Vrije kunstmarkt in de open lucht De laatste maten van de Radetzky-Marsch njKe vorming van leken Geloofsgetuigenis in de omgang met andersdenkenden Kunstenaars bevelen zichzelf aan op spandoeken Tracht het ie doorstaan3 Bozenaren Geloof en leven Prenten en tekeningen van Hiroshige ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 11 FRED THOMAS Liturgische weekkalender S«CIAAL 1 'Punische '■•'Stand in Missie Giro 20725 i WASSEN AAK ARTISTIEK BABEL IN DE VIA MARGUTTA Het zou in ons klimaat ondenkbaar wezen, maar in Rome is bet keer Op keer een succes: de grote kunstmarkt, drie dagen achtereen in -de open- 'ucht, „La Mostra di Via Margutta". Zij is thans voor de negende maal georganiseerd, reeds volop een traditie, haar faam tot in het buitenland gevestigd. Zij wordt gehouden tegen het eind van oktober, in en rondom de ^ia Margutta, vlak bij de Piazza d' Espagna, in het hart van Rome, in de belendende straten en sloppen, en vanzelfsprekend de binnenhoven van Je buurt, welke reeds sinds eeuwen een centrum van kunstenaars is, het Montmartre, de Butte van Rome. Begunstigd door de Ottabrate Romana, Je altijd stralend mooie, volop betrouwbare wijnmaand in Rome. Een stuk Romeins volksleven, spontaan uitgegroeid, dat men echter wil behoeden Voor een carnavalesk karakter. Tot dusver was ieder vrij op deze kunst markt zijn werk te exposeren en te verkopen. Het aantal deelnemers steeg tot meerdere honderden, naast de werkelijk begenadigden, de serieuzen, Je veelbelovenden, een stroom van zondagsschilders, al wie maar een met Verf bedekt stuk hout of papier had aan te bieden, tot kinderen toe, met t.kunstprodukten" a 50 Lire. In deze uitwas is thans het mes gezet: in Principe blijft de markt vrij, ieder kan er nog altijd terecht, echter alleen te de binnenhoven en aan de periferie, voor de eigenlijke Via Margutta is door de organisatoren een selectie toegepast. Een selectie, die het karakter van «te markt niet aantast, wel het niveau garandeert: méér kunst, minder charle- tannerie. Ditmaal waren officieel toege laten meer dan 300 Italiaanse artisten en een honderdtal buitenlanders. Voor de laatsten werd een „Salon der Gast vrijheid" ingericht, in de lokalen van de Association Artistique Internationale, te het hart van de buurt. De buiten landse deelname bestond uit twee sec ties: een twintigtal, daartoe uitgenodig de Prix de Rome-winnaars uit de ver- Schillende landen, en verder buitenlan ders, die in Rome leven en werken, ?lk met één of twee voorbeelden van hun werk. In totaal waren 33 landen ver tegenwoordigd, o.a. China, Japan, Irak, Cambodja, Vietnam, Thailand. Een ar tistiek Babel dus, dat het gevaar loopt ■heer interesse te gaan wekken als folk loristisch verschijnsel dan zuiver om «le waarde voor de kunst. Met de toe gepaste selectie heeft men het op een ander plan gebracht, de kans vergroot, dat de markt zich ontwikkelt tot een internationaal oriënterend evenement. Rome ontwikkelt zich steeds meer tot een internationaal centrum van artistieke activiteit. Wellicht nooit te voren in zjjn geschiedenis is er een zo groot aantal buitenlandse kunste naars bijeen, verhoudingsgewijs zelfs meer dan in de 16e en 17e eeuw. Mis schien nog niet in kwaliteit, maar ze ker kwantitatief steekt het Parijs naar de kroon. Vooral veel Engelsen, Amerikanen en ook Scandinaviërs hebben domicilie in Rome gekozen. Van het artistieke leven is de Via Margutta reeds eeuwenlang het cen trum. Helaas zijn in de laatste^ tijd huren van woon- en schilderruimte sterk omhoog gegaan, boven de draag kracht van menig bohemien. Zij Worden