Amsterdam-Tokio via de Noordpool in 31.30 uur West-Europa en Verre Oosten dichter bijeen iiit'rapliil (ft HET EPISCOPAAT OVER DE PAUSKEUZE Mozaïek-vloer van oudste pauselijke residentie gevonden 1 BOURJOIS Consistoriekoorts in Rome Met Kerstmis benoeming van nieuwe kardinalen WYBERT ROME op Allerzielen bij Pius XII Als de doden verjaren in de Eeuwige Stad Geslaagde openingsvlucht van „Caraïbische Zee" Europa in al zijn geledingen ver tegenwoordigd Officieren bij de Paus 29.75 Wordt H. College uitgebreid? Man tijdens slaap door vuur verrast De brand bij VICO" IJmuiden Kordaat meisje redt jongen uit de Maas Ook in Nederlandse kring herdacht MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Radio Moskou over Paus Joannes De Pauskroning Mgr. P. Giobbe draagt avondmis op Bijzondere missie naar de Pauskroning Em.-pastoor A. v. d. Burg overleden Benoemingen bisdom Rotterdam Eén absoute in dekenaat Rotterdam PHILIPS Veehouders L.T.B. vergaderen in Haarlem mm Na de Conclaafkoorts, die in heel Rome heerste, is thans een deel der inwoners ten prooi gevallen aan een andere epidemie, de Consistoriekoorts. Loopt bij een deel der pre- latuur de temperatuur aanmerkelijk op, de „dagbladschrij vers", zou kardinaal Mathieu zeggen, verkeren al in een crisis. Enkelen zelfs slaan in hun ijlkoortsen de meest on samenhangende wartaal uit. Maar in ernst over Consisto ries gesproken: het ligt voor de hand dat de regerende Paus binnen afzienbare tijd het H. College gaat aanvullen. Be richten, dat dit zelfs vrij spoedig zou geschieden, lijken niet onredelijk. Dat het met Kerstmis van dit jaar zou zijn, is voorts een speculalie die veel gehoord wordt. H.H. Wijdingen Zich ternauwernood gered 111 Aan kwaadwilligheid wordt gedacht «PPi Nog even wuifde gezagvoerder Snit- selaar met de hand naar de honder den belangstellenden op het platform van Schiphol, waar het geluid van de vier machtige motoren van de DC-7C, de PH-DSA Caraïbische Zee nauwe lijks boven dat, wat geproduceerd werd door de blazers van de KLM-harmo- nie uitkwam, en toen taxiede het vlieg tuig zaterdagavond 22.36 uur naar de startbaan: de eerste etappe van de of ficiële openingsvlucht van de KLM van de nieuwe lijn tussen Amsterdam en Tokio-Biak over de Noordpool was be gonnen. Zowel deze eerste etappe alsook de tweede en laatste, van Anchorage op Alaska naar het vliegveld van Tokio, Haneda, verliepen succesvol. Na een vliegtijd van 31 uur en 30 minuten land- '»o_t toestel vanmorgen om half ze- <10Tr 1 !lI"1 sf ,'j<1 aan de zoom van ae Japanse hoofdstad. Op het vliegveld van Haneda waren talrijke autoriteiten ter verwelkoming van bemanning en passagiers aanwezig. De minister van verkeer en water staat ad interim mr. H. J. B. Witte, die de openingsvlucht had meegemaakt, hield op het vliegveld Haneda een toe spraak. „Tot dusver werd de verbin ding tussen uw en mijn land langs de „klassiek" geworden route via zuid- Azië uitgevoerd", aldus de minister tot de Japanse autoriteiten. „Dank zij de snel voortschrijdende techniek in de luchtvaart is het thans mogelijk Tokio ook langs de Poolroute te bereiken en nog wel met een bekorting van een derde van de reistijd. En dit geschiedt dat hebben wij allen, die hier zijn aangekomen, mogen constateren op een comfortabele wijze onder voortref felijke weersomstandigheden. De minister herinnerde eraan dat in het begin van de 17e eeuw een Neder landse maatschappij die handelsbetrek kingen met Japan had geopend, bij een keizerlijke brief van 30 augustus 1611 een