Na H. Mis in de St. Pieter 52 KARDINALEN gaan hedenmiddag in Conclaaf Voor de keuze van een nieuwe Opperherder Romeinse menigte roept kard. Agagianian toe„Leve de Paus" Kf. Parijs wacht in spanning af Gaat Abbas in op het voorstel van De Gaulle? Generaal staat al in contact met de opstandelingen Conferentie over Nw.-Guinea in Canberra ten einde Sociale zin Geen hoop meer voor opgesloten mijnwerkers mededeling Mgr. Van Lierde in Conclaaf Nederland en Australië bereid tot nauwe administratieve samenwerking Paarden op hol geslagen Weer grootse St.- Nicolaasintocht in Amsterdam Sleepboot in moeilijkheden Onvergelijkelijk P ractisch Economisch Luxueus Doodvonnis voor dr. René Kovacs .Het weer. NA VIJF DAGEN Britten trekken zich uit Jordanië terug Voerman gedood De Pauskeuze Nieuwsbulletins van Radio Vaticaan Om elf en vijf uur Nederlandse tijd Deel van sleep in Chinese Zee verspeeld Alg erijnse „Tarzan" geeft zich over Het bazooka-proces Wegens aanslag op generaal Salan JSee MORRIS beforepouévi// ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30047 Nederlandse ^Mlca/nstad- is de enige Nederlandse prelaat, die binnen de Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Sociaal commentaar Antilope suède damesjasjes Weinig wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuldert: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3 W Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hedenmorgen zijn 52 kardinalen in de Sint Pieter bijeengekomen, waar als inleiding op de keuzevergadering van de Senaat der Kerk de solem nele H. Mis van de H. Geest gecelebreerd werd door de kardinaal-deken Eugène Tisserant aan het cathedra-altaar. Te kwart over negen trokken de kardinalen de parochiekerk der Christenheid in processie binnen. Zij droe gen de voorgeschreven paarse gewadenpaarse toga's, waarover een simpel koorhemd en de wollen paarse cappa zonder hermelijn. De H. Mis begon te half tien. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door het Pauselijk koor onder leiding van mgr. Bartolucci. Na de H. Mis hield de door het H. College aangewezen prelaat mgr. Antonio Bacci een oratie in de Latijn se taal over het kiezen van de Paus. Daarin wees de gewijde redenaar de kardinalen op hun hoge plicht om in een zo kort mogelijke tijd een nieuwe Romeinse Pontifex te kiezen, een kundige en geschikte Herder, waarbij, zoals de Constitutie luidt, de eminente electoren zich niet mogen laten lei den „door enige vooringenomenheid of persoonlijke afkeer, door sympa thie of respect voor iemand, noch daartoe aangezet door de tussenkomst van een wereldlijke macht, door dwang, vrees of volksgunst, maar met uit sluitend voor ogen de glorie van God en het welzijn van de Kerk dienen zij hun stem te geven aan degene die zij boven anderen voor de Heer geschikt achten om met nut en profijt de universele Kerk te besturen". Na de plech tigheid verlieten de gepurperden het kerkgebouw. Het was de laatste maal, dat de overvolle basiliek de kardinalen in het openbaar bijeen zag, voor zjj in de beslotenheid van het Conclaaf hun uitspraak gingen doen, wie naar hun mening de Kerk zou moeten gaan leiden. Een beeld van de mijnramp in het Canadese stadje Springhill, waar tien tallen mijnwerkers afgesloten geraakten. Familieleden van de ingesloten mannen vragen hier met angstige en bezorgde gezichten om inlichtingen aan William James, een mijnwerker, die juist boven de grond is gekomen. Gisteravond is in de Canadese stad Springhill officieel op een persconferen tie meegedeeld, dat er vrijwel geen hoop meer bestaat, dat de 87 nog in gesloten mijnwerkers in de Cumberland- mjjn 2 levend naar boven kunnen wor den gebracht. Het definitieve aantal do den zou hierdoor 93 worden, daar er zes lijken zijn geborgen. 