Minister Struycken in conflict metK. VP doorzijn gezinspolitiek f 1000.- boete geëist tegen Duitse foto- journalist W A Het spookpaard Motie over plaatselijke kinder toelagen te wachten Stilstand Op TïlcTnMcmd Ontwikkeling van N.-Guinea kan slechts gaan Uitkijken is de boodschap! Na aanrijding doorgereden ARKA aarzelt bij toetreding tot nieuwe vakcentrale de bres voor de middelbare ambtenaren Betere zoetstof ontdekt Wegens smokkel van koffie Afhankelijk van beperkte aan passingsvermogen van de bevolking ZSFSSSgPttJsSt Hoofdbestuur mag wel deelnemen aan voorbereiding vakcentrale BKI Telefoon uit Australië JONGEN redde kindje uit de Dommel TERUG UIT IRAK GEARRESTEERD Kamers van de K.L.M. slechts licht beschadigd Peanut butter Minister Helders tot Tweede Kamer: WACHTEN OP DE BISSCHOPPEN Katholieken in het A.S.C. eensgezind met Thomas Personeelsvraagstuk bij de politie DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PAGINA 7 jm'er"ta is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak at men in de hele wereld enthousiast Na de brand op Meisbroek Een kleine demonstratie van het feit dat 2 van de 3 Nederlanders wél goed uitkijken als ze een balpen kopen. Ze vragen een BIC en krijgen 'm ook - BIC, de béste balpen! Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar wat. Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk handschrift en... de voordeligste balpen die u kunt kopen let op: de naam BIC staat op de schacht Yraag altijd de échte BIC en kijk liever twéé keer! Twee maanden en één jaar ontzegging geëist Jhr. Van Lawick van Pabst van Nijevelt overleden Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Propria Cures Vulpen, vulpotlood en reisje naar Amsterdam als beloning (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken zal niet kunnen ontkomen aan een motie van zijn politieke geestverwanten in de K.V.P. over de kwestie van de kindertoe lagen die door provincies en gemeenten aan hun ambtenaren worden ge geven. De strijd over deze zaak is al maanden gaande. De minister heeft feeds 104 gemeenten gesommeerd een eind te maken aan regelingen, die ingaan tegen de algemene loonpolitiek, daar men naar eigen inzicht een progressie naar het kindertal invoert. In 42 gevallen is zelfs een herzie ning opgelegd. Overal moeten de toelagen gelijk worden aan het Rijks niveau. De heer Van der Zanden heeft aangekondigd, dat de K.V.P.-fractie dit niet in overeenstemming acht met een juiste gezinspolitiek en dat de loonpolitiek niet zo centralistisch kan zijn, dat daar ieder onderdeel van de arbeidsvoorwaarden onder zou moeten vallen. Destijds is alleen bepaald, dat „aanmerkelijke, onvoldoend gemotiveerde verschillen in de geldende regeling ontoelaatbaar zijn." Dat houdt nog voldoende eerbied en begrip in voor de gemeentelijke zelfstandigheid, maar wat de minister nu doet is volgens de K.V.P. „moeilijk verteerbaar." ten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Toch, dames en heren, houd ik vol, dat het alle maal te vlug gaat in deze wereld. En daar zijn geen grenzen. Wij zien af en toe met vertedering terug op trekschuit en diligence. Waar zal de mens van de toekomst zijn terugblikken de vertedering aan moe- spenderen? Aan onze straalja ger? Och heden. Goed, zal hij er be hoefte aan hebben. Maar hij zal dan niet vertederd moeten zijn in een tijd, waarin het mogelijk is in let terlijk een oogwenk van Amsterdam naar New York te vliegen? En zal hij dan nog tijd hebben voor ver tedering? Ik betwijfel het. Tenzij voor dat griezelig soort vertedering dat blikt naar de toekomst. Niettemin ben ik niet tegen de vooruitgang. Vooral dan op grond van het feit dat ik vóór de stilstand ben. De stilstand, die een mens de gelegenheid verschaft zich over te geven aan eenvoudige genoegens des levens, als daar zijn het bekijken van een boom en het eten van een appel. Ja, gelóven doe ik alleen in de stilstand. In een stilstand, die een eeuwigheid duurt. