WEER KRITIEK OP V.S. VAN MONTGOMERY Sociale zin H m«BRSEremi» Katholiek instituut voor Schoolgezondheidszorg Vrijhandelszone moet op 1 januari a.s. ingaan De familie P. van Uzze Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Ceta-Bever Het spookpaard BERICHT VAN DE 37 GIRO 416 „Aan de NATO wordt reusachtig veel geld en moeite verspild Duitse studenten mogen weer duelleren Opgericht door r.-k. schoolraad en het Wit-Gele Kruis Ernstige vertraging bij postbestelling te Utrecht euv mïgen fioRDT vjensen m et UI verstekelingen daar leven -lUlft ohö -financieel om deze acfe cfovi zêflen! Engels ultimatum aan E.E.G.-landen Griekenland neemt niet deel aan rondetafelconferentie Tito vraagt Londen financiële hulp Kort geding over veiling Regnault Marathon ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 PAGINA Zonder waarschuwing Directeuren en personeels chef bijzonder ontstemd GAT HEVELT pfEB SCHE^ jGENR*0 OtUV T GELEVERD TE ORDEN ONS BEDREt GD Dif telegram hebben wij maandag ontvangen. Laat de woorden tot U doordringen. Het is een harte-kreet. Het is géén politiek. Het is een bede om asiel. DIT KUNT U DOEN, NU Nieuwe minister van handel in de V.S. door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Oplossing 11 oktober Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag American of Virginia beide 20 stuks tv Veldmaarschalk Montgomery, de voormalige plaatsvervangende opper bevelhebber van de NATO in Europa, heeft gisteren in een lezing te Londen gezegd, dat de V.S. „grotendeels en misschien wel merendeels" verant woordelijk gesteld moeten worden voor de huidige toestand in de wereld, al dus bericht Reuter. Volgens Montgo mery zou de situatie in het Midden- Oosten er heel anders uitzien „als de V.S. de Suez-operatie niet gesaboteerd hadden en zich eerder bij het Pact van Bagdad hadden aangesloten." De V.S. zijn altijd twee jaar achter in hun be grip van Europa. Montgomery zei nog, dat de V.S. een politiek voor de V.N. blijken te hebben en een andere poli tiek als hun eigen nationale belangen op het spel staar. De V.S. steunen voormalige koloniale mogendheden in West-Europa, maar streven naar ver nietiging van hun invloed in Afrika. Als gevolg van de Amerikaanse po litiek is een groot deel van de Neder landse, Franse en Britse rijken, die alle een stabiliserende factor in de na oorlogse periode hadden moeten zijn, ineengestort. Montgomery is van oor deel, dat in Europa het gevaar van een totale oorlog het geringst is, maar in Afrika en Azië het grootst. Dat Mao Tse Toeng van communis tisch China gevaarlijke! wordt dan Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie acht Montgomery zeer wel mogelijk. De Sovjet-Unie, aldus Montgomery, wil het economische stelsel van de vrije wereld ontwrichten, zodat zij haar stelsel als het juist kan aanwijzen. De slag van de volgende tien jaar zal van politieke, economische en financiële aard zijn. Montgomery zei, niet van me ning te zijn, dat het Westelijke bond genootschap op het winner van een slag ais deze is ingesteld. Het Westen is sinds 1945 in Azië en Afrika in het defensief geweest. Het Westelijke bond genootschap is overigens geen echt bondgenootschap omdat de eenheid ont breekt. De NATO behoeft naar het oordeel van Montgomery een grondige reorga nisatie. Op het ogenblik wordt er reus achtig veel geld moeite verspild. Het duurt veel te lang om iets ge daan te krijgen door de „eindeloze dis cussies" die in meer dan honderd com missies worden voortgezet. Het