Zege van Smash op UBTY niet erg overtuigend T Reistas met bodembak Het spookpaard TAFELTENNISCOMPETITIE STTC en Vitus met forse cijfers verslagen I Ook plaats voor minderheden in M.I.R.-bestuur Gupa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever Radio en TV verhoog uw weerstand Race met 5 km-snelheid per uur Advies tot uitbreiding van het bestuur met vier leden DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 PAGINA 9 PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Rij ijvers door ziekte niet in B-elftal P°ei; Roffel (GVAV). hoenht<¥i.,Brull (Rapid JC> en Veld- B-elftal oefent B.V.V. in dichte mist afgestraft8I ^•S.V. klopt Hannover Volendam struikelt in Groningen GVAV passeert doel man Keizer viermaal Oefenwedstrijd van jeugdploegen Boersma nu vierde dan - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ORGANISATIE-COMMISSIE S.E.R. Britannia Shield Nederlandse schutters op tweede plaats Het gaat Hoad goed In vijftien maagden als prof ruim 5 ton verdiend Grand prix-racewagens Nieuwe formule I wekt opschudding W ereldkampioen Hawthorn enorm teleurgesteld Stayer Koch tweede achter Verschueren Russische atleten heel het jaar actief voor oliehaarden SSOPETROLEUM DE HAARDOLIE met tiet hoogste rendement Nederlandse schermploeg naar Duitsland Weer boter naar West-Duitsland? Nederlandse kunst naar Suriname Examens Sportflitsen door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Mist speelt T.V. parten Eduard van Beinum In hoofdklasse A zorgde Smash, 2 voor een min of meer teleurstellend resul taat door met 6-4 van Entac te verliezen, dat tot dusverre nog puntloos was. Bij de overgangsklassers boekte TYBB een nuttig gelijk spel op KKK en dat was dan tevens alle winst die er te noteren viel. GTTC was kansloos tegen Nedlloyd 3 en Rapidity had tegen Disnie weinig in te brengen. Smash 3 was niet opge wassen tegen Shell en Vitus kreeg van Barna een geducht pak slaag. In de kopgroep van de ere-afdeling kwam alleen Wibo vrij gemakkelijk aan de winst. Quick had niets in te brengen en verloor met de sprekende cijfers van 9-1. Sparta had de handen vol aan Luck Raek. Coumans klopte Grijzenhout en Gimbel, en Aelmans bezorgde Grij zenhout zijn tweede nederlaag. Door winst in hét dubbel boekten de Weer- tenaren dus vier tegenpunten. Batswin- gers gaf Nedlloyd zoals te verwachten was handen vol werk. Hoefnagel en Bouwens haalden het stoute stukje uit beiden landskampioen Schoofs te klop pen terwijl' voorts Hoefnagel ook nog een punt op Scheffer boekte. Ook hier ging het dubbel voor de titelpretenden- ten verloren. Smash kwam als vierde kopteam slechts met de hakken over de sloot tegen UBTV. Alle spelers moes ten een maal capituleren en ook het dub bel bleef in Hilversum. Wibo 3 kon ook legen Sparta 2 niet tot winst komen en verloor met 7-3, en bleef dus in de knel. Scylla verraste min of meer tegen Wifra Advertentie met de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten a.R^.l Nederlands B-elftal dat zondag lal n\ Winterthur tegen Zwitserland B 'komen is als volgt samengesteld: edt-noord). Midden: De Koning CSparta), Wal- hout (Feijenoord) en Munsters (For- tuna). Voor: Meyers (Feijenoord), Vonhoff (DWS-A) Van der Gijp (Feijenoord), Bennaars(NOAD) en Bosselaar (Spar ta). Reserves: Van Heeswijk (Blauw Wit), Scherpenisse (ADO), Schaap (Enschede) en Angenent (Fortuna). Rijvers zou oorspronkelijk linksbinnen zijn. HJJ moet wegens een griepaanval verstek laten gaan en wordt nu door Bennaars vervangen. Opmerkelijk is het hoe weinig spe- *ers van het Zwitserse elftal, dat in 1956 iegen Nederland speelde, ook nu van "e Partij zijn. Alleen middenvoor Meier ®n linksbuiten Riva bevinden zich bij de vijftien spelers, die thans geselec teerd zijn. Oude vertrouwde namen als ■Kernen, Antenen, Vonlanden en Balla- •han ontbreken. De Zwitsers zijn dus ®ok aan het verjongen geslagen. Sinds 1956 is het Nederlands elftal niet zo 'ngrijpend gewijzigd. De verdediging van destijds wordt ook nu nog opge beld. In de middenlinie en de