Het raadsel van de rook Heeft mgr. Dante zich vergist? 51 v.s. PARIJS over felle reactie van Abbas verbouwereerd Spoedige oplossing van het vraagstuk thans weer uitgesloten geacht Kardinaal Canali zou zeer ernstig ziek zijn ubico Sovjet-Unie weigert om voor een jaar haar kernproeven te staken Bouwprogramma lijkt voor 1958 volledig uitgevoerd te kunnen worden - ■prSSBaBB t MENSENSTROOM ALS EB EN VLOED OP ST. PIETERSPLEIN 22 doden bij mijnramp in de Hedenmorgen zwarte rook DE ALGERIJNSE KWESTIE Wellicht eerlang gedwongen het Conclaaf te verlaten Chinees eten voor kardinaal Kardinaal Van Roey niet ziek Daling van de bouwprijzen in de drie grote steden .Het weer. ■Hp ipsrw Brandpunt Matsoe Bisschop van Fulda afgetreden Goudvisgevangen Minister Witte tot Tweede Kamer: DOOR VRACHT AUTO GEGREPEN Twee doden ee MORRIS 'êeforeyot/tfi/f// Droog weer Het weer in Europa y *f '*r& wm [7*1 - DINSDAG 28 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30049 Kleuter door auto gegrepen en op slag gedood PARIJS, hedenmorgen. De afwijzing door de „voorlopige regering der Algerijnse republiek", na twee dagen beraadslagen, van generaal De Gaulles suggestie voor het bereiken van een bestand in Algerije heeft tot dusverre van regeringszijde nog geen officiële en gezaghebbende reacties teweeg gebracht. In de Parijse politieke en journalistieke milieus echter heeft niet slechts de afwijzing op zich maar meer nog de agressieve formulering waarin zij gegoten werd en anders naar men meent vooral de overmacht aantonend van de „militaire" over de „politieke" elementen verbouwereerdheid ge wekt. En het is aannemelijk dat iets dergelijks zich ook in de boezem der regering voorgedaan heeft. SLEPER MISTE DE BOOT Schilder maakte val van 12 meter GAAT U VERHUIZEN? Heren wollen Tweedjassen l&NHH i i - im «i, 1 &>ÜI ira BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuidens Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) De hoge functionaris die tijdens het Conclaaf belast is met het verbran den van de stembriefjes en verdere paperassen in het kacheltje van de Sixtijnse Kapel, en dus met het produceren van witte of zwarte rook, is de Prefect der Ceremoniën, de sympathieke mgr. Dante. Een naam die in de wereldliteratuur voor alle tijden geassocieerd is met het begrip van eeuwi ge vuurgloed, pek, zwavel en smook: „de hel". Dat nu juist deze functio naris niet deskundig is gebleken, integendeel zondagavond de wereld een kwartier lang in verwarring heeft gebracht door het ontwikkelen van zoveel onmiskenbaar witte rook, dat een Amsterdamse brandweerman automa tisch „hoei!" was gaan roepen, is de eerste verrassing geweest van dit Conclaaf. Neen, men had voor dit werk beter een van huis uit Amster damse jongen kunnen nemen, als goed Hartjesdagvierder atavistisch ver trouwd met een behoorlijk „fikkie", het leveren van vuur en rook in alle gewenste hoeveelheid en kleur. Maar de prelaat heeft het intussen toch geleerd: de rook die maandag verscheen, mocht dan jammer genoég bei de malen zwart zijn geweest, hij liet er tenminste geen twijfel aan. Hij was vies, vuil, grauw, zwart. zmmm X» En zo verliep de menigte, vooral maandagmiddag wederom in overwel digende omvang aan schattingen dur ven wij ons nauwelijks meer te wagen: het St. Pietersplein is onverzadigbaar, honderdduizend mensen betekent er niets ook ditmaal zonder het vurig verbeide nieuws, maar het was toch anders dan zondagavond toen men ver wonderd nog en onzeker, langzaam en aarzelend afdroop. Het weer was zo mogelijk nog mooier, maar de sfeer, de spanning deze dag bleken minder. In tussen heeft het Conclaaf thans acht maal gestemd het kan eventueel ook zeven keer zijn geweest en dat is na de ervaring der voorafgaande verkie zingen al aan de hoge kant. Het raadsel van de witte rook op zondagavond is nog altijd niet opge lost. Bekend is, dat ditmaal om rook ontwikkeling te bevorderen een pek- echtige substantie beschikbaar was, 