krijgsraad vonnist ZEVEN MILITAIREN PHILIPS PHI LI SHAVE H. Vader huldigt wijlen Pius XII als vredespaus Paus Joannes verklaart diens werk te zullen voortzetten ■rff Pravda publiceert verklaring van Boris Pasternak Guy Fawkes-viering in geweldpleging ontaard De vakantievan Hoessein c J DODEN op de weg Wegens het aannemen van giften oplichting en fraude verhoog uw weerstand Surinamer zwaait met bijl Een Van Dijck voor veertig gulden De Paus dankt de koningin „Nobelprijs geweigerd toen ik besefte dat toekenning politieke daad ivas99 Kind gedoodelf mensen gewond door messteken9 grote schade Drieling geboren te Purmerend PRIESTER in Oost-Duitsland vrijgelaten GROSSIER OP DE ACHTERGROND laiipM uw Poging tot doodslag Dank zij oponthoud bij de IJ-pont C.A.O.'s niet verlengd C,\ „Mijn leven noch mijn vrijheid zijn in gevaar geweest" Nood wacht voor de burgerbescherming Verscheidene arrestaties in Engeland Verleden maand pas tot 16 maanden veroordeeld 5 jaar voor de „schrik van de Betuwe" EYSKENS opnieuw formateur in België DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Valse facturen Giften in natura m p PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Grafische industrie Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 Gisteren, de vijfde november, was de dag waarop de mis lukte aanslag van Guy Fawkes op het Britse parlement op traditionele wijze herdacht werd, dat wil zeggen met vuurwerk en het branden van vreugdevuren. In Londen en in een aantal plaatsen daarbuiten ontaardde de feestviering van gisteren in geweldpleging. In de hoofdstad werden meer dan 150 personen gearresteerd wegens wangedrag. Er von den eveneens arrestaties plaats in andere steden. 99 door JOSEPH ALSOP Verdachten overvielen bejaarde invalide (Van onze Haagse redactie) Steeds weer dezelfde naam kwam terug bij de behandeling van de straf zaken tegen zeven militairen door de krijgsraad te velde-west. Verschei dene uren besteedde deze krijgsraad woensdag aan het uiteenrafelen van ingewikkelde tenlasteleggingen. Fraude, oplichting, verduistering, het aan nemen van giften waren de feiten waar het in die lange beschuldigingen om ging. En steeds dezelfde naam kwam terug. De naam van een grossier conserven en zuidvruchten. „Deze man beheerst deze affaire als een soort van achtergrond," zo drukte de verdediger van vier van de mili tairen, majoor K. Bakker, het uit. „Altijd weer worden militairen het slachtoffer van knoeiende burgers. Ik kan overigens geen woorden vinden om een schets van deze man te geven, zo intens slecht, laag en gemeen is hij." Aldus majoor Bakker. V(jf onderofficieren van de konink lijke landmacht hadden zich in de mor genzitting te verantwoorden. Een drie ëndertigjarige sergeant eerste klas kok, die in de legerplaats de Harskamp belast was met het samenstellen van de menu's, zei driemaal een bedrag van de grossier in kwestie te hebben geleend. Hij moest een kastekort in de onderofficiersmess dekken en hij moest zijn broer geld lenen. Waarom hü een van de chèques, die betrekking hadden op de geldlening, had ondertekend met een gefingeerde naam, kon hij niet an ders verklaren, dan dat de grossier hem die mogelijkheid had voorgehou den. „Ik voel nu dat ik fout was met die handtekening," zei hij. De audi teur-militair zei dat de grossier de le ningen niet als zodanig had geboekt. Dat was uit een accountantsrapport ge bleken. De verdediger, mr. A. L. Me- lai, zei dat de bedragen waren terug betaald. De sergeant werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek, en ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen, en wel wegens het aannemen van giften. Een sergeant eerste klas-hofmeester, eveneens uit de legerplaats De Hars