Tegenslag voor de Amerikaanse luchtmacht Lancering van maanraket opnieuw mislukt Derde trap niet tot ontbranding gekomen Over yijf jaar bemande raket naar de maan? Worden de Algerijnen uit West-Duitsland uitgewezen? V.S. en Engeland aehten zich ontslagen van aanbod kernproeven te staken „Te dure melk" Hope-diamant, 44-karaats. gaat naar museum Edelsteen met een legende 'j>o OPEL blijft favoriet Na de luchtmacht gaat nu landmacht pogingen doen Dader van de aanslag op Ahcene ivaarschijnlijk al over de grens Penning van de pauskroning Onderzoekingen aan de Zuidpool VERDACHT van diefstal en heling Het weer Sovjet-ambassadeur in Iran vertrekt naar Rusland NA RUSSISCHE EXPLOSIES Plannen voor boycot Vijf personen in arrest gesteld ^0 ee MORRIS 'êeforega/^ug/ Het weer in Europa ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30058 Vanmorgen is de derde en voorlopig laatste poging van de Amerikaanse luchtmacht een raket naar de maan te lan ceren mislukt. Om een minuut over half negen steeg het 25 meter lange, glanzend witte gevaarte na een oogverblin dende explosie sierlijk omhoog. Na enkele seconden ver dween de raket, die van het type Thor-Able was, in de wolken. Vijf minuten later steeg de hoop van de technici en geleerden van de luchtmacht: er werden radio-signalen van de raket opgevangen. Kort daarna werd opnieuw een hoopgevend bericht ontvangen: een Amerikaanse woordvoerder op de observatiepost van de radio-telescoop in Jodrel Bank in Engeland meldde dat de tweede trap, die de oorzaak was van de mislukking van de vorige maanraket, met succes tot ontbran ding was gekomen. Aanvankelijk werd meegedeeld, dat ook de ontsteking van de derde trap normaal had gefunctioneerd, maar later moest dit be richt in een officiële bekendmaking worden tegengesproken. De derde van de vier trappen was niet tot ontbranding gekomen, op het vereiste ogenblik was de snelheid van de raket dus niet opgevoerd en daarmee stond vast dat ook dit experiment was mislukt. Amerikaanse reactor in Franse atoomduikboot Sociaal commentaar EEN BRIL VAN KEIP DAT 15 GOED GEZIEN Beam naar Washington WEER'n BERICHT Goedkope vlag •- ERRES electro-deken de veilige, gezonde, werkelijk-afdoende oplossing voor het f koude-voeten weer! Falcon wollen Tweedjassen Meer wind Bestedingsbeperking of niet Zo ja, dan wacht. U een verrassing. Posihevd maan racazdagen Op deze hoogte wondf ra ket' in de satelliet onhsto- J ken om hem in de baan van de maan te brengen satelliet 1 Pbsitievdmaanbii 1 lancerinqvd.raket Het bureau voor lucht- en ruimtevaart, dat de leiding had bij de lancering van de raket, heeft bekendgemaakt, dat de pionier 2 boven oostelijk Centraal Afri ka uit elkaar is gevallen na in de damp kring teruggekeerd te zijn. De raket had een hoogte bereikt van 1600 km en een topsnelheid van ongeveer 26.000 km per uur. De Amerikaanse luchtmacht moet na deze nieuwe mislukking het terrein nu prijsgeven aan het leger, dat machtiging heeft twee „maanproeven" te nemen. De eerste daarvan wordt begin december verwacht. Dit was het laatste experiment dat aan de luchtmacht is overgelaten in het kader van het wetenschappelijke programma de maan te verkennen en mogelijk een satelliet in een baan om de maan te brengen. De eerste poging mislukte toen de raket kort na de lancering explodeerde. De tweede ra ket wist 79.000 mijl ver in de ruimte door te dringen totdat zij terugviel en in de dampkring van de aarde op brandde. De raket die vandaag werd gelanceerd, was in het licht van de mislukking van de tweede poging uit gerust met apparaten die de koers controleerden en er voor moesten zor gen dat de snelheid van 24.000 mijl Per uur, om de maan te bereiken, werd behaald. """"""""""""■"■iiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimiiimMiiiiniiiiiniiimn Links: de maansatelliet vol instrumenten boven op de derde trap van de raket en een gedeelte van de tweede trap, welke wordt gecontroleerd door technici. On der aan de maansatelliet zijn de ver- nier-raketjes te zien, welke de satelliet in zijn baan zullen moeten richten. Rechts: het aanbrengen van de instru menten in de satelliet boven