Eerste audiëntie van nieuwe Paus Tijdsduur: twee minuten Pauskroning 4 november Pasternak weigert thans de Nobelprijs Destijds naar Lourdes in een Caravelle Paus Johannes XXIII heeft afkeer van formalisme een Charmant en zeer geestig verteller De das aangedaan ,5U weet wel dat ik een eenvoudige ziel ben, U moet het mij vergeven" 71-jarige door bromfiets gedood Smaldeel in Kopenhagen „/fc heb de beslissing alleen genomen Eerste nieuwe kardinaal Heliport op dak van ziekenhuis Twaalf man over leven ramp in Canadese mijn Het weer OP BORDJE BOVEN CEL IN CONCLAAF: „IL COMMANDANTE" DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 d 82sfe JAARGANG No. 30051 VOOR DE KOOPVAARDIJ Boris Pasternak heeft de Zweedse academie telegrafisch doen weten, dat hij besloten heeft de hem toegekende Nobel prijs voor letterkunde niet te aanvaarden: „Rekening hou dend met de zin waarin deze onderscheiding in de gemeen schap, waartoe ik behoor, is geïnterpreteerd, zie ik af van de onverdiende prijs die mij is toegekend. Neem mij mijn weigering, waartoe ik vrijelijk heb besloten, niet kwalijk." Menselijk drama Ongerustheid ee MORRIS beforegouéu/// Falcon Camel Mantels 125.-1 Kans op regen - Bij iedere jas een passende ta$ (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Kardinaal Roncalli lootte voor het Conclaaf cel 15. Toen hij zijn tijdelijke verblijfplaats in ogenschouw ging nemen bleek dat zijn cel de kamer was van de commandant der edelgarde en op de deur stond het bordje „II Commandante". Dit is de eerste anecdote over de nieuwe Pontifex. In Vati caanse kringen en daar niet alleen heeft de naamkeuze van de H. Vader verwondering gewekt. Thans zijn door een korte rede van de nieuwe Paus de motieven bekend van deze keuze: de naam die eens zijn vader droeg, van zijn eerste parochiekerk, waar hij gedoopt werd, en van zijn laatste, de St.-Jan van Lateranen, de kathedraal van de bisschop van Rome, de naam van de grote voorloper van Christus en tevens die van Diens ge liefde leerling, die de liefde hèt voorschrift van de Heer noemde: Kinder- kens bemint elkander. De Paus zei dan ook i.v.m. de wettige Pausen die Jo hannes heetten: „Bijna allen hadden zij een kort Pontificaat. Wij geven er de voorkeur aan de kleinheid van onze naam achter deze grote opeenvolging van Roomse Pausen te stellen." De tweede verrassing was dat de Paus het Conclaaf gesloten heeft gehouden tot gistermorgen. De H. Vader heeft de telefoonaansluiting in de kamer van de staatssecretaris laten herstellen en hier bracht hij de nacht door. Men vermoedt dat de Paus de kardinalen dinsdagavond bij elkaar heeft willen houden om een bijeenkomst te hebben met alle leden van de Senaat der Kerk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wellicht heeft Zijne Heiligheid met hen over de bezetting van enkele ker kelijke topfuncties gesproken, bijv. over de persoon, die staatssecretaris zal wor den. Intussen heeft de Paus mgr. Tar- dini in zijn vorige rang en ambt herbe noemd, zodat de prelaat thans weer de titel heeft van pro-staatssecretaris. De buitenwereld is natuurlijk bijzonder ge ïnteresseerd wie Johannes XXill zijn eerste-minister zal a* zenk i namen van mgr. Montini en van kard naal Siri worden genoemd. De cnar znante eeste om de secretaris van het ?°nclaaf mgr Di Jorio, tot het purper l*verheffen heeft in Italië veel bijval We^Sn. Het is vroeger gebruik ge- eest verscheidene Pausen hiel- «cnzich hier njet aan. De 74-jarige kar- ticfSfJ P1 Jorio heeft een belangrijke Va- annr vlfr, looPbaan achter de rug en is L „?So„+vri?e,Eere arbeid de man, die het meest bekwaam is om 's Pausen minister van financiën te worden. Toen de H. Vader het kardinaalsgewaad met de witte Pauskleren verwisselde, nam hu het rode kardinaalskalotje, de „Soli Deo" en zette dit op het hoofd van mgr. Di Jorio. De eniae deur die dinsdagavond ge opend wlrd was de yerbmdmg vmi het Conclaaf met de steatssecretane. Binnen mochten komen de fun<stiona rissen dier secretarie