Raamwet V.H.M.O. thans ingediend Poging om te komen tot een harmonische regeling Latllït P.v.cLA. verbreekt binding met het regeringsprogram Prof. Romme: Afw advies PB.O.-orgaan weegt zeer zwaar 3987.- s Pausen naam is toch Joannes „Te dure melk" VERBETERING VAN HET VOORTGEZET ONDERVIJS Hoofdpunten Bloedhonden der RAF. zoeken hun prooi nu H. Vader maakte fout bij telling der Joannes-pausen Paus gaat niet naar Lourdes weer. Het Krachtige atoombom ondergronds ontploft Radio-actieve neerslag op Los Angeles Verstekeling wordt niet toegelaten Collectrice de dupe van wisseltruc f 1400 uit kas van Staatsloterij verdwenen H. VADER schenkt 20.000 gulden aan mijnwerkersgezinnen TROPENKLEDING STUURMALS, COHEN BENZINEPRIJZEN VERLAAGD KAAN VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30052 (Van onze onderwijsredacteur) Het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs, de zogenaamde raamwet, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft er naar gestreefd in deze wet een sluitend geheel van voor zieningen te ontwerpen voor het onderwijs, dat ligt tussen de lagere school (basisonderwijs) en het hoger (weten schappelijk) onderwijs. Slechts enkele vormen van onder wijs, zoals het militair onderwijs, het onderwijs aan volwas senen in regionale werkplaatsen voor vakopleiding, het leerlingenstelsel en het buitengewoon voortgezet onderwijs, zijn niet in de raamwet opgenomen. Het landbouwonderwijs valt er wel onder; vandaar dat het wetsontwerp mede is ondertekend door minister Vondeling. Het opnemen van het landbouwonderwijs in de raamwet betekent inmiddels niet, dat dit onderwijs van het ministerie van Landbouw wordt overgeheveld naar dat van O., K. en W, Belangrijke punten in de raamwet- Cals zijn: In Nevada Na proef in Nevada- woestijn Burgemeester protesteert, bevolking sluit de ramen schuimrubber- matras CITROEN 2 cv CITROËN VAN LOON's Automobielbedrijf In verband met het Hoog feest van Allerheiligen ver schijnt het eerstkomende nummer van ons blad maan dag a.s. DE DIRECTIE. Minister besluit: wd de eefade Acvnd Sociaal commentaar INKOOP DIAMAN! ee MORRIS 'êeforeyot/éup/ CAMEL DUFFEL COATS Opklarend Wollen vesten Wollen pullovers Wollen rokken Gen. Cronjéstr. 129 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Oirectie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per müllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 1. De bewindsman legt de klemtoon enerzijds op de waarborging van de vrijheid van onderwijs in de door de ouders gewenste zin, doch anderzijds ook op de positieve taak van de over heid tot net aangeven van de grote •ijnen, waarlangs het onderwijs zich Oioet ontwikkelen. vahe minister stelt prijs op de vorming ^organen van ouders, leraren en ge- hiirir n of schoolbesturen, die kunnen gion 7®en ot de maatschappelijke, re- het S®, en temporele differentiatie van nntwer?,erw'js: Artikel 3 van het wets- „Jt machtigt de Kroon onderwer pen aan te wpzen, waarover deze or ganen adviseren. Bij de „planning" van scholen is eveneens een taak toe gedacht aan organisaties, die zich de bevordering van het voortgezet onder wijs ten doel stellen. Het wetsontwerp stelt voorts dat aan de openbare scho len een oudercommissie verbonden is; voor het bijzonder onderwus luidt de formulering van lit punt: het schoolbe stuur stelt de ouders in de gelegenheid een oudercommissie te vormen, waar van de bevoegdheden door het bestuur worden geregeld. Gelijkstelling 2. De raamwet legt met nadruk de financiële gelijkstelling op het terrein Van het voortgezet onderwijs vast. Mr. Cals is er /an uitgegaan, dat in gevolge de vrijheid van onderwijs aan het openbaar en het bijzonder onderwijs gelijkwaardige ontwikkelingsmogelijk heden geboden moeten worden. De Jhsen van deugdelijkheid, te stellen aan het openbaar onderwijs en aan het bij zonder onderwijs dat uit de openbare