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiHiiiiiiiii Minister Struycken heeft de eigen lijke moeilijkheid ontweken door recht te zetten dat het er niet om gaat nu de vier pet. voor het vierde kind onmo gelijk te maken. Daarover was een ogenblik twijfel ontstaan, omdat een K.B. niet klopte met een circulaire van het ministerie aan de gemeen tebesturen. Het gaat in wezen om de vrijheid van progressieve regelingen en daar wil de minister niet aan. In de motie zal de rechtsgrond voor zijn besluiten worden ontkend. Positie overheidspersoneel De fractie van de K.V.P. had over de positie van het overheidspersoneel nog veel meer wensen. Een kernpunt in de discussies over de begroting van binnen landse zaken was de salariëring van de middelbare ambtenaren. De minister zei, dat de tegemoetkoming aan lagere en hogere ambtenaren laatstelijk 1 april 1958 gedaan, het maximum bereikbare was voor het gehele overheidspersoneel. In het kader van de huidige loonpolitiek kan over verbetering verder alleen nog maar worden gedacht, indien sprake zou zijn van „aperte achterstand in belo ning". De argumentatie die in het ge organiseerd overleg naar voren is ge bracht om dit voor de middelbare amb tenaren aan te tonen had de minister aeenszins overtuigd. Hij wilde echter ypor verder overleg de deur niet slui- ren. Mocht men hem alsnog overtuigen, dan zal de zaak verder doorgaan naar net kabinet, waar de beslissing moet worden genomen. De heer v.d. Zanden sprak van ,,het nijpende probleem der salariëring". Hij was wel erkentelijk voor de verbeterin gen maar vond dat de oplossing geens fins was gevonden. Waarom moeten de middelbare ambtenaren bmtendever- hoaine bliiven? Ook over de ziektekos tenregeling, de werkkiassificatie die steeds nijpender wordt en de §®pp® eerde spaarregeling voor ambtenaren had de Kamer verlangens, waarvan mi nister Struycken nauwelijks iets heen kunnen inwilligen. Het bleef bjj medede lingen. dat de zaak in bewerking was ot dat de minister onmogelijk verder kon gaan. Van verschillende zijden is de finan ciële nood der gemeenten aan de orde gesteld. De minister heeft een tweetal moties (van de A.R. en de P.v.d.A.), waarin verhoging van uitkeringen werd gevraagd, die een subjectief karakter zouden dragen, ontraden. In de komen de wet, die de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten definitief re gelt, wil de minister objectieve regelen vastleggen. Ook gemeenten, die in een bijzóndere positie verkeren zullen dan volgens vaste regels worden geholpen, bijv. gemeenten in ontwikkelingsgebie den. In het algemeen kon hij als richt lijn voor de huidige urgente financiële moeilijkheden waarmede de gemeenten tobben in verband met niet goedgekeur de begrotingen en gewijzigde verhogin- fen van subjectieve toelagen, geen an- ere oplossing geven dan dat men veel meer de tering haar de nering moet zet ten. „Wij zijn aan het verhuizen naar de nieuwe wet, die de financiële verhou dingen gaat regelen en zolang we niet onderdak zijn blijven we in de rommel zitten," aldus de minister. De moeilijkheden met de conglomera ties van de IJmond en de satellietsteden van Den Haag en Rotterdam bespre kende, zei de minister dat het niet de bedoeling is, dat nu de IJmond bijv. een precedent zou worden van alles wat er verder op dit gebied in Nederland gaat Komen. De conglomeratie van Den Haag ,Sn Keheel ander karakter dra die 'het\,y(Irdeeldheid