thans ingenomen door bui tenlanders, vooral Amerikanen, die 'n Rome studeren en voor wie de kosten minder een bezwaar zijn. Ook Nederlanders wonen er nog, het ar tistiek nageslacht der fameuze „Bent- Door vogels" uit zeventiende en achttien de eeuw, de grote tijd van de school van Caravaggio, toen de buurt in volle bloei was, de schildersmodellen zaten te wachten op de trappen van de Piazza d'Espagna. Niet ver hier vandaan is ook het bekende café „Gre- 'in stand gehouden, in de Via Con- uotti, een kunstenaarsrendez-vous vol internationale souvenirs, te vergelij ken met Procope te Parijs in de gro te tijd. jAan de recente kunstmarkt hebben Juliaanse schilders van naam geëxpo- gprd, zoals Guttoso, die ook op de jjennale de aandacht trok, Monachesi j?et zijn uitbundige sensabiliteit van «jl'dr, Eva Fischer, het bést in de ver- Jnde sfeer van haar stadsbeelden. On- verrassingen bood. Niet alleen olie- en waterverfschilderijen, tekeningen, gouaches hingen er te kust en te keur, ook de grafische kunst was vertegen woordigd, ruime keus uit sculptures, ceramiek, emailleerwerk, en verdere producten van kunstnijverheid. Dat al les was uitgestald aan weerszijden van de smalle straat, soms op een binnen hof, in deuropeningen, vensternissen, zo maar een gat in de muur, in de hoven onder afhangende wingerd, rondom een decoratief fonteintje. En altijd tegen de achtergrond van grijs en grauw, van terra en okerbruin, de eeuwenoude, diep ingevreten kleu ren van zo'n oude Romeinse gevel of brokkelig stuk blinde muur. De markt mocht zich verheugen in ononderbroken, geanimeerd bezoek. Er werd zo en passant ook aardig wat gekocht. Tal van kunstenaars bevalen zichzelf aan op spandoeken dwars over de straat, zoals Walter Lazzoro, die zich „de eenzaamste en stilste" noem- Niet alleen de schilderkunst is op de „Mostra di Via Margutta vertegenwoordigd, ook sculptuur, emailleerwerk en alle normen van kunstnijverheid. de buitenlanders trok de reeds ja- £eh te Rome woonachtige Poolse ex pressionist Marilsky de aandacht, het C-nierlkaans-Armeense echtpaar Zubel- rfchadarian toonde ook nu zijn zeld zame vitaliteit, de houtsculpturen van Irakees Mohammed Ghani-Hikmet ™«ren opmerkelijk, wij herinneren ons reh watermeloen, in opmerkelijk grijs <n, wit, van de Egyptenaar Amal Ma- fak. Er hing ook werk van de Chileen J;1®!, door de bekende kunstcriticus £rof. Venturi gehouden voor de beste JMud-Amerikaanse abstracte schilder. 'Nederland was o.m. vertegenwoordigd "°°r de te Rome woonachtige schilde- fessen mej. Snoeck Henkemans en "levr. v. Zanten. Bet ls ons opgevallen, dat de ab stracte, de non-figuratieve kunst op «leze markt schaars vertegenwoordigd Was. Onder de Italianen zelf was het bepaald een uitzondering. Hun werk bleek over het algemeen conventio neel, romantisch, zoetelijk. En dat Was overwegend de sfeer van deze Unieke markt, die echter ook vaak De schilder Brunello, „van allen de jongste en de mooiste", zoals hij zich op een spandoek aanbeveelt. In werkelijkheid een sympathieke oude heer met een minus cuul grijs baardje. de zijn werk: bjj voorkeur verlaten stranden met ergens een bonte tent, de donkere romp van een omgedraaide boot, ademde dit in sterke mate Brunello: „van allen de jongste en mooiste", in werkelijkheid een vrien delijke, oude heer met minuscuul grijs baardje. Of wat er niet om loog: „Trionfo del bello Alberti". Andéren zochten het in de originaliteit, het wonderlijk decor van hun uitstalling, beeldhouwers hadden hun werk in spleten en nissen opgesteld. Een enke le werkte, als er geen kopers waren, rustig voort aan wat hjj onder handen Advertentie Het Kardinaal van bossum instituut z°ekt voor uitzending naar de missie belogen, physici, chemici, APOTHEKERS, ARTSEN, TAND ARTSEN, VERPLEEGSTERS, architegten, bouwkundige «pzichters, typografen, ANDBQUwkundigen te de Pdierentuinag,13 n°vemb« wordt „Landbouwonderwiiij 's"Gravenhage de den. De minisw J dag 1958" gehou- rij en Voericci ?n Landbouw, Visse- ling za? Ho iv°°rzIenteg, dr. A, Vonde- officieei oplnen. 