vrijbrief kreeg, waarin een groot respect en vertrouwen werd uitgespro ken aan het adres onzer voorvaderen. In" welke haven de Nederlanders bin nenlopen, zal hem gunst en bijstand worden verleend. Iedere Japanner zor- ge er voor, dat aan de vriendschap, dit volk toegezegd, op generlei wijze tekort worde gedaan." „Thans, bijna drie en een halve eeuw later, opent een andere Nederlandse maatschappij een nieuwe verbinding tussen Nederland en Japan, en de K.L.M. heeft bij de totstandkoming van deze lijn nog veel van die oude, zeventiende-eeuwse gastvrijheid en bijstand mogen ontmoeten. Deze kor tere en snellere luchtverbinding opent grote perspectieven voor Japan en zal kunnen bijdragen tot een grotere ontwikkeling van Tokio als „gate way" van het te verwachten Poolver- keer tussen Europa en Azië", aldus mr. Witte, die ter herinnering aan de opening van de nieuwe lijn de Japan- 5® -minister van transport een klein Sel aanbood van een oud Neder- eenw fc,hi?' dat d™e en een halve tussen den de eerste verbinding tussen Japan en Nederland onderhield. KtMtbaanetroMStel op Schiphol naar de iifnr de verte.lde captain Snit- selasr aan zijn passagiers dat de étappe naar Anchorage in Alaska in twe! stuk ken moest worden afgelegd in ver band met de heersende winden. Een tussenlanding voor het bijvullen de brandstoftanks te Stavanger 1 I. van was ingelast. Geschatte vliegtijd van Schip hol naar Stavanger1 uur 50 minuten op 4500 meter met bewolkte hemel. En na drie kwartier n® Caraibische zee in Stavanger de lucht ingaan voor de étappe naar Anchorage waarvoor een vliegtijd van 14 uur en 16 minuten was uitgetrokken, met uitstekend vlieg weer in het Noordpoolgebied. De geo grafische Noordpool zou nl®t gePas" seerd worden, want het vastgestelde Yjiegplan liep meer m de richting vrnrj Groenland en dan verder via Kaap Nord naar Anchorage. Tot verbazing van de passagiers, die allen vertegenwoordigers waren Van het Europese culturele en maat schappelijke leven, vertelde de .KlJVi- captain deze bijzonderheden via het hoord-omroepsysteem ook in het frans, Duits en Engels, Spaans. Por tugees, Italiaans, Noors, Deens, Zweeds en Fins. Bfj het vertrek waren enkele honder den genodigden aanwezig, die geduren de enkele uren tezamen zijn geweest in de grote wachtkamer van de intercon tinentale hal, voor deze bijzondere ge legenheid volkomen gereserveerd voor 5et _Xertrek van het KLM-vli'-gtuig over de Noordpool naar Tkio. Talrijke leden van het corps diplo- w t j-Ue' vertegenwoordigers van rijksdiensten, van luchtvaartorganisa ties, van de Amsterdamse luchthaven en van de directie van de KLM, vul den de fraaie ICA-hal waar dr. A. A. L. Rutgers, president-commissaris van de KLM een welkomstwoord richtte tot al le passagiers en alle andere aanwe zigen. Dr. Rutgers herinnerde eraan, dat in vroegere eeuwen Nederlandse zeelui de zeven zeeën hebben bevaren en dat nu, in de moderne tijd een Se ven Sea (7 C) de luchtwegen opzoekt om nieuwe internationale verbindingen te scheppen. „Steeds wordt het luchtnet van de KLM groter", aldus dr. Rut gers „en men mag de nieuwe lijn zien als een mijlpaal in deze ontwikkeling. De KLM heeft een verbinding van drie maal per week naar Tokio en nu komt deze lijn via de Noordpool met twee diensten in de week er bij. Niet min der dan 1500 mijl is de route naar To kio korter geworden en de reistijd is van 48 tot 32 uur teruggebracht. Het aantal landingen is op deze nieuwe rou te ook veel minder dan via de „zuid". Nederland en Japan zijn dichter