"V oor de jeugd in de tuinsteden enkele sportaccommodatie is geen Op papier is alles gereed, maar er is geen geld Deense ex-international hekelt de onsportiviteit van ton-voetballers Van Dam en Dame van Zege HVC doet HBC hoeft van niet te verliezen Stormvogels op hoop herleven VVB zeker De mooie dagen komen m ifl Uitgezonderd enkele gymnastieklokalen Kritiek op spel Zweden m s en schijven ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 4 Ruzie tussen Duitse zeilbonden Westham United betaalt hoge transfersom wen? RUUD VAN DEN HENDE Voetbalpoolzaken voor de Hoge Raad Tweede plaats voor Koch in Parijs Olympische winterspelen wellicht op T.V. Sportflits Om eerste plaats H: II In Rotterdamse Ahoyhal Koninklijk bezoek aan concours hippique t 1 en tuinstad zo groot als Alkmaar heeft Amsterdam f\j m ongeveer zes jaar aan het westelijke stadsdeel toegevoegd en nog gonst het in die uitgestrekt heid van bouwactiviteiten. In de loop der jaren zijn er bijna zeventienduizend gezinnen naar het nieuwe West getrokken: jonge gezinnen vooral. Zij wonen er, licht en ruim, maar zij léven er niet. Er is geen enkel theater, geen enkele bioscoop en behoudens een paar gym nastiekzalen, die bij bepaalde scholen behoren, geen enkele gelegenheid om sport te bedrijven. Voetbal velden vindt men er niet, hockeyvelden evenmin, korf- balvelden ook al niet. Een overdekt zwembad is nog steeds een vrome wens, een sporthal men durft er nauwelijks over te praten; tennisbanen zoekt men er tevergeefs. Toch zijn er sportverenigingen. Zij hebben honderden leden. Maar, als de jongetjes van Sloter- meer. Geuzenveld of Slotervaart willen voetballen, moeten zij enige kilometers ver weg, richting Velsen, waar voor hen met heel veel moeite één of twee velden zijn gereserveerd. Wie er wil handballen, moet dezelfde kant uit. En wie de euvele moed heeft om des zomers te willen tennissen, zal minstens elf kilometer moeten fietsen om de voor hem of haar gereserveerde baan te bereiken. Zo is de situatie nu. En wat gaat de toekomst brengen? Och, wellicht zijn er over acht a tien jaar een paar voetbalvelden klaar gekomen. Over acht a tien jaar, beslist niet eerder, zegt de gemeente. Er is geen geld. zich bij de KNVB wilde aanmelden, was het antwoord, dat zoiets pas mo gelijk was als men over een veld be schikteEn, toen dan dank zij de goede zorgen van enkele invloedrijke lieden uit de hoofdstedelijke katholie ke sportwereld aan de Velserweg voor één middag per veertien dagen één veld kon worden veroverd en de jeugd dus zo nu en dan zou kunnen voetballen, kwam er opnieuw stagna tie. Want, zo zei de bond, de jeugd mag alleen voetballen als U ook een seniorenelftal hebt. Na een jaar was dat elftal er. Men had er de mensen voor uit de binnenstad moeten op trommelen. Op rozenop blaren Zo was het omstreeks de jaarwisse ling 1956-1957. Een jaar later was de situatie iets verbeterd. Aristos kreeg voor zijn voetbalafdeling eens per veer tien dagen twee velden. Nu, weer een seizoen later, heeft men elke zondag middag de beschikking over één terrein en bovendien één veld voor de zaterdag- Tijdens de bestuursvergadering van de internationale zeilfederatie, die te Londen wordt gehouden, is een dis puut ontstaan tussen de bonden van Oost- en West-Duitsland, welke door de voorzitter van de internationale zeil federatie, Peter Scott, werd omschre ven als een onplezierige politieke kwes tie. West-Duitsland, namelijk vroeg tij dens de vergadering de Oost-Duitse bond te schrappen van de ledenlijst, aangezien de Oost-Duitsers de politiek in de sport brengen en de laatste tijd lasterlijke beschuldigingen aan het adres van de Westduitse zeilers zou den hebben gericht. Ook waren de West-Duitsers van mening dat de naam van de Oostduitse