DUIKEN EV ZOET ZOUT WATER Hr. Ms. SOEMBA, KWEEKPLAATS VAN KEIHARDE KIKKERS Aanvallen op haventjes rond het §au de L. T. PIVER EURATOM EN AMERIKA SLUITEN OVEREENKOMST m "Jh m „Te dure melk" fó<(C#IVOROL ■InK wÊÈÊÈÊÈÊÊ ■fwB Blote handen in bloedheetwater van nog geen tien graden „Piepers jassen voor de warme hap Beide hebben voordeel bij samenwerking Slachtoffers van het verkeer Formosa klaagt Indonesië aan ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 i ■f ,y a-':--''' ,,Kom hier Cr abb! Trek aan je palen en zie dat je vlak bij dat rubberbootje boven komt". Vanaf de houten vlonder springt een lange, in donkergrijs rubber gehulde gedaante in het water. Vijf even vreemd uitgedoste mannen staren hem na. Met open mond. Hun maat, die nu onder de waterspiegel, in het aarde-donker met behulp van een lichtgevend kompas zijn opdracht uitvoert, kan het. Hij draagt de bijnaam van „Crabb", de legendarische Engelse kik vorsman, met ere. Hij is hun voorbeeld in de keiharde leerschool van het Marine duikbedrijf bij de Afsluit dijk in Den Oever. Hier kweken ervaren instructeurs veelzijdige duikers, maken van zorgvuldig geselec teerde kandidaten bruikbare „kikkers". Is de weg naar het wacht- en schoolschip Hr. Ms. „Soemba" door de zware keuring al niet gemakkelijk, de kunst om er te blijven is nog veel moeilijker. Velen voelen zich tot kikvorsman geroepen, slechts weinigen blijken het te zijn. Van de vijftig marinemannen die het kikkermanpak mogen aantrekken, de „flippers" of te wel zwemvliezen ombinden, de zuurstofset vast- gespen en de sprong in de onzekerheid wagen, haalt nog niet de helft het zo fel begeerde brevet. Nederlandse duikers en kikvorsmannen staan in het buitenland hoog aangeschreven. Zij zijn all-round. Als het moet ook in water waar het zicht niet meer bedraagt dan een halve meter. Enigen van hen hebben tijdens en na de tweede wereldoorlog in Engeland hun opleiding genoten. Bestond hun werk aanvankelijk uit het opruimen van mijnen en wrakken, al gauw kregen zij ook een instructieve taak. Duikers en vooral kikvorsmannen verzetten in de oorlog enorm veel werk. De laatsten vormden zelfs een geducht wapen. Tal van schepen brachten zij tot zinken, belangrijke doelen werden door hen vernietigd. Bij de Koninklijke Marine steeg de belangstelling voor de kikvorsman. Om zich ertegen te kunnen verweren, moet men er ook mee op de hoogte zijn, luidde haar standpunt. In Den Oever, de Noordhollandse drempel van de Afsluit dijk, kwam een duikschool, waaraan verbonden de opleiding tot kikvorsman. Het kleine dorp, op de grens van zout en zoet water, leende zich hiervoor uitstekend. In de Waddenzee en het IJsselmeer zou men op verschillende diepten kunnen duiken; bij of zelfs in een van de vele haventjes rond de voormalige Zuiderzee schijnaanvallen ondernemen. Aan de Oeverdijk meerde het logementschip „Castor". Steeds waren er ongeveer vijftig man aan boord. In de loop der jaren steeg de interesse aanzienlijk. Meer kandidaten meldden zich, geslaagde leerlingen gingen hun meesters als instruc teurs assisteren. De „Castor" werd te klein en moest vervangen worden. Zwoegen in scheepstijd Geen vette duikers Goede maar strenge meesters Gat in het ijs Bemanning jast piepers Potjes bij tante Pietje PAR FU MEE Betoverende charme Ilka Inclination Rêve d or Pompeia Floramye PARIS O"v' mij f,:|É Een luchtcylinder over Dom. E. Schuurmans tot abt van Zundert gewijd GODSPENNINGEN UITVERKOCHT Rijksmunt slaat