81 mijnwerkers zijn gered. Zeventien van hen waren gewond. Donderdagavond raakte een groot aantal mijnwerkers door een aardverschuiving in de mijn opgeslo ten. Rome £t er de laatste dagen in kardin °1il gespannen, of de Hongaarse Senh -a ^Imdszenty alsnog in de gele- wonertiüT^ou zun om het Conclaaf bij te Jr, Vatic£Snï„vtrl,uldt was men er zelfs t? „nta !i *V?en nl®t zeker van. Een nota van de Verenigde Staten, in wier legatie te Boedapest de kardinaal nu reeds twee jaar vertoeft, aan de Hon gaarse regering om de kardinaal een vrijgeleide te geven voor zijn reis naar Rome werd door Boedapest afgewezen als een ongeoorloofde poging tot inter ventie in binnenlandse omstandigheden. Voorzover men kon nagaan was er eni ge verdeeldheid van mening, of de kar dinaal in de eerste plaats verplicht was om zij het feitelijk als gevangene li zijn land te blijven, of dat hoe dan ook zijn taak prevaleerde om naar Ko- hie te komen, teneinde aan de pauskeu ze deel te nemen. Het lag immers vooi de hand, dat, wanneer de Hongaarse Tegering kardinaal Mindszenty zou la ten vertrekken, hij bij zijn terugkomst de grens voor hem gesloten zou vinden. Intussen is op het moment dat wij dit schrijven geen bericht binnengekomen "at de kardinaal op weg naar Rome zou iqn. De publieke opinie in Rome vormt ®h ontwikkelt zich gedurig met een Zekere sensabiliteit en het is interes- aht, maar meer ook niet, om de laatste opinie te vernemen van de 8«lup, die tot stand komt zonder eni ge organisatie. De meningen, waar aan wellicht de tendenties in de Va ticaanse kringen niet vreemd zijn, kristalliseerden zich gisteren rondom de figuren van de kardinalen Valeri en Lercaro, ,als Italiaanse „topkandi- daten en van de buitenlandse kardi naal Agagianian. Toen deze laatste het gebouw der Propaganda Fide, midden in de stad gelegen aan de Piazza di Spagna, gistermiddag ver liet, omringde een volksmenigte de wagen van de Kerkprins. Iemand riep' „Leve de Paus" en terstond klonk uit honderden monden: „Wij wil len Agagianian als Paus". De kardi naal wist met zijn verlegenheid geen raad. „Men" zegt, dat hp in elk geval lijn keuze van de hand zal wijzen. De Armeense curie-kardinaal zou van opinie zijn, dat wederom een Italiaan op Sint Petrus' Stoel moet komen. Is de Vox Populi de Vox Dei. In ieder geval wordt dit spreekwoord doorkruist door de reeds eerder aan gehaalde ervaringswijsheid, dat wie als Paus het Conclaaf binnengaat, het als kardinaal verlaat. Maar aan het succes van weigeren gelooft in Rome niemand. Zie Pius X, zegt men: hoe meer hij'tegenwerkte, hoe eenstem- miger de mening van het H. College Werd. Toch blijft het voor de waarne mer een merkwaardig feit, dat de Italianen met hun gevoel voor traditie en niet te onderschatten nationale trots zich hunnerzijds bepaaldelijk biet kanten tegen de verheffing van de Armeense Patriarch, eerder inte gendeel. Hedenmiddag om half vier zullen de kardinalen zich in het Vaticaan versta llen. Dan wordt het Conclaaf „ge- i'oten", zoals het heet: de voor de JTauskeuze klaargemaakte delen van be apostolische paleizen worden van de buitenwereld gescheiden en de laatste euren, die boven het trappenhuis van 'us IX, worden door de camerlengo aan e binnenzijde en door de