op de acht verdiepingen hoge raket. De Russische ambassadeur in Iran, Nikolai Perov, en zijn gehele gezin vertrekken maandag naar de Sovjet- Unie, aldus heeft U.P.I. gisteren in Te heran vernomen. Het nieuws werd be kendgemaakt op de receptie in de Rus sische ambassade ter ere van de her denking van de oktoberrevolutie. De stemming ter receptie was op zijn minst koel. Er waren geen toespraken. In politieke kringen neemt men aan dat het vertrek van Perov een demon stratie is, waarmee het misnoegen der Sovjet-Unie moet worden uitgedrukt over de door Iran en de V.S. ont kende, doch door de Sovjet-Unie met stelligheid als een feit verkondigde sluiting van een Iraans-Amerikaanse militaire overeenkomst. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken zal een onderzoek doen instellen naar de in de Bondsrepubliek verblijvende Algerijnen. Aanleiding is de aanslag die woensdag j.l. is gepleegd op de 27-jarige „student in de rechten", Ameziane Ait Ahcene, die optrad als de woordvoerder in Bonn van de Algerijn- MAAN De"Piomer*van 11 okl.'58 kwam tot deze hoogte Professor Hermann Oberth n„a c, jaar, en de geestelijke vader' van moderne raketkunde, heeft voorirJm dat over vijf jaar de mens een reis naar de maan zal maken, met een electrisch aangedreven raket. Hij zal vertrekken van een ruimtestation, waar hij met een normale raket naar toe gereisd is. Waarschijnlijk zal hij bij aankomst °P de maan ondervinden dat daar „bo vennatuurlijke wezens" wonen. „Ik noem ze uraniden en geloof dat zij zeer intel- hgent zijn", aldus nrofessor Oberth. Met de voortstuwingsmiddelen waar over de wetenschap thans beschikt kan geen expeditie naar de maan worden gemaakt. „Dat is alleen te doen als een ruimtestation, dat 500 tot 1000 km van de aarde zweeft, als beginpunt wordt gebruikt. De beste kansen liggen bij de electrisch aangedreven raketten, die werken met het beginsel van een elec- !"sche wind. Die kunnen snelheden van in a Per sekonde bereiken, hoewel riopr,H„pralctjik 20 km Per sekonde vol- wen« t blijken. Die 100 km is trou wens voor de rfiens te veel.1 aldus professor Oberth, ontwerP van Aurelio Mis- iser graveur van het Vaticaan, genheid vanPTT gesla§en gele- Innes XXTn a °nJng van Paus Jo annes XXIII. Aan de ene ziide ziet ™nnaanedeeeandniS Van nieuwe6 paus on een dm'f zlJ[le de tiara waar- Uae p d tlf zinnebeeld van de hei- luidt rorLr neerdaalt. Het opschrift luidt „corona aurea super caput eius". Frankrijk is van plan zijn eerste atoomduikboot uit te rusten met een Amerikaanse reactor met Amerikaans verrijkt uranium als brandstof, aldus heeft Reuter gisteren van Franse amb tenaren te Parijs vernomen. De Fran sen hebben hiertoe besloten nadat zij tegenslag hadden ondervonden bij hun pogingen een reactor te bouwen, die natuurlijk uranium als brandstof ge bruikt. De romp van de duikboot is te Cherbourg in aanbouw. se „regering" in ballingschap van Fer- hat Abbas in Caïro (en in die functie persconferenties placht te houden en propagandamateriaal in de Duitse taal te verspreiden), en als de zaakwaarne mer van het F.L.N. Hoewel Ahcene's toestand niet meer zorgwekkend is, kon hij ook ~isteren nog niet door de politie worden verhoord. Degene, die voor de dader van de aanslag wordt aangezien, de 35-jarige in Parijs wonende Algerijn Madani, is waarschijnlijk reeds over de Duitse grens ontkomen. Ahcene en zijn naaste medewerkers allen studenten in de rechten, poli tiek of economie aan de universiteit van Bonn werkten voornamelijk via de ambassades van de V.A.R. en Tunesië. Zij zijn bij de Bondsregering niet geac crediteerd en 'n van de eerste politieke gevolgen van de aanslag zal wel zijn, dat hen hun activiteit zal worden ver boden. Voorts zal een poging worden ge daan precies te weten te komen, hoeveel Algerijnen uit beide kampen (de pro- en de anti-Fransen) er eigenlijk in de Bondsrepubliek vertoeven. Hun aantal ligt ergens tussen de twee- en de vier-1 duizend, maar een groot deel in niet ge registreerd. Velen zijn in het bezit van paspoorten, die door in het Nasser-kamp staande Arabische landen zijn verstrekt. Ahcene had zelf een paspoort van de