voorhoede daarentegen is wel het een en ander Veranderd. Schaap is van het toneel Verdwenen en opgevolgd door Van Wis- Sen, terwijl Notermans en Klaassens Van rol hebben gewisseld. Notermans speelde in 1956 en is nu reserve en Klaassens was reserve en staat thans °Pgesteld. Van de aanvallers is alleen Abe Lenstra gebleven. Bosselaar en van der Gijp staan thans in het B.elf- tal, Voges en Koopal komen in het stuk niet meer voor. Het voorlopig Nederlands B-elftal heeft woensdagavond in het stadion De Vliert te Den Bosch een oefenwedstrijd gespeeld tegen BVV. De kandidaten voor Winterthur wonnen met 8-1. Bij de rust was de stand 4-1. Wegens de dik- ke mist werd de wedstrijd tot tweemaal ©on half uur bekort. In het B-elftal was doelman Roffel (GVAV) vervangen door de Blauw-Witter Van Heeswijk terwijl Theunissen van Vitesse de plaats innam Van linksbinnen Rijvers. De Feyenoord- apeler was met griep naar Den Bosch |«komen en kreeg van de bondsarts dr vaibekoek het advies onmiddellijk naar bed te gaan. °m deze reden kan Rijvers niet geko- m borden in het B-elftal dat zondag i" Winterthur tegen Zwitserland B speelt. „,Pe ontmoeting was als oefenwedstrijd Ordeloos. De buitenspelers konden el- ïfar niet eens zien. De doelpunten wer- fb1 gemaakt door Cor van der Gijp 'urie), Meyers (drie), Theunissen en °nhoff (eik een). Ret tegenpunt van BW werd ge- ord door middenvoor Van Overbeek. VrW?!lns,dagavond is in Eindhoven een sr>pJijSbappelijke voetbalwedstrijd ge- de n, .;ussen de eredivisieclub PSV en NeriJo e, vereniging Hannover 96. De rust an jers wonnen met 2-0. Bij de dVk35/e.,stand ^bbel blank. invaliov doelpunten werden door twee doelnnn+t gesc?ord- Middenvoor Mol binnen v v? minuut en rechts- buut l J^Tn, bracht in de 38e mi- "Ut de eindstand op 2-0. Wers wp^Stu|jd die door 8000 toeschou- belft door d«S^?0nd' was in de eerste volgen Na de lfe,?lst nauwelijks te aanmerkeliik hn+ ?g was het zicht sterkere DioeP b«r 6" k°" de teebnisch Punten tot uitdrukking' brengeir?11 doel" en won met 6-4. Stoop bezorgde de Lei- denaren drie verliespunten, maar voor het overige kon alleen de Korver nog een zege boeken op v. d. Voort. PSV- Wibo 2 werd een bescheiden zege voor de Haagse reserves. Rensen moest met drie nederlagen genoegen nemen en Hendriks moest voorts voor Schep het hoofd buigen. Wibo Nedlloyd Sparta Smash Wibo 2 Sparta 2 Batsw. Scylla Quick Wifra PSV Wibo 3 Luck Raek UBTV 4 4 4 3 3 3 4 4 4 3 4 3 3 4 35- 5 29-11 25-15 20-10 17-13 16-14 21-19 18-22 16-24 12-18 16-24 9-21 8-22 8-32 Smash 2 kon het thuis niet bolwerken tegen Entac en verloor met 6-4. Het was een voortreffelijke wedstrijd die wel licht in een puntenverdeling had moeten eindigen. Smash startte voortreffelijk met overwinningen van Carel Kramer en Jos Neep, waarna het door verlies van Lex Rijnen tegen Eveleens en winst van Neep tegen Krom 3-1 werd. Toen echter duurde het tot de stand 3-4 voor Rijnen tegen Krom gelijk kon maken. Met een beetje geluk had het toen nog gelijk kun nen worden in het dubbelspel. Neep- Rijnen wonnen de eerste game met 21-17 maar verloren de tweede en de derde, resp. met 20-22 en 25-27! DTTC ging in deze afdelingen voort op het pad der zege en versloeg nu Sparta 3 met 6-4. De overige uitslagen luidden: Sprenger- Povac 4-6, M. v. R.-UBTV 2 7-3, Wils- kracht-Nedlloyd 2 7-3, Treffers-AVGA 8-2. DTTC Póvac Treffers Sparta 3 AVGA Smash 2 M. v. R. Wilskracht Entac Sprenger Nedlloyd 2 UBTV 2 22- 8 17-13 17-13 15-15 9-11 12- 8 8-12 8-12 14-16 14-16 12-18 11-19 Jan Witteman was in de wedstrijd KKK-TYBB voortreffelijk in vorm en boekte drie fraaie overwinningen voor de thuisploeg. Ton Veenendaal sloeg voorts nog Andrea en ook het dubbel was voor de Haarlemmers, waardoor dus de halve winst was behaald. Jammer was het, dat Rijkelijkhuizen teleurstelde en zelfs tegen Andrea geen winst kon noteren. GTTC had tegen Nedlloyd 3 niets in te brengen. Theo Blom zorgde voor een punt tegen Hendriks en Bert Moors versloeg Hagedoorn. Hier was het Bert v. d. Veldt, die nog