maarschalk „n bet H. Conclaaf aan de buitenzijde gegrendeld. Om vier uur is het gehele H. Colle- j verzameld in de Paulinische kapel, 1,1 binnen de Conclaafruimte, gelegen se vssen do Sint Pieter en de Sixtijn- „j •j-apel- Vandaar schrijdt de proces- „a baar de pauselijke hofkapel. Voorop rii de conclavisten en de zangers, volpt i ^eni Creator intoneren. Dan krni„ ceremoniarius met het paus- Paart achter hem de kardinalen in SivHit, en eenvoudige rochet. In de ken TiSe Pel zegt de kardinaal-de- da filfS„rant do oratie „Deus qui cor- eerst hf!1US"' Dan klinkt voor het de tra omnes", het bevel dat lezpnu™ oonclavisten en allen wier hiome^? ■gJle!d in de kapel op dat ten "L n Is voorgeschreven, bui- moeten treden. Kardinaal Tisserant m Ons blad zal op zaterdag 1 november a.s. wegens de feestdag van Allerheiligen niet verschijnen. De plaatsing van de advertenties voor die dag zal zoveel mogelijk worden verschoven naar vrijdag 31 oktober a.s. Ons beleefd verzoek is met de inzending van advertenties hier mede rekening te willen houden en ons deze tijdig te doen toekomen. Afd. Advertenties Nieuwe Haarl. Courant ppm^Mal^vA' v k" Lierde, de vicaris- Conclaafruimte zal vertoeven? aldus bermht t K.N.P. Zijn appartement ligt binnen de Conclaafrnimte. HU zal daar onderdak bieden aan de ziekelij ke en bejaarde kardinaal Grente uit Frankrijk en hem als gastheer bij staan. In München {]eeftmen ?enpïe™nneringSpenning geslagen vanwege het overlijden van Zijne HeiligteidP u s de Twaalfde. Het ontwerp is van de beeldhouwer Eberhard Luttner. Eie 2 J d het portret van de Paus zien; leest daarop het deel der Constitutie van 1945 voor, dat handelt over de Pauskeu ze, waarna alle kardinalen de eed ui leggen deze voorschriften tezullen na komen. Beëdigd worden vervolgens de se cretaris van het Conclaaf, mgr. Di Jo- fio, de prefect der ceremoniën, mgr. Dante, de gouverneur van het Conclaaf, mgr. Callori di Vignale, de opperka merheer van wijlen Paus Pius XII, de Maarschalk en Bewaker van het Con claaf, Prins Sigismondo Chigi Albani aella Rovere en tenslotte de prelaten, aangewezen als wachters bij de tourni quets. Daarop trekken voor het eerst de kardinalen zich terug in hun cellen, in de kapel blijven achter de naar crea te oudste kardinalen der drie orden: tisserant, Van Roey en Canali met de camerlengo Aloisi Masella. Buiten °bgel? zich even later bij hen de se- „is van het Conclaaf, de ceremo- de architect van het Conclaaf, ViJn Peleton Zwitsers met rinkelende lebaarden. Driemaal luiden de klok- Sh ®n bel en wederom klinkt het °mnes". Terwijl de schemer ter...! Va trekt de kleine stoet met ie en "chten door de holle stil- eeuwse8n i„en San8en, onder middel- ninfnnUc en§Gwelven en glorieuze Voiirfe Van Haphaël, langs dichtbe- y j"?en' Stillig verlopende corri- t,re nissen, doodlopende stuk- afü ut steeds zullen stenen wan den de zware stap der Zwitsers weer kaatsen en de roep der ceremonie meesters. Extra omnes. Volgens voor schrift wordt het gehele complex van het Conclaaf geïnspecteerd. Als tenslotte de kaï dmaal-camerlengo de laatste toe gangspoort sluit, draait met wit- geschoeide hand prins Chigi in zwart wambuis en geplooide kanten kraag aan de buitenzijde de drie sleutels om. Lr klinken hoornsignalen. In het eer- ste avondduister zien dan de Romeinen SL Pietersplein langzaam boven de Bronzen Poort de standaard van prins cmgi omhooggaan: het Conclaaf is ge sloten. (Van onze Parijse corespondent) PARIJS, hedenmorgen Na de nogal opzienbarende