Papieren oorlog om een boycot woedt voort Verdachte brand te IJmuiden in visconservenfabriek Op ieders t j „Vrij Hongarije" veroordeelt aangekondigde demonstratie Produktschap vee en vlees contra de minister PRINSES EN MIJNWERKER Rapport van schroothandelaar luidt nieuwe fase in PRISMA Weer verstekeling aangekomen 9 Nobelprijs voor geneeskunde Kennelijk georganiseerd door communistische agenten Anderhalf uur tevoren brandje bij naburige timmerfabriek DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Misverstanden In 1957 reeds om schorsing verzocht Bestuurlijke regeling voor de IJmond Spoed is geboden mooi en goed horlog Politie betrekt wacht bij tankschip Dr. Van Meel (K.V.P.) Geen dirigisme in de landbouw P. v. d. A.-motie over het melkbeleid Drie haarden Nieuwe vorderingswet met uitgebreider bevoegdheden Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs li&t, een der meest gewilde Sf Geen wonder! h Tegenspraak van premier Djuanda Suezkanaal niet dicht voor Nederlandse schepen De nieuwe wet op de ruimtelijke organisatie Brandt een kaars voor uw raam Minister ontstemd over optreden van Velsens burgemeester Holland en. Nederland „Mag altijd terugkomen" Wijkzuster verdacht van laffe diefstal Verdediger: bewijs is niet geleverd Prof. dr. W. A. Mijsberg overleden mooier met NEVEDA wol n klasse apart! Sulfiet in gehakt (Van onze verslaggever) De papieren oorlog tussen de Hagenaar L. Worms, vroeger agent van het Duitse staalbedrijf Hansa Rohstoff Verwertung, en het centrale schrootinkoopbureau voor de K.S.G.-landen, namens welk instituut de voor zitter, tevens directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., de heer P. R. Bentz van den Berg, als woordvoerder is opgetreden, duurt onverminderd voort. Er is een nieuwe fase in de strijd ingetreden, nu de heer Worms heeft geantwoord op het verweerschrift van de heer Bentz van den Berg, waarin laatstgenoemde tracht aan te tonen, dat van een boycot nimmer sprake is geweest en dat de déconfiture, welke de zaak van de heer Worms heeft geleden, louter en alleen het gevolg is van de dienstbeëindi- ging door Hansa. In het jongste geschrift van de zich ernstig benadeeld achtende schroothandelaar zijn evenwel afschriften van brieven opgenomen, die het vermoeden van boycot nieuwe steun geven. Ook wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat Hansa reeds vóór de aangifte door de heer Worms van de zwendelpraktijken in een deel van de Europese schroothandel ken nis droeg. De heer Worms onderwerpt het verweerschrift van de heer B. aan een genadeloze analyse, die welis waar lang niet alle vraagtekens weg nam rond de schootfraude en de boycot, maar toch sterke aanwijzin gen bevat, dat de behandeling van de heer Worms door het O.C.C.F. na zijn aangifte in strijd is met de gel dende koopmansmoraal. Een belang rijk geschilpunt is de kwestie van de offertes. Beide heren zijn het er over eens, dat Worms in de loop van 1958 meermalen offertes heeft gedaan, doch zonder prijsopgave van de ten verkoop aangeboden partijen schroot. De heer B. verklaarde in zijn document, dat dergelijke aanbie dingen nooit in behandeling worden genomen door het O.C.C.F. (stereo type antwoord: „geen belangstelling" Hiertegen stelt de heer Worms, dat Offertes zonder prijsopgave in het ge heel niet ongebruikelijk zijn. In juli van dit jaar is het O.C.C.F. „van de regel afgeweken" door Worms te vra gen een prjjsofferte te maken. Deze aanbieding is gedaan op 16 juli, hoe wel de heer B. ontkent, dat het O.C.C. F. de offerte heeft ontvangen. In elk geval heeft de heer W. op zijn brief nooit iets gehoord. Volgens de heer B. hangt de verbreking van het con tact samen met het 18 juli door de heer Worms gedane beroep bij het hof van justitie te Luxemburg, waar door de animo bij het O.C.C.F. bekoel de om nog zaken met W. te doen. Dit beroep bevatte immers de aantij ging, dat W. door het O.C.C.F. werd geboycot. In september deed de O.C.C.F. aan Worms een tegenbod met een vaste prijs voor 12.500 ton schroot. De Haagse schroothandelaar heeft daar