nieuwe serie ii Binnenkort in de l'.N.? Wegens actie tegen de Kwomintang ;-u .V; VU-- "i, '■yji y. anst-!e\.kvorsman zonder zuurstofpet, voor een sprong in het zilte nat, In tegenstelling tot de Nederlandse KiKKer araagt hij handschoenen. In Den Oever wordt gewerkt met blote handen. De handen zijn namelijk de enige tast- organen van de man die in de noordelijke wateren maar heel weinig ziet en slechts is aangewezen op zijn lichtgevend kom pas en horloge. Sinds kort ligt in het knusse haventje Van Den Oever, de oude kanonneerboot Hr. Ms. „Soemba", ontdaan van haar hoge geschutstorens en kanonnen. Ze is nu wachtschip voor gemiddeld honderd- vijfentwintig „jannen" en hun meerde ren. De „Soemba" is een goed wacht schip. Ze heeft de „Castor" snel doen vergeten. Het hoge vaartuig biedt veel meer ruimte en bezit, wat voor de duikschool belangrijk is, een voortref felijk kombuis. Duikers en kikvorsman nen moeten goed eten, krijgen ook ex tra rantsoenen. Aan het voedsel wordt dan ook steeds veel aandacht besteed. Dagelijks wordt het door dokter en oud ste officier gekeurd. Aanmerkingen zijn er zelden. De chef-kok en assistenten verstaan hun vak. Zij vieren culinaire triomfen met hun onvolprezen hete „rijsthap" en warme Hollandse kost. De werkuren marinemensen spre ken over scheepstijd van de adspi- rant-duikers, worden gevuld met lessen iri theorie en praktijk. De oudste offi- cier en een in het vak vergrijsde opper- ?chipper, hebben hierbij de leiding. Er een vast schema, waarin de volgor de van de lessen nog al eens verschilt. Dit hangt af van verschillende facto ren zoals bijvoorbeeld het weer. Duiker II of scheepsduiker is het eerste doel van de leerling. In het standaardpak en met de grote helm °P, wordt hij voorlopig nog tot op ge ringe diepte gelaten, waar hij aller lei karweitjes snel en accuraat moet verrichten. Karweitjes als sluisdeu ren lassen, buizen koppelen, kistjes m elkaar timmeren. Na deze oplei ding gaat de man elders twee jaar Praktijk opdoen, waarna hij met zijn piunjezak opnieuw over de valreep van de „Soemba" stapt, om te probe ren duiker I te worden. Hij zal daar voor aan dezelfde eisen moeten vol doen, alleen nu op diepten van meer dan vtjftig meter. "a het slagen voor duiker II, onleiHw aanmerking komen voor de d?iafp?g t kikvorsman. Gegadigden twee dagen proef, maken ken- bii nainvufft Justing en worden daar- bp nauwlettend gadegeslagen door de bekwame instructeurs. Zij selecteren scherp. De besten worden uitgekozen. Zij moeten bij de chef-instructeur komen, die hun een tijd lang bijzonder krach tig toespreekt en tenslotte op de man af vraagt of zij de opleiding tot kik vorsman willen volgen. Luidt het ant woord: „Ik voel er wel iets voor", dan worden zij zonder meer afgewezen. Zeg gen zij: „Ik heb er alles voor over om kikvorsman te worden", dan is de jp- perschipper tevreden en krijgen zij een kans. Weer volgt de onvermijdelijke keu ring. Weer worden zij van top tot teen iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiimiiiiiniiiiim. onderzocht. De conditie móet goed zijn evenals de toestand van het gebit. Dit laatste om het mondstuk van de aqua- long goed te kunnen aanbrengen. Vette kandidaten worden dirept afgeekurd. „Een vette duiker is een dode duiker", zeggen insiders. Hij is namelijk erg be vattelijk voor de gevreesde duikersziek te. Ook de oren worden grondig onder zocht. Niet iedereen is bereid om zo als de oude duikers vaak deden zijn trommelvlies door