G. van Eek zaterdag in Bloemendaal gehuldigd „Het landgoed Stepantsjikowo" op het toneel Ei van Columbus bij de Hoogovens Ontduikers van inkomsten belasting voor Haarlemse rechtbank Twaalf en een half jaar gemeentesecretaris Prentenboek van Dostojewski's novelle door Nederlandse Comedie Algemene begraafplaats wordt uitgebreid met gedeelte voor katholieken Afsluiting Fust- centrale on doenlijk Brommer reed tegen geopend autoportier MAANDAG 27 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Nasleep van belasting-fraude door Haarlemse accountant HEEMSTEDE Voor Haarlem e.o. Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem B. en W. tot raadslid Proper Aanrijding op Zeeweg te Overveen iilllll „Zaanenoord" opent eigen clubgebouw BAVO SPEELT „VAN ANDER RAS" Visser wint na protest sluitingswedstrijd van wielerclub De Kampioen Herfsttochteji besloten wandelseizoen van 1958 Heemstede wil nieuwe muziektent aankopen Nieuw meubilair voor de St.-Jozefschool Apparatuur voor dubbeltariefmeting STRAATBELASTING 14 Bouwfondswonin gen in Santpoort DE ZILK Bromfietser levens gevaarlijk gewond Beurs van Amsterdam De Haarlemse rechtbank behandelde vandaag een aantal zaken tegen ver dachten, meest kleinere middenstan ders, die hun administratie lieten ver zorgen door een accountant uit Haar lem, die begin vorig jaar terecht ge staan heeft wegens een omvangrijke belastingzwendel en daarvoor tot een gevoelige vrijheidsstraf werd veroor deeld. De verdachten, die vandaag voor de rechtbank verschenen, hadden allen te weinig opgegeven aan de in komstenbelasting. De betreffende for mulieren waren door de accountant in gevuld, maar de verdachten wisten in de meeste gevallen wel, dat de opgaven op zijn minst geflatteerd waren. Drie maanden gevangenisstraf en de maximale boete, die voor het ontdui ken van inkomstenbelasting kan worden opgelegd, 20.000, eiste de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een 43-jarige slager, die over de jaren 1952-1955 meer dan 80.000 verzwegen en 30.000 ontdoken had. De slager gaf het hem ten laste gelegde volmondig toe, ook dat hij afwist van de onjuiste aangiften, welke de accountant voor hem deed. ,,Je ver dient te veel. Op die manier kom ik in de knoei met andere slagers", had de accountant tegen de verdachte gezegd in verband met de te lage aangiften. De slager had over 1952 een inkomen aangegeven van 8.578, in werkelijk heid was dat 18.460; over 1953 had hij 4.503 aangegeven, hetgeen 21.376 moest zijn; zijn inkomen over 1954 be droeg geen 10.954, zoals opgegeven, maar 24.178 en over 1955 had hij in plaats van 22.123 als inkomen slechts 16.120 aangegeven. Hij was vrijwel zonder middelen in 1949 een slagerij be gonnen en was er, naar de officier van justitie constateerde, in nog geen tien jaar tijds door hard werken in ge slaagd anderhalve ton te verdienen in zijn eenmanszaak. Na enige jaren was de slager al zo vermogend, dat hij geld kon uitlenen. Niets van boekhouding en aanverwante zaken afwetend, verzorgde de accoun tant vrijwel alles voor hem, ook het uitlenen van bedragen, nu eens 15.000 dan weer 24.000 tegen een hoge rente, waarvan de tussenpersoon zich een groot deel toeëigende, aldus deelde de raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, mede. De officier van justitie wees er eveneens op, dat de accountant zijn cliënten meegesleept heeft. Mr. van Koppen achtte de accountant bijzonder onbetrouwbaar en ondeskundig. Hij had de door de slager uitgeleende sommen bijvoorbeeld niet verantwoord, hoewel hij toch wel kon vermoeden, dat zulks wel zou geschieden door degenen, die het geld opnamen. Voorts vond de ver dediger het vreemd, dat de fiscus nooit argwaan had gekoesterd, onda v de wonderlijke administratie. Tot 1954 was er bijvoorbeeld nooit een vermogen aangegeven. In dat jaar echter had de Ttiet niets begonnen slager plotseling f 41.000. Wat de strafmaat betreft, bepleitte "T- van Koppen een voorwaardelijke vrflheidsstraf en een geldboete. Hij voerde nog aan, dat zijn cliënt over de 1949—1952 aan gewetensgeld ge- r vrywiiiig 14.8OO betaald heeft. „Om het vlees" Een gevangenisstraf van clrie maan den en een geldboete van 8.000 eiste de ntficier van justitie tegen een 60-jarige Inner eveneens uit Haarlem. Op zijn nanniitebiljetten waren bedragen ver- aangtJieu J