FILMJOURNAAL Jacobowski en de overste HAARLEM, oude stad, die behoefte heeft aan een jonger hart Architect G. Rietveld voor Haarlemse B.N.A. f^ROUud) Onderhoudende film naar Werfels toneelstuk) in Lido Jailhouse Rock Over moord wordt niet gesproken Donker Parijs Loeiend geweld Reprises en prolongaties 't Silver Stoepke houtribo Woon-, bedrijfs- en verkeers ellende vragen om oplossing Ruimte moet primair blijven in de architectuur van tijd onze Hans-Heinz Schneeberger excelleert in Frank Martin's vioolconcert CONCERT DOOR HET N. PH. ORKEST SLEUTEL WEG Breimachines ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Voor Haarlem e.o. Films: Diversen PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Apotheken- en doktersdiensten Heemstede Santpoort d,Dó Tempeliersstr. 68 H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Luxor Studio Frans Hals Roxy In alle haastgevallen. Bel een „Atax'', dag en nacht 1.2.3.4.5 Flessen melk braken op Melkbrug ALS U DIT HEBT GELEZEN Stratenmaker schoot op eenden Poppenactie ten bate van zieke bejaardentehuis Wachtverbod op Kleine Houtweg te Haarlem doe het zelf BO-TOP HARDBOARD PLASTIC de pasklaar specialist' BURGEMEESTER CREMERS TOT BEDRIJFSLEVEN: Ingrijpende sanering heeft haar weerslag op gehele stad Sanering Verkeer WASSERIJ DUYN Haarlemse excursie van Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging Onder invloed achter het stuur GARANTIE OP EEN AUTO EEN WASSEN NEUS GARAGE DEN HOUT Burgerlijke Stand van Heemstede DE SLEUTELSPECIALIST Burgerlijke Stand Haarlem C'UEMA-PALACE: De tien geboden, a. L; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Donker Parijs, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Mijn beste vijand, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Jailhouse Rock, 14 j.; 2, 7, 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. MINERVA: Paris Holiday, a. 1.; 7, 9.15 uur. Zo.: De schrik van de 2e compagnie, a. 1.; 2 en 4.15 uur. Ma. en di.: The wrong man, 14 jaar; 8.15 uur. Do.: Fidelio, a. 1.; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. HOXY: Loeiend geweld, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Spelonk des doods, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Over moord wordt niet gespro ken, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 8 november Stadsschouwburg, 8.15 uur: De Nederlandse Comedie met ,,De naakten kleden", een toneelspel van Pirandelli. Brinkmann, 8 uur: Modern Jazz-orkest voor De Twintigers (VU). Zomerlust, Zandvoort: Feestavond t.g.v. 10-jarig bestaan reservepolitie. Zondag 9 november Stadsschouwburg, 8.15 uur: De Nederlandse Comedie met ,.De naakten kleden", een toneelspel van Pirandelli. Patronaat, Koningsteynstraat, 2 uur: Voorstelling door Ontspanningsvereniging HEX: Jongensstad, Eemstraat: Feestmiddag voor cinderen t.g.v. 25-jarig bestaan Roman» in Haarlem-noord. Maandag 10 november Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater speelt Orpheus daalt af", een toneelspel van Tennessee Williams. Grote Kerk. 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Concertgebouw, 11 uur: Concert door NPhO voor lagere schooljeugd. Frans Halsmuseum. 8 uur: Het orkest en zijn instrumenten, lezing voor VU. Brinkmann, 8 uur: Wat is katholieke li teratuur, lezing voor G. en W. 9 uur: De actuele wereldpolitiek, beschouwing voor G. en W. KAB-gebouw, Lisse, 8 uur: In de scha duw van de guillotine, voorstelling t.g.v. 60-jarig bestaan van Nut en Genoegen. Tot en met 14 november Die Raeckse, 8 uur: Theatertje spelen, door Theatercabaret o.l.v. Fiet en Frans Koster. Advertentie Koninginneweg 6, bij Baambrug Haarlem Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks- straatweg 19. tel. 50155; Fa. Loomeyer en Zn.. Zijl weg 34, tel. 12495: Teyler-Apo theek. Teylerplein 79. tel. 17946 Doktersaienst: Indien geen nulp van huisdokter, firma Mathot, tel. 19990. Tandarts: F. Driessen, H. Heijermans- laan 6. Heemstede, tel. 36601. Wijkverpleging: Wit-Gele Cruis, tel. 13865. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Aerdenhout Apotheek: Schotsman. Binnenweg 206 208. Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8. tel. 26035. Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445; L. Wijnberg, Beethovenlaan 36. tel. 35734. