Na twee overwinningen weer tegen Zwitserland Grendel op de Zwitserse defensie vervangen door dubbel slot NIEUWE FORMULE VOOR AUTORACES Nederland stemde voor Caritas-voetbalpool wenst vol ledig erkend te worden Nog een Europees voetbaltoernooi ER ZAT EEN FOUT IN! Van Dam en Dame 5i Oranjeteam sluit eerste helft af NIEUWE KANS VOOR DE JEUGD mmm De opstellingen Eert noodzakelijke verandering Organisatie heeft haar bestaansrecht bewezen Koeperman dicht bij eindzege Voor nationale bekerwinnaars R.A.F. wint vóór het Nederlandse team en schijven 5 VRIJDAG M OKTOBER 1998 PAGINA 9 —NEDERLAND— De Munck Wiersma Ruys Van Wissen v, d. Hart Klaassens v. d. Kuil Lenstra Kruiver v. d. Linden Moulijn Scheidsrechter Guigue (Frankrijk) Riva Pottier Schneiter Bigler Meier Burger Elsener Huegli Alleman Leuenburger Grobéty ZWITSERLAND— Doelpalen op maat Bij wettelijke regeling voetbaltoto Laatste training van het Oranjeteam Balans van Enschede Om wereldtitel dammen Britannia Shield Om het kampioenschap van Gelderland Zwemmer Black, Britse sportman van het jaar abcdefgh. (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal gaat zondag de eerste helft van de interland-campagne van dit seizoen afsluiten. Zwitserland sluit de rij dei tegenstanders, die voor het najaar op het programma stonden. En, na de overwinningen in de voorgaande wedstrijden de kleine, bepaald niet overtuigende 3-2 tegen België en de forse 5-1 tegen de erg tegengevallen Deense amateurs 1 vraagt men zich na tuurlijk af of ook de sterkste van de drie, Zwitserland dus, verslagen zal worden. Wel zal na een mogelijke overwinning nog steeds niet gespro ken mogen worden van een Neder lands elftal van Europees formaat, omdat ook de Zwitsers te lèag op de internationale ranglijst genoteerd staan, maar een overwinning kan toch goede perspectieven openen voor de naaste toekomst. De tegenstand van Denemarken is zo gering geweest. dat men zelfs niet kon vaststellen of met het huidige Oranjeteam de basis is gevonden voor de verdere opbouw van het Nederlands elftal. De Zwitsers kunnen een betere graadmeter zijn al mag men niet uit het oog verliezen, dat de klima tologische omstandigheden sterk in het nadeel van onze buitenlandse gasten zijn. Belangrijk voor de men tale kracht van het Oranjeteam is in tussen, dat het het vertrouwen van de massa heeft heroverd. Een vertrou wen, dat tegen het einde van het vorige seizoen diep geschokt was door de nederlaag tegen Turkije en het gelijke spel in Oslo tegen Noor wegen. Belangrijk is ook, dat er in het elftal geen wijziging is gekomen na de wedstrijd tegen Denemarken. De bondscoach, Elek Schwartz, wil de jongeren dus een royale kans geven om zich in de nationale ploeg te spelen. Men kan gevoeglijk aannemen, dat de Zwitsers voor de komende wedstrijd tegen het Oranjeteam sterk op revan che belust zijn. Twee opeenvolgende ne derlagen moeten namelijk gewroken worden. Zowel in 1955, in Rotterdam, als in 1956, in Lausanne, hebben de Zwitsers verloren. In 1955 waren zij ver in de minderheid. Wilkes schitterde toen als in zijn beste jaren en opende in zijn eentje de befaamde grendel van het Zwitserse verdedigingssysteem. Het werd 4-1 en de overwinning had nog groter kunnen zijn. Een jaar later ver richtte het Nederlands elftal een op merkelijke prestatie door in Zwitserland te winnen. Alleen in 1934 was zoiets ook gelukt. Die overwinning (2-3) was voor een goed deel te danken aan het voor treffelijke spel van De Munck, die on danks heftige Zwitserse offensieven stand hield. De Zwitsers hebben dus alle reden om met animo voor een