Altijd en vóór alles priester ANGELO GIUSEPPE RONCALLI Zijn voortdurend voorbeeld is St. Franciscus van Sales Te Deum in alle kerken op de dag van de Pauskroning SSrawKsrrss» President Vincent Auriol zette hem de rode baret op Volk van Nieuw-Guinea raakt in Nederland teleurgesteld Netelige taak met grote tact vervuld Dodelijke klap tas - „Uw ja zij ja5 uw neen neen" Mgr. Roncalli in 1950 in Den Haag Amsterdam en Volendam óm srvESt&wfc ™ó.':vïi Bus botst tegen werktrein beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" Overijssel Comm. der Koningin gaat jubileren priester gewijd werd m de kerk van Ma- president Auriol en minister Jules Moch begroeten Mgr. Roncalli, Apostolisch Nuntius in Parijs, tijdens een receptie op het Elusée. F elicitatiere gister in de Pauselijke internuntiatuur Acht gewonden J. v. Rek overleden Econoom van Hageveld te Heemstede Oud-gouverneur dr. Van Baal: Opvolging prof. Scholten in de Tweede Kamer Voormalige adjudant blijft gedegradeerd In het begin van dit jaar heeft Paus Johannes XXIII, toen nog Angelo Giuseppe Kardinaal Roncalli, de nieuwe ondergrondse basiliek in Lourdes ingewijd. Men ziet hem hier in de straten van Lourdes. Kleuter in sloot verdronken Autorit na kermis eiste een dode l12 jaar jeugdgevangenis voor jongeman ie F* Iers WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 PAGINA 3 6 november zal het twaalfeneenhalf jaar geleden zijn dat ir. J. B G. M. Ridder de van der Schueren het ambt van commissaris der koningin in Over ijssel aanvaardde. Die dag zal het pro vinciaal personeel yi de statenzaal dit feit herdenken, terwijl de dag daarop een buitengewone statenzitting zal wor den gehouden, gevolgd door een recep tie half drie in hotel Wientjes. 's Avonds wordt in de gemeentelijke schouwburg Odeon te Zwolle een gala avond gegeven waaraan medewerking wordt verleend door het Overijssels Philharmonisch Orkest, de toneelgroep Theater, en Opera Forum. ROME, hedenmorgen (Van onze Romeinse correspondent) Angelo Giuseppe Roncalli, door Gods Voorzienigheid als Johannes XXin bisschop van Rome, stedehou der van Jezus Christus en 261ste op volger van St.-Petrus, is met zijn 76 jaar een gezond man, iemand die tot het picnische type behoort en hij is even innemend als resoluut, wils krachtig als charmant. Suaviter in modo weet hij zijn doel te bereiken. Al eerder gaf een medewerker uit Venetië deze schets van patriarch Roncalli: „Zijn voortdurend model is St.-Franciscus van Sales, zijn enige diplomatie die van de evangelische liefde, zijn grote wapen het vertrou wend geduld, dat op alles hoopt in de wetenschap, dat God zelfs de Iam- pepit, die walmt, niet dooft". Als aartsbisschop van de Serenissima placht hij iedereen die hem wanneer dan ook wilde bezoeken, te ontvan gen. En tegen zijn omgeving, die de reeds bejaarde kardinaal poogde tot een ander systeem, tot meer afgeba kende audiëntie-uren te brengen, handhaafde hij zijn wil: „Er kan al tijd iemand bij zijn, die zijn hart wil uitstorten, die wil biechten". HllllillElllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Angelo Giuseppe Roncalli stamt uit een boerengeslacht dat al eeuwen in het land van Bergamo (Noord-Italië) woont. Sporen van zijn familie vindt men daar reeds in de 15de eeuw. Wel licht hebben de Roncalli's eens een lei dende rol gespeeld en in aanzien ge staan. Daar kan het oude geslachtswa pen op wijzen: een toren op een veld van zilver en rood. Het kroostrijke ge zin echter, waarin op 25 november 1881 de toekomstige Paus geboren werd, was dat van een onbemiddelde deel- pachter, van een kleine boer op een kleine witte hoeve te Sotto il Monte, een dorp van 2000 zielen, 15 kilometer van de