suggesties ter daadwerkelijke bereiking van een bestand in Algerije, waarmee de Franse premier De Gaulle donderdag middag j.l. in zijn persconferentie voor de dag is gekomen, wacht Parijs thans gespannen af hoe daarop het antwoord zal luiden van de te Cairo zetelende zogenaamde „voorlopige regering der Algerijnse Republiek" politiek de vermetele voortzetting van het executief en coördinerend comité van het Algerijnse Nationaal Bevrijdingsfront in het bijzonder of deze bereid zal blijken een delegatie gevolmachtigden naar Parijs te zenden voor het voeren van bestandsbesprekingen. Er zou verdeeldheid onder de opstan delingen heersen. De eerste man onder hen, Ferhat Abbas, is voor staking van de gewapende opstand, maar enkele militaire leiders wensen de strijd tot het einde voort te zetten. Hier en daar verluidt dat generaal De Gaulle ervan overtuigd is, dat hij, wanneer maar eenmaal zulk een delegatie zich met hem geconfronteerd ziet, hij deze snel door de kracht van zijn argumen ten, persoonlijkheid, goede wil en charme zal doen bezwijken. Eveneens verluidt dat generaal De Gaulle donderdagmiddag met zijn ver klaringen aan het adres van de rebel len allerminst onvoorbereid terrein heeft bewandeld; men maakt gewag van een herhaald op en neer reizen tus sen Parijs, Cairo, Tunis en Genève in de afgelopen weken van een geenszins mysterieus personage; de heer Farès. Deze heer Farès schijnt te mogen gel den als een der Frankrijk en de Franse cultuur zeer toegedane Algerijnse promi nenten van Mohammedaanse origine, die niettemin ook aan het Algerijns na tionalisme of de eigen „Algerijnse per soonlijkheid" een ruime plaats toege kend wenst te zien. Hi, was voor het uitbreken van de gewapende Algerijn se opstand voorzitter van de toenmali ge Algerijnse Assemblée, ondernam na het uitbreken van de opstand een pro- Franse propagandatournée door de Ver enigde Staten, maar maakte in 1955 Volgens een gisteren uitgegeven communiqué zijn op de Nederlands- Australische conferentie over samenwerking op bestuursgebied in Nieuw- Guinea de wegen besproken voor deelneming van inheemsen in het Neder landse en het Australische gebied bij de samenwerking op bestuursgebied, aldus meldt Reuter. Het communiqué werd namens de delegaties van beide landen na een conferentie van vijf dagen, welke gisteren is geëindigd, uit gegeven. In dit communiqué werd de nadruk erop gelegd, dat het een con ferentie op bestuursniveau betrof en dat deze alleen bevoegd was bespre kingen te voeren en aanbevelingen te doen. Er is ook gesproken over ontwikkeling van gemeenschappelijke centra voor technische opleidingen, het samenbren gen van technische vaardigheden en de mogelijkheid, dat inheemse leerlingen uit Nederlands Nieuw Guinea middel bare scholen in Papoea, het Australische deel van Nieuw-Guinea en in Australië bezoeken. De conferentie is verlopen „in een atmosfeer van bereidheid om nauwe administratieve samenwerking tot stand te brengen met het oog op het welzijn van de inheemse bevolking aan weers zijden van de grens, rekening houdend me' haar etnologische en geografische verwantschap," aldus het communiqué. Gisteravond is het eerste vliegtuig met Britse soldaten uit Jordanië op Cyprus aangekomen. 