niet kon sco ren. Rapidity was, vooral door de afwe zigheid van Theo Keet, kansloos tegen Disnie. Toch biedt de uitslag 7-3 wel hoop op de toekomst. Henk Eijking liet drie prachtige overwinningen voor zich noteren. Alfons Winder speelde al veel beter, maar kon toch nog niet winnen. Smash 3 kon ook in zijn tweede wed strijd niet winnen en verloor met 7-3 van Shell. Rudi de Haan herstelde zich uitstekend en boekte twee overwinnin- gen. Nico Scholten speelde ook veel be ter en vooral zijn overwinning op Gom-, pelman was bepaald van zeer goed ge halte. Jammer was het, dat Egbert Wel- sink faalde en drie maal voor nul aan de kant ging. Bij Vitus tenslotte ram melde het geducht. De bekende „figh ting Spirit'' van de Blaricummers was (Van onze sportcorrespondent) Volendam heeft gisteravond in Groningen voor het eerst in dit seizoen kennis gemaakt met een nederlaag. Dat gebeurde in een vriendschappelijke wedstrijd tegen GVAV. De Groningers vonden na de rust plotseling de vroeger zo gevreesde dieptepass terug en daar had de anders zo hechte Volendammer defensie geen antwoord op. GVAV ging toen gemakkelijk naar een 4-1 zege. Volendam mag zich daarmede nog ge lukkig prijzen, want minstens viermaal kwamen paal en lat doelman Keizer te hulp. Voor de rust was het. een vrij vlakke strijd. Keizer en Roffel kregen slechts weinig gelegenheid zich te on derscheiden, ook al omdat de schutters faalden. Dit werd daarna heel anders. Reeds na zes minuten moest Keizer een hard schot van Seemann laten gaan en een kwartier later was een schitte rende kopstoot van La Crois hem te machtig. Volendam kwam nog even terug met een treffer van Tol, die overigens door Van de Hoeven vrij wel werd uitgeschakeld, maar daarna was GVAV toch niet meer te houden. Van de talrijke kansen benutte La Crois er een na een fraaie aanval en kort voor het einde zorgde De Koe voor een 4-1 eindstand. In het GVAV- doel onderscheidde Roffel zich bij da verende schoten van Schilder en Tol. Er waren 6000 toeschouwers, die Fott- ner bij GVAV en Karregat en Pelk bij Volendam geblesseerd zagen uitvallen. Te Amersfoort is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee jeugd-selectieteams, samengesteld uit 30 spelers van 16 tot 18 jaar, die in aanmerking komen voor het FIFA-jeugdelftal. De A-ploeg won met 5-1, nadat de stand bij rust 2-0 was. Voor de rust werden de doelpunten ge scoord door Bosma Heerenveen) en Tonny van de .Weert (Wageningen). Na de hervatting doelpuntte Hoet (ADO) voor de B-ploeg en daarna waren het wederom Bosma en Van de Weert, die de stand op 5-1 brachten. De judoka W. Boersma uit Amersfoort heeft woensdag te Amsterdam met fe ed gevolg bij de Japanse 7e dan Haku Mi- chigami examen afgelegd. Hij werd hier door bevorderd tot de vierde dan. volkomen afwezig en dit resulteerde in een nederlaag met 7-3 tegen het toch waarlijk niet grootse Barna. Vooral Ton Sertons liet het er lelijk bij zitten, zo dat hij dan ook niet een maal tot winst' kon komen. Joop Sertons startte voor treffelijk met een fraaie zege tegen Ho- gendoorn: 21-19, 11-21 en 21-23. Toen echter had hij zich volkomen leeg ge speeld want winst was er voor hem ver der niet weggelegd. Bob de Groof boek te het tweede winstpuntje in het enkel spel na een voortreffelijke wedstrijd tegen Albers en het dubbel bracht de Gebr. Sertons het derde winstpunt op. Overgangsklasse A: Nedlloyd 3 2 2 4 18- 2 Togido 2 2 4 17- 3 Disnie 2 2 4 14- 6 HBC 1 1 2 7- 3 KLM 2 1 1 2 11- 9 Treffers 2 1 1 2 8-12 TYBB 2 1 1 1 8-12 KKK 2 1 1 1 5-15 GTTC 1 1 2- 8 Maccabi 1 1 0-10 DHC 2 2 7-13 Rapidity 2 2 7-13 Overgangsklasse B: Buna 3 3 6 24- 6 Povac 2 3 2 1 5 18-12 AMVJ 2 2 4 16- 4 Wilskracht 2 2 2 4 16- 4 Shell 2 1 1 3 12- 8 VVGA 1 1 2 8- 2 Barna 3 1 2 2 12-18 Vitus 3 1 2 1 10-20 Zeist 3 1 2 1 8-22 Vriendenkring 1 1 4- 6 Smash 3 2 2 6-14 Sparta 4 3 3 2-28 Zaterdag a.s. komt Smash te staan te- genover Wibo en aangenomen mag wor den, dat de Hagenaars met de winst zul len gaan strijken. Een 5-5 uitslag is ech ter, indien Kenter c.s. in