DERDE OVERWINNING EN TOCH GEEN JUICHTONEN Zwitserland met 2—0 verslagen in teleurstellende wedstrijd Geen souvenir voor Guigue Brokkelig aanvalsspel van de Nederlandse voorhoede s \:r;«£U Eén kandidaat voor 81 mille Van der Linden,Klaassens en Van der Hart stellen teleur FEITEN van de INTERLAND IN CIJFERS imm* l*Sj Tsjechen nodigen jeugdteam uit MAN MET DE GOUDEN BENEN IS BOOS It MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 PAGINA 7 En toch K.N.V.B.-toto I lliiilillP^lPPl lil» EERSTE HELFT Amateurs naar Italië TWEEDE HELFT N .v.v v,/'X (Van onze sportredacteur) De derde interland van het Nederlands elftal in het voetbalseizoen 1958-1959 is gespeeld. De derde triomf is behaald. Na een krappe overwinning op België, na een sprekende zege tegen de Deense amateurs, zijn nu de Zwitserse semi-profs verslagen. Met 2-0 is gewonnen en men kan niet zeggen, dat de score geflatteerd is, of dat de overwinning in ernstig gevaar is geweest. Het Nederlands elftal behaalde zelfs een gemakkelijke overwinning, die, ondanks het feit, dat één van de twee treffers van middenvoor Kruiver bijzonder fortuinlijk tot stand is gekomen, Zelfs nog groter had kunnen zijn. Met wat meer geluk zou het Oranjeteam nog meer doelpunten hebben gemaakt. Van ons zult u geen juichtonen horen. Want, de overwinning op Zwitserland is een onbevredigende geweest. Het aanvalsspel was stroef, traag van opzet, houterig van uitvoering en te veel doorspekt met nutteloos individualisme. Men kreeg sterk de indruk, dat er aan het onderlinge begrip veel haperde. En ook Oranje s verdediging schitterde niet, zelfs niet tegen het bijzonder ondoelmatige aanvalsspel van de Zwitserse voorhoede. Het opmerkelijkste was echter, dat de kanthalves, die juist in de voorgaande ontmoetingen de indruk wekten, dat zij de sterkste pijlers zouden zijn, daarop een glorieus Nederlands elftal kon worden opgebouwd, ver beneden bun verrichtingen zijn gebleven. Drie wedstrijden, drie overwinningen. Nog weten wij niet of het Nederlands elftal op de goede weg is en een kans maakt zich een plaats te Veroveren onder de Europese teams van formaat. Wij weten het niet en Wij beginnen te twijfelen. llllliiilllllllllllillilllllllllilillllllllllllllllllillllllilillllllllllillli Alweer ziet het er naar uit, dat de eerste prijs in de K.N.V.B.-toto naar één gelukkige zal gaan. Die prijs be draagt deze week 81.249, een vette buit als men bedenkt, dat er hoofdzake lijk op de Engelse wedstrijden gegokt moest worden. Tot nu toe heeft zich bij de K.N.V.B. één deelnemer gemeld, die alles goed heeft voorspeld. Voor de tweede prijs van 34.821 hebben zich vier kandidaten met veertien punten gemeld. De totale inzet was deze week 290.175,—. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiii gen als tegen Denemarken heeft hij voortreffelijke wedstrijden gespeeld, de beste uit zjjn reeds lange interland carrière. Nu viel hij plotseling diep te rug. Zijn afgeven werd onzuiver en hij was nimmer de stuwende kracht, die soms zelfs mee ten aanval trok. Klaas- -y - 3$, 4 X X, X:Xx:x, X. XII xxx ix De Zwitsers zijn het Nederlands elftal biet tegemoet getreden met de speel- trant, die men verwachten mocht na het geen is verteld over de strategische om- toezwaai. Met de komst van de Oosten rijkse trainer Hahn was de befaamde «grendel" buiten werking gesteld, zo V'as verkondigd. Welnu, de Zwitsers be gonnen inderdaad met het