Elektriciteits- en zieken- vervoertarieven en begraafrechten moeten verhoogd worden HOELA HOEPELS A.N.W.B. wendt zich dringend tot de minister Sporthuis Haarlem fgROUUEl) Nieuw plan voor T.B.C.-bestrijding op middelbare scholen B.B. is te duur HAARLEM BOUWT DIT JAAR SLECHTS 800 VAN DE VOOR GENOMEN 1200 HUIZEN Systeembouw gaat in ruimere mate toegepast worden Geen stockcar races meer Tibor de Machula als solo-cellist St.-Genesius speelt „Engelen zonder vleugels" Vernieuwing weg Den Haag-Rotter dam dient te worden bespoedigd Twee jaar geëist tegen beruchte in- en uitbreker f2.50 en f3.50 Koningin op bezoek bij het leger NEEM ER TOCH UW GEMAK VAN! GARAGE DEN HOUT Concert N. Ph. O. WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Haarlemse Memorie van Antwoord Haarlem doet voortdurend zijn best om ingevolge de ministeriële wen sen de eigen inkomsten regelmatig aan te passen aan de omstandigheden. Binnenkort zullen aan de gemeenteraad voorstellen worden voorgelegd om de electriciteitstarieven, de begrafenisrechten en de tarieven voor het ziekenvefvoer te verhogen. Dit delen B. en W. mee in hun Memorie van Antwoord op de schriftelijke begrotingsbehandeling. Het is een somber beeld, dat uit het ambtelijke stuk spreekt: de uitkeringen uit het gemeentefonds zijn te laag, de eigen inkomsten kunnen bijna niet hoger worden opgevoerd, het uitgavenpeil stijgt voortdurend als gevolg van salarismaatregelen en prijsstijgingen. Het wordt voor het gemeente bestuur steeds moeilijker om het bestaande voorzieningspeil te handhaven. Verhoging van de uitgaven voor sociale en culturele doeleinden mag dan ook niet verwacht worden. En uitzicht is er weinig. Met de laatste reserves kan het tekort op de begroting voor 1959 nog juist gedekt worden. Als er dan geen verbetering komt, zit Haarlem in 1960 aan de grond. En voor enige verbetering is nauwelijks enige aanwijzing te vinden. Het juiste model, het juiste gewicht. Met handleiding Grote Houtstraat 123 Telefoon 12215 Voor Haarlem e.o. Films: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem bevallen van een zoon: A. M. E. Ai-Bosdriesz; L. Repko-van Roijen; W. a. Golstein-ter Voorde; E. J. Koek- utger; G. B. Oortwijn-Romkema. BEVALLEN van een dochter: C. P. Tvr' ,?an Soest-Brasser; M. Gerrits- I h i-iKemper-Hfjzelendoorn: E. v.„ e„ Groot-van den Berg; P. Koning- Se]? bchePPingen; G. M. van Rjjn-Jans- Politieruiters T.b.c.-bestrijding Verpleeghuis Woningbouwverenigingen Nog geen plaats voor brandweermuseum H. J. van Tol verlaat het Energiebedrijf De hond ontsprongen Matige voorstelling door tekort aan rolkennis Bedroevende koor uitvoering Door Ons Genoegen en Nieuw Leven' Haarlems waterpolo D.W.T. 2 verliest van Haarlem 1 Het auto-ongeluk op rijksweg 13 PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Broeder Josué viert „dubbel" zilveren jubileum Ernstig ongeval op Westelijke randweg Abactiaat Sanctus Bavo Avondmis voor Horeca- personeel HA A RLEMMERMEER Krediet van 886.000 gevraagd voor bouw zuiveringsinstallatie Examens Beurs van Amsterdam Beurs van New York 9 Ten aanzien van de annexatie van Schalkwijk, die dringend nodig is om de woningbouw in het huidige tempo te kunnen doen voortgaan, kunnen B. en W. weinig méér zeggen dan dat een des betreffend wetsontwerp vermoedelijk nog dit jaar in de Tweede Kamer zal Worden ingediend. Van een annexatie voor 1 januari 1959, zoals in de bedoe ling lag, kan dus al geen sprake meer ïijn. Daarnaar gevraagd, deelt het Colle ge mede, dat het erkent dat de aan stelling van een ambtenaar voor „pu blic relations" voor de gemeente wel enig nut zou kunnen hebben. Voorlopig is daarvoor echter geen geld in de ge meentekas. Een ambtenaar voor „pu blic relations" zou o.m. het contact moeten vormen tussen de gemeente en de wereld daarbuiten. Hij zou het con tact met de pers moeten onderhouden en inlichtingen moeten verstrekken over Haarlem, voorzover het gemeentelijke bemoeiingen betreft. Over de restauratie van het stadhuis wordt in de Memorie van Antwoord meegedeeld, dat het restauratieplan van architect P. W. Royaards zjjn vol tooiing nadert. Het plan zal in onder delen worden uitgevoerd. Officieel wordt thans in de Memo rie van Antwoord bevestigd, dat Haar lem aan het ministerie van Oorlog heeft gevraagd of, en onder welke voorwaarden