voortreffelijke vorm zijn, zeker niet onmogelijk. Spar ta krijgt het niet moeilijk tegen UBTV en Nedlloyd zal Quick zeker de baas worden. Sparta 2-Luck Raek zal de Weertse ploeg wel geen winst brengen en ook Scylla zien we niet winnen van Bats wingers. Wibo 3-PSV is van groot belang voor de bezettingn van de laatste plaatsen. Een gelijk spel lijkt wel waar schijnlijk. Hoofdklasser Smash 2 gaat op reis naar Wilskracht, een wedstrijd met een bescheiden winstkans. Bij de overgangsklassers zien we een puntje in het verschiet voor Rapidity tegen KKK en lijkt de eindstand 5-5 ook wel de juiste voor de ontmoeting TYBB- GTTC, de eerste r.-k. derby in Haarlem. HBC lijkt ons niet in staat Nedlloyd 3 het been te kunnen dwars' zetten. Vitus trekt naar Zeist naar de club van die naam, en kan als de strijdlust weer aan wezig is, beslist wel winnen. Smash 3 ontvangt Povac 2 en we rekenen stellig op een, al is het maar gedeeltelijk, her stel van de gastheren. Twee snelheidskoningen, Jean Behra (rechs) en Husche von Hanstein zullen binnenkort tegen elkaar in het veld treden met een snelheidsrace op moderne stoomwalsen! Het is een grapje van de Hessische radio-omroep, die de luisteraars laat raden, wie er als overwinnaar uit de bus zal komen. Behra en zijn tegen stander zullen onderweg genoeglijk met elkander kunnen keuvelen, daar hun voertuigen niet harder gaan dan 5 km per uur. Te Watford zijn de militaire wed strijden om het Britannia Shield voort gezet met het onderdeel schieten. Ne derland eindigde op de tweede plaats met een totaal van 1088 punten achter het team van de V.S., dat 1097 punten verzamelde. Groot-Brittannië werd derde (1085 pnt.), Noorwegen vierde (1085 pnt.) en België vijfde (1080 pnt.). Majoor Von Brucken Fock leverde in de Nederlandse ploeg de beste presta tie met 277 pnt. Hij werd zesde in de individuele eindrangschikking. Majoor Cramer, die op een totaal van 274 pun ten kwam, eindigde op de 10de plaats, lste lt. Huyts bezette de 13e plaats met 273 punten, serg.-maj. Van Wanrooy werd 13e met 271 punten en korp. Van der Velde 20ste met 260 punten. Met 285 punten legde de Engelsman Steele (R.A.F.) beslag op de eerste plaats van het individueel eindklassement. De Australische tennisser Lewis Hoad, tweemaal Wimbledon-kampioen, heeft in de vijftien maanden, waarin hij nu als professional verbonden is aan de groep- Kramer, een bedrag van 138.000 dollar (ca 525.000 gulden) verdiend. iiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiniimiimiiiiiii Dit nieuwe model '■■■llllMlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllltMIilllllllllllllllllllllMllirilll voor een stoffen reistas heeft een afzonderlijke bo dembak, die afge ritst kan worden en onafhankelijk van de tas kan worden gebruikt. Het werd getoond op de ex positie van de Stichting Lederwa- renmode. Reistassen en stadtassen wor den meer en meer mode-artikel. Rub berdoek heeft zijn tijd gehad en wordt nu nylon, tweed of een zeer „levend" kunstleer. Textiel- tassen van donkere ruiten worden veel al afgewerkt met licht leer. En zoals men aan het model van de foto ziet, de tas wordt zo soepel gemaakt, dat er op het laatste moment altijd nog iets bijgestopt kan worden. Dat hoort bij deze tijd van wegvliegen, hollen en haast. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiui Tijdens een woensdagavond gehou den persconferentie Is namens de sport- commissie van de F.I.A.. de Internatio nale Automobiel Federatie, meegedeeld, dat met ingang van 1961 een nieuwe formule 1 van kracht zal worden, die de maximum cilinderinhoud van Grand Prix-racewagens beperkt tot 1500 cc zonder compressor. De minimum in houd is 1300 cc zonder compressor. Vol gens de huidige formule is de maxi mum inhoud 2500 cc zonder, of 750 cc met compressor. Toen de nieuwe formule bekend werd gemaakt ging er een luid gejoel op on der de Britse verslaggevers die de pers conferentie in het gebouw van de Britse Automobiel Club bijwoonden. Zij pro testeerden tegen de verandering, welke o.m. de