kamp, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, en ontslag uit de dienst, zonder ontzetting. De ten laste gelegde feiten verduistering van een geldbedrag van zesentwin tighonderd gulden ten nadele van de officiersmess, oplichting van de korps administrateur voor een bedrag van ruim tweehonderd gulden, valsheid in geschrifte, en nogmaals oplichting van de korpsadministrateur, nu ook ten gun ste van de grossier werden bewezen geacht. De auditeur-militair had negen maanden gevangenisstraf geëist. Bij deze zaak bleek dat de grossier de ser geant bedragen had verstrekt, die later met behulp van valse facturen, die Werden verzilverd, werden verrekend. Dit was een meer gebezigde werkmethode van de grossier. Mr. Melai, die ook in deze zaak als raadsman optrad, noemde de gros sier een man zonder commercieel fat soen. „Overal waar hij kwam, liet hij een spoor van jenever en sigaretten ha, bij schildwachten, zowel als bij koks hofmeesters," zo zei hij. De grossier a rnh«^e.e^ nu' door de rechtbank in Arnnem tot negen maanden gevange nisstraf waarvan vijf maanden voor waardelijk, veroordeeld. De man is in hoger beroep gegaan. Knoeierij met valse facturen, ter dekking van persoonlijke schulden aan de grossier, kostte een drieëndertigja rige sergeant eerste klas zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De man bad, om voor zijn ouders een goede bruiloft te kunnen organiseren, bijna tweeduizend gulden van de grossier ver strekt gekregen. Door valse facturen te tekenen had hij er mede voor gezorgd dat de grossier zijn geld terug kreeg. „Er is hier goede sier gemaakt op kosten van de staat," zo zei de audi teur-militair. Hjj eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Wegens verduistering van een geld bedrag van tweehonderd gulden en het gebruik maken van valse facturen, eveneens in het schietkamp De Hars kamp, werd een achtendertigjarige sergeant-hofmeester veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek en'ontslag uit de dienst zonder ont zetting. De eis was zes maanden met aftrek. Het geld was verduisterd uit de kas van de onderofficiersmess. Ook hier was de grossier in het spel. Even als bij de vijfde zaak van de ochtend zitting, nu tegen een sergeant-hofmees ter, die diende in het officiershotel in Ermelo. Hij had verscheidene malen giften van de grossier aangenomen, van enkele giften kon hij verklaren dat het betalingen waren voor bewezen diensten. Een bedrag van tweehonderd vijftig gulden aan giften was echter volgens de auditeur-militair niet weg te werken. Hij eiste een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand, een geldboete van vijfenzestig gulden en voorwaardelijke verlaging in rang tot de stand van soldaat. Het vonnis luidde een maand voorwaardelijk en verla ging tot de stand van soldaat voor- ï'aaï?.?1iik, in beide gevallen met een proeftijd van een jaar. ficieren ?erpcmZitting stonden twee of- uit hit Jeeerkarn „ee£ eerste luitenant levensmiddelen hPadDeaa^kamp. die de grossier m conserven In zSdvruch" ten, en een majoor van de cavalerie in Amersfoort, die m zyn functie van korpsadministrateur en verplerincso? ficier eveneens giften in nature van de grossier had aangenomen, en bo vendien een vakantiereis had gemaakt 'n een uurauto, die door deze grossier werd betaald. De eerste luitenant had zestig blikken augurken, vierentwintig blikken appelmoes en vier flessen vruchtensap van de grossier gekregen. Hij verkeerde in de veronderstelling deze goederen tegen inkoopsprijs te Krijgen, omdat er over die mogelijk- heid wel eens was gepraat. Hu had de goederen niet besteld, maar op een ge geven dag werden ze bij hem thuis bezorgd. De auditeur-militair vond dat de luitenant zeer onverstandig was ge weest door de