bij elkaar komen te liggen en in groter verband gezien, west-Europa en het verre oosten hebben er een nieuwe luchtdienst bij gekregen welke de eco nomische en culturele betrekkingen tus sen' beide gebieden zal bevorderen en een bijdrage levert tot een betere ver standhouding". Zich wendend tot de Passagiers van deze openingsvlucht, representanten uit de wereld van de muziek, de handel, de godsdienst, werkgevers- en werknemers organisaties, de sport, de wetenschap, de politie, de films, pers en radio,, die uit Oostenrijk, Luxemburg, België, de Scandinavische landen, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Spanje, Ierland, Liech tenstein, Andorra, Portugal, Zwitserland, Finland, Groot Brittannië, de Verenigde Staten, Monaco en San Marino afkom stig zijn, wenste de president-commis- fn»1SmIin KLM hun een goede reis d» rhteiJ genoegen in het land van de rijzende zon. De ambassadeur van Japan, de heer Ahiu Ohye wees er op, dat deze nieuwe verbinding ongetwijfeld zou bijdragen tot versterking van de vriendschappe lijke relaties tussen beide landen. Boven dien wordt een stap voorwaarts gezet op het gebied van de handel en het toe risme. Een vrolijke noot vormde het bezoek van een aantal studenten van de Am sterdamse Universiteit, leden van het litterarisch dispuutgezelschap Beets. Een van hen, de heer S. J. Blaisse, hield een geestige toespraak en vroeg aan de K.L.M.-directie de mogelijkheid onder het oog te willen zien een van de nieuwe vliegtuigen de naam van Ni- colaas Beets te geven. Puck Rijpstra, de stuwardess op de eerste étappe van de vlucht, tot Anchorage, kreeg van de studenten een ijsbeertje en aan me vrouw Aler (de president-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler heeft de I.A.T.A.-vergadering te New Delhi bij gewoond en is vandaar reeds naar To kio gevlogen) werd een uitgave van de Camera Obscura aangeboden. De aan wezigheid van de studentendeputatie viel te verklaren uit het feit, dat tijdens de ontgroeningsprocedure deze „nul-de- jaars" iets moesten doen, waardoor zij m de krant zouden komen. Dit diende te geschieden op 31 oktober en 1 novem ber. Vormde de openingsvlucht van de K.L.M. op deze avond niet een schone gelegenheid voor de „groenen" om kom ges';e *n de dagbladpers te Minister Witte, die het departement van verkeer en waterstaat vertegen- TA?t gde' verklaarde tegenover pers- Hat Tnwo?rdi?ers v00r het vertrek, „fJL daz? nieuwe lijn voor de passa- was> omdat de weers- heden op de poolroute ge- uitstekend waren en er wc wrn-Ht1 tussenlanding op het tra- vlucht is «Ln8dnaakt "Deze openings- S demonstratie van het he- aldus mfniste™ Witti" d6 luchtvaart'" Voor zijn vertrek voor de eerste offi ciële K.L.M.-vlucht over de Pool, werd minister ir. H. B. J. Witte al direct geconfronteerd met de Noordpool. In de hal stond een grote ijsbeer en de be windsman ging met vrouw en kinderen het dier wat nader bekijken. Radio Moskou heeft onder de titel „De nieuwe Paus is de hoop van de wereld" een commentaar uitgezonden op de pauskeuze. Het was een uitzending in het Italiaans, die door Reuter is af geluisterd. Er moet volgens de radio acht wor den geslagen op de oproep tot vrede van Paus Joannes XXIII. „Hoe is het mogelijk geen aandacht te schenken aan de door de Paus uitgesproken noodzake lijkheid de internationale geschillen bij te leggen en de geestelijke en materiële hulpbronnen van de naties niet voor de vervaardiging van vernietigende wa pens te gebruiken, maar tot vergro ting van het welzijn", zo