Weg voor legale nationale voetbaltoto is gebaand Werk dat overheid niet heep gedaan, kan nu door sportbonden uitgevoerd worden Van Dam en Dame STRAFPUNTENREGEN IN KAMPIOENSRIT K.N.M.V. Nu RCH-Stormvogels in het Heemsteedse Sportpark Ripperda—TYBB kan als altijd, verrassing brengen GA ZO DOOR! Afspraak van twee jaar geleden herzien Organisatie via de KNVB ligt voor de hand Vau stukken en ven Zijspancracks Emmelkamp en Zoon- tjens snel uit de strijd Eerste Simea van de band ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 PAGINA 4 Na lottaf MNmiÉNNfl de heer Jacq. M. van Nieuwstadt te „Neem je chèque-boek en ga naar huis" Om Koning Gustaafbeker Stand is gelijk in het tennisduel tussen Nederland en België Damtweekamp Deslauriers loopt in op Koeperman Eenzame zwemmer in Middellandse Zee Limburgse modder zware handicap Boete voor nederlaag Jhr. Six opvolger van dr. Linthorst Homan? Rally Monte Carlo Nederland mag met 15 wagens uitkomen Russische schaatsenrijders naar Galifornië Hongaars tafeltennisteam niet naar Oostenrijk Nieuw wereldrecord van Russische coureur Chrysler in Rotterdam Chrysler exportcentrum ook in Rotterdam (Van onze sportredacteur) f~\p zeer korte termijn men mag t wel aannemen binnen veertien dagen zal de minister van justitie, prof. Samkalden, laten weten hoe hij vindt, dat een bij de wet geregelde nationale voetbalpool ge organiseerd moet worden. Dan zal ook de vraag beantwoord zijn wie de nationale voetbaltoto gaat organi seren en op welke wijze de baten worden verdeeld. Dan zal tevens officieel duidelijk worden, dat de anti-revolutionairen min of meer overstag zijn gegaan al zal het de politici ongetwijfeld interes seren in welke mate van een overstag gaan sprake is. Er ligt na melijk een afspraak tussen de minister president en de fractievoorzitter van de A.R., gemaakt bij de jongste kabinetsformatie, dat door de toen ge vormde en nu nog aan het bewind zijnde regering geen regeling zou worden getroffen, die een legale voet balpool mogelijk maakt. Gezien het feit, dat de commissie-loterijwezen in een meerderheidsrapport heeft ge adviseerd ruimte te maken voor een officiële voetbaltoto, maar dat o.a. de heer Bruins Slot heeft meegewerkt aan de opstelling van een minder heidsrapport, dat geen ruimte laat voor een wettige voetbaltoto, mag men dus rekenen op verzet bij de A.R. Minister Zijlstra daarentegen heeft te. kennen gegeven een legale voetbal toto te prefereren boven allerlei wilde activiteiten, waardoor de minister raad tot overeenstemming kon komen over het indienen van het de voet baltoto sanctionerende wetsontwerp. Wat zal er nu gaan gebeuren? Het ziet er naar uit, dat de praktijk zal uit wijzen, dat de huidige voetbaltoto van de K.N.V.B. in grote lijnen zal worden gehandhaafd. Men mag namelijk wel aannemen, dat de staat niet zelf de or ganisatie en de verantwoordelijkheid voor de organisatie van de legale voet balpool op zich zal nemen. Zoiets zou trouwens onjuist zijn. Veeleer is het logisch, dat de overheid het raam aangeeft, waar bi., en de voetbalpool georganiseerd moet worden, de beper kende bepalingen formuleert en vervol gens de K.N.V.B. de licentie verleent. Er zijn bovendien voldoende argumen ten om de organisatie van de nationale voetbalpool in handen van de K.N.V.B. te geven. Goedkoop apparaat In een korte spanne tijds heeft de voetbalbond een bijzonder degelijke organisatievorm gevonden voor zijn eigen toto en in de praktijk is geble ken, dat het apparaat waarover de K.N.V.B. beschikt snel en accuraat kan werken en, wat bijzonder belang rijk is, in affaires, waarmee weke lijks tonnen geld zijn gemoeid, volko men betrouwbaar. Bovendien be schikt de K.N.V.B. over twintig over het gehele land verspreide bijkanto- PROBLEEM NO. 84 van A. M. Voorting Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publikatie. Le5:t 2. Le5:; Lf8 2. Df8:; Le7 2. Te7: met mat. Oplossing probleem No. 82 van B. T. Andrade: 1. Dd7! met de varianten: Kd5f 2. Le5: Ld5 