o.l.v. mgi. Dell'Acqua, vijftig leden van de hciei- garde en enkele vrienden van ae Paus. Een bijzondere zegen deed Jo hannes XXIII toekomen aan de us- servatore Romano en aan pater Pio van Pietralcina, de oude Capucijn, die de beroemdste biechtstoel van Ita lië heeft, een man met een bijzonde re begiftiging, als eens de H. pastoor van Ars had. De H. Vader heeft zich gisteren op zijn eerste audiëntie verontschuldigd Voor zijn gebrek aan ervaring. „Het spijt mij als ik een beetje een onhan dige indruk maak, maar u weet, dat dit de eerste keer is," zei hij niet een brede glimlach. De spanning onder de onge veer dertig bisschoppen, andere gees telijken, leden van de Edelgarde en le ken, die hun opwachting kwamen ma ken, week voor een informele sfeer toen de Paus was binnengekomen. Paus Jo hannes spreidde zijn handen uit en zei: >»U weet, dat ik een eenvoudige ziel ben. U moet het rnjj maar vergeven." De H. Vader maakte zegenend het kruisteken, toen hij kwiek de kamer binnenkwam. Hij sprak snel en maakte drukke geba ren. Ook bij het verlaten van het ver trek maakte hij het kruisteken boven de knielende aanwezigen. De audiëntie heeft twee minuten geduurd. Gisteravond was de St.-Pieter feeste lijk verlicht. In Vaticaanstad en van al le officiële gebouwen in Italië hangen de vlaggen uit. De scholen hebben een dag vrijaf gekregen. Venetië is in zeer feestelijke stemming, maar geen stad of landstreek leeft zo mee als stad en land van Bergamo. Het geboortehuis van de nieuwe Paus in Sotto il Monte bestaat niet meer. Twee broers Ron- cam wonen tegenwoordig op een boerde rij m de buurt, die La Colombera heet en die sinds ongeveer veertig jaren in het ondeelbare bezit der familie is. Ook de H. Vader beeft in deze boerderij dus zjjn aandeel, binds zijn verheffing tot kardinaal prpkt zijn wapen er in de ge vel. Van 's Pausen vier broers zijn er hog drie in leven. Zaverio, die 75 is en Alfredo, 65 jaar oud, zijn vrijgezellen Giovanni, ook een vrijgezel, stierf twee jaar geleden op 64-jarige leeftijd. Zijn getrouwde broer Giuseppe woont enke- 6 honderden meters van La Colombe- ra af. Allen zijn boeren, stoere mannen hiet verweerde koppen, eenvoudig volk ?at al iets van de zwijgzaamheid der bergbewoners heeft. Op de hoeve doet ??n nichtje het huishouden. Men zat ömsdagavond aan tafel toen de tadiq Aankondigde, dat kardinaal Rorieam Paus was geworden. Men legde de le- Pe.l naast de rijstepap en het nichtje 7ei: „Lu Ziu" (oom!). Binnen tien mi- buten werd het huis overstroomd met buren, dorpsbewoners, en natuurlijk de Pastoor. Zaverio's enig commentaar was; Pastoor, er zijn zoveel priesterroe- Pingen in Bergamo dat er wel eens een aus uit moest komen. Over hen zelf geen woord. In Sotto il Monte is die acht niet geslapen. De kinderen leg hen vreugdevuren aan, de volgende mor el? -w?s de bisschop er al en in pro- epf i iIS beel het plaatsje naar de kerk rpHu-e,n waar monseigneur een feest je?® meld die tegelijk een gewone preek epzot het dorpje is een actie op touw te bi d"1 Paus een gouden tiara aan De kroning van Paus Johannes XXIII zal op 4 november geschieden, aldus is gisteravond bekendgemaakt. Dit tijdstip is door de Paus zelf vast gesteld. Aanvankelijk werd verwacht, dat de kronjng op 9 november zou plaats hebben. 4 november is de feestdag van de II. Carolus Borro- meus, van wiens leven en werken de H. Vader een diepgaande studie heeft gemaakt. Over het bezoek van de heilige aan het diocees Bergamo heeft de Paus een vijfdelig werk ge schreven. Plotseling oversteken van de drukke St -Pietersstraat te Kerkrade heeft gis termiddag tegen vijf uur de 71-jarige weduwe Van Coorens uit Kerkrade het leven gekost. De vrouw werd door een hrnmfiets gegrepen en was vrqwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is per polftie-ambulance naar een ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. Advertentie Blauw kamgaren uniform 144- Blauw gabardine uniformjas 105. Blauwe monty-coat van écht zeeduffel, extra