succesrijke Britse Vanwall, waaraan de kampioensprijs voor con structeurs 1958 is toegewezen, van deelneming aan Grand Prix-races uit sluit. Mike Hawthorn, de wereldkampioen 1958, zeide: „Dit is de grootste stap ach teruit in de geschiedenis van de race- sport". Stirling Moss verklaarde: „Ik hoop dat ik in een positie zal zijn om me vóór 1961 te kunnen terugtrekken, en dat ik niet aan het stuur van zo'n oninteressante wagen zal behoeven te zitten." Andere bepalingen die op 1 januari 1961 van kracht worden, zijn: het ge bruik van handelsbenzine, vaststelling vpn het minimum gewicht .voor race wagens op 500 kilo zonder brandstof, verplichte uitrusting met een automati sche starter, een open cockpit, veilig heids-benzinetanks van een nader te bepalen materiaal, een veiligheidsbeu gel over de cockpit en een dubbel rem- systeem waarvan het ene op alle vier wielen werkt. De nieuwe formule laat geen com pressor toe. Woensdagavond is aan 15 koppels het startschot voor de Zesdaagse te Dort mund gegeven. Peter Post vormt met de Luxemburger Gillen een koppel. Voor de aanvang werd een stayers wedstrijd over een uur gehouden. Win- Nederlander Noppi Koch eindigde op de tweede plaats. naar werd de Belg Verschueren. De De Russische atleten schijnen het hele jaar door actief te blijven. Woensdag werden in Naltschik de nationale club kampioenschappen gehouden, waarbij weer enkele goede prestaties werden verricht. Hoewel de topcracks van het nummer kogelslingeren zoals Kriwonosiw, Sa- mozwetow en Rudenkow afwezig wa ren, wierpen toch drie atleten de kogel verder dan 63 meter n.l. Dobriwetscher 64.12 meter, Kolosi met 63.73 meter en Schibalow met 63.30 meter. Petrow was met een sprong van 4.45 meter de beste bij het polsstokhoogspringen en bij de dames verzekerde Galina Zybina zich eveneens van een eerste plaats door de kogel 16.42 meter te stoten. In een ontwerp-advies, dat in de ver gadering van de sociaal-economische raad op 14 november aan de orde komt, heeft de organisatie-commissie haar standpunt neergelegd met betrekking tot de samenstelling van de Mijnindus- trieraad voor de zittingsperiode 1959- 1960. De verlangens van de organisaties, die voor de nieuwe zittingsperiode een wijziging in de samenstelling van de Mijnindustrieraad hebben bepleit, ko men er op neer, dat naast de katho lieke verenigingen van mijnbeambten een of meer organisaties, die beambten organiseren, zullen worden aangewezen voor het benoemen van een lid. De or ganisatie-commissie is van mening, dat minderheden, die aan bepaalde eisen voldoen, in staat moeten worden gesteld hun stem in het bestuur van een. be- drijfslichaam te laten horen, ook wan neer zij op basis van evenredige ver tegenwoordiging der betrokken groe pen niet voor het benoemen van een lid in aanmerking zouden komen. Als voorwaarden wordt echter gesteld, dat de totale omvang van het bestuur daardoor niet zo groot mag worden, dat een doel treffend optreden onmogelijk wordt. Bij een omvang van het bestuur van 26 leden is daarvoor geen gevaar al dus de organisatie-commissie. Geadvi seerd wordt tot uitbreiding van het bestuur met vier leden. Advertentie zuinig geen root meer warmte Advertentie VOOR DUIZEND EN ÉÉN doeleinden Zaterdag en zondag wordt te Duis burg een internationaal schermtoer- nooi voor de jeugd (tot 21 jaar) _,e- houden. Van Nederlandse zijde komen bij de floretwedstrijden Nina Kleyweg, Betty Zoet, Lies Vermolen, Elly Bot- bijl, Marion Crawford en Ingrid Hei denrijk uit, terwijl Godschalk, Max Dwinger en Rudy van Oeveren zullen deelnemen aan het degentoemooi. Kars zal op de lopers verschijnen in de wedstrijden op floret voor heren. I vrouw K. Borst-JDiiers. mevr. u.. Op zaterdag 15 en zondag 16 novem- Nanninga-Galestien (Amsterdam), IJ ber wordt te Hamburg een groot inter- i Yelzeboer (Amersfoort)., J Gnmoerj nationaal toernooi op sabel voor equi- j (Ha^arlemL^ Coene^fHeemstede pes en individuelen gehouden. Het equipe, dat Nederland bij deze wed strijden zal vertegenwoordigen, zal be staan uit