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341. Overveen. tel. 16760: Sant- poortse Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 143, tel. 02560-8249. Doktersdienst: H Immink, Bloemendaal- seweg 126, tel. 57753. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: P. Wijkmans, Julianalaan 130, tel. 61054. Zandvoort Apotheek: H. van Es. Kostverlorenstraat 4. tel. 2058. Apotheek: KerkhovenNieuwenhuls, Zee straat 71, tel. 3073. Voor tandartsen, wijkverpleging, zieken vervoer en dierenartsen in bovenstaande plaatsen zie onder Haarlem. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153. Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg" 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. Advertentie Vraagt vrijblijvend demonstratie Kathedraal: 6.30. 7.30. 9 H.. 11 en 12 uur. St Antonius, N Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H. 10 11 en 12 uui H. Jozef, Jansstraat: 6 45 8 9 15 H. U en 18 uur (Avondmist O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: za. 19.30 u,., zo. 6.30, 8.45 H., 10.35, 11.30. St. Jan. A damstraat: 6 15. 5.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6 30. 7.45. 9. 10.30 H en 12 uur H.H Elisabeth en Barbara. P Kruger straat; 7.30. 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, ao 10 45 en 12 uur O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis), H.H Petrus en Paulus: 6.30. 7.45, 9 U„ 10,45 en 12 uur BUtfcMtivüAAL, Allerb Drieëenheid; 7.30, a H., 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 eD 9 uur. AEKUE.NHOIJT: 7.30. 9 H.. en 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. BEWKBKOKK: 6 45 8. 9 15 H.. U uur ZANDVOORT: 7.30. 9 H.. 11 u. Huis. in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 •JU' HEEMSTEDE (H. Bavo); 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O- L. Vr. Hemelvaart) b 4o 4o Ö.40 tl. io 11 en 12 uur. SFAAKNDAM: 7.30 en 10 tl. Advertentie Het prachtige toneelstuk Jacobowski en de overste van Franz Werfel is door de Amerikaanse regisseur Peter Glen- ville in een film omgezet. In de ge bruikelijke beschrijving van de film wordt daarover met geen woord ge rept. Waarom niet? Het antwoord blijft in het duister. Werfel is nochtans een naam waarvoor geen filmregisseur, laat staan een fabrikant, zich behoeft te schamen. Om het raadsel nog inge wikkelder te maken heeft men de oor spronkelijke titel vertaald met „Mijn beste vijand", zodat de argeloze toe schouwer, die Werfel niet kent, hele maal van de kook is gebracht. Werfel heeft het nooit erg getroffen in Filmland. Zijn indrukwekkende ro man Das Lied von Bernadette, dat een nogal zoetelijke weergave in de film heeft gevonden, heeft hem de laatste jaren van zijn leven bijzonder veel verdriet gedaan. De onenigheden tussen hem en de mannen van de filmindustrie waren niet van de lucht. Er is dan ook enig verschil tus sen boek en film. Maar hoe dan ook: de film Mijn beste vijand is waarlijk de verfilming van Jacobowski en de overste, en de film had slechter kun nen uitvallen. Behalve dan op een be langrijk punt en wel daar, waar Wer fel duidelijk zijn geloof in het wonder belijdt. Wie het stuk gezien of gelezen heeft, zal zich herinneren dat op een van de moeilijkste ogenblikken in het leven van de Poolse Jood Samuel Jacobowski Sint Franciscus op een tandem het toneel oprijdt. Een hele toer voor een acteur op het toneel, een toer. die op de film op alle manieren mo gelijk is. Maar zie. juist daar waar het zo goed kan. verschijnt Franciscus niet.- In zijn plaats zien we twee non netjes op de tandem verschijnen. Die verschijning heeft haar aardige kanten, maar zij ontneemt aan de film precies dat besef van de metafysiek, dat een der hoogtepunten van Werfels stuk uit maakt. Men zal toegeven dat dit een bezwaar moet genoemd worden. Een ander bezwaar in de verschijning van Kurt Jürgens als de overste: een veel te nadrukkelijk acteur, die de oubolli ge, pathetische figuur van het stuk al le geloofwaardigheid, alle aristocratie en alle eenvoudige menselijkheid ont neemt. Daartegenover staat Danny Kaye als een volkomen aanvaardbare Jacobowski, de gelaten, wijze joodse vluchteling, die zijn leven lang in een staat van verdediging heeft doorge- in Luxor veroorzaakt één bleke jon geman net zoveel drukte