te laten prikken en zodoende moeilijkheden door drukver schil te voorkomen. Eenmaal goedge keurd volgt de zwaarste opleiding die de Marine kent. Van 's morgens acht uur tot 's mid- broek en kiel, die stevig in elkaar ge rold zijn en voorzien van een rubber band, waardoor „lekken" voorkomen wordt. „Crabb" springt. De leerlingen vol gen. Op de rug, met de handen op hun buik trekken zij hun baantjes door het modderige havenwater, waarvan de temperatuur nauwelijks tien graden is. Wij vinden dat erg fris, maar in de ogen van de marineman is tien graden nog „bloedheet". Als de temperatuur straks in januari zes graden is, duiken de „kikkers" nog, doen zij met hun blote handen, die om goed te kunnen tasten niet bedekt zijn, alles wat de instructeurs van hen ver langen. „Slappelingen kunnen wij hier niet gebruiken" zegt de oppperschip- per, een man die het hele marine-jar gon op zijn duimpje kent en daarvan de meest sprekende krachttermen gebruikt om er bij zijn jongens de moed in te houden. „Al vriest het vijftien graden, dan hakken we een gat in het ijs en kan in ieder geval de duikeroplei ding doorgaan. Alleen voor vrijwilli gers, hoor. Wie niet wil, kan zijn spul letjes zonder blikken op blozen inleve ren en vertrekken. Per slot van rekening gaat het om een brevet en als zij dat niet halen, zijn zij toch nog altijd tim merman, schrijver, machinist of botte lier". Zolang de opleiding onofficieel is de NATO ziet (nog) niets in een Ne derlandse bijdrage van kikvorsmannen zal dat wel zo lijven. Midden in de haven komen grote luchtbellen aan de oppervlakte. Door de blubber op de bodem wandelt een duiker langs een stel buizen, die hij in elkaar moet schroeven. „Een examen- proef", legt de brede kwartiermeester uit, die met een matroos de man onder hem van lucht voorziet. De duiker werkt koortsachtig snel. Hij wil voor schaft tijd klaar zijn. Dan immers wacht hem de zuurkoolstamppot met worst, een „warme hap", waaraan hij zijn bijdra ge leverde door met de bemanningsle den de aardappels te „jassen". Na de middagpauze kan het gebeuren dat de schipper hem met enige kornuiten op een „lekker plekkie" in de Waddenzee over boord zet. Dan zal hij weer moeten richten op zijn voorganger, die onge veer vijfentwintig meter voor hem uit dobbert. Om weer aan boord te ko men, moet hjj zorgen, de lus van de snel varende motorschouw te grijpen. Missen betekent nu hoogstens een ste vige uitbrander. In oorlogstijd kunnen de gevolgen heel wat ernstiger zijn. In hun vrije tijd doen de leerlingen veel voor hun lichamelijke conditie. Toekomstige „kikkers" lopen de „ron de van Oosterland", een door hen zelf ontworpen circuit van ongeveer zes ki lometer. Vergevorderden „pikken een monumentje", wat neerkomt op een tocht naar het gedenkteken op de Af sluitdijk. Twaalf kilometer in de loop pas. In Den Oever merkt men weinig van deze inderdaad harde kerels. Meest al gaan ze vroeg naar kooi en in de weekends, zover de dienst het toelaat, naar huis. Alleen het solide café van „Tante Pietje" willen zij nog wel eens binnenlopen. Daar drinken zij dan met de vissers van het dorp hun „potjes", praten er over het grote avontuur dat zij zijn begonnen. Het bier smaakt er goed. De voorraad is overvloedig en de spiksplinternieuwe juke-box onverslijt baar als het gaat om favorieten als „Mooie Vera", „Dorus' Peukie sigaar" en „Kijk eens in de poppetjes .van mijn ogen". HAYE THOMAS Advertentie Advertentie GUTE BüCHER BILLIGER Verlangen