l iiisternjke ceremonie in de Sint Pieter Verstekelingen mogen naar Nieuw-Guinea Duitse spion gearresteerd giïgas Nationalisatie II Vaderglimlachend en voortdurend zegenendop Sedia Gestatoria de basiliek binnen gedragen Hoge gasten bij de Pauskroning 4 november 1956 Ex-minister dient aanklacht in tegen Parijse bladen Te water geraakt en verdronken Regering onder voorwaarde akkoord Schikkingsvoorstel van de Haagse president aanvaard Jemenitisch lijn- toestel in Italië neergestort PekingNationa listen gebruiken .Het weer. Slachtoffers van het verkeer Hij werkte voor drie bazen Acht doden Belgisch kabinet afgetreden Nieuwe Amerikaanse maanraket op komst Plaatselijk mist Het weer in Europa DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30054 De H. Vader geeft een der Kardinalen de accolade De H. Vader wordt op de sedia gestatoria de St. Pieter binnengedragen ee MORRIS before tfoutwf// Suède dames/herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden> Leeuweriklaan 50 Telefoon 6790 Ülrectle: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» toogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 ut» avonds tel. 21544. PLECHTIGE KRONING VAN PAUS JOANNES XXIII iafli Ten aanschouwen van ruim een kwart miljoen mensen, samengestroomd op het plein voor de Sint Pieter, heeft kardinaal Canali vanmiddag om oen uur de zware driebandige pauskroon, de tiara, geplaatst op het hoofd van paus Joannes XXIII. Plechtigheden, die ruim vier en een half uur hadden geduurd, waren voorafgegaan aan dit hoogtepunt, waarop uit de menigte een donderende ovatie opklonk, waarin de kreet „viva il Papa" leve de Paus overheerste. Kardinalen, bisschoppen, ambassadeurs, prinsen en edelen, en tienduizenden priesters en andere religieuzen en miljoenen gelovigen sloegen de plechtigheid in stilte gade. Op de kleine ruimte die zij voor de basiliek hadden vrijgehouden, presenteerden Itali aanse soldaten, matrozen, militairen van de luchtmacht en Alpenjagers het geweer. De bisschoppen namen hun mijters af en wie op het Sint Pie tersplein ruimte had knielde. Vanaf het aanbreken van de dag, voor heel Rome en voor miljoenen mensen in de gehele wereld de dag van de Pauskroning, hebben auto's, treinen en bussen vandaag een steeds dichter wordende mensenmenigte naar de Sint Pieter gebracht. Toen de regen, die de gehele nacht gevallen was, even voor acht uur ophield, waren reeds vijfduizend mensen op het plein voor de basiliek aanwezig. Korte tijd later werden de deuren van de Sint Pieter, en op een na alle poorten die toegang geven tot Vaticaanstad, gesloten. Alleen de klokkenpoort bleef open om hen die te laat kwamen op vertoon van hun toegangsbewijs in de basiliek toe te laten. Een menigte van meer dan duizend mensen bleef geduldig bij de poort wach ten, vergeefs hopend op een kans om zonder kaart binnen te komen. In de basiliek was inmiddels reeds de luisterrijke plechtigheid van de Paus kroning begonnen. In een feestelijke processie werd Paus Joannes, gezeten op de Sedia Gestatoria glimlachend en voortdurend naar links en rechts zegenend, van de Aula dclle Congregazioni binnendoor naar de Voorhal van de Sint Pieter en van daar in de basiliek gedragen. Te rond acht uur verzamelden de kar dinalen zich in de Aula delle Congre- gazioni in het Apostolisch Paleis, waar zich kleedden in rochet en de lan- roodzijden cappa met hermelijn. ..Te half negen verscheen de Paus, om- uwd door de Anticamera, in deze ?aa 1, waar hij zich liet bekleden met de *aida (een zeer ianKe witzijden toga) m j la',. de pauselijke (koor)mantel Intussen was de cortège reeds in beweging en begaf zich langs de Scala Regia, de Koninklijke Trap, binnendoor naar de voorhal van de Sint Pieter. De stoet was als volgt samengesteld: Voorop gingen Zwitsers. Dan volg den de procuratoren, de apostoli sche prediker, de biechtvader van het hof, de procuratoren der religieu ze orden, de Bussolanti, een kamer heer, die op een kussen de tiara droeg, twee pauselijke koeriers in hun schilderachtige gewaden en hoi- en erekapelaans. Vervolgens kwamen de consistoriale advocaten, de reen ters van het hof