Geen wijziging buitenlandse politiek van Y.S. Rockefeller een concurrent voor de kandidaat voor het presidentschap Nixon KARD. FELTIN vertelt over het Conclaaf Kard. Feltin zal kwestie der priesterarbeiders opnieuw in Rome aan de orde stellen Algerijn in Bad Godesberg van auto uit beschoten Laatste bruid van de Slatuintjes Drie mijnwerkers in België gedood Franse troepen Tunesië binnen gedrongen Paus Joannes bevreesd voor de bureaus der Romeinse administratie PTT-bestellers aan een wisse dood ontsnapt BOOTJE NOG EENMAAL MET DE OVERHAAL POLITIEKE AANSLAG Vertegenwoordiger in Duitsland van de rebellenregering Schipper dodelijk getroffen door vallende zuig- inrichting Het weer. NA DE REPUBLIKEINSE VERKIEZINGSNEDERLAAG Vier anderen gewond NIEUW. De toelating der 37 op Nieuw-Guinea D-trein in Venlo grijpt lorrie Mevrouw Julia Rajk terug in Boedapest 'S De Gaulle spreekt met Diefenbaker &ee MORRIS 'tbefore por/tfup/ Falcon wollen Tweedjassen Weinig wind Het weer in Europa Kvclyn Tlirmaiis ELEGANTE TASSEN EN 6Y0UX DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 O 82sfe JAARGANG No. 30056 - President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Republikeinse nederlaag bij de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres geen ver andering in de grondslagen van de Amerikaanse buiten landse politiek inhoudt, aldus meldt Reuter. In antwoord op de desbetreffende vragen zei Eisenhower voorts dat voor Zover het hem aanging Amerika's houding tegenover com munistisch China eveneens niet verandert zolang China Amerikaanse burgers, wier vrijlating al twee jaar geleden beloofd is, blijft gevangen houden en meer voor Amerika onverteerbare dingen blijft doen. Pullovers Vesten Shawls Handschoenen Hoeden Indonesische regering heeft geen bezwaar Grote sortering wollen mutsen Bij iedere jas een passende tas ROCKEFELLER President Eisenhower zei niet te kun- Ben verklaren waarom de- Republikei nen een dergelijke nederlaag over de *''5.'^ Rehele linie leden, maar hij wilde Ni- s!|l *ons verklaring dat de Republikeinen f ipSSSys' -aJSfc needs nu voor de presidentsverkiezin- Ken van I960 moeten gaan vechten als WÈ&' Bet hun niet slecht wil vergaan, onder- ggRf - schrijven. Voorts was Eisenhower van niening dat het Amerikaanse volk hH •noet bezuinigen als men grote moei- lükheden wil vermijden. Oe president *ei ten slotte geen moeilijkheden te lüi IRMI Verwachten nu de Democraten hun meerderheid in beide huizen vergroot hebben. Hy zei altijd al met een door Jje Democraten beheerst congres ge handeld te hebben op een manier die hy het best voor het land achtte. On danks de nederlaag van zijn partij scheen de president in een uitstekend humeur. De einduitslag van de verkiezin gen voor de Amerikaanse Senaat is als volgt: 62 Democraten en 34 Re publikeinen. Er moeten nog twee senatoren door Alaska worden aan gewezen. Bij de verkiezingen van dins dag zijn 26 Democraten en acht Re publikeinen gekozen. De Democraten wonnen dertien zetels, namelijk voor Siana m Califqrnië. Connecticut, In diana, Maine. Michigan. Minnesota, Nevada, New Jersey, Ohio, Utah eri Wyoming een en voor West-Virginia twee. 7T i Bij het ter perse gaan van deze editie was de stand voor het Huis van Afgevaardigden: 151 Republikei nen, 283 Democraten en nog twee ze tels onbeslist, waarvan een voor Alas ka. De grote politieke verschuiving naar de Democraten heeft deze Amerikaan se partij de sterkste overheersing over |Jet Congres gegeven sedert Roosevelts New Deal uit de jaren dertig. Presi dent Eisenhower