stad gelegen op een lage heuvel. Hij was de derde van tien kinderen en de oudste zoon. De pastoor van het naburige Carvico heeft het pientere mannetje klaarge stoomd voor het college te Celana, waar hij van zijn negende tot zijn elfde jaar de rest van het lager onderwijs ge noot en toen vertrok Angelo met de aspi ratie om priester te worden naar het klein-seminarie van het bisdom Berga mo Het groot-seminarie volgde hij te Rome, waar hij zijn doctoraal theologie behaalde en reeds op 23-jarige leeftijd ria in Monte Santo, toen xeerae nu a naar zijn diocees terug, waar de bis schop mgr Radini-Tedeschi, hem be zemde tot zijn secretaris. Dat is hij gebleven tot hij bij het uitbreken van r6 eerste wereldoorlog onder de wape- lj n werd geroepen. Maar behalve func- "°nar,s ;n het diocesane bestuursappa- aa_t was hij tevens docent aan het semi- JiSS* en gaf er kerkgeschiedenis en apo- crehi'L',IIistoric is de liefde van Roncalli vlammm? toen z":1 toog "Hang tot het Vlammend paarsrood der Pauselijke nuntii was.verschoten, legde hij nog de laatste hand aan het vijfde deel van een Zijner publikaties ,,De acten van het be zoek van St.-Carolus Borromeus aan Bergamo". In zlin liefde voor de geschiedenis bespeurt men ook de liefde voor zijn geboortegrond, de grond waaruit noch zijn missiearbeid in den vreem de noch zijn episcopaal ambt in T_ kiie, zijn diplomatieke functie ia rijs en allerminst de patriarchale waardigheid te Venetië hem hebben kunnen ontwortelen. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij aanvankelijk hos pitaalsoldaat, da,, sergeant-verpleger, dan luitenant-aalmoezenier. Met een woordspeling op zün voornaam Ange lo kreeg hij de bijnaam van de „en gel der soldaten". Waar de aalmoeze nier vertoefde in de verwarrende en verwoestende oorlogstijd trad hij ook op als zielzorger der burgerbevolking. Van 1918-1921 leek het of hij naast zijn gewone arbeid nog vier oorlogsjaren er bij wilde inhalen: werk voor oud-strij ders, onder studenten, in de Katholieke Actie, voor meisjes en vrouwen, in de scholen, op het seminarie, aan het bis dom. Bovendien belastte de bisschop hem met de geestelijke leiding van de grootseminariestudenten en menig priester in het Bergamese diocees is de huidige Paus nog dankbaar dat hij hem als jong seminarist heeft weten te loodsen door de altijd" woelige wateren van iedere naoorlogse periode. Paus Benedictus XV haalde Don An gelo Roncalli naar Rome. Dat was in 1921. Toen nam zijn leven een keer. De kerkelijke overheid stelde de spoedig tot huisprelaat benoemde mgr. Roncal li voor andere taken. Vier jaar lang was de prelaat verbonden aan de Con gregatie tot verbreiding van het ge loof. Hij moest de samenwerking in de missies organiseren en departementale bureaus en werkwijzen reorganiseren. In deze tijd reisde hij veel en bezocht voor zijn arbeid de Italiaanse bisdom men, Frankrijk, België en Nederland. In 1925 zond Pius XI hem naar Bulga rije als apostolisch visitator. Mgr. Roncalli is tien jaar op zijn moei lijkste post in Bulgarije gebleven, waar van'de laatste vijf jaar als apostolisch delegaat. Hij maakte er in de praktijk kennis met de problematiek der Grieks- Orthodoxe kerk, met de vraagstukken van de hereniging der Oosters-schisma- tieke en Latijns-katholieke christen heid, met de Slavische volkeren, hij leerde er Russisch. Pius XI stuurde mgr. Roncalli in 1935 verder naar het Oosten: tot titulair aartsbisschop van Nesembria bevor derd, werd hü apostolisch vicaris en de- legaat in Turkije, delegaat voor Grie kenland en administrator van het latnnse vicariaat van Constantmopel. Tot 1944 is mgr. Roncalli daar op zijn post gebleven als diplomaat, middelaar, organisator