Lion d'Or B. v. FRANK Haarlemse Nachtegalen met „De avonturen van twee straatzangers" lion d'Or Sympathieke overmoed van „Ludamus" HENSEN EEN DERDE VAN HAARLEMSE WONINGEN DATEERT VAN VÓÓR 1906 99 woningen met meer dan vijf inwonende huishoudens Inbraak in villa Dialogues des Carmelites Uit STAD1 Ien STREEK 18 november speciale raads vergadering in Zandvoort Dokter L. J. Kas gehuldigd ïhlms D JUBILEUM-VERKOOP nog slechts 2 dagen Zuid-Afrika in Tropenmuseum HERENONDERGOED DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 Medische missiezuster sprak voor de K.A.V.-Oud Schoten 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie Krouwels Koninginneweg 6 ïversen Burgerlijke Stand Haarlem „Op randje van huwelijks- zwendel" Acht maanden geëist tegen slager Weduwe voor duizend gulden opgelicht Oratorische avond van „Teisterbant" Bejaardenenquête in Vogelenzang U koopt $0 voordeliger. 4 grote theedoeken Grote flanellen lakens4.98 Gongolinnen lakens Een partij wollen merkruitenuocmbr 4.98 Verder lOOOen koopjes Doet Uw voordeel I Dus allen naar: Floresstr. 10 - Tel. 50680 In Aerdenhout Daders en helers voor Haarlemse rechtbank Damcompetitie Drie Hillegommers veroordeeld Wegens verduistering en heling van bollen Zaanse koopman zet boel op stelten Door rechtbank veroor deeld tot 6 maanden V erlichtingsactie tachtig processen- verbaal Brei mooier met NEVEDA wol 'n klasse apart! Haarlems Waterpolo Stemgeheim geschonden? Volgend jaar zomer AGATHA-ORGEL in Zandvoort vernieuwd en uitgebreid Gevaarlijke bussen bij Koninginneweg in Zandvoort Volkstuinvereniging in Bloemendaal 40 jaar WARM - STERK - DEGELIJK INTERLOCK HALFWOLLEN Interlock ZUIVER WOLLEN Jaeger Flanel - Molton - Baai HEMDEN 25 jaar directeur van vleeskeuringsdien st te Velsen Loek Biesbrouck gaat weer voetballen Bazar Heemsteeds K.W.F. een succes Beurs van Amsterdam - New York In de jaarstatistiek 1957 over de wo ningvoorraad en woningbouw in Haar lem die gisteren door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam is gepubliceerd, treft men ook enige ge gevens aan over de woningen en bewo ning daarvan, weike gegevens ontleend zijn aan de algemene woningtelling in 1956. Daaruit blijkt, dat bijna eenderde van de Haarlemse woningen dateert van voor 1906. Voor dat jaar had een Woning in Haarlem gemiddeld 4,78 ver trekken. De woninggrootte werd ver- yolgens tot 1940 langzaam opgevoerd en in de periode 19361940 had een woning gemiddeld 6,46 vertrekken. Na de oor log verminderde dat aantal weer en wel 4.68 vertrekken per woning, hetgeen la ger is dan het laagste vooroorlogse ni veau. Nog altjjd waren er op 30 juni 1956 47 woningen in Haarlem niet aangeslo ten op de waterleiding. Negen en zestig woningen hadden geen elektriciteit en 634 geen gas. Vier woningen hadden in het geheel geen openbare aansluiting. Twee en dertig percent van de 42.151 bewoonde woningen was voorzien van een badgelegenheid: 17 percent had een douche, 11,2 percent had een bad, 2,2 percent een combinatiebad (lavet en dergelijke) en 1.5 percent had wel een badruimte, maar geen badinstalla tie. Uit de statistische gegevens blijkt, dat de grotere woningen in het algemeen door grote huishoudens worden bewoond fteer dan door kleinere. De toeneming van het aantal bewoners per huis is Op een door de K.A.V.-kring in Oud- Schoten gehouden bijeenkomst in het Kajottersgebouw aan de Lingestraat heeft zuster Willibrordus van de Con gregatie van Medische missiezusters gesproken over „Moeder en kind" in India en Pakistan, in Azië en Afrika en bij de Mohammedanen. Ze tekende de zending van deze missiezusters, niet in de eerste plaats om de godsdienst te brengen, maar meer om belangstelling te wekken door het stellen van daden. Voor de katechismus van de daad staat eenieder open en de les van de prakti sche naastenliefde wordt het beste be grepen of zoals een Mohammedaans minister van gezondheid het uitdrukte: uw geest van dienstbaarheid en naas tenliefde is voor geen geld te koop. Zuster Willibrordus sprak vol geest drift over dr. Anna Dengel, die na vier jaar als leek in genoemde gebieden te hebben gewerkt, de stoot gaf tot de op richting van deze congregatie, die in 1925 gesticht werd in Amerika, waarop in 1939 de stichting in Heerlen in ons land zijn beslag kreeg. Begonnen met twee zusters in