als tien wilde cowboys met vurige paarden en knal lende revolvers. Die ene bleke jonge man heet Elvis Presley en dan gaat u natuurlijk een licht op. Met zijn trillen de stem en enge bewegingen brengt El- vis voor zowel zijn ruwe als zachtaar dige bewonderaars elk wat wils. Hij geeft en incasseert harde slagen een hiervan schakelt voor slechts korte tijd zijn stem uit en doet af en toe op zijn manier ook nog een beetje romantisch. Toegang voor boven veertien jaar. Reeds in het begin van deze film treft de strakke verteltrant. De tot een spre kende combinatie aaneengevoegde de len van verse journaals verraden reeds de ras-filmerAlex Joffé. Ook later blijkt dat hier een vakman aan het werk is. Deze thriller behandelt de voorbereidingen van een aanslag op een president van een Zuidamerikaan- se staat in wiens lam' een revolutie is uitgebroken. Twee tegenstanders van zijn regime willen hem door middel van een bom, gemonteerd in een schrijfmachine, uit de weg ruimen. De goed getroffen sfeer op tv" vliegveld in Nice, de onafgebroken spanning in het vliegtuig, de manier waarop de schrijf machine steeds in het beeld komt en ook het ingehouden spel van de hoofd personen zijn alle componenten uit een enerverend geheel. De sensatie wordt bepaald niet met mondjesmaat uitge deeld. Daarom voor boven de veertien. In „Donker Parijs" ziet een meisje kans met een vriendin te ontsnappen uit een opvoedingsgesticht. Het twee tal wordt door vriendjes geholpen, maar raakt daardoor verzeild in een gangsterscomplot. Het toeval wil, dat het meisje verliefd raakt op een man, van wie zij denkt, dat hij een misda diger is. De man is echter rechercheur en hij probeert de situatie uit te bui ten om een roofoverval tot klaarheid te brengen. Hij heeft geen succes, raakt op zjjn beurt verliefd, maar de trouwerij die er op volgt, geschiedt niet van harte. De echte liefde komt toch, wanneer de bende dank zij het meisje, dan de echtgenote van de rechercheur, en haar vriendjes wordt opgerold. ..Donker Parijs" is een film van het bekende soort. Niet helemaal logisch in elkaar gezet, maar soms wel span nend. Achttien jaar. bracht, altijd op zijn hoede heeft moe ten zijn en een filosofie van verstandig uitwijken heeft aangeleerd, die hem en allen die met hem in aanraking komen de nodige diensten pleegt te bewijzen. In hèm geloven we gaarne, in de figuur van Jürgens volstrekt niet. Voor wie het „verhaal" niet kent: S. L. Jacobowski vertoeft in het begin van de handeling in Parijs, op de vlucht voor de Duitse troepen. Hij weet te ontkomen in weerwil van de narig heden die de aristocratische en ro mantische overste hem in naam van de liefde in de weg legt. Hij en de overste en diens liefje worden steeds verder opgejaagd, de moeilijkheden worden steeds groter en het vernuft van Jacobowski wordt steeds scherper. Met een minzame gelatenheid en een enorm gevoel voor de werkelijkheid weet hij altijd de oplossing te vinden, omdat de goedheid altijd zijn gezel schap zoekt. Beiden worden op het nip pertje gered. Werfel heeft zijn stuk gebouwd op een milde ironie, die de tragische ac centen duidelijker laat uitkomen. De film van Glenville trekt de handeling nu en dan, vooral in het begin, naar het kluchtige, en het gevolg hiervan is, dat Werfels dialoog, die zeer spits en zeer spiritueel is, eer de lach dan de glimlach te voorschijn roept. De reser ve van Kaye's opmerkingen is gemo tiveerd, maar de wijze, waarop zij hun functie verrichten in het geheel van de film is iets te uitbundig. Zij blijven zodoende, voor wat hun spiri tualiteit betreft, voor rekening van Werfel en komen niet tot een filmische uitdrukking. In zijn geheel echter is de film interessant en onderhoudend, nu en dan zelfs elegant en weemoedig. Men moet de film wel gaan zien. Roxy brengt tot en met morgen de middelmatige maar technisch behoor lijk verzorgde western „Loeiend Ge weld". Het verhaal handelt over een misdadiger die, uit de gevangenis in zijn woonplaats teruggekeerd, ternau wernood weet te ontsnappen aan de woede-uitbarsting van zijn plaatsgeno ten. Wanneer hij later van een vroege re kameraad opdracht krijgt een kudde vee te vervoeren, tracht hij aanvanke lijk daarvan zelf profijt te trekken, maar hij ziet tenslotte van dat plan af. Een happy