2. Da7:; Tda 2. Te4 met mat. Oplossing probleem No. 83 van C. Goldschmeding: 1. De2t dreigt Pf4 met mat. In het schijnspel zien we: bc4 2. Pb4; Pe6 2. Pc3. Na de sleutelzet vinden we de matverwisseling: bc4 2. Pc3: Pe6 2. Pb4: met de bij varianten: Kc4: 2. Pd2; Ke6 2. Pg3; Te4: De4: mat. PROBLEEM NO. 85 van W. v. Pittler Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka6 Db6 Tel Th4 Lc7 Pd4, pion nen a4 b2 d6 e4 fö g5. Zwart: Ke5 Tc5 Td5 Pgl pion a5. Oplossing prijsprobleem oktober, pro bleem No. 78 van de K. Dittrich: 1. Pd3! met de varianten: L speelt 2. Pf4; a-P speelt 2. Pb4: e-P speelt 2. Pf4: c3 of cd3: 2. Da2; d3 of cd3: 2. Dg2: Lb6: 2. Pb4 met mat. la loting is de prijs gewonnen door Haaren. Correspondentie betreffende boven staand probleem: de heer B. J. E. ten Br. te Tilburg vraagt welke de rol is Wit: Kal Db6 Te2 Tg5 La8 Lh8 Pa3 van pion h7. Deze pion is nodig daar Pd2 pionnen b2 c2. er anders een nevenoplossing mogelijk Zwart: Kd4 Df7 Te5 Lb4 Ld7 Pc5 Pg7 zou zijn, nl. Pg6. pionnen a2 a5 f3 h5. Correctie van de oplossing van pro- Correspondentie betreffende de schaak- bleem No. 81 van W. A. Shinkman: 1. rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- Dc5! met de varianten: Lc5: 2. Tc5:; nixkade 104 te Amsterdam. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE wat ongebruikelijke opening is het spel OPLOSSERS toch weer in klassieke banen geleid; zou No. 2297 van pater W. A. Dopheide S.J. het nu op een tempostrijd aankomen, te Amsterdam. dan zou wit enig voordeel hebben. 22. 4440 24—29 23 33 x 24 20 x 29 24. 40—34 29X40; 25. 45X34 15—20; 26. 38—33 20—24; 27. 43—38 11—16: 28. 50—44 2—7; 29. 27—22 18x27; 30. 31x22 12—18 31. 37—31 26X37; 32. 42x31 18x27; 33 31x22 7—12; 34. 48—43 14—20; 35 34—29 23 X 34 36. 39X30 6—11; 37. 44—39 20—25: 38. 36—31 25X34; 39 39 X 30 12—17!! 40. 32—27! 19— 23; 41. 28X19 17x48; 42. 31—26! 48x25; 43. 19x30 25x21; 44 26 x 6 8—12. Een bij zonder interessant gedeelte! 45. 61 13— 18; 46. 35—30 16—21; 47. 30—24 9—14 48. 1—6 21—26; 49. 6—11 26—31; 50. 11—16 en hier werd de strijd gestaakt, omdat remise niet meer te verhinderen is. Vanaf de 38ste tot de 45ste zet onderzoeke men zelf eens de andere mogelijkheden. Men zal ontdekken dat sommige zetten sterk maar ook gedwongen waren om nadeel te ontgaan. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 537 van Joh. Lere te Breda Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 537 en 538 kunnen tegelijk Wit speeit en wint; oplossingen kun- ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan nen ingezonden worden tot 15 nov. a.s. bovengenoemd adres, aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heemstede. OPLOSSING van No. 2290 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 35—30, 22 29. 32, 38, 48—43. .19. 9, 4, z41, 4—31, 31, 36 en wint. Een vrij moeilijk probleem met een aantrekkelijke aanvangstand; het slot is heel aardig, doch niet onbekend. HET PRAKTISCHE SPEL Nu de aandacht van de gehele dam- wereld gevestigd is op de strijd tussen de wereldkampioen Deslauriers en zijn uitdager Koeperman, willen we onze le zers daarvan toch ook iets laten zien. Op hef moment dat we dit schrijven is de stand 139 in het voordeel van Koeperman. Door de laatste twee partijen te winnen, heeft deze dus een einde ge maakt aan de serie remisepartijen en dat maakt de strijd weer levendiger. Om eens te laten zien dat die remise partijen niet altijd saaie partijen waren, geven we hier de vijfde partij, waarin K. de zwarte stukken voerde. OPLOSSING van No. 533 van P. J. Eype te Haarlem 27—21. 23X32 gedw. 42—37 26 x 28. „A-Pr2!- ler~22i, 2. 38—33 13—18 3 39—33, 28 x 30, 35 X 4, 32 x 41, 4 X 47 en wint 3127 9—13' 4 37—31 17—22 5. 28x17 Een zeer goed stukje van onze vete- n 2?_X317. 26x37 6—11; raan. Opmerkelijk is de rol, welke het .TT stulc °P 7 speelt. Eerstens dwingt het 4—9; 11. 49—43 20—-24; 12. 34—39 23 x 34; zwart bij de eerste zet en vervolgens 13 40 x 20 15 x 24: 14 3228 1823; 15 maakt het de tweede zet van wit nood- 3832 1015; 16. 