het weer de beschikking kan krijgen over de Koudenhornka- ïfrne om er het Hoofdbureau van Politig in te vestigen De bouw van afn. nieuw politiebureau waarvan ÏJAren lang sprake is zou vele "hjoenen kosten en om die reden voora] hebben B. en W. naar een an- Actuertentta CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1. (derde week); 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Penny, de katoenplukster, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: De ondergang van de Titanic, 14 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Vrouwenarts dr. Bertram, 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVADe zevende sluier, 14 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Vallei der verschrikking, 14 jaar; 2.30. 7, 9.15 uur. STUDIO: Hamlet, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 29 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagsche Co- inedie met „De maanvogels", een m het derde bedrijf verlopende komedie over een leraar, die mensen in vogels kan verande ren. Niet geschikt voor kinderen Regie: Paul Steenberg. In de hoofdrollen: Luc Lutz en Maria de Booy. Frans Halsmuseum, 8 uur: Dr. Van der Zwaag behandelt voor de Volksuniversiteit het kankerprobleem. Zandvoort, 8 uur: Bezmningsavond. Spre ker: Drs. P. Stolker. Donderdag 30 oktober Concertgebouw, 8 uur: Kamermuziek- avond door het Hollands Strijkkwartet voor 'te Volksuniversiteit. Jeugdhuis, Bloemendaal, Donkerelaan, |J5 uur: Concert door het piano-duo Kees ®°rnewasser en Joan Krouwels. Program s'3: werken van Mozart, Beethoven, Salm ons, Debussy, Fauré, Chabner Frans Halsmuseum, 8 uur: Wij vermoel- fe. moderne mensen; lezing voor Volks universiteit. Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Come- met De maanvogels (zie 29 okt.). E °^DpRTROUWD: J. J. M. Pastor on Augustin. der Mejj D: A de Goede en J- van D- G- Schild, 62 jr.l jr amses'traat; G. Hasteling, 81 N' A. M. Coenen, 67 jr. deraat 7? ir \rA' .,rle Gr°ot-van Ran- ueraat, 72 jr. Vondelweg. dere oplossing uitgezien, zoals wjj eni ge tjjd geleden reeds hebben gemeld. Over de vrouwelijke politie-agenten is het College best te spreken. Het op voeren van de personeelssterkte bij de verkeerspolitie, blijft een moeilijk punt. Opvoering is slechts mogelijk als de per soneelssterkte bij het hele korps wordt opgevoerd. Wel delen B. en W. mede, dat men van plan is de radio-auto- dienst uit te breiden met twee perso nenauto's. Naar aanleiding van een vraag of het nog wel de moeite en de kosten loont om „een burgermansinkomen te beste den aan het huren van politiepaar- den", wordt opgemerkt dat de practi- sche en preventieve waarde het optre den van politieruiters en het ter be schikking hebben van paarden voor po litiële doeleinden, niet in geldswaarde valt uit te drukken en te beoordelen. Het gebruik van deze paarden heeft, aldus B. en W., in de afgelopen jaren zijn waarde voldoende bewezen. Binnenkort wordt een landelijk mo del verwacht voor een brandweerver ordening. Als dat eenmaal verschenen is, zullen B en W hun eigen concept verordening die gereed is, daaraan toet sen. Vervolgens zal de dan aangepas te ontwerp-verordening ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Ten aanzien van de dienst „Bescher ming Burgerbevolking zo wordt in de Memorie- van Antwoord meegedeeld is door het Verificatiebureau van de Vereniging voor Nederlandse Gemeen ten een rapport opgesteld. Dit is voor de burgemeester aanleiding geweest om een aantal maatregelen te nemen en andere voor te bereiden, die tot doel hebben de uitgaven te verlagen. Het de finitieve rapport kan dit jaar verwacht worden. In de begroting 1959 komen deze bezuinigingsmaatregelen nog niet tot uiting. De daarop voorkomende be zuinigingen zijn alleen het gevolg van het beleid om alle uitgaven die niet strikt noodzakelijk zijn, te schrappen. De G.G.D. heeft eveneens onder het gemeentelijk geldgebrek te lijden. Er zouden 2 nieuwe schoolartsen moeten worden benoemd, maar daarvoor is geen geld. Geldgebrek is ook de reden, dat men nog met is kunnen starten met het «O nodige onderzoek op tuberculose bij middelbare scholieren. B. en W. delen in hun Memorie van Antwoord mee, dat daarvoor thans een andere oplossing in de maak is. Op Haarlemse scholen, zo wordt verder meegedeeld, zijn