en niet het minst als ziel zorger. Ware de toen 63-jarige prelaat zün otium cum dignitate ingegaan, ieder zou gezegd hebben dat de boerenzoon uit Bergamo een druk, voor Kerk belangrijk en een voor hem zelf hoogst eervol en interessant leven achter zich had. Maar Paus Pius XII plaatste hem over naar Parijs, als nuntius. .Is de positie van een nuntius in Frank rijk immer een moeilijke, die een maxi mum aantact vereist, in 1945 was de ze plaats een bijzonder delicate. Naar het geheim gevraagd van zijn slagen heeft nuntius Roncalli eens geant woord, dat het bijbelwoord „Uw ja zij ja, Uw neen neen" het richtsnoer was bij zijn optreden als diplomaat. In het con claaf van januari 1953 verhief Paus fjUs XII hem, die 5% jaar later zijn op- vmger zou worden, tot het purper. Naar PU" gebruik was het het Franse staats- Ho d'e he nieuwe kerkprins de rode overhandigde. Bij zijn vertrek ty peerde het katholieke blad La Croix ^.hrdmaal Roncalli als volgt: „Hij was „hbo en vóór alles priester. Hij houdt van directe contacten en al zijn daden De bisschoppen van Nederland zul len gezamenlijk een schrijven opstellen, dat zondag in alle H.H. Missen zal worden voorgelezen. In dit schrijven zal de keuze van Paus Johannes XXIII officieel aan de gelovigen worden be kendgemaakt. Op de dag van de Paus kroning zal in alle kerken een plech tig Te Deum worden gezongen. Kort nadat uit Rome het bericht werd gemeld dat de nieuwe Paus was gekozen, kondigden de klokken van de kathedrale kerk in Utrecht dit voor de katholieken in de wereld zo belang rijke nieuws aan. Het klokgelui werd overgenomen door tal van parochiekerken in de stad Utrecht. De vicaris-generaal van de aartsbis schop van Utrecht, mgr. Th. G. A. Hen driksen vernam het nieuws via de extra-radio-uitzending die aan de Paus keuze was gewijd. De aartsbisschop vari Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, vertoeft momenteel nog in de West. De nieuwe Paus heeft in de tijd, dat hij apostolisch nuntius was in Parijs, een bezoek gebracht aan mgr. Paolo Giobbe in Den Haag, die een studie vriend van hem is uit de jaren op het college Cera Sola te Rome. Mgr. Giobbe kent mgr. Roncalli ook goed uit de tijd, dat hij een functie had bij het Pauselijk missiewerk te Rome; mgr. Roncalli was toen president van de hoofdraad. De Pauselijke nuntius internuntius te Den Haag noemt Paus Johannes XXIII een zeer vriendelijk en joviaal mens. In september 1950 heeft mgr. Roncal li incognito een weekend in ons land De Pauselijke internuntiatuur in Den Haag zal de verdere week druk worden bezocht naar aanleiding van de verkie zing van Paus Johannes XXIII. Er is een register geopend, waarin men zijn gelukwensen met de verkiezing van de nieuwe Paus kan vastleggen. Ambassa deurs en diplomatieke vertegenwoordi gers in Den Haag maken van deze ge legenheid tot felicitatie druk gebruik. Sommigen van de bezoekers nemen de gelegenheid te baat de Pauselijke in ternuntius, mgr. Paolo Giobbe, persoon lijk met de verkiezing van de Paus te feliciteren. Het register zal nog ver scheidene dagen ter tekening blijven liggen. en woorden zijn gericht op een oriënta tie naar de waarheid en de liefde. De regel van zijn leven is immer geweest dat te zoeken wat opbouwt tegen hetgeen afbreekt." Drie dagen na Roncalli's verheffing tot het kardinalaat volgde z\jn benoeming tot patriarch-aartsbisschop van Venetië. De grijze prelaat keerde terug naar zijn Noord-Italië, naar de ko ningin der Adria, eensde bisschopsze tel van een andere zoon des lands, de H. Pius X. Zijn diplomatieke zending was geëin- 61?J?aar Paus Pius XII eerde de nog nïfift 6 man, die „altijd en vóór alles hem dF nVaS op bijzondere