Pastor et Nauta EEN VATICAANSE VLAG TER ZEE EN IN DE LUCHT? Volgens de verdragen is het mogelijk Pausen met een R in hun naam H. VADER verlengde conclaaf om bespreking te hebben met kardinalen Paus Joannes wil wel eens door Rome wandelen RIVELLA Hogere vergoedingen voor de Kamerleden PASTERNAK blijft liever „veilig en gezond" Nieuwe Paus bezit oergezond en degelijk gestel JfJ tl I Drie broers van Z.H. de Paus Als U 't niet wist Binnenkort wetsontwerp over de verbetering van de pensioenen H. Vader betrekt zijn appartement Geen verdere repressailles ZIJN LIJFARTS HEEFT HEM NOG NIMMER EEN RECEPT HOEVEN VOOR TE SCHRIJVEN Mgr. DelVAqua naar Venetië? I GECONCENTREERD X AL DEZE MODERNE COMMUNICATIE-MIDDELEN WAREN Kindje verkouden? VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 PAGINA 7 5? Dr. D. Burger onder scheiden mm mm': Gehoorzaamheids verklaring der kardinalen Mndeïé dan andetA Sikkens vestigt zich aan Lago Maggiore Zeepost Ambtsaanvaarding van irof. ir. P. Jon^enburger (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) In de voorspellingen van Malachias wordt de nieuw gekozen Paus, Joannes XXIII, gekarakteriseerd als Pastor et Nauta herder en schipper. Dit laatste, zegt men, zou kunnen slaan op het uiteraard zich veelvuldig verplaatsen te water in de jaren van zijn patriarchaat te V enetië. Maar evengoed zou het denkbaar wezen, dat de nieuwe Paus, ondernemend en vooruitstrevend als hij is, met zijn tijd zou willen meegaan en voor het Vaticaan, wellicht ook voor zichzelf, wegen te water en in de lucht zou willen openen. In principe bestaat daartoe de gelegenheid. Zij is opengelaten in het Verdrag van Lateranen, in 1929 tussen de Italiaanse regering en 't Varticaan gesloten, zij lag trouwens vast in de internationale overeenkomsten zoals de Conventie van Barcelona 1921, waarbij ook Italië partner was. Opmerkelijk is verder, dat pal voor de dood van de vorige Paus in het oktober-nummer van het tijdschrift Studi Cattolici een publikatie verscheen, aan deze materie gewijd, en wel van de hand van de terzake deskundige Prins Carlo Pacelli. in iMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimmii in mmiiiiiiiii milium in li m ii in mini mi minium Carlo Pacelli is een zoon van een broer van de vorige Paus, de advokaat Francesco Pacelli, die in 1929 namens de H. Stoel onderhandeld heeft met de vertegenwoordiger der Italiaanse rege ring, Dominico Barone, over de details van het Lateraanse verdrag, waarbij de status en de rechten van de nieuwe soe vereine Vaticaanse staat werden gere geld. Er is daarbij gesproken over een Vaticaanse vrijhaven in de havenstad van Rome, Civitavecchia, maar verder niets vastgelegd. De Conventie van Bar celona, door Italië mede aanvaard, er kent immers het recht van landen zon der kustgebied op scheepvaart onder eigen vlag en op havenfaciliteiten in een buurland. In 1951 heeft de Vaticaan se staat dan 'ook een scheepsregister ge opend. dat echter nog blanco is. Op geen der zeven zeeën vaart een schip onder Pauselijke vlag, zoals bijv. wel onder Zwitserse. Een praktische moeilijkheid bij het creëren van een vrijhaven voor het Vaticaan in de haven, die daartoo het eerst in aanmerking komt, Civi tavecchia, is in dat geval de noodza kelijkheid van iets als een corridor tussen het Vaticaans gebied en het havenemplacement. De afstand is echter te groot en de situatie ongun stig. Gedacht is aan de mogelijkheid om het