ending dus, na een aantal schermutselingen met schurkachtige in dividuen. Veertien jaar. Vanaf maandag gaat in hetzelfde theater Spelonk des doods, het ver haal van een expeditie op zoek naar een vermiste ontdekkingsreiziger. Tal van griezelige ogenblikken maakt men mee, maar het blijft een primi tief gevalletje. Veertien jaar. Rembrandt blijft voorlopig nog een week de Nederlandse succesfilm „Fan fare" vertonen. Een uitstekende film- comedie voor alle leeftijden. In Cinema Palace gaan „De Tien Geboden" de vijfde vertoningsweek in. Eveneens voor alle leeftijden. Minerva draait tot en met morgenavond de genoeglijke „Paris Holiday" voor alle leeftijden. Morgenmiddag wordt voor alle leeftij den de lachklucht „De schrik van de tweede compagnie" vertoond met de bekende komiek Jimmy Durante. Maandag- en dinsdagavond de spannen de Hitchcockfilm „The wrong man". Voor veertienjarigen. Donderdagavond kunnen muziekliefhebbers genieten van de film „Beethovens Fidelio". Even eens voor veertienjarigen. Advertentie Een defect aan een opzetstuk onder een uiteinde van de Melkbrug te Haar lem is er de oorzaak van dat vannacht een grote hoeveelheid melk en melkpro ducten verloren is gegaan. Om kwart voor vijf reed een vrachtauto van een melkfabriek over de brug, toen plotse ling het wegdek 15 tot 20 cm wegzakte. Door de schok stootten 150 flessen stuk: 105 gevuld met melk, 13 met havermout pap, 4 met koffiemelk, 17 met yoghurt, 3 met slagroom en 8 met karnemelk. De brug is thans afgesloten voor het ver keer. AANRIJDING Op het kruispunt Timorstraat-Preangerstraat te Haar lem is gistermiddag een 41-jarige scheepsbouwkundig tekenaar in aanrij ding gekomen met een personenauto. Het ongeval gebeurde doordat de teke naar. op een bromfiets, geen voorrang verleende aan de auto. De bromfietser kreeg een hersenschudding. kunt U de krant wel weer dicht doen, Dan weet U genoeg, want de zaak waar U zeer zeker kunt en zult slagen vooi EEN GESCHENK IN GOUD OF ZILVER is natuurlijk 't Silver Stoepke, waar men de smaak van het pu bliek door en door kent en daarop de collecties afstemt. Komt U eens kijken en loopt eens naar binnen, U weet het heeft het. Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TELEFOON 20049 Gistermorgen zag een bewoner van een perceel aan de Westergracht te Haar lem een auto stoppen en daaruit een man stappen. Het volgende ogenblik schoot een koppel eenden de lucht in, een echter bleef liggen. De man stapte op het dier toe, pakte het en verdween. Aan de hand van het kenteken van de auto kon de politie de man opsporen. Het bleek een 48-jarige Haarlemse stra tenmaker te zijn. Hij had zijn auto ge parkeerd voor de kathedraal en droeg een luchtbuks bij zich. „Ik heb op een vliegende eend geschoten en hem ge raakt", zei de stratenmaker, maar de po litie wil daar niet aan. Zij vermoedt dat de man op een op straat zittende eend heeft geschoten, hetgeen ook het opvlie gen van het koppel verklaart. De in het voorjaar opgerichte stich ting vriendenhulp zieke bejaarden in Zuid-Kennemerland hoopt in de toe komst het doel te kunnen verwezenlij ken van een eigen gebouw waar onge veer twee honderd zieke bejaarden van alle gezindten, die met chronische ziek ten kampen, verpleegd kunnen worden. Het bestuur van de stichting verwacht medewerking van de gemeentebesturen maar begrijpt heel goed dat het zelf ook met een groot bedrag over de brug moet komen. Ten einde geld voor dit doel bijeen te brengen houdt de stichting verschillende acties. Enige tienduizen den hebben dezer dagen een circulaire ontvangen, waarin om een bijdrage wordt gevraagd. Een andere actie is de poppenactie, die werd geboren in het brein van mevrouw F. Vink, de echtge note van de penningmeester van de penningmeester van de stichting. Nog voor Sinterklaasavond zal een poppen- tentoonstelling worden gehouden. Daar voor is op het ogenblik het begin van de St.