wijze door hem de hogepriesterlijke bediening van J?oe'ujae, maar roemruchte patriar- van, Venetië toe te kennen. De Ve- ,ne? hebben hem leren kennen als S?,?,, Fbjk bestuurder, streng soms, De patriarch was een hoofs gastheer die van een matige maar goede tafei hield, als zijn voorganger Sarto. Midden oktober bracht de gondel van het aarts bisschoppelijk paleis kardinaal Roncalli door de Canal Grande, onder de Ponte di Rialto door, naar het station. Daar werden hem de protocollaire eerbewij zen gebracht. Hij zal nooit meer naar de lagunen- stad terugkeren, tenminste niet als de pontifex van dat bisdom, nu hem te Ro me het hoogste pontificaat, dat van de universele Kerk, op de schouders werd gelegd. Uit deze summiere levensschets blijkt, dat de nieuwe Paus een veel zijdig mens is, die door zijn talent als jong priester reeds te Rome opviel. Hij heeft jaren in de parochiële ziel zorg gewerkt, in het leger, onder de jeugd; in het onderwijs. Al is hij geen vakgeleerde, ook in zijn drukste tijd speurde hij na, schreef en publiceer de. Een vijftal jaren werkte hjj aan de Congregatie De Propaganda Fide te Rome, was missiebisschop en werd expert in de zaken der Oosterse Kerk en van het Oosterse Schisma. Hij maakte, hoewel niet afkomstig van de Pauselijke diplomaténschool, een briljante diplomatieke carrière en be stuurde tenslotte het belangrijke aartsdiocees. .Uiterlijk enigszins op Pius IX gelij kend heeft hij onmiskenbaar trekken met zijn grote voorgangers X, Pius XI en Pius XII. Wat be Paus ertoe met zijn uitge- Tnï. n befde voor de historie de naam Jonannes te kiezen, die sinds 1334 door NIEUWE PAUS EEN GROOT VRIEND VAN FRANKRIJK doorgebracht. Hij kwam op een zater dag naar Den Haag. Op de zondag heeft hij o.m. een rondvaart door de Am sterdamse grachten gemaakt. Later op de dag ging mgr. Giobbe met zijn gast naar Volendam. Mgr. Roncalli had zeer veel belangstelling voor de kleder dracht van de Volendammers, die ter Vespers gingen. Een autobus van de B.B.A. is van morgen vroeg bij Veghel op een trein gebotst. Er zijn acht gewonden, waar van er zes zijn opgenomen in het St.- Jozefziekenhuis te Veghel. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij ten aan de dikke mist, waardoor de chauffeur van de bus de knipper lichten van de overweg in de Veghel- se dijk niet of te laat heeft gezien. De trein, waar de bus op botste, was een werktrein, die zich juist in beweging had gezet en dus nog zeer langzaam reed. De trein moet namelijk voor en na de overweg stoppen, omdat het treinpersoneel zelf de lichten van de overweg in en uit moet schakelen. De spoorlijn Veghel-Uden wordt alleen ge bruikt voor goederenvervoer. In de bus zaten arbeiders van de D.A.F.-fabriek te Eindhoven. Van de trein is de derde wagon uit de rails gelopen. In de afgelopen nacht is plotseling de econoom van het Seminarie Hage veld te Heemstede, de zeereerw. heer J. J. M. A. M. van Rek. overleden. Hij is 47 jaar geworden. De thans overledene werd op 19 maart 1911 in Haarlem ge boren en werd 6 juni 1936 priester ge wijd. Als kapelaan kwam hij in de pa rochie van O. L. Vrouw Altijddurende Bijstand in Santpoort-Dorp. Twintig jaar geleden werd hij als leraar ver bonden aan het seminarie Hageveld, waar hij wis-, natuur- en scheikunde doceerde. Sinds twee jaar was hij eco noom aan het seminarie- Hij had de bijzondere zorg voor de zusters en het personeel en was belast met de administratie van het rymna- sium. De econoom was op het semina rie een zeer geziene figuur en hij heeft steeds hard gewerkt om verbeteringen aan te brengen. Onder meer bracht hij tal van reorganisaties en restauraties tot stand. Zijn stoffelijk overschot werd vanmorgen