1o gebruiken voor zwarte, en een soort rookpatronen, zoals bij de luchtmacht vjorden gebezigd, voor witte rook. SlV8 dus mogelijk, dat mgr. Dante, we i.0tte Seen expert in dit soort trn™ ia Plaats van het pek, een pa- °n v°0r witte rook heeft gebezigd, aJ"ooor ten aanschouwen van de hon- Ulzenden op. het plein en van de mV-1'1' lenzen der wereldtelevisie het kon ontstaan. Ook .Prins Cnigi, Maarschalk van het Conclaaf, wist er geen oplossing voor. Vandaag is ten derden male en nog wel terwijl trams en autobussen staken, de grote uittocht gevolgd naar het St. Pietersplein, de mensenstroom heen en terug als een beweging van eb en vloed, met rustige vroegkomers en jachtig ge- haasten op het nippertje, priesters die de tijd benutten om hun brevier te bidr den, zusters hun getijden, venters de gelegenheid om langs de opmarswegen olijven en pinda's, gepofte kastanjes en limonade te slijten. En rondom het plein bloeit de zwarte handel in Vati caanse postzegels „Sede vacante". Zul len deze postzegels vandaag hun actuele betekenis verliezen? mm Giacomo kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna (links) in gesprek met Giuseppe kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua. Deze foto werd gemaakt kort voor de aanvang van het Conclaaf. iiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiminiiiiiniiiiiiiiiiiii In een steenkolenmijn te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich gisteren een ontploffing voorge daan, waardoor 22 mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten. Zij kwamen allen om het leven. Tot dusver zijn zeventien lijken geborgen. 166 an dere mijnwerkers, die benedengronds waren toen het ongeluk geschiedde, wisten zich in veiligheid te brengen. Met ingang van zaterdag is de 78- jarige mgr. dr. J. B. Dietz, bisschop van Fulda, (Duitsland)om gezondheids redenen afgetreden, aldus bericht het K.N.P. Hij was van 1936 coadjutor en sedert 1939 bisschop van deze zetel. We gens zijn verzet tegen het nazisme en zijn verdiensten voor de wederopbouw na 1945 ontving hij in 1953 het groot kruis van verdienste van de Bondsrepu bliek. Sedert 1955 is hij ere-burger van Fulda. Door de toestroming van vluch telingen vooral na de oorlog steeg het aantal gelovigen in het bisdom van 300.000 tot 800.000. Vanochtend te 11.07 uur steeg weer zwarte rook op uit de pijp op de Six tijnse kapel, aangevende dat de kardi nalen bij hun eerste twee stemmingen van vandaag nog geen Paus hebben ge kozen. Dit melden AFP en DPI. lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlIlinillllilllllllllllllll De 54-jarige chef-monteur G. Helbers uit Zwolle heeft in het Zwar- tewater bij Hasselt een „goudvis" ge vangen. Het was een baars van der tig cm lang en een half pond zwaar. Toen hij het dier van de haak haalde voelde hij iets hards in het lichaam van de vis. Thuis gekomen maakte hij het beestje schoon en daarbij stiet hij tot zijn grote verbazing op een gouden zegelring. De politie is van de vondst in kennis gesteld. Het wachten is nu op de eigenaar. Maandagochtend is de 5-jarige Egbert Mooy uit Slootdorp, toen hij met zijn autoped de overgang van rijksweg no. 7 bij de Wierweg overstak, door een personenauto die uit de richting van de afsluitdijk kwam, gegrepen. De kleuter was op slag dood. Een recente foto van de Camerlengo Benedetto Aloisi kardinaal Masella, bisschop van Palestrina (links) die men hier in gesprek ziet met Gregonus Petrus XV kardinaal Agagianian, patriarch van Cilicië in Armenië. (Van onze Romehj«c -tvUME ho/q Naar verluidt zou de naal-protodiaken Nicola Canalf ziek zijn en wellicht eerlang ged worden het Conclaaf te verlaten, n" kardinaal is sinds geruime tijd hart„,.e tiënt en hij heeft in het jongste verle den verscheidene malen in acuut ie- vensgevaar verkeerd door zijn kwaal. Gezien de beslotenheid van het Con claaf kon het bericht over een nieuwe crisis niet officieel worden bevestigd. Wel is bekend geworden, dat de arts- conclavist dr. E. de Lollis de medische en klinische rapporten van een of meer kardinalen heeft laten komen van bui ten het Conclaaf. Vast staat ook, dat de maarschalk van het Conclaaf, prins Chigi, alles in gereedheid heeft laten brengen voor het geval, dat iemand vanuit het Conclaaf naar het ziekenhuis vervoerd zou moeten worden. De documenten zouden gistermor sen aan dr. De Lollis overhandigd zijn en wel door een der tourniquets vvaardoor goederen onder str®?