Kunsten slachtoffer van begrotingstoestand Geen kunstafdeling en ook geen verhoging subsidie voor balletvoorstellingen lion d'Or Zwaar bevochten zege van H.V.S. op Octopus Aéemda Haarlem f 35. HENSEN Kruiswoordraadsel Ontwerp-Prijzenwet bij de Tweede Kamer ingediend KNUTSELAARS! 't Silver Stoepke SCHOUS van 1854 A.V.C. had moeite om te winnen Monty-Coats DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 PAGINA 2 MEMORIE VAN ANTWOORD Speelterrein Zie advertentie van Dr. H. J. H. Neyens geneesheer-directeur van de Mariastichting Verlichtingsactie in Bloemendaal Volkstuinen Collectes V olkskredietbank Geef MANLIEF DE VATENKWAST Yoga, causerie voor het Haarlems Pauzetheater door R. Polderman Vrachtwagen was te hoog opgeladen 46 Vlug als een aal duikt Eric weg. Hij bevindt zich in een levens gevaarlijke toestand. Niet alleen loopt hij gevaar door de roeiriemen ge raakt te worden, maar hij moet bovendien oppassen, niet door een van de schepen overvaren te worden. Notabene een van zijn eigen geroofde sche pen. Tweemaal zwemt hij in het troebele donkere water bijna tegen een scheepsromp aan. Hij poogt nog onder een schip door te komen, maar de kiel schuurt haast over de bodem en wanhopig moet Eric zijn pogingen opgeven. Tastend als een blinde, met longen die dreigen te barsten, wurmt de Noorman zich door het modderige water tot hij het niet langer uithou den kan. Hijgend komt hij boven en neemt snel de toestand op. Aan de kreten, die aan boord met de Saksers op de landingsplaats gewisseld wor den, hoort hij, dat men naar hem zoekt. Maar de rookwolken onttrekken hem grotendeels aan het oog en gelukkig heeft men hem niet opgemerkt. Rechts van hem bevinden zich de boten, waarvan vele van zijn eigen sche pen. De Saksers schijnen een eind rechts van de landingsplaats aan land te gaan. De kans ongezien tussen de schepen door te komen is uiterst ge ring. Bovendien is zwemmen in het moeras zo goed als onmogelijk, lopen eveneens. De enige plek, waar hij zich voorlopig in veiligheid kan stellen, is de kust achter hem. Maar daar zitten de Saksers. Och, een beetje geluk moet een mens hebben soms, denkt de Noorman met een luchthartigheid, die weinig in overeenstemming is met zijn toestand. En scherp de krakelen de troep piraten in het oog houdende, zwemt hij kalm terug naar de duinenrij. Dames Films Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen PAARLAARSTEEG 1 Weldadigheid naar Vermogen 70 jaar Zaterdag gala-voorstel ling in schouwburg SANT POOR! 6 7 8 9 10 11 c*» BREDER OVERWEG IN WÜSTELAAN Oplossing van woensdag adem; 2S? an; 28. es; 29. Noordhollandse schaakbond start met de competitie Pat-Mat laat Rolland vrijwel geen kans De RENAULT VIER GARAGE DEN HOUT Advertentie gmzvrr. De hachelijke begrotingstoestand van de gemeente Haarlem zo kan men lezen in de Memorie van Antwoord op de schriftelijke begrotingsvoorberei ding maakt het al bijzonder moeilijk op het gebied der Kunsten de verzor gende functie op normale wijze te blij ven uitoefenen. Een zelfstandige kunst afdeling ter secretarie blijft daardoor tot de vrome wensen behoren en men zoekt nog altijd naar een mogelijkheid om de directeur van het' Frans Hals museum in zijn te zwaar geworden taak te doen bijstaan. Terzake van het instellen van een kunstprijs voor kunst werken, die op Haarlem betrekking hebben waarop in de Memorie van Antwoord van verleden jaar was gezin speeld hebben B. en W. zich nog geen oordeel verworven. Het advies zal worden ingewonnen van de subcommis sie voor beeldende kunst van de kunst- eommissie. De Haarlemse afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij voor Toonkunste naarsvereniging is niet van plan om weer een muziekweek te organiseren. Wel werkt de vereniging samen met het Haarlems Comité voor Kamermuziek voor het doen geven van Kamermuziek avonden. B en W. overwegen een voor stel om deze avonden te subsidiëren. Ook kan een voorstel worden verwacht tot subsidiëring van enkele voorstellin gen van het Operagezelschap „Forum". Het College overweegt nog wat ge daan moet worden met de Vishal. Een desbetreffend voorstel aan de raad is te verwachten. De commissie, die de mogelijkheid zou bestuderen van een ge zamenlijk filiaal van de r.