levensmiddelen aan te nemen. De luitenant kreeg een geld boete van honderd gulden, comform de eis. i„TlvaaIf bessen sherry, enkele flessen naw^L 3®never, limonade-siroop, tien sigaretten, zes blikken abnko- m.; blikken andere vruchten had de Do ^2=aVan de grossier geaccepteerd, do sm?n' majoor Bakker, zei dat nrooV:',0?r ln een grote, psychische de- in„„ u .fj. verkeerd, en door jaren- wac huiselpk leed was uitgehold. Hü iöVo n labiel mens, die een gemakken voor de grossier was ge- oio j majoor werd, conform de dooia auditeur-militair, veroor- „fccK-of eer> voorwaardelijke gevange- ïbt do alan £e maanden, en ontslag rio ?|f „enIt' S? majoor en vier van h t Cleren waren al ge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimi Advertentie «rafil-i! "1 t •Hts met de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten De politie te Dordrecht heeft een 25- jarige Surinamer gearresteerd wegens poging tot doodslag op zün hospes, diens vrouw en diens dochter, de fa milie K„ wonende in de Tweede Ree dwarsstraat te Dordrecht. De familie K. wilde niet alleen hem, maar ook een andere kostganger gastvrijheid verle nen en daarom moest een slaapgele genheid worden gecreëerd. Toen ten gevolge daarvan het bed van de Suri namer moest worden verplaatst ont stak deze zo in woede, dat hü de fa milie met een bül te lüf ging. Hü ver wondde de heer, mevrouw en mejuf frouw K. zodanig, dat zij naar het ge meenteziekenhuis moeten worden over gebracht. Zij zijn er allen min of meer slecht aan toe. Waarschünlü'k heeft de Kruizebroe- dersstraat te Sneek nooit tevoren zo in de belangstelling gelegen als thans. Dat komt allemaal door de merkwaardige koop, die de heer K. Kamminga een antiquair, wiens zaak in deze straat gevestigd is, enkele dagen geleden sloot te Amsterdam. De heer Kamminga reis de met een vracht antieke tegels naar de hoofdstad. Voor de IJ-pont stond een bakfiets, die met oud papier, een paar Biedermeier-stoeltjes en wat an dere rommel was geladen. Aangezien Biedermeier-stoelen de grote belangstelling van deze antiquair hebben, stapte hü naar de bakfiets met de bedoeling ze te kopen. Hij monster de ook de rest van de lading en ont dekte daarbü een schilderü, dat hü meteen maar kocht voor veertig gul den. De koop van dit schilderü van vüftig bü zestig centimeter, voorstel lend Moeder Maria, Jozef en het kind je Jezus kan de transactie van zün le ven zq'n, want het doek wordt toege schreven aan de Vlaming Anthonie van Dü'ck. Dat laatste heeft de heer Kamminga niet zelf ontdekt. Het is de mening van enkele deskundigen en de Sneker antiquair is er de man niet naar om zelf een fabel de Wereld in te sturen. Hü heeft het doek aan diverse kenners laten zien. Dat had z'n reden. Nog bij zijn bezoek aan Amsterdam deed de bekende kunsthandelaar Kouw een goed bod op het doek en nog dezelfde dag kreeg de heer Kamminga er een indrukwekkend bod op van een Haag se kunstkenner. Hü nam evenwel het be sluit om niets overhaast te doen en nam het doek mee naar Sneek, waar het nu in de huiskamer hangt en voortdurend op de zenuwen van de koper werkt. Intussen heeft de heer Kamminga in Sneek al een kunsthandelaar op be zoek gehad, die het stuk wilde kopen voor een hoge prijs, maar de Sneker antiquair is niet erg happig om het doek direct te verkopen. Hü kükt rus tig de kat uit de boom en wacht op de komst van een deskundige uit Utrecht, die het stuk, dat niet gesigneerd is, zal komen onderzoeken. Nadat de technische en administra tieve C.A.O.'s voor de grafische indus trie 1 november niet opnieuw waren ver lengd, is de correspondentie tussen de partijen over een nieuwe C.A.O. hervat. De werknemersorganisaties hebben een brief gezonden aan de werkgeversorga nisaties. Van de