n mjf duizend metf valr,Mn de inkomsten in werke- j fqToO 10500 en rond ƒ11000 hjkheid rechtbank hield de bedroegen. Voor de ree fal$ificaties te slager vol niets van acze 1 L om hebben geweten. „Ik had invulde de biljetten, die mijn accountant invuliae, in te kijken en bovendien he helemaal geen verstand van. mij 0 het om het vlees. Als ik zorg dat aai goed is, dan komen mijn klanten rug." „En omdat uw accountant te lage be dragen op uw aangiftebiljetten invulde, kwam u bij hem terug," merkte de president op. De verdachte bleef erbij dat hij te goeder trouw had gehandeld en niets had geweten' van de handelwijze van de accountant. ?en koopman in afvalstoffen had rvum ƒ36.000 voor de belasting verzwe- CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1 (derde week); 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Penny, de katoenplukster 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: De ondergang van de Titanic, 14 1 2 4.15, 7, 9.15 uur. LUXORVrouwenarts dr. Bertram, 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Und Abends In die Scala, alle leeft. Ma. en di.: Het gebeurde gisteren, a. L; 8.15 uur. Wo. en do.: De zevende sluier, 14 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. L; 2, 4.15, 7. 9 15 uur ROXYGrens-rivier, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Ma t.m. do.: Vallei der verschrikking, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: T.m. di.: De slag om Arnhem, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur Wo. en do.: Hamlet, volw.; 2.15, 7, 9.15u. Maandag 27 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie met „De naakten kleden Pre mière voor Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing voor Volksuniversiteit: Het orkest en zijn in strumenten. n „r Minerva, Heemstede, 8 uur: Mejuffr. W. N^?„TmaX 8kuu0;:eW|^llmoHe^e li- teratuur? Lezing voor Geloof en Weten- CBrinkmann, 9 uur: De actuele wereld- Politiek, beschouwing voor Geloof en we tenschap. xr - Brinkmann, 8 uur: Inleiding voor Ver- leniging Haerlem: Voorjaar m de Kenne- ttierduinen. Boekenroode, Aerdenhout, 8 uur: Perzi sche miniaturen in de 14e en 15e eeuw, lezing voor Buurtbelang Aerdenhout-Bent- BEVALLEN van een zoon: E. B. Draaisma-Haije; M. C. G. Spijker- Muhr; W. F. A. Stolvoort-Bakker. BEVALLEN van een dochter. M. G. Kappénburg-Latjes; C. M. Jankowski- Lieffering; O. van der Hoorn-Breems M. G. Bauer-PostmaA. Bongers-Mol- Suringar-Studer. ONDERTROUWD: J. A. van Domme len en E. Baars; J. B. Dinkla en D. tf' „Yan Cuijlenborg; J. Brand en A. F- M. Aarts. GETROUWD; H. Esveld en G. R. F. van der Sluis. tpS.YEï\LEPENA- Enkel, 74 j. Lijs- np<ft Biersteker, 81 j., Craye- esterlaanJRobertus-Kamerman, 58 J-> Gasthuisvest; B. Voskuilen-Tietema, ter is r9,uineastraat; H- Hulst-Wal- °3 j„ Klarenbeekstraat. gen. Tegen hem eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 10.000. Hoewel de accountant ook hier de hand in had, was gebleken dat de koopman zelfs ook herhaaldelijk in zijn weekstaat veranderingen had aangebracht. Ver der liet de koopman alles aan de ac countant over. Het kon volgens de officier voorkomen, dat er een enkele keer een post in de weekstaat ontbrak maar verdachte knoeide regelmatig met de cijfers. „Hij had aan dé accountant kennelijk niet genoeg." De verdediger bepleitte clementie. Een 49-jarig vishandelaar stond ten slotte terecht omdat hij ƒ42.000 voor de belasting had verzwegen. Drie maan den gevangenisstraf en een geldboete van 8000 was de eis van de officier van justitie. Naast de belastingontduiking had de vishandelaar zich ook schuldig gemaakt aan het kopen van staven goud om zijn vermogen te consolideren. Toen hij ze moest terugverkopen aan de Ne- derlandsche Bank, verloor hij echter 4000. Ook had hij de rente niet aan gegeven van ƒ50.000, welk bedrag hij in 1953 had uitgeleend. B. en W. van Haarlem hebben aan de heer M. Proper (C.P.N.) in antwoord op diens schriftelijke vragen laten we ten, dat het tragische verdrinken van twee kinderen in het Spaarne moeilijk in verband gebracht kan worden met de situatie op de Hooimarkt en de Friese Varkenmarkt, als gevolg van de aan wezigheid van de fustcentrale. Zover kon worden nagegaan hebben zich de laat ste tien jaar, dat de fustcentrale daar gevestigd is, geen verdrinkingsgevallen daar