goed Resultaat te strijden. De grendel is verroest ï)r is echter nog iets, dat de Zwit sers kan inspireren tot felle tegen stand. Jaren hebben zij hun befaam- .grendel-systeemgehanteerd ianHovluni™er behaalden zij met die xaciieK opzienbarende resultaten. De Uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Geruime tijd is daarom aangedrongen op het overstappen op een ander systeem en sinds kort is er inderdaad het een en ander veranderd. De nieu we oefenmeester van de Zwitsers, de Oostenrijker Hahn, vond de grendel rnl11.1fnn....n. ..itwIÏYr^w.,rT slotr0CDtifiindaTCrded1ginggeheIft "laten De Munck jubileert zondag in de int er- aanbrengen. Een slot met een dubbe- land tegen Zwitserland. Hij speelt dan le sleutel zelfs. Want, als er ^erde- voor de vijfentwintigste keer in het Nederlands elftal. digd moet worden, wórdt prompt de dubbele stopper" ingeschakeld en, als men zelf ten aanval trekt, han teert men de WM-formatie. Het klinkt allemaal erg ingewikkeld, maar het is erg simpel. Een van de kanthalves heeft namelijk een dubbele taak. Hij moet zowel verdedigen als aanvallen. Voor de tegenstander, in dit geval dus het Nederlands elftal, is het daarom zaak van de kwetsbare plek in dit systeem te profiteren door zo snel vanuit de verdediging naar voren te gaan, dat de befaamde dubbele stop per nog niet aanwezig kan zijn als in het centrum gevaar dreigt. Dat nieuwe systeem nu hebben de ïwitsers één keer in praktijk gebracht. Op zondag 21 september trokken zij haar Bratislava en speelden er tegen de Tsjechen, één van de teams, die hebben meegedaan aan het eindtoernooi °m het wereldkampioenschap voetbal. Zij behaalden een zeer eervol resultaat door op bijzonder onfortuinlijke wijze met 21 te verliezen. Dat het nieuwe systeem een vondst was kon moeilijk Worden gezegd, maar men zag er toch Wel mogelijkheden in. Nu, tegen Neder land, wil Zwitserland dè deugdelijkheid van het nieuwe krijgsplan aantonen. Vandaar, dat het Oranjeteam op extra verzet mag rekenen. Gerechtvaardigd optimisme Dat het Nederlands elftal niet is er?, na de overwinning op Dene marken ligt voor de hand. De zwakke u|l,"ui"""i""i"iiiii„iiiiii„i,i„I|I|l,iII,IIil||1|llllll|1„„!„i Zwitsers wachten met opstelling Het Zwitserse team, dat zondag 2 no vember te Rotterdam tegen het Neder lands elftal zal uitkomen, zal pas aan de vooravond van de wedstrijd worden samengesteld, zo hebben de leden van de keuze-commissie van de Zwitserse voetbalbond medegedeld. plekken in het spel van die wedstrijd zijn de bondscoach natuurlijk ook niet ontgaan en hij zal daarop ongetwijfeld wijzen. Het is alleen te hopen, dat de spelers, vooral de aanvallers, na de eclatante score, die zij in hun jongste interland hebben bereikt, met van ver waandheid naast hun schoenen zijn gaan lopen. In het eerste half uur van de wedstrijd tegen de Denen hebben zij ervaren, dat uitsluitend gemeenschap pelijke acties tot succes kunnen leiden. Voorwaarde is bovendien, dat die acties snel en onbaatzuchtig worden uitge voerd. Voor individualisme is geen plaats. Als de voorhoede dit alles voor ogen houdt, mag men de wedstrijd te gen Zwitserland met een gerechtvaar digd optimisme tegemoet zien. Het staat echter niet bij voorbaat vast, dat de éénentwintigste ontmoeting tegen Zwitserland een Nederlandse overwin ning zal brengen. Zo die triomf komt, dan slaat de balans ten gunste van het Oranjeteam door. Want, in de twintig voorafgaande ontmoetingen hebben zo wel Nederland als Zwitserland tien keer het zoet der overwinning geproefd. Opmerkelijk is het hoe weinig spe lers van het Zwitserse