geduren de het laatste jaar niet minder dan 21 gevallen van tuberculose opgespoord, waarvan de meeste gelukkig nog slechts en beginstadium waren. Ten aan zien van de speciale onderzoekmethode ai v <i«" uv e»n aicvilis in een beginstadium waren. Ten aan- n van de speciale onderzoekmethode voor middelbare scholenkunnen bin nenkort voorstellen aan de raad worden verwacht. Het plan voor het zwembad aan de Planetenlaan komt dit jaar gereed. De ze winter zullen de nodige voorzienin gen worden getroffen aan het zwem bad aan de Kleverlaan en daarna is de aanleg van een zwembad in het zuid oostelijk deel van de stad het meest urgent. Zoals men weet, bestaat het Plan om een zwembad aan te leggen a?n de Prins Bernhardlaan, in het nieuwe Parkwijk. B. en W. delen voorts mede, dat zij hfgezien hebben van de bouw van een Padhuis ten noorden van de Jan Gjjzen- vaart. In de meèste nieuwe woningen, die over de brug gebouwd zijn, zijn im mers douche-gelegenheden aanwezig. -;P°r de huisvesting van een consulta- thr, voor het Witte Kruis, dat ni „F ?en onmogelijke huisvesting „ge- tn? in .een gebouwtje van de speel- worJfren'ging aan de Vergierdeweg, rdt een passende oplossing gezocht. VaPwege het College van B. en W. zo kan men in de Memorie van antwoord lezen is onderzocht of de hpiT Vjan een verPleeghuis voor zieke kino mogelijk is in samenwer- met andere gemeenten in zufcd- coÏÏewer.Ian^ Het verpleeghuis zou pJciteit moeten hebben van on- j 200. bedden. Onderhandelingen ver zijn nog gaande. Intussen is aan U'recteur van Openbare Werken „oüj zoeken naar een geschikt °m het Kindertehuis in onder te d-o genJ 's daarin nog altijd niet geslaagd. Een ambtelijke commissie, me zich met dit dringende vraagstuk bezighoudt, heeft tot nu toe nog niet gerapporteerd. Een ontwerp voor een rue.uw ziekenhuis, dat geprojecteerd is m t nieuwe stadsdeel .Schalkwijk', is nog steeds in studie. Het College van Regenten van het St.-Elisabeth's Gast- stinelf 5 eel? rapport samen te ni)7M bedrijfseconomische opzet van het nieuwe ziekenhuis de vermoedelijke stichtings- en exploita tiekosten en over het bouwkundig as pect en de stedebouwkundige situe ering van het ziekenhuis. Het rannorf kan binnen afzienbare tijd verwacht worden. Een rapport van de rijkscommissie over de mogelijkheid van overheidssub sidie in ziekenhuistekorten, kan voorlo pig nog niet worden verwacht. B. en W. delen mede, dat zij betwijfelen of in het Sint Elinabeth's Gasthuis een kos tendekkende exploitatie kan worden verwacht, gezien het oude gebouw, het kleine aantal klassepatiënten en de spe ciale positie van het personeel, dat in veel opzichten als overheidspersoneel kan worden beschouwd. B. en W. zijn wel van mening, dat een groot verschil in tarieven tussen de verschillende zie kenhuizen bepaald ongewenst is. H. M. de Koningin heeft dinsdag enkele legeronderdelen bezocht. In de ochtend uren woonde zij op het oefenterrein der Genie te Empel (bij Hedel) verschillende oefeningen bij. Men ziet de Koningin hier in gezelschap van enkele militaire autoriteiten, op een zojuist gebouwde tankbrug. De gevolgen van de kapitaalschaars- ste doen zich in de woningbouw danig voelen. In de twee jaar geleden gepu bliceerde woningbouwnota werd de verwachting uitgesproken, dat er in 1958 ongeveer 1200 woningen gereed zouden komen. Achteraf blijkt nu, dat er slechts ongeveer 800 woningen ge reed zullen komen. Het langdurig slechte weer In de afgelopen winter is daarmede schuldig aan, maar ook het feit, dat de goedkeuring van een ge deelte van de voor 1957 geprojecteer de woningen in Parkwijk, werd ver schoven naar 1958. Door de kapitaal- schaarste werden verschillende plan nen voor de bouw van premiewoningen vertraagd. De overige gegevens be treffende de woningbouw zijn onlangs gepubliceerd in het overzicht van het derde kwartaal. De pogingen om de woningbouwver enigingen nauwer te laten samenwer ken, worden met kracht voortgezet. Reeds herhaaldelijk hebben de woning bouwverenigingen over deze kwestie ge sproken, maar B. en W. stellen zich blijkens de Memorie van Antwoord, waaraan wij deze gegevens ontlenen, op het standpunt dat het initiatief tot eventuele samensmelting van de wo ningbouwverenigingen zelf moet uit gaan. Tot nu toe zijn twee verenigingen gefuseerd. Een ander punt is de zelf