Nog 7 mannen uit rampmijn gered Prins Philip bezoekt Springhill Verkeer eist zijn tol Bisschop van Berlijn vraagt opnieuw vrijlating van een aantal arrestanten Voor tien pond de oceaan over Tegenstelling Oost en W est nog scherp Wat wil de P.v.d.A.? NA ACHT DAGEN Vier Jezuïeten, een kloosterzuster en elf leken al vier maanden in arrest Cubaans vliegtuig stort neer in rebellengehied Naar nationale voetbalpool Atoomconferentie te Genève RUSSISCH VOORSTEL ZAL WEL WORDEN AFGEWEZEN Man mishandelt bejaarde vrouw Controleposten in Sovjet-Unie? Het weer. MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30053 Zaterdag zijn zeven mijnwerkers gered die acht dagen op meer dan 4000 meter diepte in de kolenmijn te Springhill op het Canadese schiereiland Nieuw Schotland opgesloten hebben gezeten, aldus meldt Reuter. Door hun wonderbaar lijke redding is het aantal overlevenden van de ramp van Springhill gestegen tot 100. In de eerste 24 uur na het grote ongeluk wisten 81 arbeiders de mijnuitgangen te bereiken, donderdag j.l. werden nog twaalf mannen gered. Voorzover bekend zijn 44 mannen om het leven gekomen en worden er nog 30 vermist. Doden en gewonden Talrijke ongelukken in het afgelopen weekend Auto tegen boom Onder bestelwagen gekomen Twee auto's op elkaar Spelend onder auto Door dimmen niet gezien Jongeman ontsnapt en gepakt Nieuw protest van mgr. Döpfner Beschieting van Quemoy na een dag rust weer hervat Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger 17 doden LEIDEKKER maakt dodelijke val Worosjilov vermoedelijk niet naar Iran - 1 NJ 1 Overvaller gegrepen Sultan Hamid donder dag in ons land ƒ25.000 op nr. 5946 MORRIS ibeforeffouêtfiff CAMEL MONTY COATS 45.-1 Op de meeste plaatsen droog Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een' van de twaalf geredde mijnwerkers nit Springfield in Nieuw-Schotland. Eldred Lowther, gefotografeerd in het ziekenhuis, terwijl een zuster het flesje toont, dat zijn watervoorraad bevatte op het moment van de instorting. Lowther deelde de inhoud' met zes kameraden. Een der geredden die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde dat hij acht-en-een-halve dag in een kleine ruimte van twee vierkante meter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. „God dank. ik leef", waren de eerste woorden die hij sprak, toen hij zaterdag op een draag baar uit de mijn naar een ziekenhuis werd vervoerd. Enige meters bü hem vandaan hadden de zes anderen geze ten. Zij hadden eten en water dat voor Ook het afgelopen weekeinde heeft het verkeer op de weg zijn tol geëist. Bij ongelukken zijn verschei dene personen gedood of gewond ge bakt. vtn Hazerswoude op de rijksweg Al- aan de Rijn-Leiden is een scooter, jijden door twee militairen van de .JrïL luchtmacht, tegen een truck met Op 4?we#stSnd, d'° 31 kerend dwars De bestuurder van do scooter, de 28- jarige G. J. Kievit uit 's Gravenhage werd op slag gedood. Zijn duo-passa gier, de 28-jarige .-f. J. Cornellssen even eens uit 's-Gravenhage, is in ernstige toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. In Norg in Drente is zondagavond op de weg tussen Norg en Smilde een auto- mobilist bij het inhalen met zpn auto van de weg af geraakt en tegen een boom terecht gekomen. De bestuurder, de 41-jarige heer Martens uit Norg, die enig inzittende was, is om het leven gekomen. De botsing was zo hevig, dat de boom uiteindelijk midden in het autowrak was komen te staan. Het slachtoffer is in het ziekenhuis 'e Assen, waarheen hij was vervoerd, overleden. Zaterdagmiddag is de 78-jarige brom fietser A. van der Horst op de Stad houderskade te Amsterdam tengevolge van een aanrijding om het leven geko men. De bromfietser week uit voor een geparkeerde personenauto. Op het zelfde ogenblik dat een in dezelfde rich- t'ng rijdende bestelwagen hem passeer de. Vermoedelijk heeft hij daarbij zijn evenwicht verloren. Hij viel en kwam onder het rechterachterwiel van de be stelwagen terecht. Met een slagaderlijke bloeding werd hij naar het Weesper- Pleinziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Bij een ernstig auto-ongeval op de rijksweg Groningen-Leeuwarden onder