vroeg de commentator. Hij vervolgt: „Uit welke hoek er ook een poging komt om tot een betere samenleving te geraken, ons volk en zijn leiders zullen er positief op reageren. Ideologieën zijn geen belet sel voor overeenstemming over de vre de en het welzijn van de volkeren. Woorden en daden van vrede en ont spanning vinden de wereld niet verdeeld in katholieken en niet-katholieken, maar in mensen van goede wil en zonder goede wil". Dinsdagavond acht uur zal mgr. Pao lo Giobbe, Pauselijk internuntius in Nederland, een pontificale avondmis op dragen in de St. Jacobuskerk, Park straat, Den Haag, ter gelegenheid van de Pauskroning. Na de avondmis zal het te Deum worden gezongen. Bljj de kroning van 0 Paus Joannes j. j ederland worden vertegenwoor- hiluLj00r een bijzondere missie. Deze T M f® T™issïe zal bestaan uit mr. tênianrtïi' Luns, minister van bui- Priaf nf i£akon' F. R. W. H. M. J. dp-Hnnri! Mar chant d'Ansembourg, Ne derlands gezant bij de Heilige Stoel, en a" Damen, honorair ge- J001" kerkelijke aange legenheden bp het Nederlands gezant schap bij de Heilige Stoel. zal (Van onze Romeinse correspondent) Toen dezer dagen de Paus de offi cieren van zijn korpsen de Edel- garde, de Palatijnse eregarde, de Zwitserse lijfwacht en de gendarme rie in audiëntie ontving, knielde ieder, zoals ook het reglement voor schrijft, bij het binnenkomen van de H. Vader. De Paus zette zich op de troon en voegde aan zijn verzoek aan de heren om op te staan lachend toe: „In de oorlog 1914-1918 was ik sergeant en U bent allen officieren!" Paus Joannes XXIII is overigens de eerste Paus in de historie die „voor zijn nummer" in militaire dienst geweest is." In de St.-Ursula-kliniek te Wassenaar is zaterdag overleden emeritus-pastoor A. J. M. van der Burg, laatstelijk pas toor te Honselersdijk. De thans overledene werd geboren te Berkel (Z.H.) 9 maart 1889 en pries ter gewijd 15 augustus 1915. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Kwints- heul, Hillegom (H. Martinus), Bodegra ven, Wateringen, Vlissingen, Overveen, Purmerend en Lisse (H. Engelbewaar der). Op 16 februari 1935 werd hij be noemd tot pastoor te Maassluis en 23 februari 1946 tot pastoor te Honselers dijk. Op 15 maart 1958 verkreeg hij eervol ontslag uit de bediening. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. B. M. Timp, pastoor van de H. Liduinaparochie in Den Haag; tot pastoor aldaar is benoemd de zeer eerw. heer J. Staadegaard.. Tot pas toor van de parochie Onbevlekt Hart van Maria te Lisse is benoemd de zeereerw. heer G. J. W. van Dijk, tot pastoor van de H. Victorparochie te Waddinxveen de zeereerw. heer H, C. A. P. van Drunen. die -kapelaan was in de parochie van Christus Koning te Rotterdam. (Hillegersberg)Voorts zijn benoemd tot kapelaan te Dor drecht (H. Bonifacius) de weleerw. heer C. L. M. van Ruijven en tot ka pelaan te Voorhout (H. Bartholomeus) de- weleerw. heer J. N. Tenniglo, die majoor-aalmoezenier was bij de ko ninklijke landmacht. In verband met zijn benoeming tot majoor-aalmoeze nier bij de kon. landmacht heeft de weleerw. heer A. J.. Hubers eervol ontslag gekregen als kapelaan van de H. Bonifacius te Dordrecht. De pastoors in het dekenaat Rot terdam hebben besloten in het algemeen by begrafenisplechtigheden nog slechts één absoute te verrichten en wel in de kerk waar de uitvaart wordt gehouden. Tot nu toe was het gebruikelijk op het r.-k. kerkhof St.