-Nicolaasweek gereserveerd. Dat het niet alleen anderen zijn die hier voor de bejaarden werken maar dat de bejaarden ook zelf aan de verwezen lijking van het doel mee willen werken bleek vrijdagmiddag in het Gemeente lijk beiaardenhuis aan de Schotersingel waar de directrice mevrouw W. M. E. de Klerk een prachtige collectie poppen overdroeg aan de heer Th. Fibbe, voor zitter van de stichting. De bejaarden in dit tehuis kleedden de gekochte popnen aan. maakten en schilderden in verschil lende kleuren stoeltjes en lieten zien dat zij dit vrijwillig on zich genomen werk met liefde en geduld hadden verricht. Voor de actie kunnen de poppen nog tot 16 november worden ingeleverd. De stichting heeft daarvoor verschillende adressen, waarvan wij dat van de voor zitter geven, de heer Th. Fibbe, Grote Houtstraat 160 zw. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten een wachtverbod vast te stellen voor het gedeelte van de Kleine Houtweg tussen de Kamperlaan en de scheiding tussen de percelen Kleine Houtweg 99 en 101. B. en W. hebben de maatre gel genomen omdat het verkeer al daar sterk is toegenomen, hetgeen zich zal voortzetten nu de Paviljoenslaan ge reorganiseerd is. Advertentie en gebruik daarby voor de bekleding van tafels, vensterbanken enz. Het is met een vochtige doek schoon te houden, het geeft kleur aan Uw interieur. Een prachtig te verwerken materiaal. 1ULIANAPARK 44 - TEL. 55530 Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft gistermiddag tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Haarlem der Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een boeiende uiteenzet ting gegeven van de plannen en problemen rond de oude binnenstad van Haarlem. „Een oude stad met een jong hart," zo zou burgemeester Cremers de meer dan zeven eeuwen oude stad willen zien, die dat was ongeveer de strekking van zijn betoog dringend behoefte heeft aan een jonger hart. In het hart van Haarlem kampt men met drieërlei ellendes: woon-, bedrijfs- en verkeersellende. Als alle oude steden is ook Haarlem gezond gegroeid. Rond de oude kern ontstonden aantrekkelijker woonwijken, die een relatieve verarming van de oude woonwijken in het centrum tot ge volg hadden. De binnenstad raakte volgebouwd en daarmee kwamen daar zowel woon- als bedrijfsellende. De laatste vijftig jaar zijn welvaartspeil en industriële bedrijvigheid sterk toegenomen, hetgeen in de binnenstad een steeds meer geconcentreerde bedrijfsintensiviteit in voormalige woon huizen bracht. Dwars door woon- en bedrijfsellende heen heeft men, aldus burgemeester Cremers, te kampen met de verkeersellende: onrust, lawaai, stank, onbereikbaarheid en parkeerproblemen in de oude binnenstad. Door sanering kunnen woon- en bedrijfsellende gelenigd worden. Voor de op lossing van verkeersproblemen in het hart van de stad is een „vernieu wing van de bloed-circulatie", een verkeersplan, noodzakelijk. Saneren kan men mét en zonder be houd van het bestaande stratenschema. Ten behoeve van een oost-westverbin- ding is in Haarlem bijvoorbeeld een „doorbraak" geprojecteerd ongeveer ter plaatse van de Ridderstraat. Ver der zal mettertijd een drastische en uiteraard ook kostbare verbreding van de Kleine Houtstraat nodig zijn. Als een voorbeeld van de mogelijkheid van sanering met behoud van de bestaande straatindeling noemde burgemeester Cremers de Generaal Cronjéstraat. Ruim vijftig jaar geleden is die straat opgezet als woonstraat maar thans is zij als drukke winkelstraat een voor beeld van bedrijfsellende. De winke liers kunnen hun zaken misschien ten koste van veel geld in de breedte uit breiden in de diepte mag dat niet, althans nóg niet. Door aan de achter de winkels liggende huizen een andere bestemming c.q. verruiming van de bestaande bepalingen te geven, kan de bedrijfsellende daar worden gelenigd. Een ingrijpender saneringsplan is dat voor de oude buurt tussen de Barrevoe- tersstraat, de Botermarkt, Gedempte Oude Gracht, Raaks en Jacobsstraat- Raamgracht. Op de hoek van de Raaks en de Oude Gracht moet in de toekomst het politiebureau komen. Verder zal er bij de sanering een groot plein in dat „blok" worden uitgespaard voor de weekmarkt, waardoor de Oude Gracht en de Botermarkt ten bate van hun verkeersfunctie worden ontlast en hef plein vóór het schilderachtige monu ment de Doelen een zinvoller bestem ming krijgt. Voor het Rozenprieel bestaat nog maar een schetsplan, dat een bijzon der drastische sanering beoogt waar door een volkomen nieuwe buurt zal ontstaan. Ter plaatse van de Linscho- tenstraat ongeveer is een cirkelvor mig verkeersplein geprojecteerd, waarop uitkomen het verlengde van de Turfmarkt, van