29 oktober zou de terugtrekking voltooid zyn. Vrijdagmiddag is in Franeker een on geval gebeurd dat aan de 33-jarige B. Steensma, aldaar woonachtig, het leven heeft gekost. De heer Steensma reed als voerman van een met twee paarden bespannen wagen over de Hertog van Saxenlaan. Do: r tot nog toe duistere oorzaak sloegen beide paarden op hol, waarna de wagen tegc - een langs de weg staande boom werd geslingerd. De voerman viel op het wegdek, liep daarbij een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd nadien. Het slacht offer was gehuwd en laat twee jonge kinderen na. deel uit van de 61 Algerijnse gekozenen die weigerden om nog langer in de Al gerijnse Assemblée zitting te hebben, terwijl hij in 1956 het opnam voor een onverwijld gesprek met het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfront, dat hjj als de enig bruikbare gesprekspartner voor Frankrijk aanmerkte. Zijn naam kwam vervolgens weer naar voren in de afge lopen junidagen. Er was toen sprake dat generaal De Gaulle, doende met uit breiding van zijn ministerie, daarin ook de heer Farès wilde opnemen. Dit ver oorzaakte enige opwinding te Algiers en zo De Gaulle inderdaad het plan heeft gehad, het is er in ieder geval nooit van gekomen. Met bovenvermel de reisbedrjjvigheid van de heer Farès brengt men nu derhalve in verband de ze zinsnede, waarmee generaal De Gaulle donderdagmiddag zijn sugges ties betreffende mogelijke bestandsbe sprekingen inleidde: „Ik herhaal thans luide en openlijk wat ik reeds heb doen weten," welke zinsnede in gedachten al dus zou kunnen worden aangevuld „ver trouwelijk en te bestemder plaatse" Inmiddels is blijkens de uitlatingen van politici en de commentaren in de bladen de algemene opinie in Frankrijk wel deze, dat op meer en beter dan het geen generaal De Gaulle heeft aange boden, door de Algerijnse opstandelin gen onder geen omstandigheden hoeft te worden gerekend; dat generaal De Gaulle, sterk door zijn unieke persoon lijke positie, ook hun een uitweg uit de tragische Algerijnse impasse biedt, die geen enkele Franse politicus voor zijn rekening zou hebben kunnen nemen zonder politieke zelfmoord te plegen. Mendès-France heeft de door gene raal De Gaulle tot het Algerijns Na tionaal Bevrijdingsfront gerichte uit nodiging een serieuze kans voor het herstel van de ede genoemd en ver klaarde van ganser harte te hopen, dat de vertegenwoordigers van het Front op de uitnodiging zullen in gaan. Mitterand, voorzitter van de So cialistische en Republikeinse Ver- zetsunie, die ook behoord heeft tot het laatste „carré" van niet-communisti- sche neen-zeggers tegen het experi ment-De Gaulle - inmiddels wel be zig tijdperk-De Gaulle te worden heeft als zijn oordeel gegeven, dat voor de eerste .naai het herstel van de vrede in Algerije op een concrete wijze is benaderd. En Robert Verdier, gewezen Kamerfractie-voorzitter van de S.F.I.O., die zich met ettelijke an deren van Guy Mollets partij af scheidde, eveneens uit oppositie tegen De Gaulle, heeft verheugd verklaard: „Geen regeringschef is zo ver ge gaan. De Gaulle's verklaring bete kent de breuk met hen voor wie on derhandelingen met het Algerijns Na tionaal Bevrijdingsfront onder geen beding toelaatbaar waren." De Tunesische president, Habib Bour- guiba, heeft gisteren verklaard, dat het jongste beroep van De Gaulle op de Al gerijnse opstandelingen „iets nieuws" is. Dit is de eerste keer sinds het be gin van de Algerijnse oorlog, dat een politicus een verklaring heeft afgelegd over het tot stand brengen van con tacten op politiek vlak met de Algerij nen, aldus Bourguiba. Radio Vaticaanstad heeft bekendge maakt dat er dertien rechtstreekse ra dioverbindingen tussen Vaticaanstad en de Europese landen, de V.S. en Cana da zullen worden ingeschakeld, en wel twee maal per dag, als men de resul taten van de stemmingen voor de ver kiezing van een nieuwe Paus verwacht. De uitzendingen zullen vermoedelUk beginnen om elf en vijf uur Neder landse tijd. (Van onze verslaggever) Onder het motto „Sint en kind in het jaar 2000" zal zaterdag 22 november St.