Sas bekostigd wordt, zijn zoveel moge- hik vastgelegd in bepalingen, die voor Se beide vormen /an onderwijs gelden, hut is niet alleen geschied om een dui- pelijke indeling van het wetsontwerp te twijgen, maar vooral ook om de gelijk gerechtigdheid te verwezenlijken ten hanzien van de stichting van openbare Pn de subsidiëring van bijzondere scho en. Het wezenlijk onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs komt intussen in de opzet van de wet duide- blk tot uitdrukking. Planning 3. De bestaande wettelijke regelin gen lopen op verschillende punten uiteen zonder dat hiervoor thans nog een redelijke grond aan te wijzen is; ue. verschillende takken van onder wijs zijn onnodig uit elkaar gegroeid witskund,vV°il8: bestuurlijke en onder- sdSnrt bezwaren. De minister geheel. aan °P een harmonisch gedachte oprtehtin" m pl?.n" fen; aan deze veaenn ssf£ len. Het wezenlijk ondfrscheid tussen sel van wettelijke getalsnormen ver bonden. Als voorwaarde voor de oprichting van openbare scholen en het m subsidieverband opne men van bijzondere scholen wordt <?e steid, dat die scholen voorkomen in e®n door de minister vastgesteld Plan dat wordt opgebouwd uit 5*eelplannen, afkomstig van de eer- er genoemde organen en uit verzoeken gemeenten on schoolbesturen, .h school wordt in elk geval in het ""nisteriële plan opgenomen als de Prognose inzake het te verwachten aan- ml leerlingen voldoet aan een be taalde wettelijk vastgelegde getals norm. Daarnaast kunnen ook scholen, me niet aan de norm voldoen, doch die m een reële behoefte voorzien, in het Plan worden opgenomen. Als een chopl vijf jaren achtereen in het plan ueeft gestaan, wordt ze in elk geval brachtbek°StiS'ng in aanmerking ge~ Overgangsregelingen 4. De nieuwe wetgeving zal niet in- ®®yoeTd kunnen worden zonder uit gebreide overgangsregelingen, ter?eKe z1?n "J I-et ontwerp echter bui kin „ï®s9b°uwmg gebleven: de inwer- keliik „il? jan de wet wordt afhan- wpt i? van een afzonderlijke raamwft u °vergangsrecht regelt. De rende 3? z?wel kostenvermeerde- toren n» L, kost/nverminderende fac- Van Ho eerste zfjn vooral het gevolg inenklleTcSng van de cursusduur Categorie KiO0Itypen' Wat de tweede categorie betreft is te wijzen op de te verwachten rendementsverbetering van het onderwijs. De grotere diffe rentiatie zal het -neer dan nu mogelijk maken de leerlingen het voor hen ge schikte onderwijs te laten volgen. Het aantal zittenblijvers zal zodoende be perkt worden. 5. De raamwet geeft de volgende indeling voor het voortgezet onder wijs: a) voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (v.w.o.); b) hoger, mid delbaar an lager algemeen voortge zet onderwijs (h.a.v.o., m.a.v.o. en l.a.v.o.)c) hoger, middelbaar en la ger beroepsonderwijs; d) andere na der aan te wijzen vormen van voort gezet onderwijs. De inhoud van deze schoolvormen, hun onderlinge samenhang, de aanslui ting van het voortgezet onderwijs op het basisonderwijs, de eindexamens en de bevoegdheden van de docenten worden in het wetsontwerp bondig beschreven. Voor nadere bijzonderheden zie pag. 13. De Verenigde Staten hebben gisteren een ondergrondse ontploffing teweegge bracht met een kernwapen, dat even krachtig was als de atoombom, die in 1945 boven Hirosjima ontplofte, aldus meldt Reuter. Het was het zwaarste wapen dat in de Verenigde Staten on dergronds tot ontploffing werd gebracht. Er ontstond een zuil van modder en stenen van driehonderd meter hoogte. De waarnemers die op zeven küometer afstand stonden, voeldende aarde tril len. De kernproef is de 19de mde hui dige reeks en de C3ste sinds het begin van de kernproeven in Nevada. In Los Angeles is radio-actieve neer slag geconstateerd als gevolg van de zeer intensieve kernproeven in de woestijn van Nevada. Burgemeester Norris Poulson heeft bij de Amerikaan se commissie voor atoomenergie gepro testeerd. Hij