van cassatie, de aig- natura, de rechters van de Rota rechtbank in hun mantels gehuld, s Pausen hoftheoloog, de Dominicaan Ciappi; twee gehennkapelaans droe gen de mijters, die de H. Vader ge durende de ceremoniën nodig had, een rechter van de Rota droeg het pauskruis, gevolgd door de Deur wachters met rode hoeden. Hier sloot het H. College aan. Voor de Paus uit schreden de Vorst-assistent bi,j de pauselijke troon, Prins Aspreno Colonna, de Grootfourier markies Sac- chetti, de Opperstalmeester markies Serlupi Crescenzi, de Postmeester-gene- Jaal Prins Leone Massimo en de Pre fect der ceremoniën Mgr. Dante. De H. Vader werd gedragen op de •edia gestatoria tussen de waaiers van struisvogelveren en omgeven door de j.Mazzieri", de dragers der zilveren knotsen en de Zwitserse lijfwacht met helmen en kurassen. Zij hielden de gro te zwaarden op, het symbool der Zwit serse kantons. Terstond achter de H. Vader gingen de officieren der edelgarde onder commando van Prins Mario del Dra- 8o, de commandant der Zwitserse garde Nünlist, van de Palatijnse ere- garde graaf Cantuti di Castelvetri, de commandant der pauselijke gendar- u ?j!e kolonel Bernardo en andere f^gmtarissen. rechter! dtken der Rota en twee aartsbisspb^ den de patriarchen, de assistent bi?P|n en ^schoppen, die met de vice e=e Pauselijke troon zpn ta Nunes de n?erI.enS° M8r- da C?s" lische Kamer rtSOrs?r van de APost°' Opperkamerheer Ma1°rdomus en de te? en'generaals desloten d00r de ab" ten en generaals der religieuze orden Meer dan vijftig landen hebben offi ciële vertegenwoordigingen gezonden, evenals talrijke internationale organisa ties, waaronder voor de eerste maal de O.I.C., de Internationale Katholieke Or ganisaties. Van de buitenlandse aanwe zigen noemen wij: voor Nederland, mr. J. Luns, minister van buitenlandse za ken; België: prins Albert, broer van koning Boudewijn; Luxemburg: prins Felix echtgenoot van groothertogin Charlotte en zijn zoon, prins Karei; Frankrijk: minister Pflimlin; Ver. Sta ten: James Mitchell, minister van ar beid, met de onderminister van buiten landse zaken Robert Murphy en de vroe gere Amerikaanse ambassadeur in Ro me mevr. Boothe Luce; Zwitserland: oud-president Celio; West-Duitsland: de minister van buitenlandse zaken Von Brentano; Engeland: de hertog van Nor folk; Ierland: premier De Valera; Span je: de minister van buitenlandse zaken; Castiella; Monaco: prins Pierre de Po- lignac, vader van prins Rainier; Oos tenrijk: kanselier Raab; de E.G.K.S.: Albert Wehrer; Libanon: de minister van buitenlandse zaken Oweini. Voorts waren o.a. de Spaanse troonpretendent, Don Juan, en ex-koningin Joan van Bul garije aanwezig. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns, die als hoofd van de bij zondere Nederlandse missie vandaag te Rome de kroningsplechtigheden heeft bijgewoond, heeft gisteren met de Ita liaanse premier, tevens minister van buitenlandse zaken, Fanfani, bespre kingen gevoerd. Hierbij was tegenwoor dig de nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur in Italië, mr. IV. F. L. graaf van Bylandt. Twee jaar zijn voorbij gegaan sinds °e Hongaarse opstand door het Rode Leger werd onderdrukt. In die twee Jaar is geen verbetering gekomen in net lot van het moedige Hongaarse volk. De communistische onderdruk king wordt met onverminderde kracht voortgezet en de buitenwereld schijnt de Hongaren niet te kunnen redden. Nu en dan wordt er in de Verenigde Naties nog wat over Hongarije gedis cussieerd, maar de volkerenorganisa tie is onmachtig gebleken ten aanzien van de verschrikkelijke tragedie die zich hier aan de grens van de Wester se wereld afspeelt. zuUen wij die zondagochtend ons de11 ta7l 4 n°vember 1956 toen ï?oednlJjSi W,elijke berichten uit tnpn hon bereikten. Hoe waren wij nnZn vt ™;et de nood van de Hon- stonof, nood is intussen ge stegen^ al horen wij met meer zo veel over Hongarije. Hoe lang zal dit volk nog onder het communistische juk ge bukt moeten gaan? Wij kunnen slechts hope Ti dat het de fcvacht Qegeveii zal worden de beproevingen te dooistaan, tot eens het licht van de vrijheid zal dagen. en congregaties en een peloton Zwit sers. In de voorhal der Vaticaanse basiliek zette ae Faus zich op een troon, die op geslagen was voor de H. Deur. Daar ontving ny de eerbewijzen en begroetin gen van de leden van het Vaticaans ka pittel en de^ aan de St.