standigheid van de woningbouwvereni gingen, die gedurende de laatste jaren nogal geweld is aangedaan. Een van de aspecten daarvan is de vrije archi tectenkeuze. B. en W. delen mede, dat de Federatie van Woningbouwvereni gingen in Haarlem een voorstel heeft gedaan aan B. en W. voor het aanwij zen van een architect voor het plan van ongeveer 300 woningen in „Schalkwijk". Voor dit plan is nog geen woningbouwvereniging aangewezen. Voorts delen B. en W. mede, dat zij binnenkort een vrouwenadviescommis sie voor de woningbouw zullen instel len. Het wordt aanvankelijk een kleine commissie, die zich naar behoefte zal kunnen uitbreiden. Na een aarzelend begin, zal in grote re mate worden overgegaan tot sys teembouw in Haarlem. De woningbouw vereniging „Het Oosten" bouwde aan de Graafschapstraat 25 woningen in het ?ysï?ern ..Brederode" en de gemeen te 332 woningen aan de Nieuw-Guinea- straat en de Ooievaarstraat volgens het systeem „Montalbouw". De eengezins- P™?' Tuindorp zal vermoedelijk ge heel volgens het systeem „Korbo" wor den uitgevoerd, een systeem met veel houten bouwelementen. Overwogen w?.ï' t ™°rts ?.°k 6e flatbouw in Park wijk, Schalkwek, in Delftwnk en aan de Faradaystraat in gedeeltelijke sys- teembouw te realiseren, waarbij men denkt aan de Vrieto en Durisol-syste- men. Enige woningbouwverenigingen hebben thans bij B. en W. voorstellen ingediend om hun huizenblokken met kunstwerken te versieren. De voor- De burgemeester van Haarlem heeft het voornemen om voortaan het orga niseren van stockcarraces in Haarlem te verbieden op grond van te verwach ten verstoring van de openbare orde. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling. Toegegeven wordt, dat het in augustus van dit jaar op een terrein van de Schalkwijkerweg gehouden experiment, mislukt is. Naar aanleiding van de aanvraag om zulk een race te mogen houden, zo deelt de burgemeester mee, is een onder zoek ingesteld naar de ervaring met dit soort races elders. Van ongelukken of verstoring van de openbare orde was toen niets gebleken. De slechte inrich ting van het terrein aan de Schalkwij kerweg, de onverwacht grote belang stelling en de gebrekkige organisatie van de race in Haarlem zijn de voor naamste oorzaken van de mislukking. Bovendien bestaat bij de burgemeester de indruk, dat de stock-carraces een verruwende invloed hebben op de jeugd. Haarlem krijgt voorlopig nog geen brandweermuseum. Er is geen plaats ruimte. De brandweer had zelf het idee geopperd om een verzameling aan te leggen van voor ons land uniek Haar lems brandweermaterieel. De kosten daarvan zouden mini maal zijn. B. en W. van Haar lem delen dit méde in hun Memorie van Antwoord op de nieuwe gemeente begroting. stellen zjjn ter beoordeling gezonden aan de gemeentelijke commissie voor toegepaste monumentale kunst. Deze heeft de eerste voorstellen beoordeeld en binnenkort zullen waarschijnlijk de eerste opdrachten verstrekt kunnen worden. B. en W. hadden alle woning bouwverenigingen er per brief aan herinnerd, dat zij 50,. per gereedge komen woning aan kunstopdrachten mogen besteden. Ten aanzien van re centelijk gereed gekomen woningen en in voorbereiding zijnde complexen, hebben B. en W. de architecten ver zocht dit punt met hun opdrachtge vers te bespreken en met voorstellen te komen. Voor wat de gemeentege bouwen betreft, delen B. en W. mede, wordt gestreefd naar een verantwoor de besteding van de uitgetrokken be dragen voor kunstopdrachten, terwijl de resterende bedragen gebruikt wor den voor de aankoop van andere kunstobjecten. De woningverbetering blijkt ook nog een lijdensweg zonder einde. Na jaren lang smeken om de benodigde bedragen voor het allernoodzakelijkste herstel te mogen besteden, is thans goedkeuring ontvangen voor het besteden van bijna de helft. Intussen blijken in Haarlem nog 48 huizen te zijn, die er een ton- w.c. op na houden. In Spaarndam nog 26. In Haarlem staan er 15 in onbe woonbaar verklaarde woningen, 8 in wo ningen die op het punt staan onbewoon baar verklaard te worden en 2 in wo ningen die voor onbewoonbaarverkla ring in aanmerking komen. In Spaarn dam staan er twee in onbewoonbaar verklaarde woningen. Advertentie RENAULT FRÉGATE TRANSFJLUIDE vereist alleen maar sturen en gasgeven. Probeert U het eens. Het kost u niets en verplicht U