onmiddellijk werk van ge maakt, maar slaagde er niet in tijdig gereed te komen, terwijl Brussel geen Uitstel toestond. De heer Worms noemt dit in zijn antwoord kwade trouw van het O.C.C.F. Twee misverstanden hebben in de affaire een belangrijke rol gespeeld, ïn zijn verweerschrift houdt de heer ?6ntz van den Berg staande, dat de e*r Worms in januari van dit jaar schriftelijk solliciteerde naar een of fojdere werkkring bij de Hoogovens. zake°p is' hangende het onderzoek in- u,„rm de schrootfraude (waarvan d® aangever was, niet de be klaagde. Red.) niet ingegaan. Het ant woord van Worms luidt, dat het hem nimmer om een betrekking te doen is geweest, maar om het doen van za ken. Om dit te staven heeft hij in zijn jongste brochure de bewuste brief aan gehaald. Wij citeren daaruit: „Ich ha- be die Direktion der Hochöfen gebeten, ob ich möglicherweise fur diese Ge- sellschaft arbeiten durfte, j edoch ohne Erfolg. Ich erlaube mir nun mich nut dieser Bitte an Sie zu wenden. Sollten Sie mich auf irgendeine Weise bei der Schrottversorgung einschalten 9 hen, so gebe ich Ihnen die Versiche- rung dass ich, ebenso wie ich dies fur Hansa gemacht habe, meine ausser- sten Krafte hierfür anstrengen wil. Het lijkt inderdaad onwaarschijnlijk, dat men uit deze zinsneden het verzoek om een betrekking zou willen destille ren. Het tweede misverstand heeft bestaan hij de heer B., zoals deze ook openlijk j£eSeeft. Hij heeft namelijk enige tijd Vfsvi-YnHziT'ctoninfr vptIcpptH Hat Vipt O Cpveronderstelling verkeerd, dat het «éen waarvan hij dus voorzitter is, wilde Zaken meer met de heer Worms Wilde ri R1CC1 "'UI, v»v- baarrnav11 in verband met de open- sen Han g van de malversaties tus- schaDnii T„en de Zeeuwse Metaalmaat- eegrond vermoeden bleek later on- Erzou no'oVfWaart de heer B. zelf. staan met w nig bezwaar hebben be is het nimmér tkfn te dc!en' Intus,sen ten gekomen tussen r^wnrCP en in zpn antwoori\ *?n het V heer Worms nog, ^raaks vermeldt de veel eerder had gedLde aang,f.te gens de voorset?^1 maar met vob nieuw beroep moest insthUen. Het Nederlands Regionaal heeft reeds in februari 1957 aan Hansa gevraagd de heer Worms te schorsen als intermediair, omdat zijn wjjZe v zakendoen de Nederlandse staalindus trie niet beviel. Hansa had de heer Worms van dit verzoek m kennis ge_ steld zonder hem evenwel uit zijn func. tie te zetten. De Haagse schroothande- laar antwoordt hierop, dat hij zich in derdaad tegen unfaire Prakt^ke" J™.n het Nederlandse bureau had verzet, maar dat Hansa op zijn capaciteiten nimmer aanmerkmg heeft gemaakt. Be wijzen voegt hij bi). Hansa ontsloeg hem nadat de aangifte was gedaan, terwijl dit geweldige bedrijf hem eerst nog met verleidelijke aanbiedingen aan zich had trachten te binden. Voor het overige bestrit de heer Worms, die zich door bet schrift van de directeur der Hoogovens in zijn eer en goede naam acht aan^e tast en deswege een aanWacht heeft gediend bij de officier van Justitie te Haarlem, de stelling van de.heer B. zou de schrootprijs niet zijn °Pgeor - ven door manipulaties van diverse Be langengroepen. Het nieuwe rapport van de nee Worms is gezonden aan een aantal mi nisters, aan Robert Schuman, president van de Assemblée van de E.G.K.S., aan de leden van het Europese parlement en diverse andere personen en instan ties. (Van onze Haagse redactie) Minister Struycken heeft de Tweede Kamer eraan herinnerd dat bij de tot standkoming van een nieuwe bestuurlij ke regeling voor het gebied van de ij mond spoed geboden is. De minis ter zegt in zijn memorie van antwoord haar aanleiding van de begroting dat voorshands geen andere oplossing n welke in het reeds inge diende wetsontwerp is opgenomen. Advertentie Politieagenten hebben de wacht be trokken bij het tankschip „Tomocyclus" dat woensdagmiddag arriveerde in de tweede petroleumhaven te Rotterdam, bij het terrein van de B.P.M., met een verstekeling uit Indonesië aan boord. Het is de twintigjarige Max Kumentas uit Palembang, die in de Zuidsuma- traanse oliehaven Pladjoe aan boord ge komen is, in de hoop