terrein van het landgoed Villa Pamfilj, ten zuiden van het Vaticaan, te voegen bij het gebied van de stad staat. Van daaruit zou een corridor over betrekkelijk korte afstand denk baar zjjn naar het plaatsje Fiumicino )%n noorden van Rome's voormalige 'aven Ostia, aan de kust van de Mi(l- ,"isf. Zee. Hier zou de Vaticaan- moeten law KU?" elgen haveD Voor het Vaticaan is een uitweg naar Zee geen overdreven luxe. In de afge lopen oorlog is de situatie van de streng- neutrale stad-staat, ingesloten als hij was door bellingerent gebied, meer dan eens hachelijk geweest, de voorziening met het nodige dikwijls een probleem. Ook in vredestijd bleek het contact met de buitenwereld niet altijd eenvou dig. In 1931, tijdens een conflict met het fascistisch regime, werd de Osservato- re Romano, met de tekst van een Pau selijke uitspraak, buiten Vaticaans ëe~ bied prompt in beslag genomen. Een Frans prelaat is toen inderhaast van een Romeinse luchthaven per vliegtuig haar Parijs vertrokken, een copie van de tekst in zijn brevier. Hetzelfde her haalde zich later met de tekst van de encycliek „Hit brennender Sorge": mgr. Spellman, de latere kardinaal, destijds werkzaam op de Pauselijke staatssecretarie, vloog haar in opdracht van Pius XI met een gehuurd vliegtuig dat hij zelf bestuurde, over naar Parijs. Tegenwoordig is het isolement van het Vaticaan in feite doorbroken door de bouw van de Vaticaanse radiozen der. Intussen is er nog een andere perpectief: de weg door de lucht. Een vrije Vaticaanse luchthaven, een eigen luchtverbinding zijn niet zo moeilijk te verwezenlijken. Dit wordt dan ook in de genoemde publikatie van Carlo Pacelli voor het eerst ter sprake ge bracht. Het zou ook de Paus persoon lijk een veel groter vrijheid van be weging geven, de Spato della Citta di Vaticano doen ophouden een soort Vaticaans ghetto te zijn. Inderdaad kunnen de Pausen zich huiten de gren zen van hun gebied begeven, maar ingevolge het Lateraans verdrag is de Italiaanse regering voor hun vei ligheid garant zodra zij zich op Ita liaanse bodem bevinden. De angst valligheid, de voorzorg der betrok ken autoriteiten vormen dan ook voor die Pauselijke bewegingsvrijheid een voortdurende handicap. Zo wenste de vorige Paus, als hij zich naar Castel Gandolfo begaf, liefst zo langzaam mogelijk te rijden omwille van het contact met de mensen langs de weg. Op sterke aandrang der vreesach tige autoriteiten er mocht eens iets gebeuren is het vrijwel nooit ge schied. De keren dat de Paus, ook na de over eenkomst van Lateranen, zich in de sfratenvan Rome heeft begeven, en dat dan nog maar alleen, zijn dan ook te telfen Terwijl Pius IX, in de jaren voor 1870 geregeld in Rome wandelde, bij goed vveer elke middagtevmdenwas op de Pincio, het Romeinse P< Pius XI, voor wie als eerste de Vati caanse gevangenschap j^^ijhfid ge- slechts één maal van zijn vrij f slechts één maal van zijn bruik gemaakt en wel voor C1 de officiële inbezitname, in zijn kwaliteit van bis schop van Rome, van de eartsbas van St.