uitvoeren Van het algemeen gangbare stopperspil- !?steem, maar al heel gauw vervielen toch in een variant op de „grendel v X vier verdedigers, twee spelers op lio.Middenveld en vier man in de voor- Scuvk Die verandering van taktiek fp ïJto de Nederlanders parten gespeeld -„lebben. Zij wisten er tenminste geen §,,?,4 antwoord op. Want, niet alleen de ®rs v°iatonden met een zwakke be zetting van het middenveld, ook de man nen van het Oranjeteam vertoonden zich daar op bescheiden schaal. Van Wissen bijvoorbeeld bleek zo geïmponeerd door de constante aanwezigheid van een vier de man in de Zwitserse aanval, dat hij bijzonder nadrukkelijk in de verdediging bleef hangen. Van een werkelijk geor dend overnemen van de bewaking van een tegenstander was in de Nederlandse defensie, zeker niet in het centrum, ech ter geen sprake. Het antwoord van Oranjes aanvalsiinie op de Zwitserse speelwijze was al even ondoordacht. Meestal opereerde Lenstra vanuit een teruggetrokken positie, terwijl de ove rigen in de nabijheid van de Zwitserse J.1dedigers bleven. De wedstrijd kreeg v°0r dit alles een bijzonder rommelig 'Takter. Geen samenhang öe teleurstelling over de verrichtingen het Nederlands elftal bepaalt zich niet tot enkele details, maar slaat op de gehele ploeg, op het samenspel tussen de 'toies onderling in het bijzonder. Van 'e onderdelen maakte de voorhoede Jehter de zwakste indruk. Na afloop trof toen in de Nederlandse kleedkamer een toopperende Lenstra. „Dat individualis- ?e", gromde hp. Terecht, want vooral in ?e voorhoede werd nauwelijks aandacht Puiteed aan eendrachtig uitgevoerd, flit- Jtoid aanvalsspel en dat, ondanks het 'tot, dat de Oude Meester zelf voort durend liet weten dat hij er een sterke voorkeur voor had. Moulijn, Van der Juinden en in veel mindere mate ove- ■gens ook Kruiver hadden echter ~?cn aandacht (of gevoel?) voor een lo- «jsche gang van zaken. Moulijn speelde «Un eigen wedstrijd. Hij had al heel «auw ontdekt, dat de Zwitserse rechts- chter Grobety wanhopig werd onder «e schijnbewegingen van de lichtvoetige eijenoorder. Moulijns enige opzet was en de Zwitser zo dol te draaien, dat Hl h1®4, "eer wist of hij binnen of bui- maar wn£nt?fond- Dat lukte volkomen, Niet één iT.Ü effect ervan was nihil. de voorzetten'vanmiwijl5-°ntstond er uit kans. Moulyn een doelrijpe Bijzonder jammer i« v»«4- j A tr der Linden ook nu niet de m heeft gewekt, dat voor Plaats in de nationale pioeg moet w den gereserveerd. Zowel tegen de Bel" gen als tegen Denemarken was men nog geneigd bet wisselvallige in het optreden van Van der Linden toe te schrijven aan een moeilijk te over winnen debutantenkoorts. Nu speelde hij zelfs niet wisselvallig, maar con stant zeer matig, zodat de vraag rijst of er inderdaad niet naar een ver vanger dient te worden uitgezien. Slechts één keer heeft Van der Lin den getoond te weten hoe er snel en doeltreffend gecombineerd kan wor den in een voorhoede. Dat was twee minuten voor het einde in een bijzon der gave combinatie met Lenstra, die werd besloten met een dreunend schot tegen het houtwerk van het Zwitserse doel. Daarvóór echter zocht hij het voortdurend in solo's of brak hij de draad van een eenmaal opgezet aan- valspatroon af om aan de opbouw van een nieuw, geheel tegengesteld, te be ginnen. En telkens Mep het dan vast. Kruiver scoort twee keer Van de aanvallers was Kruiver deze keer ongetwijfeld het overtuigendst. Dat