werd gisteren de eer ste Amerikaanse president in de ge schiedenis die tot driemaal toe met Congres moet werken waarin de PPpositiepartjj de sterkste is. Voor Alas- 24 zullen op 25 november nog twee "ênatoren worden gekozen ên een lid voor het Huis van Afgevaardigden. De samenstelling van de Senaat toont de Sfootste Democratische meerderheid se dert 1940, toen er 65 Democratische Se natoren waren. In dat jaar werd Roo sevelt voor de derde maal president. Jue waarschijnlijke verhoudingen in het Huis van Afgevaardigden tonen de Srootste Democratische meerderheid sedert 1936, toen de partij 333 zetels Bezette. In 1940 telde men 267 zetels. Iri het huidige Congres, dat in januari Bal worden vervangen, is de verdeling: genaat 49 Democraten en 47 Republi keinen, Huis 235 Democraten en 200 Republikeinen. De Democraten zijn van mening dat de economische teruggang een grote 'actor voor hun overwinning is, hoewel hji de verkiezingen geen duidelijk om lijnde kwesties in het geding waren. Plaatselijke vraagstukken en persoon lijkheden speelden de voornaamste rol bij de verkiezingscampagnes. Nixon is uit de ravage die de ver kiezingen in de Republikeinse gelede ren hebben veroorzaakt, te voorschijn ,al.s n°S steeds de belang- rWFu iüeke fguur van de rege- zta fartb hWhL.Maar behalve voor ook nersoónlifk -n de uitslagen hem j K1"' jk nieuwe problemen be zorgd. Nelson A. Rockefeller die Republikeins gouverneur in New York wordt, zal Nixon misschien |aanbe dreigen wat de Presidentiële nomi natie der Republikeinen betreft in i960. En de eens zo machtige Repu blikeinse organisatie in Californië het plechtanker voor Nixons optreden op landelijke basis, is door een De mocratische zege in elkaar gedrukt. In New Hampshire is reeds een ver eniging opgericht die zich tot taak stelt Rockefeller te laten meedingen fi&ar het presidentschap bij de ver- kiezingen in 1960. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiii Bij werkzaamheden met een pantser robot in de John-Cockerillmijn te Patu- rages nabij de Belgische stad Bergen zijn gisteren drie mijnwerkers omgeko men en vier gewond, aldus bericht Bel- ga. Men veronderstelt, dat de motor ■'an de pantserrobot door een vals con- tact onder hoogspanning is geraakt. De slachtoffers behoorden tot een groep van 52 arbeiders die op ruim duizend meter diepte aan het kolen houwen waren. Het Tunesische ministerie van voor lichting heeft meegedeeld dat Franse strijdkrachten ter sterkte van naar schatting twee regimenten en onder steund door tanks gisterochtend Tune- sisch grondgebied zijn binnengedrongen in het gebied van Boe Dsjaber, aldus meldt Reuter. De Tunesische minister van buitenlandse zaken, Mokkadem, heeft krachtig bij de Franse ambas sade geprotesteerd tegen „de schen ding van nationaal grondgebied door Franse strijdkrachten". De Fransen zou den drie kilometer op Tunesisch grond gebied zyn doorgedrongen. De stryd- krachten werden gesteund door mor tiervuur en 42 tanks, en zouden ver scheidene dorpen zijn binnengedron gen, waar zy huiszoekingen zouden heb ben verricht. Gisteravond zouden de Fransen het grensdorp Sakiet Sidi Joessef, dat in februari va dit jaar het toneel van een Frans bombardement was, met mor tiergranaten hebben beschoten. Volgens Reuter heeft een Franse militaire woordvoerder in Algiers verklaard: „Ik heb mij in verbinding met het hoofdkwartier voor oostelijk Algerije ge steld, maar bij ons weten is er niets gebeurd". Advertentie is onze collectie v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. 