bond veranderd moest worden, aangezien beide organi saties dezelfde naam dragen. Na lange discussies kwam het bestuur van de internationale zeilfederatie overeen, dat West-Duitsland het meeste recht had zich het „Deutscher Seglerver- band" te noemen. Het internationale bestuur stelde te vens voor, dat de vertegenwoordigers van beide bonden nog dezelfde avond de gerezen geschillen uit de weg zou den ruimen en het resultaat van deze bespreking zo spoedig mogelijk aan het bestuur van de internationale zeilfe deratie zouden mededelen. Phil Woosman, uit de voorhoede van het voetbalelftal van Wales, is door zijn club uit de tweede divisie, Ley ton Oriënt, overgedaan aan Westham Uni ted. Er wordt een transfersom van 30.000 pond genoemd, een van de hoog ste van dit seizoen. De overschrijving van de 24-jarige Woosman kwam als een verrassing voor verscheidene grote clubs, zoals Sunderland, Newcastle, Cardiff en Aston Villa, die eveneens belangstelling hadden voor de Welsh- De Amsterdamse tuinstad Slotermeer heeft enkele fraaie gymnastieklokalen. A. P. Dorenstouter, Aristos: op voorzitter blaren... Het probleem van de moderne tuin steden is geen typisch Amsterdamse affaire. Op veel plaatsen in het land kampt men ermee: in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Vlaardingenkortom in heel het dichtgroeiende Holland. Overal ondervindt men dezelfde moeilijkheden. Duizenden huizen worden gebouwd, maar verder dan het huizenconglome raat komt men niet. Overal blijven le ge plekken open, want bij de opzet van de tuinsteden is wel degelijk aandacht besteed aan de recreatie. Men hééft the aters, bioscopen, verenigingsgebouwen, sporthallen en sportvelden geprojec teerd. Ze worden niet gebouwd, want de Rijksoverheid heeft de bestedings beperking opgelegd. Maar. wat wil men. Waar de jeugd woont, wfl zij zich ook ontspannen. De moderne jeugd laat weten een grote voorliefde voor de sport te bezitten. Zij wil niet wachten met het in actie komen. Daarom zijn er toch sportverenigingen opgericht. Vraagt echter niet hoe zij moesten worden op gebouwd, hoe zij thans moeten trach ten te ,,draaien" en hoe zij zich voorbe reiden op de komende jaren als zij drie a vierkeer zo groot geworden zijn. Men kampt er met ontzaglijke moeilijkhe den. Neemt U bijvoorbeeld, om terug te keren naar het thans in opbouw zijn de Amsterdamse tuinstedencomplex, dat eenmaal voltooid, 180.000 inwoners zal tellen, de gang van zaken bij een van de sportverenigingen daar. De pro blemen, die zij achter de rug hebben, die zich nu voordoen en die de toekomst nog zal brengen, zijn dezelfde als die in Den Haag of Rotterdam. Een voorbeeldAristos Het is nu ongeveer vier jaar geleden, dat. in het Amsterdamse Nieuw-West de r.-k. sportvereniging .Aristos" is opge richt. En, of men nu bij „Aristos" de gang van zaken beziet of bij een van de andere, neutrale, verenigingen in de tuinstad, telkens hoort men dezelfde ge- lulden. De problemen begonnen al bij de oprichting. Want, toen Aristo's voor lopig bestuur eens peilde of er wel be langstelling voor een sportvereniging bestond, kreeg men niet minder dan zeshonderd aanvragen voor het lidmaat schap terug. Het gebouw, waarin de op richtingsbijeenkomst werd gehouden, puilde naar alle kanten uit. Daar lagen de zorgen meteen. Want, start maar eens met een vereniging, die meteen zeshonderd leden heeft, die geen rooie cent bezit, die over geen enkele accom modatie beschikt en die, om de jongelui te kunnen opvangen, als het ware het kader uit de grond moest stampen. Geen wonder, dat de vereniging al een jaar bestond, zonder dat de leden die wel contributie betaalden ook maar één keer ln actie waren geweest. Er was een levende belangstelling voor turnen, maar eerst in 1956 kreeg men