dat jaar, telt de congre gatie er nu 175, waarvan een vijfenzes tigtal zich bevinden in de missies in In donesië, Zuid-Afrika en Belgisch Con go. Met lichtbeelden werd het gespro- hen woord nog eens nader toegelicht en slotwoord van de voorzitster, me- ''V.yj Oudendijk, vertolkte de dank van ae aanwezigen. Op deze bijeenkomst werd verder nog melding gemaakt van de feestelijke Sinterklaasavond op 28 november, ter wijl de Kerstavond gevierd zal worden op zondag 28 december. Dat de verzor ging van het uiterlijk m de belangstel ling staat van deze afdeling, bewijst, dat op de jaarvergadering begin janu ari van het volgend jaar, mejuffrouw Miep v. d. Molen daar een praatje over zal houden, waarna velen zullen gaan deelnemen aan de cursus „Hoe verzorg *h mjjn uiterlijk?" Advertentie CINEMA-PALACEDe tien geboden, a. L; 2, 7.30 uur. LIDO: Het kamp op het bloedeiland, 18 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LtJXORHet mysterie van Parijs, 18 jaar; 2, 9,15 uur> MINERVA: The blue gardenia, 18 j.; 8.15 ®EMBRANDT: Fanfare, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 Uur. «OXY: De wreker, 18 j.; 7, 9.15 u. In de middagvoorst.: De geveltoerist, «alle leeft.; 2.30 uur. STUDIO: Dial M for murder, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Donderdag 6 november Stadsschouwburg, 8 uurHet Rotterdams Toneel Voert op „De Misantroop", een «omedie van Molière. Regie: Ton Lutz. Frans Halsmuseum, 8 uur: Wij vermoei- r.,"lt?Uerne mensen, lezing voor V.U. rinnJ. 8 uur: „Theatertje spelen". Koster. cabaret o l v Fiet en rrans Vrijdag 7 november Stadsschouwburg o Die Haerlemsche M„ "Jir: Concert dooi en W. iviusyckcamer voor G. Raadhuis, 2 uur: gemeente Lisse. «Srotmgsvergadering .Die Raeckse, 8 uur: „Theat»^-_ door Theater-cabaret o.l.v spelen Roster. n Frans BEVALLEN van een zoon: E m van de Paver-van der Hoek, a. Barnl hoorn-Weber A. Kooij-Nienhuis, j. j "fenth-Vos, M. Lammers-Steur, M. h! «e Jong-de Haan, A. M. M. Oorthuis- Va" Schie. BEVALLEN van een dochter: B. Bijl- ■"•mjnecke, F A E M. Klaren-Vooges. ONDERTROUWD: C. J. Hulskes en J*- J. Burghardt S. van de Kerkhof en r jA L- h- Casteren van Cattenburch, w £„er. en L. Paap, A. J. Bolijn en dó d H. Huisman en E. D. L. de Boode w. J. G. Sauberg en W. C. M ijeuyyhorst, p H c Lammers en GeerJinc*6 1 H- de Rooij en F. M. M. E G vind ^°°ii en D. Plantinga, GËTi?nTmJLBosch en w- Wereldsma. Schreuder i-, J- H. Verheul en C. Lunten p' r" j Scholten en A. C. A. J. L Nnnü de Ree en A. A. Franse, H C r eTn c- A. H. van Galen, van der"w=\ Efngemeijer en A. P. H. c van iSlk'i Wei-i en J- M- Maas, Vermsaen M. Koning, B. D. en p! EerhSrt Teunissen' R- K,aver terhnm5f'EIlEN. Dekker, 93 jr., Wes- wee° K Konm E' *elis' 86 jr., Órion- laan- M r t?^S' ^r'' *iazepaters- HasóeRtraat- FeAldma.nn-Schaank, 69 jr., Ir laan- w „N«n»an-de Jong, 73 ëazepatersL„A- Korff de Gidts' 33 echter minder sterk naarmate de wo ning groter wordt. Van 42.151 bewoon de woningen waren er zeventien in ge bruik als-tweede woning. Verreweg het grootste deel (32.581) werd bewoond door één huishouden, en 2568 woningen werden bewoond door een alleenstaan de. In de overige 6985 woningen (bijna een zesde deel van de woningvoorraad) vindt inwoning plaats. Een betrekkelijk groot aantal woningen biedt huisvesting aan meer huishoudens en alleen staanden. Negen en negentig woningen bieden per woning zelfs huisvesting aan vijf of meer huishoudens of alleenstaan den, Vijfentwintig percent van de Haar lemse huishoudens en 66 percent van de alleenstaanden moesten de woning met anderen delen. Acht en zestig per cent van de inwonende huishoudens en 32 percent van de inwonende alleen staanden, blijken tot inwoning te zijn ge komen als gevolg van de woningnood. De overige inwoningen zouden ook bui ten de woningnood bestaan. Advertentie HOTEL CAFÉ RESTAURANT Serveert U een voortreffelijk diner. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen een 60- jarige slager uit Utrecht, die een Haarlemse weduwe met hertrouw plannen voor duizend gulden had op gelicht. De slager had hoog opgegeven tegenover de weduwe over zqn mate riële welstand. Hij zou in Doetinchem voor .f 28.000 een zaak gekocht hebben, die hij grotendeels betaald had. Daar door zou hij echter geen contanten meer hebben gehad. „Zij heeft het mij wel erg gemakkelijk gemaakt", voerde de verdachte aan, die al tien keer eerder veroordeeld is. De weduwe vertelde, dat de infor maties, die zij over de slager had in gewonnen, prima waren. Het was echter allemaal bar tegengevallen. Volgens de officier van justitie was het delict nauw verwant aan huwelijkszwendel. De verdediger mr. J. D. A. Viskil be pleitte clementie. Uitspraak 20 november. Tot de meer spectaculaire avonden in de reeks welke de Haarlemse So ciëteit Teisterbant om de veertien da gen organiseert behoort telkenjare de „oratorische avond", waarop enige welsprekende sociëteitsleden met el kaar in het krijt treden door over een hun opgegeven onderwerp een aan kor te tijdsduur gebonden improvisatie te houden. Woensdagavond zou worden be slecht wie van de negen prijswinnaars der drie voorafgaande jaren in een nieuwe wedkamp het hoogste, door de toehoorders bepaalde puntenaantal zou behalen. Het opgegeven thema was: „Welke zijn uw gedachten wanneer u zich 's morgens aankleedt" een the ma dat door sommigen werd veroor deeld als te weinig stof biedend voor een redelijke improvisatie. Een der deelnemenden, mr. H. E. Phaff, wijd de zelfs zijn gehele spreekbeurt aan zulk een afkeurend oordeel. Toen de uitslag der stemming door de voorzit ter der sociëteit, mr. J. M. Landré werd bekend gemaakt bleek het hoog ste aantal punten, en daarmee de eerste prijs te zijn toegekend aan Ma rijke van Raaphorst. De andere prijswinnaars waren de heren Jules Chapon (2de prijs) en G. Stiivel (3de prijs). In Vogelenzang als tweede wijk van de gemeente Bloemendaal is de bejaarden enquête begonnen. Vier enquétrices en vier enquêteurs zullen de individuele in woners en de gezinnen, waarvan een der leden ouder is dan 68 jaar, bezoeken. In Bloemendaal werd een soortgelijke en quête in de zomer van 1957 gehouden. STUDENTIKOOS. Voor de Heem- steedse Kunstkring wordt woensdag 12 november in het Miner va-theater een programma gebracht onder de titel „Studentikoos". Het programma zal een bloemlezing zijn uit de Nederland se Studentencabaretwereld. Advertentie voor3.— 12 jaar garantie 4.50 v. Ouwel- en D.R.G.-zegels worden in betaling aangenomen. Anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eiste de officier van justitie bq de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmor gen tegen de heide daders van een in braak op 6 augustus in een villa, waar van de bewoners afwezig waren, te Aerdenhout. De verdachten, een 38-ja- rige boerenarbeider zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 23-jarige los arbeider uit Rotterdam, waren na een ruitje stukgeslagen te hebben de villa binnengedrongen. Wegens medeplichtig heid werd tegen een 34-jarige beton- vlechter uit Haarlem, die op de uitkyk had gestaan, een jaar geëist. De buit bestond uit een postzegelver zameling, sieraden en verschillende kunstvoorwerpen, twee koffers vol, die zij zelf leeg hadden meegenomen. De of ficier van justitie bracht hulde aan de Bloemendaalse politie, die de zaak on middellijk tot een goed einde had ge bracht. De verdachten waren allen re cidivisten. De betonvlechter had al tien veroordelingen op zijn strafblad, de boe renarbeider had acht vonnissen achter de rug en de Rotterdammer was al twee keer veroordeeld. Hun verdedigers, mr. F. J. D. Theyse jr. en mr. B. W. Stomps, bepleitten clementie en wezen er op, dat hun cliënten ernstig beterschap hadden beloofd. Wegens opzettelijke heling van de ge stolen postzegels eiste de officier van justitie zes weken gevangenisstraf tegen een 25-jarige vrouw, de ex-huisgenote en aanstaande echtgenote van de beton vlechter. Zij had de postzegels inder haast verkocht, maar de aspirant-koper koesterde argwaan en waarschuwde de politie, die de vrouw arresteerde. De of ficier van justitie hield er bij zijn eis rekening mee, dat het voor de vrouw moeilijk was weerstand te bieden aan het misdadige spel in haar huis. Acht maanden gevangenisstraf met af trek werden geëist tegen een 40-jarige betonwerker uit Haarlem, de werkgever van de betonvlechter. Deze verdachte had gestolen armbanden en een kleed van zijn werknemer gekocht. De verdediger mr. O. H. van Wijk, voerde aan, dat zijn cliënt een belang rijk werk in Den Haag had aangenomen, waarbij de medewerking van de beton vlechter noodzakelijk was. De beton vlechter had gedreigd niet aan het werk te zullen gaan, tenzij zijn baas de spul len zou kopen. De rechtbank zal 20 no vember in deze zaken uitspraak doen. Tegen een 22-jarige metaalbewerker uit Haarlem eiste de officier van jus titie ook acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, omdat hij verschillende malen bromfietsen gestolen had, waarop hij een tijdje reed en ze later weer liet staan. De verdediger, mr. G. H. Veenho- ven, bepleitte op grond van een z.i. met deze zaak parallel lopend arrest van de Hoge Raad, vrijspraak, e.q. clementie. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank ge weigerd. Rekening houdend met het werelddamtoer- nooi heeft de competitieleider voor de af gelopen week slechts een klein programma opgesteld. BDC heeft intussen in de reserve hoofdklasse de leiding genomen, evenals in de vijfkampen. De uitslagen waren: BDCZandvoort 17—3; VKD—Sportief 10—10 def.; Sant poortHillegom 119; HDC IIKNC 911; Zandvoort—VKD 4—16; Sportief—BDC 10— 10. In deze afdeling is nu de volgorde: BDC. KNC, Sportief. VKD, Hillegom, Sant poort, HDC II en Zandvoort. Voor de tweede klas konden de volgende uitslagen genoteerd worden: Santpoort IIHDC III 416: Zandvoort IIVKD II 137; Sportief IIDCY II 911: Zandvoort II—Santpoort II 911; Sportief IIVKD II 137. Waarna de stand werd: HDC III, DCY II, Zandvoort II, Santpoort II, Sportief II en VKD H. De vijftallen traden ook op met als re sultaat: KNC't Oosten 82; St.-Bavo— BDC 3—7; DCY—St.-Bavo 3—7. Ook hier is het BDC dat de toon aangeeft, gevolgd door KNC, Sportief, St.-Bavo, DCY en 't Oosten. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank drie Hillegommers, die zich schuldig gemaakt hadden aan verduis tering en heling van iris-bollen ver oordeeld. Twee jeugdige rooiers, die de bollen hadden verduisterd kregen, elk vier maanden met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk. Een 52-jarige bloemistarbeider, die de bollen van de jongens had gekocht, werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk. Veertien dagen geleden had de officier van jus titie mr. G. W. F. van der Valk Bou man tegen ieder een gevangenisstraf van zeven maanden geëist. In de bloe mistarbeider zag de officier van justitie min of meer de aanstichter van het kwaad en het verderf van de jon gens. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 37-jarige koopman uit Zaandam wegens belediging, mishande ling en bedreiging veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pit- lo, tegen de verdachte vier maanden gevangenisstraf geëist met aftrek we gens belediging, mishandeling, vernie ling en weerspannigheid, alles in een Zaandams café gepleegd onder de in vloed van overmatig drankgebruik. Een en ander was in de nacht van 7 september geschied. De koopman had het hele café op stelten gezet, beschik kend over een grote lichaamskracht en hij had zich danig verzet, toen de poli tie hem wilde arresteren. Woensdagavond heeft de Haarlem se politie een verscherpte controle uit geoefend op de verlichting van alle soorten voertuigen. Rond tachtig pro cessen-verbaal werden opgemaakt. Ter zake van andere overtredingen gingen nog vijftig weggebruikers op de bon. De controle werd gehouden in het ka der van de actie die het Verbond voor Veilig Verkeer houdt. De politie zal in de eerstkomende maanden nog een avond een verscherpte controle uitoefe nen op de verlichting. „De avonturen van twee straatzan gers" heette de alleraardigste kinder- operette en zanguitvoering ten bate van de T.B.C.-bestrijding van de Haar lemse Nachtegalen, het bekende kin derkoor onder leiding van mejuffrouw Cis Kampmeyer, dat gisteren in de tuinzaal van het gemeenteiyk Concert gebouw van Haarlem opnieuw de har ten van alle toehoorders gestolen heeft. Telkenjare zingen de Nachtegalen ten bate van de T.B.C.