fjfperkerk, waar een personenwagen v j inzittenden bij het inhalen van mÜti/fi1 e auto °P een tegemoet ko- sonen 7uro"f°nenaui° reed, zijn drie per- wond. r en vjjf minder ernstig ge- 'e?zeekeT&grs|g^°?den zijn de 38-jarige delbasisfractuur'onw lden een sche" Kalthof uit Dronriipen de 25-jarige wonden en een gebroken Trm hoofd" In de Ravenstein kwamen zonriao- twee vriendinnetjes van vier jaar Anf lenderwjjze onder een auto. Zij werden ernstig gewond. Beiden werden in het St--Annaziekenhuis te Oss opgenomen pen van haar, Manetje den Brok, is fort nadien aan haar kwetsuren over leden. .Zaterdagavond is te Augustinusga J r.) de dertienjarige Johanna Tjoelker rpJwÜl zjj met haar tweelingzuster rnea wandelde dnnr een hen achterop sln2ende personenauto gegrepen en op T? gedood. blHifv. estuurder van het voertuig heeft licht r tijdens iet dimmen van de riide611 voor een tegemoetkomende wiel- Pend de uiterst rechts van de weg lo- Qe meisjes niet opgemerkt. AVujd nd js een achttienjarige znnrit™ I"Tr' die verbleef in de bij tten strafgevangenis voor jongeman- een ph?n gevlucht. Hi' wist met men wi=f,AUt0 "Sr Amsterdam te ko- avorid hem n°g dezelfde He jongeman is inmid- s naar Zutphen teruggebracht. Prins Philip van Engeland, die op het ogenblik in Canada is, heeft een bezoek gebracht aan de geredde ondergronders van de kolenmijn te Springhill. De Prins schudde o.a. de hand van Levi Milley in het hospitaal van Springhill. Mgr. Döpfner de bisschop van Berlijn heeft gisteren in Biesdorf bij Berlijn, waar hij het H. Vormsel toediende, opnieuw de vrijlating geëist van vier Jezuïeten, een kloosterzuster en elf leken, uit Rathenow, die reeds maandenlang in arrest zitten. Aldus meldt het K.N.P. De bisschop deelde tijdens zijn bezoek mee, „dat hij op 9 augustus de procu reur-generaal van de Democratische volksrepubliek had gevraagd om een ambtelijke verklaring over de gevan genneming van de vier Jezuïeten. De verwachting, welke tijdens de Duitse Katholiekendagen op 17 augustus was uitgesproken en volgens welke men hoopte, dat de priesters, religieuzen en leken, die in arrest waren, zouden wor den vrijgelaten, zijn niet in vervulling gegaan. De behandeling waarop zij recht hebben, is hun ten deel ge vallen, aldus de bisschop. Derhalve moet ik nu opnieuw voor u en in naam van allen mij de tolk maken van de bezorgd heid en diepe verontrusting van het ka tholieke volk. Deze arrestaties zijn voor ons onbegrijpelijk. Het voorarrest duurt nu al vier maanden heet het verder in de ver klaring van mgr. Döpfner zonder dat enige rechtsgrond of billijkheids redenen aanwezig -,.jn. Rechtszekerheid voor ieder mens afzonderlijk is de grondslag van elke goed-geordende menselijke gemeenschap. Wij moeten hier bezorgd de vraag stellen, of het recht hier wel verzekerd is en wij moe ten de eis stellen, dat spoedig over tuigende klaarheid worde geschapen." Op 22 juli zijn de paters Rüter en Frater, uit Biesdorf, Menzel uit Maag denburg en Müldner uit Zwickau zon- °Pgave van redenen door de volks hui gearresteerd. Zuster Anita We- Xe rd eind juli gevangengenomen, nen iwü Aaren in Rathenow elf man- teerd rÜ*-6 .geheime politie gearres- riteiten ™l!lsche en Oostberlfnse auto- deze arrestaties! iedere inliChting 0Ver Het communistische geschut is van daag volgens Reuter een hevig bom bardement van de Quemoy-eilanden begonnen, zo heeft het nationalistische ministerie van defensie te Taipeh be kendgemaakt. Gisteren, op een „even dag, heeft het geschut geheel gezwe gen. Toen het vuren vanmorgen vroeg begon was het niet intensief, zoals dit de afgelopen week op „oneven" dagen het geval is geweest. Maar enkele uren later werd het heviger. Advertentie I de eerste vier dagen toereikend was. Een der andere geredden is vader van twaalf kinderen. De mannen waren geblinddoekt toen zij vit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te laat. Hij was don derdag van uitputting overleden, zo heb ben zijn kameraden verteld. Vrijdag is Springhill bezocht door prins Philip, de gemaal van koningin Eliza beth. Hij brak een officieel bezoek aan Ottawa af, om de geredde mijnwerkers in het ziekenhuis van Springhill