Democraten in V.S. boeken winst Republikein gouverneur in sleutelpositie York Overwinning der Democraten Vliegtuig met kernwapen neergestort Kardinaal Roncalli in de boot „Roma Hoofdgebouw vliegveld van Brussel door een felle brand ten dele verwoest Helikopter redt twee mensen van de verkeerstoren Radio-actieve gordel boven Scandinavië Consternatie op congres van blinden 25 personen bewusteloos door kolendampvergiftiging Vakantie met rassenscheiding voor geredde mijnwerkers BIJ GEHOUDEN VERKIEZINGEN Projectiel niet ontploft VUURZEE OP MELSBROEK Tas met f 1500.- verloren Nasser heeft een nieuw damplan Aanbod van Amerikaans gouverneur Het weer. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30055 De verkiezingen die gisteren in Amerika zijn gehouden, hebben, over het geheel genomen, zeer sterke winst opge leverd voor de Democratische Partij. Maar in de staat New ork, die in het Amerikaanse politieke bestel een sleutel positie inneemt, hebben de Republikeinen reden tot juichen, want hun kandidaat, Nelson Aldrich Rockefeller, is daar tot gouverneur gekozen. En al stond het presidentschap van de Verenigde Staten niet op het spel, het is duidelijk, dat de uitslagen van gisteren belangrijke consequenties zullen heb ben voor de verkiezingen van 1960, wanneer er wel een nieuwe president wordt gekozen. Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiuniii Piloot omgekomen hetwrak„ttmteC!jteneel VerZ°°ht Het zeer moderne hoofdgebouw van het Brusselse vlieg veld Meisbroek is gisteravond door een felle brand gedeel telijk in de as gelegd, aldus meldt Reuter. Het totale aantal brandweerbrigades dat Brussel kan opbrengen, kon de strijd tegen het vuur aanvankelijk niet aan, doordat de brandkranen in het gebouw nog niet waren aangesloten. Een brandweerman liep ernstige verwondingen op en aan tien van zijn collega's moest eerste hulp worden verleend voor lichtere brandwonden. Ziekenfondspremie voor bejaarden hoger? Eerlijke scholier zorgt voor opluchting Kolonel AREF in Bagdad gearresteerd Hij zou de veiligheid van Irak in gevaar hebben gebracht Koning Hoessein voor vakantie naar Europa? Algemene bezorgdheid over de Russische kernproeven Nooit alcohol gebruikt JONGEMAN NA DRINKPARTIJ OVERLEDEN Tragisch sterfgeval te Eindhoven ee MORRIS '6eforeyot/óvy/ STÜRKA SPORTKLEDING Toenemende wind VROUW DOOR BUS OVERREDEN Het weer in Europa Een uiterst merkwaardige foto van Paus Bij de Amerikaanse verkiezingen van gisteren hebben de Democraten grote successen geboekt, al staat er dan ook één spectaculair Republikeins succes tegenover. De Republikeinse overwinning in de staat New York weegt echter geenszins op tegen de nederla gen die de Republikeinen elders hebben geleden. Ook gedurende de laatste twee jaar van zijn regering zal Eisenhower moeten werken met een Congres dat in meerderheid Democratisch is. De Demo cratische meerderheid zal zelfs aanzien lijk groter zijn dan tevoren. Democra ten zullen de machtige Senaatscommis sies beheersen, en de president zal meer- dan ooit te voren rekening hebben te houden met de Democratische wensen. De Amerikaanse verkiezingen van gis teren waren zogenaamde „off-year elec tions", d.w.z. verkiezingen waarbij het Residentschap niet op het spel stond, ■^aar de uitslag van deze verkiezingen «fcoft een aanwijzing voor 1960. De kans T>r>mrhmc.rka over twee jaar weer een president krijgt, is aan zienlijk gestegen, nu de Democratische partij Cl6 laatste jaren nog aan populari- teit bijkt gewonnen te hebben. Een recent amendement op de Amerikaanse grond wet srhriift voor, dat een president niet meer dan twee termijnen aan het be wind kan blijven. Eisenhower kan zich dus straks niet herkiesbaar stellen. Bo vendien moet men met vergeten, dat Eisenhower in 1956 zijn overwinning te danken had aan zijn persoonlijke pop lariteit, en niet aan die van zijn par«J- pit bleek