gevonden door de moeder overste van de zusters. Om acht uur zou hij de H. Mis bij de zusters opdragen, maar omdat hij op zich liet wachten ging de overste kijken. De regent van het seminarie heeft hem nog het H. Olie sel toegediend. Wanneer de begrafenis zal geschieden is nog niet bekend. Het stoffelijk overschot is in het seminarie opgebaard. iiiiiiiiimiiniiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie li ja n """«rig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met „lezier üw werk kunt do.nl geen Paus meer gedragen is' Het zal spoedig bekend worden. TT^f? ,WaA,0nTr J?e titelkerk, die de H. Vader ka !naal te Rome had, de Santa Prisca, dat Nederlandse ar cheologen een mitreum blootlegden. De kardinaal had er belangstelling voor en men hoopte op zpn steun om later ook door opgravingen de geschiedenis van het oude bedehuis verder te kunnen na speuren. Het wapen van de Paus is zijn ge slachtswapen, een toren op een veld, dat bestaat uit drie horizontale banen in rood, zilver en rood. Als kardinaal breidde hp het een weinig uit door de bovenste rode balk te beladen met een Franse lelie ter weerszijden van de to ren en boven de toren af te beelden de Venetiaanse leeuw met het Evangelie boek. Zijn wapenspreuk is: Oboedientia et Pax, gehoorzaamheid en vrede. fi/n» tt VA (Van onze Haagse redactie) Volgens dr. J. v. Baal, oud-gouver neur van Nieuw-Guinea, is de slecht ste oplossing van de kwestie Nituw- Gumea deze: ons op welke manier dan ook te trachten te ontdoen van dit ge biedsdeel dat ons in de Indische archi pel nog rest. En als wij niet weglopen is er voor ons een grote taak wegge legd, aldus de heer v. Baal in znn le zing over Nieuw-Guinea's taak en uit zicht welke hij in Den Haag hield on der auspiciën van de stichting Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité". Steeds weer, aldus dr. v. Baal, wor den de bewoners van Nieuw-Guinea als ze kranten lezen uit het vaderland te leurgesteld in dat vertrouwen dat zij zelf in de toekomst van hun land met behulp van Nederland hebben. Een overheid die zich laat leiden door een gevoel van spijt over wat er in het ver leden gebeurde, vergeet haar taak en haar plichten om als overheid haar onderdanen te voeren naar een doel, aldus de heer v. Baal. Het doel is de inwoners van Nieuw- Guinea op te voeden naar de zelfstan-1 ten houdt, digheid die ze op het ogenblik nog niet kunnen dragen. Op Nieuw-Guinea zijn tal van mogelijkheden aanwezig om een bepaalde graad van welstand voor hen tot stand te brengen, aldus de oud gouverneur. In de bodem bevinden zich ontginbare delfstoffen. Als men langzamerhand kon komen tot de vestiging van kleine onderne mers, zou hiermee reeds een grote stap zijn gemaakt. Dan zou het volk van Nieuw-Guinea geen volk van be zitlozen blijven. Vanuit het vaderland wordt deze zaak evenwel niet gestimu leerd. De twijfelachtige houding die om trent de te voeren politiek algemeen heerst, maakt een ieder die hiertoe zou willen overgaan, bij voorbaat wan trouwig, aldus de heer v. Baal. De acties die tegen Nederland wor den gevoerd onder het mom van anti kolonialisme zijn rechtstreeks tegen ons Nederlanders gericht, aldus de heer v. Baal, die tenslotte betoogde dat eerder een twijfelachtige houding dan een re soluut optreden het gevaar voor het uitbreken van een oorlog in zich beslo- (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen „Onder de als papabili beschouwde kardinalen," schrpft hedenmorgen in Le Figaro graaf Vladimir d'Ormesson, ge wezen Frans ambassadeur bn de H. Stoel en kenner bp uitstek op het ter rein der diplomatieke betrekkingen tus sen Frankrpk en het Vaticaan, „was de naam van de patriarch van