Verenigde Arabische Republiek. Links het op zijn plaats hijsen van de tweede trap van de raket. Rechts technici stellen de Vernierraketten, welke de maansatelliet in zijn baan gericht moeten houden. De beide jongste Russische atoomproeven ontheffen de Verenigde Sta ten van hun aanbod hun eigen atoomproeven op te schorten, aldus heeft president Eisenhower gistermiddag volgens Reuter en A.F.P. in een ver klaring van het Witte Huis gezegd. Toch zullen de V.S. voor het moment niet weer met hun proeven beginnen. De V.S. gaan natuurlijk tijdens de Geneefse besprekingen door met het zoeken naar een hechte overeen komst voor gecontroleerde staking der kernproeven, maar zien zich ge dwongen hun standpunt te herzien indien Rusland niet binnenkort een soortgelijk besluit neemt, zo besluit de verklaring van Eisenhower. De Russische atoomproeven (vol gens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie van betrekkelijk geringe omvang) werden op 1 en 3 november jl. genomen. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft gistermiddag een eens luidende verklaring uitgegeven. De Amerikanen en de Britten hebben hun proeven met ingang van 31 oktober, de begindatum van de huidige conferen tie te Genève, opgeschort. i Het hoofd van de Russische afvaar diging op de conferertie te Ge nève, Tsarapkin, en diens voornaamste wetenschappelijke adviseur, prof. Fjodo- rov, wilden na de bijeenkomst verslag gevers geen mededelingen verstrekken over hun reactie op de Amerikaanse verklaring. Naar verluidt, is de sfeer op de bijeenkomst van gisteren goed gebleven, alhoewel men het nog steeds niet eens is over een agenda. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft giste ren gezegd, dat een eventueel be sluit van de Verenigde Staten tot hervatting van de proeven met kern wapens afhangt van eer aantal fac toren. Dulles noemde op een pers conferentie te Washington de vol gende factoren: De opvattingen van de commissie voor atoomenergie en het ministerie van defensie over het belang van een hervatting en het soort proeven dat zij wensen te nemen; de sfeer op de drie-mogendhedenconferentie te Ge nève, en het feit of al of niet wordt aangenomen dat de Sovjet-Unie al leen maar een einde heeft gemaakt aan een bepaalde reeks proeven en andere voorbereidt. Toen de Amerikaanse regering inlich- In Bonn is het onderzoek in volle gang na de aanslag op een auto met Franse nummerborden, welke juist het terrein van de Tunesische ambassade opreed. De enige inzittende, de 27-jarige Ait Achene, propagandist en vertegenwoor diger van het Algerijnse bevrijdingsfront en de regering in ballingschap te Cairo, moest met ernstige' hoofdwonden' in het ziekenhuis worden opgenomen. Naarmate zich de toestand in Frank rijk heeft verslechterd en voor vele le den van de Algerijnse „ondergrondse" de Franse grond te heet onder de voe ten werd, is de Bondsrepubliek tot een soort asyl voor Algerijnse vluchtelingen geworden. Dit was voor West-Duitsland gezien zijn zeer goede betrekkingen met Frankrijk, ietwat pijnlijk, doch het kon er betrekkelijk weinig tegen doen, dat Algerijnen via België naar de Bondsre. publiek kwamen. De Algerijnen zijn ech ter niet als „politieke vluchtelingen" er kend. Zij kunnen dus onder alle omstan digheden worden uitgewezen, zodra zij de rust en orde verstoren of louter door hun aanwezigheid dergelijke incidenten uitlokken als de schietpartij op Amezia ne Ahcene, die zich woensdag j.l. voor de Tunesische ambassade in Bad Godes berg voordeed. Dit incident is voor het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn dan ook aanleiding geworden de Westduitse houding tegenover de Alge rijnen in de Bondsrepubliek aan een on derzoek te onderwerpen. De voortvluchtige Madani heeft, ook als is zijn moordaanslag op de politieke leider der F.L.N.