in Nederland te worden toegelaten. In opdracht van de minister van justitie hebben enkele le den van de Rotterdamse rivierpolitie post gevat bij de tanker om te beletten, dat de jongeman het schip verlaat. Voor dat hij eventueel op Nederlandse bodem kan worden toegelaten, moet eerst het resultaat worden afgewacht van een on derzoek, dat men momenteel naar zijn antecedenten instelt. De „Tomocyclus" heeft gistermorgen geruime tijd op de boeien gelegen voordat het schip de mis tige Waterweg kon opvaren. (Van onze parlementaire redactie) Dr. van Meel (K.V.P.) heeft minister Vondeling gisteren in de Tweede Ka mer een verklaring voorgehouden van zijn voorganger Mansholt than- lid van de Europese commissie op de landbouwconferentie in Stresa. De heer Mansholt heeft daar gezegd dat dirigisme in de landbouw uit den boze is en dr. van Meel vond hier be grijpelijk steun voor zijn opvatting dat ingrijpen van staatswegen in de struc tuur van de landbouw een verkeerd beleid is. De heer van Meel verzette zich ook tegen de nieuwe koers van de minis ter die op vermindering van de produk- tie is gericht. De heer Vredeling (P.v.d.A.) wilde het melkbeleid van de bewindsman voor een jaar accepteren. Maar ook hij diende zoals de heer Engelbertink (K.V.P.) dat had gedaan een motie in om het marktrisico voor de veehouders te verminderen. Advertentie Om half tien woensdagavond rukte de Velsense brandweer met groot mate rieel uit naar een brand, die woedde in de visconservenfabriek VICO aan de Middenhavenstraat te IJmuiden. An derhalf uur tevoren was in deze straat ook reeds een uitslaande brand ge meld, opgemerkt door een voorbijgan ger. Toen was het de daklijst van een naburige timmerfabriek, die vlam had gevat, naar men aannam als ge volg van een oververhitte kachelpijp. Aan deze voor de hand liggende ver klaring is men echter gaan twijfelen, toen op nog geen 150 meter daar van daan op onverklaarbare wijze brand was ontstaan in de opslag van conser venblikken, die in grote pakken gereed stonden om met haring en makreel ge vuld te worden. Bovendien was aan de Middenhavenstraat een deur gefor ceerd. Bij aankomst trof de brandweer drie brandhaarden, die onderling tien meter van elkaar gescheiden waren. Een van de branden werd in de kiem gesmoord. De beide andere hebben de brandweer urenlang werk bezorgd. De brandweer stond voor een moei lijke taak. Met drie nevelstralen werd een felle vuurzee bestreden in een aan gebouwde opslagplaats, waar tienduizen den blikjes, als gloeiende kolen in een haard, op een hoop lagen. De stralen water maakten met de blikjes een hels lawaai, geratel en gerammel, terwyl de brandweermannen, ondanks de gewel dige rook-ontwikkelingdie Jnetzwaaien- de licht van de vuurtoren aan het oog onttrok, moeite hadden zichstaande te houden in de berg van glijende blikjes. De blikjes hadden in grote Pakkap gezeten. Nadat het papier verbrand was is de lak van de blikjes Saan branden, zo hevig, dat het vuur bfjna niet te stuiten was. In een aangren zende opslagplaats, ongeveer 10 me ter van de eerstgenoemde, bleek al leen een deel van de verpakking ver brand te zijn. Maar weer tien meter verder, in de grote werkruimte, waar ook de kostbare machines staan, stond eveneens een grote stapel blikjes in 'brand. Hier werd het vuur bestreden met twee stralen van de motorspuit, waarvan er één, na een uur, de drie nevelspuiten kon assisteren. De grote werkruimte is door een smalle stenen gang gescheiden van de andere opslagplaatsen. Het is beslist uitgesloten, dat het vuur van de ene plaats naar de andere is overgeslagen. Door de geweldige hitte begon het vuur ook te vreten in het gewelfde betonnen dak van de werkruimte. Het verzakte in tien minuten bijna een decimeter. De hier ontstane vuurhaardjes werden echter snel geblust. JJoor de warm te-ontwikkeling ver dween de mist boven dit gedeelte van n»,, Ustriegebied bij de Vissershaven. afy°.or in de plaats kwamen echter rto rookproppen, die laag over Hct hi?e .en en kantoren bleven hangen. riV<zp«iaSslngswerk werd niet alleen ga- hriek