zijde der werknemers is bü de onderhandelingen die ge voerd zg'n nadat de C.A.O. in mei af liep, als eis gesteld verkorting der werkweek tot 45 uur. (de 5-daag- se werkweek). De werkgevers willen, in afwachting van het standpunt dat de regering over deze kwestie zal innemen, daartoe niet overgaan. In de contract- loze periode blüven de loon- en ar beidsvoorwaarden van de oude C.A.O. van kracht. Advertentie PHILIPS Paus Joannes XXIII heeft gister ochtend de büzondere missies ontvan gen, welke tegenwoordig zün geweest bq Zün plechtige kroning op 4 novem ber, aldus bericht het K.N.P. In een toespraak in het Frans dankte de Paus voor deze geste van eerbetoon aan het Pausschap. Hü bracht hulde aan wülen P>us XII voor Diens onafgebroken strijd voor vrede, rechtvaardigheid en ware vrijheid en zei Zün werk te zullen voort zetten. jannes dankte de afvaardigin gen febbenf^am -^otfg- ven voor6 zulk" e°"ghV?elig kurmen bl«" H. Stoel en Onte" Persoon'™ Uw^an® wezigheid zien Wij als een levend teken van de hartelijke en vruchtbare betrek" kingen, welke de H. Stoel met veleen den onderhoudt. En Wij willen hier zo zei de Paus met een voor U begrüpelüke ontroe ring de Grote Figuur van Onze zo zeer vereerde Voorganger herdenken, die gedurende bijna twintig jaar zonder zich ooit door dikwüls wrede gebeurtenis sen te laten ontmoedigen de mensheid voortdurend het ideaal van internatio nale vrede en orde voor ogen heeft ge steld. Met volharding heeft Hü aan de verwezenlüking van Zün ideaal ge werkt en Hü heeft zich daarbij de on verschrokken Verdediger van de heili ge rechten van de mensen en de volke ren getoond. Wü zün voor ditzelfde ïde- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Paus Joannes heeft koningin Juliana het volgende telegram gezonden in ant woord op haar telegram van geluk wens ter gelegenheid van de Paus kroning. „Wü danken uwe majesteit voor haar wensen, waarvoor Wü zeer gevoelig zün. En van Onze kant roepen Wü van ganser harte de GoddeRjke bescher ming in voor haar, voor de koninklüke familie, voor geheel Nederland." iiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiumiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii aal bezield, ook uit hoofde van het heili ge ambt, welke Ons is opgedragen, en Wü zullen al Onze krachten in dienst van dit ideaal stellen. Welke troost is het voor ons U van ons voornemen reeds op de dag na Onze kroning op de hoogte te stellen en Wü spreken hier de wens uit, dat de grote zaak van vrede, rechtvaardigheid en ware vrijheid, welke zo nauw overeenkomt met de leerstellingen van de Stichter der Kerk, gerede voortgang moge ma ken. Uw aanwezigheid versterkt ons vertrouwen en Wij zijn U daar dank baar voor". Advertentie SCHEVENINGEN CIGARETTES De „Pravda" van heden, door „Tass" geciteerd, heeft het volgende beroep van Boris Pasternak op de re dactie van het blad gepubliceerd: „Ik verzoek de redactie van de „Pravda" deze mijn verklaring te publiceren. Ik ben hiertoe gedwongen uit mijn eer bied voor de waarheid. Alles wat mij overkomen is, was een natuurlijk ge volg van mijn daden, precies zoals al mqn daden in verband met het toeken nen van de Nobelprijs aan mij vrije en vrüwillige daden waren.... Ik nam de Nobelprijs aan als een letterkundi ge onderscheiding. Ik verheugde mg erover en ik berichtte dit in een tele gram aan de secretaris van de Zweed se academie gericht. Maar ik had on gelijk. Al was er dan ook reden dat ik zo'n fout beging, omdat ik onge veer vijf jaren geleden al genoemd was als kandidaat voor de prijs, dat wil zeggen, voordat mijn roman bestond. Aan het eind van de week, toen ik de omvang zag van de politieke cam pagne rondom mün roman gevoerd besefte ik zelf, dat die prüs een po litieke