Kardolus Jr., Heidenrijk, Van Beem en Haenen. De heer Vermolen vergezelt de ploeg als coach. Volgens het ontwerp-advies komen alleen de protestants-christelijke ver eniging van beambten, werkzaam bij het mijnbedrijf en de Algemene Nederland se bedrijfsbond mijnindustrie in aan merking. De andere organisaties, de vereniging van beambten bij de Nederlandse steen- kolenbedrijven en de bond van r. k. mijntechnici in Limburg St. Clemens, komen niet in aanmerking. Aan de raad wordt in overweging ge geven, aan de wens van de algemene bond van werkers in het mijnoedrijf, te worden aangewezen voor het be noemen van een tweede lid, niet te voldoen. Gelet op de ledentallen der organisaties en op de verhoudingen in het bestuur komt de Nederlandse ka tholieke mijnwerkers bond eerder in aanmerking voor het benoemen van een zesde lid. Officiële kringen te Bonn verwach ten. dat West-Duitsland nog dit jaar rond 1.500 ton boter zal invoeren uit Denemarken, 1.200 ton uit Nederland, 1.000 ton uit Zweden en 960 ton uit Frankrijk. Volgens de mening der des kundigen kan daarmede bij onveranderd blijvende prijzen de Duitse behoefte aan boter tot het eind van dit jaar gedekt worden. De Duitse botervoorraden zul len nauwelijks meer voldoende zijn voor de dekking van de behoeften voor het kerstfeest. Te Bonn verwacht men, dat bij de handelsbesprekingen in de eerste helft van november Denemarken en Ne derland de hervatting van hun boter- uitvoer naar West-Duitsland zullen ver langen. Dit jaar konden deze voornaam ste leveranciers tot nu toe nauwelijks boter op de Duitse markt plaatsen. Dezer dagen is in Suriname een col lectie van 39 schilderijen van vooraan staande moderne Nederlandse schildefs aangekomen. De collectie is afkomstig uit rijksbezit; ze za] worden verspreid over een aantal openbare gebouwen in Suriname, waar de schilderijen enige tijd zullen worden opgehangen. Indien dit experiment slaagt, zal de collectie na enige tijd door een andere vervan gen worden. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen: J. Burger - Axel; M. Buyzc - Brunssum; A. Duyster - Heusden: M. Terporten - Geleen; C. Tuinstra - Nw- Einde; J. v. d. Weele - Vlissingen; E. Wobbe - Heerlen. TILBURG: Kand. soc. wet. J. H. Kon ter W. P. - Amsterdam: F. B. F. M. de Man - Ede. AMSTERDAM, 29 okt. Bevorderd tot arts mevr. N. K J. Stapel-Klop, me- vrouw E. Borst-Eilers. mevr. L. A. en L. A. Scherpenisse (Hoorn). Artsexamen le ged.: mej. P. C. Hou- ting. E. van Schuylenburgh. S. van Noo- ten en J. S. M. Beerepoot (Amster dam). i Noorwegen heeft dinsdag de tweede ronde bereikt van het toernooi om de Koning Gustaafbeker. De Noren ver sloegen Polen met 3-2. De beslissing viel pas in de laatste partij, waarin Sjoewall de Pool Radzio met 7-9 6-3 6-4 7-5 ver sloeg. Noorwegen komt in de tweede ronde uit tegen Zweden. Het Engelse paard London Cry heeft op de renbaan van Newmarket de Cam bridgeshire Handicaprun, een klassie .e ren over 1809 meter gewonnen. Het paard werd bereden door de Australi sche jockey Scobie Breasley en won voor zijn eigerjaar Michael Sobell een bedrag van 30 000 gulden. Te Belfast is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een ploeg van de league van de Ierse Vrijstaat en het team van de league van Noord-Ierland. De Ierse ^-Vrijstaat won met 3—2. Te Zutphen zijn simultaanseances ge speeld door de Rus Botwinnik en de Nederlanders Donner en Withuis. Botwinnik speelde aan 27 borden. Hij boekte 23 overwinningen, 3 remises en 1 verloren partij. Het was de heer D. Goris uit Barchem, die de Russische speler een nederlaag toebracht. Donner speelde aan 30 borden. Zijn resultaat was: 25 overwinningen, 2 re mises en 3 nederlagen. Withuis die aan 27 borden speelde won er 19. speelde 4 remises en verloor 4 partijen. Te Zaandam heeft de Rus Flohr een si multaanseance aan 40 borden gespeeld. Hij won 31 partijen, speelde 8 remises en verloor er een. De heer J. W Peters uit Wormerveer bracht het tot een over winning. 