0mst °m 10'30 UUr De Joegoslavische uitgeverij £rpska Knjizevna Zadruga" heeft mee- ee d dat zij heeft afgezien van de itgave van Pasternak's „dokter Zji- *ago". ZONDAG 9 november: Kerkwijding van St.-Jan van Lateranen; mis Terribilis; 2e gebed van de 24e zondag na Pinksteren; credo; wit. MAANDAG: H. Andreas Avel- linus, belijder; mis Os justi; 2 geb. H.H. Tryphon en gezellen; wit. Rotterdam: Kerk wijding van de kathedraal; mis Terribilis; credo; wit. DINSDAG: H. Martinus, bis schop-belijder; eigen mis; 2 geb. H. Men- nas; (Utrecht: 3 geb. voor bisschop, ver jaardag van keuze); wit. WOENSDAG: H. Martinus, paus-martelaar; mis Si Hili- gis; rood. Utrecht en Haarlem: H. Livinus, bisschop-martelaar; mis Statuit; 2 geb. H. Martinus: rood. DONDERDAG. H. Dida- cus belijder; mis Justus; wit. VRIJDAG: H\ Josaphat, bisschop-martelaar; eigen mLs' roor' Rotterdam: H. Albricus. bis schop-belijder; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Josaphat; wit. ZATERDAG: H. Albertus, bisschop-belijder-kerkleraar; mis In me- dio: credo; wit. ZONDAG 16 november: 25e zondag na Pinksteren; eigen mis: 2 geb. H Gertrudis; (Haarlem: 2 geb. H. Le- buinus); credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; groen. Tot 15 december zullen in het pren tenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam prenten en tekeningen wor den tentoongesteld van Hiroshige, die als de laatste grote prentkunstenaar van Japan wordt beschouwd. De exposi tie is georganiseerd door de vereniging voor 'apanse grafiek en kleinkunst. De prenten komen uit de verzamelingen van het Rijksmuseum, het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden, het mu seum voor land- en volkenkunde te Rot terdam en uit enkele particuliere ver zamelingen in Nederland. In totaal om vat de collectie ongeveer 165 stukken. had. Ook de maaltijd kwam ergens vandaan en werd ter plaatse genoten: de gouden gloed van de Romeinse wijn, het coloriet van tomaten, spaghetti, ge bakken vis, een tros druiven, alles in harmonie met kleur en motief rondom. Ook het typerend element van vrije kunstmarkt was behouden. Aan de pe riferie bloeide als voorheen de Zon dagskunst, de charletannerle. Maar de selectie in de eigenlijke Margutta had toch oogluikend een enkel grensgeval toegelaten, zoals het langharig Zweed se bakvisje, dat haar naar onze smaak nogal onrijpe, nog helemaal kinderlijke productie tegen een mooi oud stuk muur van de Margutta had opgehan gen en serieus-geduldig de lieve, lange dag op klanten wachtte. Vanwege haar opvallend, expressief gezichtje bleef men al eens bij haar kijken, nau- naar haar werk, maar met Ro meinse vrijmoedigheid naar hiar, an ders weer dan bij de kleuters, die hun Fröbel-activiteit exposeerden, of het kleine, donkergelokte meisje, dat uit kiel a raison van een luttel aantal lires naïeve figuurtjes boetseerde. Zo iets ontroert de Romeinen, dol op kin deren, en zo'n scheutje glimlachende ontroering hoort er nu eenmaal bij. Als op elke markt wordt in de Via Margutta een hartige beet geboden, en allerlei frisdrank: buvanda, voor wie het verrukkelijk Romeinse water versmaadt uit een der