in de commissie tiids in ^1<?Jltwerp TJmond-raad des- bleek uit wn+.amer, heeft voorbereid, de IedereenJ,e, minister erover vertel er' nu <*aat daar wat anders. Wat no? verre van af,VJ6n- is na Ait debat beperkte zich ertob uïüng^e ge™n°aan het verlangen, dat hij tol een concreet gesprek wil komen met deze commissie van voorbereiding. «-ummissie Over de conglomeratie Den Haa? zal een discussie in de Kamer mogelijk ziin Wanneer het kabinet de nota van dé ministers van volkshuisvesting en bin nenlandse zaken heeft behandeld. Over de vraag in hoeverre het Rijk zal moeten bijdragen in de subsidie voor de bouw van kerken heeft het kabinet n°g geen beslissing genomen. Advertentie Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (diabetici, slanf<e lijn) I •s. Aanvankelijk was t"t nieuwe middel Vrij kostbaarmaar door Chefaro wordt tij nu onder de naam Sucrose voor *en billijke prijs beschikbaar gesteld. De Duitse foto-journalist, die 26 juli bij zijn terugkomst uit Irak op Schip hol werd gearresteerd omdat hij nog een vonnis van vier weken gevangenis straf had te ondergaan, hem door de economische politierechter van Maas tricht opgelegd wegens smokkel van koffie, heeft thans voor het gerechts hof te 's-Hertogenbosch in hoger be roep terechtgestaan. De dagvaarding vermeldde, dat hij De kamers van de K.L.M. in het nieuwe gebouw op het vliegveld Meis broek nabü Brussel hebben door de brand die dinsdagavond uitbrak, slechts weinig geleden, aldus bericht het A.ll.P. De schade is licht, enkele ruiten zijn gebroken; er kan normaal worden doorgewerkt. De dienstregeling van de K.L.M. op en van Brussel wordt volgens schema uitgevoerd. Naar het A.N.P. voorts van de zijde van de vestiging Nederland van de Sa bena verneemt, zullen alle diensten van deze maatschappij, zowel van het Europese als van het helikopternet en van de lange-afstandslijnen van van daag af weer normaal worden uitge voerd. Het vertrek en de aankomst van vliegtuigen zullen plaats hebben op de luchthaven Brussel-Nationaal. De af handeling van passagiers en van vracht zal zowel bij aankomst als bij vertrek, geschieden langs de normale wegen. in augustus 1953 drie kilogram koffie en over twee maanden verdeeld in to taal zestig kilogram koffie bij Kerkra- de naar Duitsland had gesmokkeld. Hij erkende dit volkomen en ook het feit, dat hij aan die smokkel ongeveer 400 Mark had verdiend. De procureur-generaal mr. Moons merkte op dat zijn optreden bü zijn ar restatie niet bijzonder fraai was ge weest. Op grond /an de lange tijd, die sinds het delict verlopen is, wilde hij van een vrijheidsstraf afzien en eiste 1000,- boete subs, vijftig dagen hech tenis. De verdediger, R. P. Kokosky uit Amsterdam, vond deze boete onbil lijk hoog. Hij wees op de grote ellende die zijn cliënt door deze affaire heeft moeten doormaken, toen hij van de re volutie uit Irak terugkwam en zo snel mogelijk naar Parijs wilde om daar de resultaten van zijn werk af te leveren. Men was zelfs begonnen terstond de opgelegde straf ten uitvoer te leggen. Ook betoogde de verdediger, dat de Duitser, die 24 jaar in Nederland heeft gewoond, en wiens ouders in Kerkrade wonen, door machinaties van machtige lieden als ongewenste vreemdeling het land is uitgezet, waardoor zijn betrek king verloor en toen, om in zijn levens onderhoud te voorzien, is gaan smokke len. Het hof zal op 19 november arrest wijzen. Advertentie (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt Advertentie 4» nieuw. - in Amerika ontdekte - loetstol, «Miever men in d. hal* wereld enthousiast isl (Van onze Haagse redactie) Minister Helders heeft de indruk dat bij het bezoek, dat een parlementaire missie