-k. Leeszaal en Bibliotheek en de Stadsbibliotheek in Haarlem-N., heeft haar bevindingen in een rapport neergelegd. De nieuwe commissie van toezicht moet dit rapport nog bestuderen. Intussen zoekt de direc teur Openbare Werken naarstig naar een definitieve plaats voor het hoofd gebouw van de Stadsbibliotheek. Er wordt gestreefd naar een spoedige op lossing van dit vraagstuk. In de loop van 1959 kan de copie voor de wetenschappelijke catalogus van het Frans Halsmuseum tegemoet wor den gezien. De voorbereiding van deze catalogus heeft mede door het vele ar chiefwerk, veel tijd gevergd. B. en W. menen, dat een verhoging van het subsidiebedrag van 40OO— voor balletvoorstellingen, niet verantwoord geacht mag worden, omdat de belang stelling van t Haarlemse publiek voor de danskunst gering is. De schouwburg is by balletuitvoeringen matig bezet. Som mige raadsleden hadden B. en W. ge vraagd of er naast het subsidie per voorstelling, geen plaats was voor een subsidie aan een bepaalde balletgroep, waardoor een zekere binding met zulk een groep zou kunnen ontstaan. B. en W. geloven niet in een bijzondere re den om zulk een binding tot stand te brengen. Zy vrezen bovendien, dat daar voor een hoger bedrag nodig zou zijn dan de voorgestelde 10.000. Zoals men zich zal herinneren, heeft de K.V.P. zich by de recente gemeenteraadsver kiezingen o.m. tot doel gesteld te trach ten een binding tot stand te brengen tussen de gemeente Haarlem en de bal letgroep Scapino. B. en W. hebben in concept een ge meentelijke monumentenverordening gereed. Enige onderdelen daarvan zijn nog in studie. Het ontwerp voorziet in het instellen van een monumentencom missie. Het aantal restauraties is se dert de oprichting van de afdeling Mo numentenzorg van Openbare Werken, toegenomen. Geldgebrek bij het Rijk is een van de oorzaken, dat restauratie werken slechts traag op gang komen. Meer vrije speelgelegenheden willen B. en W. in de stad doen aanleggen. Bijvoorbeeld in de Wicherstraat, de Graafschapstraat, het Teylerplein en het H. Roland Holstplantsoen. De des betreffende commissie heeft een groot aantal projecten in voorbereiding. In de nieuwe wijken zullen voortaan tegelijk met parken en plantsoenen ook vrije speelgelegenheden worden aangelegd. Dit jaar nog zullen B. en W. de aanleg van verschillende vrije speelgelegenhe den aan de raad voorstellen. Advertentie Het bestuur van de Mariastichting te Haarlem heeft met ingang van I november 1958 dr. H. J. H. Neyens benoemd tot geneesheer directeur van het ziekenhuis. Dr. Neyens trad sinds maart van het vorig jaar reeds op als waarnemend geneesheer directeur. Dr. H. J. H. Neyens werd in 1913 in Breda geboren. Hij volgde de gym nasiale opleiding in Rolduc en studeer de medicijnen aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Van 1940-'46 was hij huisarts in de hoofdstad en daarna volgde hij tot 1 januari 1950 een opleiding tot radioloog bij prof. dr. G. J. van der Plaats te Maastricht. Op 1 januari 1950 werd hij in de Ma riastichting in Haarlem aangesteld tot radioloog en thans is hij hoofd van de radiologische afdeling. In mei 1954 pro moveerde de heer Neyens bjj prof. dr. A. Biemond op het proefschrift: „De arteriografische diagnose en differen tiaal diagnose van de trombose van de arteria cerebri media". In aansluiting op de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer en even als in Haarlem houdt de politie van Bloemendaal vanaf heden tot 12 no vember een verlichtingsactie. Elke avond zullen politiemensen op stap zon om speciale aandacht te besteden aan de verlichting van alle soorten voer tuigen. Het sportcomplex ten noorden van het Mendelcollege kan op zijn vroegst eind 1961 gereed komen. Volgend jaar wil men met de aanleg ervan beginnen. Dit jaar zelfs wil men nog beginnen met het grondwerk. Eerst na de voltooiing van dit complex