opperbevel van de NATO zou volgens hem het gebied van de At lantische Oceaan, de zeeën die aan de Europese NATO-landen grenzen, het gebied van de Stille Oceaan en de Chinese Zee moeten omvatten. De opperbevelhebber zou een Amerikaan moeten zijn. Daarnaast zou een Frans man bevelhebber moeten zijn van de Europese strijdkrachten van de NATO Als onderbevelhebbers zouden een Brit (voor Noord-Europa), een Duitser (voor Midden-Europa) en een Advertentie (Vervolg van pagina 1). Het zqn deze en soortgelijke overwe gingen, die in bepaalde kringen een soort oppositie doen groeien tegen col lectieve sociale maatregelen, die de persoonlijke verantwoordelijkheidszin zouden doen afnemen. Het is daarom verkwikkend van tüd tot tijd weer eens in aanraking te mogen komen met uitingen van persoonlijke offerbereid heid, die ervan getuigen dat maat schappelijke materiële vooruitgang be slist niet behoeft te voeren tot daling van de sociale zin. Er wordt veel geklaagd over gebrek aan belangstelling voor de wezenlijke doelstellingen van onze sociale organisa- wm M,aar. we vragen ons af of dit ver- de „Jenlng houdt met de omgroei in We rf" van die belangstelling. beelden11}?11 maar eens een paar voor- Zicht" hS-eZier J dagen bracht „Ruim het beVinh} baderblad van de K.A.B., Schaikfonds' - milinn* •Kanunnik ,vkn Dit fonds wm-a was geworden. gesticht om daarmp" f ja,?r- geleden tnonmnii„ ,mee de adviseur van 1 TT v/'t Werkliedenverbond, mgr. J. G, van Schaik, te eren. Deze priester voor de arbeiders wist uit er varing hoeveel offers het een arbei dersgezin kost een zoon de priesterstu die mogelijk te maken. Het waren niet op de eerste plaats dat verbond en de daarbij aangesloten vakbonden, die het grondbedrag bijeenbrachten maar vooral de toen 175.000 leden. Het kapi taal werd in de oorlog m beslag geno men en nooit is er een cent van terug gekeerd. Opnieuw werd na de oorlog een beroep gedt-u,. op de leden en in de dertien jaar die sindsdien zqn ver lopen werd na de oorlog dus een mil joen Hollandse guldens hq elkaar ge bracht. Werd in 1946 aan een twintig tal studenten enige hulp geboden, in 1958 was dit aantal opgelopen tot ruim 1500. De jaarlijkse inkomsten van het fonds zullen dit jaar de 125.000 gulden overschrijden. fet zij toegegeven, ook dit is „in stitutionele" hulp. En de (wee cent die wekelijks in meer dan honderdduizend spaarthermometers worden gestopt, hebben ook niet het karakter van een directe hulp van mens tot mens. En toch willen we vol houden dat we hier een van de vormen hebben waarin de sociale zin van de mens Waarin de sociale belangstelling ^an de mens spreekt. Het is immers niet de enige uiting va» be™^d iets te betekenen voor a™lfie": We mo gen er met een zekere trots lj den, dat diezelfde arbelders. kans zien meer dan een mi J 2 dens op tafel te tellen voor huni insti tuut tot bevordering van de voiksge zondheid Herwonnen Levenskracht perkte zich vroeger dit instituut tot bestrijding van de zo gevreesde v - ziekte de tuberculose, de belangste - ling is sinds meerdere jaren ook ge richt op de gezinszorg, de kinderuitzen dingen, de rustoorden voor overspan nen moeders en rustbehoevende man nen. De astma- reuma- en kanker bestrijding zijn programmapunten me de van H.L.. En het kost betrekkelijk weinig moeite om altijd opnieuw ook bij de economisch minst draagkrachti ge een kwartje per maand los te krijgen voor deze sociaal-charitatieve doelstel lingen. Och, het zijn helemaal geen grote dingen waar we vandaag