Venetië de meest gevierde en de meest popu laire. De nieuwe Paus is een grondige kenner van ons land, waar hp acht jaar pauselijk nuntius is geweest. Hp arri veerde er vlak na de bevrijding Hii bee" .bet herboren zien worden fót de vrijheid. Hp heeft het in alle richtingen doorkruist. Hp heeft zich geïnteres seerd voor al zpn activiteiten! Op zijn voorstel zpn een groot deel van onze bisschoppen door Paus Pius XII geko zen. Niemand is beter op de hoogte van de Kerk an Frankrijk, van haar deug den, haar moeilijkheden, haar trouw en haar ideaal. De Fransen hebben het gevoel, dat zp, zo men dit woord mag gebruiken, een vriend bekleed zien met het opperpriesterschap. Kardinaal Ron calli, zo»ls 'J. "em goed hebben ge kend, is essentieel een goed man, van een grote fynzmnigheid, van een ruim en soepel menselijk begrijpen, een voor alle zaken openstaande geest". Bovenstaande woorden van de emi nente Franse kath0iieke diplomaat en schrijver geven wel zo ongeveer de al gemene Se,voeA®a® weer waarmee men te Parps de verheffing van de gewe zen pauselpke nuntius te Parijs tot het Pausschap beeft vernomen. Daarenbo ven wordt er nog aan herinnerd, dat mgr. Roncalb door paUs Pjus XII tot nuntius te Rarps werd benoemd in een tijdsgewricht, waarin aan het ver- vullen ,vanA^. kerkelpk-diplomatieke post enige bijzonder netelige kanten za ten. Het Franse bewind, waarmee in de persoon van mgr, Roncalli de H. Stoel de diplomatieke betrekkingen in normale banen ging brengen, was voort gekomen uit het- verzet, nadat de H. Stoel te Vichy vertegenwoordigd was geweest door mgr. Valerio Valeri. Col laboratie-kwesties en processen speel den in de Franse politiek van na de be vrijding een zeer grote rol en van me nig hooggeplaatst prelaat in de Kerk van Frankrpk werd gevonden, ook in de kringen van de in het verzet ge smede Franse christen-democratie, dat hij te zeer met het Vichy-bewind was ingenomen. Mgr. Roncalli, die in 1944 te Pa rps als nuntius arriveerde, is daar in deze hoedanigheid geaccrediteerd ge bleven onder de voorlopige regerin gen van achtereenvolgens generaal De Gaulle, de socialist Gouin en de volksrepublikem Georges Bidault, daarna vanaf 1947 tot 1953 bij de eer ste president van de vierde Franse republiek, Vincent Auriol. Het was president Auriol die krachtens een oud, het Franse staatshoofd toeko mend privilege, tijdens een zeldzame plechtigheid op het Elysée mgr. Ron calli na diens creëring in 1953 tot Kar dinaal de rode baret opzette. Het heet te Parijs dat tussen nuntius en pre sident een ware vriendschap gegroeid was en ter gelegenheid van Kardinaal Roncalli's uitverkiezing tot Paus heeft Auriol verklaard, dat hij zich altijd getroffen had gevoeld door vooral de ze twee eigenschappen van de nun tius: zijn edelmoedige ruimdenkend heid en zijn innige goedheid. Wij hebben boven gezinspeeld op de buitengewone mate van tact, die van mgr. Roncalli vereist werd voor wat men met enige vrijmoedigheid ook mag noemen het gladstrijken van een aan tal in de oorlogsjaren moeilijk gewor den verhoudingen. Een bijzonder nete lige taak heeft mgr. Roncalli later vooral te vervullen gehad in de kwestie der priesterarbeiders. Behalve dat mgr. Roncalli te Parijs gewaardeerd werd als een zeer be- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIillllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII kwaam en subtiel diplomaat, genoot ook zijn persoon in alle kringen waar hij zich bewoog hoog aanzien; de door d'Ormesson gebezigde uitdrukking po pulariteit is eveneens zeker niet mis plaatst, Mgr. Roncalli bezat in hoge ma te wat de Fransen noemen een vitale en nobele bonhomie en een onverstoor baar goed humeur. Hij