Sie kostenlos ein Verzeichnis durch: Versandbuchhandlung Bücher- Kompass, Heidelberg, Bergheimer Str. 68 nieuwe kracht als na een verfrissende douche schenkt u de geparfumeerde eau de cologne Piver. Een verkwikking bij sport en spel, een charmante tochtgenoot op reis. De Verenigde Staten en Euratom hebben heden te Brussel de overeen komst tot samenwerking tussen beide ondertekend, aldus meldt het A.N.P. Deze overeenkomst voorziet in een ge meenschappelijk programma voor on derzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie, dat de bouw be helst van verscheidene kernreactoren op industriële schaal waarvan het tota le geïnstalleerde vermogen tegen 1963 een miljoen kW zal bedragen. De over eenkomst zal thans aan het Joint Ato mic Energy committee van het Ame rikaanse Congres worden voorgelegd, dat hieraan waarschijnlijk nog voor 1 februari zjjn goedkeuring zal hechten. Intussen zijn te Washington en Brus sel reeds besprekingen begonnen tussen deskundigen van Euratom en de Ver enigde Staten en men verwacht dat de voorbereidingen voor de bouw van de eerste reactoren in 1959 zullen zijn vol tooid. Als volgende stap zal de industrie in de Euratomlanden en de Verenigde Sta ten voorstellen doen aan Euratom en de Verenigde Staten betreffende opneming van reactorprojecten in het energiepro gramma met de mogelijkheid aan de on dernemingen bepaalde waarborgen te verschaffen. De streefdatum voor de voltooiing van het reactorprogramma welke is vastgesteld op 1963 kan zono dig met twee jaar worden verlengd. De overeenkomst werd namens de re gering van de Verenigde Staten onder tekend door John A. Mccone, voorzit ter van de U.S. Atomic Energy commis sion en W. Walton Butterworth, ambas sadeur van de Verenigde Staten voor de drie Europese gemeenschappen. Na mens Euratom tekenden de vice-voor- zitter professor Enrico Medi, bij afwe zigheid van de voorzitter, Louis Armand alsmede de leden van de commissie van Euratom. De heden ondertekende overeenkomst is het resultaat van een reeks legisla- - M mW i dags vier uur, als het vastwerken is ge blazen, worstelt de leerling met theo retische problemen in de klas en met practische moeilijkheden onder de wa terspiegel van Waddenzee of IJssel meer. De instructeurs zijn streng, maar goed. Zij stellen zich op het standpunt dat de kikvorsman pas bruikbaar is, als hjj „onzichtbaar" v. erkt. Stunts als springen uit helicopters of duiken naar bordjes tijdens demonstraties voor het publiek, zijn wel aardig om te zien, maar in de praktijk onbelangrijk. Een kikvorsman, die onder een helicopter bengelt, is zichtbaar en daardoor uiterst kwetsbaar. De „kikker", die onder wa ter zijn luchttoevoer niet juist afstelt, veroorzaakt luchtbellen, die hem ver raden en kan door een enkele handgra naat worden uitgeschakeld. Hü moet het vijandelijke doel ongezien kunnen naderen en ongezien kunnen verlaten. Op een kille novembermorgen hebben wij samen met de scheepshond Sinda vanaf de houten vlonder, aan stuur boordzijde van de „Soemba", een les bijgewoond. Vijf „kikkers" in spe vor men een kring om de Nederlandse „Crabb", die met zijn gevoelige vingers de zuurstofset vastgespt. Erg vernuftig, dat apparaat met de van kopere rin gen voorziene luchtslang, een groot rub- bervest, het kraantje om de luchttoe voer te regelen, de zwarte capuchon met het kjjkglas, die het gezicht waterdicht afsluit, en de drie luchtcylinders. Twee voor het werk, een als reserve: „De „Comeback-bottle"," vertelt