over schrij ven, maar zijn het in wezen niet de belangrijkste zaken? We willen belang stelling zo graag gemeten zien in le dentallen en vergaderingbezoek. Wie de diepste doelstellingen van onze sociale organisaties begrijpt weet dat deze uiterlijke manifestaties slechts de be vestiging mogen zjjn van een innerlijke gesteltenis welke kan worden ge noemd: het bezitten van sociale zin. Advertentie Amerikaan (voor Zuid-Europa) moe ten optreden. De commando's in Zuid-Oost-Azië, de Indische Oceaan, Australië en de gebieden ten oosten van Suez zouden door officieren van het Britse Gemenebest moeten wor den bezet. Voorts meent Montgomery dat in geen geval een bevelhebber met een internationaal commando tegelijkertijd nationale strijdkrachten mag commanderen. Montgomery heeft voorts tijdens de lezing verklaard, dat de Labourrege- ring die direct na de oorlog in Enge land aan het bewind was, zich te veel aan het stichten van een welvaarts staat had gewijd, terwijl de wereld uit zag naar Brits leiderschap. De Labour- politicus Shinwell, die na de oorlog mi nister van defensie is geweest, ver klaarde gisteren in antwoord op de kritiek, dat Montgomery „een groot generaal, doch een armzalige politi cus" is. Hij wees erop, dat Engeland o.a. een groot aandeel heeft gehad in de opbouw van de NATO, c'3 strijd in Korea en de luchtbrug naar Berlijn. In Utrecht hebben vanmorgen talloze werklustige secretaressen noodgedwon gen een deel van de ochtend met hun armen over elkaar moeten zitten. De oorzaak van deze tijdelijke werkeloos heid was een vertraging in de postbe stelling, die in de verschillende wijken varieerde van een half tot twee uur. Van de zijde van de PTT werd mede gedeeld, dat men vanmorgen begonnen is met een onderzoek naar de mogelijk heden tot reorganisatie van het bestel lingssysteem. Een dergelijk onderzoek, dat een maal in de vijf jaar wordt ge houden, vraagt veel tijd, aangezien alle poststukken moeten worden geteld, ter wijl men tevens moet berekenen hoe veel stukken elk van de 280 Utrechtse postbodes gemiddeld iedere dag moet bezorgen. De gemiddelden die men vindt, vormen de basis van het bezorgingssy steem zoals dat voor de volgende vijf jaar zal. worden vastgesteld. Het onderzoek zal twee weken duren. De vertraging op deze drukke zater dag is groter, aldus de PTT, dan zij in de eerstkomende veertien dagen ver moedelijk zal zijn. Geen enkel kantoor of bedrijf in Utrecht was tevoren dooar de PTT over de te verwachten vertraging ingelicht, zodat geen voorzorgsmaatregelen i.v.m. de indeling der werkzaamheden kon den worden getroffen. Men heeft dit. aldus de PTT niet ge daan, omdat men niet teveel openbaar heid aan de organisatieplannen wilde geven. Dit had echter tot gevolg, dat de PTT vanmorgen opgebeld werd door tal rijke ontstemde directeuren en perso neelschefs van de Utrechtse bedrijven. Advertentie Het Westduitse Opperste Administra tieve Hof het Bundesverwaltungsge- richt, heeft gisteren de uitspraak ge daan dat het studentenduel rechtmatig en oirbaar is, aldus bericht U.P.I. De ze uitspraak beëindigt een geschil van dertien jaar over de traditionele Duitse duelleersociëteiten. Met name bepaalt het Hof dat de Westduitse vrije uni versiteit niet het recht heeft te weige ren een student in te schrijven, omdat hij weigert schriftelijk te verklaren, dat hq niet zal duelleren. De zaak is vier jaar geleden aanhangig gemaakt door Udo Janssen, die thans 27 jaar is. Zij is thans definitief beslist, na lagere recht