daad was, die monsterachtige gevolgen heeft gehad en uit eigen ini tiatief, zonder daartoe door iemand te zün gedwongen, heb ik mijn vrij willige weigering, de prüs te aan vaarden, verzonden. In mün brief aan Nikita Khroesjtsiev heb ik gezegd, dat ik met Rusland verbonden ben door mgn geboorte miin leven en mün werk en dat uit' Rus land weg te gaan en in ballingschap te leven voor mg iets ondenkbaars is. Sprekende over die band met miin land had ik niet alleen in gedachten de verwantschap met zijn aarde en na tuur, maar ook met zijn volk, zijn ver leden. zijn roemrgke heden en zijn toe komst". Maar, hinderpalen, door de roman geschapen door .nün eigen fout ziin een muur geworden tussen müzelf en deze gemeenschap. Het is nooit miin be doeling geweest schade toe te brengen aan mün staat en mijn volk. De redac tie van Novy Mir waarschuwde mü dat de roman door lezers begrepen zou 'kun nen worden als een werk, dat gericht was tegen de oktober-revolutie en tegen de grondslagen van het Sovjet-systeem Ik was mij daarvan niet bewust ge weest en ik betreur dat thans. Als men inderdaad de conclusies in overweging neemt, die voort zouden ko men uit een critische beschouwing van de roman, dan zou het duidelgk wor den, dat ik in mün roman blijkbaar de volgende verkeerde beginselen hand haaf: ik word dan verondersteld te heb ben beweerd, dat elke revolutie histo risch een onwettig verschijnsel is, dat de oktober-revolutie zo'n onwettig ver- schgnsel is geweest en dat zij ongeluk over Rusland heeft gebracht en de mi- sère van de Russische intelligentsia heeft veroorzaakt. Het is duidelijk dat ik zulke plompe beweringen met kan aanvaarden. Op hetzelfde moment dat mijn werk de Nobelprijs kreeg, gaf het aanleiding tot zo'n betreurenswaardige interpretatie en dat is dan ook de reden, dat ik ten slotte de prijs heb opgegeven. Als de publikatie van mün boek stop gezet was, zoals ik mijn uitgever in Ita lië heb gevraagd (uitgaven in andere landen hadden plaats zonder mün me deweten) dan zou ik dit tenminste ge- deeltelÜR hebben kunnen corrigeren. Maar, hoe dat zü, het boek is gedrukt en het is nu te laat om daar herder over te praten. Gedurende deze stormachtige week ben ik niet het onderwerp geweest van enige achtervolging. Mün leven noch mijn vrijheid of iets anders heb ben gevaar gelopen. Ik wil er nog eens de nadruk op leggen, dat al mün daden vrijwillig waren. Mensen die mü goed kennen, weten heel goed, dat niets ter wereld in staat zou kun nen zün, mü te dwingen op hypocriti sche wg'ze te handelen of dingen te Waarschijnlijk zullen per 1 februari in een veertiental z.g. A-gemeenten gewo ne dienstplichtigen zonder mobilisatie bestemming als noodwachtplichtigen worden opgeroepen. De steden waar het om gaat zün: Amsterdam, Utrecht, Vlissingen, Eindhoven, Rotterdam, Dordrecht, Den Haag, Velsen-Bever- wjjk, Tilburg, Maastricht en de oude münstreek Arnhem en Groningen. doen ingaande tegen mün geweten. Hetzelfde is bij deze zaak het geval. Het is nauwelijks noodzakelijk voor mü, te verzekeren, dat niemand mg ge dwongen heeft, wat ook maar te doen en dat ik deze verklaring uit eigen vrge wil afleg, vol vertrouwen in mün eigen toekomst en in de toekomst in het al gemeen en vol trots over de tg'd, waar in wij leven en over het volk om mü heen. Ik geloof, dat ik in müzelf de kracht zal vinden, imjn goede naam te herstel len en het verloren vertrouwen van mün kameraden." (was getekend) B. PASTERNAK. 