tot mets. Telefoon 12138 en 15056 Het tweede concert in de D serie van het Noordhollands Philharmonisch Or kest stond wederom onder leiding van Henri Arends. Hij liet het programma openen met een „concerto grosso" van de i8e-eeuwse Nederlandse componist Pieter Hellendaal. Het werk bezit bij zonder veel origineels, en het kan ze ker niet beschouwd worden als een zwak afgietsel van de concerti grossi van Hadel. Jan Hesmerg, Leendert de Graaf, Jos Aay en Eduard Biele speel den klankrijk de_ ripieno-partijen, waar- tegenover de tutti-klank van het strijk orkest eveneens gunstig afstak. Het gedeelte vóór de pauze werd be sloten met Mozarts symphonie in C gro te terts K.V. 551, bijgenaamd de „Jupi ter symphonie. De uitvoering door Arends en de zpnen kon mij maar matig bekoren. Nee, dit had weinig of niets met Mozart van doen, Henri Arends sloeg maar genadeloos door, en het or kest beantwoordde dit alles met nog meer grofheid, slordigheid en slechte toonvorming. Het gehele tweede deel was bovendien onzuiver bjj de houtbla zers, zodat ik blij was, dat dit anders zo prachtige stuk voorbij was. Gelukkig bewaar ik zeer mooie her inneringen aan de uitvoering van het cello-concert van Antomn Dvorak, ge speeld door Tihor de Machula. Met een intense muzikaliteit en een volledige overgave in zpn vertolking heeft de cel list zijn reputatie als groot kunstenaar volledig bevestigd. Hierin stonden Henri Arends en het orkest de solist uitste kend ter zijde, zodat het resultaat van een verkwikkend genot was. Solist, diri gent en orkest mochten grote bhval in ontvangst nemen. j. l. Op vrijdag 31 oktober zal de heer H. J. van Tol, administratief ambte naar A, le klasse, aan het Gemeente lijk Energiebedrijf, Afd. Inspectie Gas, de dienst verlaten, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Gedurende bijna 48 jaar heeft hij de gemeente gediend, 's Middags om 16.30 uur bestaat er gelegenheid afscheid van hem te nemen in het gebouw van de Inspectie Gas aan de Harmenjansweg. „Die hond heeft al eerder een dame gebeten. Laat ik dus maar oppassen," dacht een 18-jarig dienstmeisjedat gisteren in de Acaciastraat te Haar lem liep, toen een grote hond blaf fend op haar afkwam. Doodsbenauwd deed het meisje een paar stappen op zij, maar op een gegeven ogenblik stond zij met één been in de etalage van een winkel. Zij was dwars door de ruit gestapt. Verwondigen liep zij merkwaardiger wijze niet op. De politie overweegt inmiddels te gelasten de hond te muilkorven, opdat hij in de toekomst niet meer tot overlast en gevaar is van de wandelaars in de Acaciastraat en de directe omgeving. Het is jammer, dat het blijspel „En gelen zonder vleugels", waarmee de katholieke gemengde toneelvereniging „Sint Gcnesius" gisterenavond in de Haarlemse Stadsschouwburg haar sei zoen opende, is blijven steken in een onvaste rolkennis van sommige spe lers en een onduidelijke regie van Jan Kraakman. Wat een sprankelende ver toning had moeten worden, werd een saaie reconstructie van een aardig ver haaltje met weinig hoogtepunten. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat „Sint Genesius" niet te hoog gegrepen had, want de inzet met een fraai staaltje toneel van Corry Boonman-Smits boei de direct en deed veel verwachten. Maar met haar verdwijnen van de planken viel ook meteen alle spanning weg. De geschiedenis van de vleugelloze engelen drie tot lange gevangenis straffen veroordeelde boeven is op deze plaats al meer dan eens verteld. Het stuk, vertaald door Cor Ruys, maar nimmer door hem voor het voet licht gebracht, had destijds, toen het door het beroepstoneel werd gespeeld, zeer veel succes. Wellicht heeft dat succes St.