-Pieter verbonden geestelijkheid. De Italiaanse regeringsdelegatie, ge leid door premier A intore Fafani, arri veerde om «en over negen, geruime tijd te laat, m de Sint Pieter. In de basiliek Het volgende deel der ceremoniën speelde zich in de basiliek af. In de kerk gekomen werd de Paus naar de Drie- vuldigheidskapel gebracht, waar het Allerheiligste stond uitgesteld. Na de adoratie besteeg Z.H. weder de sedia gestatoria en begaf zich naar de be lendende kapel van St.-Gregorius, waar wederom een troon stond Daarop geze ten ontving Joannes XXIII de gehoor zaamheidsverklaring van de kardina len, aartsbisschoppen, bisschoppen, ab ten en penitenciërs, welke hij allen de Apostolische zegen gaf. Na beëindiging dezer ceremome zette de Paus de terts uit het brevier in en terwijl deze door het pauselpk koor ge zongen werd, bekleedde Z.H. zich met de paramenten voor de plechtige Mis. Deze paramenten verschillen m feite niet van die, welke iedere bisschop ge- durende een pontificale Mis draagt. Een (niet belangrijke) bijzonder- heid is jlechts, dat de Paus de ,,fa- no" omkreeg, een zeer brede, zijden, geplisseerde dubbele kraag, waar van de onderhelft over de albe gaat en de bovenhelft over het kazuifel. Voor zover wfj weten, is de afkomst ervan onbekend. (Vervolg op pagina 2 Een Parijse rechtbank heeft gisteren André Morice's aanklacht wegens las ter tegen drie Parijse bladen niet-ont- vankelijk verklaard, aldus meldt Reu ter. Morice, een voormalige Franse mi nister van defensie, die een aanne mingsmij. bezit, is door de communis tische l'Humanité en de linkse week bladen L'Expresse en France-Observa- teur beschuldigd van collaboratie met de Duitsers tijdens de oorlog. De recht bank was van mening dat bewijsstuk ken van ruim tien jaar oud in een las- terzaak niet meer aangevoerd kunnen worden. Een tweede aanklacht van Mo rice tegen de bladen, nu wegens laster dat hij als minister voor zijn firma voor deel bij de aanleg van de elektrische Morice-linie in Algerije zou hebben ge trokken, werd echter wel in behande ling genomen. Hoge legerofficieren ge tuigden gisteren dat Morice's firma geen aandeel in de werken aan de Mo rice-linie heeft gehad. De vierentwintigjarige Van der Zee uit Groningen is maandag per fiets in het water van het Lopendediep te Gro ningen geraakt en verdronken. Toen hij op het droge was gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft het schikkings voorstel van de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wit- sen Elias, in het kort geding over de zevenendertig naar Indonesië te ruggezonden verstekelingen aange nomen. De verstekelingen zullen als vrije mensen in Nieuw-Guinea aan land kunnen gaan. Tijdens de zeer korte zitting, waarmee het kort ge ding vanmorgen onder grote belang stelling werd besloten, gaf mr. Ma- ris, de raadsman van de versteke lingen, op een vraag van de presi dent te kennen dat de verstekelin gen zonder enig voorbehoud deze op lossing van hun zaak zullen aanne men. Mr. G. J. Scholten, de landsadvocaat die optrad namens dc staat der Neder landen, legde in antword op het schik kingsvoorstel yan de president de vol gende verklaring af. „De regering heeft de mogelijkheid om de verstekelingen naar Neder- lands-Nieuw-Guinea over te brengen, ernstig overwogen. Zij blijft in be ginsel van mening dat deze mensen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar 't land van insche ping behoren te worden teruggezon den. De door de president gesugge reerde ontwikkeling zou echter vol strekt incidenteel zijn, zowel wat be treft de houding van de regering je gens verstekelingen en anderen die langs niet legale weg naar Nederland komen als ten aanzien van vestiging van Indonesiërs in Nederlands-Nieuw- Guinea. Daarbij zou in overeenstem ming met de desbetreffende medede ling van de president vaststaan, dat een bereidverklaring geen precedent