hij de twee doelpunten op zijn naam bracht, zegt natuurlijk veel, maar toch ook beslist niet alles. Het eerste doel punt ontstond overigens, nadat hij de bal in buitenspelpositie had ontvangen. Belangrijker was, dat Kruiver zich ont popte als een bijzonder attente aanvals leider, een speler bovendien die allure had. Voor het overige echter valt er weinig goeds van de voorhoede te ver tellen. Lenstra trachtte aanvankelijk wel zijn teamgenoten te dwingen een andere weg in te slaan, maar berustte gaandeweg toch in het feit, dat hij geen gehoor kreeg. Daarna deelde hij nog verscheidene goede passes uit, vooral naar de ver naar voren geschoven Krui ver, maar over het algemeen speelde hij een onopvallende rol. Voorts speelde Van der Kuil beslist niet zijn beste wed strijd. De speeltrant van zijn medevoor- waartsen is daar ongetwijfeld ook debet aan, want ook in andere wedstrijden is gebleken, dat zo'rr spelletje hem mei licht. Klaassens nu geen held Naast het teleurstellende spel van de voorhoede viel de matige verrichting van Klaassens op. Zowel tegen de Bel- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiniim stekende aanval met Van der sens was tegen de Zwitsers een onopval lende figuur, hetgeen meteen verklaart waarom er door het Nederlands elftal niet is geprofiteerd van de enorme ruim te, die de Zwitsers op het middenveld lieten. Het feit, dat Van Wissen zo sterk defensief speelde, zal daarbij ongetwij feld ook een rol gespeeld hebben. Ove rigens betekende het optreden van Van Wissen wel weer een versterking van de haperende verdediging. Van der Hart liet namelijk nogal wat steken vallen. Hij kon maar geen vat krijgen op het Zwit serse aanvalsspel, waarin de midden voor ontbrak. Voortdurend zocht Van der Hart zijn tegenstander en al die aarzelingen veroorzaakten gaten in de defensie. Van Wissen, Wiersma en vooral Kuys vulden zé dan op en zij konden dat on- SGstraft doen, omdat de Zwitserse voor- ™™e, bijzonder onsamenhangend speel de. Men liep elkaar zelfs herhaaldelijk ™Je.WGR- Echt gevaarlijk zijn de Zwit sers danook niet geweest. De Munck had een bijzonder gemakkelijke dag. Hij be ll3.?:;,.® ln ziJn vijfentwintigste interland feitelijk wemig meer te doen dan het stoppen van afstandschoten en zoiets is voor een doelman van formaat uiteraard I? iH- iSCtJammer was het, dat De Munck bij het uittrappen de bal zo slecht plaatste en zelfs dikwijls een te genstander bereikte. Ge ziet het, de balans van de éénen- NEDERLAND ZWITSERLAND le helft 2e helft le helft 2e helft hoekschoppen 3 4 5 7 schoten op doel 3 5 5 2 31 24 22 16 6 3 9 4 9 9 10 6 buitenspel 2 3 2 1 ingooiballen 9 9 9 6 De KNVB heeft van de Tsjechische voetbalbond een uitnodiging ontvangen voor het spelen van een wedstrijd tussen de ploegen, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar. Hoewel het bestuur van de KNVB deze uitnodiging nog niet heeft aanvaard, is het vrijwel zeker dat volgend voorjaar een Nederlands team naar Tsjechoslowakije zal gaan. Vast staat intussen, dat het Neder landse amateurelftal zondag 19 maart in Italië zal uitkomen tegen de Italiaan se amateurs. De onderhandelingen tus- Fei? de Nederlandse en Westduitse voet- 111? over een amateur-interland zjjn m.S toet succes bekroond, zodat het zal komene in 1959 naar Nederland twintigste uitvoering van Nederland- Zwitserland is nogal negatief. Doelloos aanvalsspel, een zwak bezet