wel duidelijk uit het feit, dat de Amerikanen twee jaar geleden tege lijk een Republikeinse president en een Democratisch Congres kozen. Eisenho wer had zijn persoonlijk succes ook te danken aan het feit dat de verkiezingen Plaats vonden ten tijde van een bijzon der ernstige internationale crisis. (Hon garije en het Midden-Oosten). Het elec toraat vond het geen „time for a change". Men moet de paarden niet verwisselen hl het midden van de stroom. Vice-president Nixon zal in het Re publikeinse kamp ernstige concur rentie gaan ondervinden van Nel son A. Rockefeller, die gisteren beslag wist te leggen op het gouverneurschap van de staat New York. Nixon is niet langer de „heir apparent", de politieke erfgenaam van Eisenhower. De vice-pre sident heeft feitelijk de leiding gehad Van de Republikeinse verkiezingscam pagne, en in die campagne heeft hij op timistische voorspellingen gedaan die geenszins zijn uitgekomen. Nixon zou Wel eens persoonlijk verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de neder laag van de Republikeinen. Dat in de staat New York een Republikein goe- verneur is geworden, is niet Nixons verdienste. Dit succes was aan de per soonlijke kwaliteiten van Rockefeller te danken. Rockefeller is trouwens welis waar een partij-genoot van de vice-pre sident, maar de opvattingen van de bei de politici lopen nogal sterk uiteen. Rockefeller is een „modern Republican d.w.z. een Republikein met vrij vooruit strevende ideeën, terwijl Nixon er zeer conservatieve denkbeelden op na houat. Vervolg op pagina 3) niimiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii bonfm„^mer'kaanse middelzware B-47 aan booraef®er met een kernwapen na de start8gisteren in Texas dadelijk gestort, aij,, brand geraakt en neer- Pen ontplofte8 „-ericht Reuter. Het wa- vaar voor de en er was Keen Re- luchtmacht te «revinR' aldus heeft de maakt. Als Wasl"ngton bekendge- echter hlchtm»ob?r8snlaatregel werd zicVïuef0 vV'er inzittenden wisten drie stellen n„-,errnen In veiligheid te het leven c'e piloot, kwam om van een vr toestel was opgestegen reikte een hgVe d bij Abilene Het be- êtórtte Icht tn8 /an 450 meter en neer. k,1ometer van de startbaan Wat de gisteren behaalde overwinning van Rockefeller betekent, dat zijn ri vaal, de 66-jarige W. Averell Harri- nian, die sinds 1955 de staat New York heeft bestuurd en die tijdens de „New Deal"-periode van Roose elt hoge re geringsposten heeft vervuld, thans is uitgeschakeld als mededinger naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. Tegelijkertijd komt er met Rockefeller een belangrijke aspi rant naar de Republikeinse kandidatuur naar voren en als zodanig vormt hij een ernstige bedreiging van vice-president Richard M. Nixon, die tot dusver de nagenoeg onbestreden favoriet van de Republikeinse partij was. Niet minder belangrijk is in dit verband de neder- laaf-, die de Republikein William Knowland heeft geleden bij de verkie zing van een nieuwe gouverneur van Californië. Zijn onvermogen om de Democraat Edmund G. Brown van een overwinning af te houden zal voor zijn politieke as piraties een even koude douche zijn als de uitslag in New York dat is voor die van de Democraat Averell Harriman. Niet alleen „de strijd tussen de beide miljonairs" (de familie Harriman heeft een fortuin verdiend in de spoorwegen, de familie Rockefeller in de olie) is in New York overigens ten gunste van de Republikeinen uitgevallen. Ook de De mocratische kandidaat voor de Senaat, Frank Hogan, heeft zijn meerdere moe ten erkennen in de Republikein Kenneth Keating. Op het spel stonden gisteren 33 zetels in de Senaat, 432 zetels in het Huis van Afgevaardigden, het gouverneur schap in 32 staten en verder talrijke plaatselijke functies bij de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht. Om de absolute meerderheid te verwerven zou een van beide partijen