schept, zodat door niemand daaruit mag worden afgeleid dat de door de regering ingenomen rechtsopvatting, in het bijzonder wat betreft artikel 24 van het Uniestatuut, ook maar enigszins is prijsgegeven. Bij de behandeling van de interpel latie van mej. ten Broecke Hoekstra is door de minister van justitie aangege ven dat de regering haar standpunt na der zou bepalen, indien zich nieuwe omstandigheden voordeden. Zulk een omstandigheid is het schikkingsvoorstel van de president zoals dit gevolgd is door de uitgesproken wil van de ver stekelingen om naar Nieuw-Guinea te gaan. Al deze omstandigheden in aan merking nemend, en uitdrukkelijk sti pulerend is de regering in dit bijzonde re geval bereid het schikkingsvoorstel te aanvaarden." Daarna werd formeel door mr. Ma- ris om royement verzocht van de vor dering die hij had ingesteld. De verste kelingen zullen nu dus door de Johan van Oldenbarnevelt naar Nieuw-Guinea worden gebracht. Het is nog niet pre cies bekend wanneer het schip Nieuw- Guinea zal aandoen. De Westberlijnse politie heeft gisteren volgens Reuter meegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeer geslepen spion, die achtereenvolgens of tegelijkertijd voor drie opdrachtgevers heeft ge werkt, heeft gearresteerd. De arrestant, de 37-jarige Alexander Fuss, werkte in de tweede wereldoorlog als geheim agent voor de Duitse contra-spionage dienst, onder admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geallieerden zijn dien sten aan. Deze werden aanvaard en hjj werd agent van een Westerse geheime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw over stag. Hjj werd spion voor de Russische geheime dienst. In 1956 meldde hjj zich bij Westber lijnse autoriteiten met het verhaal, dat hjj ontvoerd en naar Oost-Duitsland was overgebracht, waar hij tot een langduri ge gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit door de Russirche geheime dienst verzonnen verhaal werd indertijd ge loofd; Fuss mocht als politieke vluchte ling in West-Duitsland blijven. De spion zou bekend hebben, dat h{j maandelijks spionageberichten zond aan het Sovjet- hoofdkwartier in Oost-Berlijn, waarvoor hij per rappbrt duizend Mark kreeg uit betaald. Een DC-3 van de Jemenitische lucht vaartmaatschappij is gisteravond kort na het vertrek van Rome naar Belgra do op honderd kilometer ten noordoos ten van de Italiaanse hoofdstad op de Monte Maggio brandend neergestort, aldus bericht Reuter. De acht inzitten den kwamen allen om het leven. Onder de vier passagiers bevonden zich de directeur-generaal van het Je menitische ministerie van buitenlandse zaken, Sajed Mohammed Asjani, en twee Roemeense tandartsen, die ko ning Ahmad van Jemen hadden behan deld. De bemanning bestond uit twee Jemenieten en twee Joegoslaven. Radio-Peking heeft vandaag volgens UPI verklaard, dat de nationalistische artillerie, die gistermiddag om drie uur het vuur van de kustbatterijen op het vasteland beantwoordde, gebrnik heeft gemaakt van gasgranaten. Dit gebruik van gifgas door de nationalisten heeft tot gevolg gehad dat veertien commu nistische soldaten uitgeschakeld werden, aldus het bericht van radio-Peking. Radio-Peking noemde het incident met het gifgas bijzonder gevaarlijk en vestig de er de aandacht op dat het zich voor gedaan heeft kort na de besprekingen van Dulles met Tsjang Kai Sjek, en kort nadat in nationalistisch China gro te hoeveelheden Amerikaanse munitie zijn- aangekomen. „Daarom is het een buitengewoon ernstig incident", aldus het communistisch radiostation, dat geen enkele aanduiding gaf van het type gas dat gebruikt zou zijn. De Belgische premier Gaston Eyskens heeft vandaag aan koning Boudewijn het ontslag van zijn katholieke minderheids regering die vier maanden geleden werd gevormd aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat Eyskens een kiach- tigei regering van katholieken en libe ralen zal vormen, aldus meldt Reuter. Officieel is olgens Reuter in Washing ton meegedeeld, dat Amerika over en kele dagen een derde maanraket zal lanceren. De kans dat de raket werke lijk in de nabijheid van de maan komt, wordt kleiner