19.95 27.50 3.95 10.90 15.90 ANEGANG 17 - HAARLEM OVERHEMDEN NAAR MAAT (Van onze Parijse correspondent) Tijdens een diner dinsdagavond te Rome aangeboden door de Franse jour nalisten aan de Franstalige kardinalen heeft, naar het Parijse katholieke dag blad La Croix meldt, de aartsbisschop van Parys, kardinaal Feltin, het een en ander verteld over de geest die het jongste conclaaf bezielde. „Stelt u zich voor", aldus de kardinaal, „vijftig mannen byeengekomen uit alle delen van de wereld, verschillende talen spre kend, er zeer gevarieerde, op zekere punten zelfs tegenovergestelde opui tingen op nahoudend. Deze vijftig man nen kenden elkaar niet. Ieder kende drie of vier collega's, hooguit tien. Wy hebben geen grote vergaderingen be legd om over kwesties te spreken. Wij hebben ons niet verenigd om te weten wat wij zouden doen. Neen, wy zyn daar gekomen in alle eenvoud ons over gevend aan de Goddeiyke Geest, die wy veelvuldig hebben aangeroepen. Ge leidelik aan zyn persoonlijke contacten tot stand gekomen. Men discuteerde, men liet zich meevoeren. Zo hebben wï na verloop van drie dagen onze gezichtspunten weten te harmoniëren". Kardinaal Feltin riep vervolgens de persoonlijkheid op van Joannes XXIII in de volgende termen, die hij later herhaalde in een uitzending door de Franse radio-omroep. „Wij hebben de gene gekozen, die wij Fransen goed kenden, wij waren zelfs de enigen die hem kenden. Want hij is nooit in de bureaus van de Romeinse administra tie geweest. Hij was daar bang voor. Ik zal me veroorloven u een persoon lijke herinnering te vertellen. Toen hij tot kardinaal benoemd was wij zijn het samen geworden op dezelfde dag, heb ik mij op het vernemen ervan naar de nuntiatuur gehaast om hem mijn gelukwensen aan te bieden en ik trof hem aan, terwijl hij zijn brevier bad, bedroefd en neerslachtig. Ik zei hem: „Maar zijt gij dan niet voldaan?" „Neen, ik ben niet voldaan, want ik hoopte dat ik nog in Frankrijk zou Wijven. Ik houd van Frankrijk, ik houd van Parys, ik rekende erop nog te zullen blijven. Ik kan me mezelf niet voorstellen te Rome, verplicht om ie- dare dag naar een „congresso" te gaan, fil Bezighoudend met administra- at Is niet mijn werk. Ik ben her- v j-enl!ele dagen later", aldus besloot kardinaal Feltin, „toen hij ver nomen had dat hij patriarch van Ve- netie was, was hy geestdriftig. Want toen werd hy werkelijk herder". Een woordvoerder der Indonesische regering heeft donderdag verklaard, dat Indonesië in het geheel geen bezwaar heeft tegen het besluit der Nederlandse regering om de 37 uit Nederland uitge wezen verstekelingen naar westelijk Nieuw-Guinea te zenden, „vooral als zy echte Indonesiërs zijn". Drie bestellers van de P.T.T. te Venlo zijn woensdagavond aan een wis se dood ontsnapt toen zij met een lor rie, die drie aanhangwagens voorttrok, de post gingen halen op het station. Toen zij met de volgeladen wagens een overweg op het stationsemplacement passeerden die slechts voor dienstge bruik bestemd is, zagen zij dat de D-trein van kwart voor negen naar Hoek van Holland reeds in beweging was. Zij konden met hun wagen, die tussen de spoorbomen stond, niet meer wegkomen. De bestuurder van de lor rie, die het gevaar het eerst -r.g, waarschuwde zijn collega's, die achter op de wagen zaten, en gedrieën vlucht ten zij hals over kop van de rails. Een ogenblik later had de zware locomotief van de D-trein de lorrie reeds gegre pen. De trein scheurde het voertuig in stukken en sleurde de resten enkele tientallen meters mee. De postzakken scheurden open en de