kan het EDO-complex verplaatst worden. Het sportterrein na bij de Van Zeggelenschool kan waar- schöniyk eind volgend jaar in gebruik worden genomen. Volgend jaar zal ook nabij het Coornhertlyceum een sport terrein worden aangelegd. De situatie voor wat betreft de gym nastiekzalen is nog altijd bedroevend. Er bestaat kans, dat er zes zal kunnen worden aangelegd, maar in Haarlem zijn al 25 zalen nodig om in de bestaande behoefte te voorzien. In Haarlem-Noord zpn alleen al zeven zalen nodig. B. en W. delen mede, dat zy over wegen aan de Vondelweg, ten zuiden van het volkstuincomplex „Zonder Werken niets" een kampeerplaats aan te laten leggen. Het plan verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding en men hoopt er zo vlug mee te kunnen opschieten, dat althans een deel van het terrein reeds volgend seizoen in gebruik kan wor den genomen. Binnenkort zullen B. en W. de raad om een krediet vragen voor het aanleg gen van een centrale verwarmingsin stallatie in het kampeercentrum „Het Wisselseveld" in Epe. Daardoor zal het centrum ook gedurende de wintermaan den gebruikt kunnen worden, hetgeen een belangrijke verbetering zal bren gen. Er is veel vraag naar en het cen trum biykt in een enorme behoefte te voorzien. Onder het hoofdstuk Maatschappelij ke Steun en Voorzorg wordt meege deeld, dat B. en W. overwegen of het aantal instellingen, aan wie toestem ming tot collecteren wordt gegeven, niet kan worden verminderd. In de eer ste plaats wordt toestemming gegeven aan die landelijke instellingen, waartoe het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake Maatschappeiyk Hulpbe toon voor Nederland adviseert. Ten aanzien van het maatschappelijk opbouwwerk in Haarlem, wordt mee gedeeld, dat de raad nog vóór de mon delinge begrotingsbehandeling op de hoogte zal worden gesteld van de stand van zaken met betrekking tot het on derzoek naar de sociale structuur van de gemeente. Het algemeen maatschap pelijk werk in Haarlem wordt in toene mende mate gecoördineerd, zo kan men verder uit de Memorie van Antwoord vernemen. Met name de coördinatie van het bijzonder gezinswerk wordt krach tig bevorderd. Dit de Memorie van Antwoord biykt, dat alle gemeenten, die vroeger deelna men in de Volkskredietbank voor Haar lem en Omstreken, en die tijdens de moeilijkheden in het begin van dit jaar uittraden, thans weer zijn teruggekeerd. Het aantal personeelsleden van de bank zal dit jaar nog van 20 op 18 worden teruggebracht. In het hoofdstuk Economische Aange legenheden wordt opgemerkt, dat de hoeveelheid industrieterreinen de laat ste jaren sterk geslonken is. Binnen kort, zo delen B. en W. mede, zal dan ook tot uitbreiding van het industrie gebied moeten worden overgegaan. Advertentie Zalen voor vergaderingen en recepties. HOTEL CAFÉ RESTAURANT om af te wassen. En als U ZILMETA vorken en lepels gebruikt, zal hij het ook nog prettig vinden. Want ZILMETA is door en door vlekvrij, wast gemak kelijk af en behoeft niet te worden gepoetst. Kijk eens rond onze showroom met een grote collectie ZILMETA artikelen. Er is vast iets naar Uw zin bij. GROTE HOUTSTRAAT 49 Het huis met het carillon HAARLEM - TELEFOON 20049 Op een bijeenkomst die georganiseerd werd door het Pauzetheater in samen werking met de boekhandel Loosjes, heeft woensdagavond de arts R. Polder man uit Bilthoven een inleiding gehou den over Yoga, een onderwerp dat ge tuige de grote opkomst, in het middel punt van de belangstelling staat. Mede door een film en enkele demonstraties werd het een instructieve avond, die velen een vernieuwd inzicht heeft gege ven in Yoga. De heer Polderman beschouwde Yoga als een exacte wetenschap en een per fect systeem van zelfopvoeding. „Het is de discipline van het denken, het gevoel en het fysieke lichaam, dat helpt om een perfecte concentratie te verkrijgen en een spirituele kalmte". De heer Pol derman waarschuwde tegen de idee, dat Yoga bestaat in het zitten met ge kruiste benen gedurende zes uren. Hij betitelde dergelijke houdingen als stunts, die in werkelijkheid