61) „Tjonge, tjonge, u heeft de zaak al helemaal uit- geknobbeld, merk ik. U heeft mijn medewerking heus niet meer nodig." Inspecteur Bergmans ziet Perquin een beetje arg wanend aan. „Maarreu is het toch zeker met mij eens? We hebben hier de gelegenheid, de middelen en het motief." „Ja, dat wil zeggen, als we werkelijk aannemen, dat 't de bedoeling was dat mevrouw Hangst zou verongelukken en niet haar man. Als we het dan verongelukken willen noemen en willen aannemen, dat de dood werd veroorzaakt door een val van het paard als gevolg van de gebroken zadelriem." „Maar Ik begrijp u niet! Dat is toch de doods oorzaak." „Dat kunnen we pas zeker weten, wanneer we het resultaat van de sectie kennen." „Nu ja, als u dan zo geheel en al volgens het leerboekje te werk wilt gaan, mijnheer Perquin. Maar ik zal toch maar zo vrij zijn alvast aan te nemen, dat die val de doodsoorzaak vas en om te beginnen die stalknecht eens aan de tand voelen." „Welke stalknecht?" vraagt Pieter Auguste la- kereltje krijgt te veel praats. Het is tiji dat h(j eens een beetje wordt neergezet voor hij misschien nog stommiteiten uithaalt. Daar komt nog bij dat hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin m een verschrikkelijk slecht humeur is, omdat hij een !ÏeuL_Vel!:m?eden heeft, dat hij een ontzettende blunder heeft gemaakt. Een blunder, die hij had kunnen voorkomen, als hij wat meer vertrouwen had ge had in een van zijn befaamde flitsen. „Maar een, zegt hq nijdig tegen zichzelf, „je verkoos de commissaris van Waveren uit te hangen, je opteerde T?0^enaamde gezonde verstand en die onge- rüng Hubert Hangst werd het kipd van de reke- stalknecht?" herhaalt het cherubijntje aergmans ongelukkig. „Die stalknecht waarover me- vrouw Hangst sprak natuurlijk. Ik weet wel niet noe nij heet, maar dat kan ik toch gemakkelijk genoeg te weten komen." Tt ^"gernakkelijk," stemt Perquin bloemzoet toe. zou u bijvoorbeeld de naam van de man zo kunnen noemen." ufns aan' kük eens aan. Maar dat is prachtig, roept inspecteur Bergmans en wrijft zich in zijn mollige handjes. We zullen dus de kerel maar laten komen en dan „Dat zou ik u toch niet aanraden. Om tweeërlei redenen met. In de eerste plaats heeft die affaire met die paardenruil zich toch wel een beetje anders toegedragen dan men allicht uit mevrouw Hangst's tirade zou opmaken. Ik was er namelijk vlak in de t ■7-- wat van meer belang is, freule Hangst °°K. z-jJ stond op het punt weg te rijden en waar- scnuwde, dat Empereur geen geschikt paard voor mevrouw Hangst was." „Aha, ze stond op het punt weg te rijden. En is ze toen weggereden?" „Ja, natuurlijk, de hele troep zette zich al in be weging." "Maar dan zal ze hoogst waarschijnlijk niet ge weten hebben, dat die ruil toch doorging. Naar wat ik zo van freule Hangst heb gehoord, was haar woord wet op Ter Weem en dacht baron Hangst er eenvoudig niet aan iets tegen haar wil in te doen. Natuurlijk, ze heeft niet geweten, dat die paarden toch werden verwisseld, dat verklaart de zaak." „Och wat," zegt Pieter Auguste Perquin wrevelig, „freule Hangst wist heel goed, dat haar broer en schoonzuster van paard ruilden. Toen ze weg reed, was baron Hangst druk bezig de stijgbeugels van Empereur in te korten." „Maar dat zegt toch niets? Dat kon hij toch even goed voor zichzelf gedaan hebben," zegt de cherubijn met die argeloosheid, die alleen algehele onwetend heid schenkt. „Wwwwat?" zegt Perquin verbluft. Maar dan schiet het hem te binnen, dat inspecteur Bergmans niet rijdt en hij begint de brave man met Jobsgeduld uit te leggen, hoe geen enkele ruiter zal wegrijden zonder er voor te zorgen dat alles, maar dan ook al les in orde is. Dus ook, dat zijn sttjgbeugelriemen de juiste lengte hebben. „Maar het zou toch best mogelijk kunnen zijn ge weest, dat hij dat vergeten was en nu op het laat ste nippertje „Neen, dat kan niet," roept de over zoveel vast houdende domheid wanhopige Pieter Auguste. „Man, je kunt toch ook niet rijden op een fiets met een te hoog zadel?" „O! O, ja!" mompelt inspecteur Bergmans wie het nu begint