verklaarde dat het toelaat bare maximum met honderd procent is overschreden. Er is gisteren onder gronds een kernwapen tot ontploffing gebracht in de Nevada-woestijn. Kort na de mededeling van de burgemeester sloot men overal in de stad de ramen. De autoriteiten werden overstroomd met telefoontjes. Het proefterrein van Nevada ligt 400 km van Los Angeles. De gezondheidsdienst van de stad heeft meegedeeld, dat er geen reden tot ongerustheid is. Stralingsdeskundi gen hebben te kennen gegeven dat er geen gevaar bestaat en dat de neerslag spoedig zal verdwijnen. Advertentie Deze foto's zijn zojuist door de R.A.F. vrijgegeven. Rechts ziet men een basis van „bloedhond"-projectielen ergens in Enge land. Links drie fasen tijdens de vlucht van het wapen: De lancering, de vlucht en het lot van het vliegtuig dat door de „bloedhond" is getroffen. Het wapen wordt door middel van radar naar zijn doel geleid. (Van onze parlementaire redactie) De socialistische Tweede-Kamerfractie heeft zich losgemaakt van elke binding met het regeringsprogramma dat de basis vormde voor de kabi netsformatie van 1956. De P.v.d.A. meent dat door de aanvaarding van een amendement-Biewenga (A.R.), dat in strijd is met een van de punten uit het regeringsprogramma, de betekenis van dat programma nihil is gewor den en de positie van de Kamer ten opzichte van het Kabinet volledig is veranderd. In het amendement wordt de prijsbeheersing hij verkoop van landbouwgronden die de regering definitief had willen invoeren, beperkt tot vier jaar. Zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren kon den berichten, verklaarde de socialistische fractieleider mr. Burger, dat de definitieve prijsbeheersing een van de punten van het regeringsprogramma was, waarmee alle fractieleiders uit de Kamer hadden ingestemd. (Prof. Romme ontkende dit later). Door de aanvaarding van het amendement waren volgens mr. Burger de K.V.P. en de A.R. op hun vroeger gegeven toestemming teruggekomen en hij zei dat daarom ook de P.v.d.A. niet meer gebonden was. Deze verklaring heeft o.m. betekenis voor wat in het pro gramma staat over de bezitsvorming. Advertentie Minister Vondeling verklaarde ver- wonderd te zijn, dat de partijen die het regeringsprogramma hadden gesteund, nu met bereid waren het wetsontwerp vervreemding Landbouwgronden dat op dat programma was gebaseerd, óók te steunen. Prof. Romme interrumpeerde toen al: „Waarom vreemd, als wij ons van het begin af tegen de regeling hebben verzet?" Ook de heer Biewenga zei dat hij het kabinet als extra-parlementair beschouwde en zich dus niet volledig aan het programma gebonden hoefde te voelen. Mr. Burger nam het echter voor de minister op. Hij zei dat het amen dement in de meest uitdrukkelijke zin tegen het regeringsprogramma was. Hij noemde de kwestie een schoolvoorbeeld van de vastlegging van een concrete situatie in een re geringsprogramma. „Aanvaarding van het amendement betekent ver werpen vandat programma, met zeer bedenkelijke consequenties bij dit ka- »binet en bij elke volgende formatie." Prof. Romme zei het kabinet als dui delijk extra-parlementair te beschou wen. Hij betwijfelde of mr. Burger gelijk had met zijn stelling dat het wetsvoor stel een uitwerking is van het punt uit het regeringsprogramma, dat op deze wet heeft gedoeld. „Als mr. Burger de ontwikkeling van dit punt tijdens de formatie en de reacties daarop nagaat, dan betwijfel ik of hjj dat vol kan hou den." Later liet prof. Romme een „on juist" horen toen mr. Burger met nog meer nadruk beweerde dat alle fractie leiders destijds met dit deel van de verklaring hadden ingestemd. Maar zelfs indien er inderdaad een binding van de Kamer aan het pro gramma zou zijn, zo ging de katholieke woordvoerder verder, dan is er nog veel voor *e zeggen om de tijdelijkheid van de prijsbeheersing thans vast te leggen. Tussen het optreden