Grillige rook leidt op het St. Pietersplein tot ontgoocheling Met de kleur veranderde ook de stemming Vanmorgen ook nog geen beslissing Rebellen-regering wijst De Gaulles aanbod af Afschuwelijk tussen Delft auto-ongeluk en Overschie Kardinaal Mooney in Rome overleden Wit, grijs, grauw, zwart: GEEN PAUS mededeling MOLLETwaanzinnige daad Tijdens weekeind: 12 doden in het verkeer Kardinaal Van Roey ernstig ziek binnen het Conclaaf Doden en gewonden temidden van brandende wrakstukken VeebleM Rook nu zwart Rusland nog een Nobelprijs Nog geen formele invitatie aan Subandrio Ijzererts in het Zuidpoolgebied Kardinaal Canali eveneens ziek? Het weer. ""'W l w M MAANDAG 27 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30048 De „Vrije Algerijnse regering" heeft zaterdag generaal De Gaulles verklaring afgewezen waarin deze heeft aan gedrongen op besprekingen over een staken van het vuren in Algerije, aldus melden Reuter en A.F.P. De Algerijnen herhaalden evenwel hun eerder gedaan aanbod voor bespre kingen om te komen tot „een werkelijke oplossing van het Algerijnse vraagstuk in zijn geheel". Een dergelijk overleg zou alleen op neutraal grondgebied kunnen worden gehou den. Volgens de voorlopige Algerijnse „regering" kwam het aanbod van de Franse premier neer op een oproep tot onvoorwaardelijke overgave. Australië wel bereid tot overleg Ontdekking van Russische geleerden Zware ontploffing in winkelcentrum te Ottowa Revolutiepoging in Paraguay verhinderd Ook deze maandag hebben wij de balans weer opgemaakt van het aantal doden bij verkeersongelukken tijdens het weekend. Dit keer is het totaal wel bijzonder triest. Niet minder dan twaalf mensen, mannen, vrouwen en kinderen, verloren het leven; verscheidene personen werden zwaar gewond. Een afschuwelijk ongeluk had zaterdaga^fcsd om streeks zeven uur plaats op rijksweg 13 tussen Delft en Overschie, toen een vrachtauto, uit de richting Rotterdam, vermoedelijk als gevolg van een gebroken veer, op de linkerrijbaan terecht kwam. Daar botste de wagen tegen een uit Den Haag komende personenauto waarin zes personen waren gezeten, twee vrouwen, twee mannen en twee kin deren. De twee kinderen, een van de mannen en een der vrouwen waren op slag dood. De andere man stierf op weg naar het ziekenhuis. De andere vrouw werd zwaar gewond. Reide auto's vlogen na de hevige botsing in brand. De vrachtauto werd bestuurd door een 20-jarige militair uit Monster. Twee doden in de hoofdstad Tegen bomen gereden ce MORRIS (jeforeya/dup/ Scooter/bromfietskleding Rustig weer Het weer in Europa 1 BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant Beverwijk Breestraal 171. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. WAM van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) ROME. hedenmorgen. Het is ons van de Italianen, experts bij uitnemendheid in zaken van schoorstenen en rook, tegengevallen. Want er heeft geen twijfel aan bestaan: de rook, die gisteravond even na zessen uit het smalle, zwarte pijpje boven het dak van de Sixtijnse kapel ontsnapte, was wit, onmiskenbaar wit. En hij ontwikkelde zich tot een forse pluim, een formele wolk, een wapperend bouquet als van een redelijke schoorsteenbrand: nog altijd wit, zonder enige twijfel wit. De menigte van vele tienduizenden, op het St.-Pietersplein bijeen, geraakte in beroering. Juichkreten gingen op, bianco! bianco! Er werd geroepen, geapplaudisseerd. Priesterhoeden wuifden, handen gingen omhoog, zakdoeken, kranten, sjaals. Kinderen lieten ballonnetjes los zojuist uit de tros gekregen: bianco! bianco! Alles geraakte in beweging, drong naar voren, stuwde op. bianco! Helaas, het was te mooi om waar te zijn. De schoorsteen bleef roken, zwakker, aanvankelijk nog altijd wit. Om dan, onduidelijk in het licht der schijnwerpers, geleidelijk te verkleuren: grijs, grauw, naar het scheen uiteindelijk zwart, want dat was heel slecht te zien. Het bianco verstomde, de mensen aarzelden. Niet wit, dus tóch zwart: nero? Niemand wist het meer. Men keek en keek en vroeg het elkaar: bianco? nero? Het roken hield aan, toch weer bijwijlen wit, het volgende ogenblik kennelijk niet meer. Vijf minuten, tien minuten, meer dan een kwartier duurde de onzekerheid. Het was immers zo duidelijk wit geweest! De schoorsteen rookte nog altijd, een dun sprietje smook, thans ongetwijfeld zwart. Pas toen de schijnwerpers werden gedoofd, de nok van de kapel en daarmee de schoorsteen in het duister verdween, begreep men, dat er geen nieuws was. Ontdaan en teleurgesteld begon de menigte het avondlijk plein te ontruimen. ZekprWus> wel groot, de ontgoocheling. Weest zou ongewoon vroeg zijn ge- sing W 0S c,c eerste dag een beslis- de t!:,, .aa,r het leek op dat moment of dim? 'overdaad rijp was. Er had een van ïl gggeten in de sfeer van de dag, Komel„s™,d0«>»s. de avond Een unieke lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ook vanochtend zijn de beide stem mingen van de kardinalen onbeslist ge bleven. Dat valt althans af te lezen uit de kleur van de rook, die om 11.09 uur hedenmorgen begon op te stijgen: as grauw. De rookpluim hield nauwelijks een minuut aan. Om 11.11 uur begon de schoorsteen opnieuw te roken, nu dikker en donkerder. Zeven minuten later steeg nog steeds zwarte rook op uit de schoorsteen en de menigte op het plein voor de St.-Pieter begon zich volgens United Press International te verspreiden. IIIIIIHIIIllllllllllllTTlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Naar te Stockholm verluidt zou de Nobelprijs voor natuurkunde en chemie, die aanstaande dinsdag wordt toege kend, naar de Russische natuurkundi gen Pavel A. Cherenkow, Igor E. Tamm en Uya I... Frank gaan. Zij heb ben de „Cherenkow-teller" ontworpen, een instrument voor de meting van ra- dio-aktieve straling, dat onder meer gebruikt wordt in de „Spoetnik drie", de derde Russische aardsatelliet. De schoorsteen van het Conclaaf staat rond de uren der stemmingen in de grote belangstelling van het publiek. (Telefoto-A.N.P.) «irk ottobrak- FU helemaal klas- S1CK oiioorate Romana, een stralende wolkenloze hemel, weldadige zon, en nog in het late uur de atmosfeer - Is fluweel. Was er reeds 's morgens n enorme mensenmassa in beweging ge komen van alle kanten naar het St.- Pieter s'plein, om van het eerste rook- siim aal iretuise te zijn ook dit bracht een ogenblik onzekerheid, om 8 minuten "ve- half twaalf wit en zwart en pas 5 minuten voor twaalf een duidehlhe u ?lag: grauw, zwart, nero! - s^ ddags begon de toeloop eerst recht. Het is met geen mogelijkheid te schatten hoeveel mensen tegen het uur van vijf m ruimte van het plein waren samenge stroomd: veertig-, vijftigduizend, wel licht minder, waarschijnlijk meer. De schattingen lopen tot 200.000. En alle aandacht, alle blikken geconcentreerd °P dat iele, dunne, donkere staafje, met een kapje erop, boven de vlakke, Praalloze achterwand van de Sixtijnse J^Pel. Wat zich daarginds, in de beslo- r'hheid van net Conclaaf, afspeelde, j?rrriocht slechts het oog der verbeel- 'ng te volgen. Het protocol van de l ehimingen is immers bekend. Men be seft dit als het ware slechts in te "lien met het décor van het grandioos 'ntprieur, de fysionomie der aanwezigen Veel paars, purper en rood, de sfeer van plechtigheid en spanning. Er was buiten op het plein evenzeer spanning, niet minder sfeer. De zon ging onder achter de westelijke colon nade. De hemel kreeg de glans van zijde, enkele verspreide wolken vin gen de laatste gloed. Eerst de luid- k|ok van de St.