oor de directie van de fa- van Velser>r d00r de burgemeester Sfrltlnf, 1Pr- M. M. Kwint, en de anff de heer staatsvissershavenbe- druf, de heer mr. j. r. van Eerde. i^VtLv? Zeisen is onmiddellijk rtoe et-iOn<ierZ0ek begonnen. De vraag is of m de resten van de drie (Van onze Haagse redactie) De regering heeft een ontwerp vor deringswet ingediend ter vervanging van het yordenngsbesluit uit de bezet tingstijd. Het nieuwe wetsontwerp kent echter aan de regering uitgebreider bevoegdheden toe dan volgens het oude besluit mogelijk was. Met name is een snellere procedure mogelijk, omdat in de gewijzigde poli tieke verhoudingen het oorlogsgevaar veel meer acuut is. Bovendien kan vor dering ook plaats hebben buiten oor logsgevaar, b.v. ten behoeve van de hulpverlening bij rampen. brandhaarden bij de conservenfabriek hetzelfde teruggevonden kan worden als in de brandende resten van de nabij gelegen timmerfabriek. Is hier sprake van een rancuneuze daad of heeft men hier te maken met het werk van een geestelijk gestoorde? De voorafgaande nacht werd in Bloemendaal een in- braakje gepleegd en het is niet uit gesloten dat de dader daarvan tevens een pyromaan blijkt te zijn. Het blussingswerk heeft tot één uur 's nachts geduurd. De resterende uren van de nacht werd bij de conservenfa briek de wacht gehouden. De schade aan de gebouwen is gering. Vele tien duizenden blikjes zijn echter door het verbranden van de lak waardeloos ge worden. Tijdens een volksdansbal in Londen werd deze foto gemaakt van Prinses Margaret van Engeland in een japon met ballonjurk terwijl zij de „Port land Fancy" danst met een 23-jarige mijnwerker. De Indonesische premier, Djuanda Kartawidjaja, die gistermiddag van zijn bezoeken aan Joegoslavië, Italië en Egypte in Djakarta is teruggekeerd, heeft na zijn aankomst een tegenspraak gegeven op buitenlandse persberichten, als zou hij in zijn besprekingen met pre sident Nasser van Egypte hebben ver zocht het Suez-kanaal te sluiten voor Nederlandse schepen, in geval van vij andelijkheden tussen Nederland en Indonesië m.b.t. westelijk Nieuw-Gui- nea. Wat zijn besprekingen met Nas ser betreft zei Djuanda, dat zij even vruchtbaar zijn geweest als de besprekingen, die hij met maarschalk Tito van Joegoslavië heeft gevoerd. Volgens twee Stockholmse dagbladen maken drie Amerikaanse medici, W. Beadle, E. Tatum en J. Lederberg, zeer veel kans op de Nobelprijs voor geneeskunde, die het Caroline-instituut (voor geneeskunde en chirurgie) te Stockholm hedenmiddag toekennen. De drie geleerden hebben zich o.m. bezig gehouden met de invloed van erfelijk heidsfactoren op bacteriën. (Van onze Haagse redactie) De regering wil In de nieuwe wet op de ruimtelijke organisatie een bepaling opnemen dat de gemeentebesturen bij de voorbereiding van een streekplan moeten worden gehoord. Tevens dient aan de minister van volkshuisvesting het streekplan te worden medegedeeld. Wijzigingen van deze strekking zijn op genomen bij de memorie van antwoord die de regering n.a.v. het ontwerp aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. 59 De vereniging „Vrij Hongarije" heeft haar afkeuring uitgesproken over een demonstratie, die naar in anonieme brieven aan Hongaarse vluchtelingen is aangekondigd op zaterdagmiddag 1 november zal worden gehouden voor de ambassades van Hongarije en de Sov jet-Unie. De vereniging zal niet deelne men aan deze demonstratie, waarvan zij meent dat ze wordt georganiseerd door communistische agenten, die door middel van revolutionaire termen moei lijkheden onder de Hongaren in Neder land willen veroorzaken, aldus deelt het bestuur van „Vrij Hongarije" mede. De actie wordt kennelijk georgani seerd om afbreuk te doen aan de gast vrijheid, die Nederland de Hongaarse vluchtelingen biedt en om de Hongaarse naam in Nederland te bezoedelen, aldus het bestuur. „Vandaar dat de vereniging „Vrij Hongarije" alle Hongaren in Nederland verzoekt niet in te gaan op de rondge zonden anonieme brieven, waarin wordt opgewekt om zaterdagmiddag, 1 no vember te vier uur op de Plaats