4238 510; 17. 4742 zakelijk, want op 3933 als 2de zet zou la20; 13. 3127 1015; 19. 38-31 1218; volgen 26x30. 35x4, 3237! met remise 20. 4641 712; 21. 4136 16. Na de Een fraaie vondst! ren, als we de gebouwen van de af delingen van de bond zo eens oneer biedig mogen noemen en bij kan bo vendien rekenen op de hulp van hon derden clubs. Voor zijn eigen voetbal pool heeft de K.N.V.B. daarom geen speciaal apparaat behoeven op te bouwen en het gevolg is geweest, dat het onkostenpercentage, waarmee de huidige toto werkt, het laagste is van alle toto-organisaties ter wereld. Naast allerlei praktische overwegin gen, die dus pleiten voor het verlenen van een licentie aan de K.N.V.B. voor de organisatie van een landelij ke toto, heeft de voetbalbond ook een morele claim. Van zijn program ma's moet de nationale toto immers draaien. Beperkende bepalingen Dat het regelen van een nationale voetbalpool heel wat vragen opwerpt, laat zich begrijpen. Er zal ongetwijfeld een maximum-inzet per formulier moe ten worden vastgesteld, ook al zal de praktijk wel gaan uitwijzen, dat nie mand meer dan ongeveer een gulden per week zal gaan wagen aan zijn gokje". Ook zal een leeftijdsgrens moeten worden bepaald, hetgeen wel licht met zich mee zal brengen, dat de deelnemers aan de toto geregistreerd moeten worden. Wij denken aan een verbod voor minderjarigen beneden achttien jaar. Voorts zal toch ook een instantie moeten worden gecreëerd, die bepaalt hoe de opbrengsten worden besteed. Vervolgens rijst de vraag of er geen limiet moet worden gesteld aan de uit te keren prijzen. Toen de toto-commis sie van de K.N.V.B. in april 1956 het rapport publiceerde over een Neder landse voetbaltoto, een rapport, dat was samengesteld na een uitgebreide studie te hebben gemaakt van de orga nisaties in diverse Europese landen, is daarin verondersteld, dat in Nederland een nationale toto in het eerste jaar reeds vermoedelijk een omzet van min stens vijftig miljoen gulden zal berei ken en weinige jaren later zelfs het dubbele. Sinds de K.N.V.B.-toto draait, dat is sedert januari 1957, bedraagt het totaal aan inleggelden acht miljoen gul den. Nu reeds keert de toto van de K.N.V.B. respectabele bedragen ujt aan de prijswinnaars, bedragen overi gens die de grens van het onverant woordelijke nog niet hebben bereikt. Bij een veelvoud van inzetten, zou die grens echter gemakkelijk overschreden kunnen worden. Een limiet van iy2 ton voor de eerste prijs lijkt ons daarom alleszins gerechtvaardigd. Het bedrag lijkt op het eerste gezicht misschien astronomisch hoog, maar men verge- te niet, dat het een zeldzaamheid is als de eerste prijs aan één persoon ten deel valt. Anderzijds zal men de limiet ook niet te laag moeten stellen, omdat dan de toto een groot deel van zijn attrac tie zou verliezen. Dat de nationale voetbaltoto van groot belang is voor eei verdere en gezonde uitbouw van de Nederlandse sportwereld is, dunkt ons, voldoende duidelijk. Vooral nu is gebleken, dat de overheid niet bij machte is om te voldoen aan de dringende verlangens van de Nederlandse sportwereld: de sportterreinen en sporthallen, die .wel zijn geprojecteerd maar wegens gebrek aan geldmiddelen niet worden aange legd of gebouwd, de opleiding van sportjeugdleiders en oefenmeesters, de sanitaire inrichtingen die op heel veel plaatsen alles te wensen overlaten, de oprichting van een wetenschappelijk verantwoord research-instituut. Met de gelden van een nationale toto zouden al deze projecten uitgevoerd kunnen worden, zodat een somber toekomst beeld, dat is geschilderd in het reeds genoemde rapport van april 1956 een half miljoen Nederlanders tussen acht en vierendertig jaar, dat in 1970 niet kan worden opgevangen en buiten de lijnen moet blijven geen werke lijkheid zal worden. De vergeefse aanbieding van bijna f 1.000.000 van de Amerikaanse pro motor Leo Leavitt aan de Australi sche mijlspecialist Herb Elliot, is bij de supporters