-Pieter, zwaar en so noor, evén later de ijle klank van de slagbel op de Damasushof, de enige stem, die nog opklinkt uit de geslo tenheid van het Conclaaf, verkondigt het uur van vijf; van nu af was een uitslag te wachten. De mensen waren opmerkelijk stil, slechts een zac^t ge- zwatel van stemmen, waar het ruisen der fonteinen boven uit klonk. Plotse ling een beweging in de menigte; een reusachtige zwerm vogels, als een donkere wolk, schoot laag over de nok der Sixtijnse kapel, verdween en geer de terug, achter de koepel van Mi- iel- angelo, en nogmaals voor er langs. Het was of zij zwierend en zwenkend, bocht na bocht, een boodschap schreef in de lucht, een voorspelling, een naam. En de Romeinen, sinds de da gen van Nuraa Pompilius toch al een tikkeltje gevoelig bij de verschijning van vogels, schenen het te zien als een teken des hemels. De spanning steeg. Wü stonden tussen de menigte, mid den op het plein bij de obelisk, tegen een der korte, robuste zuilen, in de kring der lantaarns rondom Een punt, dat wij tevoren zorgvuldig hadden uit- ?ekozen: voor de duur van het Conclaaf, telkens het uur der stemmingen twee ,s morgens tussen elf en twaalf, twee s middags tussen vijf en zes standplaats. Wij hadden haar reeds C'ervolg op pagina 5) Ons blad zal op zaterdag 1 november a.s. wegens de feestdag van Allerheiligen niet verschijnen. De plaatsing van de advertenties voor die dag zal zoveel mogelijk gorden verschoven naar vrijdag dl oktober a.s. Pns beleefd verzoek is met de mzending van advertenties hier mede rekening te willen houden en °ns deze tijdig te doen toekomen Afd. Advertenties Nieuwe Haarl. Courant De weigering heeft op functionarissen van De Gaulles bureau in Parijs weinig indruk gemaakt. Er was geen directe officiële commentaar beschikbaar, aan gezien de generaal voor het weekeinde naar zijn buitenverblijf was vertrokken. Doch zijn medewerkers merkten op dat de politiek van de generaal inzake Al gerije niet afhankelijk is van de hou ding der rebellenleiders die buiten Alge- rjjë vertoeven. De Franse minister van staat, Guy Mollet, heeft gisteren volgens U.P.I. verklaard, dat de Algerijnse rebellen een „taktische vergissing hebben be gaan, die een daad van waanzin ge noemd kan worden, met het verwerpen van het aanbod van Frankrijk, vredes onderhandelingen in Parijs te openen". Mollet gaf uitdrukking aan de hoop, dat de opstandelingen hun standpunt zou den herzien en tenslotte toch nog op het beroep van generaal De Gaulle in zou den gaan om te komen tot een „vrede der dapperen." Mollet, 56-jarig oud-pre mier, bezet ern sleutel-positie in de re gering van De Gaulle. Hij ze' boven ge citeerde woorden in een toespraak tot de partijraad van zijn socialistische partij, die in de voorstad Puteaux bij eenkwam om de verkiezingstaktiek voor de algemene, parlementaire verkiezin gen van 23 en 30 november vast te stel len. Australië heeft geen formele uitnodi ging gericht tot de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Subandrio, om over Nederlands Nieuw-Guinea te komen praten, zoals zaterdag op gezag van Reuter is gemeld. De Australische minister van buitenlandse zaken, R. G. Casey, heeft in Sydney slechts gezegd, da' Australië bereid is met In donesië over Nederlands Nieuw-Guinea en andere onderwerpen te spreken, al dus meldt Reuter in een verbeterd be richt. Hij verklaarde daarbij dat indien de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, na de fe derale verkiezingen, die zijn vastgesteld op 22 november, Australië zal bezoe ken, de Australische regering gaarne besprekingen met hem zou voeren. Voorts maakte Casey duidelijk dat Australië beslist zou vasthouden aan het standpunt dat de soevereiniteit in westelijk Nieuw-Guinea bjj Nederland berust. Reuter citeert Casey als volgt: „Ik wens opnieuw te bevestigen dat de Australische regering aan de kant van Nederland staat in de kwestie van de soevereiniteit over westelijk Nieuw- Guinea. Russische geleerden hebben de ont dekking bekendgemaakt van rijke ade ren met uitstekend ijzererts in het Zuid poolgebied, aldus heeft The New York Times gisteren gemeld. De ontdekking is vermeid in een Russisch tijdschrift, dat te New York is ontvangen. De Russen hebben onderzoekingen verricht in het gebied tussen de Japan se basis in Koningin-Maudiand tot bij na aan de bergen van Victorialand, waar Amerikaanse en Nieuw-Zeelandse geleerden werkzaam zijn geweest. De juiste ligging van de ertsaderen is niet meegedeeld. i Bij een zware ontploffing in een win kelcentrum in de Canadese stad Otta wa zijn zaterdag 28 personen gewond, van wie enkele zwaar. Dit bericht Reu ter. De