van het ka binet en nu heeft zich het belangrijke feit voorgedaan dat het Landbouw schap uitdrukkelijk overwegend be zwaar tegen het voorstel heeft gemaakt. Deze mening van een belangrijk PBO orgaan moet degelijk worden overwo gen en niet op voorhand worden wegge wuifd op grond van een programma. Wij zouden wel zeer overwegende ar gumenten moeten hebben om dan de prijsbeheersing definitief vast te stel len. Prof. Romme wees er tenslotte op, dat deze regeling in ieder geval voor de volle 100 pet haar zin krijgt. Wanneer haar zittingsperiode in 1960 is afgelopen, is de prijsbeheersing die tot 1961 geldt nog volledig van kracht. Pr?L Oud (WD) mengde zich in de strijd met het zeer nuchtere be toog dat het regeringsprogramma wordt opgemaakt door de regering. Hij vond het daarom wonderlijk dat mr. Burger, als leider van een Ka merfractie, de Kamer verweet, dat zij zich niet aan het programma houdt. Hij vroeg een duidelijke verklaring van minister Vondeling over zijn standpunt t.a.v. het amendement. De bewindsman zei toen dat de Ka mer in het algemeen reden heeft zich aan het regeringsprogramma te hou den tenzij de omstandigheden zijn ge wijzigd. Hij vond dat dat niet het ge val was, hoogstens is de noodzaak van prijsbeheersing nog dringender gewor den. Er was volgens hem in het Land bouwschap ook geen eenstemmigheid over het afwijzend advies geweest. Hij schatte de verhouding op ongeveer 50 tegen 50 pet. („U vergist zich", zei prof. Romme, „de verhouding was 5:1") Minister Vondeling wilde ech ter ook overwegen dat er na 1 jan. a.s. helemaal niets zou zijn, geen landbouw kundige toetsing en geen prijsbeheer sing, als de regering het wetsontwerp tot verlenging van de wet introk. In die omstandigheden meende hij te moeten volstaan met de verklaring dat de re gering aanvaardmg van het amende ment ernstig zou betreuren. De minis ter sprak dus met het „onaanvaard baar" uit. Bij de daaropvolgende stemming bleek er een krappe meerderheid voor het amendement te zijn. De verhouding was 69-67. Behalve de P.v.d.A., de C.H. en de communisten stemden ook een drietal WD-ers zij het op an dere gronden tegen. De CH afge vaardigde de Ruiter was voor. Het wetsontwerp zelf wéfcd tenslotte z.h.s. aanvaard. De communisten wa ren de enige tegenstemmers. Advertentie 2CV ya IDEAL 19 3987.— 9375 Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken: KORTE KLEVERLAAN 30—38 BLOEMENDAAL - TELEF. 51301 de volwassen auto voor vier volwassenen Advertentie Degelijkheid en comfort biedt U de Opel Rekord De minister van justitie heeft besloten de twintigjarige Sumatraan Max Ku- mentas, die gisteren als verstekeling in Rotterdam arriveerde, geen asyl te ver lenen. Personeel van de rivierpolitie heeft, zoals bekend, direct na aankomst van het schip, de tanker „Tomocyclus" de wacht betrokken om de jongeman het vluchten te beletten. Morgen ver trekt het tankschip weer in de richting van Indonesië. Een arts heeft ue Sumatraan onder zocht en zfjn gezondheidstoestand rede- liik goed bevonden. Een collectrice van de Nederlandse staatsloterij, kantoor houdende in het groothandelsgebouw te Rotterdam, is het slachtoffer geworden van twee ver moedelijk Spaans sprekende vrouwen, die zich door middel van een wissel truc 1400.- wisten toe te eigenen. De twee vrouwen kwamen binnen en lieten een bankbiljet van 100.