van deze crack niet on opgemerkt gebleven. Leavitt werd donderdag in het „White City Tennis Court", waar hij met zijn basketball-team van profs was, door een menigte van 12.000 mensen uitgejouwd en beschimpt. Er klonken kreten als „Neem je cheque-boek en ga naar huis terug". Toen Leavitt zich door middel van een microfoon trachtte te verdedigen en dramatisch uitriep: „Als het een misdaad is om van Elliot een prof te maken, hang me dan op", werd het lawaai zo groot dat hij tenslotte ge noodzaakt was om het stadion te verlaten. Vrijdagavond is in de voortreffelijk ingerichte Energiehal te Rotterdam voor vierhonderdvijftig toeschouwers de landen-tennis-wedstrijd Neder land-Bel- gië voor de eerste ronde van het toer- noo" om de Koning Gustaafbeker begon nen. De Nederlander Maris won de eer ste partij tegen Bruloot met 4-6, 7-5, 7-5, 6-3. Van Eijsden verloor zijn par tij tegen Brichant; 4-6, 2-6, 2-6. De stand werd daardoor na de eerste dag 1-1. Van Ejjsden, onder de indruk van de faam van zijn tegenstander, speelde aanvankelijk zeer nerveus, maar hij kwam spoedig over zijn schroom heen en verraste toen met fris spel. Onze landgenoot kreeg zowaar in de eerste set een voorsprong (4-3), maar toen nam Brichant resoluut het initiatief over, zétte zijn aanval door en won on danks goed verweer van Van Eijsden met 6-4, 6-2, 6-2. Ook Maris begon weifelend tegen Bru loot, die over een snelle service be schikte en goed volleerde. De eerste set werd dan ook in het voordeel van de Belg beslist: 4-6. In de tweede set leid de de Belg aanvankelijk met 1-2, maar langzamerhand kwam er meer rust in de returns van Maris. En hij won: 7-5, De Nederlander begon sterk in de der de set (0-2), verslapte daarna iets, maar herstelde zich weer na een wederzijd se service-doorbraak. Bij de stand 5-4 kreeg hij tot twee keer set-point, maar miste echter de return. Maris zegevier de tenslotte toch doordat de Belg door een foutieve beslissing zijn concentra tie verloor: 7-5. Na de rust besliste de Nederlander de partij doo- snelle aan vallen en uitstekende smashes: 6-3. Deslauriers wint veertiende partij. De veertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Canadees Deslauriers en de Rus Iser Koeperman, vrijdagavond ïix Den Haag gespeeld, is na 55" zetten door Deslauriers (zwart) gewonnen. De Rus heeft thans de leiding met 16 tegen 12 punten. Het is mogelijk, dat op dit moment een eenzame zwemmer, een rubberboot je voor zich uit duwend, op weg is van Frankrijk naar Algerije. Sinds zater dagavond wordt de 35-jarige Maurice Tondu, die al vaak gezegd heeft met behulp van een rubberbootje over de Middellandse Zee te willen zwemmen, vermist op het eilandje Porquerolles aan de Franse Riviera. Tondu heeft zelfs de Franse marine al eens ver zocht om een escorte voor zulk een tocht, maar de marine weigerde en ver bood hem eraan te beginnen. Vorige week nu verscheen Tondu, die wel een goede zwemmer is, op het eiland Porquerolles met een rubber bootje, en sinds zaterdagavond heeft men hem niet meer gezien. De kustradio heeft nu de schepen op de Middelland se Zee verzocht elke eenzame zwemmer die zij mochten zien aan boord te ne men. De blubber op de bospaden en hel-ten tot er vanuit Valkenburg hulp lingen in het Zuidlimburgse heuvelland heeft al op de eerste dag een ware slachting aangericht in het deelnemers veld van de 23ste kampioensrit van de KNMV. Toen vrijdagavond de balans werd opgemaakt, bleek dat niet min der dan 36 van de 79 gestarte motor- duivels waren uitgeschakeld, hetzij door pech, hetzij doordat zij in de strijd tegen de modder de eindcontro le-tijd met tenminste 47 minuten had den overschreden, hetgeen diskwalifi catie betekende. En dat, terwijl voor de start in Boe kei was medegedeeld, dat de voorge schreven gemiddelden in verband met de toestand van het terrein belang rijk omlaag waren gebracht. Tekenend voor de tegenstand, die moeder aar de aan het motorgeweld bood, was ook dat geen der rijders vrijdagavond