in 1957 aan Nleuw-Guinea heeft gebracht, de wel zeer speciale en ver warrende omstandigheden waaronder in dit gebiedsdeel moet worden ge werkt, niet voldoende tot uiting zijn ge komen. Zelfs al zou daar met onbe perkte personele technische en finan ciële hulpmiddelen kunnen worden ge werkt dan nog zal het tempo van de ontwikkeling steeds afhankelijk moeten zijn van het (beperkte) aanpassingsver mogen van de bevolking. Een juiste ontwikkeling vraagt een verantwoord en dit betekent in casu geleidelijk tempo. De minister zegt dit in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de begro tingen 1957 en 1958 voor Nieuw-Guinea. In de memorie wordt uitvoerig aan dacht geschonken aan het verslag, dat de parlementaire missie van haar be zoek heeft opgemaakt. Elders erkent de minister dat er nog geen uitgewerkt algemeen ontwikkelings plan voor Nieuw-Guinea bestaat. Een nnS p'an kah z-i- °ok niet worden Pgesteld zolang de mogelijkheden van zoehtg8ï niet voldoende zijn onder- uitéph„.5ploratie e" onderzoek in dit bied zuiïon enu moeilijk begaanbare ge wed zullen echter nog enige jaren vlr- dif oVontJrikkef- van..alle activiteiten, schermenvanJLg ^«gericht, is het van waar verder kan wol-de^gew^kt' geoutilleerd gouvemementsapparaat het verbeteren van de verbindingen ter land en ter zee en van het luchtver keer en de opbouw van centra van sa menleving waar beschikt kan worden over ziekenhuizen, scholen e.d. Uit het Euromarktfonds zal. zo wordt verder meegedeeld, voor 1958 een be drag van 3,5 miljoen dollar beschikbaar worden gesteld. Dit bedrag wordt in 1959 verhoogd tot 4,3 miljoen dollar. Het is onjuist, aldus de minister, dat het kantoor voor voorlichting en radio- omroep in Nieuw-Guinea voor de pu- blikatie van het Nederlandse en buiten landse nieuws dagelijks de toestemming van de gouvernementssecretaris in Hol- landia behoeft of dat daarbij van eni gerlei vorm van censuur sprake zou zijn. Wel wordt met de secretaris over leg gepleegd over de wijze van publi ceren van het zuiver politieke nieuws. Een dertig-jarige kruidenier uit Delft heeft woensdag in beroep terechtge staan voor het gerechtshof te 's-Gra- vanhage omdat hjj op de avond van 16 november van het vorige jaar toen hij met enige vrienden per auto van een kanarietentoonstelling kwam, de Laan van Meerdervoort een voor- rangsweg in Den Haag had overge stoken, zonder voorrang te verlenen aan een scooterrijder, de 31-jarige J. Gras, die destijds luitenant ter zee was. Deze rijder kwam na de botsing te vallen en raakte ernstig gewond. De kruidenier reed zonder vaart te verminderen door. Een koopman en een schilder zetten per auto de achtervolging in en reden de kruidenier klem. De kruidenier zei, dat hij die avond moe en slaperig was. Om de slaperig heid te bestrijden hadden hij en zijn vrienden luidkeels gezongen. Hij had daarom de klap van de botsing niet gehoord. Maar een politieman als getuige zei dat het spatbord van de auto zo ver! frommeld was door de botsing, dat dit onwaarschtjnlpk is. Voorts verklaarde een getuige die op de hoek van de straat waar het ongeluk gebeurde woont dat hy en zun medebewoners, onder wie een hardhorende, allen een harde klap hadden gehoord. De procureur-generaal vorderde twee maanden gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank had de kruidenier eenzelfde gevangenisstraf opgelegd, maar hem de rijbevoegdheid voor twee jaar ontno men. Het hof zal 19 november arrest wijzen. Woensdag is in Apeldoorn op 56-ja- rige leeftijd overleden kol. tit. b.d. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nijevelt, intendant van het koninklijk paleis en domein 't Loo en adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin. (Van onze speciale verslaggever) Het hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging heeft van het congres, dat woensdag in Amster- da. zijn tweedaagse vergadering be sloot, machtiging gekregen deel te nemen aan de voorbereidingen van een katholieke vakcentrale van intellectue le werkers, waarmee de Beroeps centrale Katholieke Intellectuelen (B. K.I.) reeds is begonnen. Aanvankelijk vroeg het hoofdbestuur machtiging tot eventuele aansluiting bij de op te rich ten vakcentrale, maar de afgevaardig den vonden dit prematuur. Toen de algemeen voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, bleef aandringen, werd de mach tiging om deel te nemen aan de voor bereidingen unaniem verleend, zii het op voorwaarde, dat op een later te houden kaderbijee.ikomst besloten zal worden of de Arka inderdaad tot de vakcentrale van de B.K.I. zal toetre den. Afgevaardigden uit Zwolle, Den Haag en Amsterdam achtten een be slissing over eventuele aansluiting nog niet opportuun; z(j wilden eerst een uitspraak van het Episcopaat af wachten over de toekomstige structuur van de katholieke sociale organisaties. Ook de afgevaardigden van Eindhoven en Breda wilden het voorstel van het hoofdbestuur aanvrnkelijk aanhouden. Alleen de afdeling Leiden stelde zich zonder enige bedenking achter het hoofdbestuur. De vrijwel algemene aarzeling van de afgevaardigden kwam niet voort uit concrete bezwaren tegen een vakcen trale voor katholieke intellectuele wer kers, die een schakel zou kunnen vor men in een op te richten Katholiek Verbond van de Arbeid (van welke naam de voorzitter overigens reeds in zjjn openingsrede enige afstand had ge nomen), doch uit onbekendheid met de hieruit voortvloeiende consequenties. Verscheidene afgevaardigden meenden, dat zij hierover niet voldoende waren voorgelicht. Een afgevaardigde uit Eindhoven waarschuwde het hoofdbe stuur, op zijn hoede te ztjn, gezien de ervaringen van de Arka met een vakcentrale (K.A.B.). Namens de af deling Amsterdam werd opgemerkt, dat de Arka na de moeilijkheden met de K.A.B. behoefte heeft aan rust, die thans niet verstoord moet worden door nieuwe stappen. Ook uit Den Haag kwam een opmerking in dezelfde geest: eerst moet de troebele sfeer op geklaard zijn. Verscheidene sprekers wilden de meningsvorming binnen de Arka over deze kwestie aan een beslis sing laten voorafgaan. Mr. Boot erkende, dat de opmerkin gen voor de hand liggen. Hp consta teerde echter te weinig begrip voor het feit, dat de Arka ook een taak heeft bjj de ontwikkeling van nieuwe ver houdingen in het sociale organisatiele ven. Dóór het voorstel aan te houden tot een volgend congres, zou de Arka wel eens achteraan kunnen komen. De voorzitter zegde voorlichting aan de afdelingen toe, al verwacht hij niet, dat de kwestie hierdoor spoedig een le vend probleem voor de leden zou wor den. Nadat het voorstel van het hoofdbe stuur zodanig gewijzigd was, dat de gevraagde machtiging alleen op deel name aan de voorbereidingen sloeg, en een bijzondere kadervergadering was toegezegd om over definitieve toetre ding tot de nieuwe vakcentrale te beslissen, gaven de afgevaardigden hun Woensdagochtend heerste er ten huize van de familie Wagenveld te Rotterdam een nerveuze spanning. De familie verwachtte n.l. een telefoontje van haar dochter mevrouw Zevenbergen, de honderdduizendste immigrante in Australië. Dit tele foontje werd mevrouw Wagenveld als geschenk aangeboden door de Australische regering. V.l.n.r.: vader, moeder en broertje Dick bij de telefoon nadat het gesprek eindelijk was „doorgekomen". door 66) O, ze wou dat ze slapen kon. Slapen en niet meer denken. Je werd zo