murmelende fonteintjes en natuurlijk zoetigheid. Op de binnenhof bij de „Salon der Gast vrijheid" stond zowaar iets als een rij dende broodjeswinkel. Harde broodjes met varkensvlees, dat geurde naar knoflook en rosmarijn, broodjes por- chetta. Een stuk varkensromp lag in een soort vitrine uitgestald en werd naar behoefte aangesneden. Er waren ook broodjes met ham, salami, saucijs jes; het is weer slachttijd en het lam, favoriet voor de Romeinse smaak, heeft concurrentie van het varken. Verder, tot onze verrassing, wij dachten, dat het procédé exclusief Nederlands was, een soort croquetten, gevuld met rijst en buffelkaas. Van de zoete specialitei ten herinneren wij ons de rijkelijk met suiker gebrande, croquante amandelen, hazelnoten, pinda's, in grote, donker bruine brokken, een Siciliaanse lekker nij En tenslotte bood de Trattoria Margutta, met een zitje midden in het marktgewoel, zijn Romeins menu, een stevig bord spaghetti, Saltimbocca alle romana: dunne lapjes kalfsvlees met plakjes rauwe bergham, of het lokaal gerecht bij uitnemendheid: Arbacchio, de om te zuigen zo malse stuk lams bout, toebereid met rosmarijn. En be goten uit wastafelachtige karafjes met de wijn der Romeinse Castelli. Het was merkwaardig, dat de kro ning van Joannes XXIII, de eni- x ge Paus tot dusver in de ge schiedenis die in militaire dienst is geweest, samenviel met de veertigste verjaardag van wat voor de Italianen een begrip is: Vittorio Veneto, het voor hen zo fortuinlijke einde van de eerste wereldoorlog, de wapenstilstand op 4 november 1918. Een nationale feestdag, te Rome aangekondigd met grote affiches, overal in de stad, op roepen van oud-strijders en andere or ganisaties. versierd met de vaderland se vlag. De dag zelf waren de mees te zaken gesloten, vlaggen hingen uit van de officiële gebouwen, verder heeft zich binnen ons gezichtsveld niets bij zonders afgespeeld: de grote belang stelling der Romeinen richtte zich op de kroning van da Paus, die ook het beeld van kranten en illustraties vol komen beheerste. Toch is Vittorio Ve neto voor de Italianen een hoogtepunt van hun nationaal /erleden, inderdaad een historisch feit van d^ eerste orde, alleen reeds daarom, dat het militair de bevestiging was van de ondergang, het einde der Donau-Monarchie. De laatste maten van de Radetzky- Marsch zijn verklonken tussen Piave en Dolomieten, in de Venetische vlak te. Hier ontbond zich, na een roemvolle traditie van vele eeuwen, voor altoos het wonderlijk gemêleerde volkeren- leger van de Monarchie, tot het laatst toe trouw en strijdvaardig ge bleven. De loop der gebeurtenissen bleek niet meer te stuiten. Half september be gon het front der Centralen in Macedo nië te wankelen, kort daarna gevolgd door de afval van Bulgarije, waar mee de positie van Turkije, van zijn bondgenoten geïsoleerd, hopeloos was geworden, al zou het tot 30 oktober duren voor het te Moedros tot wapen stilstand kwam. De vrijgekomen en van alle zijden versterkte geallieerde legers waren inmiddels opgerukt tot over de Donau. Ook het Westelijk front, van Vlaanderen tot Oost-Frank rijk, was in beweging gekomen. Het offensief der geallieerden, dagelijks versterkt met verse Amerikaanse troepen, dwong de Duitsers tot een algemene terugtocht, ofschoon hun front intact bleef. Er was mense lijkerwijs geen uitzicht meer op eni- ferlei kentering, de nood onder de urgerbevolking ondraaglijk. In deze situatie kon het niet anders of de ontbindende krachten in de Monar chie kregen hun kans en hadden vrv) spel. Het nationaal comité van Ser- ven Kroaten en Slovenen begon