Valkenburg met een blanco straflijst bereikte. De meeste strafpunten vielen bij de ju nioren, onder wie ook de meeste uit vallers waren. Zij behoeven zich ech ter niet te schamen, want ook cracks als Rob Selling en Tuin bereikten de eindstreep niet. En om nog een sterk voorbeeld van het Limburgse drama te noemen; geen van de vijf gestar te zijspannen zal zaterdag de terug reis naar Boekei mogen ondernemen. Glijdend en slippend heeft het motor- leger, dat in de eerste 100 km over gebaande wegen geen moeilijkheden had ondervonden, in de bossen rond om Kamerig tevergeefs gevochten te gen het gemiddelde. De KNMV-scherp- rechters, die terwille van de renners hadden afgezien van de traditionele opening het nachttraject toonden zich weer onverbiddelijk. Het was niet mogelijk om in dit listig uitgezette par cours met scherpe haarspeldbochten en moddervette paden en heuvels, waar zelfs een jeep slechts met moeite door heen kwam, een redelijk tempo te handhaven. Steeds weer moest er af geremd worden, steeds weer wachtten nieuwe verrassingen, waarvoor alleen de allergrootsten een enigszins rede lijke oplossing konden vinden. Er waren talloze pechvogels, die zich doordat het een of andere onderdeel het begaf, de pas naar de kampioens titels afgesneden zagen. De grootsten onder hen waren ongetwijfeld de zij span-kampioen Ben Emmelkamp en zijn rivaal Piet Zoontjens. Emmelkamp trof het noodlot op zijn pad nadat er nauwelijks 50 km waren afgelegd. Vlak voor de tijdcontrole in Neer sloeg zijn zij-span om en kwam tegen een hek terecht. De coureur maakte een lelijke smak en brak daar bij een sleutelbeen. Niet dat hij de strijd staakte: „Ik voelde wel iets kra ken, maar reed nog 40 km door tot de volgende controle. Daar was ik nog een kwartier te vroeg en toen ben ik even naar de dokter gegaan. Die ver telde dat een sleutelbeen gebroken wasvertelde de 45-jarige Bilte- naar. Hij had nog aan de dokter ge vraagd ot hjj door mocht rijden, maar diens antwoord „Ben je gek" betekende hét einde "van ErdmeTkarnn's Kam pioensaspiraties,'„Ik kon wel huilen... Piet Zoontjens" had een echte pech dag. Toen hij met veel moeite zijn com binatie tegen een glibberige helling in de buurt van Slenaken naar boven had gehesen, begaf de as van zijn „knip" het. Repareren was niet mogelijk en lijdzaam moest de -.Tilburgenaar wach- De manager van dé Chicago Black Hawks, Tommy Ivan, heeft aan alle 18 spelers van deze ijshockeyploeg een boete van 100 dollar gegeven in verband met de nederlaag van 9-1 die derlaag. „Het was een armzalig ge- donderdag in Montreal geleden is. Ivan gaf toe dat dit een drastische stap is, maar meende dat hij gerecht vaardigd is na de beschamende ne- doe van een stelletje spelers die zich zelf hockeyspelers van de Major League noemen. Als een ploeg negen doelpunten tegen je kan scoren in één wedstrijd, dan is het duidelijk dat je er met je pet naar gegooid hebt" aldus Ivan. Het gaat slecht met de Haarlemse semi-profclubs. De enige overwinning uit deze sector kwam van Haarlem en daar werd V.S.V. het slachtoffer an. De nederlaag van Stormvogels tegen Sittardia was bepaald teleurstellend en die van R.C.H. tegen Heracles bewees nog eens overduidelijk dat de Racing een zwaar seizoen tegemoet gaat. E.D.O. werd door de nederlaag tegen Hilversum voorlopig naar het tweede plan verdrongen. We hebben dus niet veel meer te verwachten na de zeer zwakke resultaten en zo is de ontmoeting R.C.H.Stormvogels van minder belang geworden dan aanvan kelijk werd verondersteld. Bij de amateurs liggen de zaken gelukkig wat anders en beter. H.F.C. behield de kop terwijl Zandvoortmeeuwen teleurstelde. Maar Aalsmeer bleef een ernstige mede-gegadigde voor de titel in de tweede klas afdeling terwijl H.B.C. nu al vrij stevig de onderste plaats bezet. Dat wordt oppassen voor de Heemsteedse combinatie. Maar bij de katholieke derde en vierde klassers ziet de zaak er over het algemeen nog hoopvoller uit al mogen we ook hier de dag niet