-bestrijding en om dat het koor 8 september 1934 opge richt is, gebeurde dat gisteravond voor de vierentwintigste keer. Volgend jaar zal er hopeiyk dus een jubileum ge vierd worden bij het koor, dat iedereen, die het ooit gehoord heeft, een warm hiart toedraagt. Vóór de coulissen mocht mejuffrouw Cis Kampmeijer na afloop een welver diende en stormachtige ovatie in ont vangst nemen, die met bloemen en ge schenken nog eens onderstreept werd. Daarachter was het in de eerste plaats mejuffrouw Mia Kampmeijer, die aan de vleugel voor een steeds fqn-aange- voelde begeleiding zorgde. En dat de costumering van de elfjes, feeën, ka bouters enz. als altijd welverzorgd en een lust voor het oog was, is weer te danken aan de activiteit van andere dames-medewerksters achter de coulis sen met mejuffrouw Jos Kempmejjer. Een veertigtal kinderkeeltjes zong ge zamenlijk enkele pittige liedjes, zoals dat van de „Koekoek en de Specht" en het grappige „Trein op Hol". Zonder een spoortje van plankenkoorts, volko men kinderlijk en spontaan werd er ge zongen en gespeeld. Cis Kampmeijer Advertentie Voor 2 Neveda wikkels 6 leuke borduurkaartjes. Neveda, Rokin 118, Amsterdam Advertentie HOTEL CAFÉ RESTAURANT Zalen voor vergaderingen en recepties. Nog maar zelden hebben wy een to neelvoorstelling met zoveel spanning te gemoet gezien als die, welke de r.-k. toneelgroep „Ludamus" gisteravond in de vrywel geheel gevulde Haarlemse schouwburgzaal bracht. Vorige week hebben wij op dit toneelgebeuren uit voerig gepreludieerd, met o.a. de op merking, dat uit de voorstelling zou moeten blyken, of „Ludamus" met de keuze van „Dialogues des Carmélites" moed dan wel overmoed betracht heeft. Het resultaat heeft het accent op de overmoed gelegd, zp het op een bqzon- der sympathieke manier. Want by alle kritiek, die men op de details moet hebben, kan men slechts lof hebben voor de yverige ernst, de sacrale sfeer en de van begrip getuigende styi, waar binnen en waarmee de dialogen uitge werkt werden. Door zjjn mystieke inslag, de lerende toon en het gesprekskarakter stelt het door Béquin en Tassencourt op teksten van Bernanos geschreven stuk zulke zware eisen aan amateurs, dat van hen een redeiyke vertolking niet te verwach ten is. De prachtige teksten van Ber nanos, die heel de betrekkelijkheid van het mens-zpn in het licht van de eeuwigheid tekenen en die ofschoon verwijzend naar de dagen van de Fran se revolutie door hun profetische geladenheid aangrijpend actueel zijn, vragen van spelers en toeschouwers een niet-alledaagse geestelijke instelling. Het is dus niet zo verwonderiyk, dat de voorstelling niet helemaal gaaf uit de lange serie scènes te voorschyn kwam. De mensen van Ludamus moes ten onder een zichtbare spanning wer ken, welke zij niet tot aan het einde konden doorstaan. Dat slot namelijk, dat de genade in de ordé van Gods lief de een lichtend en afsluitend reliëf moest geven, droeg de sporen van een niet meer te maskeren vermoeienis. Niettemin moeten wy over een ge slaagde voorstelling schryven, omdat er in verschillende scènes knappe prestaties werden geleverd en men de een meer, de ander minder begrip toonde voor de intenties van Bernanos, dank zij vooral het inzicht van regisseur Laszló Bubenik. Dat de spelers by voorbeeld vrjjwel steeds een menselyke toon wisten te bewa ren; dat zy volgens de bedoeling van Bernanos van de nonnen geen heldinnen maakten, maar haar accep tabel, ook voor onze tijd, lieten leven en sterven volgens Gods plan, was hun grote verdienste. Daardoor kreeg de confrontatie van de menselijke zwakheid met de goddelijke genade soms op ontroerende wijze gestalte. Het zuiver zakelijke verhaal draait om het adellijke meisje, dat als zuster Blanche van de doodsangst van Chris tus haar intrede doet in het klooster van de Carmelitessen. De kern van het stuk is de natuurlijke angst van Blan che, waarmede zp reeds vóór haar kloostertijd te kampen heeft en die zich in het aangezicht van de dood ont laadt in een vlucht. Wanneer zp echter verneemt, dat haar medezusters op het schavot moeten sterven, dwingt de ge nade haar terug en sterft ook zp onder de valbijl van de guillotine. De gesprekken, die de zusters voeren in haar Karmel, vragen door het vaak beschouwend karakter een geheel eigen sfeer. Die wisten de elf „nonnen" van Ludamus op vaak ongedwongen wyze op te roepen. Ida van Dolen-Rooyers, Ans Swart, Tilly Overmeer, Paula de Prez, Dolly Schouten, Nel, van der Meer-van Brugge, Dora van der Lin den, Els de Zwager, Bep Lambert, Teddy van der Wijden en Hanny de Zwager vormden samen een springle vend Karmel-convent, waarin de per soonlijke karakters tot gelding kwamen. Van haar excelleerde Nel van der Meer, die de straf volgens de regels van de Orde levende Mère Marie ten voeten uit tekende. Ida van Dolen