- zien. De collectrice begreep uit de manipu laties, dat zij het biljet garne gewisseld zagen. Maar in welke eenheden? Dat was de vraag waarover een soort spraakverwarring ontstond. Met zelf uit de kas briefjes in de hand te nemen en ogenschijnlijk dan weer terug te leg gen kwam men tot een resultaat, dat op het eerste gezicht normaal leek, maar waarbij de bezoeksters door handigheid en. gegoochel met 1400 te veel er van door gingen. Althans bij het natellen van de kas kwam de collectrice dit be drag te kort. Het signalement van de vrouwen luidt: zigeunertypes van 35 a 40 jaar met sluik zwart haar, donker en netjes maar niet opzichtig gekleed, blootshoofds. De politie stelt een onderzoek in, aan gezien het groothandelsgebouw vlak bij het centraal station ligt, is het niet denkbeeldig dat de twee vrouwen on middellijk de trein hebben genomen. Groot-Brittannië De Engelse oppo sitieleider, Gaitskell, is gisteravond te Londen als leider van de Labourpartij en voorzitter van de parlementaire La- bourfraetie herkozen. (Reuter) Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Over de schrijfwijze van de naam van de nieuwe Pontifex heeft enige onzekerheid geheerst. De Osservatore Romano, welke de traditionele La tijnse woorden der afkondiging op de loggia van St.-Pieter afdrukte, schreef de eerste maal Johannes. De dag daarop echter verscheen een door de H. Vader ondertekend stuk in het Vaticaanse blad. Toen stond er Joannes P.P. XXIII. De laatste spelling van 's Pausen naam is dus de authentieke. Merkwaardig is, dat vermoedelijk slechts te onzent deZe overigens klei ne en onbelangrijke verwarring is ontstaan. Want, voor zover wij weten, plegen slechts de katholieke Neder landers latijnse of verlatiniseerde na men te bezigen. De meeste laten hun kinderen zo in de burgerlijke stand in schrijven en in de doopboeken, onze bisschoppen tekenen met hun latijn se naam ook hun in het Nederlands gestelde stukken. Een Paus noemen wij met zijn latijnse naam ook als er van die naam een algemeen gebrui kelijke Nederlandse versie bestaat. Het equivalent in het Nederlands van Giovanni XXIII, Juan, Jean, John, Iwan, Johann, enz., zou kort en krach tig zijn Paus Jan XXHI. Het zou aardig zijn dit als kleine zijsprong eens na te gaan waarom wel St.-Jan, St.-Frans, St.-Laurens en St.-Pieter ons in het gehoor liggen, maar bijv. St.-Antonius zich weer in zijn deftige latijnse burcht heeft terugge trokken en de eigen Nederlandse bena ming slechts is blijven doorbestaan in woorden als „de Teunismolen". Het terrein der Johannesen of Jan nen blijkt meer voetangels en klemmen te hebben. Een ervan heeft zelfs de H. Vader gevangen. In zijn „Vocabor Jo annes" sprak de Paus over zijn 22 wet tige voorgangers. Maar in de spanning van het ogenblik is het Paus Roncalli (die nog bezig is het zesde deel van zijn studie over St.-Carolus Borromeus en Bergamo te voltooien!) ontsnapt, dat Joannes XX nooit bestaan heeft. De ge leerde Joannes XXI (Juliani en waar schijnlijk dezelfde als de befaamde ma gister Petrus Hispanus) had zich de twintigste moeten heten. En om nu heel precies te zijn: in de officiële Paus- lijst afgedrukt in het Pauselijk Annua- rium staat Joannes XVI (Philagathos)... als tegenpaus aangegeven! Maar waar de H. Vader wel aan ge dacht heeft, is aan het grafmonument in het Baptisterium te Florence. Het opschrift onder een prachtig liggend bronzen Pausbeeld van Donatello ver meldt: „Joannes Quondam Papa XXIII". Het is het gedenkteken van Balthasar Cossa, tegenpaus van 1410- 1415, die zich later onderwierp aan Martinus V en stierf als bisschop van Frascati. Thailand Ruim 100 personen, die ervan worden verdacht communist te zijn, zijn sedert maarschalk Sarit aan de macht kwam, in Thailand gearres teerd. (Reuter) HANDSCHOENEN Haarlem, Gr. Houtstraat 52, tel. 17950 Amsterdam, Kalverstraat 195, tel. 36668 Oen Haag, Veenestraat 5, tel. 182070 De particuliere secretaris van de Paus, mgr. Capovilla, heeft de mede deling. dat de Paus van plan zou zijn naar Lourdes te gaan, tegengesproken. Paus Joannes XXIII heeft 20.000 gul den geschonken aan de door de mijn ramp getroffen gezinnen te Springhill in Canada, aldus meldt Reuter. Advertentie (Van een medewerker) Een moeilijkheid, waarop wij de laatste tijd in gesprekken met werknemers nogal veelvudig stui ten, is de zaak van wat de volksmond noemt „de veel te dure melk". Het