post vloog in het rond. Hiervan bleek later praktisch niets te zijn beschadigd. De locomotief van de trein zat zodanig in de lorrie verward, dat men hem moest afkop pelen en een nieuwe moest aanspan nen. Daardoor had de D-trein naar Hoek van Holland drie kwartier ver traging. Over het donker spiegelend water, langs een scheef gelid van ritselende wilgen is vanmorgen het laatste oruidje uit de Sloter slatuintjes in Amsterdam naar de kerk gevaren. Het laatste huwe lijk voordat het Amsterdamse stukje Giethoorn een nieuw aanschijn krijgt. Een zachtjes tuffend, wiegelend bootje voer door de al bijna volledig verlaten tuinen, langs de laatste boerenkoolstrui ken, de laatste, bijna uitgebloeide snij bloemen, de laatste Oostindische kers. Het was een van de laatste keren dat de overhaalwachter De Graaf het grote raam van zün zwarte, hoge gevaarte liet zakken om het vaartuig van tuin der Mulder over de dam in een hoger water te hysen. Corrie Dinkgreve, met De Westduitse radio heeft maandag een bouquet dat wel degelijk uit het nog de eerste televisiezender op band IV verfynder Aalsmeer kwam, en haar brui ter verbetering van de ontvangst in het degom Hans Veltkamp, van beiden de gebied van Aken, waarvan ook Limburg j ouders en twee ernstig kijkende getui- profiteert, in gebruik genomen, aldus I gen dreven weg van hun groene enclave, meldt D.P.A. J de enclave van verlaten huisjes en lood sen, met hopen zand en aan de boorden al de kolossen van de flatgebouwen van Tuinstad Slotervaart. In januari moet de bevolking van de slatuintjes verdwenen zijn. Hier komt straks een park te liggen, dat de naam van Rembrandt zal dragen. Maar als Rembrandt opdaagt, is het aller-schil- derachtigste toch wel ten onder gegaan. Dit pastorale domeintje met zijn slo ten, zijn huizen langs de waterkant, zijn eindeloos kronkelende paden, zijn hoge houten bruggetjes, zijn verborgenheid tussen wilgen, iepen en dorre bonesta- ken leek voor de stedeling onaantast baar. In een vrieswinter verdwaalde er nog wel eens een schaatsenrijder, en een enkele avontuurlijke jongen doolde er soms als een ontdekkingsreiziger door het drassige landje van de rustige slo ten. Het panta rhei van het water was ook de gang van de bewoners, de Hol la's, de Appelbooms, de Ruhé's. de Sols en de Dinkgreves. Vader Dinkgreve zal straks zijn tuin derij voortzetten meer in de nabijheid van Sloten. Zijn dochter Corrie, de laat ste bruid uit de enclave, is vanmorgen in het huwelijk getreden met Hans Velt kamp, die drukker wordt en met de tuinderij dus geen bemoeiïenissen heeft. Hun tocht naar de kerk werd door wei nigen gadegeslagen. Bij de kerk aange komen moest het bootje nog even wach ten, totdat de rouw van een juist gehou den Requiemmis was veranderd in de luister van najaarsbloemen. De nevelige morgen met een schuchtere zon was kil De bruid nestelde zich warmer in haar donzen cape en de heren staken een si garet op om de tijd te doden. Zo staand, in het wiegelende bootje, wachtte men tot de klok van tien uur. Van officiële Hongaarse zyde heeft Reuter bevestigd, dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de voormalige minister van buitenlandse zaken Laszlo Rajk, uit Roemenië in Boedapest is te- ruggekeerd. In 1949 is haar echtgenoot op beschuldiging van hoogverraad te rechtgesteld en zijzelf gevangen gezet. Men verweet Rajk, dat hij Titoïstisch gezind was. KARDINAAL FELTIN Kardinaal Feltin van Parijs heeft in een interview met het Italiaanse tijd schrift Epoca te kennen gegeven, dat het Franse Episcopaat de kwestie