creëerde uiterst gevoelig zuster Blan che, een opvallende prestatie voor iemand, die in de loop der jaren in de sfeer van een overspannen dramatiek dreigde terecht te komen. Zij vond een naïeve pretentieloze en vooral har- telpk-oprechte gezellin in Dolly Schou ten, die als zuster Constance de psy choloog ook enkele amusante ogenblik ken zou kunnen bezorgen. De overige nonnen, met Ans Swart een volmaakte overste en Bep Lambert als de begrij pende moeder Jeanne, completeerden deze levendige Karmel ieder naar haar eigen aard. De overige rollen waren vrpwel alleen in de handen van man nen. Hun spel haalde niet altijd het niveau van de nonnen en zp moesten nog al eens hun toevlucht nemen tot het felle woord en gebaar om hun spel enige kleur te geven. Ons eindoordeel is dus: een voorstel ling, die van sympathieke overmoed getuigde en waarmede „Ludamus" meer toneelvreugde gebracht heeft dan redelijkerwijs van een groep amateurs verwacht mag worden. H. Woensdagochtend heeft de pers in het Tropenmuseum te Amsterdam kennis gemaakt met de daar ingerichte nieu we afdeling, gewijd aan de Unie van Zuid-Afrika. Deze afdeling zal zater dag a.s. voor het publiek worden open gesteld. Men ziet hier de heren N. S. C. Schoeman (rechts) en B. P. J. Eras mus, attaché's van de Zuidafrikaanse ambassade, bij een voorstelling, ge wijd aan de wijnbouw. Voor de eerste klasse dames van de waterpolocompetitie heeft DWT I in Zaandam de strijd aangebonden tegen Waterlelie. De Haarlemse dames won nen met 30. De Veisense dames kwa men voor de tweede klasse in Haarlem op bezoek bij DWR. Met vijf dames be gon VZV de strpd. Door zich in de verdediging terug te trekken kon de ploeg tegen het voltallig DWR stand houden tot zij compleet was. Het deer de DWR echter niet en met de rust had het team door inschieten van Sint een 10 voorsprong, in de tweede helft ging het om en om. Sint vergrootte de DWR-voorsprong waarna Drpver er 21 van maakte. Het was uiteindelijk Sint die de DWR-overwinning op 31 velig stelde. Voor de afdeling AM van de kring competitie kregen de meisjes van DWR die van VZV tegenover zich. De pun ten bleven in Haarlem (50). DAW 3 bond voor de derde klasse heren de strpd aan tegen HVGB 3 dat in de eer ste helft met zes man verscheen. DAW benutte de meerderheid om een 20 voorsprong op te bouwen. HVGB had echter voor het ingaan van de rust de stand op 22 gebracht. In de tweede helft waren de teams compleet en toen is DAW er vrijwel niet meer aan te pas gekomen. HVGB won de strijd met 10—3. INBRAAK In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in twee fabrieken aan de Leidsevaart te Haar lem. Uit een machinefabriek wordt een bedrag aan geld van 25 vermist. In een verffabriek heeft men niets van zpn gading kunnen vinden. Door verbreking van de deur heeft men uit een etalage van een kleding magazijn aan de Anegang te Haarlem twee kinderregenjasjes, alsmede een mutsje en een ceintuur kunnen ont vreemden. De diefstal werd gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. VOORTUINEN. In de aula van de H.B.S. aan de Raaks reikt wethouder W. Happé dinsdag 11 november de prij zen uit aan de winnaars van de voor- tuinwedstrijden. Na de uitreiking zul len kleurendia's vertoond worden van zeldzame bolgewassen. De prijsuitrei king in Heemstede geschiedt dinsdag 25 november in het Groenendaalse Ver versingshuis. Daar zal de burgemees ter de uitreiker zijn. bewees daarmee eens te meer, hoe een voortreffelijke zang-pedagoge zij is. En uit de verschillende quatre- en six- mains bleek, dat ook net piano-onder richt der jeugd bp haar in goede han den is. Het gezongen verhaal rond de twee straatzangers bood de kinderen volop gelegenheid tot spelen en imiteren van groteren, typisch kinderlijke eigen schappen, die hier een fraaie expressie mogelijkheid kregen. Er verschenen dansende en zingende kabouters, made lieven, een fee, volwassenen, paraplu kooplieden en bosvrouwtjes voor het voetlicht en de kinderen hadden er ken- nelpk plezier in. De groten niet min der. Het door alle aanwezigen uit volle borst (en op de wijze van ,,'t Is plicht dat ied're jongen") meegezongen refrein van het slotlied zal nog lang bp de aanwezigen in herinnering blijven: Hoezee, hoezee. Wie doet er met ons mee? (bis) Als Nachtegalen zingen wij Steeds voor de T.B.C. (bis). Naar wp vernemen, heeft de burge meester van Zandvoort gevolg gegeven aan de vanuit de raad aan hem geda ne verzoeken, om een speciale raads vergadering te beleggen in verband met de beweerde schending van ge heimhouding van een op 7 oktober plaats gehad hebbende stemming. Deze vergadering zal worden belegd tegen dinsdag 18 november. Men kan dus verwachten dat de beantwoording der terzake door het raadslid Breure (VVD) gestelde schriftelijke vragen tij dig vóór die raadsvergadering zal plaats vinden. Het zestig jaar oude orgel van de pa rochiekerk van St.