur, de Congregatio Particolaris. Deze laatste bestaat uit vier kardinalen, de kardinaal- camerlengo, een kardinaal uit de orde der kardinaal bisschoppen, een uit die der priesters en een uit de orde der diakens. Dit college handelt uitsluitend in op dracht van de algemene ver gadering. De Camerlengo heeft tot speciale opdracht de goederen en de rechten van de H. Stoel te beheren en te bewaren tijdens de vacatie-periode. Hij geldt als de „eerste onder de gelij ken" en zoals de antieke Romeinse magistraten ver gezeld waren van lictoren, zo wordt de Camerlengo door een piket Zwitserse gardisten begeleid. andere staatstaken niet langer kan dra gen. Daaromtrent verwacht de rege ring een interim-advies van de S.E.R. De socialist liet wat dit laatste betreft een geluid horen, dat de ongehuwden minder zal kunnen bevredigen. Hij twij felde aan het nut van een spoedig uit te brengen interim-advies van de S.E.R. over deze subsidies en meende dat dit alles beter in een groot geheel kan wor den bezien met alles wat er aan fi- nancieel-economische problemen aan vastzit. De heer van Eijsden (A.R.) drong aan op een zo spoedig mogelijk af handelen van de huur- en loonkwes- ties vanwege het urgente karakter daarvan. Hij was een voorstander van een snel uitbrengen van een S.E.R.- advies en tevens van het bewaren van het monetair evenwicht. Met dr. Lu cas vond hij dat de besparingen thans alle aandacht verdienen. Het meest kras in de uiting van vrees ten aan zien van een komende inflatie was de heer v. d. Wetering (C.H.), die opmerkte, dat deze inflatie met gro te stappen komt binnendringen. Hij dacht daarbij met name ook aan de toenemende rentelast, die de staats schuld ons oplegt. Op een bedrag van 29 miljard moet nu reeds een jaarlijkse rentelast van 1,2 miljard worden opgebracht. De verlenging van de belastingver hogingen, waartoe minister Hofstra eind 1956 heeft besloten onder de uit drukkelijke toezegging dat zij tijdelijk zouden zijn, kon alleen de goedkeuring verkrijgen van zijn partijgenoot Pes char. Dr. Lucas zag dit in het verband van de werkgelegenheid als een be zwaar. De heer Peschar had in tegen stelling tot mr. van Leeuwen ook veel waardering voor een nog vaag plan van de regering, om een gedeelte van de kapitalen die nodig zijn voor de woning bouw, te vinden door middel van een verplichte lening tegen lage rente van de institutionele beleggers. Een punt van tegenspraak was de uitlating van mr. Burger, onlangs ge daan, over wat de regering van plan zou zijn met betrekking tot een belas ting op directe vermogensvermeerde ring. In het regeringsprogram is des tijds alleen gesproken over een onder zoek naar de mogelijkheden, waarbij dan uitdrukkelijk ook de vermogens- verliezen werden genoemd, zoals dr. Lucas nog eens vaststelde. Veel is ook gesproken over de vlotte wijze waarop minister Hofstra de niet geringe sluitpost van 800 miljoen in het enorme begrotingstekort van anderhalf miljard, op de kapitaalmarkt denkt te kunnen opnemen. Dr. Lucas vond dat een juiste voorlichting van de regering omtrent de onderdelen van dit bedrag moest worden verstrekt. Dr. Lucas heelt enige suggesties ge daan omtrent de mogelijkheden tot ver laging van het steeds maar stijgend uit- gavenpeil. Hij vroeg of er eigenlijk in het kabinet wel eens is gesproken over de redelijkheid van een mindere bijdra ge aan de N.A.T.O., nu toch wel voor iedereen duidelijk is dat Nederland door de rechtsverkrachtingen in Indo nesië en andere onverwachte grote nadelen, bjj andere partners in de N.A.T.O. is achterop gekomen. Ook dacht hjj aan een uitstel van dure wa terstaatswerken, zoals inpolderingen, die toch niet vooraan op het urgentie lijstje staan. Hoopgevend noemde hjj de erkenning van dr. Drees, dat besparingen ook voor de werknemers door een deel van hun loon vast te leggen langzamerhand als een eis des tjjds worden gezien. Maar de overheid misleidt ons wanneer zij spreekt van haar eigen besparingen. Dr. Lucas meende dat hier alleen zou kun nen worden gesproken van vermogens- stijging. Minister Hofstra zal eerst dinsdag de Kamer uitvoerig antwoorden. NIJMEGEN 23 okt. Kand. rechten: A. J. R. M. Niesten (Nijmegen); P. C. E. van Wijmen (Breda); G. J. A. M. Molkenboer (Tilburg) en F. A. M. Freij- ters (Roosendaal N.B.). AMSTERDAM, 23 okt, Kand. psy chologie mej. M. C. Schutte, mej. M. E. Khan (Amsterdam); doet. psychologie mevr. E. M. de RooLonkhuyzen (Am sterdam); doet. Russisch: M. A. Lathou wers (Nijmegen) kand. Engels: H. Th. M. de Kruyff (Amsterdam). iiHiiiiiiiiiiiiMitiiiniiMiiiimMiiiiiiniiiimiimiiMiiiiimuimi Blijkens de miljoenen-nota vor men de militaire uitgaven met rond 1680 miljoen gulden bijna 23% van alle voor 1959 geraamde rijksuitgaven. Zij overtreffen de ra mingen voor onderwijs en cultuur (ruim 1200 miljoen) met 480 miljoen en zijn dan ook veruit de zwaarste last van het rijksbudget. Wij hebben in de papierlawine, waarin de rijksbegroting is vervat, naarstiglijk gezocht naar enige po