banken te hebben doorlopen. Het Hof concludeert dat het door de universiteit uitgevaardigd verbod van duelleren, de persoonlijke vrijheid aan tast. Volgens het Hof is het duel niet strafbaar of onoirbaar. De visie van de universiteit dat het duel onverenigbaar is met hoger onderwijs, werd afgewe zen. Volgens het Hof moet de universi teit andere wegens zoeken om de jeugd op te voeden, dan via een verbod om te duelleren. De duelleer-sociëteiten van de studen ten werden door de geallieerden in 1945 verboden als zijnde militairistisch. Se dert West-Duitsland zijn soevereiniteit heeft teruggekregen, hebben zij echter weer de kop opgestoken. Volgens voor zichtige schattingen zijn 20.000 Westduit se studenten lid van genoemde socië teiten. Advertentie ARBEIDERS. INTELLECTUELEN EN JONGEREN, MANNEN EN VROUWEN VAN NEDERLAND Er is asiel gevraagd aan Auslralii en Formosa. Er is In Parijs om hulp verzocht bij de Internationale Vereniging voor de Rechten van de Mens. Wij deden een beroep op de kerken in Nederland, op de Wereldread van Kerken en op de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Met voortvarendheid en met alle mogelijke middelen wordt getracht deze 37 /ongens (gemiddeld 21 jaar oud! in veiligheid te brengen. Vóór 19 november de datum waarop zij volgens vaarplan In Djakarta zouden moeten aankomen. HIERVOOR IS GELD NODIG. H-EEL VEEL IN HEEL SNEL. I Bidt voor hen. II Laat blijken dat de Nederlandse traditie van herbergzaam heid u heilig is. Laat dat blijken aan uw kerk, uw regering, uw organisaties, uw omgeving, en tóch ook aan uw volks vertegenwoordiging. Ill Geef daarom Nederlanders - Geef wélk bedrag u kunt mis sen, maar doe dit snel. Stichting Door d« Eeuwon Trouw, Eindhoven of postwissel of enveloppe met postzegels. De oktie 37 is géén politiek; zij h de uiting van gekrenkt rechtsbesef en ven de wil tot barmhartige menselijkheid. De minister-president dr. W. Drees heeft vrijdag op zijn kabinet de nieuwbenoemde minister van verkeer en waterstaat, mr. van Aartsen, ontvangen. De Nederlandse r.-k. Schoolraad en de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis" hebben besloten in het leven te roepen een nieuwe stichting, genaamd katholiek nationaal instituut voor schoolgezondheidszorg. In het bestuur hebben zitting ver tegenwoordigers van beide instellingen, waaraan werden toegevoegd afgevaar digden van het katholiek nationaal bu reau voor geestelijke gezondheidszorg en het katholiek pedagogisch centrum. Als voorzitter werd gekozen mr. C. Schelfhout, ondervoorzitter de arts E. Ausems, secretaris mr. J. de Vreeze en Penningmeester pater J. Gooyer. Aan net bestuur werd als adjunct-secretaris toegevoegd mej. mr. W. van Moorsel. Naar uit conferentiekring te Parijs vernomen wordt heeft Engeland aan de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap medegedeeld dat Engeland geen programma voor onder handelingen over een vrqhandelszone an aanvaarden, waarin niet wordt be paald, dat het vryhandelsgebied 1 ja- a-s- van kracht zal worden, het U s ip, waarop de eerste verlaging van invoerrechten in de EEG zal geschie- en. e Britse delegatie heeft by het s e len van haar eis aan de EEG-lan- en e steun gehad van de Scandina vische landen. zeffanUdenmvaUnm^Vaiï, Engeland stelt de nieuwe voorsteller! tfdoeVof de k6US' rathon-ministersconferentie te ^begin- stemr^^TV01^ Plotte overeen stemming is bereikt. Ir kringen der conferentie werd vernomen dat de verklaring van Maudling als' een ver rassing