-Agatha te Zand voort zal worden gerestaureerd en uit gebreid. Het kerkbestuur verleende daartoe opdracht aan de firma Joseph Adema te Amsterdam, die destpds dit orgel ook geleverd heeft. Het werd toen geplaatst in de parochiekerk (het te genwoordige patronaatsgebouw). Der tig jaar geleden werd het naar de nieu we parochiekerk overgebracht. Uit artistiek oogpunt bezien is het or gel van goede kwaliteit. Vandaar dat zich aanvankelijk geen ernstige bezwa ren voordeden tengevolge van het feit dat het orgel voor deze veel grotere ruimte onvoldoende klankvolume en speelmogelpkheden had. Inmiddels de- dèn zich ook slptage-bezwaren gevoe len, zodat het kerkbestuur in overleg trad met de orgelbouwer en de katho lieke klokken- en orgelraad. Het bleek noodzakelijk het orgel geheel te restau reren en te voorzien van een tweede klavier. Men krpgt dan een orgel van op het kerkgebouw berekende capaci teit, waardoor het parochiële zangkoor in staat zal zpn het repertoire uit te breiden (sommige zangmissen kunnen thans niet uitgevoerd worden omdat het bestaande orgel niet geschikt is voor de begeleiding). Aanvankelpk schenen de financiële bezwaren voor het kerkbestuur onover komelijk. Uit de kring der parochianen kwam echter hulp opdagen. Een orgel comité werd gevormd, dat in enkele jaren tpds ruim 8.000 bijeen wist te brengen. Met dit resultaat is men ech ter niet tevreden: men wil de actie pas beëindigen, als 10.000 bijeen is ge bracht. Uit de kerkelijke financiën zal dan bovendien nog een zeer omvangryk bedrag moeten worden geput. Het kerk bestuur heeft inmiddels de opdracht verleend; de materialen zpn al besteld en men hoopt het geheel vernieuwde en uitgebreide orgel in de zomer van 1959 in gebruik te kunnen nemen. Toen de trambaan tussen de Tol en de Koninginneweg te Zandvoort in gebruik werd genomen als autobusweg voor de busdienst Amsterdam - Haarlem - Zand voort, werd de vrees uitgesproken dat de bussen welke de Koninginneweg zou den gaan kruisen een ernstig gevaar voor het verkeer op die weg zouden gaan vormen. Later bleek echter, dat het verkeer op de Koninginneweg door de op de „busbaan" rijdende autobussen moest worden behandeld als voorrangs- verkeer. De bussen moeten dus op „de drempel" van de Koninginneweg stop pen en mogen pas doorrijden als geen andere rij- of voertuigen in aantocht zpn. De directie van de N.Z.H. heeft mede ter vergroting van de service voor de reizigers bij de Koninginneweg een uitstaphalte gemaakt. Voorts he ft zij haar rijdend personeel geïnstrueerd altyd bij de Koninginneweg te stoppen. Aan dit voorschrift wordt niet door alle bus chauffeurs voldaan en zo ontstaat menig maal een gevaarlijke situatie als plotse ling een tamelpk snel rijdende autobus de Koninginneweg kruist. Dit gebeurde o.a. op maandag 3 november 's morgens te ongeveer half tien. Het publiek kan de verkeersveiligheid op dit moeilijke kruispunt bevorderen door van elke overtreding terstond melding te maken aan de politie en de directie der N.Z.H., onder vermelding van het nummer van de betrokken bus. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal wordt vrijdagavond het veertigjarig bestaan gevierd van de Bloemendaalse Vereniging voor Volks tuinen. Het cabaretgezelschap van het Provinciaal Waterleidingbedrpf van Noord-Holland, de „Pompadours" onder leiding van Puck de Weyze, zal het pro gramma verzorgen. De vereniging die in november 1918 werd opgericht telt meer dan honderd leden en heeft van de gemeente in huur een stuk grond aan de oostzyde van de Kennemerweg, waar zestig volkstuinen met elk 200 vierkante meter opper vlakte liggen. Over enkele jaren zullen de tuinen hier echter moeten verdwij- nenl omdat de gemeente voor het ter rein het uitbreidingsplan