-Genesius parten gespeeld. De drie veroordeelden, die zo bereid willig en ongevraagd hun diensten aan bieden aan de in moeilijkheden geraak te familie Ducotel, werden door H' r van der Veldt, Theo Krouwels en Jan de Goede te weinig geprononceerd ge speeld. Daar kwam nog bij, dat hun karakters onderling te weinig verschil den: zjj leken een drieling. Dan voldeed de suffige winkelbeheer der Felix Ducotel van Harry van Stigt heel wat beter. In haar rol van Ame- lie, de vrouw van Ducotel, gaf Ellen Koning goed partij. Ook Lenk Kroon- Zuijderland wist als de knappe en speelse dochter Isabella te overtuigen. Fer van Zijp als Juste Trochard, de neef, die Ducotel op bestraffende en onbehoorlijke wijze de les leest over zijn onbekwaam beleid in de winkel, had goede momenten, maar struikelde toch te vaak over zijn tekst om zijn opvliegendheid, zijn boosheid en ruw heid waar te maken. De bangerik Paul Cassagnon kreeg het volle pond van Chris Herbers. Frans van Dam en Piet Kooiman speelden respectievelijk de kleine rollen van onderluitenant en in boorling. De mooiste rol van de avond werd gespeeld door Corry Boonman- Smits, die een rake en vlijmscherpe typering gaf van de praatzieke madame Parole. Hns. De samenstelling van een stijlvol pro gramma blijkt voor verschillende ko ren nog altijd een probleem te zijn. Zo voelden wij ons gisteravond op het con cert van de Gemengde Zangvereniging „Ons Genoegen" en van het Gemengd Koor „Nieuw Leven" uit Hilversum, beide o.l.v. dirigent J. Hensen met so listische medewerking van Leonie Smits, sopraan, en Wim Lammen, ba riton, méér in de Winkel van Sin- kei, waar we componisten als Franz Schubert, Jan Hensen, Joseph Haydn, Verdi, Johan Berghout, Orlando di Lasso en de Haarlemmers Jos de Klerk en Tom de Vries ontmoetten, dan in het gebouw van de HJMV aan de Lange Margarethastraat. Het zou ons te ver voeren om alle uitgevoerde werken in details te be spreken. Behalve een lichtvoetig gezon gen „Ich weis mir ein Meidlein" van Orlando di Lasso, ging het geheel mank aan de voornaamste grondbegin selen van de koorzang: zoals toonvorming intonatie (die vaak detonatie was), dic tie etc, Tom de Vries' „Laudate dominum" (voor deze keer met piano, i.p.v. or gelbegeleiding) een spontaan stuk, waarin de componist een hedendaagse taal spreekt, kreeg een verdienstelijke vertolking. Het is te betreuren, dat de composities van De Vries door ge ringe belangstelling een vita minima of wel een armzalig en beperkt bestaan leiden. Moge zijn geesteskinderen van nu af aan een beter lot beschoren zijn! Wat de keelvirtuositeit van de beide solisten betreft: Wim Lammen, een ba riton met heldentenorallures, gaf een patische van vele grote zangbroeders, doch bleef mede door een abominabele uitspraak van het Italiaans, en door zijn kelig zingen onder de maat. De so praan Leonie Smits beschikt over een fraai timbre hetwelk vooral in Puccini's aria „II mio bambino" uit de opera Gianni Schichi tot uiting kwam. Alle hulde aan de pianiste, Emmy van Eden, die dit keer de beschikking had over een draak van een vleugel, doch gelijk Sint Joris hier wel raad mee wist. A. Krt. De ontmoeting DWT 2-Haarlem 1 die dinsdagavond voor de eerste klasse da mes van de districtswaerpolocompetitie werd gespeeld is door Haarlem gewon nen. Beide ploegen verschenen met in valsters. Door doelpunten van Corry Holm en Nel Goedhart (2) had Haar lem een 3-0 voorsprong toen Mia Prins voor DWT succes boekte. Nadat Nel Goedhart en Corry Holm nogmaals voor Haarlem raak hadden geschoten was de eerste helft ten einde. In de tweede helft bleven Haarlem-doelpun ten uit en door Mia Prins en Atie Oostes werd de DWT-achterstand tot 3-5 verkleind. DWT 3 heren kwam in het strijd perk tegen DWT 2 dat zich in de eerste helft een 1-0 voorsprong bevocht en ten slotte met 5-1 als overwinnaar uit de strijd kwam. Wethouder mejuffrouw dr. M. E. Nol- te van Bloemendaal houdt maandag 3 november geen spreekuur. Naar aanleiding van het auto-onge luk dat zaterdagavond op Rijksweg 13, Den Haag-Rotterdam, aan vijf personen het leven heeft gekost, heeft de ANWB zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend en met klem diens aandacht gevraagd voor de toestand, waarin deze zeer drukke weg verkeert. Bij dit ongeval heeft blijkens de eerste berichten een rol gespeeld het feit, dat deze overbelaste weg zulke bij zonder sterke golvingen vertoont. De inleidende oorzaak zou nl. een veer- breuk zijn die is ontstaan bij het passe ren van een dezer golvingen. Het ongeval heeft, zo schrijft de ANWB, wederom scherp de aandacht gevestigd op deze weg, die vooral bij duisternis uitermate gevaarlijk moet worden geacht. Het is de bond bekend, dat de herziening van het dwarspro fiel van deze weg reeds jaren in voor bereiding is en dat een aantal viaduc ten plus de aanleg van een parallel weg aan de oostzijde van de weg praktisch zijn voltooid. Deze parallel weg. gelegen naast het eigenlijke