in totaal 50 zetels moeten behalen in de Senaat en 219 in het Huis van Af gevaardigden. (Deze cijfers wijken af van die in het verleden, omdat Alaska intussen als staat van de unie is erkend. In Alaska worden 25 november a.s. voor {Vervolg op pagina 3) Nelson Aldrich Rockefeller Van het gebouw, dat ongeveer 55 mil joen gulden heeft gekost en waarvan de bouw nog niet geheel gereed geko men was, Is de rechter helft met inbe grip van de verkeerstoren geheel ver woest. Er werden geen vliegtuigen be schadigd. Voor vandaag zijn noodmaat regelen getroffen om het verkeer gaan de te houden. iimiiiuiimiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid voorgesteld de ziekenfondspremie voor bejaarden te verhogen. Deze verhoging is nodig geworden, aldus de raad, ge zien de stijging van de kosten voor medische zorg. Wanneer dit voorstel wordt goedge keurd zullen de bejaarden, die een in komen hebben tot f 2520 per jaar in plaats van 67 cent 82 cent per week moeten betalen; zij wier inkomen ligt tussen f 2520 en f 3530 f 1.64 in plaats van f 1.34. Bij de in Amerika gehouden verkiezingen bracht president Eisenhower zijn stem uit te Gettysburg, in aanwezigheid van de republikein Earl Pitzer (links). De brand ontstond kort na tien uur en. is ontstaan ten gevolge van °en ontploffing van een oliekacheltje in de lokalen van de weerkundige dienst geweest. De brand breidde zich snel uit tot de passagiershall en de verkeers toren. Volgens ooggetuigen bereikten de vlammen een hoogte van vijftig meter. In de verkeerstoren werden twee mensen door het vuur verrast en zii vluchtten naar het dak. De grote ladder van de brandweer was ander halve meter te kort om bij deze mannen te komen, waarna besloten werd van een helikopter gebruik te maken Het hefschroefvliegtuig dat de mannen van het dak redde, werd bestuurd door de piloot Gerard Tremerie van de Sabena, die tijdens de overstro mingsramp in februari 1953 in Neder land tientallen mensen heeft gered. Acht andere mensen die door het vuur in het zes verdiepingen tellende ge bouw, dat uit beton, staal en hout is opgetrokken waren ingesloten, kon den wel met behulp van brandweer- ladders in veiligheid worden gebracht. Het laatste vliegtuig dat voor de brand van het vliegveld vertrok, was dat naar Montreal en New York. Het toestel startte om tien uur 's avonds, enkele minuten voor het uitbreken van de brand. De lijntoestellen uit Londen Parijs, Amsterdam en Frankfort zijn veilig geland in het schijnsel van het brandende gebouw. De passagiers ver lieten door een geïmproviseerde douane- en immigratiecontrole het terrein. Maandagmorgen deed een bewoner van de Walenburgerweg te Rotterdam aangifte bij het politiebureau aan de Oostervantstraat, dat hij op de kruising Bentincklaan-Statentunnel een akten'as met ruim 1500,- had verloren van zijn fiets, 's Middags kon de politie de ver liezer in contact brengen met de eerlij ke vinder. Het vas de vijftienjarige scholier Frits Legger, die de tas had opgeraapt en de afdeling gevonden voorwerpen aan het hoofdbureau van po litie telefonisch .iervan in kennis had gesteld. De verliezer heeft de tas met inhoud teruggekregen. Joannes XXIII uit de periode, dat hij nog patriarch van Venetië was. Men ziet hem, gezeten in een boot, die de naam „Roma" draagt voor de ingang van zijn Venetiaans paleis, kenbaar aan het wa pen boven de ingang. De toekomstige Paus in de boot „Roma", een aardige, overigens volstrekt toevallige illustratie van het begrip „Pastor et Nauta". Zoals men weet is dit de term, waarmee deze nieuwe Paus in de veelbesproken voor spellingen van Malachias wordt aangeduid. Radio Bagdad heeft volgens A.F.P. een bekendmaking van de Iraakse le gerleiding omgeroepen, waarin de ar restatie wordt meegedeeld van kolonel Abdel Salem Aref, die in de eerste, na de revolutie in Irak gevormde regering vice-premier en