voorgedaan. Het College zet uiteen, dat er 's zo mers ongever 40.000 kisten worden op geslagen en 's winters ongeveer 20.000 per dag. De kisten worden voortdurend geladen en gelost. Het sorteren eist veel ruimte en het laden en lossen moet langs de hele lengte van het terrein plaats vinden. Een afrastering, zoals de heer Proper had voorgesteld, zou veel geld kosten en het nuttig effect zou heel gering zijn. B. en W. zijn het met de vragensteller eens, dat de huidige si tuatie rond de fustcentrale feitelijk on houdbaar is. De groente- en fruitmarkt wordt echter gehouden op de Kouden- horn en de fustcentrale moet daar in de buurt gevestigd zijn. B. en W. zeg gen toe met voortvarendheid een andere oplossing te zullen nastreven. Een dertigjarige Duitser en diens ze- venentwintigjarige landgenote zijn ter observatie naar het Marinehospitaal te Overveen vervoerd na een aanrijding die zaterdagmiddag om half een op de Zeeweg gebeurde. Beide slachtoffers waren inzittenden van een Duitse per sonenauto, waarvan de bestuurder uit de richting Overveen komende op de Zeeweg naar een uitspanning wilde rij den. Hij verzuimde daarbij een uit de richting Bloemendaal aan Zee komende en door een 55-jarige inwoner uit Vel- sen bestuurde personenauto voorrang te verlenen. De auto's botsten met een hevige klap tegen elkaar. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. Bij de Hoogovens in Umuiden worden degenen, die een be kroond idee in de ideëenbus gedeponeerd hebben, niet alleen beloond met een premie van tenminste tien gulden, maar bovendien wordt onder hen een mandje van vijfentwintig Jcippe- (eigenlijk Columbus-) eieren verloot. Wie precies op dit Ei- van-Columbus-idee gekomen is, wordt angstvallig geheim gehouden, maar wel is bekend, dat het Columbus-mandje dezer dagen voor het eerst verloot is. Het werd gewonnen door een Hoogoven-employé met een toepasselijke voorletter: de heer IJ. Vrielink links op de foto), die het mandje ontving uit handen van de bedrijfsdirecteur, ing. F. W. E. Spies. De heer Vrielink was op het volgende, met f35.- bekroonde idee gekomen: „bij het merken van platen op de weegschalen in walserij-west gebruik maken van een lange krijthouder, waardoor vóórdat de plaat gewogen is, reeds order- en vaknummer opgeschreven kunnen worden, hetgeen een vlotter intern transport bevordert." Voor de speeltuin „Zaanenoord" was het zaterdagmiddag een belangrijk ogenblik toen zich om drie uur op de speeltuin een select gezelschap vormde voor het nieuwgebouwde clubhuis, dat trots met de Hollandse driekleur prijkte Ingeleid door de voorzitter, de heer van Wattingen, opende de ere-voorzit- ter van de Haarlemse Katholieke Ver eniging voor het gezin, de heer W. J. van Liemt, jr. dit clubhuis, dat hij de voorziening in een lang gemis noemde. ,,Wat heeft deze tuin een metamorfose ondergaan, het ziet er fantastisch uit, aldus de heer van Liemt, die releveerde hoe het eerste speeltuinbestuur hier maar weinig perspectief kon zien. Hij bracht grote dank aan de heer Dorre- steijn, direkteur van Hout en Plantsoe nen, voor wat deze voor de speeltuin, zowel als voor het hele speeltuinwerk doet. Het deed het hoofdbestuur genoe gen, te zien, wat geworden is van dit huisje, dat in Monnikendam werd aangetroffen en thans hier zo fleurig staat. Spreker nam gaarne zijn hoed af voor het werk, dat de vaders, in het bijzonder de voorzitter, aan werk heb ben verzet. Het gemeentebestuur biedt met plezier de helpende hand, maar dan moet het zien, dat ook met eigen middelen en initiatief wordt medege werkt. Hij dankte ook opa Ten Bos, die hij als voorbeeld stelde van de idea le medewerker. Nadat de heer Overtoom, voorzitter van de speeltuin „Kindervreugd" met een geestig woordje een gaskachel had aangeboden, vertelde de heer van Wat tingen op, dat naast het board en de betonnen vloer ook de verlichting was geschonken. Ook opa Ten Bos kwam met een ca deautje aandragen, een electrische klok, die onder luid applaus direkt een plaat sje kreeg. Met pastoor Trouwborst, ka pelaan Schut en de heer Dorresteijn, waren ook een tweetal schoolzusters en hoofdinspecteur Endlich onder de geno digden, die nadat kapelaan A. H. Im- bens het gebouw had ingezegend ge legenheid kregen het interieur, dat in frisse kleuren is gehouden, te bezichti gen. Eerst