ontploffing, die het gevolg kan zijn van een lek in een gasbuis, heeft schade aangericht aan winkels, woon huizen en kantoorgebouwen. De volkomen vernielde personenauto smeulend langs de weg. Op de achter grond de vrachtauto. Argentijnse gendarmes hebben ver hinderd dat ongeveer honderd politieke vluchtelingen over de grens van Argen tinië naar Paraguay trokkm om daar een revolutie te ontketenen, aldus meldt A.F.P. De Argentijnse minister van binnen landse zaken, Vitolo, maakte zaterdag bekend, dat de Argentijnse gendarmes drie vrachtauto's met goed gewapende vluchtelingen hebben aangehouden die op weg warei. naar de grens. De revo lutiepoging zou geleid zijn door kolonel Eliseo Salinas, een naar Argentinië uit geweken liberaal. De liberale partij is fel gekant tegen generaal Strö.,.Jner, de huidige president van Paraguay. (Van onze Romeinse correspondent) Het Heilig College van Kardi nalen wordt vlak voor de keuze van een nieuwe Paus wel ge troffen. De geheel onverwachte dood van kardinaal Mooney, aartsbisschop van Detroit, een goed uur voor hij het Conclaaf zou ingaan, heeft diepe indruk gemaakt. De 76-jarige Kerk vorst had zijn intrek voorlopig ge nomen in het Noordamerikaanse priestercollege, het nieuwe hyper moderne gebouw op de Gianicolo. Hij werd zaterdag te 14.50 uur door een hartverlamming getroffen. Zijn secretaris was op dat ogenblik bij hem en kon hem de absolutie geven en het H. Oliesel. Terstond werd de dokter gewaarschuwd en zijn landgenoten de kardinalen Spellman en Mclntyre, terwijl de rector van het college, mgr. O Connor, bij het bed van de stervende kardinaal aan wezig was. De stoffelijke resten werden opgebaard in de chapelle ardente waar nog kortgeleden ook aan kar dinaal Stritch de laatste eer be wezen werd. Zaterdagavond vond de balseming plaats en gisteren om vijf uur in de namiddag vertrok een speciaal vliegtuig met het stoffelijk overschot van Ciampino. Rome's vliegveld, naar de Verenigde Staten. Zo werd binnen enkele maanden het getal der Noordamerikaanse kardi nalen gehalveerd en teruggebracht van vier op twee. In zorglijke toestand bevindt zich de aartsbisschop van Mechelen, kar dinaal van Roey. Hij werd zater dagnamiddag voorzichtig door vier personen het Conclaaf binnenge dragen en in zijn cel te bed gelegd. De gezondheid van de primaat van België liet de laatste maanden reeds veel te wensen over. Het bericht wordt bevestigd, dat men thans zelfs voor zvjn leven vreest. En onwillekeu rig denkt men dan een ogenblik aan onze kardinaal de Jong. Toen het in de jaren 1954 en begin 1955 slecht ging met Paus Pius XII, had de te vroeg afgeleefde Utrechtse aartsbis schop, evenals heden zijn Belgische broeder in het ambt, maar één vaste wil: ook al zou hij stervende zijn, zich desnoods op een brancard laten bin den en naar Rome doen vervoeren om zijn hoogste plicht en zvjn hoogste 1«« De omgekomenen zijn de 25-jarige heer M. Batist, de 24-jarige mevrouw R. Batist en hun 2-jarig zoontje, de 22- jarige heer F. Kok en zijn acht maan den oude zoontje. Mevrouw Kok-Hulle- man ligt ernstig gewond in een zieken huis te Delft. Voor haar leven wordt ge vreesd. De slachtoffers zijn allen af komstig uit Den Haag. Onmiddellijk na de tragische botsing reed een derde auto op de wrakstukken in. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Ook de bestuurster van een personenauto, die de ravage zag, daar voor plotseling afremde en met haar wagen over de kop sloeg, kwam er zonder letsel af. (lVeTtenl1fr KARDINAAL MOONEY mini mui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hui ii mi iiiii mi immuun ii: Volgens een nog niet bevestigd KNP- bericht uit Vatikaanstad is de Italiaanse Curie-kardinaal Nicola Canali in het conclaaf ziek geworden. Kardinaal Ca nali is 84 jaar oud. Men zou volgens Reuter zelfs op het punt staan hem buiten de omheining van het Conclaaf te brengen. De kardinaal lijdt aan een hartkwaal. Dokter E. de Lollis, die thans ver blijft in het coclaaf, heeft zich van morgen de medische gegevens van ver schillende kardinalen