is interessant om daar hier eens op in te gaan, omdat juist op het ogenblik de begroting van landbouw in de Kamer aan de orde is en daarbij derhalve ook de kwestie van de melkprijs. Er moet ons daarbij eerst een op merking van het hart. Het landbouw beleid is na de oorlog uitgegroeid tot een van de meest ingewikkelde proble men waarvoor zowel de man in de po- als de man in de sociale or ganisatie is komen te staan. Zo inge wikkeld, dat merkbaar in de Kamer slechts spe cialisten op dit gebied zich aan het de bat wagen. Men kan hier tegenoverstellen, dat het voor de hand ligt, dat deze mensen uitsluitend het woord voeren. Hoe wil iemand, die de ingewikkeldheid van de materie niet kent, er een verstandig woord over zeggen. Wij kunnen daar in komen, maar stellen er tegenover, dat we kennelijk met een situatie hebben te doen. waarin alleen de boeren zulke specialisten leveren en dat is ons nu net een tikkeltje te gevaarlijk. Wan neer er over speciale verzekeringswet ten moet worden gesproken, ontmoeten we geregeld mensen, die niet specifiek uit arbeiderskringen komen, maar des ondanks bewijzen leveren niet alleen van grote deskundigheid maar ook van sterke sociale bewogenheid. Het tamelijk eenzijdig specialisme, dat de Kamer manifesteert bij de be grotingsbehandeling van landbouw, bergt naar onze mening het gevaar in zich van een wat eenzijdige benadering, derhalve met verwaarlozing van het feit, dat landbouw allang niet meer eenzijdige boerenzaak is, maar natio nale kwestie, waarbij zowel de alge meen economische belangen zijn be trokken als de directe consumentenbe langen. Het zou naar onze mening aan beveling perdienen, indien de verschil lende fracties in de Kamer aan deze kant van de zaak eens aandacht schon ken. (Vervolg op pagina 13) Advertentie 1UWELIERS Houtplein IS HORLOGEES Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag de benzineprijzen worden verlaagd. Gewone benzine wordt 0,6 cent per liter en super-benzine 0,1 cent per liter goedkoper. De geringere verla ging van de prijs van super-benzine houdt verband met een gelijktijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produkt aan de steeds hogere eisen, welke hieraan door de ontwikkeling van de motortechniek worden gesteld. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In het oosten van het land aan vankelijk nog wat regen. Overigens opklaringen, met slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Koude nacht en met hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Zaterdag: Zon: 7.33-17.13. Maan: 20.45-11.46. Zondag: Zon: 7.35-17.11. Maan: 21.44-12.29. Maandag: Zon: 7.37-17.10. Maan: 22.48-13.07. Aan de periode van rustig somber weer komt een einde. Op de laatste dag van deze maand wordt de vochtige lucht met enige regen naar het oosten verdreven. Uit het westen nadert dro gere lucht, waarin flinke perioden van zonneschijn voorkomen, zodat het mor gen op Allerheiligen veel vriendelijker weer zal z(jn. De wind, die matig blijft, ruimt naar west tot noordwest en in de middag kan de temperatuur tot boven tien graden stijgen. Ten westen van Ier land ligt een storing, die naar het zuid oosten trekt, maar deze zal eerst in de loop van zondag de bewolking doen toe nemen. In de laatste tien dagen werden er in De Bilt slechts drie uren zonne schijn geregistreerd. max neersi. Station Weer temp sfgel. gisteren 24 uur Stockholm geheel bew. 11 0 Oslo regen 11 0 hopenhage motregen 11 0.1 Londen half bew. 12 6 Amsterdam regen 8 Brussel regen 7 0.1 Luxemburg mjst a 9 Parijs geheel bew. 7 0 Nice regen 18 0 Berlijn zwaar bew. 10 0 Frankfurt mist 8 0 München licht bew. 10 0 Zürich mist 12 0 Genève mist 9 0 Locarno geheel bew. - 0 Wenen mist 11 0 Innsbruck licht bew. 12 0 Rome geheel bew. 21 1 Zijlstraat 71 Haarlem Advertentie Grote keuze Matige prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1