niets met Yoga uit staande hebben. Het belang van Yoga ligt volgens de heer Polderman in de innerlijke rust die het geeft, vooral in een tijd als deze, waarin een ieder gejaagd leeft, hetgeen vaak leidt tot overspanning en ziekten. Yoga het woord is afgeleid van het Sanskriet Yuj kent blijkens de lezing van de heer Polderman verschillende richtingen. Slechts een enkele behan delde spreker: raya yoga, waarin hij diverse ontwikkelingsfasen onderscheid de. Allereerst gaat het volgens de heet Polderman om een mentale training, die in hoofdzaak neerkomt op het na leven van de natuurwetten. Eerst daar na kan men zich wijden aan de nsanas, de noudingen. die ten doel hebben de spieren en spiergroepen bewust te ge bruiken. De asanas zijn zo opgesteld, dat alle spieren ten beurt krijgen, het geen een goede „door-bloeding" teweeg brengt, die de gezondheid bevordert. Van groot belang noemde de heer Pol derman het inhalen van prana:: in het westen overigens een begrip waar voor men een definitie nog niet gevon den heeft. Spreker zag het prana als de oer-energie. die onmisbaar is om te leven. Het is. van grote importantie, dat het prana op de iuiste wijze wordt verdeeld oVfer het lichaam, maar wan neer dat het geval is, wordt een har monie verkregen tussen geest en li chaam. De heer Polderman zag hierin ook politieke voordelen, want door een goede harmonie krijgen de vredescon ferenties meer inhoud Bij een verdere ontwikkeling van Yoga wijdt men zich meer en meer aan de geest en leert men ook zjjn gedachten te concentreren op een punt. Een 38-jarige chauffeur uit Waterin gen, die met zjjn met lege veilingkis- ten beladen vrachtauto op weg was naar Hoorn, kwam woensdagmiddag klem te zitten onder het viaduct van de spoorweg Haarlem-Overveen aan de Julianalaan. De doorrjjhoogte is 3.60 meter, terwijl de vrachtwagen tot 3.70 was geladen. Na het afhalen van de bovenste kisten bleek de vrachtwagen wel onder het viaduct door te kunnen. 'raai, spannend maar vooral dege- se dames had er enorm onder te Fraai, spannend maar vooral dege lijk volleybal hebben wy gisteravond kunnen aanschouwen In het overgangs klasse duel tussen leider HVS en het Alkmaarse Octopus. Anderhalf uur lang beukten de Haarlemse smashes op de voortreffeiyke Alkmaarse verde diging, maar de jeugdige gasten blok keerden intensief en by passering van het blok was hun techniek sterk ge noeg om uit de verdediging een aanval op te bouwen die beslist minder krach tig was dan die van de HVS'ers, doch daarentegen fantasieryker. HVS nam in de eerste set met 7-0 de leiding, moest iets van de voor sprong afstaan (12-8), bereikte 14-10, maar moest toen in een prachtige spurt van de gasten de voorsprong af staan, 14-14. HVS ondervond in een op windend slot waartoe Octopus in staat was want via 15-15 en 16-16 verloor HVS met 18-16. De tweede set won HVS zonder al te veel moeite na 12-6 met 15-10. In de derde set werden de Haarlemmers voor een 7-0 achterstand geplaatst, die door sterk serveren werd weggewerkt 7-7 en 9-9. HVS won ten slotte met 15-9. Met 9-3 leidden de gas ten in de vierde set. HVS sloeg terug, liep in tot 11-9 maar kon niet voorko men dat Octopus met de winst weg liep; 15-11. De beslissende vijfde set werd een hoogstaande strijd die de toe schouwers tot het laatste punt rond de lijnen hield. HVS verspeelde punten met mislukte smashes, maar de score bleef aanvankelijk in evenwicht, 5-5, De harde slagen werden spectaculair ge keerd door de Alkmaarders, maar toen HVS in de afwerking iets meer variatie bracht verloren de sympathieke gas ten steeds meer terrein om uiteindelijk met 15-7 de set en de strijd te verliezen. In de eerste klasse heren speelde Die Raeckse 2 minder enthousiast dan gewoonlijk en verloor gedeci deerd van de rijksambtenaren die vooral aanvallend met kop en schou ders boven hun weinig stootkrachtige tegenstanders uitstaken; 15-10, 15-6 en 15-5. Eclecta en OSS speelden geen sterke wedstrijd. Eclecta was technisch beter en won met 15-12, 9-15, 15-13 en 15-9. Santpoort won, zo als men mag verwachten, van de eigen reserves met 15-8, 15-3, 12-15 en 16-14. Overigens geeft de laatste setstand te denken. Trainer Krijgsman heeft aan de AVC- ploeg nog voldoende te schaven. De pass was zwak, in de eerste set zelfs zeer zwak. De aanval van de Haarlem- Vanaf vrijdag 31 oktober CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. I.j 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Liefde wordt duur gekocht, str. volw.; 2.30. 