hield van spre ken, hetgeen hij doorgaans deed in een bloemrijk versierde stijl, en in een vloei end Frans, uitgesproken met een zin gend accent. Hij bewees menigmaal een goed kenner en bewonderaar te zijn van de literaire voortbrengselen van Frank- rijks gouden eeuw en eens vermaakte hij zijn gedistingeerd gehoor door op een nieuwjaarsreceptie op het Elysée als zijn deken de wensen aanbie dend van het corps diplomatique een aantal „personnages" uit de fabels van La Fontaine te actualiseren. De Franse katholieken vergeten ten slotte niet dat de nieuwe Paus, toen hij nog jong priester was en secretaris van mgr. Radini-Tedeschi, bisschop van Bergamo een figuur van for maat in het Italië van die dagen een geregeld bezoeker was van de „so ciale weken van Lyon". Als opvolger van prof. mr. L. W. G. Scholten (A.R.) die als lid der Tweede Kamer heeft bedankt wegens zijn be noeming tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, komt in aanmerking de heer G. A. Kieft te Utrecht. De heer Kieft is voorzitter der A.R.-fractie in de Utrechtse gemeente raad. Hij is deskundig op het gebied van financiële en fiscale vraagstukken. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren de uitspraak be vestigd van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, waarbij de voor malige adjudant van de rijkspolitie te Roelofsarendsveen, werd gedegradeerd tot wachtmeester le klas en als zodanig werd overgeplaatst naar Amsterdam. Aan de gestrafte adjudant was ten laste gelegd, dat hij ter gelegenheid van een nationale feestdag drank en rook artikelen van derden ten geschenke had aangenomen en dat hij misbruik had gemaakt van sterke drank ter gelegen heid van het zilveren ambtsjubileum van een zijner ondergeschikten. Cyprus In vele delen van Cyprus is gisteravond weer een uitgaansverbod afgekondigd. Dit geschiedde enkele uren nadat de gouverneur had aange kondigd, dat zij alle opgeheven zouden worden. Het opnieuw afkondigen van uitgaansverboden houdt verband met nieuwe incidenten. (Rtr) De rechtbank te Roermond heeft vonnis gewezen in de zaak tegen een 40-jarige inwoner van Venlo, die tijdens de Pinksterkermis te Blerick na een woordenwisseling de 37-jarige F. Meyers uit Venlo een klap toediende. Laatst genoemde kwam daarbij dusdanig te vallen, dat men hem de volgende ochtend dood in bed aantrof. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Dinsdagmorgen is het bijna 2-jarig zoontje van de familie Hoogschagen te Oterleek in de sloot achter het huis geraakt en verdronken. Het kind was met zijn moeder en grootmoeder in de tuin, toen de telefoon ging. Beide vrouwen gingen naar binnen. Toen zij tien minuten later terug kwamen vonden zij het kind levenloos in de sloot. De Maastrichtse rechtbank heeft een 19-jarige pluimveehouder uit Heerhugo- waard veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, door te bren gen in een inrichting voor jongelieden, met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De jongeman had 25 augustus van dit jaar te Meerssen met zijn 19-jarige vriend, eveneens uitHeer- hugowaard, kermis gevierd en was toen in beschonken toestand met zijn auto weggereden. Onder Schimmert was htj in volle vaart in een flauwe wegbocht tegen een boom gereden, waardoor zijn vriend op slag werd gedood. Er was een jaar en acht maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vjjf jaar geëist. {den fvan yrar kite |gte tnet lar- |eb- ter- op eer dat /en- iee- ter- de dat zelf zijn jken oor- ens, de kis- £en- be- een ten- Jan- Éaar- vier- op gen, C. ond, reeg een ple- s te ink, zijn ster ;erk Bii- ing- op- het ;rk- ion- van ;aa* aSl«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3