te dagen. „Maar behalve het feit, dat freule Hangst van die verwisseling wist en zeker alles zou hebben gedaan om haar te beletten, had ze iets geweten van knoeierijen met het zadel van Angel, is er nog iets. En iets dat een glashelder bewijs is, dat freule Hangst van een dergelijk geknoei niet weten kón. Die zadelriem is eerst doorgesneden nadat Hangst al goed en wel dood was." „Neemt u mij niet kwalijk, maar dat is toch on zin. Wat voor doel zou het nu hebben gehad dat zadel na de moord „Neen, dat is geen onzin. En als u mij nu vraagt, welk doel de moordenaar met die comedie gehad heeft, dan kan ik u zeggen, dat hij dat doel bij u wel heeft bereikt, Inspecteur." „Welk doel? Ik begrijp niet waar u dan toch heen wilt," jammert het cherubijntje. „U was er toch van overtuigd nietwaar, dat freule Hangst met dat zadel van Angel heeft laten knoeien, om zo haar schoonzuster uit de weg te ruimen?" „Natuurlijk was ik daarvan overtuigd, of liever bèn ik daar van overtuigd U zult wel heel erg door slaande bewijzen moeten bijbrengen om die over tuiging te schokken, zegt inspecteur Bergmans in zijn eer getast. (Wordt vervolgd). De mist speelde gisteren velen par ten, ook de televisiekijkers. Mist heeft namelijk op het TV-signaal een funes te invloed, met het gevolg dat het ook op het beeldscherm mist of zelfs sneeuwt. Men zag dus de opvoering van het welbekende romantische blijspel „Jonk vrouw de la Seglière" van Jules San- deau, als het ware in de mist. Het werd een aardige voorstelling onder de verzorgde regie van Henk Rigters en door fraaie weidse décors van Fokke Duetz. Velen zullen zich de opvoeringen van dit stuk door de v.m. toneelgroep „Het Masker" onder regie vern Ko Amoldi nog herinneren. De regisseur van nu speelde toen de rol van de jonge ba ron. De jonkvrouw werd destijds ver tolkt door Ank v. d. Moer, die gister avond als de barones een wat onzekere indruk maakte. Kitty Jansen was een frisse en overtuigende jonkvrouwe. Jan Retel, toen aan het begin van zijn car rière, was destijds de lakei. Nu de ad vocaat met alle middelen van stil en bewogen spel waarover hij beschikt. Het spel heeft overigens de tand des tjjds niet kunnen doorstaan. Bovendien staan we na de oorlog nogal nuchter tegenover zulke romantische geschie denissen. Des te meer vallen dan de tekortkomingen op, ook in de opvoe ring. En die kwamen in de bezetting op verschillende plaatsen naar voren. Maar misschien hebben we door de mist veel niet goed kunnen volgen J. v. S. Het Philharmonia Orkest begint vanavond voor het Derde Progr. de jaarlijkse Beethovencvclus in de Fes- tivalhai in Londen. Het orkest wordt ditmaal geleid door Eduard vtm Bei num. De Amsterdamse meester ver vangt Otto Klemperer die ziek ligt in Zürich, maar gelukkig herstellende is. Het is de eerste maal dat v. Bei num dit orkest, dat zich een geheel eigen reputatie heeft opgebouwd, zal leiden. Een eigen stijl heeft het ensem ble bepaald niet. Dat was ook niet de bedoeling van de oprichter en zakelijk leider, Walter Legge. Direct na de oor log testte h(j de beste musici uit de terugkerende troepen. Er ontstond een ensemble van virtuozen, maar de moei lijkheid was er emplooi voor te vin den. Dank zij een vorstelijke ges' van de Maharadja van Mylore werd de zakelijke basis gelegd. Thans kan het orkest ruimschoots bestaan van de vele grammofoonopnamerf, de radio-uit zendingen en de concertenseries. Maar de basis is dezelfde gebleven: geen vas te dirigent, wel steeds de beste man op iedere plaats. Alle grote dirigen ten hebben een zeer persoonlijke voor keur voor orkestgeluid en hebben een zeer persoonlijke stijl om met dat or kest te spelen. Walter Legge heeft wil len voorkomen dat één dirigent dit en semble naar zijn stijl zal vormen. Het zal zeer interessant zijn te volgen wat v. Beinum met dit orkest gaat be reiken. Wij maken er nog op attent dat de concerten, met het oog op de Engelse wintertijd, om 19 uur begin nen. Golflengten 364 en 194 m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9