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Dl.: 2.30 8 uur. LIDO: Het kamp op het bloedeiland, 18 J.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Niagara, 18 jaar; 11.30 uur. LUXOR: Het mysterie van Parijs, 18 jaar; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2. 4.15. 7, 9.15 uur. MINERVA: De lord, de lady en de butler, alle leeft. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Zo. t.m. wo.: Bambi, alle leeft. Zo. 2, 4.15 uur. Ma. t.m. wo. 2.30 uur. Ma. en di.: Giant, 14 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: The blue gardenia, 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. L; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Mensenjacht in Nairobi, 18 jaar; 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De wreker, 18 j.; 7, 9.15 u. In de middagvoorstell. (beh. zo.): De ge veltoerist, a. 1.; 2.30 uur. STUDIO: No time for sergeants, 14 jaar; 2.15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Dial M for murder, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 31 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagsche Comedie met ,JQe maanvogels", een blij spel van Marcel Aymé. Regie: Paul Steen bergen. Zaterdag 1 november Minerva, Heemstede, 2 uur: Oom John en tante Llly presenteren de jeugdshow „De bromtol". Zondag 2 november Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met „Wachten op Godot", een to neelspel van Samuel Beckett. Regie: Roger Blin. Maandag 3 november Stadsschouwburg, 8 uur: De Neder landse Comedie speelt „Oscar", een kluch tig blijspel van Claude Magnier. Regie: Henk Rlgters Woensdag 5 november Stadsschouwburg, 8 uur: R.-k. Toneel vereniging Ludamus speelt „Dialogues et Carmelites". Donderdag 6 november Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel voert op „De Misantroop", een komedie van Molière. Regie: Ton Lutz. Dinsdag 4 november Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 5 november Concertgebouw, 7.30 uur: Uitvoering door de Haarlemse Nachtegalen t.b.v. TBC- bestrijding. Vrijdag 31 oktober Zoetestraat 11, 8 uur: Lezing over Abbé Pierre voor De Vrije Tijd. Minerva, Heemstede, 8 uur: Kunsthisto rische reis door Spanje, causerie voor V.U. Brinkmann, 8 uur: Onderwijs aan spas tische kinderen, lezing voor BOSK. Dinsdag 4 november Frans Halsmuseum, 8 uur: Het orkest en zijn instrumenten, lezing voor V.U. Minerva, Heemstede, 8 uur: Prof. ir. H. Zwiers spreekt voor Heemsteedse Kunstkring over architectuur. Brinkmann, 8 uur: Filmcursus Geloof en Wetenschap. Dinsdag 4 November Frans Halsmuseum, 8 uur: Levende schrijvers worden voorgesteld. Deze avond Kitty Josselin de Jong. (V.U.). Woensdag 5 november Teisterbant: Oratorische avond. Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing over het kankerprobleem voor V.U. Zandvoort, 8 uur: Bezinningsavond. Spreker: p. L. Verhagen OESA. Donderdag 6 november Frans Halsmuseum, 8 uur: Wij vermoei de moderne mensen, lezing voor V.U. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid Geopend van 10—17 uur: zon en feestdagen van 13—16 uur t'ruqulnsmuseum. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953 Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.3016 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m Hals meesterwerken) Geopend op werkdagen van 1016 uur: op zon en feestdagen var. 1316 uur. Grote Kerk Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen Stadbuls, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 9—12 uur. Advertentie zware duffel waterdicht Kleurecht zuiver wol leeftijd 8 jaar Teylers Museum: Tekeningen Hollandse Ita liaanse en Franse school 16e tot en met !9e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten mineralen Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur wonhuis jacobus van Looy; Geopend do. van 1012.30 uur en van 1417 uur. Zo. van 14—17 uur. Kunstzaal „De Ark", N Heiligland: Ten toonstelling van werken van A. Visser en N. Olthuis. Geop. dag. van 9—14 en van 19—22 uur. Zo. van 1422 uur. V.a. 2 nov.: Expositie werken van Piers en Mets. Huis van Looy: Jaarlijkse tentoonstel ling: Jacobus van Looy en Willem de Zwart. Geop. dag. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur vishal: Expositie „De Groep", tot en met 9 nov.; do.- en vr.-avond geop. van 2022 uur. Vleeshal: Expositie van Delftse keramiek van „De Porceleyne Fles" Geop. dag. van 1417 uur; do.- en vr.-avond van 2022 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland: Gouaches en tekeningen van Imre Nagy. Geop. op werkd. van 1117 uur (tot 15 nov.). Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Beeldhouwwerk en keramiek van Trudy de Lange (tot en met 16 nov.). Geop. op werkd. van 1117 uur; zo. van 1417 uur; wo. gesloten. se dames had er enorm onder te lei den en een behoorlijke smash zagen wij maar zelden. Veelal moest men ge noegen nemen met een plaatsbal en die verloor uiteraard zijn verrassing. De dames van Octopus beschikten al even min over een gevreesde aanval zodat AVC dat overigens met een vaste wil om te winnen speelde zij het met veel moeite de strijd toch won; 12-15, 15-13, 15-10 en 15-13. j De ontmoetingen Velox-HVS en Ec- lecta-Die Raeckse leverden verrassingen op. HVS won de eerste set ruim (15-7) maar Velox bleef het antwoord niet schuldig, 15-13. In de derde set ont stond er op de stand 12-7 in het voor deel van Velox een fanatieke strijd waar bij de ploegen zich bijzonder inspanden om de bal van de grond te houden. Het enthousiaste Velox dat verdedi gend uiterst taai bleek won ten slotte van de HVS-dames die beter opbouw den en aanvielen maar op hechte blauw witte verdediging strandden, 15-11. In de laatste set startte HVS gede primeerd en faalde in het opvangen van de serves zodat Velox liefst tot 8-1 uitliep. Wijdenes en Nijdam redu ceerden tot 9-8 waarna Velox enkele punten aan de score toevoegde; 11-8. De volgelingen van Verheem hadden toen de winst voor het grijpen maar faalden drie keer met serveren zodat HVS, overigens in overeenstemming met de verhouding, de laatste set toe geworpen kreeg, 15-12. Eindstand 2-2. Die Raeckse 2 ging tegen Eclecta minder goed van start, verloor de eer ste set (15-9) maar herstelde zich met 15-6 en 15-8 in de volgende sets. In de laatste set gaven de ploegen elkaar weinig toe maar toen Eclecta met Scheffer en Rooyers voor het net in een gunstige opstelling stond, moesten de reserves met 15-11 de eer aan Ec lecta laten. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: Die Raeckse 2-OVRA 0-3, OSS- Eclecta 1-3, HVS-Octopus 3-2, Electa 2- PWN 0-3, Santpoort 2-Santpoort 1-3, WIK 3-PWN 2 2-2, Hepol 2-Gios 2 3-0, HBC 3-WIK 2 3-1, OSS 2-DSS 2 1-3, HBC 2-Rapiditas 1-3, Dames: Velox-HVS 2-2, AVC-Octo- pus 3-1, Electa-Die Raeckse 2 2-2 Ves- mia 2-HBC 3 3-0, OVRA 3-AVC 3 4-0, Gios 3-Vesmia 3 0.-4,Santpoort-O.G. 2 3-0 Electa 2-MHBS 2 3-1, Gios Velox 2 3-0, O.G. 3-WIK 2- SSO-Die Raeckse 4 3-1. Met een galavoorstelling door de to neelgroep Theater van Arthur Watkyns „Een moordverhaal" in de Haarlemse stadsschouwburg gaat zaterdag 1 novem ber de vereniging Weldadigheid naar Vermogen in Haarlem haar zeventig jarig bestaan vieren. Het bestuur van de vereniging hoopt, dat de voorstelling een ruime recette geeft, opdat men op het bureau aan de Jansweg in onver minderde mate kan vortgaan met het werk van de vereniging. De vereniging stelt zich ten doel ma teriële steun te geven aan hen die daar aan behoefte hebben. Doordat de ver eniging echter niet naar buiten optreedt, bemerkt men daarvan als niet-ingë- wjjde weinig of niets, maar velen ge tuigen van de goede hulp die de instel ling hun