middenveld en een haperende defensie. Bovendien een bijzonder laag tempo, zodat Oran jes aanhang voor de derde keer in dit seizoen slechts ln zoverre is bevredigd, dat opnieuw een overwinning is behaald. De doelpunten, die de wedstrijd hebben beslist. Telkens speelde Kruiver de hoofdrol. Bij de eerste treffer (boven) gaf hij de Zwitserse doelman Elsener geen kans om nog in te grijpen. Bij de tweede treffer kon Kruiver rustig richten, want op het beslissende moment „kraak ten" doelman Elsener en spil Leunenberger elkaar. 5 min.: Pottier schiet na misser van Klaassens over de lat. 8 Lenstra mikt bij vrije schop juist te hoog. 10 Fraaie solo van Van der Lin den brengt Nederlands eerste hoekschop. 16 Van Wissen zet voor, Van der Kuil kopt de bal door, stuit af van lichaam van Kruiver. 17 Wiersma redt by doorbraak van Allemann. 18 Verrassende kogel van Van der Kuil gaat juist over de lat. 23 Allemann verschalkt Wiersma en schiet voor het doel langs. 26 Scherpe voorzet van Pottier, Hügi mist de fraaie kans. 27 Meier schiet hoog over. 30 Kruiver gaat alleen op het doel af na uitstekende pass van Mou lijn en scoort. Zwitsers protes teren - terecht! - voor buiten spel. Scheidsrechter Guigue gaat er op advies van grens rechter niet op in, 1-0. 33 Kruiver breekt door na pass van Lenstra. Doelman Elsener blokkeert de weg, corner. 34 Kopbal van Lenstra gaat naast. 37 Goede kans voor Pottier, De Munck stopt de bal. 38 Kruiver kopt op de lat na uit- 42 Linden en Van der Knil. Doelman Elsener stopt verras send schot van Van der Linden. 3 min.: Kruiver breekt door na fraaie pass van Lenstra. Wint duel met doelman en schiet in. Rechtsback Grobety trapt bal uit lege doel. 14 Kruiver kopt na massale aan val over de lat. 19 Van der Hart mist, vrij baan voor Hügi. De Munck redt op rand van strafschopgebied. 27 Rush van Van der Linden na fraaie pass van Kruiver. Zwit ser Burger redt uitstekend. 29 Kruiver wint duel met spil Leuenberger, passeert uitlopen de doelman Elsener en scoort: 2-0. De twee Zwitsers botsen tegen elkaar op en blijven „aangeslagen" liggen. Elsener kan niet verder spelen, Pariier vervangt hem. 31 Scheidsrechter Guigue laat een witte bal komen. 37 Spil Leuenburger valt ook uit. Weber vervangt hem. 41 Pottier komt langs uitgelopen De Munck en schiet. Kuys kopt de bal uit het doel. 43 Lenstra kogelt na combinatie met Van der Linden keihard tegen de lat. ER IS ENORM „GEPINGELD (Van onze speciale verslaggever) 7« /r idden in de dampige kleedka- VI mer van het Nederlands elftal I '-*■ in het Rotterdamse stadion stond zondagmiddag een groen ge kleurd weegschaaltje. Bondscoach is, dat men vanmiddag weer enorm „pingelde". Ik kan mij daar zo vreselijk kwaad om maken, hé, zei Abe, terwijl hij met een driftige beweging in zijn keurig opgeperste pantalon schoot. Het was duidelijk: de man met de gouden benen had op deze vochtige en kille mid- Elek Schwartz had hiervoor aezorad zijn spel niet kunnen spelen. De Hij wilde laten zien wat negentig briljante passes die de Deense verde- eyvjuiy digers tot wanhoop brachtendeden het minuten interlandvoetbal op het It- nu niet, nVijf doelpunten zoals tegen chaamsgewicht voor een uitwerhing Denemarken hadden wij zeker kunnen kan hebben. Oranjes zwoeger num- halen. Maar ja, als er dan zo lang ge- mer één Alphons van Wissen woog wacht wordt met afgeven, danAbe spelers beëindigde zijn laatste zin niet, maar