-Barbara in Crooswijk de absolute te herhalen in de kapel, maar het is gebleken, dat andere begra fenissen daardoor tezeer worden opge houden. In speciale gevallen kan van de nieuwe regeling worden afgeweken, naar het oordeel van de pastoors. Advertentie Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid Type 7529 f 57.50 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Zondag is bij gelegenheid van de keuze van Z.H. Paus Joannes XXIII het volgende herderlijk schrijven voor gelezen in alle kerken van ons land. Zoals u reeds bekend is. heeft het college der kardinalen als opvolger van paus Pius XII eerbiedwaardiger en roemrijker gedachtenis gekozen zij ne eminentie Angelus Joseph Kardinaal Roncalli, die de naam heeft aangeno men van Joannes XXIII. Het hoog college der kardinalen heeft bij deze keuze gesteund op het woord van de Goddelijke Hogepriester, Jezus Christus zelf, die tot Petrus zeide: „Gij zijt de steenrots, en op deze steen rots zal ik mijn Kerk bouwen." En Hij voegde daarbij: „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen." Een mozaïekvloer, die nsa, looft behoort tot de oudste r^identiè van de pausen is m de buurt van de basiliek St.-Jan van Lateranen in Rome aan het licht gekomen, aldus be richt U.P.I. Het geometrische mozïek werd ont dekt twee meter onder het huidige ni veau van het St.-Jansplein door arbei ders, die nieuwe waterleidingbuizen aanlegden. Het heeft een oppervlak van ongeveer 7 bij 7 meter en zijn „plan" bestaat uit vier labyrinthen, omringd door een lijn, die aan een wal doet denken met kantelen en torens. Archeologen zeggen, dat dit mozaïek, zeker ouder dan de derde eeuw, een deel schijnt te zijn van het paleis van de Romeinse familie Plautn Lateram, dat, naar bekend is, door keizer Con- stantinus aan de pausen werd geschon ken en dat hun residentie was van de vierde tot de 14e eeuw. Het mozaïek werd gevonden vlak on der de heilige treden tegenover de ba siliek. Die traptreden zijn, volgens de overlevering, die, welke Jezus besteeg in net paleis van Pilatus. Zij zouden door Kruisvaarders naar Rome zijn ge bracht. t 58d v?kgro?P Veehouders van de L.i.B., de katholieke land- en tuinbouw- bond in de bisdommen Haarlem en Rot terdam, houdt vrijdag 14 november haar jaarvergadreing in „De Leeuwerik" Is de persoon van de grote Pius van ons heengegaan, het1 Pausschap zal blijven, zolang de wereld zal bestaan. Wij weten het: de zichtbare en aller hoogste Plaatsbekleder te zijn op aarde van onze Goddelijke Zaligmaker is zeker de hoogst denkbare waardigheid maar ook de allerzwaarst denkbare last. Niemand kan zich daartoe waar dig achten en ook is niemand in staat deze wereldlast te dragen met enkel menselyke kracht. Alleen hij is daartoe in staat, die door God is uitverkoren en op bijzondere wijze bezield wordt door het licht en de kracht van de heilige Geest. Daarom heeft dan ook de gehele Katholieke Kerk met haar eerste ver tegenwoordigers, de kardinalen, maar ook met Maria, de Moeder des Heren met de apostelen en alle heiligen des hemels zich verenigd in een dringend gebed om by deze gewichtige keuze de voorlichting te vragen van de Heilige Geest. 