op 6 oktober van Zagreb uit zijn beslis sende activiteit. Op 7 oktober werd te Warschau het vrije Polen uitgeroepen. Op 19 oktober richtte de Nationale Raad te Praag aan de geallieerden het verzoek om algehele onafhankelijk heid voor Tsjechen en Slowaken. De Nationale Hongaarse Raad volgde met de eis tot losmaking van Hon garije van Oostenrijk en een afzon derlijke vrede. Karolyi verklaarde Hongarije zelfstandig; de Ausgleich van 1867 bestond niet meer. En in Wenen zelf riep men een onafhanke lijk Duits-Oostenrijk uit. Keizer Kareis wanhopige pogingen om de situatie e redden moesten wel mislukken. Ook president Wilson had in zijn kortzichtigheid tot ontbinding van de monarchie besloten. De keizer stond alleen, had geen enkel gezag meer. In zijn naam zou nog op 3 no vember in de Villa Giusti bij Padua op de meest vernederende voorwaar den de wapenstilstand worden aan vaard. Zijn afdanking volgde haast ongemerkt. Stefan Zweig geeft in „Die Welt von Gestern" een aangrij pend beeld van hoe hij getuige was van het historisch moment, waarop de laatste erfgenaam van de Habsburgse dynastie, welke 700 jaar over het land had geregeerd, met zijn familie op het grensstation Feldkirch Oostenrijk verliet, via Liechtenstein naar Zwit serland. Was het verwonderlijk, dat parallel c.an deze feiten de weer standskracht van het Oostenrijks-Hon gaarse leger volkomen werd aange tast en uitgehold, dezelfde troepen, welke nog het jaar tevoren, in okto ber 1917, in staat bleken tot de grote doorbraak tussen Flitsch en Tolmijn, en de volkomen zege bij Caporetto, voor Italië erger dan een catastrofe, een nationale schande, dat hetzelfde militaire apparaat thans In volkomen ontbinding verkeerde, murw was en bij de eerste stoot bezweek. Na Capo retto kon Vittorio Veneto nauwelijks een revanche heten, hoeveel ophef er ook van is gemaakt. De laatste beslissende slag begon op 24 oktober. Volgens Italiaanse op gave stonden 51 Italiaanse divisies, 3 Engelse, 2 Franse en 1 Tsjechische, alsmede een Amerikaans regiment tegenover 73 Oostenrijkse divisies. De beginfase van het offensief speel de zich af op het bergcomplex van de Grappa: het aanvankelijk succes van de Italianen we^d onmiddellijk door een Oostenrijkse tegenaanval te niet gedaan, het laatste succes van de keizerlijke troepen. Enige uren later kregen zij*bevel, zich terug te trekken De jaarlijkse openluchtmarkt in de Via Margutta te Rome mag zich in een levendig bezoek en grote belangstelling ver heugen. En tr wordt ook behoorlijk verkocht. en maakten zij zich los van de zo bloedig omstreden bergkam. In de avond van 26 oktober werden bruggen geslagen over de brede kiezelbedding van de Piave. Engelse en Franse troe pen beten de spits af en het gelukt ondanks aanvankelijk nog sterke Oos tenrijkse afweer, drie bruggehoofden te vormen. In de nacht van de 28ste begonnen de Oostenrijkers ook hier te wijken, een terugtocht over de hele linie, die tot een achtervolging leidde, met uitsluitend nog achterhoede-ge vechten. Bij Vittorio Veneto viel het Oostenrijkse front, volkomen gedesor ganiseerd, uiteen. De troepen van ver schillende nationaliteit hadden hun strijdlust verloren, wilden alleen nog naar huis. Zonder de minste moeite konden de Italianen op 3 november Trente en Triëst bereiken. Waar zij in '15 hun bondgenoten voor verraden hadden en in elf Isonzo-slagen zoveel vergeefse offers gebracht, viel hun thans zonder strijd in de schoot. Zij rukten verder, steeds dieper het land Tirol in, dat zich vergeefs zo dapper had verweerd. Op 4 november stroomden de tragi sche resten van het