ging tot een redelijke verantwoor ding waarom ons land zijn militaire uitgaven tot een dergelijke hoogte heeft moeten opvoeren. Immers Ne derland maakt- deel uit van de NAVO, hetgeen betekent, dat het niet zelfstandig beslist over de aard en de omvang van zijn militaire uit gaven, maar moet afwachten hoe de lasten van de gezamenlijke weste lijke defensie-inspanning onder de NAVO-partners zullen worden ver deeld. In dit verband is het van belang na te gaan welke financiële offers de verschillende, aan de NAVO deel nemende landen voor hun militaire apparaat brengen. De meest recente cijfers waarover wij beschikken zijn die van 1956. In dat jaar gaf België 3,4% van het bruto nationaal inko men (gerekend naar de marktprij zen) uit voor de NAVO-defensie; Denemarken 3,1%; Frankrijk 8,1%; Duitsland 3,7^; Griekenland 6%; Italië 4%; Luxemburg 2%; Noorwe gen 3,8%.; Portugal 4,1%; Turkije 4,7%; Engeland 7,8%; Canada 6,4% en de Verenigde Staten 9,9%. Voor Nederland vinden wij een percen tage van 5,9; daarmede bezette Ne derland in de rij van de veertien NAVO-partners de zesde plaats, na de Verenigde Staten, Frankrijk, En geland, Canada en Griekenland, Het is dan ook niet te verwonde ren, dat vooral in economische tijdschriften de vraag wordt ge steld of Nederland onder de NAVO- broeders niet al te zeer „zijn best wil doen" en daardoor een te zware druk laat leggen op zijn nationale econo mie. De veertien NAVO-landen gaven in 1956 gemiddeld 5,2% van him na tionale inkomen voor defensie uit. Nederland zou, als het dit gemiddel de had aangenomen, 0,7% van het nationaal inkomen, dat is rond 220 miljoen gulden, op zijn militaire uit gaven hebben bespaard. Het ligt ech ter meer in de rede om landen als de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Duitsland en Frankrijk buiten deze vergelijking te houden. Bij de negen overblijvende landen komen wij voor 1956 op een gemiddelde van 4,1%. (Nederland bezet in deze groep de tweede plaats met 5,9%). Ons land ligt dus in die groep 1,8% boven het gemiddelde. In klinkende munt uit gedrukt betekent dit, dat Nederland in 1956 ruim 550 miljoen méér voor militaire doeleinden heeft uitgegeven dan het bad moeten uitgeven indien genoemd gemiddelde als basis ware aangehouden. Sedert 1956 is het percentage van ons nationale inkomen dat voor militaire uitgaven wordt besteed gedaald van 5,9% tot 4,7% (begro ting 1959). Hier doet zich de uitwer king gevoelen van het als punt van regeringsbeleid aangehouden „defen sie-plafond" van 1525 miljoen, gecor rigeerd met plaats gehad hebbende salaris-verhogingen e.d. Van de NAVO-partners staan ons uiteraard voor 1959 nog geen cijfers ten dien ste. Het zou echter zeker interessant zijn als de regering die ter gelegen heid van de behandeling der begro tingen van Oorlog en Marine zou kunnen verschaffen. De NAVO-inspanning, uitgedrukt in percenten van het nationale in komen. is onzes inziens een belang rijke factor bij de onderlinge ver deling der defensie-lasten en mili taire inspanning tussen de verschil lende NAVO-bondgenoten. Wij be seffen volkomen, dat het niet de enige factor is welke in acht ge nomen behoort te worden, maar wij kunnen niet ontkomen aan de indruk, dat hij in het complex van factoren, welke de militaire lasten voor elk land bepalen, voor wat ons land be treft te weinig gewicht in de schaal heeft gelegd. Advertentie maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gesteL U bent er het vlugst van af met AKKER 'SIROOP Verenigde Staten President Eisen hower heeft schout-bij-nacht Hyman G. Rickover, die wel de „Vader van de atoomonderzeeër" genoemd wordt, be vorderd tot vice-admiraal. Twee Belgische graven, die een weddenschap afsloten in dertig dagen een reis om de wereld te maken en daarop nog verschillende opdrachten uit te voeren, zoals bijvoorbeeld een rickshaw door de straten van Tokio trekken, zijn op de tweeëntwintigste dag in San Francisco aangekomen. In deze stad moeten zij een boevenpak weten te bemachtigen uit de gevangenis van Alcatraz, samen met een gevangenisbewaker op de foto komen en zich ook nog laten fotograferen voor het graf van Jack London. Van de vierendertig opdrachten die zij kregen, hebben zij er zestien uitgevoerd. Twee keer slaagden zij niet: Zij kregen geen ontslagbewijs van een gevangenis in Bangkok en de twee kikkers, die zij uit Hong Kong naar België moesten opsturen, kwamen niet levend aan. Wel hebben ze kameel gereden in Teheran en in Indië op een spijkerbed gelegen (met de spijkers naar beneden). In de komende dagen moeten zij onder meer Suger Ray Robinson nog uitdagen voor een bokswedstrijd en schildpad rijden in Bermuda. De twee wereldreizigers zijn de 38-jarige graaf Abel Armand, een Brusselse geldmagnaat, en de 31-jarige graaf Mare Doultremont, ingenieur bij een oliemaatschappij in de Sahara. Als zij de weddenschap winnen be taalt een vriend de reis, indien niet, dan dragen zij zelf de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7