elftal, dat in 1956 tegen Nederland speelde, ook nu van de partij zijn. Alleen middenvoor Meier en linksbuiten Riva bevinden zich bij de vijftien spelers, die thans geselec teerd zijn. Oude vertrouwde namen als Kernen, Antenen, Vonlanden en Balla- man ontbreken. De Zwitsers zijn dus ook aan het verjongen geslagen. Sinds 1956 is het Nederlands elftal niet zo ingrijpend gewijzigd. De verdediging van destijds wordt ook nu nog opge steld. In de middenlinie en de voorhoede daarentegen is wel het een en ander veranderd. Schaap is van het toneel verdwenen en opgevolgd door Van Wis sen, terwijl Notermans en Klaassens van rol hebben gewisseld. Notermans speelde in 1956 en is nu reserve en Klaassens was reserve en staat thans opgesteld. Van de aanvallers is alleen Abe Lenstra gebleven. Bosselaar en Van der Gijp staan thans in het B.elf- tal, Voges en Koopal komen in het stuk niet meer voor. IIIHIIIIillIlllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIII (Officieus) Een niet alledaags protest kreeg de onderafdeling van de Duitse voetbal bond, in Beieren te behandelen. Schwa- ben-Augsburg verloor namelijk zon dag j.l. een wedstrijd tegen Schwan- dorf met 4-3 en dat was niet in de laat ste plaats te danken aan het voortref-' felijke werk van de doelman van Schwandorf. Niets bijzonders zal men zeggen, maar het was de spelers van Schwaben reeds in een voorwedstrijd tussen twee jeugdelftallen opgevallen, dat deze doel wachter, een speler van klein formaat, moeiteloos alle hooggerichte schoten met bravour over de lat werkte. En toen in de wedstrijd tussen de eerste elftallen de scherpschutters van de Augsburgse voorhoede het leder vele malen over zagen vliegen keken zij el kaar verwonderd aan. Totdat een van hen op het snugger? idee kwam om de maten van lat en palen te controleren. En zie, daar kwam de aap uit de mouw. De hoogte van het doel bedroeg slechts 2.25 meter in plaats van 2.44 me ter en de breedte 7.23 meter in plaats van 7.32 meter. Hoogstwaarschijnlijk wordt de wed strijd overgespeeld en dan zal moeten blijken wie de sterkste is. De kleine keeper echter zal een paar jaartjes moeten wachten om tot dezelfde bra- vourstukjes in staat te zijn. MStmm „Het terugbrengen van de formule_ 1 tot anderhalve liter betekent stellig niet dat de constructeurs een geringere be langstelling voor de Grand Prix races aan de dag zullen leggen. Integendeel, voor veel fabrieken was de fabricage van een zware bolide bijna onmogelijk. In de toekomst zullen die forma's wèl interesse hebben voor de autoraces", ver. klaarde de heer Piet Nortier, lid van de internationale sportcommissie van de FIA, na zijn terugkeer uit Londen. De mening van de heer Nortier werd inmiddels reeds bevestigd door berich ten uit Duitsland, waarin wordt gemeld dat zowel Porsche als Borgward sterk zijn geïnteresseerd in hetgeen in Londen is besloten. Voor veeT fabrieken zoals bijvoorbeeld Osca, Ferrari, Cooper, Lo tus, Porsche en Borgward is het aan trekkelijk dat de wagens, die voldoen aan de oude formule 2, vanaf 1961 kun nen deelnemen aan wedstrijden volgens de nieuwe formule 1. De beslissing werd met 5 tegen 3 stem men genomen. Engeland, Amerika en Ita lië waren tegen: Duitsland. Frankrijk, Monaco, België en Nederland waren vóór. De bepaling, dat de cilinderinhoud minimaal 1300 cc moet zijn, is een vei- In Engeland begint binnenkort weer de wedstrijd kunstrijden op de schaats om de „Richmond trofee" een be ker die op het ogenblik in het bezit is van onze landgenote Sjoukje Dijkstra. We zien de „concurrenten" hier in alle vriendschap bijeen op