zaterdagmorgen kwam de heer G. van Eek, gemeentesecretaris van Bloemendaal, er achter dat hem die zelfde morgen een hulde zou worden gebracht, omdat hij zijn koperen jubi leum als secretaris vierde. Zeer ver rast door het onverwachte, maar ook onder de indruk van zoveel belangstel ling, moest de heer van Eek aan het einde van de morgen deze hulde wel over zich laten gaan. De „koperen" secretaris werd door een aantal personen uit de ambtelijke kring toegesproken en daarbij werden hem verschillende geschenken over handigd. De burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, getuigde in de radazaal in het bijzijn van een vijftigtal genodigden, onder wie enige raadsleden, oud-raadsleden, hoofden van dienst en bestuursleden van Het Witte Kruis, dat het op de dag, dat twaalf-en-een-half jaar geleden de heer van Eek tot gemeentesecretaris werd benoemd, goed is te overzien wat de jubilaris in een ambtelijke loopbaan van vijfendertig jaar bij de gemeente voor Bloemendaal heeft betekend. Hij werd in Bloemendaal op io augustus ?90l-§ ™el?' trad °P achttienjarige 2|- janaarl 1923- als typist in dienst, kreeg op i november van dat jaar zUn vaste aanstelling en doorliep in de volgende jaren een zes tal rangen om op l januari m5 tot hoofdcommies te worden benoemd On 7 mei. 1945 werd hij waameSd Se cretaris en 25 april 1946 volgde ziin aan stelling tot secretaris. Dit gebeurde met Met enige spanning is de voorstel ling van „Het landgoed Stepantsjiko wo" tegemoet gezien. De Nederlandse Comedie, die het stuk zaterdagavond in de stadsschouwburg speelde, trof een talrijker publiek dan normaal. Het stuk was door W. I. Nemirowitsj Dants- jenko geschreven als een toneelbewer king van de gelijknamige novelle van F. M. Dostojewski. Peter Sjaroff had de regie gevoerd. Ko van Dijk speelde de centrale rol van de aartshuichelaar roma Fomitsj Opiskin. Begrijpelijk dus, dat de verwachtingen nogal hoog gespannen waren, zeker bij degenen onder de toeschouwers, die van gezel schap en regisseur de prachtige „Rus sische voorstellingen uit voorgaande jaren kenden. „Men is evenwel teleurgesteld. De to- „efi ^Ve g van Dostojewski's no- }seen mislukking geworden. In taferelen wordt de nauwelijks „e iende geschiedenis naverteld van de °rven huichelaar Foma Fomitsj, die y eP °P het landgoed Stepantsjikowo a! i;„genesteld en - hoewel gast - „e ®j£enaar> kolonel Jegor Rostanjew, *1 fap11l}e tyranniseert. Dank zij ^ten»n Sergei, de landeigenaar enkele verlichte geesten, Fon)a. maar op het kritieke aime de slappeling van een RH TWt^® weer terug te komen. boin^^KteVtf"1 T het verhaal minder belangrijk. Hij beschrijft een milieu, yyataJA", f,y,n aantal Russische karakters ontwikkeld worden. Die karakters en hun verhouding tot de hoofdpersoon, Foma, maken de kracht uit van de novelle. In de toneelbewerking is daar van weinig te nierken. De bewerker heeft een Dostojewsky weinig overge laten. Regisseur Sjaroff heeft de voorstelling opgezet als een prentenboek, desnoods als een Camera Obscura. Met pijnlij ke nauwgezetheid heeft hij ieder detail verzorgd en al die typen die er op het landgoed rondlopen naar zijn grote leermeester Stanislawski tot in de bijzonderheden getekend. Misschien dat door die nauwgezetheid van de regie juist zo opviel, dat het decor van Lucas wensing weinig allure vertoonde, hoe wel de kleuren bijzonder mooi waren. Die fraaie, verzorgde nauwgezetheid trof men ook in de eenvoudige en toch zeer karakteristieke costuums van A Roland Holst-De Meester. Maar heel die verzorging van de details maakte sterk de indruk de aandacht te willen afleiden van waar het in feite om ging: de handeling. Die handeling was er nau welijks. Van een conflict was geen sprake, tenzij misschien inwendig in de weifelmoedige kolonel. Maar de toneel bewerker is er niet in geslaagd de aard van die weifeling duidelijk te maken. Zoals hij er evenmin in ge slaagd is de figuur van Foma uit de omstandigheden nader te preciseren. Misschien dat om die reden Ko van Dijk als Foma trachtte zijn rol van Tartuffe te copiëren. Maar Foma is een heel andere figuur dan Tartuffe. Tartuffe was in feite een geesteszieke, die in zichzelf geloofde. Foma daaren tegen is een sluwe, berekenende niets nut die uit sociale rancune de wereld naar zijn hand tracht te zetten. Zijn