de beschikking over een zaal. Een ultra-moderne, dat moet gezegd worden. Er 'waren heel wat gegadig den voor de oprichting van een zwem- afdeling. Zij wachten nu nog, want zij kunnen nergens terecht. Eén uurtje on de vereniging krijgen in het overdek te bad in het oude West. Het ongeluk kigste uur van de week: zaterdag avond van zes tot zeven uur. En dan alle ellende om aan een voetbalveld te komen voor de jongens. Men vestigde alle hoop op het Velserweg-complex. om daar in afwachting van het ge reed komen van de velden ln de tuin stad zelf. al vast te kunnen starten. Toen men bij het sportpark-bestuur aanklopte om een veld, was het ant woord. dat de vereniging eerst lid van de KNVB moest worden. Toen men wethouder .op rozen de Roos, sterdam: Am- middag. Op die twee middagen zou de inmiddels tot tweehonderd leden uit gegroeide voetbalafdeling aan zjjn trek ken moeten komen. Onmogelijk natuur lijk en het gevolg is dan ook, dat in het thans lopende voetbalseizoen, in de pe riode dus tussen september en van daag, ongeveer veertig jongens van twaalf tot vijftien jaar en ongeveer vijf tig jongens van tien tot twaalf jaar nog geen voetbal hebben kunnen aanraken, omdat er geeu veld is, waarop zij hun wedstrijd kunnen spelen. De jongens klagen, de ouders klagen, de bestuurs leden weten zich geen raad. Vier jaar geleden zei de wethouder van onderwijs, mr. A. de Roos: „Nu is er nog niets, maar over vijf jaar zit U op rozen. Dan hebt U de mooiste velden van Am sterdam." Een jaar geleden zei dezelf de wethouder: „Nu Is er nog niets, over acht jaar zit U op rozen." Intussen zit „Aristos" op de blaren en het weet niet hoe het komende jaren moet door komen. Elk jaar melden zich meer nieuwe jeugdleden. De turnafdeling kampt gelukkig met minder ernstige problemen. Wel is het aantal leden, van vier tot achttien jaar, uitgegroeid tot ongeveer zevenhonderd, maar men heeft intussen de beschik king gekregen over twintig uren in de gymnastieklokalen van vier scholen. De afdeling tafeltennis neemt met vier teams aan de competitie deel en de af deling handbal bloeit sinds in 1957 een fusie is aangegaan met de handbalafde ling van de turnvereniging Wilskracht. Met acht teams strijdt men thans in de competitie en dank zij de fusie kreeg men de beschikking over verhard veld. De afdeling tennis echter zal zich niet eerder kunnen ontplooien of er moeten banen gereed komen. Gigantische groei Minstens duizend leden heeft Aristos nu en over tien jaar zullen het er drie- si vierduizend zijn. Zjj zuilen verdeeld zijn over Slotermeer, Geuzenveld en Slotervaart en daar ongetwijfeld gede centraliseerd optreden. Want, zij die thans Aristos leiden hebben een groots en modern plan voor ogen en zij hebben zich, ondanks alle tegenslagen, onver saagd aan de verwerkelijking ervan ge zet. Aristos moet één grote katholieke sportvereniging voor Amsterdams Nieuw-West worden, gesplitst over de tuinsteden, maar ook met algemene keurcorpsen die door hun prestaties de faam van de vereniging door het nieu we stadsdeel moeten verspreiden en zo de jeugd moeten aantrekken. De zorgen voor het heden en voor de toekomst zijn dan ook nauw verweven. Voor het heden had men de behoefte aan een groter kader van jeugdleiders. Dank zij een massaal uitgevoerde mei-actie kon het kader worden uitgebreid tot zeventig man. De actie had nog meer succes, want men wierf niet minder dan drie honderd nieuwe donateurs. Ook de steun van die groep is onmisbaar. Hoe krijgt men anders bij een vereniging, die voor het grootste deel uit jeugd bestaat, het budget sluitend? Hoe kan men verder ook een bedrag van ongeveer driedui zend gulden per jaar reserveren om straks, als eindelijk de terreinen klaar komen, de kleedkamers te kunnen bou- Dinsdag 