de Baan, een ver binding van het plein met het Lange Herenvest (uiteraard via een andere dan de Langebrug) en twee verbin dingen naar de Buitenrustbrug. Ingrijpende veranderingen van een bepaalde wijk hebben echter, aldus de burgemeester, hun repercussies over de gehele stad. Daarom zijn uitgebreide prognoses nodig, die een lange tijd van voorbereiding vergen. Men zal bijvoor beeld moeten nagaan de toekomstige behoefte aan scholen, aan sport en re creatie, aan woningen, de bevolkings- en de verkeerstoename, voordat men ver antwoord kan overgaan tot een algehele sanering. Gemakkelijke bereikbaarheid van een bepaalde buurt geeft maar in zeer beperkte mate aanleiding tot eco nomische opbloei daar. Wat de verkeersellende betreft wees burgemeester Cremers er op, dat blij kens de resultaten van tellingen de mi sère in het centrum voor een zeer aan zienlijk deel 76 percent te wijten is aan verkeer, dat in het hart van de stad geen directe bestemming en daar met andere woorden „niets te maken" heeft. Auto's en voetgangers zijn er min of meer eikaars doodsvijanden. Haar lem zal volgens schattingen in 1980 rond 200.000 inwoners tellen, maar er zullen dan vier maal zoveel auto's zijn dan thans. Voetgangers kunnen in het centrum nu al niet rustig meer winke len. Kinderen kunnen absoluut niet op straat spelen. Vroeger kon dat wel. Het gevolg is ergerlijk gelanterfant, zo niet baldadigheid. Het is heerlijk winkelen in een omge ving, waar geen wegverkeer is, aldus burgemeester Cremers. Hij herinnerde in dat verband aan de Expo, waar veel te zien, zonder auto-verkeer, was, aan de winkeltjes in Venetië, en in ons land aan de Lijnbaan in Rotterdam. Het is daarom zeker de moeite van het over wegen waard, of men in Haarlem van bijvoorbeeld de Anegang en de Paar- laarsteeg niet ook „Lijnbanen" kan ma ken door ze voor het rijverkeer af te sluiten. Het knelpunt bij het verkeerspro bleem is het doorgaande verkeer in het Haarlemse hart. De burgemeester her innerde aan de bestaande plannen voor een ringbaan: Gedempte Oude Gracht, De zeventigjarige architect G. Riet veld, een man van middelbare leeftijd om te zien, stond gisteravond achter een katheder in een der zalen van Brink mann als gast van de B.N.A., kring Haarlem. Hij vond het moeilijk om voor collega's te spreken. Voor ons is het moeilijk verslag te doen van zijn voor dracht, omdat hij deze opdiende als een volle maaltijd die uit hors d'oeuvres bestaat: zuivere gedachten, verrassend in hun eenvoud en waarheid, als citaten De bekende Zwitserse, thans reeds enige jaren in Amsterdam wonende, componist Frank Martin, schreef in de jaren 19501951 een vioolconcert in op dracht van de Stichting Pro Helvetia. Het werk werd opgedragen aan Paul Sacher en zijn „Basler Kammerorches- ter". Vrijdagavond bracht Henri Arends het met Hans Heinz Schneeberger als solist in première voor Haarlem. Het sterk doorwrochte opus heeft bij mu grote indruk achter gelaten. Reeds één keer had ik het via de grammofoon plaat beluisterd, waarop het door Wolf gang Schneiderhan met het orkest ,.de la Suisse Romande" onder leiding van Ernest Ansermet wordt uitgevoerd. Nu ik er echter persoonlijk mee geconfron teerd werd maakte het nog grotere in druk. Frank Martin is een sterke per soonlijkheid, die vooral zijn hoogste troeven uitspeelt in zijn melodische the matiek-bouw. Hij weet een enorme spanning op te wekken, die steeds vol komen natuurlijk wordt voorbereid, er gens een ware climax vindt en hierna afgerond en voor de luisteraar bevredi gend tot een slot komt. Vormtechnisch biedt dit concert evenmin moeilijkhe den, zodat men kan spreken van een in alle opzichten prachtig geheel. Tot de ze dus nogal enthousiaste conclusie, heeft het formidabele spel van Hans- Heinz Schneeberger ongetwijfeld veel bijgedragen. Wat een violist! Technisch was het voor mijn oren practisch vol maakt. En dan de toon zelf, die hij aan zijn prachtig instrument wist te ontlok ken. Zonder enig overdadige bereke ning of effect, speelde hij de virtuoze solopartij met een diepe doorleving, een gloedvolle toon en een meesterlijke be heersing van de zware materie. Mij dunkt dat dit optreden van Hans-Heinz Schneeberger (thans eerste concert meester van het N.D.R.