prijzen voor de avond gevallen is. Maar feit is dat T.Y.B.B. bijvoorbeeld z'n rol blijft meespelen al zal de wedstrijd tegen z'n beste buur Ripperda, die morgen aan de Schalkwijkerweg op het Ripperdaterrein wordt gespeeld, geen walk over betekenen voor de Yellows. Jammer dat naast de goede prestaties van vrijwel alle derde klassers die van Velsen wat uit de toon vallen. Misschien komt er morgen tegen Assen delft verbetering in de toestand. RCH-Stormvogels is dus morgen een heel gewone wedstrijd waarbij slechts plaatselijke belangen op het spel staan. De resultaten van beide ploegen zijn tot nu bitter tegengevallen en wan neer de zaken voor de Racing niet spoedig een gunstige wending nemen, dan wordt RCH in de strijd om de on derste plaats betrokken. De schotloze voorhoede van Stormvogels vooral vormt bepaald een teleurstelling. Haarlem moet, gesterkt door de ze ge over VSV thans in Apeldoorn van AGOW kunnen winnen en daar reke nen we stellig op. Of VSV echter Lim- burgia van het lijf zal houden, menen we te moeten betwijfelen. Bij de tweede klassers ziet het er naar uit dat good old HFC zonder al te veel moeite z'n zesde overwinning gaat behalen bij de aloude tegenstan der AFC. Deze laatste heeft zelfs nog niet eenmaal gescoord! Maar laat HFC er wel om denken dat juist AFC de Spanjaardslaan-mensen al eens meer de voet heeft dwars gezet. Een gewaar schuwd man telt in elk geval voor twee. OVVO en Aalsmeer zijn de groot ste belagers van HFC. Deze clubs ko men tegen elkaar in het strijdperk en mogelijk wordt het hier een gelijkspel, hetgeen HFC ten goede zou komen. DEM moet zich herstellen van de meer dan smadelijke nederlaag welke het verleden week van Aalsmeer te slikken kreeg. Tegen Purmersteyn is daar wel kans op. En is Schoten weer van plan 1-1 te spelen, nu thuis tegen Hercules? In de andere afdeling gaat HBC een moeilijke strijd tegemoet bij WA. Weet men de verdediging niet te versterken bij de Heemsteedse combinatie dan ligt een nieuwe nederlaag in 't ver schiet. De Kennemers krijgt een eervolle taak om Baarn te onttronen. Of het lukken zal? En VVB doet het zo goed dat we opnieuw een succesje verwach ten tegen Holland. Zandvoortmeeuwen moet, na de nederlaag van de vorige zondag, z'n aanhang niet opnieuw te leurstellen en thuis van Watergraafs meer weten te winnen. TYBB's ontmoeting met Ripperda is een van de moeilijkste opgaven voor de geel-zwarte ploeg Ripperda. zo langzamerhand aan de betere hand, is er natuurlijk op gebrand TYBB de eerste nederlaag toe te brengen maar in de serie wedstrijden tussen deze goede buren was TYBB in de reijel de meest gelukkige partij. We wagen ons niet aan een voorspelling maar ho pen dat de sterkste zegeviert. Maar dat het een kasstuk wordt voor Ripperda s penningmeester, dat is zeker. Wijk aan Zee heeft een goede kans tegen Alc. Victrix en Velsen moet win nen van Assendelft. In het tegenover gestelde geval gaat de toekomst er donker uitzien. Vitesse heeft een kans je tegen HSV en ADO speelt de belang rijke strijd tegen Rood-Wit. Een Heems- kerkse overwinning zou de kans enorm doen stijgen. In West II nog VISB- Alphen waarbij we eerstgenoemde de beste kans geven. NAS in 3 C zien we bij SDO verliezen. In de vierde klasse ditmaal geen top wedstrijden. USVU krijgt het thuis te gen DTS bepaald moeilijk en Onze Ge zellen zal beter op schot moeten ko men wil het van WMS winnen. Een beperkt programma in West II waarbij de plaatselijke strijd THBGeel Wit wel belangstelling zal trekken en een overwinning gaat brengen aan het meer geroutineerde THB. Concordia, voorlopig naar het tweede plan gescho ven, moet thuis van SJC winnen wil het nog enige kans maken op een her nieuwd kampioenschap. Teylingen heeft thuis tegen ASC misschien een kans op eerste winst. kwam opdagen om de motor weg te halen. De zijspan werd gedemonteerd en op een wagen geladen, Zoontjens zelf stapte op de motor en zou lang zaam volgen, want zijn licht brand de niet meer en het was inmiddels