gaf. Er werden verbeteringen gebracht in verschillende huishoudens, mensen werden aan woningen gehol pen en invaliden kregen onderdak, een ondanks het feit, dat de vereniging ze ventig jaar bestaat en zichzelf wellicht ontgroeit lijkt, blijven de medewerkers actief, want het is gebleken dat de hulp vanwege Weldadigheid naar Vermogen niet gemist kan worden. Het doel van de vereniging wordt in de statuten omschreven als het bestrij den, lenigen en voorkomen van armoede met eerbiediging van de godsdienstige richting van de ondersteunden. Vijfen twintig vrijwilligsters trekken er regel matig op uit om diverse gezinnen te bezoeken en dikwijls gebeurt dat op ver zoek van verschillende instanties, onder meer van Sociale Zaken, met welke in stelling de vereniging ten nauwste sa menwerkt. Horizontaal: 1. bespreking 2. man - lofdicht c* - lidwoord 3. sprookjes CO figuur 4. deel van bijbel - bedrag - boordsel 5. droog (It.) 10 6. afvoer systeem NO 7. visjes 8. scheids rechter - Afrikaanse rivier De spoorweg-overgang in de Wüste- laan te Santpoort wordt verbreed. Ge durende een week zal het wegverkeer genoegen moeten lemei. met de omweg via de spoorweg-overgang in de Mid- denduinerweg. De werkzaamheden aan de overweg in de Wüstelaan hebben echter nog geen definitief karakter. De overweg wordt op het gedeelte tussen de spoo rails breder en in verband hier mede moeten de overweg-bomen wor den verplaatst. Een afdoende verbetering zal pas ver kregen kunnen worden, als ook hier automatisch bediende halve bomen zul len worden geplaatst. Het is wel de be doeling de met handkracht en boven dien var. enige afstand bediende afsluit bomen door een automatische beveili ging te vervangen. Dat zal echter pas kunnen gebeuren, wanneer een woning kan worden gesloopt. En dat wacht weer op een ander huis voor de hui dige bewoner. 9. te schande 60 brengen - dit is Os 10. rivier in Zuid- Holland - bepaald 2 straattype 11. rustig - muziektempel h Vertikaal: 1. warboel - genotmiddel 2. schaaldier - ruil zonder ul 3. buitendijks land - slagbekken 4. muurschilde ring - hoofd van moskee 5. ster in Kleine Beer 6. vet van melk - gast 7. Nederlandse gemeente - druk pratend 8. broedplaats - pers. vnw. - bijbelse figuur 9. waterlanders - öp die manier 10. plan - sullen 11. vroeger - goochem Horizontaal: 1. pa; 3. uw; 5. koud; 7. siam; 9. dor; 10. met; 12. air; 14. arts; 16. slem; 17. in; 18.' do; 19. koek; 23. lava; 27. min; 28. eer; 30. den; 31. rats; 33. kier; 35. ka; 36. a.m. Vertikaal: 1. port; 2. au; 3. ui; 4. waal; 5. kor; 6. dm; 7. st; 8. mie; 9. da; 11. ei; 13. r.m.; 15. sik; 16. sol; 19. km; 20. oir; 21. r.k.; 32. t.a.; 34. ia. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp Prijzenwet, welke wet de regering in staat moet stellen blijvend te kunnen beschikken over bevoegd heden voor het geven van prijsvoor- schriften met betrekking tot goederen en diensten. De nieuwe wettelijke re geling zal t.z.t. in de plaats treden van thans nog van kracht zijnde wettelijke bepalingen, opgenomen in de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet 1939, het Prijsvormingsbesluit 1941 en het Prijs- aanduidingsbesluit 1941. In de bij het wetsontwerp behorehde Memorie van Toelichting, welke onder tekend is door zes ministers. stelt ae regering voorop, dat de vrije pnjsvor- ming een essentiële functiei in n 1 - nomische leven vervult en dat mg open in het economisch verkee zov mo gelijk moet worden verme De ministers wijzen .e5,„££' de prijspolitiek niet noodzakelijkerwijze de vorm moet aannemen van feitelijk in grijpen in de vrije prijsvorming. Het is voor alles zaak, dat het bedrijfsleven zelf wat de vorming van lonen en prij- De competitie voor de Noordhollandse schaakbond is begonnen. In de over gangsklasse kwamen alle teams in het strijdperk.. Faforiet Pat-Mat uit Bever wijk "et in de eerste ronde het Over- veense Rolland weinig kans tot een eervol resultaat. Het werd voorlopig 7-/4. hen uitslag die geen twyfel over de krachtsverhouding laat. Het pas gepromoveerde tiental