maakte verder zwijgend zijn schoenve ters vast. om drie uur nog 82% kilo. Even na vijven registreerde h^r apparaatje s Munckvoor de vijfentwintigste keer internationaal, grijpt in voor Pottier en Allemann gevaarlijk kunnen worden. m?niëmenrlTur^tbaIW^dstrijd tussen Roe" eésLrelrt U rfM 'DWelke -t<5 Boekarest is wonnen Roemenie met 3—0 ge- In een voetbalinterlandwedstrijd heeft Oost-Duitsland met 41 gewonnen van Noorwegen. een verlies van 2kilo. Voor ons een schokkend resultaat, voor Van Wis sen de gewoonste zaak van de we reld. „Dit overkomt mij vaker", sprak de blonde Limburger en „Ik bereik dat op iedere training zei Riek Schwartz. „Er wordt wel beweerd dat op mijn trainingsavonden een gebrek aan activiteit heerst, maar dat moet ik toch beslist tegenspre ken". Al met al blijft dat afvallen van vijf pond in nog geen twee uv/r tijds opzienbarend. Interlandvoetbal is niet voor iedereen weggelegd en negentig minuten lang enorm zwoe gen a la Van Wissen blijft een pres tatie, die alleen een enkeling vol brengt. Maar toch geloven wij, dat het edele voetbalspel voor de dikke en zelfs bijzonder corpulente man iets te bieden heeft. Aangemoedigd door het succes van Van Wissen hebben wij gepoogd de meest interessante man in de kleedka mer Abe Lenstra op het weegschaaltje te krijgen. Daar was overigens wel enige moed voor nodig. Abe is en blijft nu eenmaal een apart mens. Als vaste klant in het Oranjeteam is hij gehecht aan het aloude kleedkamer-ritueel en aan de stipte naleving daarvan. Abe ontdoet zich dan ook altijd meteen van de na tionale kleuren om prompt in de dich te stoomdampen van de douche-inrich ting te verdwijnen. De ervaring heeft geleerd dat men Abe ook na het ver frissende stortbad nog even eenzaam moet laten „bijkomen". Eenmaal met het „no iron" om de schouders, kan er iets gezegd worden. Ditmaal was het beslist niet allemaal vriendelijk wat uit de mond van de Friese grootmeester klonk. Op onze vraag of hij iets voor wegen voelde, blikte Abe ons enige tijd som ber en toch wel een tikkeltje achter dochtig in de ogen. „Ik ben anderhalve kilo afgevallen", zei de nationale top scorer tenslotte, anderhalve kilo en daarmee houdt het op. Dat kan mij overigens niet veel schelen. Belangrijker Contra suppoost Het humeur van Schwartz was heel wat beter. De bondscoach deelde ijverig schijfjes appel rond aan zijn jongere favorieten. Over hen bleek hij tevre den. „Zij hebben goed hun best gedaan", sprak Schwartz. „Zeker, hun spel liet wel Zwitsers zeker geen gemakkelijke te genstanders waren". Achter hem trok ken aanvoerder Van der Hart en een opgewonden stadionsuppoost aan een van de twee ballen, die in de 21ste ontmoeting tussen Nederland en Zwit serland over Feijenoords sappige gras mat rolden. Van der Hart trok voor matchwinner Kruiver, de stadionsup poost op verzoek van de Franse arbiter Maurice Guigue. De gendarme uit Mar seille is namelijk een enthousiast v£r~ zamelaar. Als scheidsrechter van het jaar heeft hij al heel wat aan zijn col lectie kunnen toevoegen. Vooral tijdens de wereldvoetbalkampioenschapppen in Zweden, waar hij o.a. de finale floot. Evenals onlangs op Wembley, toen »y na de wedstrijd Eng eland-Rusland, de bal met de handtekeningen van de 22 veroverdewilde Guigue ook gisteren beslag leggen op het bruine monster. De suppoost kreeg echter oy Van der Hart geen voet aan de grond. Kruiver ontving de bruine bal, waar mee