kwam. Zij betekent, dat er nu een nieuwe en zuiver politieke poging in het werk zal worden gesteld om nog voor het eindt van het jaar hS doel te bereiken, waarover men het een jaar geleden reeds in beginsel eens was geworden. In en buiten de EEG wordt gevreesd dat Europa in twee economische blok ken zal worden gesplitst, indien er geen economische associatie van de EEG met de andere landen v. .1 de OEES tot stand komt. Gezaghebbende kringen achten het niet onmogelijk, dat een dergelijke splitsing het bestaan van de OEES zelf en de daaruit ontsproten Europese Betalings Unie zal bedreigen. Maudling heeft na de besprekingen de jaarvergadering van het Verbond der Duitse Chemische Industrie te Ba den-Baden bijgewoond. In een aldaar gehouden toespraak verklaarde hij, dat de ontwikkeling van een Furopese Eco nomische Gemeenschap zonder een vrij handelszone tot ongelijkheden en dis criminaties zou leiden, waarop alle eco nomische subjecten buiten de EEG zeer scherp zouden reageren. Hij zeide zich niet te kunnen voorstelle hoe in deze omstandigheden de OEES en de Euro pese Betalings Unie zouden kunnen voortbestaan. Maudling zeide te vrezen, dat de Europese landen zich zullen voorbereiden op een nieuwe politieke scheiding van Europa, indien zij een nieuwe economische scheiding toelaten. Het episcopaat heeft als bisschoppe lijk commissaris aangewezen prof. drs. J. Kleyberg pr. Het bureau van de stichting is gevestigd op het kantoor van de nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis", Herenstraat 35 te Utrecht. De uitvoering van de schoolgezond heidszorg brengt permanent onderwijs- en gezondheidsinstituten met elkaar 'in contact, hetgeen noodzakelijk is wijl belangrijke ontwikkelingen en gewich tige beslissingen voor de deur staan. De wettelijke regeling voor de school- artsendienst mag binnen afzienbare tijd worden verwacht. Voor het katholiek instituut ligt, hier een belangrijke op gave, aangezien tot nu toe de gezond heidszorg in de scholen volledig als overheidsdienst werd opgezet met uit zondering van de provincie Limburg. Tegelijk zal de stichting steun verlenen aan het streven om een nieuwe inhoud te geven aan de schoolgezondheidszorg zelf. Men gaat zich richten op verbreding en verdieping van elk kind afzonder- lijk met de schoolarts. Daarbij vraagt ook het contact met het onderwijs om aandacht. Wat betreft de uitvoering van de schoolgezondheidszorg, ïal het nieuwe instituut zich er toe beperken te be vorderen, dat door daarvoor in aan merking komende instellingen katho lieke schoolgezondheidsdiensten worden opgericht. Griekenland zal niet deelnemen aan een N.A.T.O.-ronde-tafelconferentie over het vraagstuk Cyprus, aldus is vandaag in Athene van officiële zijde verklaard. De Griekse permanente vertegenwoor diger bij de N.A.T.O., Melas, heeft op dracht gekregen dit besluit ter kennis te brengen van secretaris-generaal Spaak, die gepoogd heeft een dergelgke conferentie te beleggen. Advertentie Joegoslavië heeft Engeland financië- .e hulp gevraagd, aldus heeft gisteren een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken volgens Reuter bekendgemaakt. Hq deelde geen bijzonderheden mee, maar vol gens gezaghebbende bronnen te Lon den wenst Joegoslavië een lening van vijftien miljoen pond voor de aan schaffing van landbouwmachines en uitrusting voor een kunstmestfabriek. De Joegoslavische minister van buiten landse zaken zal de volgende week een officieel bezoek aan Londen brengen. Verwacht wordt, dat