in Den Haag aanwezig te zjjn van waaruit de tocht naar de ambassadegebouwen moet beginnen." De brieven geven de volgende richt lijnen voor de deelnemers aan de be toging: wandel vanaf vier uur op of in Op het optreden van de burgemees ter van Velsen, die enige tijd geleden weigerde een aantal Duitse jongeren in het Duits toe te spreken, is onmiddel lijk door minister Struycken gerea geerd. De bewindsman zegt in de me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer n.a.v, zijn begroting, dat hij de commissaris van de koningin in Noord- Holland heeft verzocht de betrokkene erop te wijzen dat hij diens optreden be treurde. Toen de burgemeester later bij een verklaring tegenover de gemeente raad geen behoefte voelde zijn spijt te be tuigen en zelfs aan het slot een woord van dank had gesproken aan de Schrij vers van brieven die hem in zjjn hou ding steunden, heeft de minister nog maals zjjn ernstige ontstemming ken baar gemaakt. de nabijheid van de Plaats, waar nade re orders zullen worden gegeven. Neem vlaggen en spandoeken mee, maar houd ze verborgen. Wees vriendelijk te gen de politie» en gooi geen ruiten in van de ambassadegebouwen. Geef deze boodschap door, ook aan uw Neder landse vrienden, die zeker mee zullen willen doen. De vereniging „Vrij Hongarije" is van mening dat een dergelijke actie, de naam van alle Hongaren in Nederland ernstig zal schaden. De Nederlandse re gering wordt er door in moeilijkheden gebracht en in Boedapest en Moskou zouden represailles kunnen volgen voor wat betreft de Nederlandse ambassa des aldaar. De vereniging wil liever nog eens wij zen op haar actie „Brandt een kaars voor uw raam" op i november (de Hon gaarse 4e mei) welke actie Hongarije en de rest van de wereld, duidelijk de gezindheid van het Nederlandse volk zal doen blijken," aldus de mededeling van het bestuur van „Vrij Hongarije". Het paspoortenbureau van de Amerikaanse regering heeft een cor rectie moeten aanbrengen in een of ficiële statistiek, die deze week werd uitgegeven. De statistiek betrof het aantal Amerikaanse toeristen dat in de eerste drie kwartalen van 19 58 Europa heeft bezocht. In een keurige lijst van landen die blijkbaar de voorkeur hadden van de Amerikaanse reizigers stond Holland met 17.621 bezoekers op de achtste plaats. Maar op de acht tiende plaats kwam Nederland (the Netherlands) met 5.110 bezoekers. Met enige verlegenheid moesten de paspoort-autoriteiten toegeven dat zij een fout hadden gemaakt doch dat zij met „Holland" en „the Ne therlands" hetzelfde land bedoelden. Nederland steeg daardoor een plaats op de ranglijst met een totaal van 22.731 Amerikaanse bezoekers. Het drukst bezocht werd Frankrijk, daar na volgden: Engeland. Italië, Duits land, Zwitserland, België en dan Nederland. In totaal reisden in de eerste ne gen maanden van 1958 446.526 Ame rikaanse toeristen naar Europa, 29.225 naar landen op het westelijk halfrond, 23.081 naar het Verre Oos ten, 10.618 naar Australië, 9.773 naar het Midden-Oosten en 4.123 naar Afrika. (Van een verslaggever) „De directeur van het Wit-Gele Kruis in Ouderkerk aan den Amstel gelooft in haar onschuld. De wijkzuster mag te allen tijde terugkomen, als ze dat tenminste nog durft. De adjudant van de rijkspolitie heeft in het dorp rond verteld, dat zij in Den Bosch al eens tot elf maanden is veroordeeld"Aldus zei gistermiddag mr. P. M. Witteman als verdediger van een 37-jarige wijk verpleegster. Deze stond dinsdag- en woensdagmiddag terecht voor de Am sterdamse rechtbank wegens verduis tering van f 1035,- toebehorende aan een bejaard echtpaar. De verpleegster ontkende hardnekkig. De officier eiste 2 jaar onvoorwaardelijk en zeven jaar ontzegging van haar beroep. Mr. Witteman sprak van een tragi sche zaak, waarin het bewijs voor de diefstal zeer kritisch bekeken moet worden aangezien het uitsluitend geba seerd is op mededelingen van de twee oude, gebrekkige mensen. „Is er ooit wel geld gestolen. Is het allemaal geen verbeelding van de oudjes" riep de raadsman uit. „Zijn geld was voor hem een obsessie. De