te kun nen bezoeken. De prins begaf zich ook naar de mijn en nad daar een gesprek met de functionarissen. Zaterdagavond is een vliegtuig van de Cubaanse burgerluchtvaartmaat schappij iu de Nipe-baai verongelukt bij een mislukte landing op een in duister- nie gehuld vliegveld in het door de op standelingen beheerste gebied, aldus meldt U.P.I. Het vliegtuig was „ont voerd" door passagiers, die aanhangers waren van opstandelingenleider Fidel Castro. Er waren twintig personen aan boord, drie brachten het er levend af. De machine was uit Miami onderweg naar Havana. Tijdens de reis ontpop ten vijf passagiers zich als aanhangers van Castro. Zij dwongen de piloot, koers te zetten naar de Nipe-baai in Oriënte en hielden de overige passagiers in be dwang. Het vliegtuig landde echter in het donker te snel, kwam in het water terecht en verongelukte. Ernesto Bétancourt, de vertegenwoor diger van de Cubaanse opstandelingen in Washington, -erklaarde gisteravond namens de beweging van Castro, dat deze organisatie niets met het veronge lukken van het toestel te maken heeft. Hij noemde het een actie van enke lingen die op eigen gezag handelden. Overigens had, volgens hem, een radio station van de opstandelingen gemeld, dat de machine door de Cubaanse lucht macht was neergeschoten. Minister Samkalden heeft nu beves tigd dat op korte termijn een wetsont werp tot wijziging van de loterijwet zal worden ingediend. De minister zegt niet dat door deze wijziging de zgn. „nationale voetbalpool" zal worden toegestaan maar wel dat de minister raad heeft besloten_ dat de voorsteilen zullen aansluiten bij het meerderheids advies van de commissie, die het vraagstuk heeft bestudeerd. Zoals be kend is inmiddels reeds uitgelekt dat de meerderheid van deze commissie geen wettelijke belemmering van de voetbalpool wenst. De mededelingen van minister Sam kalden zijn gedaan in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer n.a.v. de begroting van justitie. Zaterdagmorgen is in Leeuwarden de veertigjarige leidekker W. Bekker door een val van een dak om het leven ge komen. Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen regenwaterbak en over leed enkele uren na het ongeval in het Diakonessenhuis te Leeuwarden. Het bezoek, dat president Worosjilov aan Iran zou brengen, is vermoedelijk definitief afgelast, aldus meldt U.P I.. Oorzaak hiervan is het Russische ver moeden, dat een militair pact tussen de V.S. en Iran gesloten is, waarin de Sovjet-Unie een rechtstreekse bedrei ging ziet. De V.S. en Iran ontkennen stellig, dat zulk een pact bestaat. jidiv !VV xi Illijffli ,S •*v s -A. V -X" Vrijdag heeft de inspecteur der genie brigade-generaal H. T. J. M. Lohmeier het commando overgedragen aan zijn opvol ger, de kolonel der genie J. F. Dona. Des middags werd door beiden op de Maas bij Hedel een vaartuig-defilé afgenomen. Plotseling kwamen toen twee duikers' uit het water, die de scheidende generaal een aandenken in de vorm van een duikers-helm aanboden. Tot voor kort was het, volgens het Engelse weekblad „Sunday Pic torial", mogelijk om voor tien pond (ruim honderd gulden) per schip van Engeland naar de V. S. te varen en terug. Deze reizen werden verzorgd door stewards van de twee reusachtige passagiersschepen van de Cunard- lijn, de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth". De „passagiers" kwamen te Southampton of New York aan boord van ae schepen dank zij een pas zoals de leden van de bemanning hebben. Eenmaal aan boord kregen zij een stewardsuniform en woonden in de ver- olijven voor de bemanning. In de V.S. of Engeland aangekomen gingen zij enkele dagen passagieren. De terugreis werd op dezelfde wijze gemaakt. y_e, nantal klandestiene passagiers was, volgens het weekblad, zo groot ae bemanning van de twee schepen sprak van „de vierde klasse". dagen geleden werd de zaak ontdekt doordat een der passagiers vanaeze klasse te New York werd gearresteerd. De Amerikaanse autoriteiten zouaen zeer verontrust zijn, omdat via het „reisbureau" van de bemannings leden aer Britse schepen ook Sovjet-agenten de V.S. kunnen zijn binnen- In Westelijke kringen van de atoomconferentie, die