gevoerd met winddichte voering 116. Uniform-Specialisten Zijlstraat 71 Haarlem Een overzicht van de kade te Kopenhagen, waar het Nederlandse smaldeel ligt, dat een bezoek aan de Deense hoofdstad brengt in verband met de herdenking van de slag in de Sont, nu 300 jaar geleden. Pasternak heeft dit nog eens bevestigd I tegen een correspondent van U.P.I., die hem in zijn buitenhuis in het schrijvers- dorp 16 km buiten Moskou bezocht: „Ik heb de beslissing alleen genomen. Ik heb er met niemand over gesproken, j zelfs mijn beste vrienden heb ik niet in gelicht". Het bericht, dat Pasternak de Nobel prijs heeft afgewezen, is in Rusland zelf op dit ogenblik nog niet bekend gewor den. Terwijl ik dit verhaal schrijf, al dus de correspondent van U.P.I.,, zet radio Moskou zijn berichtgeving over Pasternak voort. Een spreker op een massameeting ter herdenking van het 40-jarig jubileum van de Komso- molskaya noemt Pasternak een ban neling in eigen land. In de ruime woonkamer van zijn villa stond Pasternak mij slechts kort te woord. Hij ging niet in op de redenen voor zijn besluit. Er was geen verschil te zien in de stemming, waarin Paster nak de vorige week leefde, toen hij ver telde verheugd te zijn door zijn uitver kiezing voor de Nobelprijs, en die van thans. Hij herhaalde met nadruk dat hij de beslissing „in eenzaamheid" geno men had. Gisteren heeft de schrijversbond, die het huis heeft laten bouwen waar Pas ternak in woont, hem van zijn ledenlijst geroyeerd. In Moskou heeft men mij te verstaan gegeven dat Pasternak niet uit zijn dacha zal worden gezet. Zelfs schijnt het mogelijk, dat hij, in ieder geval later, weer als lid tot de bond mag toetreden. Pasternak, wiens gezicht dezelfde plechtige trek droeg als de vorige week, zei zich uitstekend te voelen, afgezien dan van wat pijn in rug en benen, ge volg van een chronische ziekte. De Moskouse correspondent van A.F.P. vernam woensdagavond telefo nisch van de Russische vereniging van schrijvers, dat zij nog niets op de hoog te was van Pasternaks weigering. Ook de redactie van de Litatoernja Gazeta wist nog niets, zo bleek uit een telefoon gesprek. Waarnemers in Stockholm zijn de me ning toegedaan, dat de Russen blij zou den zijn indien Pasternak de Sovjet- Unie zou verlaten, maar dat zijn wei gering van de Nobelprijs er op wijst dat hij besloten heeft te blijven. Dr. Oesterling, secretaris van de Nobelstichting, verklaarde dat men achter Pasternaks besluit „een men selijk drama voelt, dat ons allen moet ontroeren. Toen de academie Pas ternak uitkoos als de Nobelprijswin naar van dit jaar gebeurde dat om dat men van mening was dat zijn literaire kwaliteiten deze eer verdien den. Onze mening blijft onaangetast door wat nu gebeurd is en de idealis tische waarde van de onderscheiding is ongewijzigd". De Nobel-stichting heeft medegedeeld, dat Boris Pasternak in het register der onderscheidenen zal worden op genomen, met de aantekening dat hjj de prijs heeft afgewezen. Het bedrag van de prijs, 214.559,40 Zweedse kronen, zal worden teruggestort in het fonds voor de Nobelprijzen. Een der eerste besluiten van Paus Johannes XXIII was de benoeming tot kardinaal van de secretaris van het Conclaaf mgr. Alberto di Jorio. De internationale Penclub heeft een telegram gezonden aan de Russische organisatie van letterkundigen: „De internationale Penclub gevoelt grote ongerustheid ten gevolge van de ge ruchten betreffende Pasternak en ver zoekt u de dichter te beschermen en daardoor het recht van de creatieve vrijheid te handhaven. Schrijvers over de gehele wereld koesteren broederlij ke gevoelens jegens hem". Een groep van 16 schrijvers, onder wie Somerset Maugham, T. S. Eliot, Aldous en Julian Huxley en Bertrand Russelll heeft een telegram gezonden aan de Russische legering: „Wij zijn zeer ongerust over het lot van een van 's werelds grootste dichters, Boris Pasternak. We beschouwen zijn roman „Dr. Zjiwago" als een ontroerend men selijke getuigenis en niet als een poli tiek document." Wij doen een beroep op u in de naam van de grote literaire traditie die gij vertegenwoordigt, deze traditie niet te onteren door een schrij ver, die door de gehele beschaafde we reld vereerd wordt, te vervolgen". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Van de vele pagina's in beslag ne mende ruimte die de Parijse pers met tekst en illustraties gisteren heeft ge wijd aan de keuze van kardinaal Ron calli tot opvolger van Paus Pius XII, is uiteraard een belangrijk deel gevuld met herinneringen aan de ruim acht v-vitt dat de thans Paus Johannes Sehetene in de Franse hoofdstad geaccrediteerd was als pauselijk nun- het gepubliceerde bevestigt hoe *°anmalige mgr. Roncalli overal tino- 710,1 bewoog de grootste ach- tlii? lrj°er nog de warmste sympa- voreo PXekte- Hi' treedt uit alles naar Unmlrtor if-"11 ™an die door aanleg en I t bqzonder gepredisponeerd is onderhouden van menselijk persoonlijs contact. Persoon- lijk co ct was ook het voornaamste werktuig van zqn^diplomatie, zulks ge paard aan een afkeer van formalisme dermate dat hij, mag men Paris Pres- se geloven, gedurende de ruim acht ja ren van zijn nuntiatuur zijn particulier secretaris slechts éénmaal een diploma tieke nota Het redigeren. Anderzijds was nuntius Roncalli er toch ook ten zeerste op bedacht aan de persoonlijke contacten geen niet opportune veelvul digheid te geven. In 1916 bevond zich aan het hoofd van de nog altijd voor lopige regering Georges Bidault. Jac ques Dumaine was toen chef van het protocol, en in zijn nogal vrijmoedig geredigeerde „memoires" verhaalt de ze hoe mgr. Roncalli hem eens in de volgende termen de opvatting die hij van zjjn taak had, uiteenzette: „Mijn rol in Frankrijk is die van de H. Jozef. Ik moet over onze Heer waken en hem Ein^(Veg7? De Britse treiler hff 7 Perl°ëot" uit Hull is betrapt ren e„ -VljS0n binnen de Noorse wate- ls door het Noorse fregat „Troll" de e trciler wordt naar haven van Tromsö overgebracht. Slachtoffers van verkeersongevallen in de omgeving van de Italiaanse stad Turijn kunnen nu rechtstreeks van de plaats van het ongeval naar het ziekenhuis wor den gebracht: Op het dak van het Maria Vittoria-ziekenhuis heeft men een heliport aangelegd, waar een helikopter die twee draagbaren aan de zijkanten heeft kan landen. Op de foto ziet men twee broeders, die een gewonde luttele minuten na het ongeval het ziekenhuis indragen. discreet beschermen. Ik vertoon me zo min mogelijk bij uw regeerders. De heer Bidault heeft me verzekerd dat ik me te weinig laat zien en we zjjn toen overeengekomen elkaar iedere twee we ken te ontmoeten. Toen kardinaal Ter- rate in het begin van deze eeuw nun tius was, begaf hij zich elke week naar de Quay d'Orsay. Maar de ministers van toen waren meestal vijanden van de Kerk; de nuntius moest hun zjjn aan wezigheid in herinnering roepen. Zulks is met mij niet het geval, ik tref vrien den aan, ik wil ze niet in verlegenheid breng." Monsieur de la Chauvinière, than. Frans ambassadeur in Stockholm, is een tijdlang Dumaine s opvolger ge weest aan het hoofd van het „protocol". Deze verhaalt omtrent zjjn eerste con tact, in 1952, met de nuntius, dat hij daarbij allereerst getroffen werd door de soliditeit van diens fysieke verschij ning en eveneens door zjjn „esprit de finesse" die een zo volmaakt verbond was met zijn boerenafkomst. „Iedere maal dat ik hem ontmoette werd ik ver overd door zpn wonderlqke goedheid. Het gebeurt niet zelden dat de deken van het dipton?,®^10, corps menigmaal ernstige moeilijkheden heeft met de chef van het protocol. Mgr. Roncalli uitte nimmer het geringste verwjjt. Hjj wist alles te schikken Het was Monsieur de la Chauviniere, die in januari 1953, tezamen met mgr. Roncalli zelf, de plechtigheid regelde waarbij president Auriol de tot kardinaal gecreëerde nun tius de rode baret zou opzetten. De la Chauvinière getuigt van het grote ge noegen dat het mgr. Roncalli deed om de baret opgezet te krijgen te Pa rijs en hij gewaagt van