^e controle en censuur binnen de afge sloten ruimte gebracht kmmen wor den. Kardinaal Micara heeft enige Wollen kleren laten komen, wat ook (Van onze Romeinse correspondent) Elke morgen brengt de gezant van nationalistisch China bij de H. Stoel de heer Sié Chéou-Kang, precies op hetzelfde uur een zending, die enkele schalen inhoudt, aan een der tourniquets, welke de enige verbinding tussen het Conclaaf en de buitenwereld vormen. De schalen bevatten kip, rijst, bami en andere Chinese spijzen en zijn bedoeld voor de bedlegerige kar dinaal Tien Ken-sin. De eerste maal was hier een ongetwijfeld bloem rijk hoffelijke brief bij in Chinese karakters. Men vraagt zich af wie der prelaten of kardinalen deze brief aan de voorgeschreven strenge cen suur heeft kunnen onderwerpen?! Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het aartsbisdom Mechelen, dat in ver binding staat met de secretaris van Kar dinaal Van Roey te Rome, heeft de be richten omtrent de ziekte van Zijne Eminentie gedementeerd. De secretaris houdt contact met Zijne Eminentie over ba a" die niet met het conc,aaT ver- kee iloullen- Volgens het dementi ver zond ?')ne Eminentie in de beste ge- idheidstoestand. """""""'""niiiiiiiiNimiiiiiiiimiMimiiiimiiimiiiiiiiiiii (je.eEj2 aan'eiding tot geruchten vorm de' T?oG?r- deze kunnen gevoeglijk tot worden^einse Cönclaafkoorts herleid totEvermoedensZaeailpheeft 7Taste^e .grond zich de benam? gfSeven. Men herinnert Pauskeuze? dat waLC°nS]itutie °Ver de een- en de eer<5tJ^de eerste mor- resultaat oplevere™ hlgst?mming gee" pas tegelijk met de twalammateriaal (middag-) verkiezing wor.it m°rge"' Gisteren waren de morspmt. brand, reeds te elf uur beëtadigf^®"1^1^®" uur begon de zwarte 'rook uit de schoorsteen der Sixtijnse kapel te ko men. Men kan aannemen, dat na de H Mis van negen uur de keuzevtrgtdel ring ongeveer om 10 uur begint Gister morgen zou het HColleges tonen het uur twee verkiezingen gehouden hebben, wat gezien het ritueel bii- zonder en bijna onverklaarbaar snel is mede in vergelijking met de andere keren, die een tijdsduur van minstens anderhalf uur vroegen. De algeme ne gevolgtrekking luidt dan ook, dat er gistermorgen niet tweemaal, doch slechts één keer gestemd is en dat de reden hiervoor was, dat een der kardi nalen tijdens de zitting in ernstige ma te onwel geworden zou zDn- Wat de gezondheid der andere kardi nalen betreft: De bojaarde Franse kerk vorst George Grente (86 jaar), de aartsbisschop van Le Mans, is zeer zwak en wordt verpleegd in het binnen het Conclaaf gelegen appartement van mgr. P. C. v. Lierde. De Chinese kar dinaal Tien Ken-sin (68 jaar) is nog lang niet hersteld van een auto-ongeluk en moet het bed houden. De bouwtijd heeft zich in het afgelo pen jaar niet ongunstig ontwikkeld. De bouwtijdindex over de eerste twee maanden van 1958, die door de minister is verstrekt, geeft een verbetering te zien met ongeveer 5 pet vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar. Alleen in het laatste kwartaal van 1957 waren de cijfers op dit punt lager dan in 1958. Over de bouwprijzen valt volgens ir. Witte weinig te zeggen, omdat de ze van te veel verschillende factoren afhankelijk zijn. Wel kan worden ge zegd, dat in de periode 1953-1957 de prijzen met 30 tot 35 procent zijn ge stegen. Deze stijging was o.m. een gevolg van de stijging -an lonen en materiaalprijzen, de betere afwerking en de grotere inhoud van de wonin gen. De minister vermeldt thans een da- Rusland