6 Nu de keuze is gevallen, nemen wij de nieuwe Paus Joannes XXIH aan als de door God aangewezen Herder over allen, die behoren tot Christus' schaapstal, die geleid zal worden door Gods licht en gesterkt zal worden door Gods liefde en Gods kracht. Vol eerbied zullen wij luisteren naar zijn woord en getrouw zullen wij zijn lessen volgen. Dagelijks gedenken wij hem in iedere H. Mis en wij zullen blij ven bidden, dat hij door woord en voorbeeld tot heil moge strekken aan allen, die aan zijn zorgen zijn toever trouwd. Wij schrijven voor, dat op de dag van de Pauskroning in alle kerken en kapellen, waar dit mogelijk is, een plechtig Te Deum zal worden gezongen en dat gedurende de maand november van dit jaar in alle H.H. Missen, waar in dit door de rubrieken is toegestaan, het gebed voor de Paus worde gebeden (oratio imperata tamquam pro re gra- vi). Advertentie T,! J! Pft, a n w w n UMBÜH PARFUM EAU DE COLOGNE PARFUMS PARIS (Van onze Romeinse correspondent) Het aantal kardinalen bedraagt mo menteel 53, de nieuwbenoemde Di Jorio meegeteld. Daarvan zijn 17 Italianen en 36 buitenlanders. Volgens de geldende regels is het H. College op 70 voltallig, zodat er op het ogenblik 17 vacatures zijn. Hiervan zijn er 7 verbonden aan ze tels, wier aartsbisschop traditioneel kar dinaal is: drie Italiaanse en wel Milaan, Napels en Venetië, twee Amerikaanse (Chicago en Detroit) en voorts Wenen en Westminster. Eventueel kan dit aan tal nog met twee vermeerderd worden: door een Zuidamerikaanse vacature (Lima) en Utrecht. Met het oog reeds op de zo bijzonder gewichtige positie, die de Nederlanders, kwalitatief en kwantitatief innemen in de missie, kan men gevoeglijk van een althans Neder landse vacature spreken, hoewel aan de zetel van St.-Wiilibrord niet per traditie de rode hoed verbonden is. Zo resten nog minimaal acht hoeden, gelijk men dit te Rome pleegt te zeggen. Hoeveel de Paus hiervan aan residerende pri maten wil toewijzen, valt uiteraard niet te zeggen. Vrijwel zeker, zo meent men reeds lange tijd, zal de aartsbisschop van Manilla kardinaal worden en deze is wellicht niet de enige. Het zich snel ontplooiend Afrikaanse werelddeel wordt dikwijls genoemd, men hoort ook wel spreken van een Japans kardinalaat en wie weet, welke desiderat de kardi nalen Agagianian en Tisserant, de lei ders van de Congregaties voor de uit breiding van het geloof en van de Oos terse Kerk, nog koesteren voor hun be- stuursressorten. Het ambt van kardinaal-staatssecre taris vaceert te Rome, dat van kanse lier der Kerk, terwijl ook 's Pausen mi nister van wetenschappen, die de een voudige naam draagt van bibliothecaris en archivaris der Heilige Roomse Kerk, in de persoon van de overleden Giovan ni Mercati de rode hoed droeg. Zo blijft er langzamerhand niets meer over voor de Romeinse curie, dit terwijl het in de eeuwige stad gonst van namen van per sonen, die kardinalabiles geacht wor den. Terecht wordt er van vele zijden aan gedrongen op een veel grotere interna tionalisering het vreemde woord „universalisering" is beter in de per soneelsbezetting te Rome. Maar dit kan niet anders dan van onderop groeien en zeer bezwaarlijk, tevens weinig effectief, van boven opgelegd worden. De conclu sie van dit alles, koortsvrij en redelijk, is dat wellicht Joannes XXIII zal over gaan tot een uitbreiding van de senaat der Kerk. Paus Pius XII heeft hier zelfs op het consistorie van 1953 over gesproken, maar in dat jaar achtte hij de tijd er nog niet rijp voor. Sommi gen geloven dat een geleidelijke vergro ting van het H. College niet uitgesloten is en zij verwachten dat de H. Vader bij het eerstvolgende consistorie het aantal der kardinalen om te beginnen op 80 zal brengen. Mgr. A. van Oorschot W.P., bisschop van Mbeya, heeft zaterdag in de kloos terkerk van de abdij van Heeswijk de subdiakenwijding toegediend aan de fra ters J. M. Godschalk. L. Nabuurs, D van der Lans, R. Maas en P. Schoonen van de Orde der Norbertijnen, en aan