oude klompenmaker telde het iedere dag, alleen al uit ver veling. Hij kan zich wel vergist heb ben toen hij het geld miste", ging mr. Witteman verder. De verdediger wees voorts op de mogelijkheid dat het echt paar, bij wie verdachte nooit een graag geziene gast was, de wijkzuster wilde treffen. Hij concludeerde primair tot vrijspraak, omdat het bewijs volgens hem niet geleverd is. Zo de rechtbank de zuster wel schuldig achtte vroeg mr. Witteman heropening van het on derzoek voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Uitspraak 11 november. In Utrecht is op 65-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden prof. dr. W. A. Mijsberg, hoogleraar in de anatomie en de embryologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Willem Al- phonse Mijsberg werd op 13 september 1893 in Delft geboren. Hij studeerde medicijnen aan de Amsterdamse uni versiteit en promoveerde in 1924. Tot 1926 was hij privaat-docent in de ana tomie aan de universiteit te Am sterdam. Een jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de anato mie, embryologie, fysiologie en an thropologic aan de geneeskundige hoge school in Djakarta. Van 1930-1942 was prof. W. Mijsberg lid en van 1939 tot 1942 voorzitter van de natuurweten schappelijke raad van Nederlandsch Oost-Indië. Kort na de oorlog keerde hij terug naar Nederland waar hij benoemd werd aan de universiteit te Utrecht tot conservator in de anatomie. In 1948 volgde zijn benoeming tot hoogleraar; van zijn hand verschenen talrijke weten schappelijke werken. Advertentie Voor 2 wikkels krijgt u 6 leuke borduurkaartjes Me veda. Rolde 118, Amsterdam De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, heeft op de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het produkt schap kritiek geuit op het besluit van de minister van sociale zaken en volks gezondheid, het verbod, sulfiet te ge bruiken in gehakt, te handhaven. Volgens de minister staat het geens zins vast, dat sulfiet niet schadelijk is voor de volksgezondheid, kan sulfiet in gehakt vlees de consument misleiden en is het technologisch en economisch niet noodzakelijk sulfiet aan gehakt toe te voegen. De heer De Veer concludeerde, dat op economische en sociale gronden zo veel als enigszins mogelijk is moet wor den voorkomen, dat het thans zo grote verbruik van gehakt zou verminderen of vrijwel wegvallen, hetgeen, volgens hem, te voorzien is indien het verbod om sulfiet toe te voegen aan gehakt vlees in stand blijft en anders dan tot nu toe stringent gehandhaafd wordt. Ge hakt vlees heeft namelijk de eigenschap snel te verkleuren: ^e natuurlijke rode vleeskleur verandert in een grauwe, voor de huisvrouw onaantrekkelijke en weerzinwekkende kleur. Om de oor spronkelijke kleur van het gehakte vlees te behouden wordt reeds langer dan een halve eeuw een geringe hoeveel heid sulfiet toegevoegd. Deze toevoeging van sulfiet werd in 1954 verboden, hoofd zakelijk vanwege de aangenomen scha delijkheid voor de gezondheid. In de praktijk is, volgens de heer De Veer, gebleken, dat alle in de han del gebrachte kleurhoudende midde len sulfiet niet kunnen vervangen. Dit brengt voor de slager veel last en moeite mee, aldus de heer De Veer, die er voorts op wees, dat in tal van andere levens- en genotmiddelen de aanwezigheid van een beperkte hoe veelheid sulfiet wèl wordt toegelaten, b.v. in huishoud jam, limonade, wijn, bier en eiprodukten. In het tijdperk v..n 65 jaar, waarin sulfiet aan gehakt is toegevoegd ge weest, is nooit iets van een waarneem baar schadelijk gevolg gebleken, aldus de heer De Veer. Van misleiding van het publiek is vol gens hem geen sprake, omdat alleen vers gehakt, dat met sulfiet wordt be handeld, gedurende enige dagen niet van kleur en kiemgetal verandert, ter wijl sulfiet aan reeds grauw verkleurd vlees de rode kleur niet teruggeeft. De heer De Veer had kritiek op het feit, dat de minister zijn besluit heeft genomen voordat deze zich op de hoogte heeft gesteld van de bezwaren van het produktschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3