dan een op vijfentwintig geacht. Het wetsontwerp tot nationalisatie van Nederlandse bedrijven, dat bij het Indonesische parlement is ingediend, komt niet als een donderslag bij hel dere hemel. Immers, de talloze beper kingen die het Nederlandse bedrijfs leven in Indonesië vooral na 3 de cember 195 7 in de weg zijn gelegd en die in vele gevallen al praktisch neer kwamen op een feitelijke nationali satie, kunnen in een land waar de anti-Nederlandse politiek van de over heid het gezonde verstand tot eigen nadeel overheerst, slechts worden ge volgd door een radicale maatregel als formele nationalisatie. Deze zal naar het ons voorkomt in de gegeven om standigheden dan ook door niets en niemand meer kunnen worden tegen gehouden. Het is derhalve nu wel zon neklaar dat de hoop, die hier en daar nog werd gekoesterd, dat bij de In donesische overheid een beter begrip zou groeien vobr de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in Indo nesië, waaruit dan een overigens ten voordele van beide soepeler beleid zou voortvloeien op velerlei gebied, ijdel is geweest. Was tot nu toe de weg te rug, hoewel onwaarschijnlijk, nog steeds mogelijk, deze weg wordt door een nationalisaüewet geblokkeerd. Overigens blijven er in verband met de voorgenomen nationalisatie nog vele vragen open. Zo moeten de Ne derlandse bedrijven die zullen worden genationaliseerd nog worden aange wezen. Wil dat zeggen dat er bepaalde bedrijven niet of althans nóg niet wor den genationaliseerd? Beseft Indone sië wellicht dat het nog niet over vol doende (zowel kwantitatief als kwali tatief) krachten beschikt om de lei dende posities in het genationaliseer de bedrijfsleven voldoende te bezet ten? Voor de eventueel nog niet aan de beurt zijnde bedrijven lijkt het ons dan echter uitstel van executie. Dan is er verder de schadeloosstel ling. Zal deze op een reële basis en zo vlug mogelijk worden vastgesteld en ook zo vlug mogelijk worden afgewik keld zoals het bij een nationalisatie betaamt? Vooral de basis voor de schadevergoeding zal tot moeilijkhe den aanleiding kunnen geven. Men zal in dit verband niet mogen verge ten dat vele maatregelen van de In donesische overheid en de onveilige toestand in Indonesië na de souverei- niteitsov er dracht aan vele bedrijven fnuikende en bijna aan alle ernstige schade heeft toegebracht. De uitlating van de regeringsgezinde dagbladen in Djakarta, dat over com pensatie alleen kan worden gespro ken „nadat West-Irian aan Indonesië is overgedragen", is overigens teke nend voor de politieke en dus onzake lijke sfeer waarin de bepaling en de afwikkeling van de schadevergoeding zullen beginnen. Advertentie BAR1EUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met plaat selijk mist. Weinig wind en lagere temperaturen. Zon: 7.40-17.06. Maan: 14.1L Station Helsinki StocKüolm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome neersl. Weer temp. afgel. 7 u. v.m. 24 uur geheel bew. 7 2 regen 7 12 Lwaar bew. 5 0 zwaar bew. 9 0 regenbui 9 0.2 regen 9 2 mist 8 2 zwaar bew. 9 4 licht bew. - 10 0 motregen 5 3 regen 9 4 regen 8 4 regen 9 10 regen 8 7 geheel bew. 3 0 geheel bew. 5 0.6 regen 4 0.2 regen 11 14 Op de Wekeromseweg in Ede is maan dagmorgen een militaire drietonstruck bij een inhaalmanoeuvre in de berm terecht gekomen 'en daarna tegen een boom gebotst. De chauffeur, de twin tigjarige dienstplichtige soldaat W. Snoek uit Naarden, is kort na het on geval in het Julianaziekenhuis te Ede overleden. Hij was ongehuwd en ingedeeld bp het 103-intendance bataljon te Ermelo. In het Zuiderziekenhuis te Rotter dam is overleden het negenjarige meis je Johanna Borremans aldaar, dat maandag tegen twaalven, toen zij van school onderweg was naar huis, bij het oversteken van ie Dorpsweg door een vrachtauto werd mngereden. Zij kreeg een der wielen over zich heen en moest met ernstige verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Vele familieleden van de H. Vader woonden de kroning bij. Op de voorgrond twee broers en een nicht van de Paus. Op tweede rij in het midden zijn zuster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1