optreden is zonder meer beledigend. Ko van Dijk had zich een afgrijselijke kop geschminkt, die de afzichtelijkheid van dit karakter duidelijk demonstreer de. Hij speelde de rol knap, maar had zich een verkeerd uitgangspunt geko zen, zodat hij tenslotte zelf niet meer kon verklaren, waarom deze Foma zich zo aanstelde. Johan Fiolet was een prachtige kolo nel, menselijk, kinderlijk en herinne rend aan de grote Tsjechow-figuren. De bewerker had hem echter geen kans gegeven zijn rol logisch on te bouwen. Een van de mooiste creaties van deze avond vond ik persoonlijk de negativistische student van Frans 't Hoen, die R^et een beheerste charge zijn werkelijke aard typeerde. Paul Huf speelde de opvliegende landeige naar ook gechargeerd, maar daarbij was van beheersing niet veel te mer ken. Henk Rigters maakte van de °Hd^. JewSrai, eerj dwaas mannetje vol wijsheid en Eli Blom speelde een goed- getypeerde geldzuchtige aristocraten- vlooi. BÜ dA. d h™lsr£ljen bewonderde ik vooral Elisabeth Hoytink als de uiterst gespannen, hysterische Tatjana: een creatie van goed volgehouden en minu tieus verzorgde typeerkunst. Mien Duv- maer van Twist was de onvermijde lijke Mater Familias, wijs en grillig tegelijkertijd. Naast haar was Mimi Boesnach een grappig-dwaze om niet te zeggen: mallotige gezel schapsdame. Nienke Sikkema speelde de jeugdige gouvernante met een ont wapenende beheerstheid en met heel weinig uiterlijke middelen. Het was prachtig, maar paste niet in deze weel derige regie. Marie Hamel was een prachtig overdadige moeder van de geldzuchtige jongeman en Heieen van Meurs en Rita Marechal speelden klei nere rolletjes heel aanvaardbaar Het landgoed Stepantsjikowo is dus geen toneel geworden, maar een pren tenboek met soms heel mooie, soms ook foeilijke prentjes. De toneellief hebbers zullen wel met weemoed ge dacht hebben aan Sjaroff's prachtige Tsjechow-vertolkmgen. J- W. v. d. V. Het gezelschap van het landgoed Stepan tsjikowo: Foma Fomitsj (Ko van Dijk) door het grootste deel van zijn omge ving aanbeden. algemene stemmen in de raad, die toen nog onder voorzitterschap stond van jhr. mr. J. A. den Tex. Het was voor de jubilaris dan ook wel een blijk van grote sympathie, dat de oud-burge meester voor deze huldiging uit Gel derland was overgekomen. „De heer van Eek had toen hij hier kwam op een salaris van zestig gul den per maand de maarschalkstaf, in dit geval de secretarispen, al in zijn ransel. Het is een moeilijk ambt. De secretaris mag zijn mening in deze zaal nooit uiten. Daarom is het goed dat wij nu in deze zaal onze mening over hem eens wel uitspreken. De bescheidenheid siert hem, maar het Bloemendaalse schip weet hij toch steeds in goede haven te brengen. Op voortreffelijke wijze stelt hij zijn gro te gaven in dienst der gemeente. Als men vraagt wat zijn interesse is, ook in zjjn vrije tijd, dan is het antwoord: de gemeente. Binnen het gebouw der secretarie zorgt hij voor een goede sfeer. Tegenover de heer van Eek hebben we veel goed te maken," zo besloot burgemeester Voller zijn toe spraak. Hij overhandigde namens de gemeen teraad enige grammofoonplaten voor de discotheek van de jubilaris. „U heeft deze platen zeer beslist nog niet, want ze staan niet op het goed verzorgde overzicht van uw discotheek," zei de burgemeester, die vervolgens namens het college van B. en W. twee boek werken aanbood. Aan mevrouw van Eek werd een plant overhandigd. De heer J. F. Cassee, chef van de af deling Onderwijs, sprekend namens de ambtenaren, bood een boeket bloemen aan. „Wij hebben in de heer van Eek niet alleen een secretaris, maar ook een goed mens en daarvoor zijn wij u dankbaar," aldus de heer Cassee. Mr. L. C. Kolff, voorzitter van de personeelsvereniging der gemeente ambtenaren, overhandigde een foto-al bum voor de foto's die het resultaat zijn van een der liefhebberijen van de secretaris: de fotografie. Twee dozen si garen waren de hierna aangeboden ge schenken. De heer N. Scheffer, ge meente-ontvanger, bood een doos aan namens alle hoofden van dienst. Oud wethouder A. van Geluk gaf sigaren als persoonlijk geschenk. De gemeente secretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, bood namens de secre taris,senkring Haarlem en omgeving, die hij als voorzitter vertegenwoordigde, een boekenbon aan. Hij prees de