al donker geworden. In Slenaken wachtte een onvermurwbare politieman. Wat Zoontjens ook aanvoerde, niets hielp. Hij kreeg een bon omdat hij zonder licht had gereden. Zijn tweede op deze zwarte dag. Want eerder had de poli tie hem al bekeurd omdat hij zijn be lastingpapieren niet bij zich had. Zoon tjens zal zich deze kampioensrit nog- lang heugen In de drie seniorenklassen, waarin nu nog om de titels wordt gestreden, is de spanning overigens door de straf- puntenregen niet verminderd. Want de besten hebben zich op een redelijk ni veau weten te handhaven. In de klasse t.nj- 175 cc is nog geenszins uitge maakt wie kampioen-1958 zal worden. Muller leidt met een strafpunt voor Van Dobben (2), Den Haan (3), Ton Bakker (4), Van Ommeren en Boom (elk 5). Bijna even spannend is het in de klasse van 175 t.m. 250 cc, waar in Simon Schram met twee strafpun ten maar een enkel puntje voorstaat op Van der Hoek. „Als ik morgen maar bij hem blijf ben ik kampioen," aldus Schram, die vlak archter Van der Hoek is gestart. In de klasse boven 250 cc tenslotte zijn nog maar twee concurrenten overgebleven, Frits Sel ling en titelhouder Theo Witberg, elk met 11 strafpunten. Maar ongetwijfeld zal het traject van zaterdag wel weer voor verrassingen zorgen. Dan namelijk moeten de coureurs twee keer het Zuidlimburgse parcours afleggen, maar nu in omgekeerde richting. Zoals bekend heeft dr. J. Linthorst Homan enige tijd geleden, in verband met zijn verhuizing naar Brussel, de wens te kennen gegeven af te treden als voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Het bestuur van het NOC heeft thans besloten om aan de algemene vergade ring, die binnenkort zal worden gehou den, voor te stellen als zijn opvolger te benoemen jhr. P. J. Six (Hilver sum). De organisatoren van de Rally Mon te Carlo hebben oepaald. dat Nederland in de aanstaande rally, die van 18 tot 25 januari wordt gehouden, met 15 wa gens mag uitkomen. De grootste contin genten zullen worden gevormd door die van Engeland en Frankrijk met elk 95 wagens. Duitsland mag starten met 25, Noor wegen en Spanje met 15, Denemarken, Zweden, Zwitserland en Monaco met 10, België, Griekenland, Ierland, Italië Po len en Portugal, elk met 5 wagens. Deze verdeling if gebaseerd op de in schrijvingen in voorafgaande jaren. Maar het zal mogelijk zijn, dat de lan den, die niet met het maximum toege laten aantal auto's verschijnen, hun rechten overdragen aan andere naties. Het totaal aan prijzen voor de rally zal ongeveer 40.000 bedragen. De eer ste in de algemene eindrangschikking zal ruim 10.000 ontvangen en de be ker van Prins Rainier III. De Russische schaatsenrijders hebben de uitnodiging geaccepteerd om deze winter deel te nemen aan een interna tionale wedstrijd te Squaw Valley in. Californië, zo heeft radio Moskou be kend gemaakt. De Russen beschouwen het bezoek aan de plaats waar in 1960 de Olympische winterspelen gehouden zullen worden, als een belangrijke repe titie. De hardrijders zullen ook deelne men aan de kampioenschappen in Zwe den in januari en in Noorwegen in fe bruari. Dit keer was het weer erg goed met jullie. Braaf zo. En ga zo door. Eerst de prijswinnaars: le Prijs: Nico v. d. Goes A. L. Dyse- rinckstraat 53, Haarlem. 2e Prijs: Dick Verduin, Voorweg L Upprn 'ïkprk 3e Prijs: Anneke Beilen, Tetsstraat 17, Hillegom. De goede oplossing was zo: Horizontaal: 2. Koor; 4. v®ter slede; 7. werktafel, 10. rale 11. talk. Verticaal: 1. Beer; 2 krul, 3. rede; 6. set; 7. want; 8. kerk 9. lies. Nieuwe inzendingen per briefkaart aan de redactie an dit blad. Naam van ie krant vermelden. In linker boven hoek schrijven „Kmderprosvraag". Het officiële Hongaarse tafeltennis team zal niet deelnemen aan de inter nationale kampioenschappen van Oos tenrijk (1 en 2 november te Wenen), uit protest tegen het accepteren van de in schrijving van Agnes Simon, een Hon gaarse vluchtelingen, die nu in Neder land woont. Het is het gevolg van een besluit van het Hongaarse ministerie