de baan: V.l.n.r. Sheila Scott (Eng.); Sjoukje Dijkstra; Wendy Mills (Eng.); Anne Reynolds (Eng.); Anne-Karin Dehle Noorwen Barbara Conniff (Eng.) Bij een eventuele wettelijke regeling van de voetbalpool in Nederland meent de te Heerlen gevestigde Nationale Vereniging Caritas, die reeds twee jaar lang de Caritas-voetbalpool orga niseert, de eis te mogen stellen volledig erkend' te worden. De directeur-voorzit ter der vereniging de heer M. G. Her mes heeft dit donderdag op een pers conferentie te Heerlen meegedeeld. Als motief voor deze eis noemde hij o.m. het feit,dat de Nationale Vereni ging Caritas het eerstgeboorterecht bezit. Geruime tijd, voordat de K.N.V.B. met een voetbalpoel begon, draaide de Caritas-pool reeds. Ondanks dit eerstgeboorterecht wil de Nationale Vereniging Caritas geens zins het monopolie van de Nederlandse voetbaltoto opeisen. Onze vereniging, die haar bestaans recht heeft bewezen, zo vervolgde spre ker, is bereid om naast of met hetzij de K.N.V.B., hetzij een overkoepelend orgaan samen te werken. De aanleiding om dit alles eens nadrukkelijk naar voren te brengen, vormen naar het oordeel van het be stuur van „Caritas" wilde persgeruch ten, waarbij met betrekking tot het rapport van de commissie Wiarda pro paganda wordt gemaakt om de le gale toto aan de K.N.V.B. toe te wij zen op grond van het feit, dat deze organisatie groot van omvang is, een goe<j poolapparaat bezit en de poolop- brengst uitsluitend ten goede komt aan de sport. Bij dit alles wordt niet over de Caritas-pool gesproken, erger nog: de leden van de Nationale Vereni ging Caritas hebben de indruk, dat de Caritas-pool op één lijn wordt gesteld met illegale pools, die allemaal dienen te verdwijnen. „Caritas" maakt tegen deze voor stelling van zaken bezwaar. Onze pool, aldus de heer Hermes, beschikt over een perfect apparaat; de Caritaspool is niet in strijd met de wet; er wordt niet gespeculeerd op een ongezonde goklust, aangezien de reglementen het gokken in nauwe banen leiden; de poolinzetten komen voor een groot gedeelte ten goede aan charitatieve, culturele en sportieve instellingen; het primaire doel van de vereniging is niet de organisatie van de pool, daar slechts de helft van het aantal leden (32.000) aan de pool deelneemt. De K.N.V.B. daarentegen heeft, zo vervolgde spreker, met haar^ pool niet de wet in acht genomen gezien de re cente veroordelingen; zij beschikt niet over een perfect werkend apparaat, an ders zou de fatale vergissing met de mijnwerker uit Geleen niet zijn voorge komen; de K.N.V.B. telt een massa pooldeelnemers, omdat de vereiste be- Donderdagavond is in het stadion „De Vliert" te Den Bosch de laatste training gehouden van het Nederlands elftal, dat zondag in het Feyenoord-stadion te Rot terdam tegen Zwitserland zal uitkomen. Er werd deze laatste maal slechts een lichte conditie-training gehouden, waar bij bleek dat het oranje-team in uitste kende conditie verkeerde. Aanstaande zaterdag zullen de spelers in Den Haag bijeenkomen, waarbij bondscoach Schwartz de tegen Zwitser land te volgen taktiek zal bespreken. (Van onze sportcorrespondent) De netto winst van Sportclub En- schede bedroeg blijkens mededelingen van de penningmeester tijdens de don derdagavond gehouden jaarvergadering over het seizoen 1957-'58 bij totale in komsten van f 480.000 en een uitgaven- cijfer van f 375.000 tussen de f 60.000 en f 70.000. De 18 betaalde spelers ontvin gen tezamen f 73.000. Inclusief de vriendschappelijke wedstrijden telden 311.504 bezoekers aan entreegelden f 385.386,75 neer terwijl de kaarthouders nog