de alle aanwezi gen ontroerende vroomheid die de nun tius tijdens de baretopzetting door de president aan de dag legde. De foto, genomen op heJ. moment waarop deze opzetting geschiedt, de president staande, in rok, de nuntius gehuld met de rode cappa voor hem knielend, de handen gevouwen ontbreekt thans natuurlijk in welhaast geen der Parjj- se bladen. In een gisteren door France Soir gepubliceerd interview zegt oud president Auriol van dit moment: „Het was natuurlijk met voor mjj, slecht gelovige, dat de nuntius zich ter aar- de wierp, maar voor degene die ge- durende een ogenblik de opperpriester vertegenwoordigde In dit interview noemt Auriol, die nog altijd vriendschap pelijke relaties met de gewezen nun- I tius was bluven onderhouden en hem o.a. nog bezocht te Venetië, nuntius Roncalli o.a. een charmant verteller zeer geestig, en van een zachtaardige ironie". Door de Parijse bladen veelvuldig uit hun archieven te voorschijn gehaalde fo to's zijn ook die waarop men nuntius Roncalli in een of ander gesprek ziet met Edouard Herriot en het heet dat hij ook met deze op zeer goede vriend schappelijke voefc verkeerde. Bijzonder joviaal doen voorts de verscheidene fo to's aan, waarop men de tot kardinaal verheven nuntius in gezelschap ziet van het niet onaanzienlijk aantal regerings chefs van uiteenlopende geestesrich ting, waarmee hij tijdens zijn Parijse verblijf te maken had gehad en die hij alvorens Parijs te verlaten, op de nun tiatuur een gezamenlijk afscheidsdiner had aangeboden. Doch zeer begrijpelijk wordt in Frankrijks katholieke en speciaal ker kelijke kringen thans wel zo belang wekkend gevonden dat Paus Johannes Met de toekenning van de Nobel prijs voor litteratuur heeft de Zweed se Academie de Russische schrijver Pasternak een rode stropdas omge daan, die althans geestelijk voor hem een wurgende strop dreigt te worden. Het Kremlin en zijn onderhorige or ganisaties en partij hebben zich opge worpen als supervisors over de Nobel prijs. Zij bepalen, of een Rus deze we reldvermaarde onderscheiding al of niet verdient. De onderscheiden Rus sische natuurkundigen mogen haar wèl aanvaardende schrijver Paster nak niet. In de officiële litteraire kringen van de Sovjet-Unie is de Zweedse Academie naar aanleiding van de onderscheiding van Pasternak uitgemaakt voor een reactionair stel letje bourgeois, dat met deze prijs een anti-communistische propaganda stunt beoogde, en de schrijver zelf voor vuile vis. Nu zou men menen, dat ook de andere prijzen, toegekend door zulk een infame instantie als de Zweedse Academie, als een openbare schande voor Sovjet-burgers van de hand zouden moeten worden gewezen, maar zulk een mening geeft blijk van een ontstellend gebrek aan kennis en begrip voor de Russisch-communisti- sche logica. Zelfs Polen bewees op dit gebied niet geheel bij te zijn, want dat zond Pasternak nog een geestdrif tig felicitatie-telegram. Intussen heeft het Kremlin door Pasternak tot een bewaakte outcast te maken, de toe kenning van de Nobelprijs voor let terkunde inderdaad een scherp anti communistisch propaganda-effect ge geven, want de verontwaardiging over de tragi-comedie, waarvan Pasternak thans de gevolgen ondervindt, is in heel de op gewetensvrijheid en vrij heid van meningsuiting gestelde we reld algemeen. 4averientie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Z. H. Paus Johannes XXIII. XXIII gedurende acht jaren de meest gezaghebbende persoonlijke eerste- handservaring heeft kunnen opdoen aangaande het leven van de Kerk in Frankrijk. Zo toont een' foto in het katholieke dagblad La Croix nuntius Roncalli dan ook gezeten temidden van de kardinalen en aartsbisschop pen van Frankrijk, bijeen op een van hun thans periodiek geworden confe renties. Het blad memoreert in tekst en foto's nog een aantal andere mo menten uit zijn „contacten met het leven der Kerk van Frankrijk", van meer openbare en luisterrijke aard: zijn deelname in 1950 aan het te Ren- nes gehouden nationaal