F. van Amelsvoort van de orde der Franciscanen. Bij een brand in een arbeiderswo ning te Harkema-Op-Einde in Fries land is zondagmiddag de bewoner J. Hiemstra ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen hij tijdens zijn middag slaapje door het vuur werd verrast. Zjjn echtgenote en kinderen waren afwezig. De man moest uit het raam van de verdieping springen, maar bereikte de grond vrijwel ongedeerd. Het huis brandde tot de grond toe af. De inboe del ging vrijwel geheel verloren. De oorzaak van de brand is geweest, dat een brandende straalkachel in de schuur te dicht bij de hardboardwand was geplaatst en het brandbare mate riaal heeft aangestoken. Huis en inboedel waren verzekerd. k55 55 Het onderzoek naar de oorzaak van de brand, die woensdagavond woedde in de visconservenfabriek Vico te IJ muiden heeft bevestigd, dat hier aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. In verband hiermede verzoekt de commissaris van politie eenieder, die op woensdagavond tussen 8 uur en half tien in de omgeving van het pand is geweest zich te melden bij de recher che. Speciale aandacht wordt gevraagd van degenen, die omstreeks half negen op de Dokweg ter hoogte van de In dustriestraat een man hebben ontmoet, die zich hardlopend begaf in _de rich ting van de Strandweg. Uit het onderzoek zou voorts zijn ge bleken, dat er geen verband bestaat tussen de brand in de conservenfabriek Vico en de brand aan de daklijst van de timmerfabriek op korte afstand van de Vico, die anderhalf uur tevoren werd ontdekt. Een vijf-jarig jongetje te Arcen viel vrijdag tijdens het spelen met twee vriendinnetjes in de Maas op een plek waar het water twee meter diep is. Een van zijn speelgenoten, het acht-jarig dochtertje van de Arcense familie Craanen. raakte niet in paniek, doch sprong in een roeiboot en wist. ver vooroverhangend, de drenkeling bij de haren vast te grijpen. Zjj heeft haar speelkameraad op deze wflze net zo kang weten vast te houden tot haar zus je reddende hulp had gehaald. Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) ROME, hedenmorgen. De dag van morgen behoort aan Jo annes XXIII, het wereldevenement van de Pauskroning, de glorie der Strij dende Kerk. Geheel het weekeinde heeft Rome bij het verleden verwijld, bij Pius XII, bij hem in het bijzonder. Het was het hoogtij der doden, van de Ze gepralende Kerk op Allerheiligen, van de Lijdende Kerk op Allerzielen. In de Sint Pieter en alle hoofdkerken der stad zijn gisteren reeds en vanmorgen mis sen gelezen voor de overleden Paus. En de ononderbroken stroom van men sen, die nog steeds defilerei langs Pa- eelli's graf in de onderkerk, had zon dag niet meer de tijd om ook maar een ogenblik te verwijlen, zo groot was de voortstuwende toeloop. De lichtende nis, waar Pius XII rust, was met een keur van bloemen versierd, o.a. een monumentaal stuk in de vorm van een Romeins kruis. Langs de wanden bleken palmen op gesteld. Recht vóór de sarcofaag wordt de grote boeket vuurrode dahlia's steeds vernieuwd. Hoezeer ook vervuld van de komende grote gebeurtenis, le vendig geïnteresseerd in de persoon van de nieuwe Paus en al wat zijn doen en laten betreft, Rome vergeet Pacelli niet, zó lang zijn Paus, bisschop, stad- en landgenoot. In de winkels prijken de foto's van de nieuwe Opperherder, kranten en illustraties, overal in de kiosken, staan in zijn teken en dat van de Pauskro ning. Ook Rome heeft tjjd nodig gehad om te wennen aan de zo gans andere persoonlijkheid en verschijning van Joannes XXIII, zijn