voor sport, dat alle Hongaren verbiedt in sportwedstrij den uit te komen tegen gevluchte land genoten, tenzij dezen inmiddels een an dere nationaliteit hebben gekregen. Enkele dagen geleden protesteerden de Hongaren tegen de deelneming van Agnes Simon en haar echtgenoot dr. Bela Simon, maar dit protest werd door de Oostenrijkse bond verworpen. Daarop werd de ploeg, met o.a. de Europese kampioen Berczik, Foeldy en de oud- wereldkampioen Sido, teruggetrokken. In Oostenrijkse sportkringen worden op het ogenblik de mogelijkheden be studeerd om alle sportbetrekkingen met Hongarije te verbreken. Tass meldt uit Moskou dat de Russi sche coureur Alexei Ambrosenkov op een weg bij Moskou een nieuw wereld record gevestigd heeft in een Zvezda-6 racewagen van 250 cc. Hij bereikte een gemiddelde van 182.8 km-uur, zijnde 13 km meer dan het officiële wereldre cord voor wagens van dit motorisch ver mogen. De Zwezda-6 is gebouwd door het instituut voor onderzoek naar auto's en auto-motoren. De wagen is 4.5 meter lang, 1 meter breed en 0.7 meter hoog en kan motoren dragen van elke ca paciteit tot 500 cc. De cylinders krijgen de brandstof ingespoten door een nieuw soort compressor. Twee Nederlandse koppels, Schulte- Post en Voorting-Plantaz zijn gecontrac teerd voor de zesdaagse van Brussel, welke op 6 nov. begint. De andere bui tenlanders zijn de Duitsers Bugdahl-Pe- try en de Australiër Arnold die met de Belg de Bruyne zal rijden. Voorts gaan 12 Belgische koppels van start. Luttele weken nadat overeenstem ming werd bereikt over de overname van de Nederlandse Kaiser Frazerfa- brieken in Rotterdam door'het Chrys- lerconcern, is de produktie hervat en inmiddels is vrijdag de eerste onder leiding van Chrysler geassembleerde wagen van de band gekomen. Het was een Simca Beaulieu, welke wagen het eerst in produktie genomen is. Het Chryslerconcern, dat een belang van 25 procent heeft in de Simca, behartigt, zoals bekend, de belangen van de Simca buiten Frankrijk. Voor het komende jaar wordt de produktie in Rotterdam geraamd op tienduizend wagens, te weten achtdui zend Simca's van verschillende typen, o.m. van de van Ford Motors overge nomen Vedette-serie en tweeduizend „Chrysler"-wagens als De Soto, Dodge en Chrysler luxe wagens alsmede Dod- ge-vrachtwagens. Men hoopt binnen niet te lange tijd de produktie op te kun nen voeren tot 16.000 a 17.000 stuks per jaar. De Chrysler-Plant in Rotterdam is een onderdeel van de Chrysler Inter national, die gevestigd is in Zwitser land en waarin alle buitenlandse be langen van Chrysler zijn onderge bracht. De Rotterdam-Plant is wat be treft de Simca de basis voor de Bene lux en de Verenigde Staten en wat be treft de Chrysler-typen de basis voor de Euromarktlanden. Met deze vestiging heeft Chrysler de achterstand bij de grote Amerikaanse automobielconcerns als General Motors en Ford Motor in gehaald, die reeds geruime tijd over vestigingen op het continent beschik ken. In Rotterdam is sinds kort ook ge vestigd de Chrysler International Trade Branch. Deze vestiging behandelt alle exportzaken van Chrysler. Tot voor kort was deze afdeling in Detroit on dergebracht. Het personeel van beide Chrysler-nederzettingen in Rotterdam bestaat voor het grootste gedeelte rit Nederlanders. De Kaiser Frazerfabriek heeft voor de overname door Chrysler ongeveer drie weken stilgestaan. Het personeel is echter in dienst gebleven en werd normaal doorbetaald. De vestiging van het Chryslerconcern m Rotterdam, waar men de beschik king heeft over gunstige havenfacili teiten, kan een nieuwe deviezenbron voor Nederland gaan vormen. Het van de band komen van de eerste wagen geschiedde met enig feestelijk vertoon. In het groot-auditorium van de rijks universiteit te Leiden heeft vrijdagmid dag prof. dr. J. G. Hagedoorn als bui tengewoon hoogle '-.ar aan die univer siteit in de geofysica zijn ambt aan vaard met een oratie over „dimensies in de geofysica".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4