der priesterarbeiders opnieuw in Rome aan de orde zal stellen, aldus meldt United Press International. Dit apostolaat on der de arbeiders werd, zoals bekend, in zijn originele vorm door w'ijlen Paus Pius XII afgewezen als te gevaarlijk voor het geestelijk leven van de betrok ken priesters. Kardinaal Feltin zei nu tot de ver slaggever van Epoca: „Ik ben ervan overtuigd, dat het missioneringswerk in de arbeiderswereld even noodzake- ïyk is als de missie in verre landen. Ook de wereld van de arbeiders is van ons vervreemd. Pius XII was van oordeel, dat de beweging van on- ze Prmsterarbeiders niet de meest ge schikte vorm was om het doel te be reiken en Hy vroeg ons de gedachten te laten gaan over andere middelen." Over de nieuwe Paus zei hp: „Zijne Heiligheid is op de hoogte van deze kwestie die ons zorgen baart, en kent de moeilijkheden. Wy hebben hem ervan in kennis gesteld, toen hy nuntius in Parijs was, via myn voorganger, kardi naal Suhard. Hy heeft echter nooit een mening erover uitgesproken." „Na ver loop van tijd zullen we Paus Joannes XXIII vragen, wat we kunnen doen. We zullen hem onze ervaringen meedelen, we zullen hem spreken over onze be doelingen en als hy er niet mee instemt, zullen we de kwestie opnieuw bestude ren. Wij zullen er nog meer aandacht aan besteden en doorgaan met zoeken naar de juiste vorm". De kwestie der priester-arbeiders heeft de laatste vyf jaar een punt van discussie gevormd tussen het Franse Episcopaat en een deel van de Romein se Curie- Een aantal Italiaanse kardi nalen en de orde der Jezuïeten stonden wantrouwend tegenover de beweging, waarop Paus Pius XII zich tenslotte uitsprak tegen de vorm waarin aposto laat op dat tüdstip uitgevoerd werd. De Paus gaf echter zün goedkeuring aan andere vormen van apostolaat on der de Franse katholieken die van hun geloof vervreemd waren, zoals aan de „Mission de France", aldus U.P.I. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen Een schot werd gisteren omstreeks het middaguur uit een rijdende zwarte auto voor de Tunesische ambassade, Kölnerstrasse 103 in Bad Godesberg afgevuurd. De kogel trof de bestuurder van een onder een Frans nummer rijdende wagen in wang en hals. Later, toen de zwarte auto al lang was verdwenen en politie en een ziekenwagen in ijltempo op het toneel van de schietpartij waren verschenen, bleek deze bestuurder de 27-jarige Algerijnse juridische student Ameziane Ait Ahcene te zijn, die in de bondsrepubliek tegelijkertijd de functie bekleedt van door de bondsregering uiteraard niet als zodanig erkende zaakwaarnemer der Algerijnse rebellenregering in Cairo en van de F.L.N., het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront. Dit laat er weinig twijfel aan bestaan, dat hier sprake is van een politieke aanslag, overigens niet de eerste van deze aard in West-Duitsland, want ook vele uit de Sovjet-Unie gevluchte in Zuid- Duitsland woonachtige Russen plegen periodiek te dienen als schietschij ven van politieke tegenstanders. De Bonhse recherche, daarby ge steund door de diplomatieke vertegen woordigers der Verenigde Arabische Republiek en van Tunis heeft inmiddels het onderzoek in de mysterieuze moord aanslag ter hand genomen en zoekt in de eerste plaats naar de zwarte wagen, waarvan wel het rootste maar niet het belangrijkste deel van het kenteken (n.l. AX-160, en niet de stedelijke let ter of lettercombinatie, waarmee alle Westduitse auto's rijden) bekend is. Het zal waarlijk niet zo moeiiyk zyn om deze zwarte auto te vinden, maar dan is de tweede .aak de