laten verstrekken. De kaarten werden hem verstrekt door het draailoket. Dit loket was al ge bruikt voor een schoudermanteltje, be stemd voor kardinaal De la Torre, aarts bisschop van Quito en twee togen voor kardinaal Micara, wiens gezondheids toestand nogal wat te wensen overlaat. HmmHHmHmHHHmmummHmHmHHmHHHimiummi recht van kardinaal uit te oefenen. Of kardinaal van Roey reeds be diend zou zijn, wat sommigen menen, kan niet bevestigd worden, omdat er geen communicatie met het Conclaaf bestaat. Te elfder ure is het aantal kardinaal electoren dus verminderd tot 51. Na de dood van Paus Pius XII stierf de Ita liaanse curie kardinaal Costantini, zo dat momenteel het H. College uit 17 Italianen en 34 niet-Italianen bestaat. De Italiaanse kardinalen bevinden zich wederom in een sleutelpositie. Zonder de toestemming van tenminste één hun ner kan geen niet-Italiaanse Paus ge kozen worden. De minimum vereiste meerderheid van twee-derde plus één stem is immers thans 35. Het verkeer tussen Den Haag en Rot terdam werd in verband met het on geluk tijdelijk door Delft en over de Oude Rotterdamseweg geleid. Op de Vrjjenbanselaan in Delft, waar het toen bijzonder druk geworden was, slipte de 25-jarige motorrijder C. J. Ruijgrok uit Pijnacker wiens verloof de op de duo zat, op de tramrails. Hij kwam te vallen en werd toen overreden door een hem achteroprij- dende vrachtauto met aanhangwagen. Hjj was op slag dood. Zijn ver loofde bleef ongedeerd. Zaterdagmiddag werd te Amster dam op de Wittenburgergracht de 12- jarige T. A. Jonker, toen hij met zijn fiets naar links uitweek, door een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf aan gereden. De jongen was op slag dood. Op de kruising Johannes Vermeer- plein-Johannes Vermeerstraat te Am sterdam werd ongeveer terzelfdertijd een scooter aangereden door een vracht auto. De duopassagier op de scooter, de 62-jarige mevrouw H. Zwart uit Amster dam kwam hierbij om het leven. De be stuurder van de scooter werd licht ge wond. Vermoedelijk heeft de bestuur der van de vrachtauto geen voorrang verleend. Te Soest verloren bij een auto-ongeluk twee jonge mensen het leven. De auto, waarin zij waren gezeten, botste tegen een verkeersbord en even daarna tegen een boom, waardoor de wagen omsloeg en van de weg schoof. Zowel het meisje, de 21-jarige mej. G. C. van D. uit Amersfoort, die de auto bestuurde ofschoon ze niet in het bezit van een rijbewijs was, als de jongeman, die naast haar zat, de 23-jarige A. J. C. S. uit Baarn werden uit de wagen geslin gerd. Ze werden door te hulp snel lende automobilisten levenloos aange troffen. Onder Oerle (gemeente Veldhoven) botste zaterdagnacht de 39-jarige land bouwer uit Oorschot, J. Machielse, met zijn motorrijwiel tegen een boom. Hij was op slg dood. Zijn vrouw, die op de duo zat, kreeg zeer ernstige verwondin gen en is in een ziekenhuis in Eind hoven opgenomen. Te Woudenberg tenslotte is zaterdag avond op de Stationsweg de 19-jarige motorrijder G. W. van Gulpen uit Maarn tegen een vrachtauto gebotst. Ook deze jongeman was op slag dood. BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERD. BOISTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met plaat selijk mist of laaghangende bewol king. Meest zwakke wind uit zuide lijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 7.26-17.21. Maan: 17.54-8.05. Station max neersL Weei temp afgel. gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 9 0 Oslo licht bew. 10 0 Kopenha regen 12 0.1 Londen geheel bew. 12 0 Amsterdam licht bew. 12 0.2 Brussel mist 12 0 Luxemburg onbewolkt 9 0 Parijs geheel bew. 14 0.1 Nice onbewolkt 12 0 Berlijn motregen 14 0.1 Frankfur1 zwaar bew. 13 0 MÜnchen mist 6 0 Züricb motregen 6 0.1 Genève geheel bew. 8 0 Locarno onbewolkt 18 0 Wenen licht bew. 11 0 InnsbrucR geheel bew. 16 0 Rome onbewolkt 23 0 Advertentie BINNENVERINGBED hel besle bed 'h. ooigemaakt i|| Haiet-Fabrielcen^-^ Zevenbergen SCHUIMRUBBERBEO mei exlra versterkte middensector

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1