ooit zo roemrijke Oostenrijkse leger op hun terugtocht naar de Brenner door Bozen. Als laat ste ordelijke formatie marcheerden de „Rainer", de Edelweiss-divisie uit Salzburg, door de straten der stad. „Haltet aus, Bozener!", riepen zij te gen de samengestroomde, somber toe ziende menigte. „Haltet aus": tracht het te doorstaan, Bozenaren, te ver duren hetgeen nu komen gaat. En dat hebben de zuid-Tirolers gedaan, on danks zoveel bittere beproeving, tot op de dag van vandaag. FRED THOMAS Kruiswegstatie in chamotte van pater Renalt Rats. Het heeft behoord tot de beste werkstukken van de Nederlandse inzending op de ..Biennale Christlicher Kunst der Gegenwart" te Salzburg en is thans geëxposeerd op een expositie van deze Nederlandse inzending in het culturele centrum De Beyerd te Breda. De novemberintentie van het Apos tolaat des Gebeds is gericht op een betere geestelijke vorming der leken voor het apostolaat. Dit is wel de meest essentiële taak der Kerk, die in wezen immers een missiekerk is. Het apostolaat, m.a.w. de verbreiding van de Blijde Boodschap is een Goddelijke Opdracht aan alle volgelingen van Christus. Wij staan en leven midden in de wereld. Door onze levenshouding moet de Blijde Boodschap van de ver lossing zichtbaar worden voor alle men sen. Dat kan uiteraard alleen geschie- rv den, wanneer wij A zelf diep over- tuigd Christelijk leven. Wat dat be tekent, weten he laas de meesten nauwelijks. Er gaat geen kracht van overtuiging van ons uit. Wij doen te veel met de wereld mee. ook daar waar zij leeft in strijd met onze geloofsovertui ging- Die wereld verkeert in staat van zon de, heeft de Franse schrijver Charles Péguy eens gezegd. Daarmee bedoelt hij, dat de zonde zich in feite over alles heeft uitgebreid. Er is een toestand ontstaan van collectieve zonde, een ver keerde moraal overheerst alle structu ren en instellingen. Egoïsme en harts tocht nemen legale vormen aan en doen alsof z(j ons respect en onze mede werking mogen eisen. De schuld daar van ligt in de persoonlijke zonden, de nalatigheden van leder van de leden onzer generatie of die der vorigen. Wij kunnen in dit verband echter niet naar schuldige personen zoeken. Want het gaat niet langer om afzonderlijke zon den, maar om een staat van collectie ve zonden, om een atmosfeer van on rechtvaardigheid en liefdeloosheid, die heel het openbare leven heeft besmet. En wie voelt daarvoor nog de verant woordelijkheid, ofschoon hij eraan mee doet? Het individuele geweten is Ingesla pen. De grote zonde bij uitstek van on ze tijd is wel, dat de mensheid het zonde-besef verliest. Alleen zo is de staat van verwarring, morele misère, twijfel, vermoeidheid, wanhoop te verklaren, die ook de Kerk dreigt te hesmetten. Deze situatie bepaalt de aard van het moderne apostolaat, dat zich daar om niet alleen op personen, maar ook op structuren en instellingen moet rich ten. En dat is vóór alles de taak van de leek. Zjjn invloed is in de gemeen schap het grootst. Hij moet beroep, ge zin, cultuur en ontspanning kerstenen. De theoloog K. Rahner zegt: De christelijke invloed van de lekenapostel loopt via zijn wereldlijke „relaties" en is niet apart en nieuw geconstitueerd door een nieuwe zending en opdracht. Hij werkt op zijn eigen plaats. Hij mis sioneert door zijn Christendom voor beeldig te beleven. Natuurlijk kan hij daarbij het woord, het getuigenis, de aansporing van mens tot mens, de op wekking en de waarschuwing niet mis sen. Dit alles echter wordt gelegiti meerd en gedragen door het feit, dat de Christen samenleeft met hen, te genover wie hij apostel