25 november zal de Hoge Raad drie zaken betreffende voetbal pools behandelen, namelijk cassatiebe roepen van L. B. (KNVB), die we gens overtreding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag veroordeeld is, van de officier van justitie te Maas tricht tegen J. G. H. (Caritas), die door de rechtbank te Maastricht is vrij gesproken van de tenlaste gelegde overtreding der loterijwet en van J- R. (voetbalpool de Graafschap) die wegens overtreding dier wet tot 150 boete is veroordeeld door de recht bank te Arnhem. In het Vilodrome d'Hiver te Parijs is vrijdagavond om negen uur de zes daagse van Parijs begonnen. Aan deze wedstrijd nemen 16 ploegen van drie renners deel. Favorieten zijn de com binaties Anquetil-Darigade-Terruzzi, Coppi-Battiz-Defilippis, Roth-Pfenniger- Armin von Büren, Plattner-van Daele- Bellenger en Rivière-Carrar-Senftleben. Aan de start gingen internationale wedstrijden vooraf. In een wedstrijd achter scooters eindigde onze landge noot Koch als tweede achter de wereld kampioen der stayers, de Zwitser Bücher. Beiden wonnen een manche, Koch met 30 meter voorsprong' op Bücher en de Zwitser met 35 meter voorsprong op Koch. De Fransman Bouvard werd derde, diens landgenoot Robic vierde, de Italiaan Pizzali vijfde, Pol de Paepe. zesde en Lavalade (Fr.) zevende. Rousseau won voorts een omnium tegen de Italiaan Sacchi. De Deense oud-international Nils Middleboe heeft in een artikel dat het officieel Orgaan van de Engelse voet balbond deze week publiceert, gesteld dat de scheidsrechters die fungeerden bij de wedstrijden om het wereldkam pioenschap voetballen, over het alge meen in gebreke zjjn gebleven door geen paal en perk te stellen aan on sportief gedrag van de spelers. „Sportiviteit is tijdens de wedstrij den om het wereldkampioenschap meer uitzondering dan regel gewor den. Het aantal overtredingen van de spelregels en onsportieve daden is buitengewoon groot. Hadden de scheidsrechters van het begin af waarschuwingen uitgedeeld of spelers uit het veld gestuurd, dan had men dit kunnen voorkomen. Eerst nadat 24 matches waren gespeeld, is een speler het veld uitgestuurd, maar toen was de schade al aangericht. Ik heb vijf wedstrijden voor het wereld kampioenschap gezien. Ze hebben een diepe indruk van ongenoegen bij me achtergelaten," aldus Middleboe. Op 8 juni, toen de Russen voor het eerst tegen Engeland speelden, begin gen zij 25 onomstotelijke overtredingen en de Engelsen 8. Op 11 juni beging het Braziliaanse elftal in zijn wedstrijd te gen Engeland 29 van die overtredin gen, terwijl de Engelsen er 13 begingen. Middleboe was het meest ontdaan over de ruwe wijze waarop een Braziliaan in de halve finale de Franse aanvoerder ten val bracht. De Franse captain heeft, tengevolge van zijn torpedering, verder in die wedstrijd eigenlijk niet meer meegeteld. „Men ziet veel te veel onbeschofte overtredingen. Als in 1962 opnieuw om de wereldbeker gespeeld wordt, moet dat veranderd zijn. Men kan toch niet toestaan dat de beslissing in wedstrij den om het wereldkampioenschap valt in een sfeer van wantrouwen en on sportief gedrag." De Engelse voetbalbond had bij Mid- dieboe's artikel de aantekening gemaakt dat hij, zonder het met alle punten van zjjn betoog eens te zijn, de tendens van het verhaal toch actueel acht, in ver band met het streven om de sfeer op de grote voetbalvelden van het interna tionale strijdperk te verbeteren. De kans is groot, dat in februari 1960 ook in Europa rechtstreekse tv-repor- tages zullen worden uitgezonden van de Olympische winterspelen te Squaw Val ley. Volgens Amerikaanse deskundigen zullen namelijk tegen die tijd alle tech nische afstands-pröblemen zijn opgelost. Parijs zou het. knooppunt van de Eurovisie-uitzendingen worden en