hij bij deze ge legenheid het verzoek van zyn land zal bespreken. Advertentie President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft gisteren meegedeeld, dat de Amerikaanse minister van handel, Sinclair Weeks, volgens Reuter af treedt. Als opvolger noemde de presi dent Lewis Strauss, die van 1953 tot juni van dit jaar voorzitter van de commissie voor atoomenergie is ge weest. Weeks' ontslag gaat op 10 no vember in. Weeks, die 65' jaar oud is, is zes jaar minister van handel geweest. Hq had reeds uiting gegeven aan zijn wens zijn portefeuille over te dragen aan iemand die jonger was. "trauss is 62 jaar. Ja vrienden, daar kijkt U van op: een diagram, dat hele maal geen diagram is. Alleen maar een leeg vak met ruit jes. Wat moet dat nu worden, wat moet U daar nu mee gaan doen, zult u zichzelf, te recht, ongerust af vragen. Moet het een kruiswoord raadsel worden? Of een kryptogram? Of een doorloper, of iets heel anders? Wel, alvorens uw nieuwsgierigheid te bevredigen, wil Pa u eerst eens ver tellen dat hij deze keer gewoon geen zin had om een te kening te maken. Hij dacht: Waarom moet ik dat nu al tijd weer doen Waarom doen die inzenders dat nu nooit eens zelf? En dat, vrienden, is de reden waarom U nu een tekening zon der zwarte vakjes en zonder nommer- tjes krijgt voorgezet, U moet het zelf doen. Het is natuuriyk een ietsje moei lijker dan gewoon, maar het is toch echt wel te doen. Pa geeft U hieronder gewoon de omschrijvingen, compleet met nommertjes. En als U die woor den gevonden hebt, moet U maar eens gaan uitzoeken, waar ze precies in het diagram moeten komen te staan. Op die manier vindt U dus de zwarte vakjes vanzelf. Horizontaal: 1. beroep 6. weg 11. vis 12. schaakterm 13. gelofte 14. rondhout 16. horizon 18. be zit van een boer 19. voorzetsel 20. vlaktemaat 22. aanspreektitel 25. grap 26 karakter 28. achter 29. voegwoord 30. hoeveelheid 31 vluchtige stof 33. vat 35. Spaanse titel 37. metaal 39. kledingstuk 41. drank 42. landbouwwerktuig 43. aanhef van een studentenlied 44. alleenspel 45. paard 48. Europeaan 51. uitroep 52. pluk haar 54. vrucht 57. voedsel 59. mil. rang (afk) 60. vogelprodukt 62. niet mis 64. insect 65. in het verle den 68. recht water 69. soort ver lichting (afk,) 70. smeking 72. toer 74. Frans lidwoord 75. een weinig 76. huid 77. kleefstof 79. deugniet 80. vogel. Voor de president van de Amsterdam se rechtbank mr. U. W. H. Stheeman vindt maandagmorgen een kort geding plaats tussen de veilinghouder Paul Brandt en de heer J. van Groeningen. Dit in verband met de z.g. veiling afloop" van de Regnault-collectie. De heer Van Groeningen zou zonder toe stemming van Paul Brandt de „veiling afloop" hebben verzorgd en onder meer stencils van de resultaten der veiling vervaardigd. Advertentie 57) „O, ja, juist," zegt ze toonloos, „danGa weg, Sjef Grefkens! Heb het hart niet, dat je mijnheer aan raakt. Jij moordenaar! Och Joost, wil jij alsjebliett mee de baar dragen? Ik wil die kerel niet meer zien! Nooit meer!" „Frulle! Woarachtig fruile, ik zij d'r zeker van... „Weg jij? Heb het hart niet, dat je me waer onder ogen komt." „De auto staat op de grote weg," zegt Joost Alland tegen Perquin. „Heb je alle gegevens, die je nodig denkt te hebben?" „Ja. Waar is het zadel? Dat wou ik graag onder mjjn berusting houden." „Als je even meekomt, zal ik je een doek geven. Je zuit wel prefereren het in te pakken met het oog op mogelijke vingerafdrukken, niet? Zeg, hoe wist JU dat Angel pas beslagen was? Ik