-Jan van Lateranen, de Katne- draal van het bisdom. Pius XII is ve scheidene malen buiten het Vaticaan geweest, o.a. tot driemaal toe geneei spontaan en onverwachts. Dat was tij dens de oorlog, twee keer nadat bom men op de stad waren gevallen en hij overhaast in zijn witte soutane op de plaats van de ramp verscheen en al het geld, op dat moment in het apos tolisch paleis beschikbaar, onder de mensen verdeelde. En één keer pal na de aftocht der Duitsers. Men was erin ge- Dr. D. Burger, hoofdplanoloog bij de rijksdienst van het nationale plan, die 1 november met pensioen gaat, is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. slaagd de mirakuleuze Maria-beeltenis uit de bedevaartplaats Castello di Leva, 20 km. buiten de stad, dwars door de linies naar Rome te brengen. Zij werd in een der kerken geplaatst en de be angste Romeinen stroomden er samen en hielden een novene. Óp de laatste dag gebeurde het schier ongelooflijke. De Duitse troepen marcheerden af, de spits der Amerikanen volgde hen op de voet: er werd niet één schot in de stad gelost. En toen kwam de Paus onver wachts uit het Vaticaan om zich onder de menigte te begeven, die de miraku leuze Madonna dankte voor de wonder bare uitkomst. Of de nieuwe Paus zich meer be wegingsvrijheid zal veroorloven, moet worden afgewacht. Men zou zo zeg gen, het ligt in zijn aard. Eén gele genheid staat misschien reeds vast. Kardinaal Roncalli was gewoon tij dens een verblijf te Rome domicilie te kiezen bij de zusters in het kloos ter annex de kerk van het H. Kruis. Ditmaal echter had hij, met het oog op het komende Conclaaf, de voorkeur gegeven aan het meer af gelegen Domus Mariae. Op weg naar het Conclaaf is hij toch even langs zijn vertrouwde gastverblijf gereden om zich bij de zusters te verontschul digen. Hij beloofde haar na het Con claaf in elk geval een plechtige H. Mis bij haar te komen opdragen. En nu lijkt hij er de man naar om ook als Paus die belofte gestand te doen. Tenslotte nog iets wat in Rome ver teld wordt. De verkiezing van kardi naal Roncalli, stelt men hier vast, heeft opnieuw bevestigd, dat de keuze van een kardinaal met een R in zijn naam een Paus oplevert met een embonpoint. Inderdaad gaat dit voor de laatste honderd jaar precies op. Om ons tot het recent verleden te bepalen: de pau sen Pius IX, Pius X en Pius XI, die resp. Ferretti, Sarto en Ratti heetten, waren wat men noemen mocht: gezet van figuur. Leo XIII, Benedictus XV en Pius XII, zonder een R in hun naam, zeer beslist niet. MM |il Advertentie De drie nog levende broers van Z. H. Paus Joannes XXIII, tezamen in Bergamo, Van links naar rechts: Alfredo, Zaverio en Giusseppe Roncalli. (Van onze Romeinse correspondent) Thans wordt bevestigd, dat de Paus de beslotenheid van het Conclaaf van dinsdagnamiddag tot woensdagmorgen heeft verlengd om met het gehele II. College besprekingen te kunnen hebben. Na zijn eerste zegen Urb! et Orbi op het balkon van de St.-Pieter vond op het gewone uur de Sejneen- schappelijke maaltijd plaats in de refter ingerichte Zaal der Pausen van het Borgia-appartement. Tegen de ge bruiken van zijn voorgangers in, heelt de H. Vader het avondeten met de kardinalen gebruikt, waarna Zijne Hei ligheid over verscheidene urgente zaken met het H. College overleg pleegde. In tussen herstelden technici de telefoon verbinding met het appartement, dat de staatssecretarissen plegen te bewo nen. Daarin trok de Paus zich later terug, controleerde met de telefoon- technici de functionering van de lijn. Hij bedankte hen, gaf hen de hand en stelde zich daarna in verbinding met de auxiliair bisschop van Venetië om hem enkele aanwijzingen betreffende het diocees te geven. Ook telefoneerde hij nog zijn oude vriend, graaf Dalle Torre, die hij verzocht de volgende morgen bij hem te komen. De Paus neeft de hoofdredacteur van de Osser vatore Romano toen gezegd, dat hij de redactie van de Osservatore er maar op moest voorbereiden dat de Paus van plan was af en toe op de redactie vergaderingen „binnen te komen val len Zijne Heiligheid heeft aanwijzin- gen gegeven dat een aantal traditionele „epitheta ornantia" voortaan weggela ten moest worden, frasiologieën ais „de den" wredeü' "de fleerde woor- 11 >>z'ch welwillend verwaardi- Sen en zo meer. Het is beter, vond (}e t>!