de in structeur aan de leerlingen. „De En gelsen spreken zelfs van „Never come back-bottle. Als zij daarvan ge bruik moeten maken, beschouwen zij zich reeds als verloren", laat hij er veelbetekenend op volgen. De set blijkt voorts uitgerust met 'n luchtzuiverings patroon. Het rubberpak bestaat uit agHjSHHjP: v De Nederlandse duikers staan in het buitenland hoog aangeschreven. Zij zijn all-round. Als het moet ook in water, waarin het zicht niet meer bedraagt dan een halve meter. De joto toont een duiker II, of te wel scheepsduiker, na een karwei in de Rotterdamse haven. tieve en diplomatieke stappen welke ge durende de afgelopen zes maanden zijn ondernomen ten behoeve van de ont wikkeling van het gemeenschappelijk programma. Het begon met de onderte kening van een Memorandum of under standing tussen de Verenigde Staten en Euratom waarin de grondbeginselen werden vastgelegd, op 29 mei en 1 juni 1958. Het Amerikaanse Congres gaf ook zijn goedkeuring aan deze grondbegin selen en legde de grondslag voor een meer gedetailleerde overeenkomst door zijn goedkeuring van de Euratom Coo peration Act op 18 en 20 augustus 1958. De overeenkomst behelst een tweele dig programma dat aan beide deelge noten voordelen biedt. De Euratomlan den zullen profiteren van de ervaring en kennis van de Verenigde Staten voor een snelle ontwikkeling van de kern energie, die zij behoeven om hun steeds toenemend tekort aan energie te dek ken. De Verenigde Staten, voor wie het op dit ogenblik economisch minder Menselijk is om kernreactoren op in dustriële schaal in Amerika te bouwen wegens de relatief lage kosten van de klassieke energie, zullen hunnerzijds van de Europese ervaring kunnen profi teren. Het negentienjarig meisje Doortje de B. uit Venlo is vrijdag verongelukt, toen zij met het voorwiel van haar fiets het rijwiel van een voor haar uit rijdende vriendin raakte en een plotselinge zwen king naar links maakte. Zij sloeg tegen de laadbak van een passerende bestel auto en werd op slag gedood. Op de rijksweg Den Haag-Utrecht, ongeveer 300 m. voor het verkeersplein Oude Rijn, is vrijdagmiddag een auto ongeluk gebeurd, waarbij mej. L. Saint- Pierre, de 28-jarige derde secretaresse van de Canadese ambassade, om het le ven is gekomen. De door mej. Saint-Pierre bestuurde wagen die juist met negentig km snel heid een auto van de P.T.T. had inge haald, is, waarschijnlijk door de sterke wind, in de rechterwegberm geraakt. De wagen sloeg tweemaal over de kop. De bestuurster werd er uit geslingerd. Nog voor de geneeskundige dienst ter plaatse was. is zij, vermoedelijk aan een schedelbasisfractuur, overleden. Onder grote belangstelling heeft mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, aan dom Emmanuel Schuurmans, de abts wijding toegediend in de abdij Maria Toevlucht te Zundert. Tegenwoordig waren vele abten der Cistercienser- en Benedictijnerorde uit binnen, en bui tenland. De indrukwekkende plechtig heid werd ook bijgewoond door de moe der van de nieuwe abt. Gedurende de daaropvolgende maaltijd werden toe spraken gehouden, welke van veel sym pathie voor abt en abdij getuigden o.a door de burgemeesters van Zundert en Breda. Het bijzonder stijlvol slot van de feestdag was een kapittelzitting, waar prof. mag. dr. Maltha O.P., een diep gaande beschouwing aan contemplatief en actief leven wijdde. Mgr. Baeten sprak een gevoelvol woord en de nieu we abt sloot met een ontroerende en verheven dankbetuiging