moe van al dat denken, zo moe. Ze zou toch maar bellen en vragen die dok ter Bitter te telefoneren. Hp had haar twee maal al een injectie gegeven, waarom zou hij het nu niet weer kunnen doen? Slapen, heerlijk slapen, wegzin ken in een zachte, veilige duisternis. Een donker beschuttend hol waar niets of niemand je kon be reiken. Maar als dokter Bitter nu eens niet thuis is? En zelfs als hij thuis mocht zijn, duurt het toch zeker nog wel een kwartier eer hij op Ter Weem is. En Gerrie zou vast en zeker boos zijn. Dat kwar tier, dat ze vóór de verlossende injectie weerloos zou zijn overgeleverd aan Gerrie's woede, lijkt haar opeens een onoverkomelijke hinderpaal. Neen, ze zal toch maar niet bellen. Die akelige nacht zal toch wel eens voorbij gaan, ook al slaapt ze niet. Leontine Hangst loopt doelloos haar kamer rond. Ze heeft een eigenaardig dof gevoel in het hoofd, een gevoel van onwezenlijkheid, als in een nachtmer rie. De haar anders zo vertrouwde kamer lijkt ver wrongen, uit haar verband gerukt, een kamer uit een boze droom. Alles wat zich er in bevindt heeft een dubbele gedaante, de gewone, bekende van elke dag en een andere, sinister, boosaardig; die het haar nooit gelukt te betrappen, hoezeer ze zich ook van het bestaan ervan bewust is. Hoe snel ze ook de °gen wendt, ze is altijd weer te laat, de boze dubbelganger js nog snener en glipt juist weer weg achter de bekende, vertrouwde verschijningsvorm van alle dag. Leontine Hangst drukt haar voorhoofd tegen het koude vensterglas en kijkt naar buiten in de afge goten tuin, waar ze flauw het kleine paard onder- S u it dat 20 sierlijk op de fontein danst. Maar ook dit gracieuze, speelse paardje deelt in de ver wrongen dubbelzinnigheid van alles wat haar om ringt. Achter die luchtige schoonheid gluurt het lu gubere spookpaard. Het spookpaard! Die vriend van Joost Alland had gezegd, dat het truque was. Was Hubert dan soms niet dood? Het spookpaard! Iedere Hangst wist, dat er een ogenblik in zijn leven zou komen waarop hij met het spookpaard werd gecon fronteerd. En het was dat onherroepelijke, dat on ontkoombare, dat het ontdeed van alle vreeswek kendheid. Je zag het en je wist, dat je uur geko men was. Dat uur kwam eenmaal voor ieder mens met of zonder waarschuwing. Daar paste alleen be rusting. Maar dit, deze verwrongenheid, deze arglis tige dubbelzinnigheid, die Claire de waarschuwende verschijning had gezonden, maar Huberts leven ge nomen had Waarom had Claire dan de verschijning gezien? En wat wist Claire? Wist zij hoezeer haar schoon zuster haar dood gewenst had? Claire, die haar in het bijzijn van al die mensen haar beschuldiging in het gezicht had geslingerd? Wist Claire dan? Leontine Hangst kreunt zachtjes. Om haar staat het oude huis vreemd stil. Een levenloze stilte als of het wist, dat het geslacht, dat het bouwde, dat het eeuwenlang verdedigde en beschermde, nu ten einde is. Monsieur de Moneville zit rechtop in zijn kussens en probeert te lezen. Maar hij kan zijn gedachten niet bij zijn lectuur houden. Die arme Hangst, zo'n bra ve kerel. Een ellendig zaakje was dit. Die Perquin was een scherp baasje. Maar met die hysterische mevrouw Hangst zou hij nog last krijgen. Hij kende de soort. Perquin scheen nog al belang te stellen in haar alibi. Ze zou natuurlijk een c. ander rendez vous gehad hebben. Dat type had altijd een vriend je. Het is en blijft intussen een raadsélachtige ge schiedenis. Wie ter wereld zou het nu in zijn hoofd krijgen, die goede Hangst te vermoorden? Is het misschien een geval van persoonsverwisseling? Monsieur de Moneville komt tot de conclusie, dat dit wel eens een van een die affaires kon wezen, die gedoemd zijn