onder-minister van bin nenlandse zaken was. Kolonel Aref, die als aanhanger van de Egyptische pre sident Nasser bekend staat, werd kort geleden van deze functies ontheven en tot Iraaks ambassadeur te Bonn be noemd. Hij is gisteren te Bagdad ge arresteerd, waarheen hij, zonder toe stemming van zijn regering, was terug gekeerd. Kolonel Aref Zal, blijkens de bekend making, terecht staan wegens het „in gevaar brengen van de veiligheid der republiek." Kolonel Aref heeft alvorens naar Bonn te vertrekken, een onder houd gehad met premier generaal Kas- sem. Na afloop had hij tegenover ver slaggevers verklaard, dat er geen enkel meningsverschil tussen hem en Kas sein bestond. Naar volgens U.P.I. in diplomatieke kringen in Amman verluidt zal koning Hoessein van Jordanië binnenkort naar Europa gaan om zijn 24ste verjaardag te vieren met zijn moeder, koningin Zein, die reeds enige tijd in Zwitser land vertoeft voor een medische behan deling. De enthousiaste ontvangst die de jonge vorst sinds de Iraakse opstand op verscheidene plaatsen in zijn land ten deel viel, zou hem hebben aangemoedigd een korte vakantie te nemen. Het instituut voor onderzoekingen van het Zweedse ministerie van defensie heeft gisteravond meegedeeld, dat door Russische atoomproeven de radio-acti viteit van de lucht boven Zweden vijf maal zo groot was als ooit is vastge steld, aldus meldt U. P. I. Het insti tuut meldt, dat een radio-actieve gordel op een hoogte van tien kilometer boven Scandinavië hangt. Het waar schuwt ervoor, dat de winter-regens en de sneeuw ongetwijfeld het niveau van de radio-activiteit vlak boven de grond op gevaarlijke wijze zouden kunnen doen toenemen. Het communiqué voegt er echter aan toe, dat het niveau van de radio-activiteit vlak boven de grond op het ogenblik nog normaal is. Dit communiqué zonder precedent weerspiegelt de algemene bezorgdheid in Scandinavië over de Russische kern proeven, die op minder dan 1500 kilo meter van de noordgrens van Zweden, Finland en Noorwegen zijn genomen. In Denemarken zei een woordvoerder voor het Deense ministerie van volks gezondheid, dat Ie radio-activiteit tus sen 14 en 20 oktober tienmaal zo groot was als normaal boven Kopenhagen en Aarhuus, sedert de Russische proefne mingen weer waren begonnen. Die toe name was echter niet zo groot als na vorige Russische proeven. De Verenigde Arabische Republiek zal in de Syrische provincie een reus achtige dam in de Eufraat bouwen, die ongeveer twee miljard gulden zal kosten, aldus meldt Reuter. Een geval van kolendampvergiftiging dreigde dinsdag grote conster natie te veroorzaken op een blindencongres te Helmond. Een honderd zestigtal blinden uit Noord-Brabant was te Helmond op een terdege door het plaatselijk comité aldaar voorbereide reünie bijeen. Met autobussen werden de per trein gearriveerde blinden onder bekwaam geleide van leden van het blindencomité en E.H.B.O.-ers der plaatselijke B.B. naar feestzaal Van Vilsteren in het centrum der stad overgebracht. Na een verwelkoming door burgemeester dr. J. C. Sweens en een toespraak door pater Othmarus O.F.M. Cap. werd het ontspanningsprogramma geopend door het orkest van het gemeentelijk politiekorps. Voor gasten en gastheren aan een gemeenschappelijke maaltijd zou den gaan aanzitten, ontstond grote con sternatie, toen in en buiten de feest zaal een vijfentwintig tal personen het bewustzijn verloren. Merkwaardig was, dat de meeste slachtoffers vielen onder degenen, die zich buiten de zaal en in de buitenlucht begaven. Hieronder be vonden zich slechts twee of drie blin den. De E.H.B.O.-ploeg der B.B. kwam onmiddellijk in actie en waarschuwde ook enkele geneesheren. Dezen consta teerden vrijwel direct kolendampvergif tiging bij de slachtoffers en lieten de bui ten bewustzijn blijvende personen per ambulance-auto's en andere voertuigen naar het St.