in Genève wordt gehouden, heeft men gisteravond meer hoop gekregen dat er tenslotte toch overeenstemming met de Sovjet-Unie over een verbod van kern proeven zal worden bereikt, aldus meldt United Press International. Aan leiding tot dit optimisme is het feit, dat sedert drie etmalen een ononder broken „wapenstilstand" op het gebied der kernproeven heerst, de vrucht van een onuitgesproken, stilzwijgende afspraak. Dat neemt niet weg, dat de tegenstelling tussen Oost en West nog zeer scherp is. De Kussen heb ben vrijdag hun voorstel gedaan: een complete ontwerp-overeenkomst, die het Westen alleen maar „op de stippellijn behoeft te tekenen". De Ameri kaanse en Britse delegaties hebben hun regeringen om instructies getele grafeerd. Men verwacht niet anders dan dat die instructies zullen luiden: afwijzen. Toch is men niet pessimistisch, voor al vanwege de „wapenstilstand". Maar ook omdat de Russen tot nu toe zorg vuldig de afspraak hebben geëerbie digd, dat men over het besprokene strikte geheimhouding zou bewaren. Er is nog een reden tot gematigd optimisme: de jongste Russische no ta aan Amerika meldt, dat de Sovjet unie op 10 november in Genève over de verhindering van onverhoedse aanvallen wil confereren. Daaruit leidt het Westen af, dat de Sovjet- Unie niet voornemens is, in die tus sentijd, b.v. door Let torpederen van de „proeven-conferentie", de atmos feer te bederven. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft zater dagmorgen vroeg een beroep op de Sovjet-Unie, de V.S. en Groot-Brittan- nië gedaan om geen nieuwe kernproe ven te doen zolang de besprekingen in Genève duren. Dit bericht Reuter. In de desbetreffende resolutie wordt ook de aandacht gevestigd op het belang en de noodzaak om bij de komende be studering van de technische aspecten van de maatregelen ter voorkoming van een onverwachte aanval, tot een zo groot mogelijke mate van overeen stemming te komen. De resolutie, die voorrang kreeg boven alle andere ont werpresoluties, v. era met 49 tegen 9 stemmen bij 23 onthoudingen aangeno men. De landen van het communisti sch blok stemden tegen. Nadat een ontwerpresolutie, inge diend door Indië, over het onmiddellijk staken van de kernproeven, hangende de besluiten over een controle-systeem, was ingetrokken, trokken ook de Russen hun resolutie in, waarin alle landen werd verzocht de kernproeven onmid dellijk te staken. In deze Russische re solutie werd niet speciaal verwezen naar een controlesysteem. De politieke commissie nam tenslot te een resolutie aan, ingediend door Indië en Joegoslavië, waarin de hoop wordt uitgesproken dat men bij de be studering van de technische aspecten van de maatregelen ter voorkoming van een verrassingsaanval, tot een zo groot mogelijke overeenstemming komt. De betrokken landen wordt in de resolutie verzocht de V.N. in te lichten over de gemaakte vorderingen. In denacht van zaterdag op zondag heeft een dertigjarige man een tachtig jarige weduwe te Otterkoten bij Buiten post in Friesland ernstig mishandeld. De oude vrouw werd omstreeks half twee geweKt door een heftig gebons op de voordeur van haar woning. Toen zij daarop naar de deur liep vroeg een on bekende man om een fietspomp, waar op zij, zonder de deur verder te openen, de man meedeelde geen pomp in haar bezit te hebben en hem naar de buren verwees. Kennelijk niet tevreden met dit antwoord trapte de man een kelder raampje in waarop de oude dame de straat opvluchtte. De man ging haar echter achterna en vluchtte pas voor de toeschietende buren toen hij de we duwe mishandeld had. Bij politieonderzoek vond men de overvaller onder de bedstede van de vrouw. Hij verkeerde kennelijk onder invloed. Hij is ingesloten. De vrouw is onder doktersbehandeling gesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii De leider der Sovjet-delegatie op de Geneefse conferentie over staking der kernproeven, Tsarapkin, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is controle posten op haar gebied toe te laten, zo verneemt Reuter in Genève. Ilillillillllimilliilimiliilillllllllilllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Sultan Hamid II wordt donderdag om 19.40 uur per k.l.m.