beide mannen op te sporen, die volgens ooggetui gen in de wagen zaten en van wie er een een revolver van een nogal zwaar kaliber moet hebben gehad, waarvan hij met grote ervaring gebruik heeft gemaakt tegen de student Ame ziane. Deze was overigens drager van een paspoort der Verenigde Arabische Re publiek, dat hy echter thans kwyt is. Toen hij in het Joanniter-ziekenhuis in Bonn werd geopereerd (de kogel was in zyn hals blyven steken en de student verkeert in levensgevaar), werden n.l. uit de 'innenzak van zyn overjas zyn papieren gestolen. Dat moet zyn ge daan door een landgenoot van Ameziane, die voorgaf belangstellend naar zyn toestan^ te komen informeren. Nie mand weet echter, wie deze Arabier is geweest. En zo heeft Bonn nu dus een politieke schietparty van het zuiverste water, waar de recherche en inlichtin gendiensten der bondsrepubliek eens flink hun tanden in kunnen zetten. Ove rigens doen alle Arabische diplomaten in Bonn alsof zy van de prins geen kwaad weten, alsof er in West-Duits land zowat iedeje dag politici en vertegenwoordigers van de F.L.N. wor den beschoten en alsof by zuiver toe val gisteren de aanslag voor de Tune sische ambassade plaats had. Advertentie ANEGANG 24-FRANKESTR.3 De ministers-presidenten van Frank rijk en Canada, generaal De Gaulle en Diefenbaker, hebben gisteren te Parijs drieëneenhalf uur met elkaar gespro ken, in het bijzonder over de NATO, aldus meldt Reuter. Ook spraken de premiers over de voorgestelde Euro pese vrijhandelszone van zeventien landen. Advertentie illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Woensdagavond is de vijftigjarige Van Duuren, schipper van de Helena uit Rotterdam, om het leven gekomen toen hy werd getroffen door een val lende pneumatische zuiginrichting. De ze zuiginrichting viel door onbekende oorzaak naar beneden, toen de Helena, liggende voor de veevoederfabriek De Ster te Wormerveer, tydens het lossen van graan moest worden verhaald. De schipper sloeg, nadat hij getroffen was, overboord doch werd snel uit het water gehaald door zyn zoon. Hy over leed ter plaatse tengevolge van de op gelopen verwondingen: ingedrukte borstkas en shock. De heer Van Duuren woonde aan boord met zyn vrouw en zijn zoon. Ook een van de arbeiders werd door de vallende zuiginrichting getroffen. Hy kreeg een beenbreuk en een be schadiging van zijn ruggewervel en is naar het ziekenhuis te Wormerveer ver voerd. Volgens het door de politie in gestelde voorlopige onderzoek moet de veiligheidskabel van de pneumatische zuiginrichting zyn gebroken of door on bekende oorzaak zyn losgeschoten. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrydagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen en plaatselyk mist. Weinig wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.44-17.03. Maan: 2.27-15.07. neersL Station Weer temp. afgel. 7 u. vjn. 24 uur Helsinki geheel bew. 7 0.4 StocKiioin regen 9 16 Londen regen 8 2 Amsterdan zwaar bew. 8 0 Brussel half bew. 7 0 Luxemburg zwaar bew. 6 03 Partfs geheel bew. 7 2 Nice regen 12 8 Berlijn mist 2 0 Frankfur geheel bew. 6 0 Mtlnchen geheel bew. 4 0 Zürlcb geheel bew. 0 Genève regen 5 5 Locarno regen 7 5 Wenen mist 3 0 InnsbrucK mist -1 0 Rome licht bew. 10 0 Madrid half btw. 10 0 Mallor^a zwaar bew. 15 0 Advertentie hitdcaii «„mrtTK.ii e UAABICK4 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- illFlltlir IIA ARI FircrHF rn iRANT ®S§&3s mIlUWl nAAnLcmoinc luuuani GR HOUTSTRAAT 1S.1 HAARLEM TELEFOON 20415

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1