De radio-voordracht van pater We- renfried van Straaten daags voor Al lerzielen over de vervolgde Kerk ach ter het IJzeren Gordijn heeft zeer veel weerklank gevonden. Meer dan duizend brieven met voorstellen om de vervolgde christenen te helpen zijn in Den Bosch binnengekomen. Op girorekening 34348 van het Huisvestingscomité te Den Bosch werd in vijf dagen tijds meer dan 35.000 gulden gestort. De door Oost- priesterhulp in samenwerking met Mid dagklok-Noodklok uitgegeven Godspen ning is geheel uitverkocht. De Rijks munt levert binnen enkele weken een nieuwe oplaag. De tekst van pater Werenfrieds ra dio-voordracht is voor belangstellenden verkrijgbaar bij Oostpriesterhulp Den Bosch. (Vervolg van pagina 1) Vervolgens blijft het voor deze lan den een zorg, dat dit volksvoedsel bij uitstek tegen een aanvaardbare prijs verkrijgbaar blijft. jVie de Nederlandse consumptieprijs vergelijkt met die in het buitenland is onwillekeurig geneigd ver band te leggen tussen het lagere ver bruik en de hoogte van de prijs. In België b.v. is de prijs van de losse melk 0,55 per liter. In Frankrijk vóór de devaluatie van september 1957 0.52; in West-Duitsland 0,40; in Italië 0,50; in Engeland 0,57 en alleen in Dene marken is de prijs iets lager dan in Nederland. Wanneer de laatste dagen nogal eens geschermd wordt met de hoge prij zen die in Nederland de boeren ontvan gen in vergelijk met het buitenland, dan gebiedt toch de eerlijkheid om er de aandacht op te vestigen, dat de con sumptieprijs in Nederland niet onaan zienlijk lager ligt dan in het buitenland. Nu weten we wel, dat deze prijsver gelijkingen zeer gevaarlijk zijn. Men dient rekening te houden met het alge meen prijspeil in diverse landen, met kwaliteitsverschillen, met de prijs waar tegen bepaalde producten aan de boer worden teruggeleverd, zoals b.v. onder- melk enz. We willen evenwel onze lezers niet vermoeien met allerlei details, maar ons beperken tot een ant woord op de vraag, welke betekenis nu de motie Vredeling heeft welke deze week met medewerking van de K.V.P. in de Kamer is aangenomen. Onze volksvertegenwoordiging heeft zich zeer ernstig bezorgd gemaakt over de ontstellende toename van de subsidies, welke met name in de agra rische sector moeten worden ver leend. Van ongeveer 60 miljoen in 1952 steeg dit bedrag in 1958 in zijn totaliteit tot 595 miljoen en voor 1959 is een bedrag geraamd van 567 miljoen aan agrarische subsidies. Het is begrijpelijk dat men redeneert: dat kan zo niet blijven duren. Er moet een beleid komen, waardoor we lang zamerhand van deze subsidies afraken, terwijl toch de boeren hun arbeid rede lijk beloond kunnen vinden. Wanneer men nu maar onbeperkt doorgaat met het verlenen van garanties op alles wat de boer voortbrengt, dan zal een zeke re mate van zorgeloosheid optreden, dan zal er een soort sfeer groeien van: wat kan me gebeuren, alles wat ik voortbreng kan ik kwijt tegen een be hoorlijke prijs. Ook dan. wanneer er economisch geen behoefte is aan dit goed. Naar onze mening volkomen terecht heeft minister Vondeling getracht een beleid te scheppen dat zich richt op een produktie meer in overeenstemming met de economische behoefte. De minister wilde verder gaan dan de Kamer nu getoond heeft te willen gaan. Als de prijzen van de melk sterk blij ven dalen, dan, aldus de minister, zul len ook de boeren minder voor hun voortgebrachte goederen ontvangen. Winstpunt uit het afgelopen debat is nu, dat de Kamer gezegd heeft: ac- coord, maar men kan maar niet doorgaan met zulk een prijsdaling. Het was met name de K.V.P.