weglichaam. zal straks bestemd zijn voor wielrijders en het langzaam ver keer in beide richtingen en schept al dus de gelegenheid de broodnodige nieuwe weg Den Haag-Rotterdam, die uit tweemaal drie rijstroken zal be staan, gescheiden door een midden berm, op het weglichaam aan te leg gen. Blijkens de memorie van toelichting bij de ontwerp-begroting van het de partement van verkeer en waterstaat voor 1959 zijn de werkzaamheden in 1956 begonnen en ligt het in de be doeling dat deze in 1966, dus eerst over 8 jaar zullen zijn voltooid. Dit nu is, naar de mening van de ANWB, geheel onaanvaardbaar, te meer omdat verwacht mag worden, dat in die periode het verkeer over deze weg nog met 50 a 80 pet zal toenemen. Tot en met 1958 is aan Rijksweg 13 ongeveer 10 miljoen gulden uitgege ven, na 1958 zal hieraan nog 28 mil joen worden besteed. Voor 1959 is slechts het minieme be drag van 3 miljoen gulden aange vraagd. Het tempo waarin de reeds Advertentie Koninginneweg 6, bij Raam brug Broeder Josué, van de broeders van het Nagtzaamplein in Haarlem, vier de gisteren een „dubbel" zilveren ju bileum. Hg was uamelUk niet slechts vijfentwintig jaar broeder van de Con gregatie van Onze Lieve Vrouw van Maastricht, maar tevens gedurende een zelfde periode onderwUzer. Te zijner intentie w-.d 's morgens in de parochiekerk van Sint Johannes de Doper een H. Mis gecelebreerd door kapelaan Breedveld met assistentie van de kapelaans M. van der Zwaan en E. Duyn. De wisselende Gregoriaanse ge zangen werden uitgevoerd door leer lingen van de V.G.L.O.-scholen. Na de H. Mis was er een feestontbjjt in het parochiehuis, waar onder meer ook aan zaten de thans 89-jarige vader van broeder Josué en andere verwanten, evenals pastoor van Schie, de leden van kerk-, school- en armbestuur en andere prominenten. De heer J. Beekelaar verwelkomde allen, waarna er verschillende feest- toespraken gehouden werden. De me juffrouwen Roozendaal en Stavenuiter, van de meisjes-V.G.L.O.-school, huldig den in het bijzonder de jubilaris als een eenvoudig, hartelijk en belangstel lend mens. Begrijpelijkerwijs, wegens de genoem de karakteristieken van de jubileren de broeder, was het bijzonder druk op de receptie, welke 's middags te zij ner ere gehouden werd. Met name lie ten zijn vele oudleerlingen zich niet on betuigd. 's Middags was er ook een feestelij'-e bijeenkomst van de leerlingen der V.G.L.O.-scholen, die muzikaal opge luisterd werd door de schoolband on der leiding van broeder Juan. Veel suc ces oogstte een Oosters spel „Vigaro Triplo", hetwelk ook 's avonds herhaald werd voor de oudleerlingen. Een 22-jarige Overvener moest gister middag met een hersenschudding en een sleutelbeenfractuur worden over gebracht naar het Grote Gasthuis na een aanrijding op de westelijke rand weg te Haarlem. Een 61-jarige Haarlemse werd naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd met een hersenschudding. Het ongeval gebeurde bij de kruising met de Vlaamseweg. De Overvener reed met zijn scooter over de randweg en kreeg op het kruispunt vermoedelijk geen voorrang van de vrouw, die op een bromfiets de randweg overstak. In aansluiting op een bericht van dinsdag delen wij mede, dat het abac tiaat van de Studentenvereniging „Sanctus Bavo" in Haarlem gevestigd is: Wouwermanstraat 80. Voor de zielerust van de overleden werkers in het Hotel-, Café-, Restaurant- en Bioscoopbedrijf zal 5 november een avondmis worden opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan J. H. Wil- lems, van de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café-, en Restaurant geëmployeerden met sectie Film-, Bio scoop- en Theaterpersoneel „Sint Anto- nius'' in de dekenale Sint Josephkerk aan de Jansstraat te Haarlem, 's avonds om acht uur. thans noodzakelijke voorzieningen tot stand komen, is, naar de mening van de ANWB, volstrekt strijdig met het grote belang van een veilig verkeer op deze weg, welke per dag ca 23.000 voertuigen met een zeer sterk spits- verkeer moet verwerken. Een en ander is voor de ANWB dan ook aanleiding geweest de minister thans met aan drang te verzoeken te bewerkstelligen, dat of de duur van de werkzaamheden met tenminste 4 jaar zal worden be kort, dan wel dat met grote spoed de sterke golvingen in deze weg zullen worden „weggewerkt". De gemeenteraad