5 november 1958 (Van onze Londense correspondent) In Londen concentreerden rich de de monstraties op Trafalgar Square, waar honderden politieagenten op de been waren omdat men de wanorde had zien aankomen. Men moest tenslotte bere den politie te hulp roepen om de me nigte uiteen te drijven. Elders in Lon den vonden straatgevechten plaats, waarbij jongelieden op grote schaal gebruik maakten an dolkmessen. Elf liepen er verwondingen op. In Lewes ln het graafschap Sussex, waar met karakteristieke Engelse tact en fijngevoeligheid ieder jaar op 5 november een pop, voorstellende de Paus van Rome, in het publiek wordt verbrand, vond men geen aanleiding om gisteren vein deze fraaie gewoon te af te zien, ondanks het feit dat wellicht een of andere minder fijnge- voelige katholiek zich gekwetst zou kunnen voelen. Men arresteerde er gisteren 65 personen voor het ontste ken van vuurwerk op straat De Londense brandweer moest meer dan vierhonderd maal uitrukken voor het blussen van branden, ontstaan ten gevolge van de feestvreugde. Er waren eveneens onlusten in de universiteits stad Oxford, waar negen personen wer den gearresteerd, en in de badplaats Worthing, waar een groot aantal win kelruiten werden verni ld. In de uni versiteitsstad Cambridge werden rijf personen gearresteerd voor 't aanrich ten van schade aan publieke gebouwen. Tüdens de feesteRjkheden van giste ren werd een kind gedood en talrijke anderen liepen brandwonden op. De vqfde november heeft ieder jaar geleid tot eendere wanorde, maar de dag van gisteren overtrof alles wat men ln Engeland de laatste vüftig jaren heeft beleefd. De schade, aangericht door de feestelingen, is niet te schatten, Mevrouw M. H. Hoeksema-Douma te Purmerend heeft in het stadsziekenhuis aldaar het leven geschonken aan een drieling. Het zqn drie meisjes en de eerste kinderen in het gezin van de heer H. Hoeksema. Washington „Kijk nu even niet", zo komt men in de ver leiding te zeggen, „maar ze zün weer bezig een bom in de ach tertuin te plaatsen". Terwül in Ame rika de verkiezingsroes nog niet he lemaal voorbü is en de leuzen van „vrede voor onze tüd" nog geregeld worden aangeheven, schünt dat wel de enige tactvolle wijze te zün om aan te geven, dat we in het benarde Midden-Oosten wellicht spoedig nog heel wat narigheid zullen beleven. Dat er een grote kans op narigheid bestaat, blijkt uit het simpele feit, dat de dappere jonge koning Hoes sein van Jordanië van plan is zon dag a.s. voor een „vakantie" naar Europa te vertrekken. De moeder van de koning, koningin Dinah, en de meeste andere leden van het Hasje- mitische koningshuis hebben Jorda nië al enige tüd geleden „met va kantie" of „om gezondheidsredenen" verlaten. Sjerif Nasser, broeder van koningin Dinah, vertrekt ook spoe dig. De jongere broeder van de ko ning, prins Mohammed, zal samen met de koning „met vakantie" gaan. Kortom: wanneer koning Hoessein aan zijn vakantie begint, zullen er in het Hasjemitische koninkrijk Jor danië geen Hasjemieten meer over zün. De macht van de koning zal berus ten in de handen van de Regent- schapsraad, die volgens de berichten is samengesteld uit de oude Circas- sische leider Said el Moefti, de ge wezen premier dr. Khalidi en andere gematigde nationalisten. Maar de vastberaden aanwezigheid en onver saagde moed van koning Hoessein zün nu eenmaal het voornaamste houvast van het huidige regiem in Jordanië; vandaar, dat aangenomen wordt, dat de Regentschapsraad niet lang zal regeren. Er wordt zelfs aan genomen, dat Jordanië tüdens de afwezigheid van koning Hoessein snel zal worden ingepalmd, ofwel door de Nasser-gezinde Egyptische onder grondse, of door de communistische ondergrondse, of door allebei. Het is in ieder geval zo zeker als wat, dat er een staatsgreep zal worden be proefd. En het is even zeker, dat de kans op een mislukken van een der- gelüke poging waarschünlijk met on geveer negentig procent is gedaald als gevolg van de afwezigheid des konings. De meningen van de plaatselüke deskundigen zijn