in de Kring bestaande allerprettigste verstandhou ding. Na onze bijeenkomsten gaan wij na de gedachtenwisseling rijker naar huis, zei de heer Bosman. De boeken bon van de collegae is bestemd voor het nog te verschijnen boek „Eenzaam en toch niet alleen" van prinses Wilhel- mina. Enigszins ontroerd door zoveel be langstelling sprak de heer van Eek woorden van dank tot allen, die deze dag zeker tot een onvergetelijke voor hem zouden maken. Hij getuigde van zijn dankbaarheid deze positie te heb ben mogeh bereiken. Zondagavond om 8.15 uur parkeerde de heer H. v. B. uit Haarlemmerliede zijn luxe auto tegenover het postkantoor te HiUegom. Menende dat er aan de rechterkant van de weg een rijwielpad was, plaatste hij de auto op de rijweg, ongeveer anderhalve meter van het rechter trottoir. Terwijl de heer H. x. B. een brief ging posten bleef zijn 15- jarige dachter K. M. v. B. in de auto achter. Uit de richting Hillegom (zuid) kwam een bromfietser, de 18-jarige Hillegom- mer J. L. K., wonende Brouwerlaan 55. Juist toen hij de auto passeerde, opende mejuffrouw K. M. v. B. het rechterpor tier van de auto met het gevolg dat de bromfietser er mee in aanraking kwam en de macht over zijn stuur verloor Hij werd met zijn brommer wel tien meter over de weg gesleurd en bleef be wusteloos liggen. Dokter A. van der Kaaden constateerde een hersen schudding en shock, terwijl de linker hand van het slachtoffer waarmede hij waarschijnlijk de autodeur had geraakt, ernstig was beschadigd. Hij is per zie kenauto naar de Mariastichting in Haar lem vervoerd. De bromfiets werd ernstig beschadigd. Het operettegezelschap „Dioge" zal op 11 en 12 november in de Haarlem se schouwburg voorstellingen geven van de operette „De Vogelkoopman" van Carl Zeiler. Men verwacht dat het r.-k. kerkhof „Valkenburg" van de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart in Heemstede rond 1960 geheel vol zal zijn. Uitbrei ding van de begraafplaats zelf is niet mogelijk gebleken. In overleg met het kerkbestuur heeft het gemeentebestuur van Heemstede nu aan de raad voorge steld de algemene begraafplaats uit te breiden met een terrein van ongeveer 1950 m2 gronds, gelegen tussen de ka tholieke begraafplaats „Valkenburg" en de badmeesterswoning aan de Glip- per Dreef, nummer 127. Dit terrein, dat in onderhoud bij de gemeente zal blij ven, zal speciaal bestemd worden voor begravingen van parochianen van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart. Het biedt plaats aan 200 tot 250 graven, hetgeen voor de eerstkomende vijftien jaar voldoende wordt geacht. B. en W. van Heemstede vragen in verband hiermee de raad om een cre- diet van 40.(XX),- om bedoeld terrein ge- bruikensgereed te maken. Het moet op gehoogd worden en de sloot, die de be graafplaats „Valkenburg" van het op te hogen terrein scheidt, moet gedempt worden. Rond het gehele nieuwe gedeel te, behalve aan de zijde van de begraaf plaats „Valkenburg" zal een raster werk moeten worden geplaatst. B. en W. stellen de raad bovendien voor met het kerkbestuur een overeenkomst aan te gaan, dat de gemeente voortaan te gen een jaarlijks vast te stellen vergoe ding de bestaande begraafplaats „Val kenburg" zal gaan onderhouden, inclu sief het onderhouden der graven. Boven dien zullen de graven op „Valkenburg" tegen een jaarlijks vast te stellen be drag van gemeentewege gedolven wor den. In verband met deze uitbreiding van de algemene begraafplaats met een r.-k. gedeelte, vragen B. en W. van Heem stede de raad de verordening op het begraven op de algemene begraaf plaats in die zin te wijzigen, dat paro chianen van „O. L. Vrouw Hemelvaart" daar zonder meer begraven kunnen Een spel van strijd en eerzucht tussen blanken en kleurlingen in een nieuwe wereld, vormt het gegeven in „Van an der ras" door Arnaud d'Usseau en James Gow geschreven in de vertaling van Froukje de Waard, waarmee de r.