brak er mijn hoofd al over hoe je zo pertinent kon beweren, dat de hoefindrukken van dat tweede paard over de spo ren van Angel heen liepen. Maar natuurlijk, als jij wist dat Angel ..piksplinternieuwe hoefijzers had.... „Dan was het een koud kunstje. Daar heb je ge- bjk aan. Laat Leontine Hangst nu niet langer wach ten. Ze heeft het al zwaar genoeg." „Ja, en die arme stalknecht ook. Hoe kan Leonti ne zo hard zjjn, al heeft ze ook nog zo'n verdriet! De arme kerel is er kapot van. En het is toch alle maal niet zeker, dat hy zich iets te verwaten heeft." „Neen", zegt Perquin afwezig. Op Ter Weem staan de gasten als een kluitje ver schrikte schapen op elkaar in de grote, met donker eiken beschoten hal. Het is er bijna donker, maar geen mens heeft er aan gedacht de lichten aan te draaien. De huishoudster heeft zich met de rest van het personeel gebarricadeerd in de keuken na bij hoog en laag te hebben gezworen, dat ze weer het spookpaard heeft gezien. Gemard Slothouwer doet pogingen de gastvrijheid te handhaven, door het op een niet al te dringende wijze aanbieden van verversingen, waarvoor niet de minste animo blijkt te bestaan. Claire, zo antwoordt b9 °P een vraag van Perquin, is op haar kamer. En hq, Gerard Slothouwer, hoopt van harte, dat ze zo verstandig zal zijn daar te blijven, tenminste tot die aBm® Hubert is weggebracht. Claire heeft in de laat ste dagen zo ongeveer alles gehad wat ze verdragen kon en nog iets meer. Waar zullen ze Hubert heen brengen? Naar zijn kamer in de oude vleugel? Dat zou in de gegeven omstandigheden wel het verstan digst zijn. Gerard Slothouwer schijnt er geen ogen blik aan te twijfelen wat die gegeven omstandighe den zijn. Met Leontine schijnt ook de geregelde gang van zaken weer te zijn teruggekeerd. Het personeel duikt weer op en begeeft zich aan zijn werk. Er wordt ge zorgd voor een souper en voor diegenen onder de gasten, die diezelfde avond niet meer kunnen terug keren, worden kamers in orde gemaakt. Na het eten en het vertrek der meeste deelnemers aan de tragische jach zitten de overblijvenden in onwennig zwijgen bijeen in de gele kamer. Claire Gangst heeft zich nog steeds niet laten zien. Joost Alland en Gerard Slothouwer doen alle mogelijke moeite Leontine de vervulling van haar plichten als gastvrouw te verlichten. Frulle," zegt Toon terwijl hy angstig naar Leon tine kijkt. „Frulle, daar was Sjef, Sjef Grefkens en hq zou zo groag „Zeg Grefkens, dat hy dadeiqk verdwijnt. Ik heb hem gezegd, dat ik hem hier niet meer zien wil." „Joa, frulle, moar ziede, Sjef die had zo groag me neer Perquin gesproken." „Ik heb gezegd..." „Neemt u mq niet kwalqk, freule, ik wil mq -na tuuriyk niet met uw interne aangelegenheden be moeien, maar het lqkt mq toch wel nuttig de man te zien." „Zoals u wilt," zegt ze stqf. „Als ik hem maar niet te zien krqg. En wilt u zo vriendelqk zqn hem goed aan zijn verstand te brengen, dat hq het niet moet wagen hier verder ook nog maar een voet te zetten, onverschillig onder welk voorwendsel dan ook." „Zeker freule. Ik begrijp uw wens volkomen, al kan ik het er dan ook niet mee eens zqn." Zij haalt licht de schouders op alsof ze te kennen zou willen geven, dat de mening van hoofdinspec teur Pieter Auguste Perquin haar in het minst niet interesseert, maar zq een te goede kinderkamer heeft gehad om dat plompverloren te zeggen. „Toon, laat die man in het kleine spreekkamer tje," zegt ze. De man zit ineengedoken op zqn stoel, een toon beeld van ellende. Van