heeft gisteren bekendgemaakt dat het weigert om van vrijdag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en Engeland aangekondigd hadden te zullen doen, aldus bericht Reuter. De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Zorin, legde deze verklaring af in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York. Het standpunt van de Westelijke mogendheden die weigeren onmiddellijk en onvoorwaardelijk hun kernwapenproeven te staken, is voor de Sovjet- Unie reden om voort te gaan met kernproeven. Zij zal dat doen in de ver houding van één tot één ten aanzien van het aantal proeven van Amerika en Engeland tezamen. Rusland wil m.a.w. evenveel proeven nemen als het Westen genomen heeft, gerekend van 31 maart j.l. af, toen Rusland een zijdig het nemen van proeven tot september staakte. De Russische regering zal net zo han delen, indien Amerika en Engeland ook in de toekomst een overeenkomst voor algehele staking van kernproeven blij ven dwarsbomen. Maar indien Amerika en Engeland bereid ijn om met Rusland overeen te komen direct en voorgoed de proefnemingen met deze wapens te staken, zal Rusland ogenblikkelijk met de proeven ophouden, hoewel de Sov jet-Unie gelijk bekend veel minder proefexplosies teweegbracht dan Amerika en Engeland, aldus de Russi sche staatsman. De Russische gedelegeerde verklaar de dat zijn regering zal trachten zoveel mogelijk bij te dragen aan het welsla gen van de Geneefse conferentie, die vrijdag begint. Hij vroeg de Assemblée zich ondubbelzinnig uit te spreken voor onmiddellijke stopzetting der kernproe ven en dat deze staking van kracht blijft totdat de atoomgeleerden tot een akkoord zijn gekomen, waar en wan neer dan ook. Zorin wees erop dat opschorting voor een jaar van de proeven niet werke lijk een staking van de proeven inhoudt, daar men ongeveer een jaar nodig beeft om de gegevens van gehouden proeven uit te werken en om nieuwe voor te bereiden. Daarom wil de Sovjet- Unie aan zulk een tijdelijke staking niet meedoen. De Amerikaan Barco acht te Zorins verklaring zeer belangrijk en zei toen dat de Amerikaanse delegatie haar met zorg zou bestuderen. Zij rechtvaardigde de bezorgdheid waar van in de commissie over Ruslands wa re bedoelingen was gewaagd. „Maar ik hoop en vertrouw dat ik ernaast ben", aldus Barco. Een sleepboot uit IJmuiden heeft van nacht om half één een prooi een nog onbekend gestrand kustvaartuig op nei laatste moment met vlag en wimpel uit zijn ogenschijnlijk benarde posme lien wegvaren in de optrekkende mistbanken voor de kust van Zandvoort. Bij de kustwacht in de badplaats aan de Noordzee werd omstreeks tien uur maan dagavond vernomen, dat ter hoogte van de strandweg en de Zeestraat een iU" t v a ar tui g door de nevels misleid op de derde bank op 60 meter van het strand was gelopen en daar was blijven steken. Het was toen "De'^pe'uit IJmuiden zette koers naar de coaster, echter alleen om van dichtbij het evenement mee te maken dat het schip opeens losschoot van de bank en rustig de zee weer instak. Gisteravond tegen half zeven is door onbekende oorzaak de 45-jarige con structieschilder G. J. Pluijm van het 12 meter hoge dak van zijn woning aan de v. d. Werffstraat gevallen. Hij was op slag dood. Hij had juist zijn TV- antenne nagekeken en zou weer door een zolderraam naar binnen klimmen, toen hij waarschijnlijk uitgleed en zqn evenwicht verloor. De man kwam juist tussen twee benzinepompen terecht. Ondanks de minder gunstige verwachtingen in het begin van dit jaar lijkt de realisering van het bouwprogramma nu toch binnen het bereik van de mogelijkheden te liggen. Naar minister Witte in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer meedeelt, is in de eerste drie kwartalen van 1958 subsidie aangevraagd voor ruim 32.000 woningwetwoningen en 29.000 premiewoningen. De ontwikkeling van de premiebouw na mei van dit jaar doet de regering verwachten dat in 1959 38.000 premiewoningen in aan