-Nicolaas weer een grootscheepse in tocht in Amsterdam houden. Televisie, radio en filmjournalen zullen zorgen, dat geheel Nederland kan meeleven. De stoet, die de gebruikelijke route: St.-Nicolaaskerk, waar de aankomst om twee uur is, Damrak, Dam, Rokin, Muntplein, Rembrandtsplein, Utrechtse straat, Frederiksplein, Weteringschans, Leidsebosje zal volgen, bestaat weer uit een ceremonieel gedeelte met St.-Nico laas als middelpunt en de lange na sleep van het spectaculair gedeelte: een vijftiental praalwagens, alle afgestemd op het jaar 2000, afgewisseld met vlie gende schotels (verbouwde scooters), talrjjke muziek- en tamboerkorpsen, o.a. de jeugdband Prins Bernhard uit Tilburg en verscheidene Zaanse korp sen. De Sint wordt weer voor de St.-Nico- laaskerk met elf „vreugde"-schoten be groet (het getal elf is protocolair gelijk aan dat voor een buitenlandse consul- generaal!) door de kon. marine af te vuren, die ook zorgt voor een sloep met twaalf matrozen. Hoezeer aan alles is gedacht blijkt wel hieruit, dat voor de twee schepen, die St.-Nicolaas zullen af halen, de beste vlamkolen zullen wor den gebruikt, opdat uit de schoorstenen toch maar echte roetzwarte rook zal opstijgen. Aan de stoet zullen 1500 tot 1700 per sonen deelnemen, onder wie 125 pieten op brommers, scooters, te voet en op de wagens. En omdat in de veelheid van hetgeen er te zien is, Sinterklaas om wie het allemaal is begonnen bijna zelf verloren zal gaan, zal hij dit jaar voor het eerst worden gemarkeerd door vierentwintig soldeniers uit het Staatse lage. van Prina Maurits, in dubbele „rot ten" de Sint bewakend. Ze behoren tot de Schotse en Zwitserse lijfgarden en zijn prachtig uitgedost in rood, wit en blauw, met zilveren gespen op hun schoenen en vervaarlijke sabels. De sleepboot Friesland van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft in de Chinese Zee ter hoogte van de Philippijnen sinds enige dagen met zeer zwaar stormweer te kampen. Nadat de Friesland op een vorige reis met succes een 60-tons kraan en een landingsvaartuig door een hevige storm van Yokohama naar Saigon had ge sleept, heeft de bemanning op deze tweede reis van Yokohama naar Sai gon, die op 4 oktober begon, met een kraanponton tvec sleepboten op sleep touw. moeilijkheden gekregen. Donder dag liep een van de slepen, de sleepboot ST. 841 slagzij op in een tropische hur ricane met windkracht 10 tot 11. De sleep is tenslotte gekapseisd en gezon ken. Bij het verloren gaan van de sleep boot zijn geen mensenlevens te betreu ren. De kapitein van de Friesland heeft aan zjjn maatschappij gemeld dat de kraanponton en de andere sleep boot zich nog goed gedragen en dat ook de bemanning van de Friesland zich in goede welstand bevindt. Men hoopt eind volgende week Saigon te bereiken. Advertentie De Algerijnse opstandelingenleider „Tarzan" heeft zich te Sidi-Aissa, ten zuiden van Algiers, aan de Franse troepen overgegeven. Hij is de eerste rebellenleider, die daarmee gehoor heeft gegeven aan de oproep van pre mier generaal De Gaulle tot „hen, die de strijd begonnen", om de wapens neer te leggen. (Van een medewerker) Sociale actualiteiten, die publiciteit waard zijn, spelen zich waarachtig