Ï /n bondig te schrijven: beslooTen"' de d* P-s v,eT?fhotiU^in»e twee<Je gehoorzaam- heidsbetuigmg van de kardinalen de Gistermorgen om tien uur heeft Paus Joannes XXIII in de Sixtijnse kapel de voorgeschreven derde gehoorzaam- heidsverklarmg der kardinalen in ont vangst genomen. De H. Vader begaf zich van zijn particuliere vertrekken naar de Zaal der Paramenten, bege leid door de geestelijke en wereldlijke leden van zijn hof, edelgardisten 'en Zwitsers. Daar kleedde hij zich met de liturgische paramenten. De Paus zette zich voor het altaar in de kapel. Hij droeg de rode koormantel en een goud brokaten mijter. Een voor een betuig den de kardinalen Zijne Heiligheid hun oboedientia. Aanwezig waren 49 kerkprinsen. De aartsbisschop van Flo rence, Della Costa, en van Peking, Tien Ken-sin waren om gezondheidsredenen gedispenseerd. De laatste kardinaal, was de nieuw benoemde Di Jorio, die nog niet in het bezit van de protocollaire gewaden was maar als symbool zijner waardigheid het rode calotje in de hand droeg, de Soli Deo, die hij van de Paus heeft gekregen. ten dele in gips verbonden Chinese kar dinaal op een brancard de Sixtijnse kapel werd binnengereden, stond de Paus direct van zijn zetel op het altaar op, ging de brancard tegemoet en on derhield zich geruime tijd met de kar dinaal. Op <le vraag van zijn kamerheer of de Paus zich voornam om des middags te gaan wandelen in de Vaticaanse tuinen, antwoordde hij, dat hü dit voor lopig nog niet wist. Wel zou hij zo nu en dan aticaanstad wel eens uit wil len en door Rome wandelen, maar „het -eT, naar mt dat dit wel niet moge lijk is De Paus voegde er echter aan toe: „Doch misschien moet er eens over gesproken worden met de Itali aanse regering." Om de petite histoire nog een wijle te vervolgen: als patriarch had de thans gekozen Paus de gewoonte niet lang na het avondmaal naar bed te gaan, dat is om een uur of negen. Hjj sliep dan tot een uur, waarna hij in de nachtelijke en ongestoorde stilte ging werken en studeren tot vijf a zes uur. Daarna ging hü weer slapen tot onge veer acht uur. De H. Vader betwijfelt thans zelf of hij als Paus deze ge woonte kan aanhouden. Ofschoon de diners, die hü als nun tius te Parps geven moest, beroemd waren om hun goede verzorging en hü een uitstekend wijnkenner bleek te zün, is de tafel van de Paus gezond maar sober. Des morgens koffie met melk, een stukje brood en fruit, 's middags rijst met vlees of kaas, mineraal wa- ter en een kop koffie en des avonds dikke groentesoep met brood en fruit. Dat eten ook zün broers in Sotto il Monte, waar kardinaal Roncalli de augustusmaand van dit jaar als naar gewoonte nog doorbracht. „Van onze eigen wü'n houdt hij het meest, wü stuurden hem die altüd in Venetië en zullen die ook naar het Vaticaan sturen als dat kan," zei zijn broer. Na het avondmaal rookte de kardinaal graag een sigaar of een „Nazionale Esport- zione", op een na het goedkoopste Italiaanse sigarettenmerk. Advertentie zou U nul geloven dal RtVELLA een product uit mek ie. Z6 kristalhelder, zó sprankelend goudgeel en zó the fthrellal En toeftmét de onmisbare B-vitaminen en de kostbar* mineralen at melk! drink hal keel! (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een verhoging van de schadeloos stelling voor de leden van 7.500 tot 10.000.