-orkest te Ham burg) voor het N.Ph.O. aanleiding moet gegeven hebben deze solist direct voor een volgend optreden in Haarlem te engageren. Gaarne wil ik ook de prestatie van het orkest memoreren, cftit, zij het dan na langdurige studie de niet malse en dikwijls zeer zelfstandige orkestpartij in vele opzichten loffelijk heeft gespeeld. De componist bracht persoonlijk zijn dank op het podium over aan de uitvoerenden. Henri Arends had het concert geopend met twee van de drie Nocturnes van Claude Debussy, n.l. „Nuages" en „Fêtes". Deze wel zeer typische impressionistische muziek met zijn vaag karakter in Nuages, en het meer éclatante in „Fêtes", bezat in de uitvoering dezelfde eigenschappen, zij het dan dat ik mij „Fêtes" nog meer geraffineerd voor kan stellen. Wan neer levert Haarlem eens een goed vrouwenkoor om de trilogie in zijn ge heel uit te voeren, want vooral „Sirè- nes" bezit meesterlijke delen. Tenslot te ging na de pauze de Vierde symfonie van Mendelssohn, het stuk met zijn uit zonderlijk zonnig karakter. De uitvoe ring van Arends is in één woord geka rakteriseerd: vluchtig! Gelukkig kan de muziek van deze Vierde symfonie nog al wat verdragen in dit opzicht. Tenslotte nog dit: Helaas valt het op dat er op de laatste concerten heel wat open rijen zijn. Gaat de belangstelling voor ons orkest minder worden? Dit zou in hoge mate te betreuren zijn. J. L. na elkaar gezegd. Enkele zijner gedach ten kunnen toch een indruk geven van de reeks formuleringen die uit zijn mond klonken. Het eerste thema was, dat wij de ar chitectuur, die eigentijds genoemd wordt, niet kunnen ontwerpen. Terwijl in de natuur het organisme groeiend vorm krijgt moeten wij om tot vorm te geraken e?n keuze doen uit losse facet ten. Het zijn niet de nieuwe mogelijk heden, maar de keuze die wij eruit doen welke het gezicht van de tijd be paalt. De natuur is van alle tijden, in elke tijd laten wij ons leiden door andere wetten die wij in de natuur ontdekken. Toch mogen wij de natuur niet imite ren zoals in sommige stijlperioden is getracht. Het tweede thema had een positief verband met het eerste: wij kunnen wel ons werk vrij houden van sleur. De leden van de Stijl-groep heb ben op deze wijze getracht de eigen tijd zuiver te stellen. Men ontdeed daartoe ieder maaksel van zijn orna ment tot op de naakte vorm om deze weer te ontdekken. Maar dit was niet voldoende om tot een eigentijds uiter lijk te geraken. Voor de architectuur ging men ervan uit dat niet de bouw massa primair was, maar de ruimte. Het gaat nu niet meer om de samen voeging van de bouwmassa's, maar om de expressie van de ruimte zeif. Vervolgens besprak Rietveld de wet matigheid van het zien en onderscheid de deze functie in het zien van kleur, ruimte en vorm. De architect werkt met de ruimte, de beeldhouwer met de vorm en de schilder met de kleur. Al zijn deze drie niet fanatiek te scheiden, achtte spr. dit moment nog niet rijp om ze geheel te vermengen. In de ar chitectuur van onze tijd moet de ruim te primair blijven. Door de ontwikke ling der communicatiemiddelen zijn we ons bewust geworden dat ales een deel is van een groter geheel. Als een ieder zijn kleine stukje goed doet, dan gaat het in de wereld zoals het gaan moet. Aldus besloot Rietveld zijn voordracht, die hij o.m. illustreerde met voorbeel den uit zijn werk in Parijs aan het ge bouw van de Verenigde Naties, waar hij zojuist de perskamer namens Ne derland heeft ingericht. Na de pauze werden zijn stellingen geconcretiseerd aan de hand van ac tuele architectuur-voorbeelden in ons land en daarbuiten naar aanleiding van opmerkingen en vragen uit de zaal. B.N.A.-voorzitter Jonkheid getuigde na afloop van de bewondering zijner collega's en vrienden voor de bouw meester en de profeet. Spaarnê, Koudenhorn, doorbraak vlak langs het hofje van Noblet, Ripperda- park, Stationsplein (nieuwe stijl), Ke naustraat, Kenaupark, Nassaulaan. Verschillende schakels in die ringbaan ontbreken nog. Maar ook wanneer dat plan gerealiseerd is, blijft men in Haarlem nog een goede noord-zuidver binding missen, als parallel voor de Groote Houtstraat. Wanneer het ringbaanplan verwezen lijkt is, zal het parkeerprobleem des te nijpender worden, omdat in verschil lende voor dat circuit bestemde straten thans nog geparkeerd mag worden. Wat dat