onopgelost te blijven. Met die gedach te legt hij geeuwend zijn boek weg en knipt het bedlampje uit. In de kamer naast hem wentelt Joost Alland zich on rustig op zijn bed heen en weer en stelt zich de zelfde vragen. En een paar kamers verder stellen Tom Vermuren en zijn vrouw ze zichzelf en elkan der dezelfde vragen. Maar voor Eva Blaeke bestaan deze vragen niet. „Kom, je gelooft toch niet, dat Claire gezegd zou hebben wat ze zei, als ze daar geen reden toe had?" Blaeke schudt het hoofd en zegt een beetje pedant: „Ik vrees werkelijk, dat je je te veel laat leiden door je sym- en antipathieën, beste kind. Je moet niet vergeten, dat die beste Claire, ze mag dan ook nog zo charmant zijn, toch zeker niet iemand is, die haar woorden op een goudschaal tje weegt. Ze is een flapuit, echt wat je een flap uit noemt." „Och jij," zegt zijn vrouw en haalt minachtend de schouders op. In heel die grote steenklomp van Huis Ter Weem met zijn vele kamers zijn er maar twee mensen, wier nachtrust niet wordt gestoord door de vraag hoe het mogelijk is, dat een man zonder vijanden, een man, die om zo te zeggen nog nooit ook maar een vlieg kwaad heeft gedaan, werd vermoord. En wie ter wereld hem vermoord heeft. Hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin slaapt een rustige, droomloze slaap, omdat hij zo moe is als een hond en zeker weet, dat hij toch niets begin nen kan, zelfs geen verdere theorie of hypothese opstellen, alvorens hem bekend is, wat de uitslag is van die sectie. En Gerard Slothouwer slaapt al even gerust, om dat volgens zijn theorie wat eenmaal gebeurd is, in de bodemloze put van het voorbije is gevallen en zo opgehouden heeft te behoren tot het gebied van het nog bestaande. Het enige gebied waarmee een zinnig mens rekening heeft te houden. Hubert Hangst is nu eenmaal dood. En doden blijven do den, die worden niet meer levend. (Wordt vervolgd). fiat. Mr. Boot verduidelijkte, dat even tuele aansluiting van de Arka bij de vakcentrale van de B.K.I. alleen be trekking zou hebben op de Arkaleden, die tot de intellectuelen kunnen worden gerekend. Getracht zal worden, het be grip .intellectueel" zo duidelijk moge lijk te omschrijven; een der afgevaar digden stelde voor, het woord te vervangen door „leidinggevende". De voorzitter zegde desgevraagd toe, dat ook de eventuele mogelijkheden voor oprichting van een katholieke vakcentrale voor mediale werkers zul len worden bestudeerd; hij suggereer de echter, het initiatief in deze van an der» zijde te verwachten. Naast de reactie van de katholieke studentenvereniging Sanctus Thomas kunnen wij thans melding maken van een reactie van de zeventig katholieken, georganiseerd in het Amsterdams Stu denten Corps, welke reactie voor het eerst in de P. C.-geschiedenis parallel loopt aan die van Thomas. De open brief aan de voorzitter van de ASVA-ledenraad is ondertekend door studenten, die krachtens hun activiteit in de studentenwereld moeilijk van ghet- tomentaliteit kunnen worden beschul digd. De tekst van de open brief aan de voor zitter van de ASV A-ledenraad luidt als volgt: overwegende, dat de inhoud van Pro pria Cures reeds gedurende enige jaren blijk heeft gegeven van een volstrekt negatieve instelling met een zodanige eenzijdige gerichtheid, dat enerzijds aan de goede naam van de universiteit van Amsterdam, anderzijds aan de aanvan kelijke goede naam van P.C. als onaf hankelijk studentenblad, ten zeerste af breuk wordt gedaan; overwegende dat de sinds lang onge motiveerd vijandige houding van P.C. jegens het katholicisme de laatste jaren van het peil van discussie en argumen tatie afgezakt is tot een opzettelijk trei teren en beledigen; overwegende dat voor de katholiek iedere steun aan dit blad in zjjn huidige vorm en strekking principieel en in ge weten niet meer mogelijk is; hetgeen in genoemde vergadering, waar de meer derheid van de zeventig katholieke korpsleden aanwezig was, unaniem naar voren kwam; overwegende tevens dat P.C. vanwege zijn vroegere banden met het A.S.C. steeds de bijzondere sympathie van de korpsleden heeft genoten. constateren dat de huidige verhou ding tussen de Algemene Studenten vereniging Amsterdam en P.C. nog steeds een praktische steun van de A.S.