- De beslissing viel toen tijdens de s.temming 125 leden zich vóór ver klaarden en slechts 9 leden tegenstem den. Met een soortgelijke stemverhou ding werd een verhoging van de ver goedingen voor de Eerste Kamer aan vaard. Bovendien besloot de Kamer'tot een verhoging van de reis- en onkosten vergoedingen tot een maximum van 6.000 voor de leden, die meer dan 150 km van Den Haag wonen. De leden krij gen thans een vergoeding van maxi maal 3700. De extra schadeloosstelling voor de voorzitter werd eveneens ver hoogd tot 10.000. Met uitzondering van de CH-afgevaar- digdc Beernink (gemeentesecretaris van Rijswijk) en de communisten hadden alle afgevaardigden de voorstellen van Dan rug, keel en borstje i n wrijven m e t (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. De H. Vader heeft woensdag het Pauselijk appartement op de derde ver dieping van het apostolische paleis be trokken, hetzelfde, dat door zijn roem ruchte voorganger bewoond werd. De vertrekken waren terstond na de dood van Pius XII door Kardinaal Tisserant volgens voorschrift verzegeld. Later heeft de Kardinaal-Carnet lengo moe der Pasqualina verzocht het voor de eventuele bewoning van 's Pau sen opvolger in gereedheid te brengen. Joannes XXIII kon het zonder meer in gebruik nemen. De derde en bovenste officiële ver dieping waarbij men afziet van de zgn. zolderkamers bestaat uit een vlucht van 22 zalen en vertrekken, die rond de zgn. Cortile di S. Uffizio liggen. Er zijn ontvangsalons, een vleugel met enkele logeerkamers, kamers voor dienstpersoneel en corridors. De privé- woning van de H. Vader bestaat uit een kleedkamer, een slaapkamer een eet kamer, een werkkamer, de bibliotheek en de kleine huiskapel. De vloeren zijn van marmer, de ge schilderde plafonds zijn versierd met kleine decoraties. De wanden van de slaapkamer zijn effen wit die van de studio sepia, de kapel zijn lichtgroen. In een der salons op de derde verdieping zullen de geschenken, die de H. Vader hij zijn troonsbestüging krijgt, tentoon gesteld worden. minister Struycken „redelijk en billük" genoemd. Sinds 1953 is er aan de hoogte van de schadeloosstelling niets gewüzigd hoe wel sindsdien zowel de lonen als de kosten van levensonderhoud belangrük omhoog zün gegaan. Men meende, dat een lid van de volksvertegenwoordiging, die büzondere kosten heeft, behoorlek dient te worden betaald. In een demo cratie moet ieder, die daartoe geroepen wordt, de functie van Kamerlid kunnen aanvaarden, ook als hü niet over eigen inkomsten beschikt. Prof. Oud (V.V.D.) haalde o.a. de Staatsregeling van 1798 aan, toen de leden van de Wetgevende Vergade ring een schadeloosstelling van 4000 per jaar ontvingen. Mr. Burger (P.v.d.A.) herinnerde eraan, dat de in voering van de A.O.W. voor de leden een vermindering van werkelijke on kosten betekende ad 500. Zü heb ben niet, zoals voor de loontrekken- den, een compensatie voor de A.O.W. premie gekregen. De heer Andriessen (K.V.P.) erken de, met de andere sprekers, dat het tijdstip van de verhoging psychologisch verkeerd schünt, nu in deze tijd zo wordt aangedrongen op zuinigheid. Maar hij