-k. to neelvereniging BAVO in gebouw St. Ba- vo dit nieuwe seizoen inzette. Weer werd deze avond gespeeld in een wedstrijd-toernooi, thans uitgeschreven door het Werkverband-Katholiek-Ama- teurtoneel. Waar we de inhoud van het stuk al eerder in onze kolommen weer gaven en de beoordeling van spelkiyali- teiten en eventuele kritische beschou wing menen te moeten voorbehouden aan de wedstrijd-jury, lijkt het ons vol doende hier even vast te leggen, dat BAVO ook deze avond weer alle zeilen bijzette, om de plaats nr. twee wel ke in het Landjuweel werd behaald met „De schipper van de Maartje Jacoba" niet prijs te geven. S. In het „Van der Aartsportpark" heeft de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" zondag het wegseizoen besloten met de traditionele sluitingswedstrijd om de „Veenhof-Staphorstbeker". Even als verleden jaar scheen deze kostbare trofee weer in de prijzenkast van de Heemstedenaar Piet Steenvoorden te komen. Hij snelde namelijk als eerste over de eindstreep. Maar op de laatste 200 meter zou Steenvoorden van zijn rechte lijn afgeweken zijn en daarbij de Santpoorder Coen Visser gehinderd heb ben. Visser diende daarop een pro test in, dat na eenzijdige behandeling Steen voorden, Sminia en Buis wer den niet gehoord werd toegekend, zodat de Veenhof-Staphorstbeker" voor één jaar in het bezit van Visser komt. Een weinig bevredigend slot. Er werden in deze sluitingswed strijd verscheidene uitlooppogingen on dernomen, doch zij leverden geen van alle enig resultaat op. Het peloton bleek volkomen aan elkaar gewaagd. Een valpartij in de slotfase van de strijd, waarin nagenoeg het hele peloton be trokken werd en waarbij Cees Jansen tot zijn nek in een sloot belandde, zorg de tenslotte toch nog voor een afschei ding. Piet Steenvoo.den, Coen Visser, Eddy Sminia .en Henk Buis wisten aan deze massale valpartij te ontkomen en snelden in deze volgorde over de finish lijn. Steenvoorden winnaar? Visser pro testeerde en dit had tot gevolg dat de aanvankelijke winnaar naar de tweede plaats werd verwezen. De uitslag luidde: 1. C. Visser, Sant poort; 2. P. Steen voorden, Heemstede; 3. E. Sminia, Haarlem; 4. H. Buis, Vijfhuizen; 5. Th. Mathot; 6. C. Uttien; 7. A. van Dijk; 8. H. v. d. Geest; 9. F. Vaars, allen Haarlem; 10. K. van Tin telen, Vijfhuizen; 11. A. Reekers, Nieuw Vennep; 12. A. Straver, Haarlem. Uitslag C-klasse: 1. G. Fennis, 2. H. Peters. 3. R. Hendriks, 4. J. Vergers, 5. L. Nijssen, 6. J. v. d. Horst, 7. M. van Steyn, 8. M. Bouma, 9. Van Kaam, 10. H. van Schie. Met uitzondering van Amsterdam, waar nog een winterserie gewandeld zal kunnen worden, heeft de Noordhol landse Wandelsportbond met de dit weekeinde gehouden herfsttochten het wandelseizoen 1958 afgesloten. In maart 1959 zullen de wandeltochten worden hervat. Tegenover de ongeveer vierhonderd wandelaars, die zich in 1957 voor de jaarlijkse herfsttochten meldden, kon den dit jaar ruim vijfhonderd deelne mers worden genoteerd. Van het pa rochiehuis Domi af aan het Zandvoor- terpad in Overveen, waar op beide da gen de start en finish waren, gingen za terdagmiddag 145 junioren en 80 senio ren op stap. Zondag waren het 153 ju nioren en 169 senioren. De tezamen 298 jongeren hebben voor het grootste deel het parcours van tien kilometer afge legd; enkelen liepen meestal in groepsverband de vijftien kilometer. Ongeveer zestig wandelaars legden zon dag de vijfentwintigkilometertocht af. Van de totaal 547 deelnemers hadden 334 wandelaars zich tevoren bij voor inschrijving aangemeld. In het totaal werden tweeëntwintig groepen geno teerd. Er waren veel groepen uit Am sterdam en omgeving en uit deze om streken. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de N.H.W.B. is reeds vastge steld. De vergadering zal dit keer in Haarlem worden gehouden, op zaterdag 24 januari in Brinkmann. Reeds voor die tijd zal het wandelprogramma voor het jaar 1959 bekend zijn. worden, ook al zjjn ze niet in Heemste de ingeschreven. De parochie strekt zich ook buiten Heemstede uit en de Veror dening laat zulks in haar huidige vorm niet toe. Bovendien moet de Verorde ning op de heffing van Begraafrechten gewijzigd worden. Niet-ingeschrevenen in Heemstede kunnen op de algemene begraafplaats slechts begraven worden tegen een tarief dat 50 pet. boven het normale ligt. Het ligt in de bedoeling nu ook voor de niet in Heemstede in geschreven parochianen van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart het ge wone tarief te doen gelden. Omdat de oude muziektent van Heem stede, die dateert uit 1925 en al die tijd veelvuldig gebruikt is, volledig ver sleten is, willen B. en W. van Heemste de een nieuwe muziektent aankopen. Zij vragen de raad daartoe een cre- diet van 9250,-. De oude tent verkeert in een zodanige staat, dat drie mensen gedurende twee dagen nodig zjjn om haar op te bouwen. De nieuwe tent vraagt van drie mensen slechts 3H uur. De nieuwe muziektent staat op een wagen met luchtbanden, die echter vol ledig gecamoufleerd is. Zij heeft een diameter van 7 meter en biedt plaats aan 60 personen. B. en W. van Heemstede vragen de raad een crediet ten behoeve van het bestuur van de St.