Kennemerweg heeft ontworpen. Het bestuur van de ju bilerende vereniging bestaat uit de he ren J. van Dijkhuizen (voorzitter), T. J. Popma (secretaris), B. J. Velzel (pen ningmeester) en G. J. Bronkhorst, A. "an der Hoop, J. van Dyk en Th. Ruyg- rok als leden. Advertentie Een kleine opsomming uit onze grote collectie Borstrok 4.55 Pantalon 5.70 Borstrok 8.75 Pantalon 9.85 Borstrok 16.90 Pantalon 16.75 PA&RI A A RSTE E G 1 In de raadzaal van Velsen is woens dagavond de heer L. J. Kas. verge zeld van zjjn echtgenote en oudste zoon, tijdens een intieme bijeenkomst harte- lqk gehuldigd in verband met zyn 25-jarig directeurschap van de vlees keuringsdienst in Velsen. De heer L. J. Kas is de laatste 2L£ jaar directeur van het openbaar slachthuis in Hilver sum, maar hij heeft daarnaast nog ai- tijd de leiding van de dienst in Vel sen in afwachting van een opvolger. Daarom droeg deze bijeenkomst toch ook iets van de sfeer van een afscheid. In de raadzaal waren onder meer aan wezig de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en zijn echtgenote, wet houder C. P. J. Masa, de gemeente secretaris, de heer J. Veenstra, hoofden van gemeenteiyke diensten, raadsleden, een deputatie uit Hilversum en verte genwoordigers uit de kringen van sla gers, veehouders en koelhuizen. Burgemeester Kwint stond hier tegen- ovr de enig overgebleven directeur die hem in Velsen heeft zien komen. Naast een briljante praktijk in Haar lem heeft dokter Kas zpn werk in Vel sen altijd met zeer veel liefde gedaan. De R.CJH.-speler Loek Biesbrouck gaat zondag weer voetballen. Tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tussen de Racing en het Haarlemse EDO op 28 september scheurde hij zijn enkel banden en moest daardoor geruime tijd rust houden. De dokter heeft hem thans gehel hersteld verklaard. Biesbrouck heeft inmiddels de training hervat. Het is zeer waarschijnlijk dat hy voorlopig nog in het tweede elftal van RHC blijft spelen. Ook de tweede dag van de bazar, georganiseerd door de Heemsteedse af deling van het Koningin Wilhelmina Fonds en gehouden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg, is een groot succes gebleken. Het bezoek was zeer bevredigend en de diverse ver koopstands vertonen dan ook reeds enige verheugend lege plekken. De fraaie bloemenstand trok de nodige belang stelling. Een en ander is er de oorzaak van geweest, dat de totaalopbrengst woensdagavond reeds ongeveer vijfen twintighonderd gulden bedroeg. Des middags werd een kindermati nee gehouden, waarvoor zich ruim vier honderd jeugdige bezoekers hebben ge meld. De kinderen amuseerden zich kosteiyk met deze voorstelling, door Theo Lohman vaardig verzorgd met goochelen, een sprekende pop en niet te vergeten de klassieke poppenkast met de onsterfeRjke Jan Klaassen. Ook de grabbelton was een attractie die gretig aftrek had. Heden (donderdag) is de laatste dag van deze bazar, waar na sluiting de gelegenheid nog wordt opengesteld voor een geanimeerd dans je, op muziek van „The Music Pira tes" uit Haarlem, onder leiding van Bob Wenzenbeek. Daarvoor zal nog de trekking plaatshebben van de lotery, met als hoofdprijs de veertigdelige cas sette tafelzilver. Alleen moest het be stuur een kleine teleurstelling incasse ren door het bericht, dat de bekende internationale scheidsrechter Leo Horn die deze avond het rad van avontuur zou bedienen, plotseling is verhinderd. Vorig opening Slot 6/11 (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Ned. 1956 31/, Ned. 1948 3% Ned. 1950 3V* Ned. 1954 3Y« Ned. 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij cert A.K.U. Van Berkel'a Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mil Ned. Scbeepv. Unie KLU. H.VA Dell Mlj. cert A'dam 2% '56 1 A'daro '56 n A'dam ID Rentespaarb. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KLM. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 93 91A 91 \<t 853» 85 88H 873,4 90Va 90% 93* 93% 88r* 108« 183 255 259 360J'2 1931, a 339 4603; 467 295 3801'2 385% 184.30 187 743,; 76% 157 158% 158^ 158% 1353,8 136* 99.90 1243,8 126 130.80 131.56 85 v; 94*i 94»; 114 3/11 5/11 59% 60". 51% 52e 52% 53% 69'/. 70 49% 50% 97% 99 26 26% 38% 38% 38% 40% 66% 67% 49% 49". 84 83% 58% 59 53 53% 58% 5P»4« 23% 24 87* 89 Stemming! vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5