meende, dat de verhoging ja ren te laat is gekomen. Minister Struycken was van oordeel, dat voor een verhoging van de schade loosstelling van de Kamer, waarover de Kamer tenslotte zelf moet beslissen, het tüdstip vrüwel nooit gunstig lükt. De minister nam een voorstel van de heer Andriessen over om in het oorspron- kelüke voorstel een kleine wüziging aan te brengen, die op de tot 2 vergoeding vrijwel geen invloed heeft Er dreigde nog even een stoornis te komen toen de minister slechts gedeel- telük wilde ingaan op een voorstel van de heren Smallenbroek (A.R.) en Bur ger (P.v.d.A.) voor de verbeteringen van de pensioenen van oud-leden en de weduwen en wezen van leden. Maar na een korte schorsing bleek de minister toch bereid om voor een zeer belang rük deel aan de bezwaren tegemoet te komen. Zeer binnenkort zal er een wets ontwerp over de pensioenen worden in gediend. De in de Sikkensgroep samenwerken de verfindustrieën in binnen- en buiten land zijn uitgebreid met een nieuw be drijf in Italië. Het becfrüf, dat de naam Sikkens S.P.A. voert, is gevestigd te Dormeletto aan het Lago Maggiore. Nog dit jaar wordt begonnen met de fabricage en distributie van produkten voor de Italiaanse verfmarkt. Pasternak heeft donderdag aan bezoe kers in zijn huis buiten Moskou ver teld, dat hem de beste manier om „vei lig en gezond" uit de storm te ko men, die in Rusland door zijn onder scheiding is opgestoken, lijkt zich rustig te houden en de bui 'oorbjj te laten trekken". Men kon donderdag ongehinderd Pas- ternaks villa in Peredelkino bezoeken. Pasternak zag er gezond en goedge luimd uit, maar wilde zo weinig moge- lük over het gebeuren spreken. Hü was (Van >nze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. In Vaticaanse kringen vooral, maar ook in Rome ziet men met spanning uit naar de benoemingen, die de nieu- *ye Paus zal doen. Reeds eerder meld den wjj de verheffing van mgr. Di Jo rio tot kardinaal, de benoeming van de opperkamerheer -an Pius Xll, mgr. Caoridi Vignale, tot major domus der pauselijke paleizen, en van mgr. Nasal- n Kocca die Corneliano tot pauselijk opperkamerheer. De H. Vader belast te mgr. Tardini net de leiding van de staatssecretarie en gaf hem de titel van pro-staatssecretaris. Het gari cht wil, dat Joannes XXIII deze prelaat op het eerstvolgende en over niet al te lange t(jd verwachte consistorie tot het kardinalaat zal verheffen en la ter tot Zün staatssecretaris zal be noemen. Voorts vermelden eveneens ongecontroleerde berichten, dat mgr. Angelo Dell'Acqua de Paus zal opvolgen als patriarch van Venetië. Mgr. Dell' Acqua vervult simls enige jaren de functie, die voorheen mgr. Montini had, zonder evenwel de ring van pro-staats secretaris gekregen te hebben. Als de nieuwe lüfarts en hoofd van de Vaticaanse gezondheidsdienst wordt prof. Venchierutti uit Venetië genoemd. Deze was de medicus van kardinaal Roncalli. Dat hij ooit de patriarch als arts bezocht heeft, lag, naar de woorden van de dokter, aar. bezorgd heid van de omgeving, die hem placht te roepen, als de kardinaal verkouden was. Dit kwam in het begin na zün verblüf in Frankrük door de klimaats wisseling nog al eens voor. Maar geen recept is er ooit aan te pas gekomen, geen apotheker in de Serenissima kan zich patriarchaal pharmaceut noemen! De Paus, zei prof. Venchierutti, heeft een oergezond en degelijk gestel: ik verraad hierbü geen ambtsgeheim want ik heb geen geheimen, ik heb