men houdt er rekening mee dat ook Rus land in de wereld-keten wordt opge nomen. Een gunstige factor voor de Europese tv-kijkers is het tijdsverschil tussen Amerika en het continent. De wed strijden te Squaw Valley worden veelal tussen 9 en 13 uur Amerikaanse tijd gehouden, dat wil zeggen tussen 18 en 22 uur Westeuropese tijd. De Amerikanen zijn minder fortuin lijk ten aanzien van de zomerspelen- 1960 te Rome. Op het moment, waarop in de Italiaanse hoofdstad de wedstrij den beginnen, is het namelijk te New York 9 uur 's ochtends en in Californië zelfs nog drie uur vroeger. Men ver wacht dan ook niet, dat de Amerikaan se tv-organisaties de uitzendingen uit Europa zullen relayeren. Dinsdagavond 11 november wordt op het terrein van LFC in Leiden een wedstrijd gespeeld tussen twee weste lijke amateurelftallen. Deze ontmoeting begint om half acht. Nu de vreugde over de Nederlandse zege op de Zwitsers wat is geluwd gaan we weer alle aandacht besteden aan de competitie. Het Haarlemse publiek heeft zondag een ruime keus want diverse belangrijke en zeer interessante wedstrijden staan op het programma. Bij de semi-profs spelen Haarlem en Stormvogels thuis, resp. tegen Eindhoven en HVC, terwijl voor VSV, RCH en EDO uiterst moeilijke „uit"wedstrijden staan vermeld. In het kamp der amateurs is HFCSchoten het belangrijke wapenfeit, terwijl by de katholieke derde en vierde klassers vooral VitesseADO en in niet mindere mate TYBBOiympia enorme belangstelling zullen trek ken. En wat denkt U van de grote strijd in Lisse tussen de club van die naam en Hillegom? Ook WarmundaForeholte is belangrijk. Al met al dus weer een bijzonder aardig programma waaraan de rechtgeaarde voet balliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Wil Stormvogels dit seizoen tot de kanshebbers gaan behoren dan dient de thuiswedstrijd tegen HVC twee punten op te leveren. De IJmuidenaren hebben al wat puntjes, soms onnodig. ver speeld en elke nieuwe nederlaag, voor al tegen een mede-kandidaat voor de eerste plaats, kan fataal worden. Mor gen dus een overwinning op de Amers- foortse club. De prestaties van Haar lem zijn niet denderend. Ook die van Eindhoven vallen bepaald tegen zodat de strijd tussen deze ploegen van gelijk waardige kracht zal worden. Een klei ne zege voor de Roodbroeken achten we ondertussen niet denkbeeldig. Of VSV bij SW veel kans zal maken moeten we betwijfelen en ook de reis van RCH naar Rotterdam waar tegen Excelsior zal moeten worden opgetrok ken, belooft niet veel goeds. Ook EDO trekt richting Rotterdam. In Delft DHC bekampen is een moeilijke opgave. Waarschijnlijk te moeilijk voor de roodzwarten. HFC-Schoten zet de Haarlemmerhout opnieuw in vuur en vlam vooral nu good old HFO zo prachtig in vorm is en blijkbaar ernstige plannen koestert om het volgende seizoen als tachtigjarige in de eerste klas te mogen spelen. Maar Schoten zal de winst niet cadeau geven! HBO heeft ook weer de volle aandacht nu de Heemstedenaren tegen WA bewezen hebben tot goede presta ties in staat te zijn. Tegen WB zal bet niet zo erg gemakkelijk gaan maar een gelijkspel zit er toch wel in. DEM moet in staat worden geacht bij Hercules te kunnen winnen en Zandvoortmeeuwen zal bij De Kennemers op een warme ontvangst dienen te rekenen. Een Zand- voortse zege is echter het meest, waar schijnlijk. Ook Aalsmeer zien we win nen van WFC en daardoor blijft de Aalsmeerse club sterk in de running. Bij de katholieke derde klassers is de wedstrijd Vitesse-ADO het grote gebeu ren boven het Noordzeekanaal. Hoewel Vitesse ditmaal een langzame start heeft en blijkbaar nog niet helemaal op toeren is, moeten we de Castricumse club zeker niet uitschakelen in de strijd om de eerste plaats van 3B. Maar ook ADO schijnt grootse