Mariacon- gres waar hij de in Frankrijk zo le vendige Maria-verering loofde en sprak over het rechtstreeks verband tussen Maria's Moederschap, de ver dienste van haar geloof en het ge heim der verlossing; het dcor hem beklede voorzitterschap van de festi viteiten op 8 mei 1952 ter gelegenheid van de 523ste verjaardag der bevrij ding van Orleans door Jeanne d'Arc; voorts mgr. Roncalli tezamen met de aartsbisschop van Parijs, de inaugura tie voorzittend van een nieuw studie jaar van het Parijse Institut Catho- lique; mgr. Roncalli in de winter van 1946 in een Parijs ziekenhuis pakketten uitdelend aan de zaal patiënten; mgr. .Roncalli, luisterend naar een door de dichter Paul Claudel gegeven le zing ter gelegenheid van het 100-jarig I bestaan van de H. Kindsheid in no vember 1947. En tenslotte zjjn er de herinnering aan maart van dit jaar toen Kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië, daar toe aangewezen door Pius XII, te Lour des de nieuwe ondergrondse basiliek in wijdde, voor welke reis heen en terug hij gebruik maakte van het r ranst straalvliegtuig Caravelle, terwijl hij de vermoeiende externe wijding van het zeer omvangrijke heiligdom verrichtte in vol ornaat gezeten in een open auto. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiimiiiiMimiiii Twaalf mijnwerkers, die vandaag precies een week geleden samen met vele anderen door een instorting in de mijn bij Springhill in Canadees Nieuw- Schotland van de buitenwereld werden afgesloten, hebben de ramp overleefd. Reddingsploegen, die nog naar overle venden zochten, meldden gisteravond, dat zij op de 4000-meter-verdieping door een buis plotseling contact hadden ge maakt met een groep van twaalf op- geslotenen, die men reeds als verloren had beschouwd. Volgens functionarissen van de mijn zaten de mannen achter een achttien meter dikke hoop stenen. Men begon onmiddellijk de mannen door de buis van drinkbaar voedsel te voorzien en onderwijl werd een begin gemaakt met het uit de weg ruimen van de obsta kels. „Wij zijn met ons twaalven", zo klonk het door de buis. „kom ons in 's hemelsnaam halen. We maken het goed. De lucht is goed gebleven. Een paar van ons zijn gewond, maar niet erg. Maar we hebben .een stevige dorst." Vanmorgen om half zes Nederland se tijd hadden de reddingsploegen de opgesloten mannen bereikt. Er wer den ambulances in gereedheid gehou den om de mijnwerkers zo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis te kun nen overbrengen. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 unr) Overwegend zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Van nacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.31-17.15. Maan: 19.52-10.57. Het hogedrukgebied dat geruime tijd het weer in onze omgeving beheerst heeft, is naar Zuid-Rus' ld uitgeweken. Een ander hogedrukgebied bevindt zich bij de Azoren. Tussen beide druksyste- men komt over Engeland een oceaan front naderbij. Verder verplaatst zich langs het front een kleine storing bij Portugal en Spanje in noord-oostelijke richting, zodat de regenkansen toene men. De kans op mist is nog niet ge weken, omdat we nog in de vochtige lucht blijven. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Station Stockholm Oslo Kopenhd Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt München Zürtch Genève Locamo Wenen Ir.nsbruck Rome Weer zwaar bew. mist mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist geheel bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. mist mist mist geheel bew. onbewolkt mist onbewolkt rpa» aeersL temp. afgel. gister eD 24 uuj 10 0 7 0.1 11 0 14 0 7 0 7 0.4 0 4 0 18 0 12 0 8 0 4 0 9 0 8 0 14 0 12 0 14 0 20 0 Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en.Red. Umuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 Olrectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 IX ELEGANTE TASSEN EN BY0UX GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 30415

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1