-vliegtuig op Schiphol verwacht. In de 541e staatsloterij, le klasse le lijst is de prijs van ƒ25.000,- gevallen op nummer 5946. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond f opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht plaatselijk mist. Morgen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 7.39-17.08. Maan: 2-.58-13.51. De heer Burger heeft in korte tijd enige gelegenheden aangegrepen om de positie van de PvdA in de Tweede Kamer op scherp te stel len. Bij de algemene politieke be schouwingen verweet hij de KVP, dat deze partij wel steeds aan regeringen wil deelnemen, maar achteraf geen verantwoordelijkheden voor het over eengekomen beleid wenst te dragen. Een hoogst merkwaardige uitlating in een debat, waarin de PvdA zelf op bedenkelijke wijze aan het beleid dier regering ten aanzien van Nieuw-Gui- nea begon te rukken. De heer Burger camoufleerde dat wel handig door een motie in te dienen, waarin alleen werd gevraagd dat de regering eens bij andere mogendheden zou gaan in formeren hoe men daar over ons be leid over Nieuw-Guinea denkt, maar een dergelijke démarche, gesteld al dat een minister van buitenlandse za ken zich ertoe zou lenen, zou het be gin van het einde betekenen van het in 1956 overeengekomen beleid ten aanzien van dat rijksdeel. Daar was minister-president dr. Drees al aan stonds van overtuigd. De vorige week was het weer zover, toen de heer Burger zijn partijgenoot minister Vondeling overtrof in reac tievermogen op een amendement- Biewenga op de wet vervreemding landbouwgronden. De bedoeling van de AR-fractie, die de meerderheid in de Kamer meekreeg, was slechts om de wet een tijdelijk karakter te geven. Over vier jaar kan de Kamer opnieuw oordelen. Begrijpelijkerwijze was dit voor de minister geen halszaak. Er verandert immers in de komende ja ren feitelijk niets en wanneer het „on aanvaardbaar" zou moeten worden uitgesproken, dan is er in 1962 nog tijd genoeg. Voor de heer Burger was het echter een prachtkans om de Kamer er nog maals van te overtuigen, dat de PvdA voortaan niets meer over zijn kant wil laten gaan. De fractie heeft na het slikken van reeds twee bittere pillen in een begrotingsdebat dat nog nau welijks op gang is gekomen, besloten voortaan het gehele regeringsprogram niet meer als richtsnoer te nemen. Met andere woorden: wij staan in de ge vechtshouding. De toevoeging van mr. Burger: „Ook bij komende kabinets formaties". sprak boekdelen. Het is wel duidelijk, dat de PvdA in toenemende mate rekening moet gaan houden met pacifistische en andere stromingen in de partij, die zich steeds meer verzetten tegen alles wat niet rechtzinnig in de oude socialistische leer is. De partij moet bovendien aan de verkiezingen denken en oppassen dat vooral de liberalen, die als oppo sitiepartij hun beginselen steeds vrij en frank hebben kunnen verdedigen, niet van deze socialistische verdeeld heden gaan profiteren. De PvdA zal na de laatste oorlogsverklaring naar aanleiding van het overdreven hoog opgevatte landbouwamendement nog wel meer zondebokken gaan zoeken, om echte of vermeende ergernis op af te reageren. Het minste dat er nu in zit is een politiek debat dat tot 1960 in spanning zal toenemen. Het meeste: een ma noeuvre die verder samengaan met andere partijen eenvoudig onmogelijk maakt. Het is de vraag of het kabinet voldoende extra-parlementair geacht kan worden, om zich helemaal niets aan te trekken van wat er zich tus sen de nartiien in dat geval gaat af- soelen. De uitlating van mr. Burger, dat hij niet meer gelooft in de een heid van het kabinet, zou wel eens in dit beeld kunnen passen. Al is er dus nog geen storm, de ba rometer begint we] sterk naar veran derlijk weer te lopen. Station neersl. Weer temp sfgeL 7 u. v.m. 24 uur Stockholm regen 7 1 Oslo zwaar bew. 6 5 Kopenhagen geheel bew. 7 0.1 Londen zwaar bew. 11 18 Amsterdam geheel bewq. 6 1 Brussel regen 8 11 Luxemburg geheel bew. 8 25 Parijs zwaar bew. 12 31 Nice zwaar bew. 11 0 Berlijn licht bew. 1 0 Frankfurt regen 7 8 München regen 2 2 Zürich regen 6 6 Genève regen 6 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1