niet alleen af in deftige zalen van hoge col leges van Staat of in conferentiekamers van vakbonden. Wanneer wij dat woord sociale actualiteit in de mond nemen, zijn wij sinds jaar en dag gewend te denken aan werkgelegenheid, loon politiek, sociale wetten en vult-u- maar-aan. Niemand denkt er uiteraard aan de belangrijkheid van deze zaken te ont kennen. Maar met sociaal z ji n van de mensen heeft het toch eigenlijk slechts in verwijderd verband te ma ken. Hoogstens is het een bewijs dat de algemene opvattingen over de sprei ding van de welvaart, over het verde len van het nationale inkomen meer „sociaal" zijn dan vroeger. En gaarne nemen we aan dat, wanneer heden ten dage een liberaal mede tot de verdedi gers behoort van een behoorlijke werk loosheidsregeling, van bezitsvorming of welke andere maatregel op maatschap pelijk gebied dan ook, hij dit is op grond van een echte overtuiging en niet zoals zijn ideologische voorvaderen op grond van economische overwegingen. Maar al deze maatregelen zeggen ons niets over de persoonlijke sociale gezindheid van de ene mens ten opzichte van de andere. Het onont koombare collectivisme dat ten grond slag ligt aan alle boven bedoelde maat regelen bergt zelfs het gevaar in zich, dat juist de persoonlijke sociale zin steeds verder op de achtergrond raakt. Er komt een invalide aan de deur, maar de ansichtkaarten die hij te koop aanbiedt worden afgewezen met de op merking: als je het arm hebt kun je gaan naar de ge meentelijke dienst van sociale zaken. Het persoonlijk offer gaat zich steeds meer beperken tot de bij drage aan het instituut voor onderling hulpbetoon: de collecteschaal in de kerk, de intekenlijst aan de deur, waar bij nog komt dat allerlei algemene in zamelingen worden afgewezen met een beroep op het feit dat men toch ook reeds belasting betaalt. (Vervolg op pagina 9) Advertentie De militaire rechtbank in Parys heeft by verstek het doodvonnis uitge sproken over dr. René Kovacs wegens de aanslag, die 27 januari 1957 werd gepleegd op generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber van het Franse leger in Algiers, waarbij gebruik gemaakt werd van een bazooka. Vorige maand is Covacs. die op borg stelling vrij rondliep, verdwenen. Men neemt aan, dat hij zich ergens in Span je verborgen houdt. Tevoren had hij zich reeds aan een blindedarmoperatie onderworpen, waardoor het proces reeds vertraagd was. Kovacs was de leider van een uiterst-rechtse groepe ring, die meende dat Salan als opper bevelhebber in Algerije te slap was te genover de nationalisten. Er werd toen een aanslag beraamd en uitgevoerd, waarby een bazooka-raket door het ven ster van Salans werkkamer werd gescho ten. Een kolonel kwam hierbij om het leven. Vorige week werden vijf andere leden van het complot tot gevangenis straffen tussen vijf en tien jaar ver oordeeld. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 7.24-17.23. Maan: 17.25-7.04. Maandag: Zon: 7.26-17.21. Maan: 17.54-8.05. max oeersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki geheel bew. 7 4 Stockholm geheel bew. 11 0 Oslo zwaar bew. 17 0 Londen mist 16 0 Amsterdam geheel bew. 14 0 Brussel geheel bew. 10 0.4 Luxemburg geheel bew. 13 0 Parijs geheel bew. 15 0 Nice onbewolkt 13 2 Berlijn zwaar bew. 13 0 Frankfun geheel bew. 11 0 München mist 7 0 Zürich geheel bew. 12 0 Genève zwaar bew. 9 0 Locarno onbewolkt 16 0 Wenen zwaar bew. 11 0 Innsbruck mist 12 0 Rome licht bew. 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1