-Lambertusziekenhuis over brengen. Na geneeskundige behandeling aldaar konden na verloop van een uur allen op één na wordei heengezonden. De oorzaak van de vergiftiging was spoedig ontdekt. Door een mankement aan de schoorsteen van de centrale verwarmingsinstallatie in het zalen complex, waren tegelijk met de hete lucht afvoergassen in de feestzaal terechtgekomen. Bij het controleren van de verwarmingsinstallatie was de exploitant van het café-restaurant, de heer Th. Van Vilsteren, zelf in de kelder bewusteloos geraakt. Hij was na enkele uren bedrust de gevolgen te boven. De blinden werden allen naar de aan grenzende zaal van het café-restaurant Atgier overgebracht, waar zij de ver dere middag van het feestprogramma hebben genoten. Omstreeks zeven uur werden zij met diverse vervoermidde len naar hun haardsteden terugge bracht. De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Marvin Griffin, heeft onder de indruk van de mijnramp die kortgeleden in het Canadese plaatsje Springhill plaats had en de dramatische redding van negentien mijn werkers ruim acht dagen na de explosie in de mijn deze negentien mannen een gratis vakantie op een eiland in Georgia aangeboden, aldus meldt United Press International. Later vernam Griffin echter dat een van de mijnwerkers, de 46-jarige Maurice Ruddinck, die vader van twaalf kin deren en een populaire figuur is in Springhill, „voor ruim vijftig procent neger" was. De Amerikaanse gouverneur maakte toen het onderscheid dat Ruddinck kon meedoen op basis van rassenscheiding. iiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiH In Eindhoven heeft zich een tragisch sterfgeval voorgedaan, dat voor de po litie aanleiding werd een onderzoek in te stellen. De 19-jarige jongeman P. J. was in een café in contact gekomen met een Amerikaanse militair, die uit Frank rijk met verlof was en heeft toen in diens gezelschap zoveel alcoholhouden de drank gebruikt, dat hij na thuis komst overleed. De iongeman had nog niet eerder sterkedrank gedronken. De politie heeft het aanvankelijk in beslag genomen stoffelijk overschot weer vrijgegeven. Vast staat dat van gebruik van methylalcohol geen sprake is ge weest. A avertentt» BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met hier en daar mist en later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 7.42-17.04. Maan: 1.11-14.39. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiim Dinsdagmiddag is de 64-jarige wiel- rijdster mevrouw van der V.-van R., uit Sittard toen zij linksaf wilde slaan op het stationsplein te Sittard. gegrepen door een achterop rijdende autobus. Het slachtoffer werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij spoedig na aankomst overleed. Ruddinck heeft een verslaggever van U.P.I. verteld dat sommige van zijn collega's zo kwaad over die discrimi natie waren, dat zij zeiden dat zij niet zouden gaan als Ruddinck gedwongen werd een afzonderlijke vakantie te ac cepteren. „We hebben de acht dagen durende kwelling onder .e grond sa men doorgemaakt en we behoren ook gezamenlijk .net vakantie te gaan", zo was de mening an zijn kameraden. Maar Ruddinck heeft zijn collega's dermate bepraat, dat ze er thans mee akkoord gaan gescheiden van elkaar in de Verenigde Staten op verhaal te komen. neersL Station Weei temp afgeL 7 u. vjn. 24 uur Helsinki geheel bew. 5 0 Stockhom regen 7 1 Oslo regen 5 4 Londen geheel bew. 9 1 Amsterdan zwaar bew. 6 1 Part)» zwaar bew. 8 0 Nice half bew. 12 0 Berll]n motregen 6 0.5 Frankfun geheel bew. 7 0 München mist 3 03 Zürlch mist 5 1 Genève mist 2 0 Locarno zwaar bew. 1 0 Wenen zwaar bew. 3 0 Innsbruck geheel bew. 6 2 Rome mist 5 0 Madrid onbewolkt 9 0 Mallorca onbewolkt 11 0 Algiers mist 15 0 BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tMrectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Soverln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1