plan nen te hebben en omdat de overige kan didaten punten verspeelden en morgen tegen elkaar in het veld komen (Alk. Boys-Rood Wit) is het resultaat van Vi tesse-ADO dus wel zeer belangrijk. We houden het op een gelijkspel! In 3A moet Wjjk aan Zee van QSC kunnen winnen en t.a.v. Velsen zijn we na de denderende zege over Assendellt niet zo pessimistisch meer gestemd. le gen KW „uit" verwachten we min stens een gelijkspel. TYBB-Olympia is de grote strijd in Westll. Deze clubs hebben elk slechts één verliespunt zodat de inzet hier wel erg hoog is. Dat wordt een' spannende strijd aan de Schalkwijkerweg met ho pelijk een zege voor T£BB en een prachtig cadeau voor de TYBB-ers Jan v d Vlugt en Freek de Wildt die toe vallig beiden hun tweehonderdvijftigste wedstrijd voor Geel Zwart spelen. Wil WSB ook nog een vinger in de pap hebben? Dan moet de wedstrijd in Voorburg tegen Wilhelmus gewonnen worden. NAS gaat het in Amsterdam bij DEC proberen. Een moeilijk karwei voor de Halfwegse club maar een gelijkspel mogen we wel verwachten. In het kamp der vierde klassors zal Onze Gezellen thuis van Energia moe ten winnen om „bij" te blijven en dient Hoofddorpse Boys van St.-Martinus te winnen. De Hoofddorpers komen lelijk in de klem te zitten maar we geloven niet dat St.-Martinus enig medelijden zal tonen. Een nieuwe Hoofddorpse ne derlaag dus? Lisse-Hillegom brengt de bollenstreek in rep en roer. Een kasstuk voor de Lisser penningmeester. Ook twee pun ten voor de thuisclub? Niet minder be langrijk is in West II ook de ontmoe ting Warmunda-Foreholte welke ont moeting op één lijn is te stellen met de strijd Lisse-Hillegom. Met meer dan ge wone belangstelling zien we de resulta ten van deze wedstrijden tegemoet, ook de uitslag van Geel Wit-DOSR waarbij we laatstgenoemde misschien een kost baar puntje zien veroveren. Probleem no. 88 van G. Heathcote. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Norwich Mercury. men ontvangt begin december de cir culaire met de problemen en alle nadere gegevens. Wilt u iets meer weten omtrent het oplossen van schaakproblemen, dan wordt u na opzending Van 25 cent in postzegels aan bovenstaand adres een beknopte handleiding toegezonden. Voor de liefhebbers van meerzetten een probleem van onze Hollandse componist H. G. M. Weenink, pro bleem no. 89, mat in 3 zetten: Wit: Kgl, Tb7, Lf7, Lh2, Pe2, Pe5, pion nen b2, g4. Zwart: Kc5, pion c7. Probleem no. 90 van O. Strerath. Wit geeft in 2 zetten mat. Nynorsk Vekeblad 1950. Wit: Kf5, Df6, Ta5, Tf4, Le6, Pe4, Pf8, pionnen d6, g6, h3. Zwart: Kh5, Dg7, Tel, Te8, Lbl, Lg3, Pfl, nionnen c4, d3, h6. Oplossing probleem no. 87 van A. M. Voorting: 1. Tc2! met de varianten: Kd3 2. Lf5; Kf3 2. Ld5; Ke5 2. Te2 met mat. Weenink herdenkingsoploswedstrijd Ook dit jaar organiseert de Neder landse Bond van Probleemvrienden een oploswedstrijd ter herdenking van zijn eminente voorganger H. G. M. Weenink. Aan deze wedstrijd, waar voor zes tweezetten ter oplossing worden aangeboden, kan iedere schaakliefhebber deelnemen. Men be hoeft slechts een met 4 cent gefran keerde en aan zichzelf geadresseerde enveloppe vóór 30 november a.s. te zenden aan C. Goldschmeding, Ev. v. Reydhof 6 te Amsterdam-W. 2 en Probleem voor geoefende oplossers. No. 2299 van Pater W. A. Dopheide te Amsterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 decem ber a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2292 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 34, 20, 37, 38, 23, 3, 44, 44 en wint. Een heel mooi stukje. De ontleding is niet zo erg moeilijk, doch bij de slag naar 44 is het toch wel geboden goed op te letten. Het spel op het hoogste niveau. De strijd is gestreden en de Canadees heeft zijn in 1956 verkregen titel moeten afstaan aan de Rus Koeper- man. Deze heeft uitstekend positie spel te zien gegeven en geprofiteerd van een inzinking van zijn rivaal. Met genoegen en bewondering heeft de damwereld gekeken naar de bril jante combinaties, welke de Cana dees soms te voorschijn wist te tove ren. Dat hij echter ook wel in staat is tot sterk positiespel heeft hij o.m. wel bewezen in de vorige match, waarvan we hier de partij geven tegen de Franse kampioen Hisard. 