betreft zou het dempen van de Bakenessergracht een oplossing kun nen brengen op een bijzonder gunstig gelegen plaats. Voor het wegverkeer zou een gedempte Bakenessergracht volgens de burgemeester geen enkele betekenis hebben. „Vertikaal parkeren", in ondergrond se garages of hoge parkeer-gebouwen zal misschien in de toekomst nodig zjjn, aldus burgemeester Cremers, maar het is thans nog bijzonder moeilijk zich daarvan een voorstelling te maken, vooral wat het rendement van de enor me investeringen betreft. Aan het slot van zijn rede sprak de burgemeester over het plan voor het nieuwe Stationsplein. Aan de zuidkant, de Lange Molenstraat, zal nog meer af braak nodig zijn. Verhoudingsgewijs is het plein in nieuwe stijl heel mooi, al dus Haarlems burgemeester. „Het woord is nu aan het bedrijfsleven," zo besloot hij, „om ten aanzien van de bebouwing rond het nieuwe Stations plein met initiatieven te komen, opdat een stuk van Haarlems hart één der mooiste stationspleinen in den lande mag worden." Advertentie V M S TER U A M*S E V RT 20 TEL. 11053 De leden van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging die deelnemen aan de Haarlemse excursie, welke van daag gehouden wordt, zijn vanmorgen officieel door het gemeentebestuur ont vangen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Burgemeester Cre mers, die vergezeld was van de wet houders Schippers en Happé, verwel komde de kunstenaars als een „illuster gezelschap", dat leiding geeft aan de mensenmassa's en medewerkt aan de vorming van de Nederlandse kunst. De burgemeester uitte zijn bewonde ring voor het bijzonder veel omvatten de program van de Haarlemse excur sie: op één dag bezichtigen de deelne mers het Frans Halsmuseum, luisteren zij naar het Fokker-orgel in het Teyler- museum, zien zij de Groote Kerk, de nieuwe St. Petrus en Pauluskerk in Haarlem Noord en het Mendelcollege. Bernard Verhoeven sprak als voorzit ter van de Algemene Katholieke Kun stenaarsvereniging het dankwoord. „Van iemand, die dom is, zegt men in de re gel dat hij de boekdrukkunst niet heeft uitgevonden. Een minderheid in Haar lem heeft dat wèl en daardoor onder scheidt Haarlem zich van andere steden. Verder is Haarlem in den lande bekend als de stad van Kenau, „de eerste vrouw met de broek aan" en als de stad van Nurks". De burgemeester merkte in zijn we derwoord op, dat bij zijn weten Nurks een Amsterdammer was. Vannacht om half een heeft de Haar lemse politie een 38-jarige vishandelaar uit Velsen aangehouden, omdat hij in kennelijke staat van dronkenschap een auto had bestuurd. Hij had bovendien op het Soendaplein zonder verlichting gereden en was het Stationsplein in ver boden richting opgedraaid. De man werd ter ontnuchtering ingesloten, zijn rijbewijs werd ingevorderd en de auto is in beslag genomen. Advertentie is veelal als de cliënt het arbeidsloon moet betalen. Op alle RENAULT-auto's is 6 maanden fabrieksgarantie INCLUSIEF ARBEIDS LOON. Telefoon 121S8 en 15056 ONDERTROUWD: R. J. Roos en IA Ruijgrok, W. J. Meijer en C. A. M, van Bakel, J. A. Jonk en M. Th. Grap- perhaus. GETROUWD: J. W. van der Reijden en M. van den Bergh, H. D. M. van Arkel en B. van der Pol, A. M. J. van Buuren en J. A. M. Wolf, J. L. Groen en G. C. M. Rosenhart, A. J. Klever laan en H. van Bonzel. CEBOREN: J. A. de Groot en W. G. Boot, d.; J. C. Toledo en M. J. van Anen, d.; H. de Graaff en G. Sas, z.; P. S. van Beusekom en G. Koster, d.; C. P. Kortekaas en C. J. Nijssen, d.; W. Diets en M. Molenaar, z.; C. O Bakker en J. Breure, d. OVERLEDEN: J. J. M. A. M. van Rek, 47 jr.; K. F. Bruinsma, 56 jr.; Th. J. Quee, 74 jr.; C. A. Labeur- Botbijl, 78 jr.; N. J. van der Lee, 90 jr. Adcertentl» 99 LANGE VEERSTRAAT 10 99 TEL. 11493 BEVALLEN van een ZOON: M. L. Schaut-TottéG. P. Breed-de Vogel; C. E. A. Peterse-Wassenaar. BEVALLEN van een DOCHTER: A. P. IJspaard-de Laat; E. W. M. Har- tog-Mathey; A. van Dorp-Houwers; H- J. E. Haver-Bennink; A. TjebbeS' Cransherg; L. E. A. Smits-de Heer. GEHUWD: A. P. Hoogendam en C- H. van der Lee; W. C. Jansen en A* G. van den Dool. OVERLEDEN: H. de Jong, 63 J' Ramplaan; C. H. W. Pierik, 57 j. Kep nemerstraat; G. C. Th. M. Brederod 66 jr., StuyvesantstraatM. E. Rhijn, 2 jr, Gasthuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2