verdeeld over de motieven van koning Hipes- sein. Sommigen betogen, dat hü in feite heeft uitgemaakt, dat het hope loos is zijn strüd in Jordanië nog langer voort te zetten. Anderen me nen, dat hü slechts de kracht van de bestaande Jordaanse structuur op de proef wil stellen en dat hü werkelijk van plan is terug te keren en de teu gels weer in handen te nemen als de structuur het blükt te houden. In ieder geval wordt in de beperkte kring van degenen, die alle feiten kennen, algemeen rekening gehou den met de een of andere krachttoer in Jordanië, geslaagd of niet ge slaagd. Het heersende pessimisme over de afloop blijkt uit het wantrouwen dat de Amerikaanse bewindslieden koes teren jegens de rol die de Britten in deze zaak spelen. Er zijn er heel wat die stellig geloven, dat de Britten, nu zü hun troepen uit Jordanië weg hebben, de koning in stilte aanmoe digen er ook maar uit te trekken. Dit wantrouwen steunt op het argu ment, dat de Britten de zaak van de koning hopeloos achten, althans op de lange duur en dat zü verder menen, dat er minder schade zal worden aangericht, als het einde in stilte komt, zonder bloedvergieten en tüdens de afwezigheid van de koning. Al deze bespiegelingen vormen een nogal ironische voetnoot bü al het triomfantelük geschetter over de Anglo-Amerikaanse interventie in Libanon en Jordanië. Maar helaas staat er in dit ver haal over de „vakantie-plan nen" van koning Hoessein nog veel meer op het spel dan de toe komst van Jordanië. Het is, om maar één ding te noemen, zeer wel mogelük, dat de Israëliërs zeer fel zullen reageren op Iedere verande ring ln de Jordaanse regering, hoogstwaarschünlük door de weste- Mjke oever van de rivier de Jordaan militair te bezetten. De Israëlische premier David Ben-Goerion heeft er zich toe bepaald in de Knesseth mee te delen, dat hü „de aanwezigheid van buitenlandse troepen op de wes- telüke oever" niet zal dulden. Maar hü heeft in opvallende mate nagela ten te zeggen, hoe hü zal reageren op een ontwikkeling die veel waar- schünlüker is: een greep naar de KONING HOESSEIN macht in Jordanië door de Nasser- gezinde ondergrondse, met of zonder hulp van de communisten. Trouwens, zelfs indien Israël zich kalm houdt, dan zijn er nog al die omstandigheden die president Eisenhower er eens toe hebben ge bracht te verklaren, dat de onafhan- kelükheid van Jordanië „van vitaal belang" is voor de Verenigde Sta ten. Dat was tüdens de laatste cri sis in Jordanië, in het voorjaar van 1956. De Amerikaanse president leg de deze verklaring af, omdat men toen aannam, dat een geslaagde Nas: seristische staatsgreep in Jorda.iië een kettingreactie van „coups" in andere Arabische staten zou opwek ken. Dat gevaar is nu geweken in Irak, omdat daar reeds een „coup" heeft plaats gegrepen. Maar er is nog kans genoeg op een ketting-re- actie in landen als Saoedi-Arabië en vooral Koeweit en de andere sjeik- dommen aan de Perzische Golf, waarvan de Britten nog bij hoog en bü laag bezweren, dat zü ze des noods met wapengeweld in' bedwang zullen houden. Er staat, al met al, een onwelriekend potje te vuur en men kan slechts hopen, dat het niet aan de kook raakt. (Copyright N. Y. H. Trib.