-Bavo-parochie in Heemstede. Hiervoor zullen nieuwe schoolbanken worden aangeschaft voor de laagste drie leerjaren van de St.- Jozefschool aan de Herenweg, alsmede kl^ssebureaux voor alle leerjaren en podiums voor vier lokalen. In deze school moet men zich op het ogenblik behelpen met ondoelmatig materiaal. Nu Heemstede besloten heeft over te gaan tot een systeem van dubbeltarief meting, wil men met Haarlem een over eenkomst aangaan om gebruik te ma ken van het in Haarlem toegepaste systeem van toonfrequent-afstanasbe- sturing. Heemstede wil daarvoor een vergoeding betalen voor 2000.- per jaar. Voor de aanschaf van de beno digde apparatuur voor dit doel, wordt aan de raad bovendien een bedrag van 48.000.. gevraagd. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor de Verordening op de heffing van straatbelasting, die op 1 januari 1959 afloopt, ongewijzigd te verlengen. B. en W. zien geen reden om wijziging in de verordening, noch in het tarief aan te brengen. De n.v. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van 14 eengezinswoningen te Santpoort (noord). Voor deze woningen hebben zich voldoende gegadigden aan gemeld. Op grond van artikel 7 van het besluit bevordering eigen-woningbe- zit heeft het Bounwfonds thans bij de gemeente Velsen ingediend een zestal verzoeken om garantie voor de betaling van de rente en aflossing van een, over eenkomstig het genoemde artikel bere kend gedeelte van de aan de kandidaat bouwers te verstrekken hypothecaire geldleningen ten behoeve van een gelijk aantal woningen. De overige gegadigden zullen de te hunnen behoeve te bouwen woningen zelf financieren, zodat in deze gevallen geen garantie behoeft te worden ver leend. De plaatselijke commissie van het Bouwfonds heeft B. en W. ingelicht om trent de financiële en morele betrouw baarheid van de kandidaten. Mede in aanmerking nemende de door hen beklede functies zjjn B. en W. van oor deel, dat zij in staat kunnen worden ge acht de aan te gane verplichtingen ter zake van de betaling van rente en af lossing na te komen. Ingevolge artikel 8 van het besluit bevordering eigen-woningbezit kan de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid aan de gemeenten toezeggen, dat uit 's Rijks kas voor 50 pet. zal worden deelgenomen in een eventueel verlies, voortvloeiende uit een zeker- heidsstelling. Het door de gemeente op zich te nemen risic is derhalve zeer gering. Gistermiddag omstreeks half drie reed een zekere A. v.d. ff. uit gaar dingen ter hoogte van de Ruigenhoek op zijn bromfiets in de richting Noordwij- kerhout. Bij het passeren van een wiel rijder, moet hij zijn aangereden door een volkswagenbusje. De bromfietser werd tegen de grond gesmakt, waar hy bewusteloos bleef liggen. Dokter van Praag uit Noordwijker- hout, en de E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse om het slachtoffer te helpen. In levensgevaarlijke toestand moest hy per ziekenwagen naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Leiden wor den overgebracht. De chauffeur van het Volkswagenbusje was nergens meer te bespeuren en de politie heeft hem per radio verzocht zich te melden. vorig opening Slot 27/10 (Niet officiële Koersenj 93ft 92% - 91T, 8614b 8 6 ij 88 88^, - 90 91V4 Neb 1953 3% Ned 1953 Ned 1956 Pi Ned 1948 C/4 Ned 1950 C/4 Ned 1954 C/4 Ned 1955 1 1-3% Ned 1947 Ned 62-64 bei fac inschr Grtbk 1946 3% MNG Won bouw 6 \ed Handel Mil oen A K U 1 an BerKel t Patent alve-Delfi eert Van Gelder Kon Hoogovens eert unllever eert Ned Kabel Philips son Petroleum .Amsterdam" Rubber loll Amerika LJJn son Ned Stoomb Mi xed Scbeepv Unie S L.M. H V.A. neb ut) eert v dam 2% '561 A dam *56 A'dam CD Rentespaarbr 94A 89% 108% 186 237% 244 349% 183% 335 438 445 294% 377% 383% 187.70 187 72% 72% 149% 151% 162% 163% 129% 131 98.50 116% 117 124.90 124.60 85 94 94% 113%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3