eens f 60.528 in de Einschede-kas stortten. Aan vermakelijkheidsbelasting werd ruim f 72.000 betaald. De bruto recette van de beslissingswedstrijd om het landskampioenschap in Nijmegen was f 89.925 waarvan DOS (Utrecht) en Enschede netto elk een bedrag van f 25.000 ontvingen. slotenheid van de leden hier niet zo sterk is als bij de Caritas-pool. Voorts werd nog opgemerkt, dat de Nationale Vereniging Caritas door mid del van de poolgelden naast de opbouw van haar administratieve en technische apparaat, waarmee ongeveer honderd duizend gulden gemoeid waren, gedu rende haar eerste bestaansjaar reeds 20.000,- heeft kunnen uitkeren aan cha ritatieve instellingen. Dit jaar zal dit bedrag minstens rond 40.000,- komen te liggen en in de toekomst, nn een maal de opbouw bekostigd is, rond een a twee ton. Deze gelden worden verdeeld volgens de adviezen van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk en de Nederlandse Jeugd Ge meenschap. Tenslotte wees de heer Hermes er nog op, dat bij een gedwongen opheffing van zijn Poolorganisatie 24 vaste krachten werkloos zullen worden. Donderdag is te Haarlem de acht tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen ge speeld tussen de Canadees Deslauriers en de Rus Koeperman (Wit). De par tij eindigde na 55 zetten in remise. De stand luidt thans: Koeperman 20 pnt.Deslauriers 16 pnt. Tijdens atletiekwedstrijden te Tbilisi heeft Birute Zalagaitite uit Litauen het wereldrecord speerwerpen voor dames verbeterd met een worp van 57,49 m Het oude record stond sedert 24 juli van dit jaar net 57,40 op naam van de Australische Anna Pazera. Het bestuur van de Europese voetbal unie gaat onderzoeken of er naast het toernooi om de Europese Voetbalbeker voor de clubs, die landskampioen zijn geworden, ook nog belangstelling is voor een dergelijk toernooi voor de nationale bekerwinnaars. Een dergelijk toernooi zal echter pas georganiseerd worden als tenminste tien bonden toezeggen voor het toernooi in te schrijven. Waar de finale van het toernooi om de Europese Voetbalbeker zal worden gespeeld, staat nog niet vast. De keus was gevallen op Madrid, maar het be stuur van de unie is het er niet mee eens. Het gaat eerst nog na of Duitsland of Zwitserland niet voor de eindstrijd in aanmerking komt. Wel is het be stuur bijzonder enthousiast over het plan om te komen tot een eindstrijd tussen de Europese kampioensclub en die van Zuid-Amerika. Het bestuur van de FIFA moet aan zo'n wedstrijd overigens nog zijn goedkeuring verlenen. Overigens staat zo'n wedstrijd nog op losse schroe ven, want de kampioen van Zuid-Ame- rika is nog niet bekend. De commissie voor het amateurisme Het team van de Engelse lucht macht heft het Britannia Shield her overd. In het eindklassement van dit toernooi tussen militaire teams bezet Engeland met 80 punten de eerste plaats. Nederland, dat verleden jaar het schild voor de eerste maal won, werd tweede met 77 punten. België be zette de derde plaats met 70 punten. Het plan om een onderlinge competi tie te organiseren met als inzet het kampioenschap van Gelderland, tussen de semiprof clubs AGOW, Vitesse, de Graafschap, Wageningen, NEC, en Rheden heeft defiftitieve vormen aange nomen. De recettes van deze wedstrijden gaan in een speciale kas, die aan het eind van de competitie volgens een be paald systeem worden verdeeld. Hll van de Europese Voetbalunie zal zich thans ook gaan werpen op de befaamde kwestie van de „Olympische amateurs". Het gaat nu de suggestie van het bestuur van de organisatiecommissie van het Olympisch voetbaltoernooi om alle spe lers, die