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmnmiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimim De kapelaan Hermes van Bad Kösen in Thüringen, die in oktober door een Oostduitse rechtbank werd veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf, is onverwacht vrijgelaten, aldus bericht volgens U.P.I. het Westberlgnse katho lieke weekblad Petrusblatt. De priester was veroordeeld wegens zün verzet tegen de communistische jeugdwgding en het in bezit hebben van „fascistische literatuur". (Volgens het Petrusblatt waren het boeken, geschre ven door Duitsers die uit nazi-Duits- land gevlucht waren). Tegen zün arres tatie werd geprotesteerd op een massa- büeenkomst van 4.000 katholieken en protestanten in de kathedraal van Naumburg. Protestanten en katholieken bereidden de kapelaan een triomfante- lÜke ontvangst bü zün terugkeer uit de gevangenis, aldus het Petrusblatt. Woensdagmiddag is ter hoogte van het provinciaal ziekenhuis te Santpoort de 81-jarige voetganger P. H. Jacques vlak bg zün woning bü het oversteken van de weg door een uit de richting Santpoort komende auto aangereden. De voetganger overleed ter plaatse. Bü een auto-ongeval, dat woensdag avond op de rijksweg Venlo-Nijmegen nabü Well is geschied, zijn de 39-jarige vertegenwoordiger E. Rijnaarts uit Ven- lo en de 37-jarige caféhouder P. Pee- ters uit Areen om het leven gekomen. Beiden waren in een kleine personen auto op weg naar huis, toen de wagen door een vrachtauto met aanhangwa gen bü passeren werd geraakt. De wa gen raakte uit zijn koers en vloog eni ge tientallen meters verder tegen een boom. Vermoed wordt, dat de vrachtauto met aanhangwagen die na het ongeluk is doorgereden zonder dat de chauffeur zich om de gevolgen van het ongeluk heeft bekommerd, in Rotterdam thuis hoort. De politie van Rotterdam heeft intensief gespeurd, doch heeft de wa gen nog niet aangetroffen. Wel zün eni ge vrachtauto's aangehouden, maar na onderzoek bleken deze wagens niets met het ongeluk uitstaande te hebben. In Boxtel is woensdagmorgen de ge pensioneerde gemeenteveldwachter van Gemonde, de 75-jarige A. Lavrüsen door een zuiveltankwagen aangereden en levensgevaarlijk gewond, toen hü per fiets de verkeersweg naar Schün- del overstak. Het slachtoffer overleed enige uren later in het St.-Liduinazie- kenhuis te Boxtel. Tussen Erm en Sleen is woensdag avond de veertigjarige motorrijder G. Zwols uit Erm in volle vaart achterop een voor hem rijdende melkwagen ge reden. De motorrijder werd vrü wel op slag gedood. Zün echtgenote, die b|j hem op de duo zat, moest gewond naar het ziekenhuis te Emmen worden ver voerd. Het vierjarig meisje Marietje Hensen uit IJsselstein (noord-Limburg) is woensdagmiddag bü het oversteken van de rijksweg aangereden door een per sonenwagen. Het kind was op slag dood. Het gerechtshof te Arnhem heeft he denmorgen een 25-jarige transport arbeider en een 31-jarige bankwerker, beiden uit Tiel, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek. De procureur-generaal had tegen het tweetal zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Beide mannen waren door de rechtbank te Arnhem in juli tot vier jaar met aftrek veroordeeld. De officier van justitie had vüf jaar geëist Het tweetal, bijgenaamd „de schrik van de Betuwe", waren hoofdschuldigen van een dievenbende, die in 1957 en in het begin van 1958 in Tiel en omstreken „opereerden". Tot de aan het tweetal ten laste ge legde wandaden behoorde een roofover val op een oude invalide vrouw te Gel- dermalsen op 5 februari jl. De vrouw werd gekneveld, bedreigd met een speel goedpistool en beroofd van haar spaar geld, circa ƒ400. Verdachten hebben al verschillende veroordelingen achter de rug. Koning Boudewijn van België heeft gisteren na het gebruikeigke overleg met de drie grote Belgische politieke partijen katholieken, socialisten en liberalen de aftredende premier Gas ton Eyskens verzocht een nieuwe rege ring te vormen, ildus meldt A.F.P. Eyskens heeft dinsdag het ontslag van zijn homogene katholieke minderheids regering aan de koning aangeboden. Hg is van plan een coalitiekabinet van ka tholieken en liberalen te vormen, dat op een meerderheid in de Kamer van Volksvertegenwoordigers kan steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3