bouw zullen worden genomen waarmee het globale bouwprogramma 40.000 woningwetwoningen en 40.000 premiewoningen wat de laatstge noemde sector betreft vrijwel wordt gerealiseerd. ling van de bouwprijzen in de drie grote steden van 7 a 8 procent vergeleken met 1957 als gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt. In andere gemeen ten is deze invloed echter geringer ge weest. Intussen liggen de huren van premiewoningen in de drie grote ste den nog voor 70 procent tussen de 110,- en 130,- per maand. Over het geheel wordt voor 66 procent van de particuliere huurwoningen een huur van minder dan 100,- betaald. De druk die door het ministerie op de aanbestedingsprijzen is gelegd heeft globaal gezien geleid tot een verlaging van de aanvankelijke prjjsaanbiedingen in de orde van grootte van 10 procent. Het aandeel van de systeembouw zal in het komende jaar groter zijn dan in 1958. Verder wordt in 18 gemeenten ge bouwd op basis van grote contracten, die voor het merendeel een loopduur hebben van vijf jaar. Generaal De Gaulle persoonlijk zal van de afwijzing wellicht vinden dat zij zijn grote opzet om op gelukkige wijze en zeer korte termijn in Algerije de wa pens en de terreur tot zwijgen te bren gen en het Algerijnse vraagstuk zeer beslist p de weg te zetten naar een vreedzame en politieke oplossing, voor alsnog op onaangename wijze schaak mat zet. Maar het kan daarbij tot troost strekken dat in Frankrijk zelfs vrijwel alle voorstanders van een vérgaand li berale Franse Algerije-politiek de ge bleken „onredelijkheid" van de zgn. voorlopige Algerijnse regering scherp veroordelen en dat aan deze veroorde ling in meerdere of mindere mate wordt deelgenomen door Frankrijks Weste lijke bondgenoten en zelfs door Marok ko en Tunesië. Ook ai is na het onverzoenlijke com muniqué van zondag j.l. een nadere toe lichting komen mededelen, dat de voor lopige regering niet de bedoeling heeft gehad het beginsel van onderhandelin gen met Frankrijk te verwerpen, het lijkt er thans geenzins naar uit te zien, dat wanneer eind november ook in Al gerije de algemene verkiezingen zullen worden gehouden, een bestand zal heer sen en dat openlijk of bedekt ook door het front gepatroneerde nationalistische kandidaten eraan zullen deelnemen. Naar de conservatieve Figaro zich uit Algerije laat berichten, heeft overigens deswege het negatieve antwoord van de voorlopige Algerijnse regering in behou dende Europese milieus eerder voldoe ning gewekt. De 69-jarige gehuwde landbouwer H. E. uit Orvelte (Dr.), is gistermorgen, terwijl hij bezig was een varken voor zich uit te drijven, tegen een zware vrachtauto opgelopen. Zijn verwondingen waren zo ernstig, dat hij bijna on middellijk overleed. Te Melick (midden-Limburg) is gis termiddag de 70-jarige voetganger W. Kloedt bij het oversteken van de straat door een vrachtwagen aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis te Roermond is over leden. iiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Wij garanderen u een verhuizing, uitgevoerd vakkundig personeel, eens inlichtingen F. D A M I A A N S EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456 - 14155 - goede door Vraag 52514 Aavenen tie BARTEL'ORISSTP HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 7.28-17.19. Maan: 18.28-9.06. Station Stockholm Oslo Kopenhagei Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Borne max. neersL Weer temp. afgeL gisteren 24 uur zwaar bew. 12 0 licht bew. 15 0 zwaar bew. 11 0 mist 16 0 geheel bew. 10 0 motregen 9 0.S mist 13 0 onbewolkt 14 0 onbewolkt 22 0 motregen 12 0.1 mist 15 0 mist 8 0 geheel bew. 7 0 geheel bew. 7 0 geheel bew. 17 0 geheel bew. 13 O mist 14 0 onbewolkt 24 0 X .y'^ •- V" Matsoe is een van de eilanden, die in het brandpunt van de wereldbelangstelling staan. Hier ziet men hoe schoolkinderen en huisvrouwen met vereende krachten loopgraven graven en wallen opwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1