van de Haarlemse schaakclub Het Oosten Dracht een bezoek aan de reserves van Zaandam. De Haarlemmers bleken geen 1? jan „plankenkoorts" te hebben en keerden met een fraaie overwinning huiswaarts. De uitslag werd 4^-5%. Het duel tussen Kijk-Uit en Heemstede werd nog niet definitief beslist. Een spannende strijd leverde de IJmui- denaren een voorlopige 5-4 voorsprong op. De verwachting voor de nog onbe sliste partij is een gelijkspel waarmee Kijk-Uit dan het meeste gediend zal zijn. De uitslag wordt in dit geval dus 5Vj-4>j in hun voordeel. In de eerste klasse werd in afdeling A gestart met een wedstrijd tussen MSC en VHS 4. Deze ontmoeting vond plaats in Den Helder. Het voorlopige 4-4 re sultaat mag voor de Haarlemmers zeker verdienstelijk genoemd worden. Schaak- lust begon in deze groep best met een 3V4-6J4 zege op Schaakmat. VVV 2 en Oppositie zien het eindresultaat afhan kelijk van de laatste partij. De voor lopige stand luidt namelijk 4%-4 Vi. In afdeling B had Bloemendaal een goede start. Het bezoek aan Weenink in Be verwijk leverde een 4-6 overwinning op. In de derde klasse A werd de wed strijden-reeks geopend met MSC 2— VVV 3. Men kwam tot 3-5 met twee afgebroken partijen. Zaandam 5 ging tegen Purmerend in eigen huis kans loos met 3-7 ten onder. zen betreft, een grote mate van terug houding in acht neemt. Uiteindelijk is het in de eerste plaats in het belang van het bedrijfsleven zelf, dat de eco nomische expansie niet wordt afgeremd door de sterke stijging van het binnen lands kostenpeü. Bij onvoldoende me dewerking van de zijde van het be- dryfsleven zal echter een rechtstreeks ingrijpen onvermijdelijk zijn. De mi nisters zijn zich er evenwel volkomen van bewust, dat de hantering van de tot het geven van prijs- yfi en met Stote omzichtigheid zal moeten geschieden. Het thans ingediende wetsontwerp, dat in grote trekken het advies van de SER volgt, kent de overheid een drietal bevoegdheden toe resp. t.a.v. het geven van prijs-, administratie- en prijsaanduidingsvoorschriften. De belangrijkste van de bevoegdheden is die tot het uitvaardigen van maxi mumprijsvoorschriften t.a.v. roerende goederen en diensten in die gevallen, waarin blijkt, of' het gevaar dreigt, dat zodanige hoge prijzen en vergoedingen worden berekend, dat strijd met het algemeen belang ontstaat. Vervolgens zal de regering bevoegd zijn voorschriften te geven tot het voe ren van een administratie, waaruit de vorming van de prijzen blijkt. Deze administratieplicht zal slechts opgelegd kunnen worden voor die goederen of diensten, waarvoor maximumprijsrege lingen zijn vastgesteld. Verder is in het wetsontwerp opge nomen de bevoegdheid tot het gev n van voorschriften met betrekking tot de prijsaanduiding, omdat hiervan o.a. een remmende invloed uitgaat op ver holen prijsopdrijving. De regering over weegt daarom bij de inwerkingtreding van deze wet opnieuw soortgelijke voor schriften als thans op dit gebied be staan uit te vaardigen. Het voorstel van de SER tot instelling van een onafhankelijke adviescommis sie van deskundigen, die steeds zou moeten worden ingeschakeld alvorens prijsmaatregelen worden getroffen, heb ben de ministers niet overgenomen. Zij menen, dat deze procedure een ernstige belemmering zou vormen voor de ver eiste snelheid van handelen. De waar borg voor de juistheid van de maatre gelen moet zijn gelegen in het ver antwoordelijkheidsbesef van de betrok ken bewindsman en in het overleg met het betrokken bedrijfsleven, dat steeds aan een maatregel voorafgaat. Advertentie ■t veel ruimer dan hij lijkt» BEWIJS; De Heer KI. te Heem stede, lang 1.94 m, kocht dezer dagen zijn tweede Renault Vier. Vierdeurs sedan. incl. prima verwarming en zuiniger dan 1 op 17: 4490.—. Telefoon 12158 en 15055 PASSAGIERSLIJST Op ons bureaU aan de Smedestraat te Haarlem ligf vanaf heden de passagierslijst ter inz**' ge van het m.s. Sibajak van de Konink' lijke Rotterdamsche Lloyd. Het schip wordt 11 november in Rotterdam ver wacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2