heel zqn zelfbewuste houding van vertrouwd en bevoorrecht dienaar is niets over gebleven. „Wel Grefkens," zegt Pieter Auguste vriendelqk, „je wou mij spreken, is het niet?" Hq heft het hoofd op, het is of die eenvoudige be weging hem moeite kost. „IkkeJoa. Ge zqt toch van de peliesie, me neer?" Perquin bevestigt, dat hq inderdaad van de politie is, maar de man valt weer terug in zqn broedend zwqgen. „Heb je dan hulp van de politie nodig, Sjef' „Ik hebGe zoekt toch alles uit. niet?" „Ja, dat wil zeggen, als er iets verkeerds is ge daan, zoeken we naar de dader." „Meneer, da zoadel. Diejen riem kan niet gebro ken zqn, da kan niet. Ik onderhou mqn spullekes goed, primoa onderhou ik ze. Diejen singel was ge zond, zal ik moar zeggen, diejen riem kon niet bre ken. Diejen riem had meneer nog geen twee moan- den in gebruik en ik had 'em den vorigen dag nog extroa noagezien." „En wat zou je nu eigenlqk willen?" „Wel, dadde gq uitvindt wat of dadder mee diejen singel gebeurd is. As ik nie al te astrant ben," laat hij er verlegen op volgen. „Gq hebt toch da zoadel meegenomen, niewoar?" (Wordt vervolgd). Vertikaal: 1. kerkzang 2. familie lid 3. costuum 4. rustoord 5. uiting van vreugd 7. zwak 8. zoogdier 9. in het jaar onzes He ren (afk.) 10. kledingstuk 15. vogel 17. bez. voorn.woord 18. klein meertje 19. wilde haver 21. zeer 23. vochtig 24. telwoord 25. eiland in de Ierse zee 27. dagtekenen 30. staal 32. muzieknoot 34. rivier in Rusland 35. muzieknoot 36. weldoorvoed 38. landtong 39. klomp planten 40. wanneer 46. voegwoord 47. rivier in Italië 49. getijde 50. schriftteken 51. delf stof 52. oude naam voor bos 53. wig 55. plaaggeest 56. bouwland (mv.) 58. speelgoed 59. vr. munt 61. Europeaan 63. vis 65. lang durige twist 66. zoogdier 67. Euro pese hoofdstad 70. muil 73. voor zetsel 75. pers. voorn.woord 78. meester (afk.). Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 31 oktober aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel N. Z. Voorburgwal 65 A'dam met vermel ding ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: J. Buijs, Kerkweg 1 Spaarnwoude (post Spaarndam); Mej. W. Schouten. Emma- laan 34 Haarlem; F. Lurvink, Dintel- straat 56 Amsterdam. Advertentie Horizontaal: 1. tekenen 4. belenen 7. Adele 8, meter 9. rekel 10. slede 15. laveren 16. noteren 17. verbaal 19. stapels 22. steel 24. ester 25. droom 26. drups 27. redenen 28. lasklaar. Vertikaal: 1. trommel 2. enkel 3. nadelen 4. beladen 5. enter 6. naalden 11. averij 12. kraal 13. staal 14. preek 17. vlieger 18. lateren 19. stempel 20. stam per 21. rente 23. kreek. Horizontaal: 1. ha; 3. li; 5. Is; 7. om; 9. aak: 10. aa; 11. t.t.; 12. loo; 14. stronk; 15. iedere; 17. rot; 18. straf; 21. del; 22. oei; 33. atm; 25. regen; 28. eer; 29. oeral; 33. ik; 34. neon; 36. duet; 38. fa; 39. de; 41, esse; 44. kaag; 46. or; 48. emelt; 50. ren; 51. geste: 53. aai; 55. ida; 58.eis 60. anker; 61. r.k.o.; 64. botter; 66. orkaan; 68. rei; 69. d.d.; 71. n.s.; 72. lam; 73. rJc.; 74. ee; 75. ut; 76. ml. Vertikaal; 1. hartig; 2. ako; 3. lakse: 4, ia; 5. it; 6. stift; 7. old; 8. moeder: 9. ato; 13. ore; 14. sr; 16. el; 19. tien; 20. aard; 22. one; 24. moe; 25. r.i.; 26. e.k.; 27. enkel; 30. etage: 31. af; 32. la; 35. ons: 37. U.S.A.; 39. de; 40. em; 42. sta: 43. erin; 44. knie; 45. aga; 46. ot; 47. re; 49. ekster: 52. straal; 54. aarde; 56. drost; 58. eb; 59. lor; 62. kam; 63. on; 65. tik; 67. K.L.M.; 70. de; 71. nu. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9