- V.A. aan dit blad inhoudt, hetgeen voor de katholieke A.S.V.A.-leden gezien het hoven vermelde onaanvaardbaar is. Hoewel zij derhalve hun instemming betuigen met de reactie die aangaande de opheffing van het collectief abonne ment van de A.S.V.A. reeds uit de katho lieke studentenwereld is opgekomen, ho pen zij dat de A.S.VA. als de meest aan gewezen instantie garanties zal weten te vinden, waarooor deze principiële on aanvaardbaarheid van steun aan P.C. opgeheven wordt en een waarlijk onaf hankelijk studentenblad in Amsterdam gehandhaafd zal kunnen blijven. De brief is getekend door A. M. M. Ca- vadino, E. C. M. Jurgens, D. H. M. Meu- wissen, F. M. Smulders en A. R. H. M. Verhagen. Woensdagmiddag heeft te Eindhoven burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy namens het. bestuur van het Carnegie Heldenfo'nds ten huize van de familie v. d. Steen aan de Blanken burgstraat aan het veertien-jarige zoontje Johnny een vulpen en vulpot lood met inscriptie voor moedig gedrag ter hand gesteld. Voorts stelde de bur gemeester hem een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam in het vooruitzicht. Op 8 juni van dit jaar viel het vijf-jarige zoontje van de hoofdagent van politie v. d. Wiel in de Dommel bij de neergelaten sluis van de verdeelinrichting in de samenvloeiing van Dommel en Afwateringskanaal. Johnny v. d. Steen, die met een vriend je op het looppad van de sluis stond, zag het kind onder gaan. Enige om- staanders riepen, dat een kind in het water was gevallen maar niemand maakte aanstalten reddingspogingen te ondernemen. Johnny, die in badpak was gekleed, liep naar de oever, sprong in het water en zwom naar het kind. dat ongeveer in het midden van de daar snelstromende rivier lag en niet kon zwemmen. De Dommel is ter plaatse ongeveer vijftien meter breed. Het reddingswerk werd nog bemoei lijkt doordat het jongetje de armen om de hals van Johnnv sloeg. Deze slaag de er niettemin in de drenkeling aan de kamt te brengen. Ongeveer twee jaar geleden is daar een goed zwemmer bö een reddingspoging verdronken. (Van onze parlementaire redaktie) De heren Boekhoven (PvdA) en Beernink (CHU) hebben dinsdagavond in de Tweede Kamer gesproken over het personeelsvraagstuk bij de politie. De CHU-afgevaardigde vreesde dat het tekort, met name in de grot steden nog groter is dan de cijfers van de minis ter doen vermoeden. De organieke be zetting is jaren- geleden vastgesteld, maar Groningen en Eindhoven zijn ge noodzaakt geweest hun korpsen tot boven die sterkte uit te breiden. De heer Boekhoven vreesde dat 't tekort bij de politie permanent zal worden als niet een behoorlijke compensatie wordt gegeven voor de zware dienst. Het aantal sollicitanten neemt steeds af en daardoor wordt het bestaande korps nog meer belast.De heer Boekhoven vroeg of het waar is dat de reserve- poli tie hier en daar bij wijze van „oefe ning" in het normale werk wordt in geschakeld. Hij stelde voor de opne mingsleeftijd te verlagen tof negen tien jaar met een opleiding van twee jaar en zo mogelijk vrijstelling van dienstplicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7