1. 33-28, 18-23; 2. 39-33, 13-18 Deslau- riers schijnt voor deze zet een voor liefde te hebben, we zagen die nu ook meermalen. 3. 44-39, 9-13; 4. 50-44, 4-9; 5. 31-27, 17-22; 6. 28x17, 11x31; 7. 36x27, 6-11; 8. 33-28, 20-24; 9. 34-30, 11-17; 10. 39-33, 14-20; 11. 44-39, 20-25; 12. 41-36, 25x34; 13. 40x20, 15x24; 14. 37-31, 7-11; 15. 39-34, 10-14; 16. 34-30, Wit: Ka8, Dgl, Te4, Th6, Le5, Pe6, pionnen b5, f3. Zwart: Kd5, Ta4, Lb4, Pe8, Ph5, pion nen a3, a7, c5, e7, h4, g2. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. 5-10; 17. 43-39, 10-15; 18. 30-25, 2-7; 19. 49-44, 14-20; 20, 25x14, 9x20; 21. 46-41, 24-30; 22. 35x24, 19x30; 23. 28x19, 13x24; 24. 41-37, 18-23; 25. 33-28, 3-9; 26. 28x19, 24x13; 27. 31-26, 17-22; 28. 27x18, 12x23; 29. 38-33, 20-24; 30. 37-31, 1-6; 31. 45-40, 15-20; 32. 31-27. 20-25; 33. 40-34, 7-12; 34. 44-40, 30-35; 35. 48-43, 35x44; 36. 39x50, 13-18; 37. 43-39, 9-13; 38. 42-38, 11-17; 39. 50-45, 23-29; 40. 34x23, 18x29; 41. 45-40, 25-30; 42. 40-35, 29-34; 43. 47-42, 34x43; 44. 38x49, 30-34; 45. 49-43, 13-19; 46. 33-28, 8-13; 47. 42-38, 24-30; 48. 35x24, 19x30; 49. 43-39, 34x43; 50. 38x49, 30-34; 51. 28-23, 16-21; 52. 27x16, 34-40; 53. 49-44, 40x49; 54. 32-27, 49x21; 55. 16x27, 6-11; 56. 26-21, 17x26; 57. 27-22, 11-16; 58. 22-18, 13x22; 59. 23-19, 22-27; 60. 19-14, 12-18; 61. 14-9, 18-23; 62. 9-3, 23-29; 63. 3-17, 29-34; 64. 17-28, 34-40; 65. 28-39, 40-45; 66. 39-50, 27-32; 67. 50-39, 45-50 en wit gaf zich terecht gewon nen. Tegen dit sterke spel was de Fransman niet opgewassen. Probleem voor beginners. No. 539 van Th. de Zwart te Sassenheim. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 539 en 540 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 dec. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 535 van B. J. Pranger te Den Haag. 49-44, 14x23, 39-34, 29x49, 27-22, 49x46. 22x2, 16x27, 2x5 en wint. Een aardige en gave bewerking van het bekende 46/5 motief. +7Yur+ 3% de Koningin Juliana zal op zondag 23 november in de Ahoyhal te Rotterdam het indoor-concours hippique, dat ge houden wordt ter gelegenheid van het negende lustrum van het Rotterdams Studentencorps, bijwonen. Het programma van die middag be gint met een springconcours voor stu denten en reünisten, waarvoor o.a. prinses Irene heeft ingeschreven. Daar na zal de prijsuitreiking geschieden van de 's morgens gehouden dressuurproef Prix Saint Georges, waaraan o.a. prins Bernhard deelneemt, en tenslotte wordt een internationaal springconcours ge houden. Prinses Irene zal ook starten in het internationale jacht-springconcours, dat op vrijdag 21 november plaats vindt. Wij gaan weer mooie dagen tege moet, jongelui. Zwarte Piet staat zoge zegd al weer te trappelen. Evenals de schimmel van Sinterklaas. Nog even geduld: Eerst de oplossing van de vorige puzzle H o r i z ontaai: 1 Potdeksel, 6 paal, 6 akker, 8 pater, 11 roek, 13 tramwa gen. Vertikaal; 1 Pop, 2 taal, 3 kerk, 4 laars, 6 aar, 7 snelt, 9 Edam, 10 voeg, 12 kan. De prijswinnaars: le Prijs: Henk Welagen, Voorplaats 38, Santpoort. 2e Prijs: Tonnie Anthonisse, Liedeweg 36, Haarlemmerllede. 3e Prijs: Dickie Koehorst, Landzichtlaan Heemstede. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bo venhoek schrijven: „Kinderprijsvraag"*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4