hij het eerste doelpunt scoorde. Nederlands eerste stopperspil hield zelf de witte. Per slot van rekening had hij die na het laatste fluitsignaal van Guigue net voor een aanstormende Zwitser we ten weg te grissen. Aanvalsleider Krui ver bleek uiteraard blij gestemd. De twee treffers kwamen van zijn voet. Met de felle botsing tussen doelman wat te wensen over, maar wij moeten Elsenener en spil Leuenberger had hij toch niet uit het oog verliezen dat de niets te maken. „Die pakten elkaar, toen <i- vs Partijtje boksen tijdens de rust. Een toeschouwer bedreigt de Zwitserse fotograaf Hans Gerben. ik al had ingeschoten", vertelde blonde Piet. Ach ja, het ging wel eens wat hard, maar toch nimmer unfair. Met enige verbazing luisterden wij toen naar hetgeen Oranjes meest voorzichtige spe ler Tonny van der Linden hierop te zeggen had. „Wij hebben nu betaald voetbal hoor en dus flink er tegen aan" sprak de Utrechtenaar. Harde taal van een man, die in de wedstrijd voort durend opvalt door het ontlopen van duels. Drie lijdende Zwitsers In de Zwitserse kleedkamer werd wei nig gesproken. Uitgestrekt op een hou ten rustbank lag doelman Elsener. Steu nend op de schouders van bondsarts Pannekoek en zijn trainer Hahn luid hij een kwartier voor tijd het strijdtoneel verlaten. Driemaal ging Elsener „grog- gy", de derde keer op bijzonder pijn lijke wijze, toen de schoen van zijn landgenoot Leuenberger met volle kracht tegen zijn nier stootte. Terwijl Pariier zijn plaats onder de lat innam en de Helveten een laatste poging onderna men tenminste de eer te redden, lag Charles Elsener kreunend in de kleed kamer, waar zijn landgenoot en vriend Morand sinds augustus rechtsbuiten van Fortuna hem troostte. Morand vertelde Elsener het een en ander over zijn nieuwe clug Fortunadie straks wellicht de beschikking over een twee de internationaal krijgt. Doelman El sener heeft namelijk veel belangstelling voor een contract met de Limburgse topploeg. Naast een geschramd been en de pijn aan de nier van doelman El sener, het opgezwollen kuitbeen van spil Leuenberger liep er in het Feijenoord- stadion een derde Zwitser met een pijn lijk gezicht rond: fotograaf Hans Ger- ber. Hij was het slachtoffer geworden van een zeer wild intermezzo geduren de de rust. Staande naast het zuidelijke doel, kreeg Gerben woorden met een van de toeschouwers op de staantribune, die de Zwitser in onvervalst Rotterdams verzocht ergens anders te gaan staan. Gerben begreep uiteraard niet wat de man bedoelde. Onder geloei van het pu bliek klom de toeschouwer over het hek om zijn verzoek op een andere, meer krachtige wijze aan Gerben dui delijk te maken- Op maat van de vlotte marsmuziek, die het uitstekende muziekkorps „Glo rieus" uit 's Hertogenbosch ten gehore bracht, begon de Rotterdammer een „wild" vuistgevecht. In de Maasstad is de bokssport bijzonder populair en het feit dat daar in het doel twee heren met knap voetenwerk snel om elkaar heen dansten, trok natuurlijk ieders aandacht. Voordat de politie met vier man sterk ter plaatse verscheen, waren er diverse rake opdoffers geplaatst. De toeschouwer werd van het veld geleid. Maar kreeg later toch de gelegenheid om ook het tweede gedeelte van de wedstrijd bij te wonen. De Zwitser ant woordde op de vraag van de politie, of hij een aanklacht wegens mishande ling wilde indienen, ontkennend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7