trekken, zijn ge laatsuitdrukking geleidelijk aan ver trouwd, maar Pacelli leeft voort in de herinnering, zijn ijle gestalte, vergees- telijke fysionomie, zijn zwevende gang. Zo heeft hij deel gehad aan het grote feest der gedachtenis, dat zater dag begonnen is en tot hedenavond duurt. Gevierd naar zuidelijke trant, op Romeinse wijze, met een uittocht naar de kerkhoven, een exuberantie van bloemen en licht, een liefdevolle inspec tie der graven. De katholieke .eden der Nederlandse kolonie kwamen met velen bijeen in de traditionele Mis, op de eerste zondag der maand, een instelling van mgr. J. Damen. Zij zijn daarbij zijn gast in de intieme, sfeervolle huiskapel van net Nederlands priester-college op de Aventijn. Ditmaal werd de H. Mis ge lezen door rector P. vander Pluijm van het internationaal instituut van de Missionarissen van het Goddelijk Woord, en opgedragen voor de zielerust van Paus Pius XII. Rector van der Pluijm herdacht in zijn toespraak de overleden Paus, memorerend de inhoud van diens geestelijk testament. De viering van Allerzielen werd be gunstigd door altijd nog het stralend herfstweer der afgelopen weken, de Ot- tobrate Romana, de Romeinse oktober; eerst vanmorgen was de lucht betrok ken Overal in de stad, bij de kerken, op de piemen, bezweken haast de bloe- menkraampjes onder hun voorraden in hoofdzaak witte chrysanten. Winkel- u.agcs ®ttlden de veelkleurige was- lichtjes uit, bestemd voor het avondlijk uur op de graven. Bij de toegang naar ae kerkhoven rijden de kramen zich aan een tot een bloemenmarkt: meest chry santen, de bloemen der overledenen, voornamelijk wit, maar ook geel, paars, bruin. De slinkende voorraden werden gestadig aangevuld. Want Rome ging op verjaarsvisite bij zijn doden. Een formele uittocht van het vroege tot het late uur, met hele families, soms grote gezelschappen, jong en oud. Men leeft hier gemeenzaam met de do den. Zij horen er nog volkomen bij. Be delaars langs de weg roepen de voorbij gangers toe: wij bidden voor uw doden. Op de zonnige paden van het kerkhof zitten de bedelzusters, geheel in het zwart gehuld, roerloos als noodlotsver schijningen. Zij houden de lederen be delzak open op schoot en men hoort slechts hun rusteloos gebed: „Riposo Eterno. Riposo Eterno." Wij hebben dit voor noordelijke ogen ongewone bedrijf gadegeslagen op het Cimitero Monumentale Al Verano, aan de weg naar Tivoli. De mensenmassa's zien komen en hun liefdevolle zorg ga degeslagen voor de letterlijk onder de bloemen bedolven graven, stuk voor stuk kleine siertempeltjes, met allerlei decoratie. En in de voor onze begrippen merk waardige Capella's en Passaggio's, waar de doden naast en boven elkaar rusten in nissen in de wand, branden permanent de kleine olielampen tus sen ook hier de versiering van bloe men. voor elke nis afzonderlijk uit bundig aangebracht. Eindelijk zijn er de talrijke, kostbare, onder architec tuur gebouwde kapelletjes van telkens één familie, met deuren in brons, elk een eigen altaar, glas in lood ven sters, reliëfwerk, mozaïek. En ook al tijd precies als op de meer eenvoudige graven het portret of de portretten van wie hier rusten. Intussen zijn in de Sint Pieter de voorbereidingen voor de grote plechtig heid van morgen in volle gang. Drie tronen zijn verrezen: in de voorhal, de St.-Gregoriuskapel en de absis. Het bal kon boven de middenloggia, waar de eigenlijke Pauskroning zal plaats vin den, is van een verhoogde balustrade voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3