hebben deelgenomen aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap te Zweden voor de Olympische Spelen van Rome nit te sluiten, bestuderen. De bedoeling is om te komen tot een gecoördineerde actie. ligheidsmaatregel. Door de „speling" klein te houden hoopt men de snelheids- verschillen tussen de wagens, die aan een race deelnemen, binnen aanvaard bare grenzen te houden. De sportcommissie, daartoe gemachtigd door het comité directeur, heeft nog meer veiligheidsmaatregelen genomen. Zo zal, op voorstel van Stirling Moss, die evenals Mike Hawthorn de vergade ringen bijwoonde, tijdens een race geen olie meer mogen worden ververst. Te recht voerde Moss aan, dat een wagen die olie verliest, een gevaar voor de an dere rijders is en derhalve zo snel mo gelijk het circuit dient te verlaten. Een sub-commissie van de sportcom missie zal voorts alle circuits, waarop races voor het wereldkampioenschap worden gereden, gaan keuren. Ook cou reurs zullen in deze sub-commissie zit ting krijgen. Een andere sub-commissie zal belast worden met het bestuderen van de ongevallen die zich tijdens races voordoen. De Engelse, Italiaanse en Amerikaanse afgevaardigden zullen "tenslotte de moge lijkheden gaan bestuderen van een „in tercontinentale formule", die aangepast is aan de wensen in het bijzonder van deze landen. De sportcommissie van de FIA (inter nationale autosport federatie) heeft de volgende 18 coureurs op de zg a-lijst ge plaatst. Deze rijders mogen aan alle wed strijden voor het wereldkampioenschap deelnemen en aan nationale races met internationale deelneming, voor zover die in hun eigen landen worden gehou den. De namen van de 18 coureurs zijn: Moss, Hawthorn, Brooks. Graham Hill, Allison, Salvadori, Flockhart (allen En geland), Trintignant, Behra (beiden Frankrijk), Phil Hill. Gregory, Shelby, Shell (allen Amerika). Gendebien (Bel gië), Bonnier (Zweden). Von Trips (Duitsland); Brabham (Australië) en Fangio (Argentinië). De 17-jarige Schotse zwemmer Ian Black is door de Britse sportjournalisten als „sportman van het jaar" gekozen. Bij de Europese zwemkampioenschappen, die dit jaar te Boedapest zijn gehouden veroverde Black drie gouden medailles. Jullie zijn erg slim. Dat heeft de re dactie wel gemerkt. Er zat inderdaad een fout in de vorige puzzle. Bij „ver tikaal 4" had een ,,p" inplaats van een ,,t" moeten staan. Het woord was Tromp en niet tromt. Maar wij hebben natuurlijk allebei /oor goed gerekend. W ij hadden een fout gemaakt en niet jullie. Neem ons niet kwalijk. De prijswinnaars: le Prijs: Rob de Vogel, Kerkbéeklaan 28, Beverwijk. 2e Prijs: Rob Müschter, Kweektuin straat 20, Haarlem. 3e Prijs: Kobie de Koninck, Prins Bem- hardlaan 12, Haarlem. En de goede oplossing was zo: Horizontaal: 2 Bep, 5 nagel, 6 Ier, 7 fietspomp, 10 ore, 11 lever, 12 log. Vertikaal: 1 Lakei, 2 blaasbalg, 3 piano, 4 tromp, 7 foto's, 8 enkel, 9 meter. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". Prijsprobleem november Probleem no. 86 van A. K. L. Kubbel. Wit geeft in 2 zetten mat. den, maar steeds volgt mat: De6: 2. Pf3:; Te6: 2. Td5; Le6: 2. Pb5; Pce6; 2. Pb3; Pge6: 2. Le5: met mat. Een curieus partijtje wit verzet geen stuk, alleen pionnen! en wint. Ge speeld in 1951 door Kujoth met wit tegen Fashingbauer met zwart 1. e4, c5; 2 ,b4, cb4: 3. a3. Pc6; 4. ab4: Pf6V 5. b5, Pb8; 6. e5, Dc7; 7. d4, Pda; 8. c4, Pb6; 9. c5! Pd5; 10. b6ü en zwart gaf de partij op, daar hü minstens een stuk verüest, zoals uit de volgen de hoofdvariant blijkt 10Dd8; 11. Ta7: Ta7: 12. ba7: Da5t; 13. Pc3: Pc3: 14. ab8:D, Pdl:t; 15. Ld2! enz. Probleem no. 87 van A. M. Voorting. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerse publikatie. Voor beginners. Wit: Kg6, Da7, La5, Le2, Pb4, pion nen b3, d3, d6. Zwart: Kb5, Lbl, Pa8, pion d7. Oplossingen van bovenstaand prijs probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; inzen ders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede oplossers wordt ver loot. Bij inzending behoeft alleen de sleutelzet te worden opgegeven, dus niet alle mogelijke varianten. Oplossing probleem no. 84 van A. M Voorting: 1. Db5! met de varianten: Kd4: 2. e5; Tb5: 2. Pc6; Tc6t 2. Pc6:; Tc7: 2. Dd5:; Td6: 2. Pc6 (beide torens gepend!) Td4: 2. Dd8; Pe2 2. Pf3 met mat. Oplossing probleem no. 85 van W. v. Pittler: 1. De6! De dame kan op 5 verschillende manieren geslagen wor- Probleem voor geoefende oplossers. No. 2298 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 dec а.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2291 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar; 21, 37-32, 32-28, 3, 18, 28, 44-39, 20, 1 en wint. Een niet onaardig stukje problematiek. De af wikkeling is niet erg moeilijk en ge lijkt veel op een partijcombinatie. Het spel in de praktijk. Zagen we vorige week een levendige remisepartij uit de match die de ge hele wereld bezig houdt, ditmaal brengen we een winstpartij, welke echter minder spectaculair is. De wij ze waarop de Rus in deze 13de partij tot winst kwam is vrij simpel en het is typerend dat de anders zo vinding rijke Deslauriers hiertegen geen ver weer wist te vinden. De flankaanval, welke hij in het gevorderde midden spel inzette, was reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Wit: Deslauriers zwart: Koeperman I. 31-26, 19-23; 2. 37-31, 20-24; 3. 41-37, 24-29; 4. 33x24, 23-28; 5. 32x23, 18x20; 37-32, 14-19; 7. 46-41, 12-18 8. 41-37 7-12; 9. 39-33, 10-14; 10. 44-39, 5-10; II. 50-44. 19-23; 12. 34-30, 14-19; 13. 30-25, 10-14; 14. 40-34, 23-28; 15. 32x23, 18x40; 16. 45x34, 12-18; 17. 37-32, 1-7; 18. 42-37, 7-12; 19. 47-42, 20-24; 20. Wit: Kg5, Tc3, Le6, Lf2, pion c5. Zwart: Ke4. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. 34-29, 2-7; 21. 29x20, 15x24; 22. 33-28, 18-23; 23. 28-22, 17x28; 24. 26-21, 16x27; 25. 31x33, 13-18; 26. 33-29, 23x34; 27. 39x30, 18-23; 28. 44-39, 9-13; 29. 39-33, 13-18; 30. 43-39. 8-13; 31. 39-34, 11-16; 32. 33-29? 24x33; 33. 38x29, 16-21; 34. 49-43, 6-11; 35. 37-31, 23-28; 36. 32x23, 19x28; 37. 43-38, 11-17; 38. 38-33, 28x39; 39. 34x43, 17-22; 40. 43-38. 21-26; 41. 38-33, 26x37; 42. 42x31, 12-17; 43. 30-24. 17-21; 44. 48-42, 3-9; 45. 31-26, 21-27; 46. 42-38, 7-12; 47. 24-20, 13-19; 48. 35-30, 19-23; 49. 38-32, 27x38; 50. 33x42, 23x34; 51. 30x39, 22-27; 52. 42-38, 18-23; 53. 38-33, 12-17; men behoeft waarlijk geen grootmeester te zijn om in deze stand de zwarte stukken naar winst te voeren. 54. 39-34, 17-22; 55. 34-30. 23-28: 56. 33-29. 28-32; 57. 29-23, 32-38; 58. 30-24, 38-43; 59. 20-15, 43-49; en zwart won na enkele zetten de partij. Tegenover een Deslauriers in zulk een vorm zou menig Nederlands hoofdklasser het kunnen opnemen. Probleem voor beginners. No. 538 van A. Verwijst te Uden. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 537 en 538 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 534 van A. H. de Jong, San. Dekkerswald. 38-33, 36x49, 29-24. 27x20, 15x4, 49x13 of 4x7 en wint. Het stuk op 14 moet werkeloos aanzien hoe door enkele fikse slagen al zijn kameraden ver dwijnen. Een goed stukje, waarmede de oplossers niet veel moeite hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9