van Haarlemmer meer komt donderdag 6 november om half drie in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot het bouwen van een rioolzuiveringsinstallatie in Hoofddorp, waarvoor B. en W. een krediet van 886.000,- vragen. De voorbereiden de werkzaamheden zijn thans voltooid. De ontworpen installatie is berekend op een inwonertal van 8.000, maar zou in de toekomst gemakkelijk uit te brei den zjjn voor een inwonertal van 24.000 zielen. Het rioolwater zal niet alleen mechanisch, maar ook bacteriologisch gezuiverd worden. De officier van jnstitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, heeft gisteren een gevangenisstraf geëist van twee jaar met aftrek van voorarrest tegen de 35-jarige kok W. V., die, nadat hij was ontvlucht nit de gevangenis te Haarlem, waar hij nog vqf jaar moest zitten, vijf inbraken in Den Haag heeft gepleegd. De rechtbank had deze zaak reeds eerder behandeld, maar toen aan gehouden omdat zij over de kok een psychiatrisch rapport wilde hebben. De man werd naar een observatiekliniek in Utrecht overgebracht, waar hij weer ontvluchtte. Hij werd echter spoedig gepakt. De officier van justitie noemde de kok een hopeloos en somber geval, waaraan niet veel meer is recht te trekken. De verdedigster mr. W. L. de Koning-Beij zeide o.m., dat de kok. na zijn laatste straf van zes jaar te heb ben uitgezeten, geen werk had kunnen vinden en dat ook de reclassering hem niet aan een baan had kunnen helpen. De verdedigster zag weinig heil in een terbeschikkingstelling, als de man eerst nog zes jaar in de gevangenis zou moeten verblijven. Zij meende dat de kok een korte straftijd zou moeten on dergaan. De rechtbank zal over veer tien dagen vonnis wijzen. GRONINGEN, 29 okt. Kand. socia le wetensch. mej. A. S. Siccama, Hoog kerk (cum laude)kand. geneeskunde II C. P. Dekker, Groningen. •s-GRAVENHAGE, 29 okt. (Nuts- seminarium voor pedagogiek, de uni versiteit van Amsterdam). Middelbare akten pedagogiek mej. H. M. ter Beek, Leiden; D. Becking, Amsterdam; F. Jans, Amsterdam; H. F. Mulder, Velsen; F. Zwennes. Amsterdam. LEIDEN: Kand. F. wis- en natuurk.: mej. A. M. Ras. LEIDEN, 28 okt. Doet. gen. 2 (rom)M. S. Assin te Leiden, P. S. Heilpern (USA), E. J. Moojen te Den Haag en B. W. van Neerijnen te Delft. Semi-artsexamen; B. H. A. Dezentje te Den Haag, W. C. P. Geldof te Rijswijk, R. A. Nagel te Voorburg en W. F. J. Tijl te Leiden. Artsexamen: mej. J. van Engelen te Breda, mej. H. A. de Vries te Haarlem, M. G. Kaulbach te Den Haag en R. Mann (USA). NIJMEGEN, 28 okt. Kand. rech ten: J. F. Th. A. van Wessem (Sittard), F. A. Dankers (Heusden), W. M. Bun- nik (Amersfoort). Kand. pedagogiek: P. Woestenenk (Nijmegen), Baccalaureaat wijsbegeer te: mevr. M. Th. Sprenkel-Liebrand (Boxtel), bacc. wijsbegeerte: pater G. Daalhuisen A.A. (Nijmegen). NIJMEGEN, 29 okt.Doet. genees kunde II: mej. C. A. M. Boelens (Kloos terburen) en de heren J. L. Baggen (Schinveld)W. A. F. D. van Douve- ren (Raalte)W. Th. Evers Arnhem); H. O. Th. Finkensieper (Middenmeer) A. C. M. Leyten (Etten, N.-B.); F. Ma- gis (Helmond); J. M. S. Schlüter (Mid delburg); F. A Troost (Nijmegen); J. Th. A. M. Wejjtens (Eindhoven). vorig opening Slot 29/10 BAL TEGEN VOORWIEL. Gister middag kreeg een 36-jarige serveerster uit Haarlem, die in de Kritzingerstraat reed, een bal, waarmee jongens aan het spelen waren, tegen het voorwiel van haar fiets. De dame viel en kreeg een wonde bij het linkeroog. (Niet officiële 33,i Ned. 1953 3% Ned. 1953 3I2 Ned. 1956 3'/, Ned. 1948 3)i Ned. 1950 3>,i Ned. 1954 3',4 Ned. 1955 I 3-314 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mijcert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie K.L.M. H.V.A. Deli Mij. cert. A'dam 2(4 '56 I A'dam '56 n A'dam III Rentespaarb. koersen) 93 91K 911/2 91% 85M 8534 8734 87 3,4 90^f 90 jf 933,4 93 rt 89% 88% 108% 184 2403,4 251% 194 350 335 441% 448% 294% 383% 395 184.50 187.40 703,4 70% 149 Va 151 160% 160 130% 131 98 117 118 124.60 124 85% 94% 94% 1131 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.Y. Tidewater U.S. Steel Stemming 27/10 59H 50"g 51U 64 47% 954, 26% 38% 37*, 63 49 83% 56% 50% 57% 24% 84% 28/19 60% 51% 51% 65% 47% 95% 26%b 38 38% 64% 49% 82% 58% 50% 57% 24% 85% onregelmatig hoger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5