is. Het wezen van dit apostolaat is het voorbeeldig vervullen van de Christelijke taak, die de leek als lid der Kerk te vervullen heeft: de wereld tot materiaal van Christelijk bestaan te maken, te ver lossen en te heiligen. Paus Pius XII zei tot academici van de K.A.: „Inwendig vernieuwd zult gij de verhoopte vernieuwers van de wereld zijn: Laat U tot mensen met heldere ideeën en sterke wil omvor men. Indien gij en alle mensen van de Christelijke cultuur steeds met juist be grip, onvermoeid, verenigd in de pogin gen tot Christelijke vernieuwing voort gaat, zal het niet lang duren of de 'we reld zal erkennen, dat de Heer aan Zijn Kerk de gave van een nieuw verblij dend Pinksterfeest heeft geschonken." Om tot een betere geestelijke vorming te komen bestaan in de Kerk vele groe peringen. De scholingscursussen voor een betere wereld bv. Deze zijn op ini tiatief van pater Lombard! ontstaan en trachten in de verschillende opgerichte centra een waarlijk apostolische vor ming te geven. Zij zjjn een synthese van retraite en congres. In ons land kennen wij de Apostoli sche Instituten onder leiding van de Vrouwen van Bethanië te Utrecht, Am sterdam, Rotterdam, Leiden. Hun doel is de apostolische vorming van de leek, gericht op het volwaardig getuigen in de omgang met niet-Katholieken. Er worden 20 lesavonden van drie lessen van een uur per winterseizoen gege ven. De cursus duurt twee jaar. Voor opleiding en maatschappelijke functie der deelnemers lopen sterk uiteen; de leeftijd varieert van 19 tot 30 jaar. De theologische instituten der Paters M.S.C. te Den Haag. Arnhem, Hilver sum, Eindhoven zijn hiermee te verge lijken. Een ander soort apostolische vorming schenken de verschillende gespreksme- thoden, zoals die worden toegepast in de K.A.-groepen voor beroepskernen, in de Ecclesia-beweging, bijbelclubs, de groep Plein 1958 en de kernen van het bedrijfsapostolaat. Vooral echter blijft de retraite een unieke vorming voor de lekenapostel, omdat ze gaat tot de diepste grond van het apostel-zijn: het contact met God, om van Hem uit te getuigen te- fenover de medemens. Op dit punt is e retraite onvervangbaar. Verder zijn nog te vermelden de apos tolische centra en gemeenschapsoor den zoals: Drakenburgh (Hilversum), Brabantse Volkshogeschool (Vught), Geerlingshof (Valkenburg), Het Witte Huis (Borne), ons Erf (Ubbergen), Son- nevanck (Laren), G-S Centra te Ubber gen: (Waalheuvel en Westerhelling). Tenslotte leveren de godsdienstige verenigingen een belangrijke bijdrage tot de geestelijke vorming van de le kenapostel. De meeste werfkracht gaat momenteel uit van het Maria-Legioen, terwijl ook de Maria-congregatie zich bezint op haar eigen taak in deze tijd. Ook het Apostolaat des Gebeds is een echt geestelijke vorming tot apos tolisch leven. Het schenkt een indringen de visie op de wereld rondom ons door de maandintenties. Deze pauselijke in tenties voeden waarlijk op tot inzicht in de nood om ons heen, tot verant woordelijkheid voor de leniging ervan, tot het binnentreden in het Mysterie van God, mens en eigen ziel, tot de daadwerkelijke overgave hieraan. Het gebed voor deze intenties betekent niet louter een biddend denken aan deze intenties, maar het betekent vooral een poging om in eigen leven en omgeving deze intenties te verwezenlijken. Een betere wereld begint in het eigen hart. Het Apostolaat des Gebeds leert ons echt katholiek, d.i. algemeen bidden. Het maakt ons los van onze eigen klei ne belangetjes en opent onze ogen voor de grote noden van heel de mensheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11