-er Engelber- tink, die in zijn motie uitsprak, dat er een bodem moet liggen onder dat door de boeren zelf te dragen risico. En waar die bodem moet liggen is een kwestie van overleg tussen het Landbouwschap en de regering. Het is politiek gezien, onbegrijpelijk, dat de motie Engelbertink niet, en de motie Vredeling wèl werd aangenomen, zij het dan dat de heer Vredeling een wat andere woordkeus had genomen om hetzelfde tot uitdrukking te bren gen. Maar ja, dat is politiek waar we geen verstand van hebben. Het resultaat \an deze motie zal nu dus zijn, indien de minister haar althans uitvoert dat hij opnieuw aan tafel gaat zitten met het landbouwschap om sa men uit te maken in hoeverre het marktrisico door de boeren zelf zal wor den gedragen. Er moet ons in dit verband nog een andere opmerking van het hart. We bekennen overtuigd anti-so cialistisch te zijn. Maar we kunnen niet zover komen om alles vat nu van so cialistische zijde wordt gepresenteerd ook bij voorbaat als socialistisch te verwerpen. Met name van anti-revolu tionaire en christelijk-historische zij de werd deze week zulk een demon stratie van anti-socialisme vertoond. De heer Vredeling verklaarde natuur lijk een beetje tegen zijn socialistisch gevoelen in dat hij niet alleen het ar beidsinkomen beschermd wenst te zien, maar evenzeer de eigenaarslasten, zo als grondrechten en andere lasten, waar voor de eigenaar zit. We hebben dit, so ciaal-politiek gezien, als een winstpunt beschouwd. Een winstpunt, waaraan de socialisten t.z.t. nog wel eens zullen moet worden herinnerd. Bij het land- bouwdebat van het vorig jaar immers hebben de socialisten zich gekant tegen een bescherming van de eigenaarslas ten als kostenfactor. De uitspraak van de heer Vredeling van de afgelopen week bracht weliswaar geen wijziging in het principiële standpunt, maar wel in het practisch beleid. Z jciale politiek is voor ons niet alleen een bescherming v de arbeid en de arbeider, maar dient zich te richten op de behartiging van de belangen van allen die deze belangen behartiging behoeven. Wanneer dat op een gegeven moment, zoals thans, de boeren zijn, dan cL.nen .ve onverminderd aan hun zijde te staan. En dat is met in achtneming van het algemeen belang deze week gebeurd. Advertentie V m TANDPASTA dan ontvangt U de beste, welke erj» Nationalistisch China zal Indonesië in de Verenigde Naties waarschijnlijk aanklagen Megens vervolging van de Chinezen in Indonesië. Dit heeft, naar U.P-I. meedeelt, de voorzitter van do nationalistische regeringscommissie voor overzeese zaken, C. M. Tsjen gis teren op een persconferentie te Taipeh verklaard. Het nationalistische parle ment had dit vorige week reeds aan bevolen. Tsjen deelde de journalisten mee, dat dit jaar in Indonesië zeventien Chine zen zijn gearresteerd, 27 Chinese ver enigingen werden ontbonden werden, 58 scholen en veertien ondernemingen als banken, theaters en drukkerijen werden gesloten. Twee nationalistisch Chinese kranten werden verboden en hebben tot dusver geen verlof gekregen te ver schijnen. Geheel de actie was gericht tegen de Chinezen die trouw zijn aan de Kwomintang. Onder de gearresteer den bevindt zich een lid van het natio nalistische parlement. Ma Sju Lei, die correspondent was van het nationalis- 1 tische centrale persbureau in Djakarta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5