-beweging mislukt, in ieder geval het asyl der Algerijnen in West-Duitsland in gevaar gebracht. De politie zal beginnen met alle Algerijnen, in welk van de twee kampen zij ook mo gen staan, te registreren. Daarna zal worden nagegaan hoevelen hunner non grata zijn en aan welke Algerijnen even tueel meldingsplicht zal worden opge legd. Overwogen wordt voorts om Ahcene en zijn medewerkers officieel te verbieden zich buiten een bepaalde grens der Bondshoofdstad te begeven. (Van een medewerker) Een van de kenmerken van onze tijd is. dat zodra wij over een belang rijke zaak spreken, wij meestal een wereldwijd probleem te pakken heb ben. Naar aanleiding van de „veel te dure melk" schreven wij vorige week, dat de kwestie zo ingewikkeld is, dat het nuttig scheen er nog een keer op terug te komen. En juist op dit probleem is van toe passing wat we in de eerste zin schre ven: het probleem van de melkvoor- ziening is een wereldwijd vraagstuk. Naar schatting be draagt de wereld- produktie melk per jaar ongeveer driehonderd mil jard kilogram. Van deze wereldproduktie neemt alleen Nederland ruim 2 pet. voor zijn reke ning, ofwel 6 miljard kilogram. Wanneer men het melkverbruik per hoofd van de bevolking bekijkt, moet worden vastgesteld, dat dit per land wel zeer sterk verschilt. In Noordelijke lan den, zoals Noorwegen en Zweden, maar ook in Nederland verbruikt men onge veer 200 kilogram per hoofd en per jaar. In Duitsland en België bedraagt dit verbruik slechts de helft, ofwel 100 kilogram. Daarna volgen Frankrijk en Italië met resp. 80 en 50 kilogram per hoofd van de bevolking. Landen als India en Egypte kennen een zeer laag melkgebruik, n.l. resp. 20 en 10 kilogram per hoofd. Zou de volksge zondheid ook door het gebruik van melk goed worden gediend, dan, zo stelt de Wereldgezondheidsorganisatie vast. zou vooral in de laatstgenoemde gebieden het melkverbruik aanmerkelijk moeten worden opgevoerd. Over de wereld gezien is de produk- tie van melk en melkprodukten nog al tijd niet voldoende om de consumptie behoeften te dekken. Toch doet zich re gelmatig het merkwaardige feit voor, dat de afzet van de totale melkproduk- tie op grote moeilijkheden stuit. Zo gro te moeilijkheden, dat de producerende landen allerlei middelen moeten beden ken om te zorgen, dat de producenten, de boeren dus, hun arbeid enigszins re delijk kunnen zien beloond. (Vervolg op pagina S) Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST IUXO De Amerikaanse ambassadeur te Warschau, Beam, vertrekt vandaag per vliegtuig naar Washington om daar richtlijnen te halen voor zijn bespre kingen met de Chinese ambassadeur te Warschau, Wang Ping Nan, aldus meldt Reuter. Beam en Wang zullen op 25 novem ber weer bijeenkomen. Advertentie Volgens het Amerikaanse blad Busi ness Week is het zeven miljoen leden tellende Internationale Verbond van Transportarbeiders van plan een boycot van schepen die onder goedkope vlag varen, te beginnen. Het blad verneemt, dat het verbond steun toegezegd heeft gekregen van Amerikaanse vakvereni gingen van havenarbeiders en zeelie den. De boycotactie zal ilgens de voor lopige plannen worden gevoerd gedu rende een periode van ongeveer 10 da gen tussen 15 november en 15 december. De actie zal gericht zijn tegen ongeveer 800 schepen van vele nationaliteiten. Over de kans op slagen van de actie is men het volgens Business Week niet eens. Vele zakenlieden met internatio nale belangen maken zich echter zor gen over deze actie, zo schrijft het blad. Deze zakenlieden vrezen, dat dit een precedent zal stellen voor internatio nale acties van de vakbeweging op andere gebieden. Advertentie tingen ontving over de jongste Russi sche kernproef, meende zij, aldus Dul les dat zij fatsoenshalve de Russische regering op de hoogte moest stellen van deze inlichtingen en de Russen ge legenheid moest bieden er een verkla ring voor te geven. De Sovjet-Unie heeft het kennelijk niet nodig gevonden dit te doen en daarom heeft president Eisenhower een verklaring over deze kwestie afgelegd, aldus Dulles. Het hoofd van de Amerikaanse afvaardi ging op de conferentie te Genève, Wadsworth, heeft, naar Dulles mee deelde, de zaak dinsdagochtend met de Russen te Genève opgenomen. In ant woord op vragen zei Dulles, dat de Sovjet-Unie juridisch zei -r niet ver plicht is een einde te maken aan de proeven. Als op 31 december het internationaal geofysisch jaar afloopt, zullen de Ver enigde Staten, die op de Zuidpool met Nieuw-Zeeland een gezamenlijke basis hebben, een eigen programma voor on derzoekingswerk in het Zuidpoolgebied beginnen. Voor de bevoorrading van de Amerikaanse Zuidpoolbasis zal een groot aantal transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht een vlucht over de basis maken en grote hoeveel heden voedsel, instrumenten en gereed schappen afwerpen. Het Is de bedoe ling van de Amerikaanse geleerden, binnenkort in het Zuidpoolgebied een grote basis in te richten, die een perma nent laboratorium krijgt. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen als be8in van Uw toe" -ajt-a-rjLjrJl komstige SOLA-UITZET GfCAftANDfEftO VOOft UW IEVEN De beroemde Hope-diamant „de edelsteen die dodt" gaat deel uit maken van de verzameling van het Smithsonian museum te Washington. De tegenwoordige eigenaar, de juwe lier Harry Winston, wie tot dusver nog geen ongeluk is overkomen, wil niet verder het noodlot tarten en heeft besloten de 44-karaats steen de grootste blauwe diamant ter wereld aan het museum te schenken. Om zelf geen gevaar meer te lopen heeft hij het juweel per post gezonden,* aldus meldt A.F.P. Volgens het verhaal is de steen, die van 'n uitzonderlijke schoonheid en van onschatbare waarde is, van een Hin doebeeld geroofd en in 1642 naar Frank rijk gezonden door een zekere Tavemier een avonturier die spoedig daarna door zijn honden werd verscheurd. De dia mant kwam achtereenvolgens in het be zit van de Franse minister van finan ciën, Fouquet, die in ongenade stierf, de prinses van Lamballe die in de Fran se revolutie werd vermoord, en van Ma rie-Antoinette die in 1793 werd ont hoofd. Daarna werd de steen eigendom van de Ierse bankier Henry Thomas Hope, die een natuurlijke dood stierf. Zij die in de legende geloven zaten kor te tijd met de handen in het haar. Ten slotte hebben ze toch nog triomfantelijk vastgesteld dat de kleinzoon van de bankier geheel geruïneerd werd. De volgende eigenaar kwam met zijn vrouw en kind bij een auto-ongeluk om het leven. Toen kwam de diamant in het bezit van sultan Abdoel Hamid van Turkije die werd afgezet. Zijn gunste linge, die de steen daarna had, werd vermoord. Degene tenslotte die de Hope diamant vóór Winston bezat, was me vrouw Ned Mclean, die haar leven in een krankzinnigengesticht eindigde, na dat haar zoon bij een verkeersongeval was omgekomen haar dochter zich van het leven had beroofd. De politie te Dordrecht heeft gear resteerd een 19-jarige jongeman, wo nende aldaar, die ervan wordt verdacht in de nacht van 18 op 19 oktober in de woning van een notaris te hebben ingebroken en daarbij voor een waar de van vier- a vijfduizend gulden aan sieraden te hebben ontvreemd. De jon geman zou de buit grotendeels in de omgeving van de Zeedijk te Amster dam hebben verkocht voor enkele tien tjes per stuk. Verdacht van heling worden twee Amsterdamse kooplieden en twee Am sterdamse buffetjuffrouwen. De Amster damse politie heeft hen ingerekend. Tot dusver is ongeveer de helft van het aantal ontvreemde sieraden, waar onder enkele kostbare juwelen, achter haald. Vannacht verwacht men koude-voeten-temperatuur 1 Zorg dat U een Erres electro- deken hebt! Geen ijsvoeten meer. U slaapt meteen in - U staat heerlijk uitgerust op! Verkrijgbaar bij de ERRES-handelaar Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 fERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opge maakt te 11.15 uur). Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Iets lagere tem peraturen. Zondag: zon 7.48-16.59, maan 5.07- 16.06. Maandag: zon 7.50-16.58, maan 6.30- 16.4L neersl. Station Weei temp afgel. 7 u. vjn. 24 uur Helsinki motregen 3 4 Storktiolm regen 7 2 Oslo regen 6 8 Londen motregen 10 0.2 Amsterdam regen 11 5 Brussel geheel bew. 12 6 Luxemburg regen 5 4 Parijs regen 12 4 Nice licht bew. 9 0 Berlijn onbewolkt 1 0 Frankfun geheel bew. 5 0 MüncheD geheel bew. 4 0 Zürich zwaar bew. 5 0 Genève zwaar bew. 6 0 Locarno licht bew. -1 0 Wenen regen 6 2 Innsbruck mist -2 0 Rome zwaar bew. 9 0.4 Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllilmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1