de kardinaal nooit behoeven te cureren. Tot particulier secretaris benoemde de Paus mgr. Capovilla, die reeds eerder zün secretaris was in Venetië. Men verwacht tezer dagen de over komst van enkele personen, die in het "rtsbisschoppelük paleis huishoude- i i;e diensten /errichtten, als de lÜfknecht Guido Gusso. De Osservatore Romano berichtte gisteravond officieel dat de Pauskro ning n!et zai plaats hebben op een zon dag, ïaar op de feestdag van de H. Caróius Borromeus dinsdag 4 novem ber. De Paus zal zich te half negen op weg naar de St. Rieter begeven en in de voorhal der basiliek Rle huldiging in ontvangst nemen van het kapittel, waarna de langdurige plechtigheden binnen in de kerk beginnen. Na afloop van de solemnele Pausmis verlaat de H. Vader de St. Pieter. Hij zal op het balkon voor de kerk ten aanschouwe van heel de menigte on het Pietersnlein gekroond worden en Stad en Land ze genen. De eigenlijke plechtigheid van de kroning begint te ongeveer 12.30 uur. De Paus zal later vaststellen, op welke dag hij zijn kathedraal, de Sint Jan van Lateranen, in bezit wil nemen. kennelijk alleen in huis. Hü zei in Rus land te willen blüven ondanks duide- lüke toespelingen om in ballingschap te gaan. Tjjdens een onderhoud met de voor zitter van de Zweedse auteursvereni- gtng heeft de Russische zaakgelastigde te Stockholm, Nichola Volnow, ver klaard dat Pasternak na zijn afwijzing van de Nobelprijs voor litteratuur geen verdere economische of sociale repres sailles il ondervinden. Pasternak zai niet uit zün woning in de schrüverskolonie Peredelniko gezet worden en normaal royalties blüven ontvangen van door hem geschreven werken. Öok zal hü normaal vertaal werk krügen. Hü zal geen van de bur gerrechten verliezen, aldus de Russi sche zaakgelastigde. Pasternak heeft de Nobelprüs van de hand gewezen als een protest tegen de wüze, waarop „De Sovjet-Unie vpandig gezinde kringen zün roman „Dokter Zjl- wago" hebben uitgebuit", aldus Vionow. De schrüver is zich thans bewust van de schade, die zün boek voor de Sov jet-Unie heeft aangericht. Hü is uit de vakbond van schrüvers geroyeerd, om dat hü in strüd met de statuten heeft gehandeld door „vüandige critiek" te publiceren op de Sovjet-Unie. Opbouwende critiek is toegestaan, maar het soort, dat Pasternak heeft geuit in zijn roman „Dokter Zjiwa- go" heeft in de Sovjet-Unie een storm van protest doen opstaan, aldus ver klaarde de zaakgelastigde. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de I correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Zaanland", 3/11; m.s. „Yapeyu", 4/11: Australië: m.s. „Oran je" 3/11; s.s. „Strathnaver" 5/11; Cana da: s.s. „Atlantic" 4/11; s.s. „Maasdam" 8/11: Chili: via New York 5/11; Indo nesië: m.s. „Oranje" 3/11; m.s. „Bali" 6/11; Ned. Antillen: m.s. Solon" 3/11; Nieuw-Zeeland: via Engeland 8/11; Su riname: m.s. „Oranjestad" 5/11: Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Arundel Castle" 2/11; Brits Oost-Afri- ka: s.s. „Africa" 6/11. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. I ^3 Jr* -I** (NADRUK VERBODEN) Prof ir. P. Jongenburger, die te Delft nan de afd. Werktuigbouw metaalkunde iaat doceren, heeft bil het aanvaarden van zün ambt van gewoon hoogleraar aan de Techn. Hogeschc tl in de aula een inaugurale rede gehouden over: „Roosterfouten en hun invloed op de mechanische eigenschappen van meta len".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7